نگاهی به Ethereum 2.0 اتریوم

تحلیلگر: یاشار سلجوقی

شنبه, 23 بهمن 1400 13:53 تعداد بازدید 1243

نظر شما ثبت شد. شما یکبار نظر خود را ثبت کرده‌اید. برای رای دهی ابتدا باید وارد حساب کاربری خود بشید.

Ethereum 2.0

 

 

قلب تپنده اتریوم 2 بیکن چین (Beacon Chain

ایده اصلی بیکن چین به گفته سرپرست تیم پرایزمتیک لبز Prysmatic Labs آقای رائول جردن 

 

«شما خواهید توانست با بیکن چین این دنیا های کوچک را اجرا کنید ، دنیاهایی که نحوه کار بلاکچین در انتقال و قرارداد های هوشمند را خلاصه میکند.»

 

ایده بیکن چین باعث اجرا شدن آسانتر برنامه های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم میشود.

بیکن چین بعنوان بلاکچین مرکزی عمل خواهد کرد که وظیفه هماهنگی تراکنش های پردازش شده توسط صدها هزار زنجیره مبتدی بر پروتکل شارد ها بر عهده دارد.

ویتالیک بوترین هم با اشاره به اینکه بیکن چین وظیفه ذخیره سازی قرارداد های هوشمند تخصصی را برعهده دارد، مهری بر اهمیت این ایده زد.

توضیحات تکميلي که از طرف تیم اتریوم منتشر شده نشان دهنده این هست که توسعه دهندگان برای ساخت قرارداد های هوشمند بر بستر بیکن چین نیاز به یادگیری مهارت های جدید نخواهند داشت و البته اعلام شده که این فرایند نیز احتمالا گران خواهد بود و گفته اند که تعداد قرارداد های هوشمند بر بستر بیکن چین نباید زیاد باشد و به همین علت درخواست افزایش فی شبکه رو کردند!

طبق آخرین آپدیت ارائه شده توسط تیم اتریوم آپدیت اتریوم 2.0 با نام " بلاتریکس" انجام میشود

Bellatrix

بلاتریکس بر گرفته از نام سومین ستاره بزرگ صورت فلکی شکارچی هست که طی یک نظز سنجی از جامعه کل اتریوم انتخاب شده. شباهت این نام به یکی از شخصیت های فیلم هری پاتر نیز هست.

این بروزرسانی باعث تغیبر الگوريتم اثبات کار به اثبات سهام میشود و به جای ماینر هایی که به واسطه دستگاه های سخت افزاری درحال استخراج هستند به ولیدیتورها یا همان اعتبار سنج ها برای به دست آوردن اتریوم منتقل میشود.

ولیدیتور ها یا همان اعتبار سنج ها با قفل کردن یا همان سپرده گذاری حداقل 32 اتریوم بر روی شبکه وظیفه تایید تراکنش ها را به عهده میگیرند و با توجه به فعالیت انها بر روی شبکه پاداش هم دریافت میکنند.

این بروز رسانی در سه ماه اول و دوم سال 2022 برنامه ریزی شده است.

لازم به ذکر هست که ویتالیک پارسال این به روز رسانی را به 2022 منتقل و به تعويق انداخت.

در حال حاضر بیکن چین از الگوریتم اثبات سهام استفاده میکند و از شبکه اصلی اثبات کار اتریوم جدا فعالیت دارد.

 

" به روز رسانی بلاتریکس قرار است این دو شبکه (زنجیره) را باهم ادغام و یکی کرده

و در نهایت الگوریتم اثبات کار را از شبکه حذف کند"

بگفته توسعه دهندگان اتریوم:

این به روز رسانی بلاکچین اتریوم را به یک بلاکچین سازگار با

 محیط زیست تبدیل میکند و این امکان را به شبکه میدهد که به

 مقیاس پذیری و امینت بالاتر و پایداری بیشتری برسد.

 

همانطور که اطلاع دارید تغییر یک الگوریتم از اثبات کار به اثبات سهام بسیار مشکل و پر ریسک هست و اگر شبکه بدون وقفه کار کند این تغییر را سختر میکند.

برای درک بهتر این مسیر یک مثال ساده میزنم:

یک هواپیمای مسافربری با موتور ملخی پره ای بر روی هوا و در حال پرواز هست. سازندگان این هواپیما تصمیم بر تعویض موتور ملخی با موتور جت را دارند و این تصمیم را دارند که بدون نشست این تعویض را انجام دهند که میتواند ریسک سقوط را بالا ببرد.

با توجه به مثال بالا و ریسکهای احتمالی ، تیم اتریوم و توسعه دهندگان این پلتفرم اعلام داشتند که در اوایل اجرا شدن این ایده میتونه شبکه دچار نقض هایی در فعالیت اش بشود.

به همین علت تیم تصمیم بر آن گرفتند که قبل از اجرای این بروز رسانی یک شبکه آزمايشي طراحی کنند که از نقض های احتمالی‌ با خبرشوند.

این شبکه آزمايشی با نام " کینت سوگی" Kintsugi راه اندازي شد. این شبکه قصد بررسی ادغام و مهاجرت از اثبات کار به اثبات سهام به صورت ازمایشی را دارد.

به گفته یکی از توسعه دهندگان اتریوم اقای تیم بیکو Tim Beiko :

کینت سوگی Kintsugi یک کلمه ژاپنی به معنی تعمیر یک شی با استفاده

از طلا به نحوی که تغییر در معماری اولیه ایجاد نشود.

این توسعه دهنده نیز ادامه داد:

اگرچه توسعه کلاینت و رابط کاربری UX همچنان بهبود خواهد یافت با انتقال به اتریوم 2، اما از کل جامعه اتریوم میخواهیم تا از کینت سوگی استفاده کنند و با اتفاقی که قرار است در آینده‌ برای اتریوم بیوفتد آشنایی پیدا کنند.

در ادامه مبحث بلاتریکس Billatrix توسعه دهندگان اعلام کردند با توجه به وعده هایی که در سال های گذشته به سپرده گذاران اتریوم داده شده بود برای سپرده گذاری در بیکن چین و قفل کردن اتریوم های خود، باید یک سری از ویژگی هایی مانند برداشت سود سپرده و پاداش هارا به تعویق بیاندازند چون معتقد هستند که این فرایند مهاجرت پیچیده هست و ریسک زیادی دارد و افراد باید درک این موضوع را داشته باشند که بلاکچين فعال برای تغییر الگوريتم میتونه نقض هایی پیدا کند.

 پس از بروزرسانی بلاتریکس یک بروز رسانی به عنوان Clean up خواهیم داشت که شبکه را  برای اجرای بهتر ویژگی ها و فناوری های جدید آماده میکند.

«این بروز رسانی بعد از ادغام ابن دو زنجیره صورت خواهد گرفت»

 

"ویژگی های بلاتریکس"

برای اینکه در شبکه اتریوم 2 بخواهید به عنوان یک اعتبار سنج فعالیت کنید باید حداقل 32 اتریوم در این شبکه سپرده گذاری کنید. این عمل باعث افزایش تقاضا برای اتریوم میشود و کاهش چشم گیری در عرضه صورت میگیرد.

در حال حاضر ماینر ها برای استخراج هر بلاک که هر 13 ثانیه تشکیل میشود حدود 2 اتریوم پاداش دریافت میکنند که بعد از آپدیت بلاتریکس این پاداش کاهش چشم گیری پیدا میکند.

 با توجه به آپدیتEIP-1559 , این اپدیت باعث کاهش حجم سایز بلاک های اتریوم وسبکتر کردن بلاکچین اتریوم میشد که در برهه از زمان باعث کاهش فی شبکه اتریوم شده بود و همینطور در هر بلاک فی تراکنش های پرداخت شده نیز سوزانده میشود که این موضوع هم تعداد اتریوم های در گردش را محدودتر میکند.

در آپدیت بلاتریکس مدل توزیع پاداش نیز تغییر کرده و با توجه به تعداد اعتبار سنج های روی شبکه محاسبه خواهد شد.

به این معنی که با توجه به تعداد اعتبارسنج ها و ثابت ماندن همین مقدار اعتبار سنج پاداش هر بلاک اتریوم به 1/8 میرسد که دقیقا معادل 3 بار هالوینگ بیتکوین هست. به همین علت بهش 3ple Halving میگویند.

هرچه ولیدیتور ها بیشتر شود مقدار بیشتری هم اتریوم تولید میشود.

 

 

در انتها با توجه به ویژگی ها و تغییراتی که در ساختار بلاکچین اتریوم اتفاق میوفتد و همینطور افزایش تقاضا برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج میتواند جهش قیمتی را برای اتریوم به همراه بیاورد اما فراموش نکنیم که امکان تعویق هنوز وجود دارد و این نوع اپدیت ها هم در دراز مدت تاثیر گذار هستند. این مقاله به هیچ عنوان پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری به شما نمیدهد و ریسک های احتمالی نیز به همراه خواهد داشت ازجمله از کار افتادش شبکه یا ایرادات برنامه نویسی که تاثیر گذار بر قیمت نیز هست.

 

 

 

 

 

*تمامی این بررسی ها با توجه به ثابت بودن شرایط مارکت نیز هست*

 

تشکر برای حمایت و مطالعه شما

نویسنده:

یاشار سلجوقی

Academy Lmnterix

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران (2)
Yashar 25 بهمن 00

دوستان منابع رو درخواست کردند و من اخرین منابع ای که مورد بررسی قرار دادم رو ارائه میدم: https://docs.ethhub.io/ethereum-roadmap/ethereum-2.0/eth-2.0-economics/ https://twitter.com/evan_van_ness/status/1474169594432655364?s=20&t=RDTqdgvlUgD8nDD61luQ4Q https://twitter.com/VitalikButerin/status/1483110996931534850?s=20&t=zbfs7_C2GFHIA35AXeiqaQ https://old.reddit.com/r/ethereum/comments/slzfsd/why_wouldnt_proof_of_stake_drastically_reduce/hvu9ekc/ https://github.com/ethereum/EIPs/pull/4788 https://github.com/ethereum/EIPs/blob/master/EIPS/eip-1559.md https://hackmd.io/@benjaminion/eth2_info https://docs.ethhub.io/ethereum-roadmap/ethereum-2.0/eth-2.0-phases/ https://ethereum.org/en/upgrades/beacon-chain/

اهورا چالکی 23 بهمن 00

عالی، دمتون گرم

تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان