لطفا پوشش زنده ما را در صفحه جدید دنبال کنید
از اینکه پوشش زنده ما را از درگیری در اوکراین دنبال می کنید، متشکریم.

به دلایل فنی ادامه مطالب در صفحه جدید منتشر خواهد شد، گزارش ما در صفحه جدیدی در اینجا برای سه شنبه 2 مارچ ادامه خواهد یافت.


 

نخست وزیر اسکاتلند از دولت بریتانیا می خواهد که برای کمک به پناهجویان اقدامات بیشتری انجام دهد (22:59)

 

نیکلا استورجن، نخست وزیر اسکاتلند، از دولت بریتانیا خواسته است تا اقدامات ویژه‌ای برای پناهجویان اوکراینی ترتیب دهد تا بدون نیاز به ارائه ویزا بتوانند به راحتی وارد خاک کشورهای مشترک المنافع (بریتانیا) شوند.

او در نامه‌ای به بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت که پیشنهادهای فعلی "با توجه به وخامت اوضاع هنوز ناکافی است".

اوایل روز سه شنبه اعلام شد که اتباع اوکراینی بیشتری اجازه ورود به بریتانیا را خواهند داشت.

استورجن از جانسون خواست تا "پناهگاه های فوری را در صورت لزوم" برای کسانی که ممکن است آواره شوند، آماده کند.

او همچنین می گوید که اسکاتلند آماده ارائه پناهگاه برای کسانی است که ممکن است آواره شوند.

سخنگوی دولت بریتانیا گفت: "بریتانیا با اسکاتلند سابقه قوی و افتخارآمیزی در حمایت از مردم نیازمند دارد و این سیاست هرگز تغییر نخواهد کرد."


 

صدای شهروندان: پدری که از خارکیف فرار می‌کند: «خانواده‌ام را در معرض خطر قرار نمی‌دهم»

 

دانیل، پدر سه فرزندی که در خارکیف زندگی می‌کند، به بی‌بی‌سی می‌گوید که چاره‌ای جز ترک شهری که دوستش دارد ندارد، زیرا خانواده‌اش را در معرض خطر قرار نمی‌دهد.

او می‌گوید: «من تمام تلاشم را کردم که تا امروز در شهر بمانم»، اما خانه آن‌ها فقط یک کیلومتر (0.6 مایل) با ادارات دولتی که صبح روز سه‌شنبه مورد حمله قرار گرفتند، فاصله داشت.

او اکنون با همسر و فرزندان هشت ساله، چهار ساله و 18 ماهه‌اش به سمت مولداوی یا لهستان سفر می‌کند - در حالی که مادر و مادرشوهرش هنوز در خارکیف اقامت دارند.

دانیل می گوید: «من کشورم را دوست دارم، شهرم را دوست دارم. "این شهر بسیار زیبایی است. اما اکنون ویران شده است." در حال حاضر او نمی داند چه زمانی برمی گردد.

دختر هشت ساله او از طریق پدرش پیامی داد و گفت: "او می خواهد همه در صلح زندگی کنند و جنگ را متوقف کنند - زیرا جنگ قلب ها می شکند و امید را از بین می برد."


 

روسیه به خانواده های سربازان کشته شده غرامت می پردازد  (22:39)

 

ارتش روسیه تمایلی به اعتراف به خسارات در اوکراین نداشته است، اما مقامات منطقه‌ای می گویند به خانواده های سربازان روسی کشته شده غرامت پرداخت شده است.

رادیو ایخو مسکو به نقل از رمضان قدیروف، رهبر چچن، گفت که به بستگان آنها 2 میلیون روبل (20000 دلار به نرخ کنونی، 15000 پوند) پرداخت خواهد شد.

ونیامین کوندراتیف، فرماندار منطقه کراسنودارسک نیز با نام بردن یکی از سربازان کشته شده روسی به همین مبلغ اشاره کرد.

وی گفت: من درک می کنم که هیچ چیز نمی تواند درد از دست دادن این جوانان را تسکین دهد، اما ما کسی را تنها نخواهیم گذاشت و تا جایی که بتوانیم از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.


 

زلنسکی: ما به تنهایی نمی توانیم این بحران را مدیریت کنیم (22:26)

 

ولودیمیر زلنسکی از یک پناهگاه مخفی در کیف با رسانه‌های غربی صحبت کرد و گفت: "اوکراین قوی تر از هر کس دیگری خواهد جنگید" اما نمی تواند جنگ علیه روسیه را به تنهایی مدیریت کند.

رئیس جمهور اوکراین که در برابر تجاوز روسیه به عنوان یک شخصیت قهرمان در دفاع از کشورش ظاهر شده است، به CNN و رویترز گفت که مذاکرات آتش‌بس تنها در صورتی می تواند جدی باشد که ابتدا جنگ متوقف شود.

او گفت: "اگر شما این کار را انجام دهید و هر دو طرف این کار را انجام دهند، به این معنی است که آن‌ها [روسیه] آماده صلح هستند." "اگر آنها [مقامات روسیه] آماده نباشند، به این معنی است که شما فقط زمان را تلف می کنید."

او گفت: "ما خواهیم دید که [آیا آن‌ها واقعا آماده هستند یا خیر]."

به گزارش CNN، زلنسکی که در چند ساعت گذشته با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا صحبت کرد، گفت که از رهبر آمریکا می خواهد در سخنرانی امشب خود در اتحادیه به وضعیت اوکراین بپردازد. بنا بر گزارش ها، او خواستار این شد تا بادین به قضیه به عنوان یک قضیه بین المللی و انسانی نگاه کند؛ به طوری که مقاومت اوکراین فقط مربوط به یک کشور نیست، بلکه درباره دموکراسی و آزادی است و آمریکایی ها "باید به این موضوع اهمیت بدهند".


 

شاهدان عینی: خانه‌های بمباران شده در بورودیانکا (22:15)

 

فیلمی از ساختمان‌های مسکونی ویران شده منتشر شده است که به گفته شاهدان عینی در شهر بورودیانکا در منطقه کیف اوکراین بمباران شده است.

اصالت این ویدئوها توسط اکثر محافل خبری نظیر بی بی سی تایید شده است.

در یکی از کلیپ‌ها صدای مردی شنیده می‌شود که می‌گوید غیرنظامیان در حال بمباران ساختمان مسکونی هستند: "اینجا هیچ سربازی وجود ندارد، فقط ساکنان عادی بورودیانکا - مادربزرگ‌ها، پدربزرگ‌ها، بچه‌ها حضور دارند. مردم در زیرزمین‌ها پناه گرفته‌اند. مردم جهان، باید ببینید اینجا چه خبر است."

در ویدئوی دیگری که در پس‌زمینه زمین، بازی کودکان را می‌بینید، یک شاهد عینی می‌گوید سه الی چهار بمب از یک هواپیما بر سر آن‌ها پرتاب شده است. او همچنین می گوید هنوز صدای ناله از خانه ها به گوش می رسد.

برای مشاهده ویدئوی اصلی اینجا کلیک کنید!


 

ایالات متحده: برخی از نیروهای روسی تسلیم شده‌اند، اما وضعیت همچنان وخیم است (22:06)

 

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا آخرین ارزیابی از تهاجم روسیه را که توسط پنتاگون مشاهده شده است، فاش می کند.

این مقام از روحیه ضعیف در میان برخی از روس‌ها خبر می دهد که هنوز پس از شش روز نتوانسته اند برتری هوایی خود را نشان دهند و حتی موفق به تصرف شهر بندری ماریوپل نشده‌اند. این مقام گفت که برخی از واحدها تسلیم شده‌اند.

با این حال، نیروهای روسی شهر بندری بردیانسک و ملیتوپل را به تصرف خود درآورده‌اند.  

پنتاگون می افزاید که:

 • روسیه حدود 400 موشک پرتاب کرده است، اما سیستم دفاع ضد موشکی اوکراین همچنان قابل اعتماد است.
 • پرتاب‌کننده‌هایی که می‌توان از آن‌ها برای تسلیحات گرماباریک استفاده کرد در داخل اوکراین دیده شده است، اما اطلاعات آمریکا نمی‌تواند تأیید کند که سلاح‌های ترموباریک در این کشور وجود دارد یا خیر.
 • حدود 80 درصد از نیروهای روسیه که اوکراین را محاصره کرده بودند اکنون در داخل این کشور هستند.
 • نشانه‌هایی وجود دارد که برخی از واحدهای روسیه با کمبود مواد غذایی و سوخت مواجه هستند.

این مقام گفت که کمک‌ها به کشور سرازیر می شود، اما ایجاد منطقه پرواز ممنوع هنوز خارج از گزینه های روی میز است.


 

زلنسکی و بایدن در گفتگویی تلفنی با یکدیگر اختلاط کردند (21:53)

 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین امروز با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، به مدت 30 دقیقه به صورت تلفنی 30  گفت‌وگو کرد.

زلنسکی در توییتر نوشت که آن‌ها درباره موج جدید تحریم‌ها علیه روسیه و حمایت دفاعی از اوکراین گفتگو کردند.

وی گفت: ما باید هر چه زودتر متجاوزین را متوقف کنیم.


 

صدای شهروندان: ایمان من دیگر به خدا نیست، بلکه به نیروهای اوکراینی است (21:47)

 

در حالی که نیروهای روسی به سمت کیف پایتخت اوکراین پیش می روند، از هانا که در منطقه سولومیانسکی نزدیک فرودگاه و برخی پایگاه های نظامی زندگی می کند، هم صحبت شدید.

او در راهروی آپارتمانش تختی درست کرده که امیدوار است دیوارها از او در برابر تیراندازی یا انفجار راکت محافظت کنند.

او می‌گوید: "من اینجا برق دارم. یک چراغ رومیزی گذاشتم. همچنین چمدانی روی میز گذاشته‌ام که در صورت هر گونه حمله بلافاصله شهر را ترک کنم."

هانا دوشنبه شب سگش را برای پیاده‌روی به بیرون برد اما پس از شنیدن صدای انفجار و دریافت هشدار مقامات محلی مبنی بر وجود خطر حملات موشکی فورا به خانه بازگشت.  

ما می ترسیم، اما صادقانه بگویم، فکر می کنم بسیاری از مردم در کیف، و در سراسر اوکراین به این موضوع عادت کرده ایم.

بسیاری از مناطق اطراف کیف ویران شده اند، به همین دلیل است که من واقعاً از ورود غذا و سایر محصولات به شهر نگرانم.

او می‌گوید که از ارتش روسیه که به سمت پایتخت می‌رود «واقعاً می‌ترسد».

او می گوید: "اما نیروهای مسلح اوکراین با شجاعتشان در این دو روز به من فرصت خوابیدن دادند. اکنون من به خدا اعتقاد ندارم، به نیروهای مسلح اوکراین اعتقاد دارم."


 

می توانید تشویش را در کیف احساس کنید (21:25)

 

با پیشروی یک کاروان زرهی عظیم روسی در پایتخت اوکراین، سوال بزرگ اینجاست که این نیروها چه زمانی به حومه شهر خواهد رسید.

با گذشت ششمین روز از حمله روسیه به اوکراین حملات موشکی روسیه به مرکز شهر از جمله برج تلویزیون دولتی اوکراین آغاز شده است.

همچنین هشدار بسیار جدی از سوی وزیر دفاع روسیه مبنی بر اینکه مردم باید از دو تاسیسات کلیدی امنیتی دور شوند، وجود دارد.

این در مورد افرادی که حتی در مناطق اطراف کار می‌کنند نیز صدق می‌کند.


 

دیپلمات های سازمان ملل در حین سخنرانی لاوروف بیرون رفتند (21:18)

 

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سازمان ملل متحد در ژنو با بایکوت دیپلماتیک مواجه شده است.

لاوروف که هم در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و هم در کنفرانس سازمان ملل در مورد خلع سلاح سخنرانی می کرد، هنگامی آغاز صحبت های خود، مورد بی توجهی سفرای غربی قرار گرفت، به طوری که بیش از 90 درصد حاضرین مجلس را ترک کردند.

اقای لاوروف ظاهراً مشتاق بود تا بار دیگر در صحنه دیپلماتیک در ژنو گام بردارد، اما به دلیل تحریم های غرب علیه دیپلمات های روسی اجازه ورود به حریم هوایی اتحادیه اروپا را ندارد. ب همین سبب، مجبور شد تا سخنرانی خود را از طریق کنفرانس ویئویی انجام دهد.

زمانی که سخنرانی او از طریق پیوند ویدیویی شروع به پخش کرد، سفرای غربی از آنجا خارج شدند.

وزیر امور خارجه روسیه سپس به شورای حقوق بشر سازمان ملل رفت. آنجا هم اتاق‌ها خالی شدند.

بسیاری از سخنرانی‌های آقای لاوروف پیرامون امنیت یا مفهوم روسیه از آن بود.

در میان ادعاهای بی‌اساس مبنی بر اینکه اوکراین ممکن است به سلاح هسته‌ای دست یابد، او گفت که زمان آن رسیده است که موشک‌های آمریکا از اروپا به خانه بازگردند.


 

بلینکن جایگاه روسیه در شورای حقوق سازمان ملل را زیر سوال می برد (21:09)

 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را زیر سوال برد.

او گفت: «می‌توان به طور منطقی این سوال را مطرح کرد که آیا یک کشور عضو سازمان ملل که تلاش می‌کند کشور عضو دیگر سازمان ملل را - در حالی که مرتکب نقض وحشتناک حقوق بشر و ایجاد درد و رنج عظیم بشردوستانه می‌شود- تحت کنترل خود درآورد، باید در این شورا باقی بماند؟»

بلینکن افزود: «ما باید تلاش روسیه برای سرنگونی یک دولت منتخب دموکراتیک و نقض فاحش حقوق بشر آن را قاطعانه و صریح محکوم کنیم».

او همچنین از سرکوب مخالفان ضد جنگ در داخل مرزهای روسیه صحبت کرد و "بستن سازمان های حقوق بشری"، آزار و اذیت فعالان و مخالفان سیاسی و سرکوب رسانه ها را بشدت محکوم کرد.


 

زلنسکی: تکرار تاریخ با موشک در سایت هولوکاست (21:00)

 

رئیس جمهور اوکراین در توییتر ناامیدی خود را از حمله موشکی به مرکز یادبود هولوکاست بابین یار در کیف ابراز کرد.

این بنا بر روی بزرگترین گور دسته جمعی هولوکاست در اروپا ساخته شده است، جایی که جوخه های مرگ نازی ها بیش از 33000 یهودی را در فاصله تنها دو روز در سال 1941 به کام مرگ برد.

ولودیمیر زلنسکی روز سه‌شنبه در توییتی نوشت: «اگر دنیا در هنگام فرود بمب در سایت بابین یار ساکت بماند، سر دادن شعار «دیگر هرگز» پس از 80 سال چه فایده‌ای دارد؟ حداقل پنج نفر کشته شدند. تاریخ در حال تکرار است.


 

صدای شهروندان: من با خانواده ام در یک پناهگاه امن در خارکیف هستم (20:38)

 

یکی از ساکنان دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکیف، به بی‌بی‌سی می‌گوید که با خانواده‌اش در یک پناهگاه امن که برای زمان حملات موشکی تدارک دیده شده مخفی شده است.

او می گوید: «من با دو فرزندم، شوهرم و سایر افرادی که در [خانه] ما زندگی می کنند، اینجا هستم.» او توضیح می دهد که گهگاه از پناهگاه در مرکز شهر بیرون می آید تا به آپارتمانشان برگردد.


 

با شکست مذاکرات آتش بس روسیه و اوکراین، قیمت نفت بیش از 10 درصد جهش کرد

 

با شکست مذاکرات آتش بس روسیه و اوکراین، قیمت نفت بیش از 10 درصد جهش کرد

 


شرط زلنسکی برای مذاکرات با روسیه (20:35)


رئیس جمهور اوکراین لحظات قبل درمورد مذاکرات با روسیه شرط گذاشت.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین درمورد مذاکرات با روسیه گفت که برای نشست پشت میز مذاکره باید آتش بس صورت بگیرد.

زلنسکی گفته است: برای اینکه مذاکره با روسه صورت بگیرد، نخست باید آتش بس اعلام شود." روز دوشنبه نخستین دور مذاکرات هیئت های روسی و اوکراینی برای حل بحران پیرامون اوکراین در شهر گومل بلاروس انجام شد.

پس از آن، ولادیمیر مدینسکی دستیار رئیس جمهور روسیه و رئیس هیئت روسی، اعلام کرد که توافق کردیم که روند مذاکرات را ادامه دهیم، دیدار بعدی در روزهای آینده در مرز لهستان و بلاروس برگزار خواهد شد.

بی بی سی اخبار مربوط به جنگ را از طریق شبکه های اجتماعی و طراحی بنر اینستاگرام پوشش می‌دهد.

 


پوتین: با این شرایط به عملیات نظامی خود در اوکراین پایان می‌دهیم (20:25)

 

رئیس جمهور روسیه اعلام نمود که که اوکراین باید جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک را به رسمیت بشناسد، بعد عملیات نظامی متوقف خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در گفتگو با همتای ونزویلایی خود اظهار داشته است که در صورتی که کی‌یف از غیرنظامیان در دنبس محافظت می کند و استقلال جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک را به رسمیت بشناسد و حاکمیت روسیه را بر کریمه را تائید کند، عملیات نظامی تمام می‌شود.

ولادیمیر پوتین خاطرنشان کرد که هدف روسیه از این عملیات، غیرنظامی سازی اوکراین است.

درعین حال رئیس جمهور ونزوئلا در گفت و گو با رئیس جمهور روسیه، کارکردهای بی ثبات کننده امریکا و ناتو عامل این امر است و وی از گام های قاطع روسیه در اوکراین پشتیبانی قوی کرد.

 


خلاصه: وضعیت امروز چگونه بود؟ (20:20)

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، در اینجا آخرین تحولات تا امروز آمده است:

 • وزارت دفاع روسیه به ساکنان کیف هشدار داد که در حال آماده شدن برای هدف قرار دادن اهدافی در پایتخت است.
 • دود بزرگی در نزدیکی برج تلویزیون پایتخت بلند شده است - مشخص نیست که آیا مستقیماً اصابت کرده است یا خیر.
 • به گفته تحلیلگران، کاروان عظیمی از خودروهای زرهی در حال پیشروی به سمت شهر هستند، اما پیشرفت آن به دلیل خرابی ها با مشکل مواجه شده است.
 • اوایل امروز یک موشک روسی به ادارات دولتی در دومین شهر خارکف اوکراین اصابت کرد و دست کم 10 کشته برجای گذاشت.
 • رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلینسکی گفت هیچ هدف نظامی در این منطقه وجود ندارد و روسیه مرتکب جنایات جنگی شده است.
 • او از طریق لینک ویدیویی در پارلمان اروپا سخنرانی کرد و خواستار عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا شد.
 • آژانس پناهندگان سازمان ملل می گوید تا کنون بیش از 660000 نفر اوکراین را ترک کرده اند.
 • ینس استولتنبرگ، رئیس ناتو، ولادیمیر پوتین را به "به هم زدن صلح در اروپا" متهم کرد.
 • بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در سفر به لهستان گفت که رئیس‌جمهور روسیه در تاکتیک‌های «وحشیانه و بی‌رویه» برای هدف قرار دادن غیرنظامیان شرکت می‌کند.

 


پنج نفر در حمله به برج تلویزیون کیف کشته شدند (20:06)

 

سرویس های اورژانس اوکراین می گویند پنج نفر در حمله روسیه به برج تلویزیونی کیف کشته شدند.

مشخص نیست که آیا خود برج مورد اصابت قرار گرفته است یا خیر - اما برج همچنان پابرجاست، و انفجار پخش‌ برخی شبکه ها را قطع کرد.

مانیتورینگ بی‌بی‌سی می‌داند که پنج نفر دیگر در این حمله موشکی زخمی شده‌اند.

اما برج تلویزیونی 380 متری (1247 فوت) هنوز پابرجاست.

 


خبر فوری: EUR/USD به پایین‌ترین حد سال 2022 رسید، چشم ها به 1.1020 در روزهای آینده است 


EUR/USD به پایین ترین سطح سال گذشته یعنی 1.1099 سقوط کرده است.

در مقاله امروز بلومبرگ آمده است: "معامله گران به طور فزاینده ای چشم به کاهش ارزش یورو دارند، زیرا آنها برای آسیب هایی که جنگ در اوکراین می تواند به اقتصاد اروپا وارد کند، آماده می شوند."

یورو/دلار آمریکا به سمت پایین‌ترین سطح سال 2022 شکسته شد، رقم 1.11 آسیب‌پذیر است، چشم ها به 1.1020 دوخته شده.

این حرکت گسترشی از افزایش هفتگی فروش است و احتمالاً دیدگاه نرولی بسیار بیشتر است

 

سقوط یورو

 


ستون نظامی روسیه در نزدیکی کیف به دلیل خرابی ها با مشکل مواجه شده است (20:00)

 

ستون نظامی روسیه در نزدیکی کیف

 

مقداری شفافیت در آن ستون زرهی عظیم روسی که به سمت جنوب به سمت کیف حرکت می کند.

تجزیه و تحلیل دقیق آخرین تصاویر ماهواره ای توسط سرویس اطلاعات مک کنزی موارد زیر را نشان می دهد:

طول این کاروان 40 مایل نیست، بلکه مجموعه‌ای از «بسته‌های» لجستیکی است که در امتداد بزرگراه اصلی از مرز بلاروس قرار گرفته‌اند و هدف آن اتصال با واحدهای روسی در حومه شمالی کیف است.

به نظر می رسد کاروان در چندین نقطه توسط وسایل نقلیه خراب با مشکل مواجه شده است.

این ستون شامل تعدادی زره ​​(تانک) و خودروهای جنگی پیاده نظام است اما عمدتاً وسایل نقلیه لجستیکی است که حاکی از برنامه‌هایی برای بیش از یک نبرد کوتاه مدت است.

به طور جداگانه، تصاویری که توسط سرویس‌های اطلاعاتی مک‌کنزی بررسی شده است، یک گردان چتر نجات روسی را نشان می‌دهد که در منطقه فرودگاه هوستومل - مهم‌ترین فرودگاه باری بین‌المللی اوکراین و یک پایگاه هوایی نظامی کلیدی در نزدیکی کیف بند شده اند.

اما توپخانه آنها خارج از برد بیشتر بخش های پایتخت ارزیابی می شود.

تحلیلگران می گویند که پیشرفت بسیار کم روسیه را در 24 ساعت گذشته مشاهده کرده اند.

 


اوکراین تایید کرد که برج تلویزیونی مورد حمله روسیه قرار گرفته است (19:50)

 

دولت اوکراین می گوید این انفجار در نتیجه حمله نیروهای روسی بوده است.

وزارت کشور گفت که برخی از تجهیزات آسیب دیده اند و "کانال ها برای مدتی کار نمی کنند".

 


مقام دفاعی آمریکا: روسیه بیش از 80 درصد از توان رزمی از پیش آماده شده خود را در اوکراین جمع کرده است.  (19:20)


به گفته یک مقام دفاعی ایالات متحده که روز سه شنبه صحبت می کرد، ایالات متحده معتقد است که روسیه اکنون بیش از 80 درصد از قدرت رزمی از پیش آماده شده خود را در اوکراین جمع کرده است. این مقام افزود: ایالات متحده معتقد است که پیشروی اصلی روسیه در کیف در 24 ساعت گذشته حرکت محسوسی نداشته است. به گفته این مقام رسمی، ایالات متحده معتقد است که پیشروی روسیه به کیف به دلیل چالش های سوخت بوده است، اما همچنین احتمالاً به دلیل تجدید سازمان و تجدید نظر در عملیات آنها کند شده است.

این مقام گفت: ایالات متحده ارزیابی می کند که روسیه سیستم های پرتاب کننده ای دارد که می تواند برای بمب خلاء استفاده شود، اما آنها نمی توانند این موضوع را تأیید کنند و همچنین اشاره کرد که ایالات متحده هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه بلاروس نیز در حال اعزام نیرو به اوکراین است ندیده است. این مقام ادامه داد: روسیه تاکنون بیش از 400 موشک به سمت اوکراین پرتاب کرده است، اما روس ها هنوز به برتری هوایی بر این کشور دست پیدا نکرده اند. ایالات متحده فکر می کند که ولودیمیر ولنسکی، رئیس جمهور اوکراین، فرماندهی و کنترل نیروهای مسلح خود را حفظ می کند.

 


 سربازان بریتانیایی از رفتن به اوکراین برای پیوستن به جنگ با روسیه منع شده‌اند (19:10)

 

نشریه دیلی‌میل می‌گوید که سربازان بریتانیایی از رفتن به اوکراین برای پیوستن به جنگ با روسیه منع شده‌اند. طبق این گزارش صدها سرباز بریتانیایی برای پاسخ به فراخوان کی‌یف که از داوطلبان بین المللی برای مقابله با حمله روسیه کمک خواسته‌ است، ابراز علاقه کرده‌اند اما فرماندهانشان گفته‌اند که آنها نمی‌توانند به عنوان بخشی از ارتش بریتانیا، در این کارزار ثبت نام کنند.
دیلی میل می‌نویسد فرمانده‌هان نمی‌توانند مانع سفر نیروهای بازنشسته به شرق اروپا شوند، اما سربازان تمام وقت و ذخیره، هشدار جدی گرفته‌اند که در منازعه اوکراین شرکت نکنند.

 

 


 


فوری: انفجار در نزدیکی برج تلویزیون کیف (19:03)

 

برج تلویزیون کیف

 

دود بزرگی در نزدیکی برج تلویزیون در کیف بلند شده است. مشخص نیست که آیا برج مستقیما مورد اصابت قرار گرفته است یا خیر. تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی - که بی بی سی تایید کرده است - انفجاری را در این منطقه نشان می دهد.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه به ساکنان کیف هشدار داده بود که در حال آماده شدن برای هدف قرار دادن اهدافی در پایتخت است.

 


خروج از کشوری که آماده جنگ است (18:38)

 

پل آدامز - خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی

خروج ما از کیف به مولداوی دیروز حدود 9 ساعت طول کشید. این سفر ما را در حدود 250 مایلی مرکز اوکراین برد.

هنوز زمستان است، بنابراین اکنون همه جا یخ زده است، اما در هر شهر و روستا با نشانه‌هایی از یک صنعت جدید مواجه شدیم: دفاع غیرنظامی.

نیروهای روسی تاکنون توجه چندانی به قلب روستایی کشور به ویژه در سمت غرب نداشته اند.

در هر جامعه ای، چه بزرگ و چه کوچک، نشانه های آمادگی در همه جا دیده می شد.

سدهای موقت از کیسه های شن، بلوک های سیمانی و لاستیک های تراکتور در سراسر ورودی روستاها. گروه‌های کوچک داوطلب، در برابر باد گزنده، ماشین‌ها را چک می‌کردند، دوربین‌های دوچشمی را در کنار جاده‌ها آموزش می‌دادند، کیسه‌های شن را پر می‌کردند.

روستا به روستا، همان صحنه. هیچ نشانی از زره نیست فقط مردان با AK-47 و تفنگ شکاری مواظب شرایط هستند.

در حالی که جهان با وحشت به وقایع کیف و خارکف نگاه می کند، ما این تصور را به دست آوردیم که این ملت متحد خود را برای درگیری آینده آماده می کند و کاملا مصمم به مقاومت در برابر مهاجمان است.

 


اینجا بخوانید

افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین همزمان با بحران اوکراین

 

مولداوی از "پر شدن" توسط پناهندگان اوکراینی می ترسد (18:15)

 

وزیر امور خارجه این کشور هشدار داد اگر درگیری‌هایی که در حمله روسیه به اوکراین مشاهده شد به مرزهای این کشور نزدیک‌تر شود، ممکن است مولداوی به طور کامل توسط پناهجویان پر شود.

نیکو پوپسکو - که معاون نخست وزیر این کشور - در پاسخ به سوالی درباره خطر احتمالی روسیه برای کشورش به خبرنگاران گفت: "فرض ما این است که ما هدف نیستیم، اما در منطقه بسیار پرخطری قرار داریم."

 قبل از اینکه اضافه کند که کشور در چند روز آینده چندین بازدید از نمایندگان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو خواهد داشت، اذعان می کند که "اضطراب" در جمعیت و "میزانی ترس" وجود دارد.

به گفته سازمان ملل بیش از نیم میلیون غیرنظامی از اوکراین فرار کرده و از مرزها به کشورهای همسایه در غرب از جمله مولداوی، لهستان، رومانی، اسلواکی و مجارستان عبور کرده اند.

 


یک نقشه انگلیسی محل حمله روسیه و نیروهای نظامی را نشان می دهد (17:52)

 

تهاجم غیرقانونی و بی دلیل به اوکراین ادامه دارد.

نقشه زیر آخرین به روز رسانی اطلاعات دفاعی در مورد وضعیت اوکراین است - 01 مارس 2022

 

 

پوشش زنده خبری از اوکراین

 


کارگردانی که با نخست وزیر بریتانیا صحبت کرد: از پاسخ او "بسیار ناامید" هستم (17:51)

 

پیش از این درباره زن اوکراینی به شما گفته بودیم که در یک کنفرانس خبری با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از او خواسته بود تا بر فراز کشورش منطقه پرواز ممنوع اعمال کند.

داریا کالنیوک، مدیر اجرایی مرکز اقدام ضد فساد مستقر در کیف، اکنون می گوید که از پاسخ او "بسیار ناامید" شده است.

او به بی بی سی می گوید: «من می بینم که غرب احساس ناامیدی دارد.

"من می بینم که هیچ منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان اوکراین اعمال نخواهد شد. غرب از جنگ با روسیه می ترسد، اما هیچ جایگزینی برای حفاظت از آسمان اوکراین وجود ندارد."

او در گفتگوی زنده با رادیو 5 بی بی سی می گوید بدون منطقه پرواز ممنوع، دریافت کمک های بشردوستانه به کودکانی که در اثر تهاجم در اوکراین به دام افتاده اند امکان پذیر نخواهد بود.

"اگر از آسمان اوکراین محافظت نمی کنید... به این معنی است که کودکان اوکراینی از موشک های روسیه در امان نیستند و این برای من دیوانه کننده است."

 


شاهزاده چارلز "تجاوز وحشیانه" به اوکراین را محکوم می کند (17:45)

 

شان کوگلان - بی بی سی نیوز، خبرنگار سلطنتی

شاهزاده چارلز در شدیدترین اظهار نظرهای خانواده سلطنتی در مورد تهاجم روسیه تاکنون نسبت به حمله به ارزش های دموکراتیک هشدار داده است.

شاهزاده چارلز در مراسمی به مناسبت تبدیل شدن ساوتند به شهر، قتل سر دیوید ایمس، نماینده پارلمان را با حملات به اوکراین مرتبط دانست.

شاهزاده چارلز گفت: "آنچه در تراژدی وحشتناک در ساوتند دیدیم، حمله به دموکراسی، به یک جامعه باز، به خود آزادی بود. ما امروز شاهد آن هستیم که همان ارزش ها در اوکراین به بی وجدان ترین شکل مورد حمله قرار می گیرند."

در موضعی که در اینجا اتخاذ می کنیم، با همه کسانی که در برابر تهاجم وحشیانه مقاومت می کنند، همبستگی داریم.»

دوک و دوشس کمبریج قبلا در توییتر گفته بودند که "در کنار رئیس جمهور و همه مردم اوکراین  و مردمی که شجاعانه برای این آینده می جنگند می ایستند".

 


بریتانیا ورود کشتی های مرتبط با روسیه به بنادر خود را ممنوع کرد (17:42)

 

گرانت شاپس، وزیر حمل و نقل بریتانیا می گوید که بریتانیا قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن کشتی هایی که «هر گونه ارتباط با روسیه» دارند از ورود به بنادر این کشور منع شده است.

او در توییتر نوشت: در وزارت خارجه لندن، ما به تازگی تبدیل به اولین کشوری شده‌ایم که قانونی را تصویب کرده‌ است که شامل ممنوعیت کامل همه کشتی‌های دارای هرگونه ارتباط با روسیه از ورود به بنادر بریتانیا است.

او با انتشار تصویری از خود در کنار جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه، از سایر کشورها نیز خواست تا برای حمایت از اوکراین همین کار را انجام دهند.

 


چرا روسیه برای تصرف ماریوپل بسیار سرسخت است؟ (17:35)

 

هزاران سرباز روسی و جنگجویان جدایی‌طلب مورد حمایت مسکو تقریباً یک هفته است که در تلاش برای تصرف شهر ماریوپول در جنوب شرق اوکراین هستند.

نیروهای روسیه که شهر بندری 400 تا 500 هزار نفری را به شدت گلوله باران می کنند، اکنون برق ساکنان را قطع کرده اند.

رهبر جدایی طلب مستقر در دونتسک دنیس پوشیلین می گوید که جنگجویان او در تلاش هستند تا شهر را محاصره کنند، اگرچه این نیروها به احتمال زیاد عنصری از پیشروی بزرگتر روسیه هستند.

نبرد در اینجا شدید است زیرا ماریوپل در موقعیت استراتژیک کلیدی در دریای آزوف قرار دارد و در وسط نیروهای روسیه را در شبه جزیره کریمه  و نیروهای جدایی طلب مورد حمایت مسکو در شرق اوکراین قرار دارد. 

روسیه روزها در تلاش است تا با درجات موفقیت آمیز فرود نیروهای آبی خاکی در منطقه درگیر شود، اما اگر مسکو بتواند ماریوپل را تصرف کند، می تواند یک پل زمینی بین نیروهای خود در جنوب شرقی اوکراین و کریمه ایجاد کند.

اما شاید مهمتر از آن، این شهر همچنین یک بندر بزرگ است. در زمان‌های عادی، کشتی‌های اینجا غلات را به سراسر جهان صادر می‌کنند، اما اگر شهر تصرف شود به روسیه اجازه می‌دهد تا عملیات لجستیکی خود را برای ده‌ها تانک که در بزرگراه‌های اوکراین با کمبود سوخت مواجه شده اند از سر بگیرد.

 


جنگ در کجا ها جریان دارد؟ (17:30)

 

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که غرب برای یک بحران طولانی‌مدت آماده است، زیرا نیروهای اوکراینی در حال مقاومت علیه نیروهای روسیه هستند.

مسکو اکنون 75 درصد از نیروهای متجاوز خود را در میان درگیری‌های شدید در سراسر کشور مستقر کرده است. سربازان اوکراینی دفاع سرسختانه ای انجام می دهند و ادعا می کنند که حدود 5710 سرباز روسی را کشته یا زخمی کرده اند، اگرچه بی بی سی به طور مستقل نمی تواند این آمار را تأیید کند. در اینجا خلاصه ای سریع از جاهایی که درگیری در آن شدیدترین حالت خود را دارد آورده شده است:

برخی از نیروهای روسی موفق شده اند وارد شهر جنوبی خرسون شوند، جایی که درگیر جنگ خیابان به خیابان شدید با نیروهای اوکراینی هستند. بی‌بی‌سی تصاویر رسانه‌های اجتماعی را که انفجارها در حاشیه شمالی شهر را نشان می‌دهد، تأیید کرده است.

در شرق، مقامات دومین شهر خارکف اوکراین می گویند که دست کم 10 نفر در گلوله باران عمدی مناطق مسکونی کشته شده اند. رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی می گوید حملات مسکو علیه غیرنظامیان جنایت جنگی است.

ماریوپول، شهر بندری در جنوب شرقی اوکراین، برق آن قطع شده است و نیروهای روسی در تلاش برای تصرف شهر و ایجاد پل زمینی بین ارتش هایشان در مناطق تحت کنترل جدایی طلبان در شرق و کریمه ضمیمه شده بوده و آن را به طور بی وقفه گلوله باران می کنند. 

یک کاروان زرهی عظیم روسیه در شهر کیف، پایتخت اوکراین، جایی که نیروهای دفاعی سرسخت مواضع روسیه را در حدود 30 کیلومتری (19) مایلی خارج از مرکز شهر برای چند روز نگه داشته اند، تخلیه شده اند.

بعدازظهر سه‌شنبه، روسیه هشدار داد که حملاتی را به مقر سرویس‌های امنیتی و مرکز جنگ روانی در کیف انجام خواهد داد و از مردم محلی خواست تا محل را تخلیه کنند.

بر اساس گزارش ها، در شهر اوختیرکا در شمال شرق اوکراین، 70 سرباز اوکراینی در حمله توپخانه ای روسیه کشته شدند.

 

 


ساکنان دنیپرو با افزایش تنش، شهر را مستحکم می کنند (17:20)

 

در جاده‌های داخل و خارج از دنیپرو، انبوهی از مردان در حال ساخت پست‌های بازرسی هستند و شهر خود را مستحکم می‌کنند.

در هر نقطه - و الان چندتایی هستند - در حال پر کردن کیسه های شن و ساختن دیواره های لاستیک هستند.

با بلوک های سیمانی زیگ زاگ در جاده، سربازان می ایستند و وسایل نقلیه را در هر دو جهت بررسی می کنند.

کامیون‌ها در حال تخلیه صلیب‌های فلزی غول‌پیکر، معروف به "جوجه تیغی" هستند تا جلوی پیشروی تانک‌های روسی را بگیرند.

در کنار جاده بیلبوردهایی به رنگ های آبی و زرد پرچم ملی نصب شده است که اوکراینی ها را به اتحاد فرا می خواند.

علیرغم درگیری شدید اکنون در خارکف، با سه ساعت رانندگی به سمت شمال، جریان عظیمی از ترافیک را که به سمت ما بیاید ندیدیم.

برخی از مردم در شهر دوم اوکراین به ما گفته‌اند که حتی از ترک پناهگاه‌ها یا خانه‌هایشان خیلی می‌ترسند.

قطارهای تخلیه در حال حرکت هستند، اما اطلاعات پراکنده است و همه نمی توانند در امنیت به ایستگاه برسند.

 

پوشش زنده خبری از اوکراین

 


میلیاردر روسی: جنگ "تراژیک" باید متوقف شود  (17:15)

 

یکی از ثروتمندترین مردان روسیه می گوید که جنگ در اوکراین باید هر چه زودتر متوقف شود زیرا این یک "تراژدی" برای هر دو طرف است.

میخائیل فریدمن، متولد اوکراین، می‌گوید که نمی‌تواند مستقیم‌تر اظهار نظر کند، زیرا فکر می‌کند که این امر منجر به خطر می‌شود - نه فقط برای شخص او، بلکه برای همکاران و کارکنانش.

او همچنین می‌گوید ممنوعیت روس‌ها از تجارت در جهان ناعادلانه به نظر می‌رسد.

اپراتور شبکه تلفن همراه می گوید در همین حال، فریدمن از هیئت مدیره Veon کناره گیری کرده است.

او بزرگترین سهامدار شرکت مستقر در آمستردام است که شبکه های خود را در اوکراین و روسیه و همچنین الجزایر، قزاقستان و پاکستان اداره می کند.

 


 سازمان ملل: بیش از 660,000 نفر از اوکراین آواره شده اند (17:10)

 

پوشش زنده خبری از اوکراین

 

ما آماری به روز شده در مورد تعداد افرادی که از زمان تهاجم روسیه در شش روز پیش از اوکراین فرار کرده اند، دریافت کرده ایم.

آژانس پناهندگان سازمان ملل می گوید تا کنون بیش از 660000 نفر - اکثراً زنان و کودکان - این کشور را ترک کرده اند.

Shabia Mantoo، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در یک نشست توجیهی در سوئیس گفت که گزارش‌هایی مبنی بر انتظار افراد برای ورود به لهستان تا 60 ساعت وجود دارد، در حالی که صف‌ها در مرز رومانی به طول 20 کیلومتر (12 مایل) می‌رسد.

این ایستگاه قطار در شهر مرزی پرزمیشل لهستان به پناهگاهی امن برای هزاران نفری که از اوکراین فرار می کنند تبدیل شده است:

 

پوشش زنده خبری از اوکراین

 


هشدار وزیر دفاع اوکراین درباره حمله های روانی (17:03)

 

همانطور که روسیه درباره حملات هوایی در کیف هشدار می دهد (به پست قبلی مراجعه کنید)، الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین درباره احتمال "حمله روانی" روسیه هشدار داده است.

او با نوشتن پستی در فیس بوک ادعا کرد که روسیه در ابتدا قصد دارد ارتباطات را مختل کند.

وی نوشت: «پس از آن، اخبار جعلی در مورد ادعای موافقت رهبری نظامی-سیاسی اوکراین با کاپیتولاسیون پخش خواهد شد.

برای اثبات اخبار جعلی عکس اسناد امضا شده و فیلم جعلی را منتشر می کنند، این دروغ است.»

او اضافه کرد:

پیام نقل قول: مردم آنها آن را باور نخواهند کرد! کاپیتولاسیون وجود نخواهد داشت! فقط پیروزی!"
آن را نخواهند گرفت! کاپیتولاسیونی وجود نخواهد داشت! فقط پیروزی!"

 


 

خبر فوری: روسیه هشدار داده است که اهدافی در کیف را هدف قرار خواهد داد (16:58)

 

وزارت دفاع روسیه به ساکنان کیف هشدار داد که در حال آماده شدن برای حمله به اهدافی در پایتخت اوکراین است.

در بیانیه‌ای که بعد از ظهر سه‌شنبه منتشر شد، مقامات روسی گفتند که نیروهای آن‌ها در حال آماده‌سازی برای انجام «حملات با دقت بالا» علیه «مراکز فناوری سرویس امنیتی اوکراین و هفتاد و دومین مرکز اصلی PsyOps در کیف» هستند.

در این بیانیه آمده است: «ما از شهروندان اوکراینی که توسط ملی‌گرایان برای انجام اقدامات تحریک‌آمیز علیه روسیه استفاده می‌شوند و همچنین از ساکنان کیف که در نزدیکی ایستگاه‌های رله زندگی می‌کنند می‌خواهیم خانه‌های خود را ترک کنند».

مقامات ادعا کردند که این حملات برای "جلوگیری از حملات اطلاعاتی علیه روسیه" انجام می شود.

 


رئیس شورای اتحادیه اروپا: جنگی بر اساس دروغ های نفرت انگیز  (16:48)

 

رئیس شورای اتحادیه اروپا

 

و پیش از این، رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، در جلسه ویژه با شور و حرارت صحبت کرد و تهاجم ولادیمیر پوتین به اوکراین را "وحشیانه" و مبتنی بر "دروغ های نفرت انگیز" محکوم کرد.

او هشدار داد که نظم بین المللی مبتنی بر قانون مورد حمله قرار گرفته است و اقدامات مسکو را "تروریسم ژئوپلیتیکی، خالص و ساده" توصیف کرد.

وی در مورد درخواست اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا گفت: "کار سختی خواهد بود، ما می دانیم که دیدگاه های متفاوتی در اروپا وجود دارد" اما این درخواست را "مشروع" و "نمادین" توصیف کرد.

 


 

فون در لاین: حاکمیت قانون در مقابل حکومت اسلحه (16:47)

 

اطلاعات بیشتر از پارلمان اروپا: رئیس کمیسیون اروپا تجزیه و تحلیل وحشتناکی از تهاجم روسیه به اوکراین ارائه کرده و آن را نبردی بین "حاکمیت قانون و حکومت اسلحه" توصیف کرده است.

اورسولا فون در لاین هشدار داد اتحادیه اروپا هرگز این دیدگاه را که اوکراین حق موجودیت ندارد را نخواهد پذیرفت و "تجاوز همه جانبه" رئیس جمهور پوتین علیه این کشور را محکوم کرد.

او گفت اگر مسکو به دنبال ایجاد تفرقه در جامعه بین‌المللی است، با استناد به هماهنگی بلوک با متحدان  خود، به نتیجه ای "دقیقا برعکس" دست یافته است.

وی افزود: اتحادیه اروپا "با سرعت نور" واکنش نشان داد تا بزرگترین بسته تحریمی در تاریخ اتحادیه را ارائه دهد که تلفات سنگینی بر اقتصاد روسیه خواهد داشت.

فون در لاین همچنین برای الیگارش‌های روسی سخنان محکمی داشت: «اشتباه نکنید، سایر دارایی‌های آنها را نیز مسدود می‌کنیم، خواه قایق‌های تفریحی یا اتومبیل‌های شیک».

او همچنین بین کرملین و مردم روسیه تمایز قائل شد.

او گفت: «به‌جز تانک‌های پوتین، روسیه دیگری نیز وجود دارد و ما دست دوستی خود را به سوی این روسیه دیگر دراز می‌کنیم».

 


 

انتقاد یک خبرنگار اوکراینی از کم کاری های ناتو در پیش چشمان بوریس جانوسن (16:15)

 

یک خبرنگار زن اوکراینی از سازمانی به نام «مرکز اقدام ضد فساد» در یک کنفرانس خبری در لهستان با بوریس جانسون روبرو شد و از کشورهای غربی خواست که منطقه پرواز ممنوع را بر فراز کشورش اعمال کنند.

منطقه پرواز ممنوع به معنای درگیری مستقیم نیروهای نظامی ناتو با نیروهای هوایی روسیه بر فراز آسمان اوکراین است.

او ناتو را متهم کرد که به دلیل ترس از وقوع یک جنگ جهانی سوم مایل به انجام این کار نیست - اما گفت که این جنگ "از قبل شروع شده است".

جانسون در پاسخ گفت که این بحران "چیزی نیست که بریتانیا بتواند با ابزار نظامی آن را برطرف کند".

برای مشاهده ویدئوی این صحنه اینجا کلیک کنید.


 

تصاویر منتشر شده از خسارات ساختمان اداری خارکیف پس از برخورد موشک روسیه (15:57)

 

عکس هایی در حال پخش شدن در شبکه های اجتماعی هستند که خسارات ناشی از حمله صبح امروز روسیه به مرکز دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکیف، را نشان می دهند.

به گفته کارکنان اورژانس حداقل 10 نفر کشته شده اند و ده ها نفر نیز زخمی شده اند.

در تصویر بالا، نیروهای امدادی را می‌بینیم که در حال آواربرداری از ساختمان اداری محلی آسیب‌دیده هستند. به گفته سرویس اضطراری دولتی اوکراین، حدود ده نفر از زیر آوار بیرون کشیده شده اند.

موشک‌ها و راکت‌های روسی همچنین به سالن اپرا و سالن کنسرت در مرکز میدان آزادی اصابت کردند.


 

مقامات محلی: حمله موشکی خارکیف دست کم 10 کشته بر جای گذاشته است (15:47)

 

گزارش ها حاکی از آن است که در پی حمله موشکی به میدان مرکزی شهر خارکیف در شرق اوکراین دست کم 10 نفر کشته و 20 نفر زخمی شده‌اند. ده ها نفر دیگر نیز از زیر آوار نجات یافتند.

به نقل از خبرگزاری اینترفاکس-اوکراین، این اطلاعات از سوی سرویس اضطراری دولتی تایید شده است.


 

زلنسکی: هیچکس نمی تواند ما را شکست دهد (15:39)

 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، به تازگی در جلسه ویژه پارلمان اروپا سخنرانی کرده است.

او می گوید آنچه در کشورش اتفاق می افتد یک تراژدی است و آنها برای دفاع از سرزمین، آزادی و زندگی خود می جنگند. او گفت: "هیچ کس نمی تواند ما را شکست دهد، زیرا ما اوکراینی هستیم."

او همچنین می‌گوید روسیه کودکان اوکراینی را هدف قرار داده است؛ به طوری که روز گذشته 16 نفر از آنها در حملات موشکی جان باختند.

او از پارلمان می خواهد که "حسن نیتش را به مردم اوکراین نشان داده و ثابت کند که با آن‌ها است".

زلنسکی که از طریق یک کنفرانس ویدیویی صحبت می کرد، مورد تشویق ایستاده قرار گرفت.


 

صدای شهروندان: پناهگاه‌های مربوط به زمان جنگ سرد توسط صدها نفر برای اسکان استفاده می شود (15:04)

 

 

در حالی که دیشب آژیرها در شهر شرقی دنیپرو به صدا در آمدند، ما از زیر زمین به سمت پناهگاه هسته‌ای ساخته شده در زمان جنگ سرد حرکت کردیم. هیچگاه فکر نمی کردیم که بعد از گذشت تقریبا سه دهه دوباره مجبور شویم در این مکان پناه بگیریم.

این پناهگاه در ابتدا برای کارگران کارخانه بود اما خود کارخانه مدت ها پیش متروکه شد و شهرداری نیز تمایلی برای تخریب آن از خود نشان نداد.

در کنار تابلویی که جزئیات «درس های چرنوبیل» را نشان می دهد، داوطلبان بیسکویت ها، بسته های چای و غذاهای کنسرو شده را در اطراف تلویزیون ساخت شوروی سابق قرار داده‌اند.

این پناهگاه که به شکل اتاق‌های غار مانند است با تخت‌های دو طبقه فلزی سنگین پوشانده شده‌ که مجموعا می‌توانند حدود ۷۰۰ نفر را در خود جای دهند.


 

یک دانشجوی هندی در حمله موشکی به خارکیف جان باخت (14:49)

 

 

پیش از این، مقامات اورژانس خارکیف گفته بودند که حدود 20 نفر هنگام اعتصاب موشک به ساختمان اداری خارکیف مجروح شده اند و شش نفر نیز بهبود یافته اند، اما هنوز مشخص نیست که آیا آنها مرده اند یا زنده!

اکنون وزیر خارجه هند گفته است که یک دانشجوی هندی در حمله صبح روز سه شنبه در خارکیف کشته شده است.

پس از بمباران روسیه در روز دوشنبه ده ها غیرنظامی کشته شدند.

رئیس جمهور اوکراین حمله به این شهر را جنایت جنگی خواند و گفت که شاهدان عینی معتقدند که ارتش روسیه به عمد غیرنظامیان را هدف قرار می دهد.

سازمان ملل گفته است که در جریان این جنگ 136 غیرنظامی کشته و 400 نفر زخمی شده اند.


 

صدای شهروندان: خارکف در آستانه بحران انسانی قرار دارد (14:39)

 

 

ماریا آودیوا، مدیر تحقیقات اندیشکده انجمن متخصصان اروپا، در نزدیکی اداره دولتی در خارکیف زندگی می کند که روز سه شنبه مورد اصابت یک موشک کروز قرار گرفت.

او به بی بی سی گفت که این ساختمان در یک میدان مرکزی قرار دارد و اطراف آن را دانشگاه ها، هتل ها و خانه ها احاطه کرده اند.

این یک منطقه مسکونی است که به هیچ عنوان ادوات نظامی ندارد. نیروهای روسی عمداً مناطق غیرنظامی را هدف قرار می دادند تا ترس را در دل مردم بیاندازند.

ماریا گفت که این حمله پس از یک شب آرام بود که به مردم فرصت خواب را داد؛ پیش از این تمامی ساکنین خارکیف مجبور شده بودند در روز دوشنبه در زیرزمین ها یا پناهگاه های امن پنهان شوند تا از بمباران روسیه فرار کنند.

ماریا گفت که این حمله تنها 1 روز پس از خروج ساکنان شهر از پناهگاه های زیرزمینی صورت گرفت و دوباره ترس را بر دل شهروندان انداخت.

او حتی می‌ترسید که ولادیمیر پوتین برای محاصره خارکیف برنامه‌ریزی کرده باشد؛ به طوری که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در برابر ضد حملات ارتش اوکراین استفاده کند.

او گفت: «1.5 میلیون نفر در خارکیف زندگی می‌کنند و ما در آستانه یک بحران انسانی هستیم، زیرا ما کمبود مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و انواع ضروریات را در اینجا احساس می کنیم».  


 

زلنسکی: حملات خارکیف نشانه‌ای آشکار از تروریسم دولتی است (14:30)

 

رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید حملات به شهر خارکیف در شرق اوکراین، تروریسم دولتی است.

ولودیمیر زلنسکی در سخنرانی خود در پارلمان اروپا از طریق کنفرانس ویدئویی، حمله روسیه به مرکز خارکیف و ساختمان دولت را جنایت جنگی و تخریب آگاهانه مردم خواند.

او می گوید: "حملات مسلحانه به مقر دولتی و مسکونی به باید فوراً متوقف شود. روسیه باید از نظر اقتصادی نابود شود. ما باید نشان دهیم که بشریت قادر به محافظت از خود در برابر دیکتاتورها است."

او پیش از این عکسی را منتشر کرد که به گفته او نشان می‌دهد در حال امضای درخواست عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا است.


 

لاوروف - روسیه باید دستیابی اوکراین به سلاح هسته ای را متوقف کند  (14:24)

 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در سوئیس گفته است که زمان آن فرا رسیده است که تسلیحات هسته‌ای آمریکا از اروپا خارج شود.

انتظار می رفت لاوروف شخصا در ژنو حاضر شود اما ممنوعیت سفر مانع از آن شد - بنابراین در پیامی از پیش ضبط شده او گفت روسیه آماده است در مورد ثبات استراتژیک با آمریکا صحبت کند، اما او هشدار داد که غرب نباید در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق تأسیسات نظامی بسازد.

او همچنین به نظر می‌رسد که توجیه جدیدی برای تهاجم روسیه به اوکراین ارائه می‌کند؛ جلوگیری از دستیابی اوکراین به سلاح هسته‌ای!

بسیاری از سفیران از جمله سفیران بریتانیا، آلمان، استرالیا، کانادا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا و اوکراین در حالی که لاوروف شروع به سخنرانی کرد، جلسه سازمان ملل را ترک کردند.

وزیر خارجه روسیه نیز قرار است به زودی بار دیگر - از طریق لینک ویدیویی و احتمالاً از قبل ضبط شده - در شورای حقوق بشر سازمان ملل صحبت کند.


 

جنگ و بازار های مالی:

تحلیلگر بانک ING : جنگ در اوکراین ترس از تورم را تقویت  می کند.  (14:20)


جنگ در اوکراین یک تراژدی است. اقتصاددانان ING نگاهی به تحریم ها و پیامدهای اقتصادی احتمالی گسترده تری از تحریم ها و جنگ دارند.

تأثیر بالقوه اقتصادی جنگ
در کوتاه‌مدت، اختلالات در عرضه انرژی و کالا بر رشد تاثیر می‌گذارد و تورم را برای مدت طولانی‌تری افزایش می‌دهد. به ویژه در اروپا، خطر رکود تورمی افزایش یافته است.

برای بانک مرکزی اروپا و همچنین سایر بانک‌های مرکزی، این وضعیت جدید احتمالاً عادی‌سازی سیاست‌ها را کند یا به تاخیر می‌اندازد. در نشست هفته آینده بانک مرکزی اروپا، هرگونه اشاره ای به افزایش نرخ بهره قابل بحث نیست. ما انتظار داریم بانک مرکزی اروپا از بستن دستان خود در هر جهتی خودداری کند. همچنان کاهش خرید اوراق قرضه را اعلام می کند، در حالی که در صورت نیاز امکان سیاست های پولی تسهیلی جدید را نیز رد نمی کند.

 


نخست وزیر انگلیس: بریتانیا برای تشدید تحریم ها علیه روسیه آماده است (14:10)

 

بوریس جانسون در کنفرانس مطبوعاتی در لهستان می افزاید که ولادیمیر پوتین "میل پرشور" مردم اوکراین برای دفاع از کشورشان را دست کم گرفته است.

او همچنین از رهبری و "شجاعت" رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی که به گفته او کشورش و جهان را در بحبوحه تهاجم روسیه بسیج کرده است، تمجید می کند.

جانسون می گوید پوتین همچنین "وحدت و عزم" غرب را دست کم گرفته و گفته است که "فشار اقتصادی" بر روسیه را از طریق تحریم ها حفظ خواهد کرد.

او استدلال می‌کند که این یکی از قدرتمندترین بسته‌های تحریمی علیه روسیه - و در واقع هر کشوری - در چند سال گذشته است و واضح است که تأثیر دارد.

او می افزاید که بریتانیا "آماده است تحرکات را تشدید کرده و تا زمانی که لازم باشد ادامه دهد."

 

 


 نخست وزیر انگلیس: پوتین از تاکتیک های وحشیانه علیه غیرنظامیان استفاده می کند  (14:05)

 

پوشش زنده خبری از اوکراین

 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در ورشو با نخست وزیر لهستان، ماتئوش موراویسکی کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرده است.

جانسون می‌گوید «تراژدی»ی که بریتانیا و دیگران پیش‌بینی می‌کردند اکنون با حمله ولادیمیر پوتین به اوکراین رخ داده است - و حتی چیزی بدتر از حد انتظار است.

او آن را یک فاجعه در حال آشکار شدن در قاره اروپا می داند و لهستان نیز در خط مقدم قرار دارد.

جانسون می‌افزاید: واضح است که پوتین آماده است تا از تاکتیک‌های وحشیانه و بی‌رویه علیه غیرنظامیان بی‌گناه برای بمباران برج‌ها استفاده کند، تا موشک‌هایی را به بلوک‌های مسکونی بفرستد تا کودکان را بکشد.

جانسون در لهستان بوده و در حال ملاقات با متحدان اصلی اروپایی در لهستان است تا در مورد حمله روسیه به اوکراین گفتگو کند.

 

 


شایگو: ارتش روسیه خاک اوکراین را اشغال نمی کند (14:00)

 

وزیر دفاع روسیه اظهار کرد: نیروهای مسلح روسیه به انجام عملیات نظامی ویژه در اوکراین تا دستیابی به اهداف ادامه می دهند.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه در کنفرانس تلفنی روز سه شنبه گفت: ارتش روسیه به عملیات نظامی ویژه در اوکراین تا دستیابی به اهداف تعیین شده ادامه خواهد داد، وظیفه اصلی محافظت از روسیه در برابر تهدید نظامی خارجی کشورهای غربی است؛ گروه‌ بندی نیروهای مسلح فدراسیون روسیه تا دستیابی به اهداف تعیین شده به عملیات نظامی ویژه ادامه خواهد داد.

وظیفه اصلی این عملیات حفاظت از فدراسیون روسیه در برابر تهدید نظامی غرب است، کشورهای غربی سعی می کنند از مردم اوکراین در مبارزه با فدراسیون روسیه استفاده کنند، ارتش روسیه اوکراین را اشغال نمی کند، همه اقدامات را برای حفظ جان و امنیت غیرنظامیان انجام می دهد.

 

 


 

امدادگران خارکف و جستجو در میان آوارها (13:44)

 

پوشش زنده خبری از اوکراین

 

مقامات اورژانس در شهر خارکف می گویند که حداقل 20 نفر در جریان گلوله باران دفتر اداری دولت محلی در آنجا زخمی شده اند.

بی بی سی نمی تواند مستقلاً این ادعاها را تأیید کند.

در ویدئویی که در فیس بوک منتشر شده است، یک کارگر اورژانس در خارج از ساختمان به شدت آسیب دیده می گوید که بخشی از آن تخریب شده است و اضافه می کند که یک راه پله در یک ساختمان مجاور فرو ریخته و افراد زیر آن گیر کرده اند.

این مرد می گوید که حدود 20 غیرنظامی در این حمله زخمی شده اند و شش تن دیگر بهبود یافته اند، هرچند مشخص نیست که آیا منظور او این است که این افراد کشته شده اند یا خیر.

این کارگر می گوید: "امدادگران در حال غربال کردن میان آوارها هستند و مجروحان و اجساد کشته شدگان را بیرون می آورند. کار ما ادامه دارد."

 

 


تحریم های روسیه: ارزیابی آسیب های اقتصادی و انتظار برای وضعیت عادی جدید

 


میتسوبیشی موتورز می گوید ممکن است تولید و فروش خودرو در روسیه را به دلیل تحریم ها متوقف کند (13:35)

 

توکیو (رویترز) - خودروساز ژاپنی میتسوبیشی موتورز (OTC:MMTOF) روز سه‌شنبه اعلام کرد که ممکن است تولید و فروش خودروهای خود را در روسیه به حالت تعلیق درآورد زیرا تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه روسیه ممکن است باعث اختلال در زنجیره تامین شود.

بر اساس وب سایت این شرکت، میتسوبیشی صاحب 141 نمایندگی در روسیه است.

ژاپن روز سه‌شنبه به ایالات متحده و سایر متحدانش در اعمال تحریم‌های اضافی علیه روسیه، از جمله مسدود کردن دارایی‌های رهبران این کشور و سه موسسه مالی پیوست.

 


 

لوکاشنکو: غرب برای حمله به بلاروس و روسیه آماده شده بود (13:30)

 

رئیس جمهور بلاروس، بیان داشت: اطلاعاتی وجود دارد، که چندین گردان ضد هوایی و موشکی در اوکراین برای حمله به نیروهای روسی مستقر در بلاروس آماده شده بودند.

به گزارش اسپوتنیک، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس، گفت که حقایقی وجود دارد که به آمادگی احتمالی غرب برای حمله به مینسک و مسکو اشاره می کند.

همانطور که لوکاشنکو خاطرنشان کرد، تحت عنوان حل مشکل بحران مهاجرت در کشورهای همسایه، گروهی از نیروها برای پوشش مرزها از عبور غیرقانونی مهاجران ایجاد شده و نیروهای مسلح اوکراین به منظور آماده سازی عملیات "پالسیه" برای عملیات در جهت بلاروس آغاز کردند.
به گفته وی، پس از آن رزمایش "کولاک ۲۰۲۲" در اوکراین آغاز شد و تعصب علیه شهروندان بلاروسی که به اوکراین مهاجرت می کردند، آشکار شد.
خبرگزاری بلتا به نقل از لوکاشنکو گفت: همه اینها در پس زمینه هیستری اطلاعاتی، اتهامات دور از ذهن مبنی بر تدارک تجاوز از سوی بلاروس است. در مجموع، همه این حقایق به وضوح نشان از آمادگی احتمالی غرب برای تجاوز به بلاروس و روسیه دارد.

 

 


 

خارکف: موشک ها به شهر با اهمیت خاصی برخورد کردند (13:20)

 

ما تصاویر و به روز رسانی های انفجاری عظیم در خارکف را برای شما آورده ایم، مکانی که برای اوکراینی ها اهمیت ویژه ای دارد.

این دومین شهر بزرگ کشور و اولین پایتخت جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین است که توسط بلشویک ها تأسیس شد.

این کشور خانه برخی از مهم ترین صنایع اوکراین از جمله کارخانه مخزن سازی و همچنین شرکت های فناوری اطلاعات متعددی است.

صبح امروز، یک موشک به قلب آن در میدان آزادی درست خارج از ادارات منطقه اصابت کرد.

اوله سینهوبوف، رئیس اداره منطقه ای، اندکی پس از این حمله، آن را "جنایت جنگی خائنانه" خواند.

 


 

ویدئو: اصابت موشک به مرکز خارکف (12:40)

 

وزیر امور خارجه اوکراین ویدئویی از انفجار در میدان آزادی خارکف را در توییتر منتشر کرده و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به جنایات جنگی متهم می کند. او از جهان می‌خواهد روسیه را منزوی کنند. هشدار - ویدیوی زیر حاوی فیلم‌های ناراحت‌کننده است. بی بی سی تایید کرده است اما منبع آن مشخص نیست.

 

پوشش زنده خبری از اوکراین

 


 

رئیس جمهور زلنسکی می گوید حمله خارکف جنایت جنگی است (12:35) 

 

حمله خارکف جنایت جنگی است

 

رئیس جمهور اوکراین بمباران خارکف که منجر به کشته شدن ده ها غیرنظامی شده است را جنایت جنگی توصیف کرده است.

9 نفر از جمله سه کودک در روز دوشنبه در پی حمله بمب های خوشه ای مشکوک روسیه به ساختمان های مسکونی در دومین شهر اوکراین کشته شدند.

ولودیمیر زلنسکی در اظهارات قبل از حمله اخیر در مرکز خارکف گفت که شاهدان عینی گفته اند که این غیرنظامیان هستند که عمدا هدف قرار گرفته اند.

زلنسکی در سخنرانی آخر شب خود خطاب به مردم اوکراین گفت: «نیروهای روسی به طرز وحشیانه ای از توپخانه و جت به خارکف شلیک کردند.

"این به وضوح یک جنایت جنگی می باشد. شهر آرام، مناطق مسکونی آرام و بدون امکانات نظامی می باشند. ده ها گزارش شاهد عینی ثابت می کند که این یک رگبار دروغین نیست، بلکه هدف قراردادن عمدی مردم است، زیرا روس ها می دانستند کجا تیراندازی می کنند."

کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی، پس از اینکه گفت که معتقد است «مبنای معقولی» وجود دارد که جنایات جنگی یا جنایات علیه بشریت در اوکراین مرتکب شده‌اند، تحقیقاتی را درباره تهاجم روسیه آغاز کرده است.

 


 

در کیف، با نزدیک شدن کاروان روسیه، ترس ها بیشتر می شود (11:50)

 

Lyse Doucet - خبرنگار ارشد بین المللی

نزدیک شدن این کاروان عظیم زرهی روسی به کیف معنای جدید و کاملاً وحشتناکی به شرایطی که جهان در حال تماشای آن است داده است.

همه در سراسر جهان می توانند ببینند که این کاروان در راه است، حتی گزارش هایی وجود دارد که قبل از رسیدن به شهر در حال تقویت است.

عامل تشدید این ترس ها، گزارش هایی است که از سایر مناطق اوکراین می رسد، مبنی بر اینکه روسیه مناطق پرجمعیت را با استفاده از "تاکتیک های قرون وسطایی" محاصره کرده است، مناطق اطراف را محاصره کرده و از رسیدن غذا، آب و منابع ضروری محروم می کند.

زمانی که این تهاجم آغاز شد، این انتظار وجود داشت که تنها چند روز، یا حتی چند ساعت بعد شاهد حمله ارتش قدرتمند روسیه به کیف باشیم.

اکنون شش روز است و اوکراین همچنان پابرجاست - به دلیل مقاومت ارتش اوکراین، با استفاده از سلاح‌ها و مهمات غربی، اما همچنین توسط شهروندانی که اسلحه‌ها را برمی‌دارند، برای نیروهای دفاعی محله نام‌نویسی می‌کنند و به خطوط مقدم می‌روند محافظت می‌شود. 

اما نمی توان انکار کرد که این کاروان، حتی اگر اینچ به اینج هم باشد، نزدیک و نزدیکتر می شود و انفجارها نزدیک و نزدیکتر می شوند.

آنها عمدتاً در حاشیه شهر بودند، اما دیشب آنقدر نزدیک آمدند که ساختمان خودمان لرزید.

 


 

معاون نخست وزیر انگلیس - جنایات جنگی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت (11:37)

 

معاون نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید روسیه از «تاکتیک‌های سنگین‌تر» در اوکراین استفاده خواهد کرد و هرگونه جنایت جنگی تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

دومینیک راب می گوید: "علاوه بر همه اقداماتی که انجام می دهیم، از تلاش ها برای اطمینان از حفظ شواهد جنایات جنگی نیز حمایت می کنیم."

او به صبحانه بی بی سی گفت که جامعه بین المللی مایل به ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین نیست زیرا این امر مستلزم تمایل به سرنگونی هواپیماهای روسی است که "به وضوح تشدید کننده شرایط است".

در عوض، بریتانیا تمام تلاش خود را برای تحریم‌های اقتصادی به کار می‌برد که ماشین جنگ مالی پوتین را تجت فشار قرار می دهد. او می‌گوید اینها همچنین به الیگارشی‌هایی که نیاز به دسترسی به سیستم بین‌المللی دارند و بر پوتین فشار آورده و ضربه می‌زند.

راب در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای غربی باید از نظر عرضه نفت و گاز فراتر بروند، می‌گوید: "بله، فکر می‌کنم ما با دقت به این موضوع نگاه خواهیم کرد... همانطور که برای گرسنگی دادن به ماشین جنگی روسیه اقدام می‌کنیم، همه گزینه ها روی میز است."

 


 

تصاویری از ویرانی در میدان آزادی شهر خارکف (11:26)

 

در اینجا تصاویری از ویرانی میدان آزادی خارکف در پی حمله بزرگ به ساختمان تاریخی مقر دولت محلی را مشاهده می کنید.

تصاویر زیر خسارات گسترده ناشی از این انفجار را نشان می دهد که باعث گسیختگی جاده ها نیز شده است. میدان آزادی مرکز تاریخی شهر است.

 

میدان آزادی شهر خارکف

 

میدان آزادی شهر خارکف

 


 

روسیه 75 درصد نیروهای خود را در داخل اوکراین وارد کرده است. (11:07)

 

یک دانشگاه نظامی می گوید روسیه از داشتن 40 درصد نیروهای خود در داخل اوکراین به حدود 75 درصد رسیده است.

این رقم 75 درصد نیز توسط یک مقام ارشد دفاعی آمریکا ذکر شده است.

دکتر جک واتلینگ یک پژوهشگر در زمینه جنگ زمینی و علوم نظامی در موسسه Royal United Services است.

او به برنامه امروز رادیو 4 بی بی سی گفت که تعداد زیادی از نیروهای روسی در حال پیشروی به سمت جنوب از بلاروس هستند و شروع به ایجاد شرایط برای انجام حمله به کیف می کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره این پیشنهاد که روسیه از موشک‌های گراد در مناطق مسکونی در خارکف استفاده کرده است، این سلاح‌ها را سامانه‌های موشک پرتاب چندگانه توصیف می‌کند که تعداد زیادی موشک هدایت‌نشده را به یک منطقه شلیک می‌کند.

او می‌گوید که شواهدی نیز وجود دارد که برخی از آنها حاوی مهمات خوشه‌ای بوده‌اند.

او می‌گوید: «این واقعیت است که آنها هدایت نشده‌اند و شما مقادیر زیادی مواد منفجره قوی را به مناطق پرجمعیت غیرنظامی شلیک می کنید».

او می‌گوید که ارتش اوکراین دیگر در ترکیب‌های نظامی عمل نمی‌کند، اما اکنون در مواضع دفاعی نسبتاً ثابتی قرار دارد و بیشتر در وضعیت دفاع ارضی و توسط نیروی داوطلب شده قرار دارد.

 


 

حملات روسیه به مرکز خارکف رسید (10:56) 

 

مرکز خارکف مورد حمله روسیه قرار گرفته است. به نظر می رسد که اعتصاب صبحگاهی ادارات دولتی را در میدان آزادی در مرکز شهر هدف قرار داده است.

یک ویدیوی ویروسی در کانال های رسانه های اجتماعی اوکراین نشان می دهد که یک موشک به جلوی ساختمان اداره منطقه ای اصابت می کند. این باعث انفجار شدید و آتشینی می شود که پنجره ها و اتومبیل های مجاور را منفجر کرد.

ویدئوی ریر عواقب پس از آن خودروهای سوخته و آوار در میدان شهر را نشان می دهد. این حمله در ساعت 08:00 به وقت محلی گزارش شد. هنوز از تلفات یا تلفات احتمالی گزارشی ارسال نشده است.

بی بی سی تنظیمات ویدئوی زیر را که عواقب انفجار را نشان می دهد، تایید کرده است.

شهر خارکف در شمال شرق کشور در چند روز گذشته شاهد درگیری های شدید و بمباران های هوایی بوده است. این دومین شهر بزرگ اوکراین و محل سکونت 1.6 میلیون نفر است.

 

 


 

اوکراین برای تامین مالی نیروهای مسلح "اوراق قرضه جنگی" می فروشد (10:39)

 

دولت اوکراین گفته است که قصد دارد از امروز اوراق قرضه بفروشد تا هزینه نیروهای مسلح خود را برای دفاع از کشور در برابر تهاجم روسیه بپردازد.

وزارت دارایی اوکراین در یک موضوع توییتری اعلام کرد که هر اوراق یک ساله دارای ارزش اسمی 1000 گریونای اوکراین (24.80 پوند؛ 33.27 دلار) خواهد بود و نرخ بهره پیشنهادی به سرمایه گذاران "در حراج تعیین می شود".

در ادامه این بیانیه آمده است: «درآمد حاصل از اوراق قرضه برای تامین نیازهای نیروهای مسلح اوکراین مصرف خواهد شد.

 

 


 

آخرین اخبار اگر اکنون به ما ملحق شده اید: (10:20)

 

صبح بخیر. این شب خونین دیگری بود که روسیه به حمله کامل خود به اوکراین ادامه می دهد.


مقامات اوکراینی تایید کردند که دست کم 70 سرباز در حمله توپخانه روسیه کشته شدند. کارگران اورژانس در حال غربال کردن آوارها در تلاش برای یافتن بازماندگان هستند.

بر اساس گزارش ها، مرکز منطقه ای خرسون اکنون توسط نیروهای روسی  و سربازان و تجهیزات نظامی گفته می شود "از هر طرف" محاصره شده است.

ارتش روسیه به طور پیوسته به پیشروی خود در کیف ادامه می دهد و تصاویر ماهواره ای یک کاروان زرهی را به طول حدود 40 مایل (65 کیلومتر) نشان می دهد.

ده‌ها غیرنظامی اوایل روز دوشنبه در حملات موشکی روسیه به دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکف، کشته شدند.

دولت اوکراین گفته است که قصد دارد اوراق قرضه جنگی را برای تامین هزینه نیروهای مسلح خود بفروشد.

 

 


 

از بازار های مالی: (11:00)

 

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در توییتی نوشت: «من مجدداً تاکید کردم که بانک مرکزی اروپا تحریم‌هایی را که اتحادیه اروپا تصویب کرده است، اجرا خواهد کرد و ما آماده‌ایم تا تمام آنچه را که در چارچوب وظایفمان لازم است برای تضمین ثبات قیمت‌ها و ثبات مالی انجام دهیم.»

بازار بورس مسکو برای معاملات روز سه شنبه نیز بسته باقی می ماند

 

وضعیت بازار های اروپایی در شروع معاملات روز سه شنبه

 

وضعیت بازار های اروپایی

 


 

چقدر از خاک اوکراین تحت کنترل روسیه است؟ (09:20)

تجزیه و تحلیل پیشرفت های روسیه: 

 

چقدر از خاک اوکراین تحت کنترل روسیه است؟

 

تحلیلگران جنگ در موسسه مطالعات جنگ مستقر در ایالات متحده آخرین به روز رسانی خود را در مورد جنگ در اوکراین منتشر کردند.

در روز ششم، تحلیلگران می‌گویند که با سازماندهی مجدد کمپین‌های روسیه علیه دفاع اوکراینی که بسیار قوی‌تر از آنچه مسکو فکر می کرد، آرامشی جزئی وجود دارد.

در اینجا شرایط برخی از نبردهای مهم کشور آمده است:

کیف (پایتخت): دفاع اوکراین تاکنون در اینجا قوی بوده است. در حال حاضر، فعالیت روسیه محدود است زیرا آنها در انتظار تقویت هستند. تحلیلگران فکر می کنند که روسیه در ساعات آینده حملات خود را با قدرت بیشتری از سر خواهد گرفت.

به گفته تحلیلگران، اگر روسیه به اعزام نیرو ادامه دهد، اوکراین احتمالا نمی تواند از محاصره این نیروها جلوگیری کند، اما آنها می توانند تلاش های روسیه برای به دست آوردن کنترل پایتخت را "بسیار پرهزینه و ناموفق" کنند.

خارکف (شمال غربی): حمله روسیه به دومین شهر بزرگ اوکراین در 48 ساعت گذشته تشدید شده است.

نیروهای روسیه اکنون در اینجا از سلاح های توپخانه ای لوله ای و موشکی استفاده می کنند. اینها باعث تلفات و خسارات بیشتر غیرنظامیان می شود. مقامات اوکراین می گویند که تاکنون ده ها نفر در خارکف جان خود را از دست داده اند.

علاوه بر این، روسیه متهم به استفاده از سلاح های ممنوعه شده است - مانند سلاح گرماباریک یا بمب خلاء. بی بی سی هنوز این گزارش ها را تایید نکرده است.

جنوب اوکراین: به گفته تحلیلگران، سرعت پیشروی روسیه در روزهای اخیر از روزهای اول جنگ کاهش یافته است.

این ممکن است به این دلیل باشد که روسیه نیروهای خود را برای انجام یک حمله "قاطعانه" به شهرهای ماریوپول در شرق و احتمالاً زاپوریژیا متمرکز کرده است.

 

 


 

گلوله باران در دونتسک تحت کنترل شورشیان، شهروندان را در ناامیدی قرار می دهد (08:58)

 

پس از گلوله باران روز سه شنبه در شهر دونتسک تحت کنترل جدایی طلبان، ساختمان ها در آتش سوختند و خودروها ویران شدند.

خبرگزاری دولتی روسیه ریانووستی گزارش داد که چندین منطقه شهر پس از انفجارها اتصال برق خود را از دست داده اند.

ساکنان به وضوح از یکی می پرسند: "چقدر دیگر مانده تا تمام شود؟"

 


 

اوکراین از پایان دوره ریاست روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد استقبال می کند (08:48)

 

سرگی کیسلیسا، سفیر اوکراین در سازمان ملل از پایان دوره ماهانه روسیه به عنوان رئیس شورای امنیت سازمان ملل استقبال کرد.

ریاست شورا هر ماه به صورت چرخشی بین اعضا انجام می شود و در ماه فوریه بر عهده واسیلی نبنزیا سفیر روسیه بود.

کیسلیاتا اوایل روز دوشنبه در توییتر نوشت: «من مشتاقانه منتظر نیمه شب هستم، زمانی که این منفور، اشغال صندلی رئیس شورا به پایان برساند.

اختیارات شورای امنیت سازمان ملل شامل ایجاد عملیات حفظ صلح، وضع تحریم های بین المللی و مجوز اقدام نظامی است.

 


 

تهاجم روسیه واکنش های دوگانه ای را در چین به دنبال داشت (08:20)

 

تهاجم روسیه

 

استفان مک دانل - بی بی سی نیوز، خبرنگار چین

تهاجم روسیه واکنش های متفاوتی را در محیط آنلاین تحت کنترل شدید چین به دنبال دارد.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تمجید کرده‌اند و او را "عالی" می‌دانند و اقدامات او را راهی برای مقابله با نفوذ آمریکا در جهان می‌دانند.

یک نظر دهنده می نویسد: "من از روسیه حمایت می کنم، با آمریکا مخالفم. این تنها چیزی است که می خواهم بگویم."

"آمریکا همیشه می خواهد در جهان آشفتگی ایجاد کند!" دیگری می گوید.

با این حال، منتقدانی وجود داشته اند که با وجود شرایط سخت سانسور در کشور، هنوز هم توانسته اند صدای خود را به گوش دیگران برسانند.

در آخر هفته، پنج دانشگاه برجسته چینی نامه ای سرگشاده نوشتند و اقدامات روسیه را محکوم کردند.

بر اساس گزارش رویترز، خو گوچی، مورخ گفت: "این یک تهاجم است. یک ضرب المثل چینی می گوید: نمی توان آهو را اسب نامید."

ساعاتی پس از ارسال، این نامه توسط سانسورچی های اینترنتی حذف شد.

درک درستی از اینکه چند نفر در چین خواهان صلح هستند وجود ندارد، زمانی که مشخص نیست چه تعداد از چنین پست هایی سانسور شده اند - و چه تعداد پست در انتقاد از ایالات متحده تبلیغ شده اند، دشوار است.

 


 

آژیرهای حمله هوایی در سراسر کشور به صدا در می آیند (07:22)

 

آژیرهای حمله هوایی در حال حاضر با شروع صبح در اوکراین به صدا در می آیند.

به گزارش سرویس اوکراینی بی بی سی، علاوه بر کیف، زنگ هشدار در شهرهای غربی ترنوپیل، وینیتسیا، ریونه و همچنین شهرهای مرکزی چرکاسی و کروپیونیتسکی به صدا درآمده است.

 


 

آخرین بروزرسانی ها از جنگ: (07:55)

در اینجا آخرین تغییر و تحولات ذکر شده اند:

 

 شش صبح در کیف

درست پس از شش صبح در کیف، با آغاز روز ششم تهاجم روسیه به اوکراین.

 • ارتش روسیه به پیشروی مستمر خود در کیف ادامه می دهد و تصاویر ماهواره ای یک کاروان زرهی را نشان می دهد که به نظر می رسد حدود 40 مایل (65 کیلومتر) طول داشته باشد.
 • شاهدان می گویند که نیروهای روسی حمله زمینی به شهر جنوبی خرسون را آغاز کرده اند.
 • صدای انفجارهای بیشتری در طول شب در شهرهای سراسر کشور شنیده شد.
 • مقامات می‌گویند که ده‌ها غیرنظامی کشته شده‌اند، اما تصور می‌شود که این رقم دست‌کم‌گرفته شده باشد.
 • نمایندگان روسیه و اوکراین روز دوشنبه در مرز بلاروس گفتگوهای صلح انجام دادند، اما به توافقی جز تعهد برای دیدار مجدد در روزهای آینده نرسیدند.
 • به گفته رئیس جمهور اوکراین، حتی زمانی که مذاکرات صلح در حال انجام بود، روس ها به بمباران شهرها و شهرک ها از جمله خارکف، کیف و چرنیهف ادامه دادند.
 • رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی خواستار ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز کشورش و حذف روسیه از عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل شد.
 • اوکراین درخواست رسمی برای پیوستن به اتحادیه اروپا ارائه کرد و حداقل هشت کشور عضو اتحادیه اروپا حمایت خود را از این اقدام اعلام کرده اند.

 


 

سفارت چین برای تخلیه شهروندان از اوکراین کمک می کند  (07:42)

 

استفان مک دانل - بی بی سی نیوز، خبرنگار چین

سفارت چین در اوکراین اکنون شروع به تخلیه شهروندان خود کرده است.

سفارت گفت که اولین گروه سازماندهی شده دیروز آنجا را ترک کرد و رسانه های دولتی گفتند که اینها دانشجویان چینی بودند که از کیف به سمت مولداوی می رفتند.

این واقعیت که چین اکنون و تنها شهروندان خود را تخلیه می کند، می تواند چندین معنی داشته باشد.

یک احتمال این است که پکن در ابتدا احساس کرد مهم است که روسیه را زودتر ناراحت نکند. دیگر اینکه چین ممکن است فکر می‌کرد روسیه آنقدر سریع اوکراین را می‌گیرد که نیازی به خروج مردم نباشد.

و احتمال نگران‌کننده‌تر دیگر این است که چین دیده است که تهاجم روسیه در شرف بدتر شدن است.

 


 

مقام محلی: بیش از 70 سرباز اوکراینی در حمله توپخانه ای کشته شدند (07:40)

 

بیش از 70 سرباز اوکراینی در حمله توپخانه ای کشته شدند

 

به گفته یک مقام محلی، بیش از 70 سرباز اوکراینی در حمله توپخانه ای روسیه به شهر اوختیرکا در شمال شرق این کشور در روز یکشنبه کشته شدند.

دیمیترو ژیویتسکی، رئیس اداره دولتی منطقه سومی، می گوید که این حمله یک واحد نظامی اوکراینی را ویران کرد و امدادگران و داوطلبان برای بیرون آوردن اجساد از زیر آوار کار می کنند.

ژیویتسکی در تلگرام نوشت: "مردم زیادی کشته شده اند. در حال حاضر مکان هایی در گورستان برای حدود 70 سرباز کشته شده اوکراینی آماده می شود."

وی افزود: «اما دشمن به آنچه استحقاقش را دارد نیز می‌رسد. ادعاهای او به طور مستقل تأیید نشده است.

 


 

رهبران آمریکا: روسیه عقب افتاده است  (07:35)

 

قانونگذاران آمریکایی که یک جلسه توجیهی طبقه بندی شده در واشنگتن را ترک می کنند، به صحبت درباره آنچه شنیده اند ادامه می دهند.

کریس مورفی، سناتور کانکتیکات، در توییتی نوشت که این نشست تایید کرد که «روس‌ها از جدول زمانی خود  برای تهاجم عقب افتاده‌اند».

سناتور مارک وارنر از ویرجینیا افزود که رهبری اوکراین تاکنون مقاومت سختی از خود نشان داده است.

 


 

ویرانی حملات ارتش اوکراین در دونتسک (07:30)

 

تصاویر از منطقه تحت کنترل جدایی طلبان دونتسک در شرق اوکراین، ویرانی را نشان می دهد که مقامات آنجا می گویند که ناشی از گلوله باران اوکراین است.

آوار خانه های این استان روسی زبان در کنار خودروهای سوخته در خیابان ها دیده می شود.

همچنین روز دوشنبه، جامعه شهر هورلیوکا، دونتسک، مراسم تشییع جنازه دو معلم مدرسه را برگزار کرد که در جریان حمله توپخانه ای جان باختند.

 

ویرانی حملات ارتش اوکراین در دونتسک

 

ویرانی حملات ارتش اوکراین در دونتسک

 

ویرانی حملات ارتش اوکراین در دونتسک

 

ویرانی حملات ارتش اوکراین در دونتسک

 

 


 

استرالیا 50 میلیون دلار سلاح به اوکراین ارسال می کند (07:20)

 

استرالیا 70 میلیون دلار استرالیا (50 میلیون دلار امریکا؛ 38 میلیون پوند) در حمایت نظامی به اوکراین کمک خواهد کرد.

نخست وزیر اسکات موریسون روز سه شنبه گفت که این پول صرف کمک به سلاح های کشنده و غیرکشنده می شود.

او گفت: «ما درباره موشک‌ها، مهمات صحبت می‌کنیم، ما درباره حمایت از آنها در دفاع از وطن خود در اوکراین صحبت می‌کنیم.»

او از توضیح بیشتر در مورد جزئیات خودداری کرد و گفت که نمی خواهد "روسیه را تحریک کند".

موریسون می گوید که دولت او 35 میلیون دلار استرالیا نیز به عنوان کمک بشردوستانه به اوکراین اختصاص خواهد داد.

 


 

مستر کارت تراکنش های روسیه را مسدود می کند (07:10)

 

مستر کارت تراکنش های روسیه را مسدود می کند

 

مسترکارت گفته است که در نتیجه تحریم های اعمال شده علیه روسیه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، چندین تراکنش را از دروازه پرداخت خود مسدود کرده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که ایالات متحده به همراه اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا اعلام کرده اند که با بستن بانک های روسیه از سیستم پرداخت بین المللی سوئیفت، علیه روسیه اقدام خواهند کرد و از استقرار ذخایر خارجی توسط بانک مرکزی روسیه برای کاهش تاثیر تحریم ها جلوگیری خواهند کرد. 

 

 


 

تحلیل مذاکرات اوکراین/روسیه (07:00)

 

منافع روسیه، برگرفته از گزارش های گفتگوی پوتین با ماکرون رئیس جمهور فرانسه:

به رسمیت شناختن حاکمیت روسیه بر کریمه

روسیه عملاً از سال 2014 بر کریمه حکومت می کند. ناوگان دریای سیاه روسیه در سواستوپل مستقر است. اوکراین باید حق قانونی خود را از این سرزمین واگذار کند.

تجزیه و تحلیل: از آنجایی که روسیه از قبل بر کریمه حکومت می کند، کیف ممکن است مایل باشد وضعیت رسمی خود را با امتیازات دیگری مبادله کند.

غیرنظامی کردن: آیا این شامل خلع سلاح مؤثر ارتش اوکراین و تبدیل شدن به نوعی گارد داخلی می شود یا از کیف می خواهد قول دهد که عملیات تهاجمی یا چیزی در این بین را انجام ندهد؟ این دو احتمال با هم فاصله زیادی دارند.

تجزیه و تحلیل: از آنجایی که اوکراین در تهاجم کنونی به واسطه ارتش خود وجود دارد، انحلال آن برای کیف چیز جدیدی نیست.

نازی زدایی: از آنجایی که نازی در اوکراین وجود ندارد، این به معنای حذف از زندگی عمومی، زندانی کردن یا کشتن شخصیت های سیاسی و برجسته است که روسیه آن را قابل اعتراض می داند.

تجزیه و تحلیل: از آنجایی که احتمالاً همه اعضای دولت فعلی اوکراین را شامل می شود، احتمالاً برای کیف نیز قابل مذاکره نیست.

بی طرفی: اوکراین قبلاً گفته است که این امکان وجود دارد.

چه تعداد از خواسته های روسیه ملموس و چه تعداد قابل مذاکره ناشناخته است؟

در حال حاضر به نظر می رسد که هر دو طرف مایلند نتیجه نظامی را برای امتیاز گرفتن امتحان کنند.

 

 


 

یک قانونگذار آمریکایی: بدترین اتفاق هنوز در راه است (06:08)

 

قانونگذاران آمریکایی از مقامات ارشد دفاعی و اطلاعاتی گزارش های طبقه بندی شده درباره وضعیت اوکراین دریافت کرده اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که این اطلاعات شامل جدول زمانی احتمالی سقوط کیف و سایر شهرهای اوکراین است.

سناتور جمهوری خواه لیندسی گراهام هنگام خروج از اتاق توجیهی گفت: «بدترین اتفاقات نظامی هنوز در راه است.

یکی از قانونگذاران ناشناس به سی ان ان گفت که جدول زمانی که مقامات برای روزهای آینده اعلام کردند "نگران کننده" بود.

سناتور کریس مورفی، یکی از دموکرات‌های کنتیکت، در توییتر نوشت: مبارزه برای کیف طولانی و خونین خواهد بود.

مورفی گفت که کشورهای غربی نه تنها دارایی‌های رئیس‌جمهور روسیه و الیگارش‌های ارشد روسیه را مسدود می‌کنند، بلکه آنها را نیز مصادره می‌کنند، که به گفته او «احتمالاً گامی فراتر از آنچه حلقه داخلی پوتین پیش‌بینی می‌کردند باشد» است.

 


 

رمزارها در بحبوحه تحریم ها افزایش یافتند (05:58)

 

رمزارها در بحبوحه تحریم ها افزایش یافتند

 

جنگ در اوکراین نقطه عطفی در نظم جهانی است، به ویژه با نمایش قدرت و استفاده از ارزهای دیجیتال.

بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال جهان، در یک مرحله بیش از 15 درصد افزایش یافت و به بیش از 43000 دلار رسید.

اتریوم بیش از 10 درصد جهش کرد.

این در حالی است که گزارش‌هایی مبنی بر اینکه بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال، حساب‌های کاربران روسی را علی‌رغم درخواست‌ها مسدود نخواهد کرد، منتشر می‌شود.

روز یکشنبه، وزیر تحول دیجیتال اوکراین، میخایلو فدوروف، از همه صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال خواسته بود تا کاربران روسی را مسدود کنند.

او در توییتر نوشت: "بستن حساب ها، نه تنها آدرس‌های مرتبط با سیاستمداران روسی و بلاروسی، بلکه برای خرابکاری کاربران عادی بسیار مهم است."

نگرانی این است که روسیه بدون دسترسی به سیستم مالی جهانی، سعی خواهد کرد از ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم های غرب استفاده کند.

 


 

تانک های روسی از بردیانسک عبور می کنند (05:46)

 

"خدای من، یکی دیگر!" یکی از ساکنان حیرت‌زده می‌گوید که روز دوشنبه شاهد تصرف یک ستون تانک‌های روسی بر شهر بندری بردیانسک در جنوب اوکراین است.

"فکر می‌کنم تا کنون حدود 15 تانک بوده‌اند. آنها بی‌شمار هستند... خوب، شاید ده‌ها... اکنون آنها ایستاده‌اند تا صحبت کنند."

بر اساس گزارش ها، ماریوپل، در حدود 85 کیلومتری شرق بردیانسک، هنوز تحت محاصره روسیه است، اما هنوز سقوط نکرده است.

 

تانک های روسی

 


 

پایانه های اینترنت ماهواره ای به اوکراین می رسند (05:37)

 

به گفته یکی از مقامات، محموله ای از پایانه های Starlink که به کاربران اینترنت اجازه می دهد از SpaceX به اینترنت مبتنی بر ماهواره دسترسی داشته باشند، وارد اوکراین شده است.

معاون نخست وزیر اوکراین، میخایلو فدوروف، که وزیر تحول دیجیتال اوکراین نیز هست، این خبر را در توییتی با تشکر از ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس، به اشتراک گذاشت.

ماسک در توئیتی در پاسخ گفت: "خواهش می کنم!"

 

پایانه های اینترنت ماهواره ای

 

این اتفاق  پس از آن صورت می گیرد که فدوروف به ماسک توییت کرد و درخواست دریافت این دستگاه ها داده بود تا از قطعی اینترنت در اوکراین جلوگیری کند."

SpaceX امیدوار است در نهایت هزاران ماهواره را در مدار پایین زمین مستقر کند تا به مردم در مکان‌های دورافتاده یا منزوی اجازه دسترسی به اینترنت را بدهد.

 


 

اوکراین می‌گوید نیروهای روسی به خرسون حمله کردند (05:26)

 

مقامات اوکراین می گویند که نیروهای روسی حمله به خرسون، شهری در جنوب بین میکولایف و نیو کاخوفکا را آغاز کرده اند.

سرویس دولتی ویژه ارتباطات و حفاظت اطلاعات اوکراین در یک ساعت گذشته در کانال تلگرامی خود گزارش داد: به گفته شاهدان عینی، دشمن در حال پیشروی از فرودگاه به سمت بزرگراه نیکولایف و یک حلقه نزدیک سردخانه است.

پیش از این بی بی سی اوکراین گزارش داده بود که صدای انفجارهای قوی در نزدیکی فرودگاه خرسون شنیده شده است.

اداره منطقه ای خرسون نیز در فیس بوک نوشت که این شهر توسط نیروهای روسی محاصره شده است اما تصرف نشده است.

شهردار این شهر همچنین گفته است که ارتش روسیه ایست های بازرسی در ورودی های شهر ایجاد کرده است.

شهردار ایگور کولیخایه در فیس بوک نوشت: «سخت است که بگوییم وضعیت چگونه خواهد شد.» و افزود: «خرسون اوکراینی بود و می ماند!»

شهردار گفت: از هر یک از شما می‌خواهم خونسرد و محتاط باشید. در زمان منع رفت و آمد به بیرون نروید. با کسی وارد مذاکره تهاجمی نشوید و دشمن را به درگیری تحریک نکنید.

 


 

اوکراین می گوید روسیه در حال از سرگیری حملات خود به کیف است (05:15)

 

ارتش اوکراین می‌گوید که نیروهای روسی حملات خود را به کیف پایتخت از سر گرفته‌اند.

در پست فیسبوکی ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین هشدار داد: "وضعیت در اطراف کیف همچنان متشنج است."

در این بیانیه آمده است: علیرغم اینکه دشمن در حال از دست دادن پتانسیل تهاجمی است، همچنان به شلیک به اهداف نظامی و غیرنظامی ادامه می دهد.

در این پست ادعا شده است که روسیه "در نظر دارد از واحدهای نظامی بسیار آموزش دیده جمهوری بلاروس" و همچنین از حریم هوایی بلاروس برای تردد هوایی نظامی خود استفاده کند.

اوایل روز دوشنبه، وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که هنوز هیچ نشانه ای از جابجایی نیروهای بلاروس مشاهده نکرده است.

 


 

هشدار هسته ای روسیه عمدتاً یک سیگنال به ایالات متحده است (04:56)

 

در آخر هفته، رهبر روسیه نیروهای هسته ای کشورش را در حالت آماده باش «ویژه» قرار داد.

اما پاول پودویگ، محقق تسلیحات هسته‌ای، می‌گوید که این اقدام سیگنالی به ایالات متحده برای عدم مداخله در اوکراین است.

او به بی‌بی‌سی گفت: «این واقعیت که سلاح‌های هسته‌ای در این وضعیت پیچیده درگیر شده‌اند، نگران‌کننده است.

اما او خاطرنشان کرد: "این به آن اندازه که به نظر می رسد یک تحول منفی نیست".

 

 


 

انفجار در خرسون گزارش شده است (04:07)

 

صدای انفجارهای قوی در خرسون در جنوب اوکراین شنیده شده است.

گمان می رود آنها از نزدیک فرودگاه می آیند.

شهر بندری که بر روی رودخانه دنیپر واقع شده است، خرسون درست در شمال شبه جزیره کریمه است.

روز یکشنبه، مسکو گفت که نیروهایش شهر را "به طور کامل محاصره کرده اند".

 

انفجار در خرسون

 


 

خبر مهم:  کاروان روسیه "تا 40 مایل امتداد دارد" (03:53)

 

شرکت تصویربرداری ماهواره‌ای Maxar Technology می‌گوید که گزارش‌های قبلی مبنی بر پیشروی ستون زرهی روسیه در کیف 17 مایل (27 کیلومتر) نادرست است.

طبق گفته Maxar، این کاروان در واقع حدود 40 مایل امتداد دارد!!

این شرکت افزود که تصاویر جدید همچنین نیروهای زمینی و هلیکوپترهای تهاجمی را در جنوب بلاروس در کمتر از 20 مایلی مرز اوکراین نشان می دهد.

 

ارتش روسیه در اوکراین

 

ارتش روسیه در اوکراین

 

 


 

شماره تلفن های روسی در اوکراین مسدود شده است (03:46)

 

بر اساس اعلامیه سرویس ارتباطات ویژه دولتی اوکراین، تلفن‌های دارای شماره روسی دیگر نمی‌توانند از زیرساخت‌های مخابراتی اوکراین استفاده کنند.

آژانس دولتی اوکراین در بیانیه ای در تلگرام اعلام کرد: نیروهای اشغالگر با از دست دادن فرصت تماس از طریق شماره های خود، فرصت استفاده تلفن های خود را به طور فزاینده ای از شهروندانشان می گیرند.

این خبر که شرکت‌های مخابراتی شماره تلفن‌های روسیه را قطع می‌کنند در حالی منتشر می‌شود که ارتش اوکراین ادعا می‌کند روس‌ها از تلفن‌های همراه و دستگاه‌های واکی تاکی خود برای برقراری ارتباط در جنگ استفاده می‌کنند.

از اوکراینی‌هایی که تلفن‌هایشان توسط نیروهای روسی توقیف شده‌اند، خواسته می‌شود «در اسرع وقت» به اپراتورهای تلفن اطلاع دهند تا شماره را مسدود کنند.

این سرویس گفت: "ما درک می کنیم که انجام این کار در زمانی که تلفن را از شما گرفته اند، کار آسانی نیست."

با این حال، این بسیار مهم است - همسایگانی را پیدا کنید که تلفن دارند، از تلفن ثابت استفاده کنند - امنیت کشور ما و زندگی اوکراینی ها به آن بستگی دارد.

 


 

الجزایر آماده عرضه گاز به اتحادیه اروپا است (03:34)

 

رئیس شرکت ملی نفت و گاز الجزایر گفت که شرکت دولتی نفت و گاز الجزایر آماده است تا از مازاد گاز خود به اتحادیه اروپا گاز بیشتری عرضه کند.

این در صورت کاهش عرضه گاز به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین است.

توفیق هاکار، مدیر عامل سوناتراک گفت ظرفیت برآورده نشده در خط لوله Transmed که الجزایر را به ایتالیا متصل می کند، می تواند برای افزایش عرضه استفاده شود.

گاز الجزایر حدود 11 درصد از واردات گاز اروپا را تشکیل می دهد.

ایالات متحده با الجزایر و سایر کشورها برای تامین گاز جایگزین تماس گرفته بود که در صورتی که تهاجم روسیه منجر به عرضه کم به اروپا شود، از آن ها کمک بگیرد.

 

 


 

تحریم های روسیه از صفر به 60 رسید (03:27)

 

یک کارشناس ساختار شناسی اقتصادی به بی‌بی‌سی می‌گوید که تحریم‌های شدید جهانی علیه روسیه، اساساً دارایی‌های این کشور را تبخیر کرده است.

جولیا فریدلندر از شورای آتلانتیک می‌گوید هیچ سابقه‌ای در تاریخ تحریم‌ها برای آنچه اکنون مسکو با آن مواجه است وجود ندارد.

او به بی‌بی‌سی گفت: «در مقایسه با آنچه که ما در مورد ایران یا ونزوئلا انجام داده‌ایم، این تحریم‌ها با شدت بیشتری ضربه می‌زنند و از صفر به 60 رسیده‌اند.

 


 

ژنرال سابق آمریکایی نسبت به جنایات احتمالی هشدار داد (02:46)


مارک کیمیت، سرتیپ بازنشسته ایالات متحده، هشدار داده است که اگر روسیه به جنگ خیابانی ختم شود، ممکن است جنایاتی را مرتکب شود.

او به BBC World News می گوید: «اگر روس ها یک چیز را خوب بلد باشند، آن درگیری های داخل شهری است.

 

مارک کیمیت

 


 

بوریس جانسون: پوتین باید شکست بخورد (02:23)

 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، متعهد شده است که بریتانیا "به اعمال حداکثر فشار" بر روسیه ادامه خواهد داد.

جانسون گفت که اقدامات بریتانیا و متحدان غربی آن تضمین می کند که ولادیمیر پوتین "عواقب اقدامات خود را احساس کند."

زمانی که می گوییم پوتین باید شکست بخورد، یک صدا صحبت می کنیم.

جانسون این اظهارات را پیش از سفر رسمی به لهستان و استونی، جایی که با رهبران ناتو ملاقات خواهد کرد و از سربازان بریتانیایی دیدار خواهد کرد، بیان کرد.

او گفت که هر دو کشور "به شدت تحت تاثیر" تهاجم روسیه قرار گرفته اند.

او به خبرنگاران گفت: «ما ارزش‌های مشترکی داریم که حفاظت از آنها مهم‌تر از همیشه است، زیرا وضعیت انسانی بدتر می‌شود».

چشم انداز یک بحران انسانی در شرق اروپا در حال افزایش است زیرا پناهجویان اوکراینی همچنان از مرزهای آن عبور می کنند.

 


 

دور جدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه اعلام شد (00:44)

اتحادیه اروپا تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه چهره‌های سیاسی و شرکت‌های روسیه اعمال کرده است.

در واپسین ساعت روز دوشنبه فهرستی متشکل از 26 نفر از سیاستمداران روسی از سوی اتحادیه اروپا منتشر شد که با تحریم مواجه خواهند شد.

برخی از برجسته‌ترین چهره های این فهرست عبارت‌اند از:

 • دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین
 • الکساندر پونومارنکو، رئیس هیئت مدیره فرودگاه بین المللی شرمتیوو در مسکو
 • ایگور سچین، مدیرعامل شرکت دولتی نفتی روسنفت (Rosneft)
 • نیکولای توکارف، مدیرعامل ترانس نفت، بزرگترین شرکت خط لوله نفت جهان
 • چندین مجری و روزنامه نگار تلویزیون دولتی روسیه

اتحادیه اروپا همچنین شرکت صنعت بیمه گاز در مسکو را که بنا بر گزارش ها به الحاق کریمه در سال 2014 کمک کرد، تحریم خواهد کرد.


 

آمریکا دیپلمات های روس سازمان ملل را به دلیل مسائل امنیتی اخراج کرد (00:23)

 

دیپلمات های آمریکایی و روسی اعلام کردند که ایالات متحده 12 دیپلمات روس در سازمان ملل را به دلیل مسائل امنیت ملی اخراج کرده است.

از اعضای هیئت روسیه خواسته شده است که ایالات متحده را به دلیل شرکت در فعالیت های غیر دیپلماتیک ترک کنند.

ریچارد میلز، معاون سفیر ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل متحد بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت: «آن دیپلمات هایی که از آنها خواسته شده است ایالات متحده را ترک کنند، در فعالیت هایی شرکت داشتند که مطابق با مسئولیت ها و تعهدات آنها به عنوان دیپلمات نبود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت که از آن‌ها خواسته شده است تا 7 مارس این کشور را ترک کنند.


 

پنتاگون می گوید که سه چهارم نیروهای روسیه اکنون در خاک اوکراین حضور دارند (00:09)

 

وزارت دفاع ایالات متحده می گوید که تقریباً 75 درصد از نیروهای روسیه که پیشتر در مرزهای اوکراین در حال انجام مانورهای نظامی بودند، اکنون در داخل این کشور هستند.

نیروهای روسی تاکنون توالنسته اند خود را به 25 کیلیومتری پایتخت اوکراین برسانند. این در حالی است که آن‌ها نسبت به روز قبل تقریباً 5 کیلومتر به کیف نزدیک‌تر شده‌اند.

سربازان هنوز نتوانسته اند دو شهر کلیدی مورد نظر پوتین را تصرف کنند: خارکیف در شمال شرقی و ماریوپل در جنوب.

همانطور که مقامات غربی قبلاً خاطرنشان کردند، سربازان به دلیل مسائل لجستیکی و مقاومت شدید جنگنده های اوکراینی، پیشرفتی را که برنامه ریزی کرده بودند، انجام نمی دهند.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت: «آن‌ها تقریباً از همه چیزهایی که در زرادخانه خود دارند، از سلاح‌های کوچک گرفته تا موشک‌های سطحی برای کاهش سرعت پیشروی روس‌ها استفاده می‌کنند».

این مقام اعلام کرد که ایالات متحده هنوز هیچ نشانه ای از تحرکات خاص روسیه در رابطه با اعلامیه بازدارندگی هسته‌ای پوتین در روز یکشنبه ندیده است.

پنتاگون همچنین حرکتی را از سوی نیروهای بلاروسی برای پیوستن به روس ها ندیده است.


 

28 فوریه 2022

 


 

افزایش حملات موشکی در منطقه کیف (23:56)

 

وزارت امور داخلی اوکراین اعلام کرد که موشک‌های روسی به چند ساختمان مسکونی در منطقه کیف اصابت کرده است.

بر اساس صفحه فیسبوک این وزارتخانه، سه ساختمان پنج طبقه‌ای حدود سه ساعت پیش بر اثر حملات موشکی ویران شدند.

سخنگوی سرویس اضطراری دولتی منطقه کیف می گوید احتمالا دو تن از شهروندان این کشور هنگام برخورد موشک در ساختمان حضور داشته‌اند متاسفانه پیکر بی جان آن‌ها از زیر آورا درآورده شده است. بی بی سی نتوانسته است به طور مستقل این ادعاها را تأیید کند.


 

مشروح خبرها (23:36)

 

 • صدای آژیرهای حمله هوایی دوباره در کیف شنیده شد و ساکنان پس از گزارش‌های جدید از حملات موشکی روسیه به سرعت در حومه پایتخت اوکراین پناه گرفته‌اند.
 • وزارت کشور اوکراین اعلام کرد که ده ها غیرنظامی اوایل امروز در حملات موشکی روسیه به خارکیف، دومین شهر اوکراین، کشته شدند.
 • مذاکره کنندگان کیف و مسکو در تلاش برای پایان دادن به مناقشه در بلاروس مذاکراتی را انجام داده اند. روسیه می گوید هر دو طرف توافق کردند که گفتگوها را ادامه دهند و "در چند روز آینده" دوباره با هم دیدار خواهند کرد.
 • پیش از این دیدار، زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، از نیروهای روسیه خواست سلاح های خود را زمین بگذارند و خواستار عضویت فوری کشورش در اتحادیه اروپا شد.
 • شرکت شل اعلام کرده است که تمام سرمایه گذاری های مشترک خود با شرکت انرژی روسیه گازپروم را پس از حمله به اوکراین پایان می دهد.
 • تحریم های اقتصادی جهانی باعث شد تا روسیه نرخ بهره بانکی خود را به 20 درصد برساند تا از سقوط شدید ارزش روبل جلوگیری کند.
 • سازمان ملل می گوید بیش از نیم میلیون پناهجو اکنون از اوکراین به کشورهای همسایه گریخته اند
 • فیفا و یوفا تمام باشگاه‌ها و تیم‌های ملی روسیه را از حضور در مسابقات بین المللی محروم کردند

 

فوری: دادگاه کیفری بین المللی تحقیقات خود را برای بررسی شروع کننده جنگ آغاز کرد (23:27)

 

دادگاه کیفری بین المللی به دنبال آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی ادعایی روسیه در اوکراین است.

کریم آ خان (Karim AA Khan)، دادستان دیوان کیفری بین المللی گفت: «پنداشتی منطقی برای این باور وجود دارد که هم جنایات جنگی و هم جنایات علیه بشریت در اوکراین رخ داده است».

قصد من این است که این تحقیقات همچنین شامل هر جنایت ادعایی جدیدی باشد که در صلاحیت دفتر من است که توسط هر یک از طرفین درگیری در هر بخشی از خاک اوکراین انجام شده است.

خان برای آغاز تحقیقات باید از قضات دادگاه بین المللی کیفری اجازه بگیرد.


 

گوگل مپ، اطلاعات زنده ترافیکی خود را در اوکراین از دسترس خارج کرد (22:50)  

 

گوگل پس از حمله روسیه، نمایش داده‌های ترافیکی زنده در اوکراین را در برنامه Maps خود غیرفعال کرده است.

این برنامه با جمع‌آوری داده‌های ناشناس از تلفن‌های هوشمند اندرویدی میزان شلوغی جاده‌ها را نشان می‌دهد، اما اکنون برای محافظت از کاربران در اوکراین به طور موقت غیر فعال شده است.

این اپلیکیشن به طور زنده به کاربران نشان می دهد که کدام راه ها ترافیک بیشتری دارند اما با غیرفعال شده آن به صورت موقت، گوگل تلاش می کند به ایمنی کاربران خود کمک کند.

بی بی سی مستقلا این خبر را در تماس با گوگل تایید کرده است. این شرکت پیشتر به خبرگزاری رویترز گفته بود که این کار را برای حفظ امنیت مردم محلی و در پی گفتگو با مقام های منطقه‌ای این کشور گرفته است. اگرچه ازدحام ترافیکی دیگر روی نقشه‌های گوگل در اوکراین دیده نمی شود، اما کاربردهای دیگر آن مانند مسیریابی مثل گذشته کار می کند.


 

شل (Shell) همکاری خود با شرکت‌های نفتی روسیه را به پایان می رساند (22:21)

 

شل (Shell) در حال پایان دادن به تمام سرمایه گذاری های خود با شرکت های روسی است و بن ون بوردن، مدیر اجرایی این شرکت، حمله روسیه به اوکراین را به عنوان یک "عمل تجاوز نظامی بی معنی" محکوم می کند.

این شرکت سهام خود را در سرمایه گذاری مشترک با گازپروم، شرکت انرژی دولتی روسیه، از جمله 27.5 درصد از سهام یک کارخانه بزرگ گاز طبیعی مایع به فروش خواهد رساند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که بریتیش پترولیوم تصمیم گرفت سهم خود را از یک شرکت نفتی دولتی، روسنفت، به فروش برساند.

شل همچنین قصد دارد به مشارکت خود در خط لوله گاز نورد استریم 2 از روسیه به آلمان پایان دهد که به همراه مجموعه ای از شرکت های دیگر به تامین مالی آن کمک کرده است. آلمان قبلا این پروژه را متوقف کرده است.

شل اعلام کرد، با وجود این که اقدام آن‌ها خسارت‌های مالی هنگفتی به ترازنامه شرکت وارد خواهد کرد، تمامی سرمایه‌گذاری‌هایش با گازپروم که حدود 3 میلیارد دلار (2.3 میلیارد پوند) ارزش دارد را به حالت تعیلق در خواهد آورد.

ون بوردن گفت: "تصمیم ما برای خروج تصمیمی است که با قاطعیت اتخاذ می کنیم. ما نمی توانیم با اقدامات غیرانسانی کنار بیاییم."


 

بایدن با رهبران غربی تماس گرفت (21:37)

 

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده به تازگی با متحدان خود تماس گرفته است تا در مورد حمله روسیه علیه اوکراین گفتگو کند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا، چارلز میشل رئیس شورای اروپا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، اولاف شولز صدراعظم آلمان، ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا، فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، آندری دودا رئیس جمهور لهستان، کلاوس یوهانیس رئیس جمهور رومانی و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا به این فراخوان پیوستند.

به محض دریافت اطلاعات کامل، جزئیات بیشتری را به شما ارائه خواهیم کرد.


 

همزمان با شنیده شدن صدای آژیر حمله هوایی در کیف، حملات موشکی روسیه دوباره آغاز شد (21:30)

 

با شنیدن صدای آژیر حمله هوایی و بازگشت ساکنان به پناهگاه‌های زیرزمینی پس از یک روز استراحت در تعطیلات آخر هفته، نشانه هایی از حمله مجدد به کیف وجود دارد.

Clive Myrie، خبرنگار بی‌بی‌سی نیوز در کیف، می‌گوید پایگاه گزارش‌گری او «براثر شلیک موشک در نزدیکی‌ آن بشدت لرزیده است».

او می گوید به نظر می رسد درگیری ها به قلب پایتخت اوکراین نزدیک تر شده است.

برای مشاهده صحنه انفجار برخی از موشک ها اینجا کلیک کنید!


 

خبر فوری: فیفا و یوفا تمام باشگاه ها و تیم های ملی روسیه را محروم کردند (21:18)

 

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا و اتحادیه اروپا، باشگاه‌ها و تیم‌های ملی روسیه را از تمامی رقابت‌های بین‌المللی محروم کردند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که کمیته بین المللی المپیک (IOC) توصیه کرد ورزشکاران و مقامات روسی و بلاروسی از هر گونه مسابقات بین المللی سازماندهی شده محروم شوند.

این بدان معناست که تیم مردان روسیه در ماه آینده بازی های پلی آف جام جهانی خود را انجام نخواهد داد و تیم زنان این کشور نیز از حضور در مسابقات قهرمانی اروپا تابستان امسال محروم شده است.


 

چه تحریم هایی علیه روسیه اعمال می شود؟ (20:33)

 

مسکو در تلاش است تا تأثیر تحریم‌های شدید غرب بر اقتصاد خود را مهار کند و کارگزاران را از فروش اوراق بهادار خارجی و افزایش نرخ بهره منع کند.

اما غرب چه تحریم هایی وضع کرده است و در صورت اعمال چه تاثیری بر اقتصاد روسیه خواهد گذاشت؟

اتحادیه اروپا، ایالات متحده، بریتانیا و متحدانش توافق کرده‌اند که بانک‌های منتخب روسیه را از سیستم پرداخت سوئیفت حذف کنند، که امکان انتقال روان پول را در سراسر مرزها فراهم می‌کند. هدف از این اقدام قطع ارتباط روسیه با سیستم مالی بین‌المللی و آسیب رساندن به توانایی آنها برای فعالیت در سطح جهانی است.

رهبران غربی همچنین موافقت کرده‌اند که دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را مسدود کنند تا توانایی این بانک برای دسترسی به ذخایر دلاری بین‌المللی 630 میلیارد دلاری (470 میلیارد پوند) آن را محدود کنند.

دارایی‌های تمامی بانک‌های بزرگ روسیه توسط اتحادیه اروپا مسدود شده و از سیستم مالی بریتانیا خارج می‌شوند. این امر مانع از دسترسی بانک های روسی به پوند استرلینگ و پرداخت های تسویه حساب از طریق بریتانیا می شود.

دولت های غربی نیز تحریم هایی را علیه برخی افراد از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه و تعدادی از اعضای نخبگان الیگارشی روسیه اعمال کرده اند.

اتحادیه اروپا، بریتانیا، ایالات متحده و کانادا یک کارگروه فراآتلانتیک را برای شناسایی و مسدود کردن دارایی‌های افراد و شرکت‌های تحریم شده راه‌اندازی کرده‌اند که «مقامات و نخبگان نزدیک به دولت روسیه و همچنین خانواده‌های آن‌ها» را هدف قرار می‌دهند.


 

این در حال تبدیل شدن به یک بحران عظیم پناهندگی است (20:09)

 

جرمی بوون - بی بی سی، مرز لهستان و اوکراین

صف‌های طولانی ای از مردم و ماشین‌ها وجود دارد، مردم پیاده هم هستند و افرادی که توقف کرده‌اند، شاید به این دلیل که ماشین‌هایشان خراب شده و در کنار جاده کمپ می‌زنند.

همه آنها در امتداد این جاده مستقیم، با جنگل در هر طرف، به سمت مرز لهستان صف کشیده اند.

من می توانم بگویم که این صف حدود یک مایل (1.6 کیلومتر) یا بیشتر طول دارد، و یک چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که این تنها یکی از گذرگاه های مرزی است.

این در حال تبدیل شدن به یک بحران عظیم پناهندگان است. همه این افراد به سرپناه نیاز خواهند داشت، به غذا نیاز خواهند داشت، کودکان زیادی وجود دارند - این شرایط برای آنها سخت است.

 


 

رئیس‌ سازمان ملل از کشورها خواست به صلح فرصت بدهند (20:04)

 

نادا توفیق - بی بی سی نیوز، نیویورک

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد عبدالله شهید اولین نفری بود که سخنرانی کرد. وی گفته است که این مجلس نماینده وجدان جمعی بشریت است و قوت آن ریشه در اقتدار اخلاقی آن دارد.

به یاد داشته باشید، بر خلاف شورای امنیت که دارای پنج عضو دائمی دارای حق وتو و 10 عضو غیردائم هستند که دوره های دو ساله دارند، همه 193 کشور در مجمع عمومی حرفی برای گفتن دارند.

شهید از همه ملت‌ها خواسته است که شجاعت اخلاقی نشان دهند و از بحث در چند روز آینده نه برای "شلاق دادن به لفاظی‌های جنگ، بلکه برای دادن فرصتی برای صلح" استفاده کنند.

وی همچنین به 193 عضو سازمان ملل یادآور شد که در سال 1946 جامعه ملل به دلیل عدم ارائه مکانیسمی برای اجرای امنیت جمعی بین المللی منحل شد.

او گفت که سازمان ملل متحد برای اتخاذ تدابیر جمعی مؤثر برای پیشگیری و رفع تهدیدات علیه صلح تأسیس شده است.

 


 

نشست نادر سازمان ملل در حال برگزاری است (19:57)

 

نادا توفیق - بی بی سی نیوز، نیویورک

این تنها یازدهمین نشست اضطراری مجمع عمومی سازمان ملل از اولین جلسه آن در سال 1956 است. ماهیت نادر این نشست بر نگرانی عظیم پیرامون این بحران تاکید می کند.

نشست صبحگاهی با سخنرانی رئیس مجمع عمومی (GA) و دبیر کل و پس از آن بیش از 100 عضو سازمان ملل در چند روز آینده آغاز می شود.

دیپلمات ها انتظار دارند روز چهارشنبه درباره پیش نویس قطعنامه - که هنوز در حال مذاکره است - رای گیری شود.

شورای امنیت سازمان ملل این نشست را پس از آن برگزار کرد که با وتوی روسیه پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در روز جمعه که از تجاوزات این کشور علیه اوکراین ابراز تاسف می کرد و خواستار خروج فوری همه نیروهایش از این کشور بود، رد شد.

انتظار می رود پیش نویس قطعنامه GA تصویب شود زیرا هیچ کشوری در این اتاق حق وتو ندارد، اما مانند قطعنامه های شورای امنیت از نظر قانونی الزام آور نیست.

 


 

فیفا و «مذاکرات پیشرفته» بر سر تعلیق روسیه (19:50)

 

به گفته دان روآن، سردبیر ورزشی بی‌بی‌سی، فیفا در حال مذاکرات پیشرفته‌ای برای تعلیق کامل روسیه تا اطلاع ثانوی است.

سازمان جهانی فوتبال با همتای اروپایی خود یوفا همکاری نزدیکی دارد و انتظار می‌رود اواخر امروز اعلام شود.

این بدان معناست که روسیه نمی تواند در یورو 2022 زنان در انگلیس در تابستان شرکت کند و لهستان در مرحله پلی آف مقدماتی جام جهانی ماه آینده خداحافظی خواهد کرد - مسابقه ای که اتحادیه فوتبال لهستان گفته است آن را تحریم خواهد کرد.

ایسلند همچنین اعلام کرده است که از بازی با روسیه در ماه ژوئن خودداری می کند و کمیته بین المللی المپیک توصیه کرده است که ورزشکاران روسیه و بلاروس از حضور در مسابقات محروم شوند.

 


 

دبیرکل سازمان ملل: استفاده از سلاح های هسته ای غیرقابل توجیه است (19:00)


دبیرکل می گوید که جهان با یک تراژدی برای اوکراین، اما همچنین با یک بحران بزرگ منطقه ای با پیامدهای "بالقوه فاجعه بار" مواجه است.

او قرار است تصمیم برای قرار دادن نیروهای اتمی روسیه در آماده باش بالا را در روز یکشنبه به عنوان "تحولی هولناک" توصیف کند و اینکه ایده درگیری هسته ای "به سادگی غیرقابل تصور" است.

پیام نقل قول: هیچ چیز نمی تواند استفاده از سلاح هسته ای را توجیه کند. ما با آنچه که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در هر دقیقه به تعداد آوارگان و آوارگان داخلی چند برابر می‌شود، به‌راحتی به بدترین بحران انسانی و پناهجویان اروپا در دهه‌های اخیر تبدیل می‌شویم.
هیچ چیز نمی تواند استفاده از سلاح هسته ای را توجیه کند. ما با چیزی که به راحتی می تواند به بدترین بحران بشردوستانه و پناهجویان اروپا در دهه های اخیر تبدیل شود، با تعداد آوارگان بالای خارجی و داخلی که هر دقیقه بیشتر می شود.

آنتونیو گوترش
دبیر کل سازمان ملل

 

 


 

تحریم های سوئیفت  ونحوه پرداخت پول گاز و نفت روسیه (18:53)

 

اتحادیه اروپا حدود 40 درصد گاز طبیعی خود را از روسیه تامین می کند. اگرچه تعدادی از بانک‌های روسی از طریق دستگاه پرداخت بین بانکی سوئیفت مسدود شده‌اند، بانک‌های ضروری اتحادیه اروپا، آلمان و به‌ویژه ایتالیا برای پرداخت هزینه گاز روسیه تحریم نشده‌اند.

 


 

واکنش پسکوف به ارسال اسلحه توسط غرب به اوکراین (18:40)

 

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه دیمیتری پسکوف بیان داشت که ارسال اسلحه توسط دولت های غربی به اوکراین به برقراری ثبات در این کشور کمکی نمی کند.

به گزارش اسپوتنیک، پسکوف بیان داشت: ارسال اسلحه به اوکراین خطرناک و فاکتور بی ثباتی است که آشکارا به برقراری ثبات در این کشور کمکی نمی کند.

پیشتر کشور چک اطلاع داد که اسلحه و مهمات به اوکراین ارسال کرده است. دولت آلمان اجازه داد که به اوکراین اسلحه تولید آلمان و ۱۴ ماشین زرهی بفرستند و پرتغال نیز تصمیم گرفته مهمات نظامی به این کشور ارسال کند.

 

 


 

بورل از اتحادیه اروپا درباره جنگ روسیه و اوکراین (18:37)

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت که کشورهای عضو مصمم هستند حمایت نظامی همه جانبه از اوکراین را افزایش دهند.

بورل افزود: "تلفات غیرنظامی زیادی در جنگ اوکراین وجود دارد."

نقل قول های کلیدی

 • ما تحریم ها علیه بلاروس و هر کسی که با پوتین در مورد اوکراین همکاری می کند را بیشتر خواهیم کرد.
 • ما یک مرکز ماهواره‌ای را در مادرید بسیج کرده‌ایم تا با اطلاعات از اوکراین حمایت کنیم.»
 • بلوک باید در اسرع وقت از وابستگی به نفت و گاز روسیه خارج شود.

 


 

جزییاتی از گفتگوی تلفنی مکرون با پوتین (18:34)

 

دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که رئیس جمهور مکرون با پوتین رئیس جمهور روسیه گفتگوی تلفنی داشته است.

عناوین گزارش رویترز

 • مکرون خواستار آتش بس فوری در اوکراین شد.
 • مکرون خواستار پایان دادن به حملات به غیرنظامیان، حفظ زیرساخت های غیرنظامی، حفظ دسترسی جاده ها شد.
 • پوتین تمایل خود را برای مشارکت در هر سه مورد تایید کرد.
 • ماکرون به پوتین پیشنهاد داد که در روزهای آینده در تماس باشند و پوتین موافقت کرد.

 


 

سوئیس تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه را تصویب می کند (18:30)

 

سوئیس بی طرف پس از مدتی جستجوی روحی، تمام تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه را تصویب خواهد کرد.

هیچ استثنایی وجود نخواهد داشت: پنج الیگارشی روس اکنون از ورود به سوئیس منع شده‌اند، حساب‌های بانکی تمام 336 نفر در فهرست اتحادیه اروپا، از جمله ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف، با اعمال فوری مسدود خواهد شد.

اعتقاد بر این است که بانک های سوئیسی میلیاردها دلار وجوه روسیه را در اختیار دارند.

فضای هوایی این کشور به روی هواپیماهای روسی بسته شده است، در حالی که خطوط هوایی سوئیس پروازهای خود به روسیه را لغو کرده اند.

اشتباه نکنید، این یک گام بزرگ برای سوئیس است، که اغلب در مورد معنای واقعی بی طرف بودن عذاب می کشد.

امروز، ایگنازیو کاسیس، رئیس جمهور سوئیس به صراحت گفت: حمله به اوکراین یک حمله غیرقابل قبول به آزادی و دموکراسی بود، "بازی در دستان تجاوزگری بی طرف نیست" و در حالی که کنوانسیون های ژنو، که سوئیس میزبان آن است، "زیر پا له شد".

 


 

IOC ورزشکاران روسیه و بلاروس را از حضور در مسابقات منع می کند (18:20)

 

کمیته بین المللی المپیک به فدراسیون های ورزشی بین المللی توصیه کرده است که ورزشکاران روسیه و بلاروس از حضور در مسابقات با توجه به تهاجم مداوم به اوکراین محروم شوند.

در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد، هیئت اجرایی این سازمان نوشت که در مواردی که جلوگیری از شرکت ورزشکاران غیرممکن است، باید از انجام این کار تحت نام روسیه یا بلاروس جلوگیری شود.

وی افزود: «هیچ نماد، رنگ، پرچم یا سرود ملی نباید نمایش داده شود.»

 


 

در مذاکرات صلح چه می گذرد؟ (17:57)

 

مذاکرات در مرز بلاروس بین مقامات روسیه و اوکراین ادامه دارد. این اولین بار است که آنها پس از حمله روسیه با یکدیگر ملاقات می کنند، اما امید به موفقیت زیاد نیست.

قبل از مذاکرات، اوکراین اعلام کرد که خواستار آتش بس و عقب نشینی روسیه است، در حالی که کرملین اعلام کرد موضع خود را اعلام نخواهد کرد. مذاکره کنندگان روسیه از دستیابی به توافقی که به نفع هر دو طرف است صحبت کرده اند.

هیئت اوکراین شامل الکسی رزنیکوف وزیر دفاع و میکولا توچیتسکی معاون وزیر امور خارجه است. الکساندر فومین معاون وزیر دفاع روسیه و بوریس گریزلوف سفیر روسیه در بلاروس نیز از جمله کسانی هستند که در آنجا حضور دارند.

 


 

وضعیت ریسک در بازار های مالی (17:53)

 

بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده اکنون بیش از 4 درصد در روز کاهش یافته و به 1.88 درصد رسیده است.

معاملات آتی S&P در آستانه آغاز وال استریت 1.5 درصد پایین تر است.

اگرچه این تحولات بازار به یک جو ریسک گریز اشاره دارد، اما دلار در تلاش است تا قدرت بیشتری کسب کند.

شاخص دلار آمریکا که در جلسه آسیایی به بالاترین سطح روزانه 97.42 صعود کرد، آخرین بار با 0.3% افزایش در روز در 96.85 مشاهده شد.

 

وضعیت ریسک در بازار های مالی

 


 

مذاکرات روسیه و اوکراین ( 17:50) 


خبرگزاری ریا گزارش داد که مذاکرات هنوز به پایان نرسیده است...

 

مذاکرات روسیه و اوکراین

 


 

سخنان رئیس بانک مرکزی روسیه (17:30)

 

رئیس بانک مرکزی روسیه گفت که تصمیمات بیشتر سیاست پولی با ارزیابی ریسک های خارجی برنامهریزی می شوند.

نقل قول های کلیدی، از رویترز

 • نظام مالی، اقتصاد ما با وضعیت غیراستانداردی مواجه بود».
 • بانک مرکزی در تصمیم گیری های خود بسیار انعطاف پذیر خواهد بود.
 • تقاضای بالا برای پول نقد، بخش بانکی را با کسری ساختاری نقدینگی مواجه کرده است.
 • بانک مرکزی روز پنجشنبه یک میلیارد دلار در بازار فروخت.
 • ما امروز مداخله ای انجام ندادیم.»

 


 

مذاکرات روسیه و اوکراین (17:25)

 

برخی از خبرگزاری ها گزارش می دهند که مذاکرات بین هیئت های روسیه و اوکراین نزدیک به سه ساعت به طول انجامیده و به تازگی پایان یافته است.

در انتظار اخبار بیشتر

 


 

داونینگ استریت: کسب و کارها باید قبل از حمایت از پوتین به دقت فکر کنند  (17:20)

 

داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری بریتانیا) هشداری به مشاغلی که هنوز در روسیه کار می کنند صادر کرده است و می گوید اگر همچنان به انجام هر کاری که رژیم پوتین را تقویت می کنند ادامه می دهند، باید بیشتر به آن فکر کنند.

سخنگوی رسمی نخست وزیر انگلیس همچنین پیشنهادات مبنی بر حمایت دولت از شهروندان بریتانیایی برای کمک به اوکراینی‌ها در جنگ با روسیه را کم اهمیت جلوه داد و گفت که "ما قدرت احساس را کاملاً تشخیص می‌دهیم" اما توصیه این است که به اوکراین سفر نکنید.

این پس از آن صورت می گیرد که ظاهرا کرملین اظهارات لیز تراس، وزیر امور خارجه، را که گفته بود از افرادی از بریتانیا برای پیوستن به جنگنده های اوکراینی به دلیل تصمیم این کشور برای قرار دادن بازدارندگی هسته ای خود در "هشدار ویژه" حمایت می کند، سرزنش می کند.

بوریس جانسون روز سه شنبه برای دیدار به لهستان و استونی سفر خواهد کرد

 


 

گزارش اسپوتنیک، از هلیکوپترهای هیئت اوکراینی که به محل مذاکرات با روسیه آمده اند (16:40)

 

بنا بر اعلام دفتر رئیس جمهور اوکراین، وزیر دفاع، رئیس فراکسیون "خدمتگزار مردم" و معاون وزیر خارجه اوکراین بخشی از هیئت اوکراینی در این مذاکرات هستند.
ترکیب هیئت اوکراینی:
وزیر دفاع، رزنیکوف
توچیتسکی، معاون وزیر امور خارجه
مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور، پودولیاک
اراخامیا عمرف، رئیس فراکسیون "خدمتگزار مردم"
معاون اول هیئت اوکراین در گروه تماس سه جانبه، کوستین

 

هیئت اوکراینی که به محل مذاکرات با روسیه آمده اند

 


 

چرا روسیه اکنون حمله به اوکراین را انتخاب کرد؟ (16:34)

 

Lyse Doucet - خبرنگار ارشد بین المللی

آنا سابالاسکه از هاوایی می پرسد: "آیا کسی می داند که چرا روسیه به جای حمله در یک سال پیش یا دو سال پیش یا سال آینده، اکنون تصمیم گرفت؟ آیا عاملی "محرک" وجود داشت که باعث شد این اتفاق اکنون رخ دهد؟ "

این یک سوال مهم است و ما هنوز همه پاسخ قطعی به آن را نداریم. این جنگ اغلب جنگ ولادیمیر پوتین نامیده می شود - به طور گسترده اعتقاد بر این است که او عامل آن است و هیچ کس نمی داند که او تا چه اندازه می تواند و مایل به تلاش برای کنترل همسایه ای باشد که او می گوید نباید به عنوان یک کشور وجود داشته باشد.

بسیاری می پرسند که آیا او پس از شکست نابسامان خروج نیروها از افغانستان و تسلط طالبان، ضعفی در ائتلاف ناتو، به ویژه در ایالات متحده احساس کرده است؟

بسیاری همچنین در مورد وضعیت روحی رهبر روسیه پس از انزوا و اضطراب ناشی از همه گیری گمانه زنی می کنند.

 


 

اوکراین از آبراموویچ  خواست تا به صلح کمک کند (16:23)

 

با مذاکراتی که در حال حاضر در بلاروس بین مقامات روسی و اوکراینی در حال انجام است، اکنون متوجه می شویم که اوکراین با رومن آبراموویچ مالک باشگاه چلسی برای کمک به حمایت از تلاش های آنها برای دستیابی به یک "راه حل مسالمت آمیز" برای مناقشه تماس گرفته است.

سخنگوی این میلیاردر روسی گفت که مقامات اوکراینی با آبراموویچ تماس گرفته اند و او نیز "از آن زمان در تلاش است تا به این مسئله کمک کند".

آبراموویچ روز شنبه اعلام کرد که "سرپرست و مراقبت" از چلسی به متولیان بنیاد خیریه این باشگاه داده شده است.

این مرد 55 ساله یکی از ثروتمندترین افراد روسیه است و گمان می رود از نزدیکان پوتین رئیس جمهور روسیه باشد.

 

رومن ابراموویچ

 


 

ذخایر اکسیژن در اوکراین به طرز خطرناکی رو به کاهش است (16:12)

 

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که ذخایر حیاتی اکسیژن برای درمان بیماران مبتلا به کووید و سایر بیماری‌های بحرانی و آسیب‌های جنگی در اوکراین به‌طور خطرناکی کم شده است.

کامیون‌ها قادر به انتقال تجهیزات از کارخانه‌ها به بیمارستان‌های داخل کشور از جمله کیف پایتخت نبوده‌اند، به این معنی که ذخایر موجود ممکن است ظرف 24 ساعت آینده تمام شود.

WHO گفت که با شرکای خود برای ارسال محموله های فوری از طریق لهستان کار می کند.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت و هانس کلوگه، مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا، گفتند: وضعیت تامین اکسیژن به نقطه بسیار خطرناکی نزدیک شده است.

سازمان جهانی بهداشت گفت چندین کارخانه تولیدی در اوکراین نیز با کمبود زئولیت مواجه هستند - یک محصول شیمیایی مهم و عمدتا وارداتی که برای تولید اکسیژن پزشکی ایمن مورد نیاز است.

خدمات بیمارستانی نیز در معرض خطر کمبود برق و برق قرار دارند.

 


 

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه تصاویری از سربازان تسلیم شده اوکراینی منتشر کرد (16:00)

 

 تصاویری از سربازان تسلیم شده اوکراینی

 

 تصاویری از سربازان تسلیم شده اوکراینی

 


 

با شروع تحریم‌ها علیه روسیه، صف‌هایی در نقاط مختلف برای دریافت پول نقد ایجاد شده (15:56)

 

جنی هیل - اخبار بی بی سی، مسکو

کرملین نمی‌خواهد مردم روسیه فکر کنند که این تحریم‌ها تاثیر مهمی خواهند داشت، هرچند کارشناسان بین‌المللی می‌گویند که این کار را خواهد کرد، و عمیقاً هم همینطور خواهد شد.

ما امروز شاهد برخی اثرات هستیم - روبل به پایین ترین حد خود رسید، ما فهمیدیم که بورس اوراق بهادار باز نمی شود و بانک مرکزی روسیه بیش از دو برابر نرخ بهره اصلی خود را افزایش داده است.

با این وجود، کرملین بار دیگر تاکید کرده است که روسیه منتظر این تحریم ها بوده و برای آن آماده شده است.

در این میان، البته در کرملین نگرانی وجود دارد و ولادیمیر پوتین امروز با مشاوران اقتصادی دیدار خواهد کرد.

البته مردم متوجه تفاوت خواهند شد. در حال حاضر صف هایی در نقاط نقدی وجود داشته است و مردم پیش بینی می کنند که حتی ممکن است در بانک ها نیز این اتفاق بیفتد.

احتمالاً در روزهای آینده مردم شاهد کاهش ارزش پس‌اندازشان خواهند بود، و شاید از دست دادن شغل - همه اینها با چنین تحریم‌های بی‌سابقه‌ای همراه خواهد بود.

 


 

آخرین شرایط در اوکراین (15:50)

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید یا تازه از رویدادها مطلع می شوید، در اینجا آخرین تحولات در پنجمین روز تهاجم روسیه به اوکراین آمده است:

 • مذاکرات در بلاروس بین مذاکره کنندگان کیف و مسکو آغاز شده است اما انتظارات زیاد نیست.
 • وزرای دفاع اتحادیه اروپا قرار است برای بحث در مورد درگیری روسیه و اوکراین با یکدیگر دیدار کنند.
 • زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از نیروهای روسیه خواسته است که سلاح‌های خود را زمین بگذارند و اوکراین عضویت فوری در اتحادیه اروپا را داشته باشد.
 • صدای انفجارها در کیف و خارکف صبح امروز شنیده شد، در حالی که یک ساختمان مسکونی در شهر شمالی چرنیهف مورد اصابت موشک قرار گرفت.
 • روسیه با کاهش نرخ ارز و هشدار کارشناسان نسبت به افزایش احتمالی خروج پول از بانک ها، نرخ بهره خود را دو برابر کرد و به 20 درصد رساند.
 • بانک مرکزی روسیه نرخ بهره اصلی خود را از 9.5 درصد به 20 درصد افزایش داده است.
 • با وجود ضربه مالی، کرملین می‌گوید روسیه تحریم‌های اقتصادی را «رفع» خواهد کرد.

 


 

قیمت بنزین در بریتانیا به بالاترین حد خود رسید (15:45)

 

افزایش قیمت جهانی نفت ناشی از حمله روسیه به اوکراین در پمپ بنزین در بریتانیا احساس می شود.

به گفته RAC، میانگین قیمت بنزین در روز یکشنبه به 1.51 پوند در هر لیتر افزایش یافت، در حالی که گازوئیل به 1.55 پوند افزایش یافت.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت خام است و در حالی که تنها 6 درصد واردات بریتانیا از روسیه انجام می شود، این نگرانی وجود دارد که تحریم ها ممکن است عرضه را در سراسر جهان محدود کرده و قیمت ها را افزایش دهد.

 

قیمت بنزین در بریتانیا

 


 

تصاویری از مذاکرات روسیه و اوکراین منتشر شد (15:30)

 

همزمان با دیدار مقامات روسی و اوکراینی برای بحث در مورد درگیری در مرز اوکراین و بلاروس، تصاویری نیز منتشر شدند.

رئیس جمهور اوکراین پیش از این دیدار گفت که کشورش خواهان آتش بس فوری و خروج نیروهای روسیه است. در همین حال، روسیه می خواهد به توافقی برسد که به نفع هر دو طرف باشد.

 

تصاویری از مذاکرات روسیه و اوکراین

 

تصاویری از مذاکرات روسیه و اوکراین

 


 

روسیه لیز تراس را مسئول "هشدار ویژه" هسته ای می داند (15:10)

 

پیش از این، بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، «هشدار ویژه هسته‌ای» اعلام شده توسط ولادیمیر پوتین را کم اهمیت جلوه داد و گفت که رئیس‌جمهور روسیه می‌خواهد مردم را از پیشرفت کندتر از حد انتظار نیروهایش در تهاجم منحرف کند.

والاس به بی بی سی گفت: "ما کاری برای تشدید تنش در آن منطقه انجام نخواهیم داد، ما کاری برای تغذیه اشتباه محاسباتی انجام نخواهیم داد - ما آن را بسیار بسیار جدی می گیریم. اما در حال حاضر این یک نبرد لفاظی است که رئیس جمهور پوتین در حال استفاده از آن است. "

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، اکنون کرملین پیشنهاد کرده است که اظهارات لیز تراس، وزیر امور خارجه، دلیلی بوده است که روسیه نیروهای هسته ای خود را در حالت آماده باش شدید قرار داده است.

 

هشدار ویژه" هسته ای

دمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین گفت: «از سوی نمایندگان مختلف در سطوح مختلف در مورد موقعیت‌های احتمالی درگیری و حتی برخوردها و درگیری‌ها بین ناتو و فدراسیون روسیه اظهاراتی وجود داشته است».

ما چنین اظهاراتی را مطلقاً غیرقابل قبول می دانیم. من نویسندگان این اظهارات را نام نمی برم، اگرچه وزیر خارجه انگلیس بوده است.»

مشخص نیست که دولت روسیه به کدام اظهارات تراس اعتراض دارد، اگرچه او روز یکشنبه گفت که از افرادی از بریتانیا برای پیوستن به یک نیروی بین المللی برای جنگ برای اوکراین حمایت خواهد کرد.

 


 

کرملین به پرسش درباره درگیری احتمالی روسیه و ناتو پاسخ داد (15:00)

 

سخنگوی کرملین سخنان درباره احتمال درگیری مستقیم روسیه و ناتو را غیرقابل قبول دانست.
به گزارش اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در توضیح این موضوع گفت: هرگونه اظهاراتی در مورد احتمال درگیری مستقیم بین روسیه و ناتو غیرقابل قبول است.

پسکوف گفت، تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای انتقال نیروهای مهار به حالت ویژه رزمی، به ویژه پس از اظهارات لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، دنبال شد.

سخنگوی کاخ کرملین افزود: اظهاراتی از سوی نمایندگان مختلف در سطوح مختلف در مورد موقعیت های احتمالی درگیری و حتی درگیری ها بین ناتو و روسیه وجود داشت.

پوتین در 27 فوریه به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه والری گراسیموف و وزیر دفاع سرگئی شویگو دستور داد تا نیروهای بازدارنده روسیه را به حالت ویژه رزمی منتقل کنند.

در 24 فوریه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که تصمیم گرفته است یک عملیات نظامی ویژه برای حفاظت از دونباس انجام دهد. وی این مطلب را طی سخنانی در جمع شهروندان بیان کرد.

 


 

اتحادیه اروپا وزرای دفاع را برای گفتگو درباره بحران اوکراین فراخواند (14:56)

 

نماینده اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی در حال تشکیل جلسه ای با وزرای دفاع این اتحادیه برای بحث در مورد مناقشه اوکراین است.

بر اساس توئیتی که جوزف بورل فونتلس منتشر کرد، دستور کار بر روی "نیازهای فوری" و هماهنگی کمک های این بلوک به اوکراینی ها متمرکز خواهد بود.

پیش از این زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواستار پیوستن فوری این کشور به اتحادیه اروپا شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شارل میشل، رئیس شورای اروپا از آن زمان به این موضوع واکنش نشان داده و گفته است که "نظرات و حساسیت های متفاوتی در اتحادیه اروپا و گسترش آن وجود دارد."

 

نشست وزرای دفاع اروپا

 


 

حمله پوتین طبق برنامه پیش نرفت - او در مرحله بعد چه خواهد کرد؟ (14:42)

 

فرانک گاردنر - خبرنگار امنیتی بی بی سی

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اکنون در تنگنا قرار دارد و این خطرناک است.

این تهاجم که مدت ها پیش برنامه ریزی شده بود طبق برنامه پیش نمی رود، اگرچه نیروهای او در حال پیشرفت در جنوب هستند.

فراتر از مرزهای اوکراین، واکنش بین‌المللی بسیار سریع‌تر و شدیدتر از آن چیزی بوده است که او انتظارش را داشت و آسیب‌های جدی به اقتصاد روسیه وارد کرد که می‌تواند اقتدار او را در داخل تهدید کند.

قذم بعد چه می شود؟ در مورد تحریم ها، مسکو به شکلی تلافی خواهد کرد - احتمالاً با یک حمله سایبری بزرگ به نهادهای غربی.

اما وظیفه فوری پوتین این است که نشان دهد در اوکراین برنده است.

بدون احتمال بعید توافق صلح، می توان انتظار داشت که شاهد تشدید حمله روسیه به شهرهای اوکراین باشیم.

با قضاوت بر اساس اقدامات قبلی روسیه در چچن و سوریه، توجه کمی به امنیت غیرنظامیان وجود خواهد داشت و مسکو هنوز سلاح‌های ویرانگری را در اختیار دارد که هنوز از آنها استفاده نکرده است.

 

 


 

مذاکرات صلح روسیه و اوکراین آغاز شد  (14:35)

 

در پنجمین روز پس از ورود نیروهای روسیه به اوکراین، هیئت های دو کشور مذاکراتی را با هدف پایان دادن به جنگ آغاز کرده اند.

دفتر رئیس جمهور اوکراین می گوید خواستار آتش بس فوری و خروج نیروهای روسی است.

به گفته ولادیمیر مدینسکی، مذاکره کننده روسی، در عین حال مسکو می خواهد به توافقی برسد که به نفع هر دو طرف باشد.

پیش از آغاز نشست، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، از نیروهای روسیه خواست سلاح های خود را زمین بگذارند و از اتحادیه اروپا خواست تا به اوکراین عضویت فوری در بلوک را بدهد.

 

مذاکرات صلح روسیه و اوکراین

 


 

صدای شهروندان: یکی از مادران اوکراینی می‌گوید که کشورش را به همراه نوزادزش ترک کرده است (14:22)

 

تاثیر بحران در اوکراین در این مصاحبه احساسی با یک مادر اوکراینی به وضوح نشان داده شده است. در این ویدئو مادر اوکراینی درباره لحظه فرارش از خانه‌ با نوزاد 10 ماهه‌اش صحبت کرده است.

لیزا گرچ که مجبور شد شوهرش را ترک کند، گفت که او این تصمیم را گرفت تا فرزندش "خوب بخوابد" و صدای "بمب و انفجار" را نشنود.

برای مشاهده ویدئوی اصلی اینجا کلیک کنید!


 

کرملین می‌گوید روسیه تحریم‌ها را از بین خواهد برد (14:15)

 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران صحبت می‌کرد و طی آن گفت روسیه قصد دارد با تحریم‌های اعمال شده توسط کشورهای غربی را که باعث سقوط روبل شده‌اند، مقابله کند.

پسکوف روز دوشنبه گفت: «تحریم‌های غرب علیه روسیه سخت است، اما کشور ما پتانسیل لازم برای جبران خسارت را دارد».

وی افزود که "امروز پوتین روی مسائل اقتصادی کار خواهد کرد" و با وزرای کلیدی از جمله وزیر دارایی و رئیس بانک مرکزی دیدار خواهد کرد.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که بریتانیا، همراه با ایالات متحده و اتحادیه اروپا، بانک‌های روسیه را از بازارهای مالی در غرب قطع کردند و معاملات با بانک مرکزی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری دولتی و وزارت دارایی را متوقف کردند.

در نتیجه، بانک مرکزی روسیه نرخ بهره اصلی خود را از 9.5 درصد به 20 درصد رساند.

این نشان دهنده تلاشی برای توقف سقوط سریع ارزش پول روسیه در برابر دلار آمریکا است که تهدیدی برای از بین بردن قدرت خرید آن و از بین بردن پس انداز مردم عادی روسیه است.


 

فوری: زلنسکی خواستار عضویت فوری در اتحادیه اروپا شد (14:07)

 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از اتحادیه اروپا می‌خواهد که به کشورش عضویت «فوری» بدهد.

او گفت: "هدف ما این است که با همه اروپایی ها در کنار هم باشیم و مهمتر از همه، در شرایط برابر باشیم. مطمئن هستم که این عادلانه است. مطمئن هستم که امکان پذیر است."

زلنسکی همچنین در یک بیانیه ویدئویی از سربازان روسیه خواست سلاح های خود را زمین بگذارند و به کشورشان بازگردند.

او گفت: "تجهیزات خود را رها کنید. از اینجا بروید. وعده‌های فرماندهان خود را باور نکنید. تبلیغات آن‌ها علیه اوکراین را باور نکنید. فقط جان خود را نجات دهید؛ همین!"

رهبر اوکراین همچنین گفت که مقامات زندانیانی را که تجربه رزمی دارند آزاد خواهند کرد تا بتوانند به دفاع از کشور کمک کنند.

وی گفت: ما تصمیمی گرفتیم که از نظر اخلاقی آسان نیست، اما از نظر دفاعی مفید است.


 

تحلیل: آیا پوتین دکمه هسته ای را فشار می دهد؟ (14:02)

 

استیو روزنبرگ (Steve Rosenberg) تحلیلگر بی‌بی‌سی می‌نویسد: پیش از این بارها تصمیمات پوتین را به خیال خودم پیش‌بینی کرده بودم و با خود می گفتم"پوتین هرگز این کار را نمی کند." اما کمی بعد پوتین دقیقا همان کاری را کرد که هرگز انتظارش را نداشتم.

به طور مثال من در سال 2014 پیش خود می‌گفتم که مطمئناً او کریمه را ضمیمه خاک خود نخواهد کرد؟ اما در کمال تعجب او این کار را کرد.

یا می‌گفتم او هرگز جنگی را در دونباس آغاز نمی‌کند. اما او این کار را کرد.

«او هرگز تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز نخواهد کرد.» اما او همین 4 روز پیش دستور جنگ را صادر کرد!

به نظر می رسد که عبارت «هرگز انجام نمی‌دهد» در مورد ولادیمیر پوتین صدق نمی‌کند. و این یک سوال ناراحت کننده را در ذهن همگان ایجاد می کند: که آیا "او دکمه هسته ای را فشار می‌دهد یا خیر؟"

این یک سوال تئوری نیست. رهبر روسیه به تازگی نیروهای هسته ای کشورش را در حالت آماده باش «ویژه» قرار داده است و از «اظهارات تهاجمی» رهبران ناتو درباره اوکراین شکایت کرده است.

هنگامی که او در تلویزیون "عملیات نظامی ویژه" خود را اعلام کرد، هشداری هولناک داد: "به هر کسی که در امور ما مداخله کند، با عواقبی بزرگتر از هر چیزی که در تاریخ با آن روبرو شده است مواجه خواهد شد."

دیمیتری موراتوف، برنده جایزه صلح نوبل، سردبیر روزنامه نوایا گازتا، می‌گوید: سخنان پوتین مانند تهدید مستقیم جنگ هسته‌ای به نظر می‌رسد.

این تهدید کاملا جدی است، به طوری که که اگر با روسیه آنطور که او می‌خواهد رفتار نشود، همه چیز را مانند هیتلر نابود خواهد کرد.»

اگر پوتین دستور حمله اتمی را صادر کند، آیا کسی از اطرافیان نزدیک او سعی می‌کند تا او را منصرف کند!؟

موراتوف می گوید: «نخبگان سیاسی روسیه هرگز با مردم نیستند. آنها همیشه جانب حاکم را می گیرند».

و در روسیه پوتین، حاکم قدرت مطلق است.


 

هواپیماهای روسیه برای دور زدن حریم هوایی اتحادیه اروپا مسیر طولانی‌تری را برای رسیدن به کیف طی می کنند (13:54)

 

در حالی که کشورهای اتحادیه اروپا حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسیه می بندند، خطوط هوایی روسیه مجبور هستند برای رساندن آذوقه و مهمات به سربازان خود در اوکراین و بلاروس از مسیری دوربرگردان و از منطقه کالینینگراد در دریای بالتیک استفاده کنند.

کالینینگراد، زمینی به مساحت 15000 کیلومتر مربع (9320 مایل مربعو متعلق به روسیه است که در 300 کیلومتری غرب سرزمین اصلی واقع شده است و بین کشورهای بالتیک و اتحادیه اروپا، لیتوانی و لهستان قرار گرفته است.

هواپیماهای روسی به جای پرواز مستقیم بر فراز لتونی و لیتوانی، اکنون مجبورند به سمت شمال به سمت سنت پترزبورگ و سپس در اطراف سواحل بالتیک پرواز کنند.

کانادا در کنار کشورهای اتحادیه اروپا و بریتانیا آخرین کشوری است که ورود هواپیماهای روسی به حریم هوایی خود را ممنوع کرده است.

در اقدامی تلافی جویانه، شرکت هواپیمایی ملی روسیه آئروفلوت اعلام کرد که تمامی پروازهای خود به مقاصد اروپایی را لغو می کند.


 

نخست وزیر بریتانیا ریاست جلسات کابینه و کبرا را بر عهده خواهد داشت (13:42)

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا ریاست کابینه و جلسه کمیته اضطراری کبرا را برای بحث در مورد وضعیت اوکراین بر عهده خواهد داشت.

بوریس جانسون مذاکرات بیشتری با رهبران جهان درباره اقدام متحد خواهد داشت.

پس از اعلام شب گذشته اتحادیه اروپا برای پذیرش بی قید و شرط پناهجویان اوکراینی به مدت 3 سال، دولت به دنبال اقداماتی برای حمایت از پناهندگان است.

حزب کارگر گفته است که این پیشنهاد باید گسترده تر باشد.


 

صدای شهروندان: خوشحالم که هنوز زنده و سالم هستم (13:31)

 

با لغو مقررات منع آمد و شد در اوکراین، از کاسنیا شنیدیم که بیش از 36 ساعت را در زیر زمین گذرانده است و به تازگی توانسته به خانه برگردد و صبحانه بخورد.

او به بی‌بی‌سی می‌گوید: «بالاخره من در خانه هستم و نمی‌توانم احساسم را توصیف کنم، خوشحالم که هنوز زنده‌ام. من بسیار مفتخرم که این امکان را دارم تا یکبار دیگر شهر باشکوه و زیبای خود کیف را ببینم.»

او می گوید که به دلیل بازگشت به خانه تا حدودی احساس "امن" می کند.

وقتی از پنجره به بیرون نگاه می کند "شهروندان عادی اوکراین" را می بیند که مسلح و شجاعانه سعی می کنند هر کاری که می توانند برای دفاع از شهر خود انجام دهند.

او می‌گوید: «حتی در پناهگاه ها هم همه تلاش می‌کنند به یکدیگر و ارتش کمک کنند تا با قدرت کامل وضعیت کنونی ما را در جهان منتشر کنند».

سلاح ما تنها دوربین های موبایلمان است که می توانیم از طریق آن حملات خصمانه دشمن رو پوشش داده و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذاریم.


 

آخرین گزارش‌ها از آمار مهاجرین اوکراینی (13:14)

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید گزارش‌هایی درباره ممانعت ارتش از ورود افراد (مردان 18 – 60 سال) به قطار در اوکراین دریافت می‌کند.

یک سخنگوی سازمان ملل در توییتر نوشت که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در حال بررسی این گزارش است؛ گزارش ها حاکی از آن است که در طی 4 روز گذشته بیش از  422000 نفر از اوکراین به کشورهای همسایه گریخته اند.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) می‌گوید: "افرادی را که از کشور فرار می کنند به عنوان پناهنده در نظر می گیرد."

به گفته این نهاد سازمان ملل متحد، اکنون بیش از 100000 نفر در داخل اوکراین آواره شده اند.


 

صدای شهروندان: وضعیت شهروندان و غیرنظامیان اوکراینی در میان تهاجم روسیه (13:03)

 

مردم شهر دنیپرو واقع در شرق اوکراین امروز برای اولین بار با صدای آژیر حمله هوایی از خواب بیدار شدند.

تا ساعت 10:00 به وقت محلی (08:00 GMT) دو مرتبه آژیر خطر به صدا درآمد و مردم را مجبور کرد تا به پناهگاه‌های امن بروند. برخی از مردم شب را در همین پناهگاه ها با فرزندان و حیوانات خانگی خود گذرانده بودند.

با این حال هنوز هیچ حمله مستقیمی به دنیپرو گزارش نشده است، اما با تشدید جنگ در جنوب، شمال و شرق مردم به طور فزاینده‌ای نگران حملات قریب الوقوع هستند.

گشت‌های مسلح در شهر اکنون خودروها را به‌طور تصادفی متوقف می‌کنند تا خرابکاران احتمالی روسی را شناسایی کنند. دیروز با خانواده‌هایی آشنا شدیم که از درگیری‌های شدید در شهر ولنوواخا، یک نقطه کلیدی در جاده جنوب از دونتسک تحت کنترل روسیه به بندر ماریوپل، که نیروهای ولادیمیر پوتین در حال مبارزه برای کنترل آن هستند، ملاقات کردیم.

زنان و کودکان در امان بودند، به آنها غذا و لباس و پناه دادند، اما چهره آن‌ها بشدت برافروخته و آشفته بود. از سال 2014، نیروهای طرفدار روسیه در 30 کیلومتری شرق شهر حضور داشتند. اما تا زمانی که پوتین آشکارا دستور عبور نیروهای روسی از مرز را صادر کرد، آن‌ها عکس العمل خاصی نسبت به موضع پوتین نشان نداده بودند. اما گویی اکنون به ارتش روسیه پیوسته اند.

با این حال، مردم دنیپرو گویی هنوز جنگ را باور نکرده‌اند و هنوز فکر می کنند که شهر در امن و امان است.


 

اوکراین مدعی است بیش از 5000 سرباز روسی را تاکنون کشته است (12:55)

 

وزارت دفاع کیف مدعی است که بیش از 5000 سرباز روسی در چهار روز اول جنگ در اوکراین بدست نیروهای ارتش کشته شده اند.

مقامات اوکراینی در بیانیه‌ای که در فیس‌بوک منتشر کردند، اعلام کردند که حدود 5300 سرباز روسی کشته شده‌اند و مدعی شدند که 191 تانک، 29 هواپیمای جنگنده، 29 هلیکوپتر و 816 نفربر زرهی توسط نیروهای اوکراین منهدم شده‌اند.

بی بی سی نتوانسته است مستقلاً این ادعاها را تأیید کند، اگرچه وزارت دفاع بریتانیا معتقد است روسیه تلفات "سنگینی" در مراحل آغازین درگیری متحمل شده است.

این ادعاها پس از تایید وزارت دفاع روسیه در روز یکشنبه مبنی بر متحمل شدن تلفات نیروهای این کشور صورت گرفت، هرچند مقامات آمار دقیقی ارائه نکردند.

در همین حال، ناظران سازمان ملل گفتند که حداقل 94 غیرنظامی در روزهای اول جنگ کشته شده‌اند.

به گفته این سازمان، آغاز جنگ منجر به "پیامدهای انسانی شدید" شده است و تلفات می تواند بسیار بیشتر باشد.


 

فوری: مقامات اوکراین برای مذاکرات صلح روسیه وارد شدند (12:43)

مقامات اوکراینی اعلام کردند که هیئت آن‌ها برای آغاز مذاکرات صلح با هیئت روسی وارد مرز اوکراین و بلاروس شده است. آن‌ها می گویند موضوع اصلی در دستور کار آن‌ها آتش بس و خروج نیروها از خاک اوکراین است.

پیش از این گزارش شده بود که این مذاکرات به دلیل مسائل لجستیکی و ایمنی به تعویق افتاده است.

زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی روز یکشنبه خود گفت که انتظار پیشرفت در این مذاکرات را ندارد.

اما، او افزود، آن‌ها باید تلاش کنند و از این فرصت حتی اگر اندک باشد استفاده کنند تا کسی نتواند اوکراین را به خاطر تلاش نکردن برای توقف جنگ سرزنش کند.


 

خبر تکمیلی: روبل به دلیل تحریم های شدید غرب علیه روسیه به شدت سقوط کرد (12:38)

تمامی شاخص‌های سهام روسیه جلسه امروز را با افت های شدید آغاز کردند. زیرا امواج تحریم های اقتصادی و انحلال سهام شرکت های دولتی روسیه باعث انزوای اقتصادی این کشور از جامعه تجاری بین المللی شد.

روبل روسیه در ساعات اولیه جلسه امروز بازار به میزان 30 درصد سقوط کرد و روسیه را مجبور کرد تا نرخ بهره خود را از 9.5 درصد به 20 درصد برساند. پس از اینکه در آخر هفته مشخص شد که برخی از بانک‌های این کشور از استفاده از سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت منع خواهند شد، واحد پول روسیه به پایین‌ترین سطح تاریخی خود رسید.

دولت بریتانیا تحریم های جدیدی را علیه بانک مرکزی روسیه اعلام کرد. مردم و شرکت‌های بریتانیایی اکنون از معامله با بانک مرکزی روسیه، وزارت دارایی و صندوق ثروت این کشور منع شده‌اند؛ اقدامی که برای قطع ارتباط موسسات مالی بزرگ مسکو از بازارهای غربی طراحی شده است.

بریتانیا به سرعت قوانین را برای هدف قرار دادن پولشویی توسط میلیاردرهای تحت حمایت روسیه دنبال می کند. صاحبان خارجی اموال بریتانیا اکنون باید هویت خود را اعلام و تأیید کنند. این اقدام به منظور جلوگیری از استفاده جنایتکاران و الیگارش های روسی در خارج از کشور از عوامل برای ایجاد شرکت ها یا خرید ملک از طرف آنها انجام می شود.

غول انرژی بریتانیا بریتیش پترولیوم 19.75 درصد از سهام خود را در شرکت نفت دولتی روسیه روس نفت تخلیه خواهد کرد - هلدینگی که ارزش آن حدود 14 میلیارد دلار (10.4 میلیارد پوند) تخمین زده می شود. در همین حال، غول انرژی نروژی Equinor می گوید که روند واگذاری سرمایه گذاری مشترک خود در روسیه را آغاز خواهد کرد.


 

تکذیب تصرف بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا توسط روسیه از سوی مقامات اوکراین (12:15)

مقامات اوکراینی ادعاهای روسیه مبنی بر تصرف نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia - بزرگترین نیروگاه در اروپا - را رد کرده اند.

Energoatom، شرکت دولتی اتمی اوکراین، به خبرگزاری اینترفکس گفت که چنین ادعاهایی از سوی مسکو "یک دروغ مطلق، و کاملا جعلی" است.

اوایل روز دوشنبه روسیه اعلام کرد که نیروهایش این نیروگاه را تصرف کرده اند و عملیات به روال عادی ادامه دارد.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف از وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت: نیروهای نظامی روسیه به طور کامل از منطقه اطراف نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا محافظت می کنند.

وی افزود: پرسنل به کار خود برای نگهداری تاسیسات و کنترل وضعیت رادیواکتیو در حالت عادی ادامه می دهند و میزان انتشار رادیواکتیو کاملا در حالت طبیعی است.


 

آیا بریتانیا برای پذیرش پناهندگان اوکراینی به اتحادیه اروپا خواهد پیوست؟ (12:03)

خبرنگار بی‌بی‌سی از بن والاس وزیر دفاع بریتانیا پرسیده است که این کشور چه موضعی در قبال پناهجویان اوکراینی اتخاذ خواهد کرد؟  

او می گوید که در چند سال اخیر بریتانیا نسبت به مردمی که بخاطر جنگ به کشورهای مختلف پناه می‌برند بسیار سخاوتمندانه عمل کرده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بریتانیا در حال بررسی اقدامی مانند اتحادیه اروپا برای پذیرش بی قید و شرط پناهندگان اوکراینی به مدت 3 سال است، گفت: این لایحه "تنها دیروز اعلام شد".

او می‌گوید: "ما آماده هرگونه پیشنهاد در مورد چگونگی کمک به مردم اوکراین هستیم."


 

مشروح آخرین اخبار جنگ تا این لحظه (11:52)

 • علیرغم اینکه نیروهای روسی مواضع خود را در فاصله 30 کیلومتری پایتخت مستقر کرده اند، کیف همچنان تحت کنترل نیروهای اوکراینی است و منع رفت و آمد دو روزه در شهر توسط دولت لغو شده است.
 • شهر چرنیهیو در شمال شرق اوکراین در شبانه‌روز گذشته زیر رگبار شدید موشک‌های روسی قرار گرفته است، اما همچنان تحت کنترل اوکراین است.
 • وزارت دفاع روسیه اعتراف کرده است که نیروهای این کشور در جریان حمله به اوکراین متحمل خساراتی شده‌اند.
 • هیئت مذاکره کنندگان کیف و مسکو برای گفتگوهای صلح وارد بلاروس شده اند، اگرچه ولدیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین هشدار داده است که انتظار ندارد این گفتگوها به نتیجه‌ای برسد.
 • در همین حال، گزارش‌های شبانه حاکی از آن است که الکساندر لوکاشنکو دیکتاتور بلاروس در حال آماده شدن برای اعزام تعدادی از سربازان خود برای پیوستن به ارتش روسیه است.
 • در جاهای دیگر، بانک مرکزی مسکو با افزایش نرخ بهره و ممنوعیت کارگزاران از فروش اوراق بهادار خارجی‌ها، برای مهار تأثیر تحریم‌های غرب بر اقتصاد روسیه رقابت می‌کند.
 • و ریشی سوناک، صدراعظم بریتانیا، موسسات مالی بریتانیا را از تراکنش با بانک مرکزی روسیه، وزارت امور خارجه و صندوق ثروت دولتی این کشور منع کرده است.

 

وزیر  دفاع بریتانیا: هیچ تغییری در موضع هسته ای روسیه مشاهده نمی شود (11:41)

 

وزیر دفاع انگلیس در گفتگو با بی‌بی‌سی اعلام کرد که تصمیم پوتین احتمالا یک زهر چشم در مقابل غرب بوده است. او با این کار می‌خواهد به جهان یادآوری کند که روسیه یک عامل بازدارنده قدرتمند دارد تا اتحادیه اروپا و امریکا را از موضعشان در قبال اوکراین به عقب برگرداند.

بن والاس همچنین افزود که اقدامات پوتین توسط جامعه بین المللی محکوم شده است.

او می‌گوید: «او نمی‌تواند از این واقعیت غافل شود که تنها دوست او در حال حاضر بلاروس است ... او باید متوجه شود که تمامی کشورهای جهان اقدام او را محکوم کرده‌اند و در اینجا قطعاً در سمت اشتباه تاریخ قرار دارد».

او می‌گوید که بریتانیا هیچ تغییری در موضع هسته‌ای روسیه نمی‌بیند.

او گفت بریتانیا نیز یک قدرت هسته‌ای است و پوتین خوب می‌داند که هر اقدام هسته‌ای قطعا پاسخی مشابه از سوی غرب خواهد داشت.

او می‌گوید که بریتانیا هیچ کاری برای تشدید اوضاع هسته‌ای انجام نخواهد داد، اما «این یک نبرد هیجانی است و ما فقط باید مطمئن شویم که آن را به درستی مدیریت می‌کنیم».


 

روبل روسیه به ضعیف ترین سطح تاریخی خود در برابر دلار امریکا رسید - سقوط 30 درصدی در ساعات اولیه معاملات امروز

 

ارزش روبل روسیه

 


 

وزارت خارجه چین: استفاده از تحریم برای حل مناقشات را تایید نمی کنیم (11:37)

 

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن استفاده از تحریم برای حل مناقشات را تایید نمی کند.
به گزارش اسپوتنیک، وانگ ون بین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز پیوستن شرکت های چینی به تحریم ها علیه روسیه اظهار داشت: چین استفاده از تحریم ها را به عنوان ابزاری برای حل مناقشات تایید نمی کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به این سوال که آیا شرکت های چینی به تحریم ها علیه روسیه خواهند پیوست یا خیر، گفت: چین از استفاده از تحریم‌ها برای حل مشکلات حمایت نمی‌کند، علاوه بر این، پکن با تحریم‌های یک جانبه‌ای که مبتنی بر قوانین بین‌المللی نیست مخالف است.

وی ادامه داد: چین و روسیه به همکاری های تجاری عادی خود بر اساس احترام متقابل، برابری و منافع متقابل ادامه خواهند داد.

 


 

وزارت دفاع روسیه: هوانوردی روسیه برتری هوایی خود بر کل خاک اوکراین را تأمین کرد (11:35)

 

طی 24 ساعت گذشته، نیروهای هوافضای روسیه چهار فروند هواپیمای جنگی در زمین و یکی در هوا را منهدم کرده‌اند.
به گزارش اسپوتنیک، سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که هوانوردی روسیه برتری هوایی خود بر کل خاک اوکراین را تأمین کرده است.

به گفته وی، طی 24 ساعت گذشته، نیروهای هوافضای روسیه 8 خودروی جنگی Buk M-1، سامانه های پدافند هواییS-300 و Buk M-1، سه موقعیت رادیویی با ایستگاه هایP-14، چهار فروند هواپیمای جنگی در زمین و یکی در هوا را منهدم کرده‌اند.

 


 

وزیر دفاع بریتانیا: هیچ تغییری در موضع هسته ای روسیه دیده نمی شود (11:30)

 

وزیر دفاع انگلیس گفت، پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که نیروهای هسته ای وی در حالت آماده باش هستند تا به جهان یادآوری کند که او یک عامل بازدارنده دارد و از آنچه در اوکراین اتفاق افتاده منحرف شوند.

بن والاس به برنامه صبح بی بی سی گفت که اقدامات پوتین توسط جامعه بین المللی محکوم شده است.

او می‌گوید: «او نمی‌تواند از این واقعیت غافل شود که به نظر می‌رسد تنها دوست صمیمی‌اش در حال حاضر رئیس‌جمهور بلاروس است... او باید متوجه شود که در اینجا قطعاً در سمت اشتباه تاریخ قرار دارد.

او می گوید که بریتانیا هیچ تغییری در موضع هسته ای روسیه نمی بیند.

او می‌گوید بریتانیا نیز یک قدرت هسته‌ای است و پوتین می‌داند که هر چیزی که مربوط به سلاح هسته‌ای باشد، واکنشی برابر یا بیشتر از سوی غرب دارد.

او می‌گوید که بریتانیا هیچ کاری برای تشدید اوضاع هسته‌ای انجام نخواهد داد، اما «این یک نبرد لفاظی است و ما فقط باید مطمئن شویم که آن را به درستی مدیریت می‌کنیم».

 


 

وزیر دفاع بریتانیا: ما باید خود را برای اتفاقات بعدی آماده کنیم (11:27)

 

وزیر دفاع بریتانیا می گوید نیروهای روسیه در اوکراین تحت فشار هستند و قرار است خشن تر شوند.

بن والاس به برنامه صبح بی بی سی گفت: «اوکراینی ها در حال مبارزه بسیار قوی هستند.

او می‌گوید ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، با متقاعد کردن خود که مردم اوکراین منتظر رهایی هستند، «اشتباه محاسباتی» کرده است.

این بدان معناست که روس ها باید برنامه خود را دوباره تنظیم کنند، سرعت خود را کاهش دهند یا حتی زمان بخرند.

او می گوید: "یکی از ترس هایی که همه باید داشته باشند این است که آیا او واقعا می داند در اوکراین چه خبر است؟ آیا مردم واقعا به او حقیقت را می گویند؟" 

والاس می گوید که ارتش فدراسیون روسیه از برنامه عقب مانده است، آنها تلفات قابل توجهی را متحمل می شوند و در بخش هایی از سیستم روسیه از جمله با اعتراضات در کشور احساس طرد عمومی می کنند.

او می‌گوید: «اما کتاب راهنما روسیه این است که خشن‌تر شود و نیروهای بیشتری متعهد شود، زیرا اساساً در دکترین روسی جان سربازان خود بسیار کمتر از سایر نیروهای مسلح اهمیت دارد.»

ما باید خودمان را برای اتفاقاتی که ممکن است در آینده رخ دهد آماده کنیم که می‌تواند بمباران بی‌رحمانه شهرها و به جلو راندن سربازان و سطوح بالای تلفات باشد و این وحشتناک خواهد بود.»

 


سوئیفت چیست و چرا رهبران در مورد تحریم روسیه اختلاف دارند؟

 

 

انگلیس تراکنش با بانک مرکزی روسیه را ممنوع می کند (11:20)

 

انگلیس در جدیدترین اقدام برای قطع ارتباط موسسات مالی مسکو از بازارهای غربی، تراکنش های بانک مرکزی روسیه را ممنوع کرده است.

این اقدامات همچنین موسسات مالی بریتانیا را از مبادلات با وزارت دارایی مسکو و صندوق دارایی دولتی آن منع می‌کند و مقامات گفتند که این اقدام شرکت‌های روسی را از انتشار اوراق بهادار قابل انتقال و ابزارهای بازار پول نیز در بریتانیا منع می‌کند.

تحریم‌های جدید همچنین شامل محدودیت‌های بیشتر علیه مؤسسات مالی روسیه، اقداماتی برای تقویت محدودیت‌های تجاری و اقدامی برای جلوگیری از «دسترسی برخی بانک‌ها به استرلینگ و تسویه پرداخت‌ها از طریق بریتانیا» است.

مقامات گفتند که این هفته تحریم های بیشتری اعلام خواهد شد.

صدراعظم ریشی سوناک گفت: این اقدامات "تصمیم ما را برای اعمال تحریم های اقتصادی شدید در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین نشان می دهد."

وی افزود که این اقدام "بالاترین هزینه ها را به روسیه تحمیل خواهد کرد و تا زمانی که این درگیری ادامه داشته باشد، ارتباط او را با سیستم مالی بین المللی قطع خواهد کرد."

 


 

 وزارت دفاع برینانیا: روسیه مجبور به اعتراف به تلفات متحمل شده شد (11:10)

 

وزارت دفاع بریتانیا در توئیتی به‌روزرسانی اطلاعاتی درباره وضعیت اوکراین منتشر کرده است.

در این بیانیه آمده است: "بخش عمده نیروهای زمینی پوتین در فاصله بیش از 30 کیلومتری شمال کیف بوده، پیشروی آنها توسط نیروهای اوکراینی که از فرودگاه هوستومل دفاع می‌کنند، کند شده است."

«درگیری‌های شدید در اطراف چرنیهف و خارکف ادامه دارد، اما هر دو شهر تحت کنترل اوکراین هستند."

«شکست‌های لجستیکی و مقاومت سرسخت اوکراین همچنان پیشروی روسیه را ناکام می‌کند.

علیرغم تلاش‌های مستمر برای سرکوب جزئیات درگیری از سوی روسیه، نیروهای مسلح روسیه برای اولین بار مجبور شدند تلفات متحمل شده را اعتراف کنند.

 


 

با آغاز مذاکرات، روسیه به قلب پایتخت نزدیک تر می شود (11:10)

 

Lyse Doucet - خبرنگار ارشد بین المللی در کیف

صدها هزار نفر دو روز گذشته را در تاریکی زیرزمینی سپری کردند. مقررات منع آمد و شد برداشته شد و آنها بالاخره توانستند پناهگاه خود را ترک کنند. اما نیم ساعت بعد آژیر حمله هوایی به صدا در می آید و آنها باید با عجله به عقب برگردند.

این لحظاتی بود که آنها امیدوار بودند بتوانند برای بدست آوردن غذا، آب، تنفس هوای تازه و اینکه ببینند شهر در جنگ چه تغییری کرده است، از آن محیط خارج شوند.

همانطور که پرزیدنت زلنسکی گفته است، این یک زمان بی ثبات، غیرقابل پیش بینی و کاملاً حیاتی است.

صبح امروز از مقامات نظامی شنیدیم که اوکراین چندین حمله نیروهای روسی را برای هجوم به خارج از پایتخت دفع کرده است. درست قبل از نور اول آژیرهای حمله هوایی به صدا درآمد، در طول شب انفجارهایی در اطراف شهر وجود داشت.

بنابراین به نظر می رسد که حتی در روزی که قرار است مذاکرات بین روسیه و اوکراین آغاز شود، روسیه از تلاش های خود برای نزدیک تر شدن به قلب پایتخت دست برنداشته است.

رئیس جمهور بلاروس در یک تماس تلفنی به رئیس جمهور اوکراین قول داد که اطمینان حاصل کند که هیئت ها برای سفر به نزدیکی مرز برای گفتگوهای صلح امنیت کامل دارند.

اما درست پس از آن تماس تلفنی موشک‌هایی از خاک بلاروس به اوکراین شلیک شد، بنابراین این وعده را به سخره گرفت.

رئیس‌جمهور زلنسکی گفت که او شک دارد اما می‌خواهد به اوکراینی‌ها نشان دهد که هر کاری ممکن برای پایان دادن به جنگ انجام می‌دهد که اکنون در پنجمین روز خود است.

 

مذاکرات روسیه و اوکراین

 


روسیه در اقدام اضطراری نرخ بهره پایه بانکی را به 20 درصد افزایش داد 

 


 

بلاروس می گوید که محل برگزاری مذاکرات صلح آماده است (10:39)

 

بلاروس می گوید در حالی که حمله مسکو به همسایه غربی خود وارد پنجمین روز شده است، محلی را برای میزبانی مذاکرات بین هیئت های اوکراین و روسیه آماده کرده است.

علیرغم گزارش ها مبنی بر اینکه الکساندر لوکاشنکو دیکتاتور این کشور آماده اعزام نیرو برای پیوستن به تهاجم است، اوکراین با اعزام دیپلمات ها به محلی در نزدیکی مرز اوکراین و بلاروس موافقت کرده است.

وزارت خارجه بلاروس با انتشار تصویری از یک میز بلند با پرچم های روسیه و اوکراین در شبکه های اجتماعی اعلام کرد: محل مذاکرات روسیه و اوکراین در بلاروس آماده شده است، انتظار می رود هیئت ها وارد شوند.

آناتولی گلاز، سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفت: به محض ورود همه هیئت‌ها به محل ملاقات، مذاکرات آغاز خواهد شد.

اوکراین متعهد شده است که در این نشست هیچ بخش از کشورش را ارائه نکند و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور نیز گفته است که انتظار ندارد مذاکرات به نتیجه ای برسد.

او گفت: «مثل همیشه: من واقعاً به نتیجه این دیدار اعتقادی ندارم، اما بگذارید تلاش کنند.

 

 برگزاری مذاکرات صلح روسیه و اوکراین

 


با تاثیرات جنگ اوکراین و روسیه بر بازارهای مالی آشنا شوید

 

 

ساکنان کیف همچنان با رفع منع آمد و شد در وضعیت دفاعی هستند (10:23)

 

اینجا در کیف یک شبه نسبتا آرام سپری شد.

تقریباً در هر منطقه درگیری‌های منظمی بین نیروهای اوکراینی و به اصطلاح خرابکاران روسی وجود داشته است، اما منع رفت و آمد دو روزه در یک ساعت گذشته برداشته شده است که به فروشگاه‌های مواد غذایی اجازه می‌دهد تا باز شوند. بعد از دو روز در زیر زمین، این به عنوان یک آزادی قابل توجه در نظر گرفته می شود.

برای کسانی از ما که اصالتاً بریتانیایی هستند، بسیار سخت است که ببینیم این جنگ چه بلایی سر زندگی مردم آورده است. اما مردم محلی نیز تا حدی به این امر عادت کرده اند. مردم به جیره بندی آب و غذا عادت کرده اند و به نوعی روتین شده است.

اما ساکنان اطراف صفحه‌نمایش‌های تلویزیون و تلفن‌ها جمع شده‌اند و نگران از برخی از اخبار قابل مشاهد بود، به‌ویژه گزارش‌هایی مبنی بر برگزاری همه‌پرسی در بلاروس که ممکن است به روسیه اجازه دهد تا سلاح‌های هسته‌ای را در خاک بلاروس قرار دهد.

در جاهای دیگر، در طول شب گلوله باران قابل توجهی در چرنیهف در شمال اوکراین رخ داده است. یک مهد کودک به همراه یک ساختمان مسکونی هدف قرار گرفت، اما تنها یک مورد مجروح گزارش شده است، احتمالاً به این دلیل که مردم توصیه‌ها را دنبال می‌کنند و در زیر زمین پناه می‌گیرند.

همچنین یک پایگاه دریایی در جنوب در بردیانسک وجود دارد که مقامات محلی می گویند روس ها آن را تصرف کرده اند، بنابراین پیشروی ها در جنوب بسیار زیاد است که مشکلاتی را ایجاد می کند.

اما دولت در کیف مخالف است و الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع گفته است که بیش از 100000 اوکراینی در نیروهای مسلح ثبت نام کرده اند. او همچنین این جنگ را یک جنگ اروپایی خوانده و گفته است که اکنون مرزی بین اوکراین و اروپا وجود ندارد.

 

وضعیت در کیف

 


 

آژیرهای حمله هوایی در چندین شهر به صدا درآمدند (09:51)

 

در آخرین ساعت، همزمان با طلوع روز پنجم تهاجم، آژیرهای حمله هوایی در چندین شهر در سراسر کشور به صدا درآمده است.

جیمز واترهاوس بی‌بی‌سی در کیف این گزارش خلاصه را دارد:

 

آژیرهای حمله هوایی

 


 

با ادامه درگیری ها، کیف از مقررات منع آمد و شد خارج شد (09:37)

 

اکنون ساعت از 8 صبح در کیف گذشته است و ساکنان پایتخت اوکراین اکنون آزاد هستند تا پناهگاه های زیرزمینی را که در آن اقامت داشته اند، ترک کنند، زیرا مقررات منع آمد و شد آخر هفته لغو شده است.

خواربارفروشی ها اجازه بازگشایی خواهند داشت و حمل و نقل عمومی شروع به کار خواهد کرد، اگرچه قطارهای مترو بسیار کمتر از حد معمول تردد خواهند کرد.

آخر هفته شاهد انفجارهای مکرر بود که به نظر می رسید بیشتر در حومه مرکز کیف مهار شده بودند. حمله موشکی روسیه به مرکز شهر محقق نشد و پایتخت همچنان در دست اوکراین است.

با این حال، مقامات کیف هشدار داده اند که جنگ هنوز به پایان نرسیده است، زیرا درگیری های خیابانی تقریباً در همه مناطق شهر ادامه دارد. مقامات ایالتی می گویند که کسانی که در کیف هستند از خواب بیدار می شوند تا منظره شهری را ببینند که بسیار متفاوت از آنچه که به آن عادت کرده اند.

اداره ایالتی شهر کیف گفت: "وقتی بعد از ساعت 8 صبح شهر را ترک می کنید، استحکامات، ضد تانک و دیگر استحکامات را خواهید دید که در خیابان های کیف ظاهر شده اند."

منع رفت و آمد مجدد از ساعت 10 شب آغاز می شود و تا ساعت 7 صبح فردا ادامه خواهد داشت. اما به ساکنان توصیه شده است که خانه های خود را ترک نکنند.

 


 

روسیه فروش سهام روسی توسط سرمایه گذاران خارجی  را ممنوع کرد (09:18)

 

بانک مرکزی روسیه می‌گوید به کارگزاران دستور داده است که اجرای کلیه دستورات اشخاص حقوقی و حقیقی خارجی و اشخاصی را که می‌خواهند سرمایه‌گذاری‌های روسی خود مانند سهام و شاخص ها را بفروشند، متوقف کنند.

بانک مرکزی روسیه همچنین اعلام کرد که هنوز در مورد بازگشایی بورس مسکو، به غیر از بازار ارز و پول، در روز دوشنبه تصمیم گیری نکرده است. زمان افتتاحیه در چند ساعت گذشته چندین بار به تعویق افتاده است.

این در حالی است که پس از اعلام تحریم های جدید کشورهای غربی علیه روسیه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، ارزش روبل در حال کاهش است.

 


 

ایالات متحده از شهروندان خود در اوکراین می‌خواهد با «امکانات شخصی» آن جا را ترک کنند (09:10)

 

سفارت ایالات متحده در کیف از شهروندان ایالات متحده در اوکراین می‌خواهد که در صورت امن بودن این کار، با «گزینه‌های خصوصی» کشور را ترک کنند.

این سازمان وضعیت را "غیرقابل پیش بینی" خواند و خواستار "مراقبت دقیق" با توجه به مسیرهای طی شده شد شد، زیرا بسیاری از مسیر ها شلوغ بودند، و یا در معرض عملیات جنگی قرار داشتند. سایر زیرساخت ها مانند پل ها و جاده ها ویران شده بودند.

همچنین هشدار داد که اکثر گذرگاه‌های مرزی به لهستان - که مستقیماً در شرق اوکراین قرار دارد - و مولداوی به شدت مورد هجوم قرار گرفته‌اند و زمان انتظار بسیار طولانی را تجربه می‌کنند که گاهی تا 30 ساعت می‌رسد.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR) می گوید که حدود 368000 نفر از اوکراین به کشورهای همسایه گریخته اند تا از تهاجم روسیه فرار کنند. تقریباً 150000 نفر از آنها راهی لهستان شده اند.

در ماه های اخیر، وزارت امور خارجه ایالات متحده تخمین زده است که تقریباً 6600 شهروند آمریکایی در اوکراین زندگی می کنند، اگرچه مشخص نیست که چه تعداد از این تعداد هنوز در کشور باقی مانده اند.

 

سفارت امریکا در کیف

 


 

بولسونارو ، رئیس جمهور برزیل اوکراین را مسخره می کند (08:51)

 

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور راست افراطی برزیل، در یک کنفرانس خبری روز یکشنبه، رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی را به سخره گرفت و گفت که همرده های او در کشور های دیگر به یک کمدین امید بسته اند.

بولسونارو از محکوم کردن تهاجم روسیه امتناع کرده و روز یکشنبه گفت برزیل در درگیری "بی طرف" خواهد ماند و افزود که برزیل و روسیه "عملاً کشورهای برادر" هستند.

بولسونارو گفت: «ما طرفی نخواهیم گرفت، به بی طرفی خود ادامه خواهیم داد و به هر کسی که نیاز داشته باشد کمک خواهیم کرد.» او گفت بخش بزرگی از جمعیت اوکراین روسی صحبت می کنند.

او مدعی شد روز یکشنبه نیز با پوتین گفتگوی دو ساعته داشته است، اما وزارت خارجه این کشور بعداً تصریح کرد که منظور وی از سفر او به مسکو در اوایل ماه جاری است.

 


 

حمله توپخانه چرنیهیو "تمام شب ادامه یافت" (08:40)

 

گلوله‌ها تمام شب در چرنیهیو فرود آمد، اگرچه تاکنون تنها یک مجروح در این شهر گزارش شده است.

به گفته سرویس اضطراری دولتی اوکراین، حمله توپخانه حدود ساعت 02:00 آغاز شد.

به گفته این آژانس، راکت ها به ساختمانی که یک مهدکودک در آن واقع شده بود اصابت کرد و باعث آتش سوزی شد.

همچنین یک مغازه در بازار مرکزی و همچنین یک ساختمان مسکونی پنج طبقه مورد حمله قرار گرفت. یک زن به طور جزئی مجروح شد.

 

حمله توپخانه چرنیهیو

 


 

آژیرهای هوایی و انفجار قبل از سحر در اوکراین (08:10)

 

اکنون ساعت از ساعت 6:30 صبح در اوکراین گذشته است  و خورشید در حال طلوع است. با به صدا درآمدن آژیرهای حمله هوایی در کیف، در روز پنجم تهاجم،. بسیاری از ساکنان شهر همچنان در زیر زمین پناه گرفته اند.

انفجارهای بیشتری در شبانه روز در پایتخت اوکراین و سایر شهرهای سراسر کشور گزارش شده است.

اوکراین مدعی است که نیروهای این کشور موفق شده اند چندین حمله نیروهای روسی را که در تلاش برای یورش به حومه پایتخت بودند، دفع کنند. سرهنگ الکساندر سیرسکی فرمانده نیروهای مسلح در بیانیه ای که ساعتی پیش منتشر شد، گفت: ما نشان دادیم که می توانیم خانه خود را در برابر مهمانان ناخوانده محافظت کنیم.

در همین حال، تصاویر ویدئویی منتشر شده در شبانه روز آتش سوزی در یک ساختمان مسکونی در چرنیهیو را نشان می دهد که بر اساس گزارش ها پس از اصابت یک موشک روسی رخ داده است.

انفجارهایی در خارکف در شرق نیز گزارش شده است، جایی که روز یکشنبه پس از بازپس گیری دومین شهر بزرگ این کشور از نیروهای روسیه توسط نیروهای اوکراینی، صحنه درگیری شدید بود.

در اینجا خلاصه ای از شهرهای بزرگ در سرتاسر اوکراین است که تاکنون انفجارهایی را در درگیری ها گزارش کرده اند:

 

حملات روسیه به اوکراین

 


 

بحران اوکراین، نخست‌وزیر سابق ژاپن را بر آن داشت تا پیشنهاد هسته‌ای ارائه کند (08:01)

 

شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن، پس از تهاجم روسیه به اوکراین، به‌طور بحث‌انگیز پیشنهاد کرده است که کشورش باید به آمریکا اجازه دهد تا سلاح‌های هسته‌ای در کشورش مستقر کند.

وی این اظهارات را در حین بحث در مورد تأثیر بحران اوکراین طی یک مصاحبه تلویزیونی بیان کرد.

تهاجم روسیه به اوکراین شباهت های فوری در ژاپن با حمله احتمالی چین به تایوان یا تصرف جزایر تحت کنترل ژاپن در دریای چین شرقی ایجاد کرده است.

روپرت وینگفیلد هیز، خبرنگار بی‌بی‌سی در توکیو می‌گوید که از نظر سیاسی این یکی از بزرگترین تابوهای ژاپن است. از زمان جنگ جهانی دوم، ژاپن متعهد شده است که هرگز تسلیحات هسته‌ای در قلمرو خود نداشته باشد، تولید یا مستقر نکند.

آبه همچنین گفت که معتقد است آمریکا باید به چین بفهماند که در صورت حمله پکن به جزیره، از تایوان دفاع خواهد کرد.

 


 

بلاروس برای اعزام نیرو آماده می شود (07:51)

 

گزارش هایی وجود دارد که بلاروس - که به عنوان سکوی پرشی برای سربازان روسیه عمل کرده است - اکنون در حال آماده شدن برای اعزام سربازان خود به اوکراین برای کمک به تهاجم روسیه است.

واشنگتن پست به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشد، گفت که بلاروس در حال آماده شدن برای اعزام نیرو است که می تواند از امروز آغاز شود.

بی بی سی برای تایید به کاخ سفید و پنتاگون ایمیل زده است.

در همین حال، کیف ایندیپندنت به نقل از منابع متعدد گفته است که چتربازان بلاروس ممکن است وارد عمل شوند.

بلاروس، متحد قدیمی روسیه، در شمال خود با اوکراین همسایه است. دولت مستبد آن روز یکشنبه رای به انصراف از وضعیت غیرهسته‌ای خود داد و راه را برای روسیه هموار کرد تا به طور بالقوه سلاح‌های هسته‌ای را در آنجا استقرار کند.

روز یکشنبه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس در یک تماس تلفنی به او قول داده است که نیروهای بلاروس به اوکراین اعزام نشوند.

 

بلاروس برای اعزام نیرو آماده می شود

 


 

هواپیمای روسی ایروفلوت حریم هوایی کانادا را نقض کرد (07:33)

 

هواپیمای روسی ایروفلوت حریم هوایی کانادا را نقض کرد

 

یک هواپیمای تجاری روسی علیرغم ممنوعیت هایی که کانادا برای جلوگیری از ورود هواپیماهای روسی به خاک این کشور وضع کرده بود، وارد حریم هوایی کانادا شد.

وزارت حمل و نقل کانادا گفت که رفتار پرواز 111ایروفلوت را بررسی خواهد کرد و "در انجام اقدامات اجرایی مناسب تردیدی نخواهد داشت".

به گزارش وب سایت ردیابی پرواز Flight Aware، این هواپیما پس از خروج از میامی، فلوریدا در روز یکشنبه به سمت مسکو در حال پرواز بود.

کانادا به همراه چندین کشور غربی روز یکشنبه حریم هوایی خود را به روی روسیه در اقدامی بی‌سابقه با هدف اعمال فشار بر مسکو برای توقف تهاجم این کشور به اوکراین، بست.

مقامات آمریکایی گفته اند که ایالات متحده نیز در حال بررسی یک اقدام مشابه است، اما هنوز تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است.

 

 

هواپیمای روسی ایروفلوت حریم هوایی کانادا را نقض کرد

 


 

فون در لاین - اوکراین "متعلق" به اتحادیه اروپا است (07:17)

 

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز یکشنبه به یورونیوز گفت: اوکراین به اتحادیه اروپا تعلق دارد و اتحادیه مایل است این کشور را به موقع به آن بپیوندد.

او گفت: "در واقع با گذشت زمان، آنها متعلق به ما هستند. آنها یکی از ما هستند و ما آنها را می خواهیم."

این اظهارات پس از رای گیری تاریخی 27 کشور اتحادیه اروپا - رای به تامین تسلیحات به اوکراین انجام می شود.

 


 

گلوله باران در کیف از سر گرفته شده است (06:40)

 

به گزارش خبرگزاری ملی اوکراین (Ukrinform) گلوله باران در کیف و خارکف از سر گرفته شده است.

به گزارش سرویس ویژه اوکراین، پس از چند ساعت سکوت در پایتخت اوکراین، صبح روز دوشنبه بار دیگر صدای انفجار در کیف و خارکف شنیده شد.

در همین حال، زنگ خطر حمله هوایی در چرنیهیو در شمال این کشور به صدا درآمده است.

 


 

وزارت دفاع روسیه از انهدام ۱۰۶۷ تاسیسات نظامی اوکراین خبر داد (06:40)

 

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه

سخنگوی وزارت دفاع روسیه، اذعان کرد: ز آغاز عملیات نظامی ویژه، نیروهای مسلح روسیه ۱۰۶۷ شی از زیرساخت های نظامی اوکراین را هدف قرار داده اند.
به گزارش اسپوتنیک، ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه، روز یکشنبه اعلام کرد: ارتش روسیه طی یک عملیات نظامی ویژه، ۱۰۶۷ تأسیسات زیربنایی نظامی اوکراین از جمله ۲۷ پست فرماندهی و مرکز ارتباطی و ۳۸ سامانه موشکی ضد هوایی را مورد هدف قرار داد.
وی توضیح داد که آنها شامل ۲۷ پست فرماندهی و مرکز ارتباطی نیروهای مسلح اوکراین و همچنین ۳۸ سامانه موشکی ضد هوایی پدافند هوایی - اس-۳۰۰، بوک ام-۱ و اوسا و همچنین ۵۶ ایستگاه راداری است.
کوناشنکوف گفت که در ۲۷ فوریه ۷ سامانه موشکی ضد هوایی از جمله یک اس-۳۰۰ در نزدیکی شهر کراماتورسک منهدم شد.۳ پهپاد تهاجمی "بیرق دار ت و-۲" در حومه چرنیگوف سرنگون شدند.
نماینده رسمی وزارت دفاع فدراسیون روسیه خاطر نشان کرد: همچنین از ابتدای عملیات تاکنون ۲۵۴ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی زرهی، ۳۱ فروند هواپیمای روی زمین، ۴۶ موشک انداز متعدد، ۱۰۳ قبضه توپ و خمپاره صحرایی، ۱۶۴ دستگاه خودروی ویژه نظامی منهدم شده است.

 

حمله روسیه به اوکراین

 


 

نیروهای روسی شهر بردیانسک را تصرف کردند (06:30)

 

به گفته شهردار، شهر ساحلی بردیانسک در جنوب اوکراین اکنون در کنترل روسیه است.

شهردار الکساندر سوییدلو در ویدئویی در فیسبوک گفت که نیروهای روسی حوالی ساعت 15:50 روز یکشنبه به وقت محلی وارد شهر شدند و اندکی بعد در حال پرسه زدن در مرکز شهر دیده شدند.

سربازان ساعت 20 وارد شهرداری شدند.

او گفت: روس‌ها به ما اطلاع دادند که تمام ساختمان‌های اداری تحت کنترل آنهاست و ساختمان کمیته اجرایی را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

وی گفت: "اما تحت کنترل افراد مسلح این پیشنهاد را غیرقابل قبول می دانم. بنابراین ما به عنوان همه اعضای ستاد عملیاتی ساختمان کمیته اجرایی را ترک کردیم."

این شهر در دریای سیاه شامل یک پایگاه دریایی کوچک است و حدود 100,000 اوکراینی را در خود جای داده است.

 


 

 جدیدترین ها از ایالات متحده : یک تماس تلفنی، یک هشدار و یک سرزنش گزنده (06:25)

 

با فرا رسیدن شب در ایالات متحده، در اینجا آخرین تحولات کلیدی از ایالات متحده آمده است:

 • آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی با وزرای خارجه کشورهای گروه 7 و همچنین اوکراین گفت که این گروه از مردم اوکراین حمایت می کند و هزینه ها و عواقب سنگینی را برای پاسخگویی روسیه به خاطر جنگ انتخابی خود تحمیل می کند.
 • وزارت امور خارجه با صدور هشداری به شهروندان آمریکایی که در حال حاضر در روسیه هستند، به آنها توصیه کرد "فورا" روسیه را ترک کنند.
 • فرماندار نیویورک لایحه ای را امضا کرد که بر اساس آن دولت ایالتی از تجارت با نهادهای روسی منع می شودو
 • اپرای مشهور متروپولیتن شهر نیویورک اعلام کرد که روابط خود را با موسیقیدانان و هنرمندان طرفدار پوتین قطع می کند.
 • میت رامنی، نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری 2012 و سناتور فعلی، اعضای حزب خود را که از روسیه حمایت کرده اند، سرزنش کرد و آنها را "احمق" خواند.
 • اعتراضات ضد روسیه در سراسر ایالات متحده ادامه دارد.
 • در محله دهکده اوکراینی شیکاگو، فرماندار جی برای محکوم کردن پوتین در میان جمعیت از یک کلمه توهین آمیز استفاده کرد.

 


 

اتحادیه اروپا نگران است که مسکو شیر گاز را ببندد (06:23)

 

کاتیا آدلر - نویسنده بخش اروپا - بی بی سی

اتحادیه اروپا برای انرژی به شدت به روسیه متکی است. مسکو در نتیجه پول زیادی به دست می آورد. و این دو واقعیت را نمی توان از بحران فعلی جدا کرد.

بروکسل پس از حمله کرملین به اوکراین، تحریم‌های بیشتری را علیه کرملین اعمال کرده است. در آخر هفته، رهبران اتحادیه اروپا مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید را اعلام کردند که بانک مرکزی روسیه را هدف قرار داده، آسمان اتحادیه اروپا را به روی هواپیماهای روسیه می‌بندد، و خرید و ارسال سلاح برای کمک به اوکراین را انجام می‌دهد. اما - به استثنای آلمان که تصویب خط لوله گاز به روسیه را تعلیق کرده است - اتحادیه اروپا واردات انرژی را کاهش نداده است.

قیمت انرژی در اروپا در حال حاضر بالا است. همانطور که ولادیمیر پوتین می‌داند، ذخایر کمیاب‌تر می‌تواند باعث افزایش سرسام‌آور آنها شود. بروکسل اکنون نگران است که مسکو ممکن است انتقام بگیرد و صادرات انرژی را کاهش دهد یا متوقف کند.

از بین بردن این اتکا به روسیه و تضمین امنیت انرژی از طریق دیگر اولویت‌های مهم در ذهن اعضای اتحادیه اروپاست.

 

قیمت گاز در اروپا

 


 

فوری: نشست اضطراری وزیران انرژی اتحادیه اروپا (06:20)

 

وزیران انرژی اتحادیه اروپا روز دوشنبه نشستی اضطراری در بروکسل برگزار می‌کنند که نگرانی‌ها مبنی بر مختل شدن عرضه انرژی به دلیل درگیری در اوکراین وجود دارد.

اتحادیه اروپا برای 40 درصد گاز و بیش از یک چهارم نفت خود به روسیه متکی است.

اکنون این نگرانی وجود دارد که ولادیمیر پوتین پس از اعلام تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه در این آخر هفته، تحویل‌ها را مسدود کند.

 

نشست اضطراری وزیران انرژی اتحادیه اروپا

 


 

آیا پوتین دکمه هسته ای را فشار می دهد؟ (06:10)

 

استیو روزنبرگ - خبرنگار بی بی سی مسکو

بارها فکر کرده ام: "پوتین هرگز این کار را نمی کند." بعد می رود و این کار را می کند.

 

آیا پوتین دکمه هسته ای را فشار می دهد؟

 

مطمئناً او هرگز کریمه را ضمیمه نخواهد کرد؟ او انجام داد.

او هرگز جنگی را در دونباس آغاز نخواهد کرد. او انجام داد.

او هرگز تهاجم تمام عیار به اوکراین را آغاز نخواهد کرد.» او دارد انجام می دهد.

به نظر نمی رسد که عبارت "هرگز انجام نمی دهم" در مورد ولادیمیر پوتین صدق نمی کند.

و این یک سوال ناراحت کننده را ایجاد می کند: "او هرگز ابتدا دکمه هسته ای را فشار نمی دهد ...؟"

این یک سوال نظری نیست. رهبر روسیه به تازگی نیروهای هسته ای کشورش را در حالت آماده باش «ویژه» قرار داده است و از «اظهارات تهاجمی» رهبران ناتو درباره اوکراین شکایت کرده است.

هنگامی که او در تلویزیون "عملیات نظامی ویژه" خود را اعلام کرد، هشداری هولناک داد: "به هر کسی که مداخله از بیرون را در نظر دارد - اگر این کار را بکنید، با عواقبی بزرگتر از هر چیزی که در تاریخ با آن روبرو شده اید روبرو خواهید شد."

دیمیتری موراتوف، برنده جایزه صلح نوبل، سردبیر روزنامه نوایا گازتا، می‌گوید: سخنان پوتین مانند تهدید مستقیم جنگ هسته‌ای به نظر می‌رسد.

این تهدیدی است که اگر با روسیه آنطور که او می خواهد رفتار نشود، همه چیز نابود خواهد شد.

اگر پوتین یک گزینه هسته ای را انتخاب می کرد، آیا کسی از اطرافیان نزدیک او سعی می کرد او را منصرف کند؟ یا متوقفش کند؟

موراتوف می گوید: «نخبگان سیاسی روسیه هرگز با مردم نیستند. "آنها همیشه طرف حاکم را می گیرند." و در روسیه پوتین، حاکم قدرت مطلق است

 


 

 نظرسنجی: محبوبیت زلنسکی به بیش از 90 درصد افزایش یافت (05:17)

 

بیش از 90 درصد از اوکراینی‌هایی که در نظرسنجی آخر هفته شرکت کردند، گفتند که از رئیس‌جمهور زلنسکی حمایت می‌کنند - که این افزایش سه برابری نسبت به دسامبر سال گذشته است.

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط گروه مورد اعتمادد جامعه شناسی رتبه بندی، 91 درصد از او حمایت کردند، تنها 6 درصد از او حمایت نکردند و 3 درصد نیز بلاتکلیف بودند.

دو هزار پاسخ‌دهنده از سراسر اوکراین مورد پرسش قرار گرفتند، اگرچه ساکنان کریمه و مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین از مطالعه حذف شدند.

 

در باره زلنسکی بیشتر بخوانید | اوکراینی یهودی ای که رهبر جنگ علیه روسیه شد

 

هنگامی که از او در مورد شانس اوکراین برای دفع حمله روسیه پرسیده شد، 70 درصد گفتند که معتقدند این امکان وجود دارد.

حمایت از نیروهای مسلح اوکراین نیز از قبل از شروع تهاجم به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

 

محبوبیت زلنسکی

 


 

هزینه های مالی و اجتماعی تهاجم افزایش می یابد (05:03)

 

در اولین روز معاملات پس از اعمال تحریم‌های جدید، روبل روسیه نزدیک به 3 درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین حد خود در برابر دلار آمریکا رسید. یورو بیش از یک درصد سقوط کرد در حالی که قیمت نفت افزایش یافت.

اقداماتی که این آخر هفته ارائه شد، هزینه های مالی و اجتماعی حمله روسیه به اوکراین را افزایش می دهد.

روس‌ها هم‌اکنون در صف‌های طولانی منتظر هستند و نگران هستند که کارت‌های بانکی‌شان از کار بیفتد یا محدودیت‌هایی برای مقدار پول نقدی که می‌توانند برداشت کنند اعمال شود.

و به گفته رگولاتورها، برخی از عملیات اروپایی Sberbank، بانک دولتی روسیه، در حال اعمال محدودیت است.

ممنوعیت جدید بانک مرکزی روسیه برای استفاده از حدود 630 میلیارد دلار (471 میلیارد پوند) ذخایر خارجی، توانایی این بانک برای دفاع از روبل را تضعیف می کند. تورم احتمالاً به دلیل ضعف ارز ملی افزایش می یابد.

این امر بانک مرکزی را با چند گزینه از جمله افزایش نرخ بهره یا محدود کردن مقدار پولی که می‌تواند به داخل یا خارج از کشور وارد کند، روبرو کند.

 

کاهش ارزش روبل

 


 

تصاویر ماهواره ای گودال های بمباران در خارکف را نشان می دهد (04:48)

 

تصاویر منتشر شده توسط بلک اسکای، یک شرکت جهانی نظارت بر ماهواره، حفره هایی را نشان می دهد که در نتیجه بمباران در شهر شمال شرقی خارکف ایجاد شده اند.

مقامات اوکراینی اعلام کردند که نیروهای روسیه در ساعات اولیه روز یکشنبه یک خط لوله گاز طبیعی را در این شهر، دومین خط لوله بزرگ اوکراین، منفجر کردند. در تصویر ماهواره ای که در بعدازظهر یکشنبه گرفته شده، دهانه های آتش توپخانه در نزدیکی مناطق مسکونی دیده می شود.

مقامات اوکراینی گفتند که با وجود حمله روسیه، کنترل شهر را دوباره به دست گرفتند.

 

بمباران در خارکف

 


 

روسیه وب سایت حاوی اطلاعات در باره اسرای نظامی را می بندد (04:40)

بی بی سی روسی

سازمان نظارت بر ارتباطات روسیه، Roskomnadzor، وب‌سایتی را که توسط مقامات اوکراینی برای خانواده‌های سربازان روسی که در حمله روسیه به اوکراین کشته یا اسیر شده‌اند، ایجاد کرده بودند، مسدود کرده است. این وب‌سایت عکس‌ها یا اسناد این مردان را منتشر می‌کند.

وزارت کشور اوکراین روز شنبه اعلام کرد که در حال راه اندازی یک وب سایت و یک کانال رسانه اجتماعی با اطلاعاتی در مورد تلفات و اسیران جنگی روسیه است تا این امکان را برای بستگان در روسیه فراهم کند تا از آنچه برای عزیزانشان گذشته است مطلع شوند. .

الکسی آرستویچ، مشاور دولت ریاست جمهوری اوکراین گفت که این وب سایت "ژست حسن نیت ما نسبت به مادران روسی" است.

مقامات روسی برای اولین بار روز یکشنبه اعتراف کردند که در جریان درگیری که در 24 فوریه آغاز شد، تلفات روس وجود داشته است، اما هیچ رقمی ارائه نکردند.

اوکراین می‌گوید از آغاز جنگ تاکنون ۴۳۰۰ سرباز روسی کشته شده‌اند. این اعداد تأیید نشده اند.

 


 

رای، بلاروس را برای تسلیحات هسته ای آماده می کند (04:32)

 

رای گیری در بلاروس راه را برای کشور شوروی سابق و متحد فعلی کرملین برای دستیابی به سلاح هسته ای برای اولین بار از زمان استقلال این کشور در سال 1990 باز کرد.

همه پرسی که روز یکشنبه برگزار شد، طرح هایی را برای بلاروس تصویب کرد تا قانون اساسی جدیدی را تصویب کند که وضعیت فعلی غیرهسته ای آن را حذف کند.

این اقدام پیامدهای جدی برای گسترش سلاح های هسته ای دارد و به طور بالقوه بلاروس را به منطقه ای برای حمله روسیه به اوکراین تبدیل می کند.

الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس به شدت کشور را کنترل می کند و خود را از نزدیک با پوتین هماهنگ کرده است.

لوکاشنکو روز یکشنبه در یک مرکز رأی‌گیری گفت: «اگر [غرب‌ها] تسلیحات هسته‌ای را به لهستان یا لیتوانی و به مرزهای ما منتقل کنید، من به پوتین خواهم رفت تا سلاح‌های هسته‌ای را که من داده‌ام بدون هیچ قید و شرطی برگرداند».

این رفراندوم همچنین دوران ریاست جمهوری لوکاشنکو را تا سال 2035 تثبیت می کند. او از سال 1994 در قدرت بوده است.

بین سال‌های 1994 و 1996، بلاروس، اوکراین و قزاقستان، کشورهای شوروی سابق، همگی توافق کردند که در ازای تضمین‌های امنیتی، سلاح‌های هسته‌ای را کنار بگذارند - تضمین‌هایی که اکنون شکسته شده‌اند.

 


 

زلنسکی - 24 ساعت آینده برای اوکراین حیاتی است (04:20)

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین عصر امروز در تماس تلفنی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، گفت که او معتقد است که 24 ساعت آینده یک دوره حیاتی برای اوکراین خواهد بود زیرا درگیری‌ها در سراسر کشور ادامه دارد.

به گفته سخنگوی دولت بریتانیا، در طول این تماس، آقای جانسون از رهبری زلنسکی از زمان حمله روسیه به روسیه تمجید کرد.

آقای جانسون افزود که بریتانیا تمام تلاش خود را برای اطمینان از رسیدن کمک های دفاعی بریتانیا و متحدانش به اوکراین انجام خواهد داد.

دو رهبر توافق کردند که در تماس نزدیک باقی بمانند.

تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان