بروزرسانی اخبار جنگ


 

لطفا پوشش زنده ما را در صفحه جدید دنبال کنید
از اینکه پوشش زنده ما را از درگیری در اوکراین دنبال می کنید، متشکریم.

به دلایل فنی ادامه مطالب در صفحه جدید منتشر خواهد شد، گزارش ما در صفحه جدیدی در اینجا برای یکشنبه 27 فوریه ادامه خواهد یافت.

 


آذربایجان سوخت رایگان در اختیار پزشکان اوکراینی قرار می دهد (02:00)

شرکت نفت دولتی آذربایجان، سوکار، به بی‌بی‌سی تأیید کرده است که در طول مدت درگیری، بنزین رایگان را به خدمات آتش نشانی و آمبولانس اوکراین ارائه خواهد کرد.

این اقدام پس از تماس تلفنی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان صورت گرفت.

علی اف همچنین متعهد شد که به اوکراین داروها و تجهیزات پزشکی تحویل دهد.

منبع: سایت خبری و تحلیل اقتصادی اقتصاددان

حمله روسیه به اوکراین رهبر آذربایجان را در موقعیت دشواری قرار داده است. او نسبت به روسیه محتاط است و در روزی که روسیه هفته گذشته مناطق جدایی طلب اوکراین را به رسمیت شناخت، با رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، توافقنامه اتحاد امضا کرد.

اما او همچنین روابط نزدیکی با اتحادیه اروپا و ترکیه دارد که هر دو تهاجم روسیه را محکوم کرده اند.

علی اف به دلیل توافق با پوتین و عدم ابراز حمایت آشکار از اوکراین با انتقادات داخلی مواجه شد.

قبل از تهاجم، علی اف همچنین توافقنامه ای را با اتحادیه اروپا برای افزایش عرضه گاز به این بلوک امضا کرد.

 

آذربایجان سوخت رایگان در اختیار پزشکان اوکراینی قرار می دهد

 


هلند آماده ارسال تسلیهات نظامی به اوکراین است (00:00)

دولت هلند در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد ارسال محموله‌های جنگی به اوکراین دارد. این محموله شامل 200 موشک استینگر و 50 سلاح ضد تانک Panzerfaust-3 به همراه 400 موشک کروز است.

کاسیا اولونگرن وزیر دفاع هلند در پیامی اعلام کرد که این کشور قصد دارد با همکاری آلمان چند فقره موشک پاتریوت در کشورهای عضو ناتو از اسلواکی مستقر کند.

دولت هلند در حال بررسی تمامی جوانب برای ارسال این موشک ها به خاک اسلواکی است. به گفته آن‌ها می توان این موشک ها را برای منهدم کردن هواپیماها و هلیکوپترهایی تا فاصله 5 کیلومتر (3.1 مایل) مورد استفاده قرار داد.

ارتش هلند دارای دو نوع موشک است - یک موشک قابل حمل که از زمین شلیک می شود و دیگری که می تواند بر روی خودروی زرهی نصب شود.

پارلمان هلند چند روز قبل با ارسال جلیقه‌های بالستیک، کلاه‌های جنگی، تفنگ‌های تک تیرانداز، مهمات و سیستم‌های کشف مین به اوکراین موافقت کرده بود.

برخی از این محموله ها امروز صبح ارسال شده است.


 

وضعیت در زمین چگونه است؟ (23:25)

نیروهای روسیه کنترل فرودگاه هوستومل در غرب کیف را که توسط نیروهای هوابرد مورد حمله قرار گرفته بود، به دست گرفتند.

اوایل روز شنبه حملاتی به پایتخت صورت گرفت، اما دولت اوکراین همچنان کنترل شهر را در دست دارد و تا صبح روز دوشنبه منع تردد را اعمال کرده است.

روسیه اکنون کنترل کامل بخش‌های مهمی از خاک اوکراین را در دست دارد. نیروها در بخش‌هایی از شمال، شرق و جنوب در حال گسترش هستند و حملات موشکی و توپخانه راه را برای پیشروی نیروهای روسیه هموار کرده است.

بسیاری از کشورهای اروپایی حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسی بسته‌اند. استونی، لتونی، اسلوونی و رومانی امروز همگی اعلام کردند که چنین اقدامی را انجام خواهند داد.


 

روی زمین: داوطلبان اوکراینی در حال تجهیز شدن برای ورود به صحنه جنگ هستند (23:08)

در هفته‌های اخیر، کمک های فراوانی از سوی ناتو از جمله ارسال مداوم اسلحه، مهمات، و تجهیزات سایبری و ارتباطی به کیف و سایر نقاط اوکراین صورت گرفته است.

با این حال هیچکدام از نیروهای نظامی ناتو در خاک اوکراین مستقر نیستند، و این باعث ناامیدی دولت اوکراین شده است. رئیس جمهور اوکراین بارها اعلام کرده است که باید به تنهایی مقابل روسیه ایستاد و نباید امید به کمک‌های ناتو داشت.


 

تحریم های جدیدی از سوی بریتانیا در راه هستند (22:58)

تراس فهرست جدید تحریم ها علیه روسیه را قرائت می کند. به گزارش ساندی تایمز، لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا فهرست جدیدی از تحریم ها علیه روس را تهیه کرده و آن ها قرائت می کند.

لیز تراس می‌گوید تعداد زیادی از میلیاردرهای روسی مرتبط با رژیم ولادیمیر پوتین در هفته‌های آینده با محدودیت‌هایی مواجه خواهند شد.


 

زلنسکی از کمک های تسلیحاتی آلمان استقبال می کند (22:44)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از تصمیم آلمان برای ارسال سلاح به اوکراین برای کمک به مقابله با تهاجم روسیه استقبال کرد.

همانطور که گزارش داده‌ایم، این حرکت نشان‌دهنده یک چرخش بزرگ از برلین در سیاست دیرینه‌اش مبنی بر عدم ارسال کمک‌های مرگبار به مناطق درگیری است.

زلنسکی در توئیتی به زبان انگلیسی نوشت: آلمان به تازگی اعلام کرده است که نارنجک انداز ضد تانک و موشک های استینگر در اختیار اوکراین قرار داده است. ما از این اقدام آلمان به وجد آمده ایم!


 

رومن آبراموویچ در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفت (22:35)

روبن آبراموویچ، مالک چلسی که یکی از تاجران نفت و گاز روسیه است، ساعاتی قبل توسط اتحادیه اروپا تحریم شد. مقامات بریتانیایی بر این باورند که آبراموویچ رابطه نزدیکی با کرملین و دولت روسیه دارد.

رومن آبراموویچ میلیاردر روسی سرپرستی باشگاه فوتبال را به متولیان بنیاد خیریه آن سپرد.

وی در بیانیه ای گفت:

"در طول تقریباً 20 سال مالکیت من در باشگاه چلسی، من همیشه نقش خود را به عنوان نگهبان باشگاه به نحو احسنت انجام داده ام، به طوری که اقدامات من همیشه به موفقیت چلسی در سال های اخیر ختم شده است. من همیشه با توجه به منافع باشگاه تصمیمات را گرفته ام و همواره به ارزش های باشگاه متعهد بوده ام.

در طول حدود 20 سال مالکیت من بر باشگاه چلسی، همیشه نقش خود را به عنوان نگهبان باشگاه ایفا کرده ام، و همچنین برای آینده باشگاه تلاش کرده‌ام.

به همین دلیل است که من امروز سرپرستی و مراقبت از باشگاه چلسی را به متولیان بنیاد خیریه چلسی می‌سپارم.  من معتقدم که آنها در حال حاضر در بهترین موقعیت برای رسیدگی به منافع باشگاه، بازیکنان، کارکنان و هواداران هستند."


 

میلیون ها بیت کوین از طریق اهداکنندگان ناشناس به دولت اوکراین ارسال شده است (22:15)

تحلیلگران ارزهای دیجیتال می گویند که تاکنون حداقل 9 میلیون دلار (6.7 میلیون پوند) بیت کوین از طریق کمک های مالی به جنگجویان اوکراینی اهدا شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که اهداکنندگان حدود 9 میلیون دلار بیت کوین به حساب های دولتی اوکراین ارسال کرده اند.

اکانت رسمی توییتر دولت اوکراین از کاربران خواست تا «در کنار مردم اوکراین بایستند» و گفت که در قالب ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم و تتر کمک های مالی می پذیرد.

مقامات اوکراینی همچنین آدرس دو کیف پول رمزنگاری شده را ارسال کرد و در عرض چهار ساعت بیش از 3.3 میلیون دلار کمک مالی به دست آورد.

تام رابینسون، بنیانگذار Elliptic به بی‌بی‌سی گفت: «در حالی که برخی از شرکت‌های تأمین مالی جمعی و پرداخت از دادن کمک مالی به گروه‌های حامی ارتش اوکراین خودداری کرده‌اند، ارزهای دیجیتال به عنوان یک جایگزین قدرتمند ظاهر شده‌اند.»


 

نخست وزیر مجارستان از تمامی تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت می کند (22:00)

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به بی بی سی گفته است که کشورش به طور کامل از تمامی تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت خواهد کرد.

اوربان پیشتر قوی‌ترین متحد پوتین در اتحادیه اروپا به حساب می آمد.

اوربان در بازدید از مرز شرقی مجارستان با اوکراین، جایی که جریان پیوسته پناهجویان در حال عبور هستند، گفت که همه کشورهای اروپایی، از جمله مجارستان، روسیه را محکوم می کنند.

"اکنون زمان منطقی بودن نیست، اکنون زمان اتحاد است. این یک جنگ است و ما باید به وضعیت قبل از جنگ برگردیم و صلح را بازگردانیم.»


 

آخرین شرایط چیست؟ (21:53)

در اوکراین شب فرا رسیده است. در اینجا برخی از آخرین تحولات در روز سوم تهاجم روسیه آمده است:

در کیف، مقررات منع رفت و آمد در سطح شهر اجرایی شده است و تا صبح دوشنبه ادامه خواهد داشت، زیرا شهر برای یک حمله جدید روسیه آماده می شود.

شهردار ویتالی کلیچکو می گوید هرکسی که در خیابان ها دیده شود، "خرابکار" روسی محسوب می شود.

در جای دیگر، مقامات در دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکف، می گویند که سربازان با حمله روسیه مقابله کرده اند. یک منطقه مسکونی در شهر اوختیرکا زیر گلوله باران شدید قرار گرفته است.

رهبر منطقه چچن روسیه می گوید جنگنده های خود را برای پیوستن به نبرد با نیروهای روسی به اوکراین اعزام کرده است.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان به بی‌بی‌سی گفت که کشورش به طور کامل از تمامی تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه حمایت خواهد کرد.

آلمان ممنوعیت ارسال تسلیحات مرگبار ساخت آلمان به اوکراین از طریق کشورهای ثالث را تعلیق کرده است.

تخمین زده می شود که بیش از 120,000 نفر از اوکراین از زمان تهاجم به کشورهای غربی فرار کرده اند.

 

جنگ روسیه و اوکراین


خبر فوری: 

آلمان از اعمال محدودیت های "هدفمند" عضویت روسیه در سوئیفت حمایت می کند (21:40)

آلمان از اعمال محدودیت های «هدفمند و کاربردی» برای عضویت روسیه در سیستم پرداخت سوئیفت حمایت کرده است.

آنالنا بائرباک، وزیر امور خارجه و رابرت هابک، وزیر اقتصاد، در بیانیه ای مشترک گفتند: آنچه ما به آن نیاز داریم محدودیت هدفمند و کاربردی سوئیفت است.

دولت در حال کار بر روی چگونگی «محدود کردن خسارت جانبی» محدودیت‌ها «به گونه‌ای است که بر افراد مناسب تأثیر بگذارد».

پس از اینکه ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا و ویکتور اوربان، رهبر مجارستان، اوایل روز شنبه حمایت خود را اعلام کردند، آلمان آخرین کشور اتحادیه اروپا است که مخالفت خود را با این تحریم کنار گذاشت.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت که از کشورهای اتحادیه اروپا به خاطر این تصمیم "قدردان" است.

 


مقامات آمریکایی: فرماندهان روسی از پیشروی کند ناامید شده اند (21:34)

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا می‌گوید فرماندهان روسی به‌طور فزاینده‌ای از سرعت آهسته پیشروی خود در اوکراین ناامید شده‌اند و شروع به مواجهه با مسائل لجستیکی کرده‌اند.

این مقام به خبرگزاری رویترز گفت که به نظر می رسد مسکو به نیروهای خود سوخت کافی نداده است و در نتیجه فرماندهان مجبور شده اند برنامه های خود را تنظیم کنند.

به نظر می رسد ویدئوهایی در رسانه های اجتماعی روز شنبه نشان می دهد که تانک های روسی در حال توقف در بخش هایی از اوکراین هستند.

شما می توانید یکی از برخوردهای زیر را تماشا کنید که بی بی سی آن را در بزرگراهی نزدیک سومی در شرق اوکراین قرار داده است. در این ویدئو، مردی شنیده می‌شود که به سربازان ظاهرا سرگردان پیشنهاد "یک یدک کش به روسیه" می دهد.

 

مقامات آمریکایی: فرماندهان روسی از پیشروی کند ناامید شده اند

 


بازیگران کلیدی در مورد درگیری چه می گویند؟ (20:30)

بیایید فقط آنچه را که بازیگران مختلف در مناقشه امروز در مورد پیشروی روسیه به اوکراین می گویند، مرور کنیم. جای تعجب نیست که روایات مختلفی از پایتخت های مختلف می آید:

 • به گزارش خبرگزاری دولتی ریا، روسیه می‌گوید یگان‌هایش پس از توقف در روز جمعه، حملات خود به اوکراین را از همه جهات از سر گرفته‌اند. وزارت دفاع مسکو می گوید که پس از امتناع اوکراین از مذاکره، دستور تجدید حملات را صادر کرده است.
 • اوکراین می‌گوید همچنان کنترل تمام شهرهای بزرگ کشور را در اختیار دارد و نیروهایش حملات روسیه را دفع کرده و خسارات قابل توجهی به نیروهای متجاوز وارد کرده‌اند.
 • در واشنگتن دی سی، مقامات دفاعی ایالات متحده می گویند که مسکو به طور فزاینده ای از مقاومت "قابل تحمل" اوکراین که مانع از شتاب نیروهای روسی می شود، ناامید می شود. 
 • بریتانیا نیز می گوید که پیشروی روسیه کند شده است.

 

بازیگران کلیدی در مورد درگیری چه می گویند؟


آلمان قانون منع ارسال سلاح به اوکراین را تعلیق کرد (20:24)

دامیان مک گینس - بی بی سی ، برلین

آلمان قانون منع ارسال تسلیحات مرگبار ساخت آلمان به اوکراین از طریق کشورهای ثالث را تعلیق کرده است.

این اقدام به این معنی است که هلند قادر خواهد بود 400 نارنجک انداز و راکت انداز آلمانی  را به اوکراین بفرستد.

این یک تغییر بزرگ در سیاست آلمان است و می تواند کمک نظامی اروپا به اوکراین را افزایش دهد زیرا بسیاری از تسلیحات در اروپا حداقل تا حدی ساخت آلمان هستند، که به این معنی است که برلین در مورد استفاده و صادرات آنها حق اعمال نظر دارد.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان، در هفته‌های اخیر به‌طور مکرر به این سیاست اشاره کرده است که از تحویل سلاح‌های مرگبار به اوکراین خودداری کرده است.

 


اوکراین: گمانه زنی های «بمب رادیولوژیکی» روسیه جعلی است  (20:00)

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، به اتهامات مبنی بر اینکه دولت او قصد دارد بمب رادیولوژیکی را در خاک روسیه منفجر کند، پاسخ داد.

بمب های رادیولوژیکی وسایلی هستند که مواد منفجره معمولی را با مواد رادیواکتیو ترکیب می کنند و برای کشتن فوری هزاران نفر طراحی شده اند.

تلویزیون دولتی روسیه نیز در روزهای اخیر در مورد این چشم انداز بحث کرده است و در جلسه جمعه شب شورای امنیت سازمان ملل، واسیلی نبنزیا سفیر روسیه به نمایندگان گفت: "ما نمی خواهیم اوکراین یک "بمب کثیف" بسازد.

کوله‌با در توییتی این پیشنهاد را به سخره گرفت و گفت: «تبلیغات روسیه از ریل خارج شده است».

اوکراین تنها کشوری در تاریخ است که داوطلبانه سلاح های هسته ای خود را کنار گذاشته است. این کشور زرادخانه ای از حدود 5000 موشک و بمب را در سال 1994 در ازای تضمین های امنیتی روسیه و غرب تسلیم کرد.

 

بمب رادیولوژیکی

 


کیف تا صبح دوشنبه در مقررات منع آمد و شد باقی خواهد ماند (19:52)

منع رفت و آمد در سطح شهر حدود 90 دقیقه پیش اجرایی شد و تا صبح دوشنبه ادامه خواهد داشت.

مقامات در کیف گفتند: "تمام غیرنظامیانی که در طول دوره منع آمد و شد در خیابان ها حضور دارند، اعضای گروه های خرابکارانه دشمن تلقی می شوند."

دفتر شهردار در اطلاعیه قبلی توضیح داد که منع آمد و شد هر روز از ساعت 17:00 تا 08:00 به وقت محلی (15:00 تا 06:00 GMT) ادامه خواهد داشت.

منع آمد و شد در حال حاضر تا ساعت 08:00 به وقت محلی روز دوشنبه لغو نخواهد شد.

 

مقررات منع آمد و شد


وزارت دفاع بریتانیا: پیشروی روسیه به طور موقت کاهش یافته است (19:22)

وزارت دفاع بریتانیا می گوید که سرعت پیشروی روسیه به طور موقت کاهش یافته است که احتمالاً در نتیجه «مشکلات لجستیکی حاد و مقاومت قوی اوکراین» بوده است.

در توییتر این وزارتخانه آمده است: « نیروهای روسی در حال دور زدن مراکز اصلی اوکراین هستند و در عین حال نیروهای خود را برای محاصره و منزوی کردن این کشور بسیج کرده اند».

تصرف پایتخت اوکراین، کیف، همچنان هدف اصلی روسیه است.


 

 تاثیرات جنگ اوکراین و روسیه بر بازارهای مالی


در حادثه صبح امروز (اصابت موشک کروز به یک ساختمان مسکونی در کیف) دو نفر کشته شدند (19:18)

اگر خاطرتان باشد، ما از صبح گزارش‌های متعددی را در خصوص اصابت یک موشک کروز به سساختمان مسکونی در کیف ارائه کردیم.

در همین لحظه، مقامات اوکراینی تایید کردند که دو نفر در این حادثه کشته شده اند.

سرویس اضطراری دولتی اوکراین اعلام کرد که شش نفر نیز به شدت مجروح شده اند.


با تاثیرات جنگ اوکراین و روسیه بر بازارهای مالی آشنا شوید

 

آخرین واکنش‌های بین المللی به حمله روسیه (18:48)

 • جیمز هیپی وزیر نیروهای مسلح بریتانیا می گوید که بریتانیا و 25 کشور دیگر توافق کرده اند که کمک های بشردوستانه و تسلیحات بیشتری به اوکراین ارائه کنند.
 • استونی حریم هوایی خود را به تمامی پروازهای روسیه بست؛ لیتوانی و لتونی هم از تصمیم استونی حمایت کرده و به کارزار منع تردد هوایی روسیه پیوستند.
 • بیش از 115000 نفر در حال حاضر از اوکراین وارد لهستان شده اند.
 • فرانسه یک کشتی باری روسی را در کانال مانش توقیف کرد و گفت این کشتی متعلق به شرکتی است که هدف تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفته است
 • لهستان می گوید از انجام بازی پلی آف جام جهانی 2022 که قرار بود در 24 مارس در مسکو برگزار شود خودداری خواهد کرد.
 • بیشتر کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، ایتالیا و مجارستان از اقدامی برای حذف روسیه از سیستم پرداخت جهانی سوئیفت حمایت می کنند.
 • دمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه می‌گوید کشورش به روابط دیپلماتیک با غرب نیاز ندارد و زمان آن رسیده است که سفارت‌ها را پلمپ کنیم.
 • وزیر امور خارجه اوکراین می گوید تحریم های غرب که تاکنون بخش انرژی روسیه را هدف قرار نداده است، باید به گونه ای گسترش یابد که تحریم نفتی را نیز شامل شود.
 • اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف اروپا علیه جنگ همچنان ادامه دارد

سربازان چچنی به ارتش روسیه پیوستند (18:43)

رهبر منطقه چچن روسیه می گوید جنگنده های خود را برای پیوستن به نیروهای روسی به اوکراین اعزام کرده است.

رمضان قدیروف در ویدئویی که در فضای مجازی منتشر شده است، گفت که نیروهای چچنی تاکنون با موفقیت یک مرکز نظامی اوکراین را بدون متحمل شدن تلفات تسخیر کرده اند.

رهبر جمهوری جنوبی روسیه یکی از متحدان کلیدی رئیس جمهور روسیه محسوب می شود.

او در توجیه این تهاجم می گوید که تصمیم پوتین برای حمله به اوکراین مانع از استفاده دشمنان مسکو از این کشور برای حمله به روسیه می شود.

مبارزان چچنی وفادار به قدیروف چهره بدی در محافل بین المللی دارند و متهم به نقض حقوق بشر هستند.


 

روسیه توییتر را فیلتر کرد (18:30)

شرکت اتصال اینترنتی NetBlocks به بی‌بی‌سی گفته است که مشاهدات نشان می دهد که دسترسی کاربران روسی به توییتر بشدت محدود شده است.

به گفته بسیاری از کاربران روسی، دسترسی به توییتر از صبح امروز در سراسر کشور با اخلال همراه شده است.

آلپ توکر، مدیر NetBlocks، گفت: "اقدام روسیه در قبال توییتر به طور قابل توجهی جریان آزاد اطلاعات را در زمان بحرانی که مردم بیشتر به اطلاع رسانی نیاز دارند، محدود می کند."


 

بیش از 115000 نفر از اوکراین به لهستان فرار کردند (17:41)

یک وزیر لهستانی اعلام کرد که از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین تاکنون بیش از 115 هزار نفر از مرز اوکراین به لهستان عبور کرده اند.

پاول شفرناکر وزیر کشور لهستان در یک کنفرانس خبری گفت که تنها در چهار ساعت گذشته، 15000 نفر وارد کشور شده اند.


 

وزارت دفاع اوکراین: یک هواپیمای مملو از نیروهای روسی را سرنگون کردیم (17:26)

وزارت دفاع اوکراین می‌گوید یکی از هواپیماهای نظامی مسکو را در نزدیکی کیف سرنگون کرده و شمار زیادی از چتربازان روسی را کشته‌اند.

بی بی سی به طور مستقل این ادعاها را تأیید نکرده است و وزارت دفاع روسیه نیز هنوز در مورد این گزارش ها اظهار نظر نکرده است.

وزارت دفاع اوکراین در یک پست فیسبوکی نوشت که جنگنده‌های سوخو ۲۷ اوکراین یک ناو نظامی ایل-۷۶ ام‌دی روسیه را حوالی ساعت ۰۰:۳۰ به وقت محلی (۲۲:۳۰ به وقت گرینویچ) روز شنبه در حالی که می‌خواست چتربازان را در منطقه فرود آورد، رهگیری و منهدم کردند.

طبق مشخصات منتشر شده توسط وزارت جنگ اوکراین، این هواپیما می تواند 167 سرباز و همچنین خدمه 6 تا 7 نفره را حمل کند.

ژنرال والری زالوژنی، فرمانده ارتش اوکراین در فیس بوک با اشاره به سرنگونی یک هواپیمای اوکراینی در هشت سال پیش که منجر به کشته شدن 40 چترباز و 9 خدمه شد، نوشت: «این انتقام لوهانسک 2014 است.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی ارتش روسیه روز شنبه گفت که مسکو در جریان این حمله تلفاتی نداشته است.


 

پشتیبانی صوتی ویلیام و کیت از اوکراین  (17:00)

دوک و دوشس کمبریج در توییتی از رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی حمایت کردند.

زوج سلطنتی بریتانیا اعلام کردند که در کنار او و مردم اوکراین ایستاده‌اند.

متن توییت:" در اکتبر 2020، ما این افتخار را داشتیم که با رئیس جمهور زلنسکی و بانوی اول اوکراین ملاقات کنیم تا از امید و خوش‌بینی آن‌ها برای آینده اوکراین مطلع شویم.

امروز ما در کنار رئیس‌جمهور و همه مردم اوکراین ایستاده‌ایم؛ مردمی که شجاعانه برای آینده کشور می‌جنگند."


 

استونی به ممنوعیت حریم هوایی خطوط هوایی روسیه پیوست (16:43)

لحظه به لحظه به تعداد کشورهایی که به کارزار منع تردد خطوط هوایی روسیه می‌پیوندد اضافه می‌شود؛ ساعاتی قبل استونی یکی از کشورهای هم مرز با روسیه به این کارزار پیوست.

ماریوس اسکودیس وزیر حمل و نقل لیتوانی در بیانیه‌ای گفت، کشورهای همکار لیتوانی و لتونی نیز در حال آماده شدن برای پیوستن به این کارزار به طور همزمان هستند.

لهستان، بلغارستان و جمهوری چک نیز تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کرده اند.

روز پنجشنبه، بریتانیا تردد پروازهای روسی در حریم هوایی این کشور را ممنوع اعلام کرد.

کاجا کالاس، نخست وزیر استونی در توییتر خود از سایر کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا به این کارزار بپیوندند.

او گفت: «در آسمان دموکراتیک جایی برای هواپیماهای دولت متجاوز وجود ندارد».


 

خلاصه آخرین خبرها از جنگ (16:37)

 • در پایتخت کیف، حملات موشکی و نبردهای مسلحانه در طول شب رخ داد، اما نیروهای اوکراینی همچنان کنترل شهر را در اختیار دارند.
 • وزارت دفاع بریتانیا می گوید نیروهای ولادیمیر پوتین بیش از 30 کیلومتر (19 مایل) از مرکز شهر کیف فاصله دارند.
 • جک واتلینگ، کارشناس نظامی اندیشکده روسی، به بی‌بی‌سی می‌گوید: نیروهای روسی ممکن است پس از یک تلاش ناموفق اولیه برای نفوذ به مناطق کلیدی دولتی کیف، دوباره اقدامات تهاجمی خود برای فتح پایتخت اوکراین را از سر گیرند.
 • در شرق شهر خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، مقامات می گویند که سربازان بسیاری از حملات روسیه را دفع کرده‌اند. مقامات خارکف از شهروندان خواسته اند تا به هیچ وجه از خانه ها و پناهگاه های امن خارج نشوند زیرا خطر بمباران هر لحظه ممکن است.
 • رئیس جمهور زلنسکی می گوید که درگیری هایی نیز در نزدیکی شهر جنوبی اودسا رخ داده است
 • روسیه می گوید شهر ملیتوپل در جنوب شرقی این کشور را تصرف کرده است؛ اما انگلیس در مورد این ادعا تردید کرده است.

 

لحظه اصابت موشک به یک آپارتمان در کیف (16:30)

در اوایل صبح امروز ساکنان محلی از اصابت یک موشک کروز به یکی از ساختمان های بلند شهر خبر دادند. اکنون تصاویر این حادثه به دست ما رسیده است. تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته یکی از ساختمان های مجاور به ثبت رسیده‌اند.  

هنوز تلفات احتمالی این حادثه تایید نشده است اما مقامات می گویند که 35 نفر در این حادثه زخمی شده اند.

زلنسکی اعلام کرد شهرهای غربی و مرکزی از جمله لویو هدف حملات موشکی قرار گرفته اند.


 

هکرهای حرفه‌ای روسی خود را برای حملات سایبری به زیرساخت‌های اوکراین آماده می شوند (16:18)

از زمان آغاز بحران اوکراین، این کشور هدف حملات سایبری تقریباً مداومی از سوی روسیه بوده است.

اما جالب است بدانید مهاجمان همه برای کرملین کار نمی کنند.

یک گروه از هکرهای حرقه‌ای روسی موسوم به "وطن پرست" به بی بی سی اعلام کردند که این کار را برای سرگرمی در اوقات فراغت خود انجام می دهند و از ایجاد هرج و مرج سایبری لذت می برند.

دیمیتری یکی از این حکرها به محافل خبری گفته است که  می خواهد به کشورش کمک کند و "اوکراین را از پشت لپ تاپ خود شکست دهد".

در هفته گذشته او گفت که او و پنج همدستش حملات متعددی را برای نفوذ به زیرساخت های این کشور انجام داده‌اند؛ به طوری که سرورهای اوکراینی را پر از داده‌ها کرده و آنها را به طور موقت آفلاین کرده‌اند.

او گفت که آنها همچنین 20 تهدید به بمب گذاری را به مدارس ایمیل کردند، فیدهای داشبورد زنده یک "تیم واکنش سریع" ناشناس اوکراینی را هک کردند و راهی برای تنظیم ایمیل های رسمی دولت اوکراین با پایان "mail.gov.ua" پیدا کردند.

بی بی سی شاهد بود که این گروه به طور موقت یک وب سایت نظامی اوکراین را حذف کرد.

دیمیتری گفت: "این تازه شروع است."


 

سختگیری ها برای خروج مردان اوکراینی از کشور شدت گرفته است (15:59)

به گزارش بی بی سی و به نقل از پرو اسکیلز: از ورود یک تبعه بریتانیایی به رومانی جلوگیری شد.

یک تبعه بریتانیایی که آپارتمانش در کیف در حمله روسیه مورد حمله قرار گرفت، برای بی‌بی‌سی صحنه‌های هیاهو را در هنگام تلاش برای ترک اوکراین توصیف کرد.

گاوین گست به بی بی سی گفت: "امروز صبح متوجه شدم که آپارتمان من در کیف مورد حمله قرار گرفته است. بنابراین همه چیز را در کیف از دست داده ام."

دیروز پس از 8 کیلومتر پیاده‌روی (پنج مایل) تا مرز رومانی، نگهبانان از عبور گاوین از مرز ممانعت کردند. او می گوید که حدود 1000 نفر دیگر نیز همانند او در همان ایست بازرسی جمع شده بودند و سعی می‌کردند کشور را ترک کنند.

"پاسپورت‌هایمان را نشان دادیم و آنها گفتند: نه، ملیت شما مهم نیست، ما به هیچ مردی اجازه عبور نمی‌دهیم."

با این حال، حدود ساعت 8 بعد از ظهر، نگهبانان مرزی به چند مرد اجازه خروج دادند.  

طبق قوانین وضع شده توسط دولت اوکراین، مردان 18 تا 60 ساله که توانایی دفاع از میهن را دارند، اجازه خروج از کشور را نخواهند داشت.

گاوین که نتوانست از رومانی عبور کند، اکنون به فکر خروج از طریق قطار به مجارستان است - اما امکان سفر با قطار  تا اواخر هفته آینده میسر نیست.


 

سرویس های امنیتی اوکراین جنگ در لویو را تکذیب کردند (15:45)

سرویس‌های امنیتی اوکراین گزارش شهردار این شهر مبنی بر فرود 60 نیروی روسی در این منطقه را تکذیب کردند.

سرویس امنیت دولتی (SBU) گفت که این اطلاعات نادرست است و چنین فرودی رخ نداده است. در این بیانیه آمده است که یک هلیکوپتر اوکراینی یک پرواز هماهنگ شده را در این منطقه انجام داده است.

SBU در بیانیه ای که در فیس بوک منتشر شد، گفت: "از ساکنان می خواهیم آرامش خود را حفظ کنند!"


 

کیف در ساعت 17:00 منع تردد را اعمال می کند (15:21)

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، از ساعت 17:00 تا 08:00 به وقت محلی (15:00 تا 06:00 به وقت گرینویچ) در پایتخت اوکراین منع رفت و آمد جدید اعلام کرد.

این اقدام که از امروز اجرایی می شود، جایگزین منع رفت و آمد قبلی از ساعت 22:00 تا 07:00 می شود.

کلیچکو در توییتر خود هشدار داد: «همه غیرنظامیان در خیابان ها در زمان منع آمد و شد، جزو اعضای گروه‌های خرابکار و به عنوان دشمن تلقی خواهند شد».


 

زلنسکی: طرح روسیه برای دستگیری من نقش بر آب شد (15:13)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک سخنرانی ویدئویی گفت که نیروهای کشورش طرح روسیه برای دستگیری او و انتصاب رهبر تحت حمایت خود را خنثی کرده‌اند.

او همچنین از روس ها خواست تا به ولادیمیر پوتین برای توقف تهاجم فشار بیاورند.

زلنسکی گفت: «ما طرح آنها را خنثی کردیم»

او گفت که نیروهای اوکراینی کنترل کیف و شهرهای اصلی اطراف آن را در دست دارند.

وی افزود که کشورش حق عضویت در اتحادیه اروپا را به دست آورده است.

اوکراین در حال حاضر عضو اتحادیه اروپا نیست، اما در قانون اساسی خود بارها تمایل خود برای پیوستن به بلوک اروپایی را ذکر کرده است.


100000 اوکراینی وارد لهستان شدند - آژانس مرزی (14:56)

آژانس گارد مرزی لهستان می‌گوید تعداد فزاینده‌ای از مردم در حال فرار از جنگ هستند - حدود 100000 نفر از شهروندان اوکراینی پس از آغاز جنگ وارد مرزهای لهستان شده‌اند.

آنا میچالسکا سخنگوی دولت لهستان می گوید: «جنبش پناهندگان در حال رشد است».

او می گوید که از ساعت 06:00 روز شنبه به وقت گرینویچ بیش از 20000 نفر وارد خاک لهستان شده اند.

دولت لهستان متعهد شده است به تمامی شهروندانی اوکراینی که کشور خود را ترک کرده و به لهستان پناه می آورند، اسکان موقت بدهد.

لهستان به شهروندان اوکراینی اجازه داده است تا برای جلوگیری از هرج و مرج و ایجاد صف های طولانی، از هر هشت نقطه مرزی خود با این کشور به لهستان وارد شوند. پیش از این، عابران پیاده فقط در یک نقطه در Medyka اجازه عبور داشتند.

9 مرکز پذیرش برای پناهجویان در نظر گرفته شده است که می توانند در آن جا غذا، کمک های پزشکی و اطلاعات مفیدی دریافت کنند. در مدارس و سالن های ورزشی نزدیک گذرگاه های مرزی و همچنین یکی در ایستگاه قطار پرزمیسل ایجاد شده است.


 

ستاره لهستانی از تحریم بازی پلی آف با روسیه تمجید کرد (14:41)

رابرت لواندوفسکی، ستاره لهستانی، از تصمیم فدراسیون فوتبال لهستان مبنی بر امتناع از انجام بازی مقدماتی جام جهانی مقابل روسیه در ماه آینده تمجید کرد.

رئیس اتحادیه فوتبال لهستان در توییتر خود نوشت: با توجه به تشدید تجاوزات فدراسیون روسیه به اوکراین، تیم ملی لهستان قرار نیست در بازی مقابل جمهوری روسیه بازی کند.

سزاری کولزا گفت که این اتحادیه در حال مذاکره با همتایان سوئدی و چک خود در مورد بازی های پلی آف است که در ماه مارس تعیین شده است تا جای خود را برای جام جهانی پر کند.

لواندوفسکی که عضو تیم بایرن مونیخ آلمان است، در توییتی اعلام کرد که هواداران مسئول جنگ نیستند، اما گفت: "ما نمی توانیم وانمود کنیم که هیچ اتفاقی نیفتاده است."

سایر بازیکنان لهستانی، از جمله متی کش، مدافع کناری استون ویلا و ماتئوش کلیچ، هافبک لیدز یونایتد نیز از این تصمیم فدراسیون کشور خود حمایت کردند.


 

فرانسه کشتی باری روسی را در کانال مانش توقیف کرد (14:31)

بی‌بی‌سی می‌گوید نیروی دریایی فرانسه یک کشتی باری را در کانال انگلیسی به مقصد شهر سن پترزبورگ روسیه توقیف کرده است.

مقامات فرانسوی به بی‌بی‌سی گفتند که این کشتی در راستای تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا توقیف شده و اعلام کردند که به بندر شمالی بولون-سور-مر هدایت شده است.

این مقام گفت: «یک کشتی باری روسیه به طول 127 متر به نام «رهبر بالتیک» که حامل خودروهای صادراتی بود، شبانه توسط نیروی دریایی فرانسه در کانال مانش توقیف شد و به بندر بولونی-سور-مر در شمال فرانسه اسکورت شد.

"این کشتی پس از درخواست دولت فرانسه به بندر فرانسه منتقل شده است، زیرا احتمال می رود متعلق به یکی از شرکت‌های روسی باشد که اخیرا هدف تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته است. نیروهای مرزی فرانسه در حال حاضر در حال بررسی این کشتی باری هستند. خدمه کشتی "رهبر بالتیک" با مقامات فرانسوی همکاری می کند.

خبرگزاری RIA روسیه اعلام کرد سفارت روسیه در فرانسه به دنبال توضیح از مقامات فرانسوی در مورد این توقیف است.


 

اوکراین از صلیب سرخ می خواهد اجساد روسی را خارج کند (14:24)

اوکراین می‌گوید کمیته بین‌المللی صلیب سرخ باید اجساد «هزاران» نظامی روسی را که تاکنون کشته شده‌اند، خارج کند و به روسیه بازگرداند.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر این کشور در یک نشست تلویزیونی گفت: "اینها هزاران تن از اجساد اشغالگران هستند. درخواست ما صرفا یک پیشنهاد بشردوستانه است.

ما در تلاشیم تا اجساد اشغالگران روسی را از خاک خود خارج کرده و به فدراسیون روسیه بازگردانیم.»

ایرینا ورشچوک مستقیماً از صلیب سرخ خواست: "برای حل این مشکل بشردوستانه آنچه لازم است را انجام دهید."

پیش از این ارتش اوکراین در فیس بوک اعلام کرده بود که بیش از 3500 سرباز روس کشته شده اند. روسیه تاکنون این ادعا را تایید نکرده است.

دیروز شبکه ITV News از آمادگی وزارت بهداشت روسیه برای تحویل گرفتن جانباختگان خود است؛ این شبکه اسنادی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد وزارت بهداشت روسیه برای چند هزار نفر گواهی فوت صادر کرده است.


 

مدودف: ما نیازی به روابط دیپلماتیک با غرب نداریم (14:17)

دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه می گوید مسکو نیازی به روابط دیپلماتیک با غرب ندارد. این به دنبال موجی از تحریم ها علیه روسیه است که توسط کشورهای غربی اعلام شد.

مدودف که در سال 2020 توسط ولادیمیر پوتین از سمت نخست وزیری برکنار شد و اکنون به عنوان معاون شورای امنیت مسکو فعالیت می کند، در شبکه اجتماعی روسی VK نوشت که وقت آن رسیده است که سفارت ها را پلمپ کنیم.

او گفت که مسکو تا زمانی که به اهدافی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تعریف کرده نرسد، به تهاجم خود به اوکراین ادامه خواهد داد. مشخص نیست که اهداف دقیق پوتین چیست.

مدودف همچنین تعلیق روسیه از شورای اروپا را محکوم کرد، اما اذعان کرد که این تصمیم به مسکو فرصتی برای بازگرداندن مجازات اعدام به قوانین روسیه داده است.


 

کیف خواستار تحریم جهانی نفت روسیه شد (14:05)

وزیر امور خارجه اوکراین از جهان می خواهد که خرید نفت خام روسیه را متوقف کند.

دیمیترو کولبا در توییتی نوشت: "من از جهان می خواهم: روسیه را کاملا منزوی کند، سفرا را اخراج کند، نفت را تحریم کند و چیزی که در نهایت اقتصاد آن را متلاشی کند. ما تقاضا داریم تا جلوی جنایتکاران جنگی روسیه را بگیرید!"

تاکنون تحریم های غرب از هدف قرار دادن بخش انرژی روسیه اجتناب کرده است.


 

اگر به تازگی به ما ملحق شده‌اید دعوت می‌کنیم مشروح اخبار جنگ را در اینجا مشاهده کنید (13:57):

 • در شب گذشته درگیری‌ها در کیف و اطراف آن شدت گرفتند. ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسیه را در نزدیکی پایگاه خود در یکی از خیابان های اصلی شهر عقب رانده است.
 • یک واحد مسکونی در کیف مورد اصابت قرار گرفت و خسارت شدیدی دید.
 • در صبح امروز، رئیس جمهور زلنسکی ویدئویی از خود در مقابل مکان های دیدنی شهر منتشر کرد و گزارش هایی را که اشاره به تسلیم داشته اند را رد کرد و قول داد که تا پای جان از اوکراین دفاع خواهد کرد.
 • وزارت دفاع روسیه گفت که نیروهای این کشور کنترل شهر ملیتوپل در جنوب شرقی این کشور را در دست دارند - اما یکی از وزرای بریتانیایی به بی‌بی‌سی گفت که نسبت به این ادعا تردید دارد.
 • جیمز هیپی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا می گوید که بریتانیا و 25 کشور دیگر برای ارائه تسلیحات به اوکراین توافق کرده اند.
 • وزارت بهداشت اعلام کرد که تاکنون 198 اوکراینی از جمله دو کودک کشته و بیش از 1000 نفر مجروح شده اند.
 • لهستان از انجام بازی مقدماتی جام جهانی مقابل روسیه در مسکو در ماه مارس خودداری کرده است - فدراسیون فوتبال این کشور اعلام کرد "زمان اقدام فرا رسیده است".
 • سازمان ملل تخمین می زند که 100000 نفر در 48 ساعت گذشته از اوکراین به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.

 

شهردار لویو می گوید حمله روسیه به این شهر توسط ارتش دفع شد (13:50)

شهردار شهر غربی لویو، در نزدیکی مرز با لهستان، می گوید نیروهای اوکراینی حمله روسیه به این شهر را دفع کرده‌اند.

آندری سادووی در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام نوشت که روسیه حدود 60 سرباز و سه هلیکوپتر را در برودی، شهری کوچک در 56 مایلی هفتمین مرکز شهری بزرگ اوکراین، فرود آورد.

وی افزود: "نیروهای مسلح در حال عقب راندن اشغالگران هستند! ما اوضاع را تحت کنترل داریم."

تاکنون بیشتر نبردها در شرق، شمال و جنوب اوکراین متمرکز بوده است.


 

کارشناس سیاست روسیه: محبوبیت پوتین ممکن است از بین برود (13:37)

ما می دانیم که تظاهرات ضد جنگ متعددی در روسیه برگزار شده است و تعداد زیادی از افراد مشهور و تأثیرگذار روسی نیز در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مخالفت خود را با جنگ ابراز کرده‌اند.

اکنون یکی از مشاوران کرملین - آندری کورتونوف، مدیر کل شورای امور بین‌الملل روسیه (RIAC) - به بی‌بی‌سی گفت که توصیه او این بود که تهاجم روسیه به اوکراین قابل توجیه نیست.

او گفت که بسیاری از همکارانش در وزارت خارجه نیز از دیدن آنچه در حال رخ دادن است، "بسیار متعجب و شوکه شده‌اند".

او معتقد است که تصمیم برای حمله در کرملین گرفته شده است.

وی گفت: "اگر عملیاتی باشد که تلفات محدودی داشته باشد و موفقیت آمیز تلقی شود، محبوبیت رهبری کاهش نخواهد یافت."

او گفت که برنامه اولیه پوتین این بود که این عملیات را در دو هفته تکمیل کند.

بنابراین اگر او این کار را انجام دهد، ممکن است آسیب محدود شود و محبوبیتش کماکان در کشور حفظ شود. در غیر این صورت احتمالاً محبوبیت او کاهش چشمگیری خواهد یافت.


 

لهستان از بازی پلی آف جام جهانی مقابل روسیه خودداری کرد (13:31)

رئیس فدراسیون فوتبال لهستان گفت: لهستان به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، دیدار پلی آف جام جهانی 2022 با روسیه را در 24 مارس در مسکو انجام نخواهد داد.

سزاری کولز گفت: "دیگر حرفی نیست، زمان عمل فرا رسیده است."

وی گفت لهستان در حال گفتگو با فدراسیون‌های فوتبال چک و سوئد است تا موضع مشترکی را به سازمان جهانی فیفا ارائه کند.


 

واحد پدافند هوایی اوکراین در مسیر کیف منهدم شد (13:18)

اکنون برخی جزئیات بیشتر در مورد پدافند نظامی ویران شده اوکراینی در اختیار ما رسیده است.

به نظر می رسد یگان موشکی زمین به هوا که شب گذشته در حمله موشکی روسیه منهدم شد، مشابه سیستمی باشد که ماه گذشته توسط کیف در دونباس مستقر شد.

این پدافند به نظر می رسد شبیه به یک بوک ساخت روسیه است؛ یک سامانه موشکی میان برد که قادر به سرنگونی هواپیماها، موشک های کروز و پهپادها است.

این پدافند احتمالا در حالی که برای کمک به تقویت دفاع هوایی پایتخت به سمت کیف در حرکت بود، مورد اصابت قرار گرفته است.

198 اوکراینی تاکنون کشته شده اند - وزیر بهداشت (13:10)

به گفته ویکتور لیاشکو، وزیر بهداشت اوکراین، در مجموع 198 اوکراینی از جمله سه کودک در بحبوحه تهاجم روسیه کشته شده اند.

1115 نفر دیگر نیز زخمی شده اند که در میان آنها 33 کودک او هستند


 

اوکراین در همه جهات از هم می پاشد (13:00)

شهرها و روستاهای مرزی با نام‌هایی مانند Palanca، Siret، Botosani، Beregsurany، و Medyka زمانی برای رانندگان کامیون‌های به عنوان مسیر های دور افتاده  شناخته شده بودند.

اکنون آنها نقاط دقیقی بر روی نقشه جدید اروپا هستند، برای همه کسانی که سعی می کنند بفهمند، سپس با چالش جدید پناهندگان مقابله کنند.

همچنین یک مشکل لجستیکی برای مقامات وجود دارد. آنها نمی دانند چه تعداد از کسانی که پیاده، با ماشین یا قطار فرار می کنند، واقعاً به کمک نیاز دارند.

ماریا 19 ساله و خواهرش کاتیا 13 ساله با دوستانش از کیف فرار کردند.

ماریا گفت.: ما نمی‌دانستیم چه اتفاقی دارد می‌افتد، شروع به تهیه کیسه‌های پلاستیکی برای زباله‌ها کردیم، و فقط انواع لباس‌هایی را که می‌دیدیم به همه جا پرت می‌کردیم - اسناد، پول، و هر چیزی که می شد را بسته‌بندی در هر جایی که می شد گذاشتیم، مانند غذای سگ. "

او افزود: "و در حالی که این اتفاق می افتاد، ما می توانستیم چنین انفجارهایی را در بیرون بشنویم، آنها واقعاً بزرگ بودند. و شما فقط می توانستید مانند آتش شعله های قرمزی که از آنها بیرون می آید ببینید."

این دختران جمعه شب به مجارستان رسیدند و با والدین خود ملاقات کردند.

سازمان ملل تخمین می زند که 100,000 نفر در 48 ساعت گذشته از اوکراین فرار کرده اند.

صدها هزار نفر دیگر در داخل کشور آواره شده اند و سعی می کنند تصمیم بگیرند که بمانند یا ترک کنند.

انتخاب آنها به وضعیت نظامی و هرگونه اقدام دیپلماتیک برای توقف تهاجم بستگی دارد.

 

اوکراین در همه جهات از هم می پاشد

 


آتش سوزی شبانه در بزرگراه کیف - ویدئو (11:40)

بخشی از بزرگراه Prospekt Peremohy در نزدیکی مرکز شهر کیف، شب گذشته به یک منطقه جنگی تبدیل شد، با یک ویدیو نشان می دهد که آتش در امتداد جاده کلیدی که از شرق به غرب از مرکز شهر امتداد دارد، روشن می شود.

بر اساس گزارش رسانه ها، این فیلم در نزدیکی ایستگاه متروی Beresteiska پایتخت، تنها 4 کیلومتر (2.5 مایل) از ساختمانی که وزارت دفاع اوکراین در آن قرار دارد، ضبط شده است.

 

آتش سوزی شبانه در بزرگراه کیف

 


کنترل کیف برای موفقیت روسیه بسیار مهم است (11:10)

بزرگراه به کیف به طرز وحشتناکی آرام است و وسایل نقلیه بسیار کمی در هر دو جهت حرکت می کنند.

در طول راه شواهدی از جنگ وجود دارد.

ما به تازگی از لاشه یک کاروان متشکل از چهار خودروی نظامی اوکراین گذشتیم - یکی از آنها یک سامانه موشکی دفاع هوایی بود. آنها دیروز مورد حمله موشکی روسیه قرار گرفتند. دود همچنان بلند می شد.

کاروان آشکارا به سمت کیف می رفت تا بخشی از دفاع فوری و فزاینده از شهر باشد. حدودا تا یک ساعت رانندگی از شهر ویران شد.

کنترل پایتخت برای مسکو و موفقیت تهاجم روسیه بسیار مهم است.

اما این ممکن است شامل درگیری خیابانی به خیابان باشد. جنگ شهری مانند این به معنای خسارات سنگین برای هر دو طرف خواهد بود.

تا کنون، حدود ساعت 9 صبح روز سوم تهاجم، شهر کاملاً در دست اوکراین باقی مانده است.

مقامات اوکراینی می گویند که وضعیت در شهر و حومه آن "تحت کنترل" است.

 

کنترل کیف برای موفقیت روسیه بسیار مهم است

 


نیروهای روسیه اولین شهر "مهم" را تصرف کردند  (10:50)

وزارت دفاع روسیه تأیید کرده است که آنها شهر ملیتوپل را تصرف کرده‌اند. رویترز آن را اولین مرکز مهم پر جمعیتی توصیف کرده است که از زمان آغاز حمله مسکو به اوکراین در روز پنجشنبه، تصرف شده است.

Melitopol شهری متوسط است که در نزدیکی بندر کلیدی اوکراین Mariupol، در منطقه جنوبی Zaporizhzhya اوکراین واقع شده است.

حدود 150,000 اوکراینی در ملیتوپل زندگی می کنند.

 


کیف مورد اصابت دو موشک قرار گرفت (10:40)

رویترز گزارش می دهد که منطقه جنوب غربی کیف صبح امروز مورد اصابت دو موشک قرار گرفته است. در حال حاضر مشخص نیست که اهداف چه بوده اند.

به گفته شهردار شهر کیف یکی از این موشک ها به یک ساختمان مسکونی اصابت کرد.

رویترز گزارش می دهد که یکی از موشک ها در منطقه نزدیک به فرودگاه ژولیانی پایتخت فرود آمده است.

 


خسارت به ساختمان آپارتمانی در کیف (10:30)

با بیدار شدن اوکراین، تصویر تایید نشده ای در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که به نظر می رسد یک ساختمان آپارتمانی نیمه ویران شده در کیف را نشان می دهد.

گزارش های تایید نشده ای وجود دارد مبنی بر اینکه ساختمانی که ظاهراً در نزدیکی فرودگاه ژولیانی پایتخت قرار دارد، مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

به گفته یک شاهد محلی، رویترز همچنین از حمله موشکی به منطقه نزدیک فرودگاه کیف خبر می دهد. در حال حاضر مشخص نیست که آیا گزارش‌ها مرتبط با همین ساختمان هستند یا خیر، اما زمانی که اطلاعات بیشتری در این مورد داشته باشیم، شما را به‌روزرسانی خواهیم کرد.

 

خسارت به ساختمان آپارتمانی در کیف


وزارت دفاع روسیه مدعی تصرف شهر ملیتوپل شد (10:20)

خبرگزاری های روسی اینترفاکس و اسپوتنیک به نقل از وزارت دفاع این کشور می گویند که نیروهای روسی شهر ملیتوپل در منطقه زاپوریژژیا در جنوب اوکراین را تصرف کرده اند.

ملیتوپل یک شهر متوسط در نزدیکی بندر کلیدی ماریوپل اوکراین است.

 


متا، رسانه های دولتی روسیه را از اجرای تبلیغات بر روی پلتفرم منع می کند (10:05)

شرکت مادر فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ، شرکت مادر فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ اعلام کرد که رسانه‌های دولتی روسیه را از پخش تبلیغات یا کسب درآمد بر روی پلتفرم‌های خود در هر نقطه از جهان منع می‌کند.

ناتانیل گلیچر، رئیس سیاست امنیتی فیس بوک در توییتر نوشت: «ما همچنین به برچسب زدن به رسانه های دولتی روسیه ادامه می دهیم.

وی افزود: این اقدامات جدید اکنون شروع شده و تا آخر هفته ادامه خواهد داشت.

متا، رسانه های دولتی روسیه را از اجرای تبلیغات بر روی پلتفرم منع می کند

 


زلنسکی ویدئویی را منتشر کرد و انکار کرد که خواستار تسلیم شدن شده است (09:40)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، ویدئویی از خود را در توئیتر منتشر کرده است که در حال قدم زدن در خیابان‌های کیف است تا با شایعاتی که مبنی بر تسلیم شدن ارتش به نیروهای روسی از ارتش خواسته است مبارزه کند.

او در مقابل پس‌زمینه خانه گورودتسکی کیف گفت: «اطلاعات جعلی زیادی در فضای مجازی وجود دارد که من از ارتش خود می‌خواهم سلاح‌ها را زمین بگذارد، و این که در حال ترک اوکراین است.

"من اینجا هستم. ما اسلحه خود را زمین نمی گذاریم. ما از کشور خود دفاع خواهیم کرد."

زلنسکی ویدئویی را منتشر کرد و انکار کرد که خواستار تسلیم شدن شده است


اوکراین می گوید 3500 سرباز روسی تاکنون کشته شده اند (06:40)

ارتش اوکراین اطلاعاتای را که به ادعای آنها شکست روسیه است، منتشر کرده است.

بر اساس پستی در صفحه فیسبوک ارتش اوکراین، بیش از 3500 سرباز روسی که در این تهاجم شرکت داشتند کشته و تقریباً 200 نفر اسیر شده اند.

آنها می افزایند که روسیه نیز تاکنون 14 هواپیما، 8 هلیکوپتر و 102 تانک را از دست داده است. بی بی سی نمی تواند به طور مستقل هیچ یک از این ادعاها را تأیید کند.

روسیه تاکنون تلفات جانی را اعتراف نکرده است.

 


صبح آرام و  کیف پس از آژیرها و شلیک های ترسناک گلوله شبانه (06:20)

پس از یک شب جنون آمیز پر از آژیرهای حمله هوایی و تیراندازی، مردم کیف از صبحی آرام و پر از وحشت صحبت می کنند - آنقدر ساکت که صدای جیر جیر پرندگان از دور شنیده می شود.

الکساندر شربا، سفیر اوکراین در اتریش گفت که طلوع آفتاب صبح امروز پایان یک شب تیراندازی است.

او گفت: "خورشید در کیف طلوع می کند. تیراندازی در محله من متوقف شد. احساس می کنم پایان یک فیلم خون آشام است."

پل آدامز و جیمز واترهاوس از بی بی سی که آنها نیز در کیف هستند، سکوت "وهم آور" مشابهی را گزارش کردند.

آدامز گفت: "ساکت [اما] همه می دانند که همه چیز می تواند در یک لحظه تغییر کند."

 


موشک هایی که از دریای سیاه به سمت اوکراین پرتاب شدند (06:14)


گزارش ها حاکی از آن است که موشک ها از دریای سیاه به سمت اوکراین پرتاب می شوند.

حملات هوایی نیز در تعدادی از مناطق، در تشدید آشکار خشونت، گزارش شده است.

 


رئیس جمهور اوکراین پیشنهاد آمریکا برای ترک  اوکراین را رد کرد (06:00)

رسانه های آمریکایی می گویند ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پیشنهاد واشنگتن برای کمک به ترک او از اوکراین را رد کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد اطلاعاتی که مستقیماً از گفتگو مطلع است، گزارش داد که آقای زلنسکی گفت: "مبارزه اینجاست. من به مهمات نیاز دارم، نه سواری."

واشنگتن پست همچنین به نقل از مقامات آمریکایی و اوکراینی گفته بود که دولت آمریکا آماده کمک به آقای زلنسکی است.

آقای زلنسکی به دلیل واکنشش به حمله روسیه به طور گسترده در رسانه های اجتماعی مورد تحسین قرار گرفته است. این کمدین و هنرپیشه سابق پیش از این سخنان تکان دهنده ای ایراد کرده بود و در آن قول داده بود به مبارزه ادامه دهد و گفت: "وقتی به ما حمله کنید، چهره ما را خواهید دید نه پشت ما."

او همچنین در اوایل روز جمعه ویدیویی از خود منتشر کرده بود که در آن او و دستیاران کلیدی‌اش را در پایتخت نشان می‌داد و گزارش‌هایی مبنی بر فرار او از کیف را رد کرد.

او گفت: ما همه اینجا هستیم. "و به همین منوال خواهد ماند."

 


آخرین تخوات  در  اوکراین

ساعت 07:00 صبح امروز در اوکراین، سومین روز از تهاجم روسیه به این کشور است.

دیشب بسیاری در خانه ها یا پناهگاه های زیرزمینی خود بوده اند زیرا آژیرهای حمله هوایی در طول شب هشدارهایی را به صدا در می آوردند.

در طول شب، گزارش‌هایی از درگیری‌ها و انفجارهای شدید در سراسر پایتخت کیف شنیده‌ایم.

نیروهای اوکراینی سعی در عقب راندن حملات روسیه داشتند. ارتش در یک پست فیسبوکی اعلام کرد که یک یگان ارتش در کیف نیروهای روسیه را در یک خیابان اصلی شهر عقب راند.

اوایل صبح امروز، نیروهای مسلح اوکراین در پست دیگری در فیس بوک اعلام کردند که «نبردهای سنگین» در بخشی از شهر در جریان است و «نبرد فعال» در برخی از خیابان‌ها در جریان است. این چند ساعت پس از آن صورت گرفت که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین هشدار داد روسیه تلاش خواهد کرد تا در کیف «توفان» به پا کند.

به گزارش کیو ایندیپندنت، بیش از 50 انفجار و شلیک مسلسل سنگین در پایتخت گزارش شده است
با این حال، الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع، گفت که ارتش اوضاع را در کیف "کنترل" می کند و بر اساس گزارش سایت خبری اوکراینی LB.UA، "ما با استفاده از تمام ابزارهای موجود، گروه ترکان را متوقف می کنیم." 

دولت ایالات متحده از کنگره درخواست کمک 6.4 میلیارد دلاری برای کمک به اوکراین کرده است

آژانس های امدادی سازمان ملل پیش بینی می کنند که تا پنج میلیون اوکراینی ممکن است به کشورهای اطراف فرار کنند.

 

.

.

.


جمعه 25 فوریه


 

کاخ سفید: پیشنهاد پوتین برای مذاکره، دیپلماسی واقعی نیست (23:46)

وزارت خارجه آمریکا پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای مذاکره با اوکراین را رد کرد و آن را «دیپلماسی غیر واقعی» خواند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگاران در واشنگتن گفت که دیپلماسی نمی‌تواند "در زیر آتش بمب‌ها و ماشه‌های تفنگ" انجام شود.

او گفت برای تحقق دیپلماسی، اقدامات نظامی روسیه در اوکراین باید متوقف شود و نیروهای روسیه باید خارج شوند.

پرایس افزود، ت کنون ایالات متحده هیچ نشانه‌ای مبنی بر تمایل پوتین به موفقیت دیپلماسی ندیده است.

اوایل روز جمعه، کرملین اعلام کرد که پوتین برای گفت‌وگوهای سطح بالا با یک هیئت اوکراینی در بلاروس درباره اتخاذ «بی‌طرفی» و «غیر نظامی شدن» این کشور «آماده» است.


 

تماشا کنید: حملات موشکی، آتش تانک و اصابت ساختمان ها در کیف (23:31)

همانطور که در یک ساعت گذشته گزارش داده بودیم، صدای انفجارهای جدیدی در پایتخت اوکراین شنیده شده است.

فیلم‌هایی در رسانه های اجتماعی منتشر شده‌اند که اغلب اشاره به ترکش های موشک ها و خانه های آسیب دیده دارند.

برای مشاهده ویدئو اصلی اینجا کلیک کنید


 

روسیه دسترسی به فیس بوک را محدود می کند (23:14)

روسیه اعلام کرده است که دسترسی به فیس بوک را محدود کرده است. مسئولان روسی سران این پلتفرم را به "سانسور" رسانه های این متهم کرده‌اند.

مسکو چندین سال است که در تلاش است تا کنترل شدیدتری بر اینترنت و فناوری های بزرگ اعمال کند.

هنوز مشخص نیست که محدودیت های روسیه در فیس بوک شامل چه مواردی می شود. مسکو در روزهای اخیر سرعت توییتر را نیز کاهش داده بود.


 

آخرین وضعیت و اخبار جنگ (23:07)

صدای انفجار در کیف کماکان به گوش می رسد؛ شهردار کیف نسبت به وضعیت "تهدید کننده" کنونی هشدار داده است

اوکراین می گوید 18000 مسلسل در اختیار داوطلبان قرار داده است

ویدئوهایی که از اوایل امروز منتشر شد، خودروهای زرهی را در حال پیشروی در مناطق شمالی شهر نشان می دهند

اتحادیه اروپا ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه را تحریم کرده است

ناتو می گوید هزاران سرباز دیگر را در شرق اروپا مستقر می کند

بر اساس گزارش ها، مردان اوکراینی در حالی که تلاش می کنند از کشور فرار کنند، از خانواده های خود جدا می شوند. مردان 18 تا 60 ساله اکنون از عبور از مرز منع شده‌اند

سازمان ملل می گوید که در حال افزایش عملیات برای کمک به غیرنظامیان آسیب دیده از تهاجم روسیه است. تخمین زده می شود که بیش از 100000 نفر در حال حاضر خانه های خود را ترک کرده اند.


 

صدای تیراندازی و گلوله های توپ در کیف شنیده شد (22:21)

صدای انفجارهای بیشتری در پایتخت اوکراین شنیده شده است. خبرگزاری رویترز می گوید صدای انفجارهای ناشی از گلوله های توپخانه همراه با تیراندازی شدید در مناطق غربی پایتخت شنیده شده است.

زلنسکی و بایدن درباره «کمک دفاعی» گفتگو کردند (22:18)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز جمعه با یکدیگر تماسی ۴۰ دقیقه‌ای داشتند که در آن دو طرف درباره تحریم‌ها و کمک‌های دفاعی آمریکا به اوکراین بحث کردند.

به گفته کاخ سفید، دو رهبر 40 دقیقه صحبت کردند.

پس از این دیدار، زلنسکی در توییتی نوشت که دو طرف درباره «تقویت تحریم‌ها، کمک‌های دفاعی ملموس و ائتلاف ضد جنگ» گفتگو کردند.

جزئیات بیشتری از این تماس فاش نشده است.


 

ناتو نیروهای بیشتری در شرق اروپا مستقر می کند (21:15)

رهبران ناتو می گویند پس از تهاجم روسیه، نیروهای بیشتری را در شرق اروپا مستقر می کنند.

این 30 رهبر در بیانیه ای مشترک می گویند: "هیچ کس نباید فریب رگبار دروغ های دولت روسیه را بخورد."

ناتو از مسکو می‌خواهد تمام نیروهایش را از اوکراین خارج کند و «از مسیر تجاوزی که انتخاب کرده است، برگردد».

در این بیانیه آمده است: «تصمیم رئیس‌جمهور پوتین برای حمله به اوکراین یک اشتباه استراتژیک وحشتناک است که روسیه برای سال‌های آینده بهای سنگینی را چه از نظر اقتصادی و چه از لحاظ سیاسی پرداخت خواهد کرد».

ناتو در مورد اعزام نیرو به اروپای شرقی می‌گوید که "تمامی استقرارهای لازم را برای تضمین بازدارندگی و دفاع قوی و معتبر انجام خواهد داد".

این بیانیه می افزاید: «اقدامات ما پیشگیرانه، متناسب و غیر تشنجی هستند و باقی می مانند».

 


تحریم های اتحادیه اروپا - اما بدون ممنوعیت سفر برای پوتین و لاوروف (21:00)

جیسیگ پاور - خبرنگار بی بی سی

اتحادیه اروپا قبلاً گفته بود که برای سیاستمداران بلندپایه و شخصیت‌های رسانه‌ای برجسته، به غیر از 300 عضو دومای ایالتی، مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر وضع خواهد کرد.

بنابراین این سوال پیش آمده است که چرا خود رئیس جمهور پوتین از چنین تحریم هایی در امان بود؟

اکنون مشخص شده است که پوتین و وزیر امور خارجه مشهورش، سرگئی لاوروف، در نهایت در معرض مسدود شدن دارایی‌ها قرار خواهند گرفت.

دیپلمات ها به من می گویند که ممنوعیت سفر مربوطه بخشی از تصویر این زوج نیست، زیرا مسدود کردن امکان گفتگوهای آینده در خاک اروپا مشکل ساز خواهد بود.

با این حال، مشخص نیست که اتحادیه اروپا چه دارایی‌هایی را به عنوان بخشی از این اقدام شناسایی کرده است، که باعث می‌شود برخی پیشنهاد کنند که این اقدام تا حد زیادی "نمادین" است.

در همین حال، منابع اتحادیه اروپا به من می گویند که ایده قطع ارتباط روسیه با سیستم پرداخت های بین المللی سوئیفت برای بسته سوم احتمالی تحریم ها روی میز است.

بریتانیا علناً برای این اقدام فشار آورده است، اما می‌گوید که نمی‌تواند به صورت جداگانه عمل کند. برخی از کشورها، مانند آلمان، تمایلی نداشتند - از ترس اینکه اگر روسیه از یک سیستم پرداخت مهم قطع شود، روسیه ممکن است شروع به قطع عرضه گاز طبیعی اروپا کند.

 


 

آخرین تحولات چیست؟ (20:40)

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، در اینجا جدیدترین سرفصل ها آمده است:

 

نیروهای روسی در حومه شمالی کیف هستند

 

 • اوکراین می گوید که نیروهای روسی در حومه شمالی کیف هستند و فرودگاه هاستومل را درست خارج از شهر تصرف کرده اند.
 • وزارت دفاع بریتانیا، با این حال، می گوید که بخش عمده ای از نیروهای روسیه هنوز تقریباً 50 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارند.
 • در پیش بینی حمله روسیه به شهر، مقامات اوکراینی 18000 سلاح بین ساکنان محلی توزیع کرده اند. بر اساس گزارش ها، نیروهای اوکراینی پل های منتهی به شهر را نیز تخریب کرده اند
 • اوایل امروز ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از ارتش اوکراین خواست تا دولت را سرنگون کنند
 • مقامات دفاعی ایالات متحده گفته اند که معتقدند تهاجم روسیه شتاب خود را از دست می دهد و بیش از حد انتظار با مقاومت روبرو شده است.
 • روسیه نسبت به "عواقب جدی" در صورت پیوستن فنلاند یا سوئد به ناتو هشدار داده است.
 • اوکراین می‌گوید، نیروهای روسی در نواحی شمالی کیف پایتخت هستند، و ویدئو پیشروی خودروهای زرهی را نشان می‌دهد.
 • بریتانیا می‌گوید بخش عمده‌ای از نیروهای روسی که به سمت شهر پیشروی می‌کنند در بیش از 50 کیلومتری آن باقی مانده‌اند.
 • ولادیمیر پوتین به سربازان اوکراینی می‌گوید که رهبری کشورشان را سرنگون کنند.
 • در همین حال دولت اوکراین از شهروندان می خواهد کوکتل مولوتف بسازند و از شهر دفاع کنند.
 • وزارت کشور اوکراین همچنین می گوید 18000 مسلسل به داوطلبان داده شده است.
 • نیروهای روسی می گویند که کنترل فرودگاه هوستومل در نزدیکی کیف را به دست گرفته اند.
 • در جزیره ای در دریای سیاه، 13 مرزبان از تسلیم شدن به کشتی جنگی روسی خودداری کردند و قتل عام شدند.
 • روسیه از فینال لیگ قهرمانان محروم شد، از مسابقه آواز یوروویژن 2022 کنار گذاشته شد و از میزبانی جایزه بزرگ فرمول یک منصرف شد.

 

 


مسکو هشدار داد پیوستن فنلاند یا سوئد به ناتو باعث واکنش روسیه خواهد شد (20:20)

 

پیوستن فنلاند یا سوئد به ناتو

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داد که پیوستن فنلاند یا سوئد به ائتلاف دفاعی ناتو واکنش جدی مسکو را در پی خواهد داشت.

خبرگزاری های روسی گزارش دادند که ماریا زاخارووا در یک نشست خبری در مسکو تهدید کرد که اگر هر یک از کشورهای شمال اروپا به دنبال پیوستن به ائتلاف امنیتی باشند، «عواقب نظامی و سیاسی جدی خواهد داشت که کشور ما را ملزم به انجام اقدامات متقابل خواهد کرد».

زاخارووا گفت: «ما تعهد دولت فنلاند به سیاست عدم تعهد نظامی را عامل مهمی در تضمین امنیت و ثبات در شمال اروپا می‌دانیم.»

در حالی که فنلاند در برخی موارد با ائتلاف امنیتی همکاری می کند و در نشست امروز این نهاد در بروکسل شرکت می کند، به طور رسمی به این اتحادیه نپیوسته است.

ماه گذشته، سانا مارین، نخست وزیر فنلاند گفت که "بسیار بعید" است که فنلاند برای عضویت در ناتو در دوره ریاست جمهوری خود اقدام کند.

 

پیوستن فنلاند یا سوئد به ناتو

 


ترند هشتگ «نه به جنگ» در رسانه های اجتماعی روسی زبان

هشتگ «نه به جنگ» در رسانه های اجتماعی روسی زبان، از جمله پروفایل تعدادی از چهره های مشهور روسی، پرطرفدار بوده است.

هشتگ و کپشن تقریباً 208000 بار در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده است که گاهی اوقات با یک مربع سیاه همراه است. این پست ها از روسیه و دیاسپورای روسیه و همچنین جمعیت روسی زبان جمهوری های شوروی سابق می آیند.

"ترس و درد. نه به جنگ،" در پست پنجشنبه ایوان اورگانت، مجری محبوب برنامه گفتگوی آخر شب، خوانده شد.

دیگر افراد مشهور روسی نیز احساسات مشابهی را به اشتراک گذاشته اند.

مانیژا، خواننده روسی-تاجیکی که نماینده روسیه در مسابقه یوروویژن 2021 بود، نوشت: «تسلیم وحشت و دستکاری اطلاعات نشوید.

"حالا هر حرکت یا حرف اشتباهی می تواند کشنده باشد. #نه_به_جنگ"

 


با پیشروی روسیه، تیم بی بی سی داوطلبان اوکراینی مسلح را در خیابان های کیف پیدا می کند

وقتی به خیابان‌های کیف می‌رویم، غیرنظامیان اوکراینی را می‌بینیم که اکنون برای محافظت از کشورشان سلاح حمل می‌کنند.

مردانی با لباس های ورزشی و شلوار جین با تفنگ های آویزان شده در پشت ایست های بازرسی، و پنهان شده در درختان کنار جاده، داوطلبان جوان دیگری هستند که روی زمین پشت سلاح های ضد تانک دراز کشیده اند.

همانطور که جلوتر می رویم، سربازان حرفه ای را می یابیم که برای آخرین ایستادگی آماده شده اند. آنها توسط توپخانه و تانک های اوکراینی در مقابل موضع روسیه، در کمتر از 30 کیلومتری مرکز پایتخت، همراهی می شوند.

و به زودی نشانه‌هایی از نزدیک‌تر شدن نبرد را می‌یابیم که یک کامیون در میانه راه آتش گرفته است.

در گوشه و کنار، من و همکارم عبدالجلیل عبدالرسولوف، خانواده اولنا، یک گروه پنج نفره را می‌یابیم.

خودرو آنها در بدترین زمان ممکن پنچر شده ادست. آنها دیوانه وار سعی می کنند آن را عوض کنند و یک نوزاد را روی صندلی عقب ببندند.

قبل از اینکه صدای بلند دیگری همه را ساکت کند، مادر اولنا به ما می گوید: «ما واقعاً می ترسیم.

وقتی از او می پرسم نظرش در مورد حمله پرزیدنت پوتین به کشورش چیست، انفجار شدیدتری فضا را درنوردید. دستانش را بالا می‌گیرد و می‌گوید: می‌شنوی، او بود.

همانطور که در حال رانندگی هستیم، سربازانی را می بینیم که در امتداد برآمدگی های وسیعی که از رودخانه دنیپرو عبور می کنند، صف کشیده اند. برخی از تک تیراندازان اوکراینی در جبهه های خود دراز کشیده اند و به مناظر خود نگاه می کنند. سایر همکاران پشت سر آنها نیز موضع دفاعی مشابهی اتخاذ کرده اند.

ما چهره مردان جوان را به طور قابل درک مضطرب می بینیم. بی تردید این ترس وجود دارد که فقط چند ساعت طول می کشد تا روس ها رو در رو با آنها مقابله کنند و سعی کنند سرمایه آنها را تصرف کنند.

 


آخرین تصاویر ارسالی از اوکراین (19:00)

در حالی که درگیری ها در سراسر اوکراین ادامه دارد، ساکنان در واکنش به نزدیک شدن نیروهای روسی در حال گریز از پایتخت این کشور هستند:

آغاز مهاجرت گسترده از اوکراین (18:59)

مهاجرت گسترده‌ای از اوکراین به سوی چندین مرز غربی - از لهستان در شمال تا مولداوی در جنوب - آغاز شده است.

اغلب کسانی که موفق به عبور از مرزها می‌شوند زنان و کودکان هستند.

دولت اوکراین نیمه شب پنجشنبه به مردان واجد شرایط دستور داده تا در کشور بمانند و با دشمن بجنگند. با این حال، بسیاری از مردان نیز در حال گریز از مرزها هستند.

یکی از مقصدهای غیرنظامیان فراری اوکراین، مرز مجارستان در نزدیکی Beregsurany است، جایی که اغلب مهاجران پیاده هستند. از بین این افراد اغلب زنان و کودکان را می توان مشاهده کرد که تابعیتی مضاعف (مجارستانی-اوکراینی) دارند.

منطقه Transcarpathian در غرب اوکراین دارای 150000 بومی مجارستانی است.


 

بریتانیا: ما از چین انتظار داریم که از حاکمیت ارضی اوکراین دفاع کند (18:56)

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، این مطلب را پس از صحبت با وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، توییت کرد.

پیش از این، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به ولادیمیر پوتین گفت که چین از تلاش های روسیه برای حل بحران اوکراین "از طریق گفتگو" حمایت می کند.

چین و روسیه روابط دیپلماتیک نزدیکی دارند و پیش از این، وزارت خارجه چین از «تهاجم» خواندن حمله روسیه خودداری کرد و آن را صرفا دفاع از ارزش های روسی عنوان کرد.


 

پوتین خطاب به ارتش اوکراین خواستار شد تا دولت را خلع سلاح کرده و خودشان قدرت را در اختیار بگیرند (18:46)

او می‌گوید باندریت‌ها (مبارزان ضد شوروی) و نئونازی‌ها «تسلیحات سنگین از جمله سامانه‌های پرتاب موشک‌های متعدد» در شهرها، از جمله کیف و خارکف، نصب کرده‌اند.

"نئونازی‌ها" اصطلاحی است که به طور مرتب توسط رئیس جمهور پوتین برای تمسخر دولت اوکراین استفاده می شود. زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین که یهودی است، علاقه‌ای به شنیدن این اصطلاح ندارد.

پوتین می‌گوید: «آنها در سراسر جهان مانند تروریست‌ها عمل می‌کنند و پشت سر مردم سپر می‌شوند تا روسیه را به ایجاد تلفات در میان مردم صلح‌جو متهم کنند.

مطمئناً مشخص است که همه اینها به توصیه مشاوران خارجی و بیش از همه مشاوران آمریکایی اتفاق می افتد.

او سپس نیروهای اوکراینی را مورد خطاب قرار می دهد.

"من بار دیگر به نیروهای مسلح اوکراین خطاب می‌کنم: به نئونازی‌ها و باندری‌ها اجازه ندهید از فرزندان، همسران و افراد مسن شما به عنوان سپر انسانی استفاده کنند".

"قدرت را در دستان خود بگیرید. به نظر می رسد ما و شما راحت تر از آن باند معتادان به مواد مخدر و نئونازی ها در کیف به توافق برسیم."


 

آخرین وضعیت و اخبار جنگ (18:30):

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از ارتش اوکراین خواست تا اعلام بی طرفی کرده و خود را از تحت حاکمیت دولت خارج کنند

وزارت دفاع روسیه می‌گوید نیروهای این کشور فرودگاه اصلی هوستومل در نزدیکی کیف را تحت کنترل خود درآورده‌اند. آن‌ها ادعا می‌کنند که 200 سرباز از یگان‌های ویژه اوکراین کشته شده‌اند و هیچ تلفاتی به روسیه وارد نشده است - مانند سایر ادعاها در مورد آمار تلفات، ما نمی‌توانیم این موضوع را تأیید کنیم.

خودروهای زره‌ای اوکراینی برای دفاع از شهر در برابر نزدیک شدن نیروهای روسی وارد کیف شده اند

وزارت کشور اوکراین می گوید که 18000 اسلحه در کنار دستورالعمل ساخت کوکتل مولوتف به داوطلبان ارائه شده است.

وزیر نیروهای مسلح بریتانیا به نمایندگان پارلمان گفت که حدود 450 سرباز روسی و 194 اوکراینی از جمله 57 غیرنظامی از زمان آغاز تهاجم کشته شده اند.

اوکراین می گوید بیش از 1000 نیروی روسی از زمان تهاجم کشته شده اند - باز هم، ما نمی توانیم این ادعاها را تأیید کنیم

کرملین می گوید "روسیه برای مذاکره با اوکراین در مینسک آماده است البته این مذاکره زمانی رخ خواهد داد که اوکراین از پیمان ناتو خارج شود. روسیه همیشه از اوکراین خواسته است که از پیوستن به ناتو خودداری کند"، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که اوکراین با مذاکرات بر این اساس موافقت کند.

نخست وزیر لهستان گفت: لهستان در حال آماده شدن برای بستن حریم هوایی خود به روی خطوط هوایی روسیه است

آژانس پناهندگان سازمان ملل تخمین می زند که حدود 100000 نفر در حال حاضر آواره شده اند، اما معتقد است تا پنج میلیون نفر می توانند با تشدید درگیری به خارج از کشور فرار کنند.


 

مشاهده دود در نزدیکی مرکز کیف (18:07)

جیمز وایت خبرنگار بی بی سی این تصاویر را از مرکز کیف گرفته است.

دود سیاه در سمت شرقی رودخانه دنیپر در پایتخت اوکراین مشاهده شد.

خودروهای نظامی اوکراین برای دفاع از شهر وارد کیف می شوند (17:35)

وزارت کشور اوکراین می گوید خودروهای زرهی اوکراینی برای دفاع از کیف وارد این شهر شدند.

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، پیش از این گفته بود که پایتخت اوکراین "وارد فاز دفاعی" شده است.

دولت از مردم کیف می‌خواهد تا برای مقاومت در برابر سربازان روسی، از جمله ساخت کوکتل مولوتف و گرفتن سلاح، هر کاری که می‌توانند انجام دهند.


 

اوکراین می گوید 18000 مسلسل را در اختیار داوطلبان کیف قرار می دهد (17:34)

همزمان با پیشروی نیروهای روسی به سمت پایتخت اوکراین، مقامات از مردم می خواهند تا هر کاری که می توانند برای مقاومت در برابر نیروهای مهاجم انجام دهند.

هم وزارت دفاع و هم وزارت کشور از ساکنان کیف درخواست می‌کنند که "ما را از تحرکات نیروهای دشمن مطلع کنند، کوکتل مولوتف بسازند و دشمن را از پیشروی بازدارند".

فایلی حاوی دستورالعمل ساخت گام به گام بمب های بنزینی در شبکه های اجتماعی وزارت کشور منتشر شده است.

وادیم دنیسنکو، مشاور وزارت کشور می گوید که 18000 مسلسل "در کیف به همه داوطلبان و همه کسانی که می خواهند با سلاح در دستانشان از پایتخت دفاع کنند، تحویل داده شده است."

"تجهیزات نظامی دولتی اکنون برای دفاع از پایتخت وارد کیف می شود. من از همه ساکنان کیف می خواهم - لطفا از آن فیلم نگیرند، چراکه این کار برای محافظت از شهر ما ضروری است."


 

با پیشروی سریع نیروهای نظامی روسیه، به شمار داوطلبان اوکراینی برای دفاع از میهن اضافه می شود (17:27)

وقتی به خیابان‌های کیف می‌رویم، غیرنظامیان اوکراینی را می‌بینیم که اکنون برای محافظت از کشورشان سلاح حمل می‌کنند.

مردانی مسلح با لباس های ورزشی و شلوار جین که در پشت ایست های بازرسی و در میان درختان کنار جاده و پنهان شده‌اند. همچنین داوطلبان جوان دیگری دیده می شوند که روی زمین پشت سلاح های ضد تانک به صورت درازکش در حالت آماده باش هستند.


 

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از حمله روسیه به اوکراین تمجید کرد (17:25)

در بیانیه ریاست جمهوری سوریه آمده است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه روز جمعه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، از حمله همتای روس خود به اوکراین به عنوان "اصلاح تاریخ" ستایش کرد.

در بیانیه‌ای که در وب‌سایت رسمی کرملین منتشر شد، بشار اسد «سیاست بی‌ثبات‌کننده آمریکا و ناتو را که منجر به تنزل جدی اوضاع در خاورمیانه شده است» محکوم کرد.

گفتنی است پوتین در طول جنگ داخلی سوریه به شدت از نیروهای حامی بشار اسد حمایت کرد.


 

حال و هوای کیف از زبان یک روزنامه نگار (17:17)

ساعت 3 صبح از خواب بیدار شدم و اخبار را بررسی کردم و متوجه شدم که من و پسرم باید کیف را ترک کنیم.

تانک ها از سمت شمال و از جهات دیگر به پیشوری در شهر ادامه می دهند. واضح بود که ارتش روسیه در حال تلاش برای محاصره شهر بود و به زودی به هدف خود خواهد رسید.

منابع محلی درباره حملات هوایی به ما هشدار داده بودند اعلام کردند که خطر حملات تا ساعت 08:00 وجود دارد. تنها 30 دقیقه پس از بررسی اخبار انفجارهایی را از حومه شهر شنیدم.

در روز پنجشنبه بسیاری از مردم از کیف به سمت غرب - به سمت شهر غربی لویو و مرز لهستان – حرکت کردند.

با شوهرم که در حال حاضر از خانه دور است تماس گرفتم و نقشه‌ای کشیدم تا به سمت شرق به روستای پدر و مادرش در حومه اوکراین بروم. ما این تصمیم را زمانی گرفتیم که پسر 10 ساله‌مان با شندین صدای انفجارها از ترس به خود می‌لرزید.

اغلب جاده ها خالی از ماشین هستند. با رسیدن به خارج از شهر با تانک های اوکراینی مواجه شدیم که در جهت مخالف به سمت کیف حرکت می کردند.

در طول مسیر بسیار استرس داشتم که مبادا به نیروهای روسی برخورد کنیم. با این حال تنها و فکر و ذکر من خروج از شهر و رسیدن به محلی امن بود.

من به طور دوره‌ای توقف می‌کردم تا تلفنم را چک کنم و متوجه شدم که درگیری خیابانی در اوبولون، حومه شمالی کیف گزارش شده است. همکارانی که در آنجا زندگی می کردند قصد داشتند آنجا را ترک کنند.

این اتفاقات وحشتناک در حال رخ دادن بودند، با این حال آفتاب صبحگاهی بسیار زیبا بود و اولین نشانه‌های بهار در حومه شهر نمایان شده بودند. منظره کاملا سورئال بود.

بعد از چند ساعت به روستا رسیدیم. از کنار درخت توتی رد شدم که تابستان گذشته از جمع آوری میوه‌های آن بسیار خوشحال بودم. امروز دوباره خوشحال بودم اما به روشی کاملاً متفاوت - خوشحالم که از کیف بیرون آمدم، خوشحالم که زنده هستم، خوشحالم که با پسرم به مکانی امن رسیدم.


 

آمار تلفات گزارش شده تاکنون چقدر است؟ (17:03)

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که بیش از 1000 نیروی روسی را کشته‌اند

جیمز هیپی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا به نمایندگان پارلمان گفت که 450 سرباز روسی و حداقل 194 اوکراینی از جمله 57 غیرنظامی کشته شده اند.

این پس از آن بود که سازمان ملل اعلام کرد حداقل 25 غیرنظامی در حملات هوایی در سراسر کشور کشته و 102 نفر زخمی شده اند.

روسیه اعلام کرد که 200 نیروی اوکراینی را هنگام تصرف فرودگاه اصلی هوستومل در نزدیکی کی‌اف "کشته است" و 13 اوکراینی در هنگام دفاع از جزیره کوچک مار کشته شدند.

روز پنجشنبه اوکراین اعلام کرد که بیش از 40 سرباز این کشور کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند


 

راننده‌ای که در حال فرار از دست تانک های روسی بود به طور معجره آسایی زنده ماند (16:49)

اوایل امروز، اخباری مبنی بر تردد خودروهای زرهی روسی از طریق اوبولون، منطقه ای در شمال مرکز شهر کیف، گزارش کردیم.

این عکس عواقب آن حادثه را نشان می دهد - یک ماشین غیرنظامی مسطح شده که توسط یکی از خودروهای نظامی له شد.

شایان ذکر است راننده سالخورده زنده از لاشه بیرون کشیده شد.


 

نیروهای روسی شهر چرنیهیو را محاصره کردند (16:45)

وزارت دفاع روسیه می گوید نیروهای این کشور شهر چرنیهیو را که در حدود 150 کیلومتری شمال پایتخت کی‌ایف قرار دارد، محاصره کرده‌اند (نقشه زیر را ببینید).

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این کشور در اظهاراتی که توسط خبرگزاری روسی اینترفکس گزارش شده است، گفت: «محاصره شهر چرنیهف کامل شده است».

او همچنین گفت که در کنترل فرودگاه کلیدی هوستومل در نزدیکی کی‌اف - که قبلاً گزارش دادیم - نیروهای روسی 200 نیروی ویژه اوکراین را "نابود کردند".


 

کرملین: روسیه آماده مذاکره با اوکراین درباره بی طرفی است (16:43)

خبرگزاری رسمی روسیه، ریانووستی گزارش داد، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین می گوید روسیه برای مذاکره با اوکراین در مینسک، پایتخت بلاروس، آماده است.

اما او گفت که این مذاکره زمانی رخ خواهد داد که اوکراین از پیمان ناتو خارج شود. روسیه همیشه از اوکراین خواسته است که از پیوستن به ناتو خودداری کند.

رئیس جمهور اوکراین خواستار مذاکره با ولادیمیر پوتین شده است اما هیچ نشانه‌ای مبنی بر موافقت وی با مذاکرات بر این اساس وجود ندارد.

مینسک از این جهت حائز اهمیت است که در آنجا توافقنامه‌هایی برای پایان دادن به درگیری در شرق اوکراین که در سال 2014 آغاز شد، امضا شد.

رهبر روسیه با حمله به اوکراین، این توافقات را پاره کرده است.

پیشتر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته بود تا زمانی که ارتش اوکراین سلاح های خود را زمین نگذارد، هیچ مذاکره‌ای در کار نیست.


 

اتحادیه اروپا دارایی های اروپایی پوتین و لاوروف را در کشورهای عضو "بلوکه می کند" (16:31)

یکی از مقامات اتحادیه اروپا می گوید که اتحادیه تصمیم گرفته است دارایی های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور را در بانک های اروپایی مسدود کند.

با این حال، مشخص نیست که آیا هر یک از این افراد دارایی های قابل توجهی در اتحادیه اروپا دارند یا خیر.

به محض دریافت آنها، جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.


 

57 غیرنظامی در میان 194 اوکراینی که در حمله روسیه کشته شدند – بریتانیا (16:26)

جیمز هیپی، وزیر نیروهای مسلح بریتانیا به نمایندگان مجلس عوام گفته است که از زمان آغاز تهاجم ولادیمیر پوتین در روز گذشته، 450 سرباز روسی و 194 اوکراینی از جمله 57 غیرنظامی کشته شده اند.

این تعداد تلفات غیرنظامیان بیشتر از گزارش‌هایی است که شورای حقوق ملل متحد در مورد 25 تلفات اعلام کرده بود.

هیپی همچنین گفت که نیروهای بیشتر بریتانیا زودتر از زمان برنامه ریزی شده به استونی یکی از متحدان ناتو اعزام شده اند - و در مجموع 1000 سرباز برای کمک به کشورهای همسایه اوکراین برای رسیدگی به پناهجویان اوکراینی در حالت آماده باش هستند.


 

بر اساس گزارش ها، نیروهای روسی کنترل فرودگاه نزدیک به کی‌اف را به دست گرفتند (16:08)

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، وزارت دفاع روسیه می گوید نیروهایش کنترل فرودگاه کلیدی هوستومل در نزدیکی کی‌اف را به دست گرفته اند.

این گزارش می‌گوید برای کنترل این فرودگاه از 200 هلیکوپتر روسی و یک نیروی فرود استفاده شده است. این منبع آگاه همچنین می گوید شریان‌های اصلی کی‌اف از سمت غرب مسدود شده‌اند.


 

زلنسکی از پوتین خواست تا به میز مذاکره بیاید (16:02)

زلنسکی با تمجید از شجاعت سربازان اوکراینی، از همتای روسی خود – ولادیمیر پوتین - خواست تا مذاکرات برای آتش بس را آغاز کنند.

زلنسکی می گوید: «می خواهم یک بار دیگر به رئیس جمهور فدراسیون روسیه پیشنهاد مذاکره بدهم».

"نبرد در سراسر خاک اوکراین ادامه دارد. بیایید پشت میز مذاکره بنشینیم تا از کشتار مردم جلوگیری کنیم".


 

رئیس جمهور اوکراین می گوید من هدف شماره یک هستم  (3:13)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفته است که "دشمن من را به عنوان هدف شماره یک و خانواده‌ام را به عنوان هدف شماره دو تعیین کرده است".

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی که توسط رسانه‌های اوکراینی منتشر شد، می‌گوید که در «یکی از مناطق تحت کنترل دولت» پایتخت کی‌اف اقامت دارد و خانواده‌اش نیز در اوکراین هستند. وی جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد.

زلنسکی همچنین هشدار داد که مقامات اوکراین اکنون "اطلاعاتی مبنی بر ورود گروه‌های خرابکار دشمن به کی‌اف" دارند.

رئیس جمهور در مورد اینکه آن‌ها چه گروه‌هایی ممکن است باشند توضیح بیشتری نداد.


 

کاخ سفید: کارکنان چرنوبیل گروگان گرفته شدند (3:03)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست روزانه خود به خبرنگاران گفت که گزارش هایی وجود دارد که سربازان روسی کارکنان سایت هسته ای اوکراین را گروگان گرفته اند.

او گفت: «ما از گزارش‌های موثق مبنی بر اینکه سربازان روسی در حال حاضر کارکنان تأسیسات چرنوبیل را به گروگان گرفته‌اند، خشمگین هستیم».

«این گروگان‌گیری غیرقانونی و خطرناک، که می‌تواند تلاش‌های معمول خدمات ملکی مورد نیاز برای حفظ و حفاظت از تأسیسات زباله‌های هسته‌ای را تحت تأثیر قرار دهد، بسیار نگران‌کننده است. بنابراین، ما آن را محکوم می کنیم و درخواست آزادی آن‌ها را داریم.»


 

تصاویر، اصابت موشک به منطقه مسکونی در شمال غرب کیف را نشان می دهد (14:57)

فیلمی که بی‌بی‌سی آن را تأیید کرده است، از اصابت موشک به یک منطقه مسکونی در بوچا در شمال غربی کیف بارگذاری شده است.

این در حالی است که اوکراین هشدار داده است که نیروهای روسیه وارد بخش‌های شمالی پایتخت شده‌اند.

 

 اصابت موشک به منطقه مسکونی در شمال غرب کیف

 

شبکه 10 اوکراین: نیروهای اوکراینی به شدت در حال مبارزه با دشمن هستند (2:53)

ایین واتسون، خبرنگار سیاسی بی‌بی‌سی در توییتی نوشت، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا عصر پنجشنبه به دولت خود گفت که سربازان اوکراینی درگیر جنگ شده‌اند.


 

منظره از Dnipro: استحکامات حفر شده برای جلوگیری از پیشروی (14:55)

ما دیشب از دونباس در شرق اوکراین به سمت شهر مرکزی دنیپرو حرکت کردیم، جایی که انتظار می‌رود نیروهای روسی پیشروی کنند و در طول خط مقدم آنجا با نیروهای اوکراینی درگیر شده‌اند.

خط مقدم در دونباس برای هشت سال کاملاً ثابت بوده است، اما نیروهای روسی اکنون در تلاش هستند تا به جلو حرکت کنند و قلمروهای بسیار بیشتری را تصرف کنند. دیروز صدای انفجارهای پراکنده ای را در طول روز شنیدیم.

حدود 7000 نفر از دنباس با قطارهای ویژه به سمت غرب رفتند تا ایمنی نسبی داشته باشند. ما همچنین خودروهای زیادی را از دنباس در جاده ها دیدیم.

وقتی از یک شهر مهم به نام پاولوگراد گذشتیم، سربازان و کارگرانی را دیدیم که با ماشین آلات سنگین یک ایست بازرسی عظیم می ساختند. آن‌ها بلوک‌های بتونی بزرگ می‌گذاشتند و کیسه‌های شن را روی زمین می‌گذاشتند و برای استحکام بخشیدن به آن شهر آماده می‌شدند تا جلوی هر گونه پیشروی روسیه به سمت غرب در سراسر کشور را بگیرند.

Dnipro شهری استراتژیک در رودخانه Dnieper است. در جنوب اینجا و همچنین شمال در شهر خارکف جنگ ادامه دارد. مردم نگران آینده هستند.


 

چرنوبیل: جایی برای پرواز مهمات نیست (2:49)

نیروهای روسیه کنترل چرنوبیل را به دست گرفته‌اند - امری که باعث نگرانی قابل توجه ناظران بین‌المللی هسته‌ای شده است.

پروفسور کلر کورکیل، کارشناس مواد هسته‌ای در دانشگاه شفیلد، به بی‌بی‌سی درباره خطرات درگیری‌های نظامی در نزدیکی سایت گفت.

او گفت: «اینجا جایی برای پرواز مهمات نیست».

سایت چرنوبیل حاوی چندین تاسیسات نگهداری زباله های هسته ای است - از جمله "محصول ایمن جدید" - گنبد محافظی که راکتوری را می پوشاند که در انفجار بدنام 1986 به شدت آسیب دیده بود.

این ساختمان ها برای نگهداری مواد رادیواکتیو در داخل طراحی شده اند، اما لزوماً از پوشش‌های زره برخوردار نیستند. بنابارین آنها برای عملیات در یک منطقه جنگی طراحی نشده اند و هر لحظه ممکن است آسیب ببینند."

پروفسور کورکیل گفت که اگرچه سوراخ کردن یکی از این سازه‌ها لزوماً باعث تکرار فاجعه چرنوبیل نمی‌شود اما می‌تواند ما را از نظر کارهایی که برای پاکسازی سایت انجام شده است به 30 سال عقب بیاندازد".

او گفت که درگیری شدید می تواند مواد رادیواکتیو را در منطقه پخش و پراکنده کند.


زلنسکی بسیج عمومی اعلام کرد (2:29)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به تازگی فرمانی را امضا کرده است که دستور بسیج عمومی را صادر می کند.

از همه اوکراینی هایی که می توانند اسلحه حمل کنند خواسته شده است که از میهن خود دفاع کنند.

بر اساس این فرمان که قرار است به مدت 90 روز اجرا شود، سربازان وظیفه و ذخیره کشور نیز در حال فراخوان هستند.


 

خودروهای نظامی به سمت حومه شمالی کیف می‌روند

همانطور که قبلاً گزارش دادیم، خودروهای نظامی در حال ورود به حومه شمالی در کیف پایتخت اوکراین دیده شده اند.

 

خودروهای نظامی به سمت حومه شمالی کیف می‌روند

 


لاوروف می گوید هدف غیرنظامی (خلع سلاح) کردن اوکراین است (14:08)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به تازگی در یک نشست خبری به سوالات پاسخ می دهد. - کنفرانس خبری سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مسکو.

او این خط از ولادیمیر پوتین را تکرار می کند که مسکو نمی خواهد اوکراین را اشغال کند - بلکه می خواهد آن را "غیر نظامی" (خلع سلاح) کند.

لاوروف در پاسخ به این سوال که آیا خواست روسیه سرنگونی یک کشور دموکراتیک بود یا خیر، به این پرسش اشاره کرد که این کشور را نمی توان دموکراتیک خواند.

او سپس ادعاهایی در مورد رفتار اوکراین با افراد روسی زبان در این کشور مطرح می کند.

لاوروف به مداخلات غرب در خارج از کشور حمله می کند.

او سوال استیو روزنبرگ خبرنگار بی‌بی‌سی را که از او پرسیده بود روسیه چگونه می‌تواند تهاجم به همسایه غربی خود را توجیه کند، رد کرد.

لاوروف به مداخلات غرب در یوگسلاوی سابق، عراق و لیبی اشاره کرد که به گفته او هزاران تلفات به نام ترویج دموکراسی در پی داشت.


چین همچنان از محکوم کردن روسیه خودداری می کند (13:44)

متحد دیرینه روسیه، چین، همچنان از محکوم کردن روسیه امتناع می ورزد و وزارت خارجه این کشور از خواندن اقدام روسیه علیه اوکراین به عنوان "تهاجم" خودداری می کند.

در نشست خبری روزانه در پکن، وانگ ونبین، سخنگوی چین موضع چین را تکرار کرد که در عین حال که به تمامیت ارضی همه کشورها احترام می گذارد، "نگرانی های مشروع روسیه در مورد مسائل امنیتی" را نیز درک می کند.

وی افزود که چین همچنان اوکراین را به عنوان یک کشور مشروع به رسمیت می شناسد و معتقد است که درهای راه حل سیاسی هنوز در اوکراین بسته نشده است، اما پیشنهادی در مورد چگونگی انجام گفت وگو ارائه نکرد.

وی همچنین نگفت که آیا پکن جمهوری‌های خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت می‌شناسد یا خیر.

بی بی سی خواستار پاسخی به اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا شد که «هر کشوری که تجاوز روسیه به اوکراین را تحمل کند، لکه دار خواهد شد».

وانگ پاسخ داد که "کشوری که شهرتش لکه دار خواهد شد کشوری است که به نام حقوق بشر در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله کرده و به جنگ ادامه داده است."

وی در خصوص تحریم‌ها گفت: از سال 2011، آمریکا بیش از 100 تحریم علیه روسیه اعمال کرده است، اما این تحریم‌ها جواب نداده و تحریم‌ها تنها باعث رنج و عذاب خواهد شد.


در مورد جنگ در داخل کیف چه می دانیم؟ (13:34)

نیروهای روسی که گفته می شود وارد پایتخت اوکراین شده اند ظاهراً در اطراف ناحیه شمالی اوبولون متمرکز شده اند.

 

در مورد جنگ در داخل کیف چه می دانیم؟

 

این منطقه مسکونی پرجمعیت در 9 کیلومتری شمال پارلمان کیف و مرکز شهر قرار دارد.

درست قبل از ساعت 10 صبح به وقت محلی، وزارت دفاع اوکراین در توییتی اعلام کرد که نیروهای روسی دشمن در منطقه حضور دارند.

وزارت دفاع از مردم محلی خواست تا تجمع کنند و کوکتل مولوتف برای مقابله با نیروهای روس بسازند.

در همین حال، چندین ویدیوی آنلاین به نظر می رسد که تانک ها و سایر وسایل نقلیه پیاده نظام روسیه را نشان می دهد که در جاده های عمدتاً خالی در Obolon دور می زنند.

بی‌بی‌سی تأیید کرده است که اوبولون مکانی است که در ویدیوها دیده می‌شود.

همچنین ویدئوهایی وجود دارد که به نظر می رسد درگیری بین غیرنظامیان و افرادی که لباس نظامی به تن دارند را نشان می دهد.

کیف نیز مورد حمله هوایی قرار گرفته است و ساکنان آن در ایستگاه های راه آهن زیرزمینی پناه گرفته اند.

 


دیدارهای روسیه و اوکراین در زمین های بی طرف برگزار می شود (13:30)

در جلسه امروز، کمیته اجرایی یوفا همچنین تصمیم گرفت که باشگاه‌ها و تیم‌های ملی روسیه و اوکراین که در رقابت‌های یوفا شرکت می‌کنند، موظفند تا اطلاع ثانوی مسابقات خانگی خود را در مکان‌های بی‌طرف برگزار کنند.

فینال لیگ قهرمانان 2022 نیز پس از محرومیت روسیه پس از تهاجم این کشور به اوکراین در پاریس برگزار خواهد شد.


روسیه خطوط هوایی بریتانیا را تحریم کرد (13:27)

روسیه تمامی هواپیماهای مرتبط با بریتانیا را از حریم هوایی خود منع کرده است.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که بریتانیا در واکنش به حمله به اوکراین، ناو هواپیمابر روسی Aeroflot را از توقف در بریتانیا متوقف کرد.

مقام هوانوردی روسیه گفت: «محدودیتی برای استفاده از حریم هوایی روسیه برای پروازهای هواپیماهای متعلق به، اجاره یا اداره شده توسط سازمانی مرتبط یا ثبت شده در بریتانیا اعمال شد».

این تصمیم را پاسخی به "تصمیمات غیر دوستانه مقامات هواپیمایی بریتانیا" توصیف کرد.

 

روسیه خطوط هوایی بریتانیا را تحریم کرد


رسانه ها در ایران از گفتگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با پیتر سیارتو، همتای مجارستانی خود خبر دادند.

وزیر خارجه ایران از مقامات مجارستان خواست تا در راستای "کمک‌های انسان دوستانه" امکان خروج ایرانیان مقیم اوکراین از طریق خاک مجارستان را فراهم کنند.

وزیر خارجه ایران گفت که "شهروندان ایرانی از جمله دانشجویان، خانواده دیپلمات‌ها و سایر ایرانیان مقیم اوکراین خواهان ورود به مرزهای لهستان و مجارستان برای بازگشت به کشور هستند."

خبرگزاری ایرنا به نقل از وزیر خارجه مجارستان نوشت: "دستورات لازم برای پذیرش ایرانیان بدون نیاز به ویزا در خاک مجارستان و فراهم آوردن تسهیلات فوری برای بازگشت آنان به کشورمان را صادر خواهد کرد."

 


سفارت جمهوری اسلامی ایران در کی‌یف درتازه ترین اطلاعیه خود و با تاخیر از شهروندان ایرانی خواست که "از هر امکانی برای خروج از اوکراین اقدام کنند." 

در این اطلاعیه که امروز منتشر شد آمده که "تمامی ایرانیان مقیم و دانشجویان از هر امکانی برای خروج از اوکراین اقدام کنند."

این در حالی است که آسمان اوکراین به روی پروازها بسته است.

و در ادامه از افراد خواسته شده که در صورت فراهم نبودن شرایط خروج از اوکراین: "اکیدا درخواست می‌شود در نقاط امن و پناهگاه‌های معرفی شده از سوی مسئولین شهری و استانی مستقر شوند."

در اطلاعیه امروز سفارت آمده که "با توجه به اینکه در شرایط کنونی آسمان اوکراین بسته است، رایزنی‌های سفارت با دولت اوکراین بمنظور کسب مجوز پرواز در صورت رفع محدودیت ها ادامه دارد و مراتب متعاقبا طی اطلاعیه‌های بعدی اعلام می‌گردد."

۱۲ روز پیش، همزمان با هشدار برخی از دولت ها به اتباع خود در اوکراین برای خارج شدن از این کشور و احتمال حمله روسیه ایران در کی‌یف از اتباع ایرانی خواسته "برای شرایط اضطراری احتمالی" آماده باشند اما توصیه‌ای به خارج شدن اتباع ایرانی از اوکراین نکرد.

 


روسیه: ما از چرنوبیل در برابر تروریست ها محافظت می کنیم (13:20)

وزارت دفاع روسیه به تازگی بیانیه‌ای صادر کرده و مدعی شده است که نیروهای این کشور نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل را به منظور "حفاظت از آن" در اختیار دارند.

این سازمان می‌گوید که این کار را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که «گروه‌های ملی‌گرا و دیگر سازمان‌های تروریستی نتوانند از وضعیت کشور برای انجام یک حمله هسته‌ای استفاده کنند».

روسیه همچنین گفت که سطح تشعشعات در مناطق اطراف نیروگاه طبیعی است و کارکنان به نظارت بر سطوح رادیواکتیویته ادامه می دهند.

نیروهای روسی روز پنجشنبه این نیروگاه هسته ای بدنام را تصرف کردند

در بخشی دیگر از این بیانیه، روسیه ادعاهای مختلفی در مورد دستاوردهای خود در جنگ مطرح کرد و گفت که نیروها در دونتسک و لوهانسک پیشروی کرده اند. این سازمان همچنین گفت که بیش از 150 سرباز اوکراینی تسلیم شده اند و ده ها سایت زیرساختی نظامی اوکراینی، تسلیحات و وسایل نقلیه ویران شده اند.

در همین حال، نیروهای مسلح اوکراین پیشتر در یک پست فیس بوک ادعاهای رقیب خود را مطرح کردند و گفتند که آنها ( نیروهای روسی) در دونتسک و لوهانسک "موفقیتی نداشته اند" و همچنین نیروهای روسی را در مناطق دیگر عقب رانده اند، آنها این خطوط را حفظ کرده اند.

ذکر این نکته ضروری است که ادعای هیچ یک از طرفین در حال حاضر قابل تأیید نیست.

 


ارتش اوکراین: ما به همه نیروها نیاز داریم، بدون محدودیت سنی  (13:13)


نیروی دفاعی اوکراین بار دیگر در توئیتی از همه غیرنظامیان خواسته است بدون در نظر گرفتن سنشان - حتی اگر خردسال هستند - به ارتش بپیوندند.

در بیانیه منسوب به فرمانده نیروها، یوری گالوشکین، آمده است:

امروز اوکراین به همه نیاز دارد.

«فقط پاسپورت و شماره شناسایی خود را همراه داشته باشید. "هیچ محدودیت سنی وجود ندارد." این به مردم می گوید که اگر برای ثبت نام با مشکل مواجه شوند، فقط باید به این توییت رسمی مراجعه کنند.

 


با ورود نیروهای روسی به شهر وورزل، اوبولون در کیف، قرارداد های آتی S&P 500 بیش از 1 درصد کاهش یافت. (12:57)


واشنگتن پست (واپو) به نقل از شهردار کیف در روز جمعه گزارش داد: "یک آژیر حمله هوایی حدود ساعت 7 صبح به وقت محلی به صدا درآمد و حداقل یک ساختمان مسکونی در پایتخت پس از اصابت ترکش موشک آتش گرفت."

این پس از شنیده شدن چندین انفجار در اوایل روز رخ داد.

 بر اساس گزارش WaPo یک مقام ارشد دفاعی اوکراین گفت که نیروهای روسی در نزدیکی شهر وورزل، در 20 مایلی شمال غربی کیف هستند.

گزارش‌هایی نیز از سوی رسانه‌های اوکراینی منتشر شده است مبنی بر اینکه نیروهای روسیه وارد منطقه اوبولون در کیف شده‌اند که تقریباً در 10 کیلومتری مرکز کیف قرار دارد.

 

رارداد های آتی S&P 500 بیش از 1 درصد کاهش یافت

 


رویترز: لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه با مقامات دونباس گفتگو خواهد کرد (12:55)


وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور روز جمعه با مقامات جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین گفتگو خواهد کرد.


رئیس جمهور زلنسکی: اوکراینی ها قهرمانی واقعی را نشان می دهند (12:45)

رئیس جمهور اوکراین کمی پیش از تلاش های مدافعان این کشور قدردانی کرد.

او به رشادت های سربازان و غیرنظامیان ادای احترام کرد. حداقل 137 اوکراینی روز پنجشنبه جان باختند.

اوکراین از همه شهروندانی که می توانند اسلحه حمل کنند، خواسته است تا در دفاع از میهن خود شرکت کنند.

 

رئیس جمهور زلنسکی: اوکراینی ها قهرمانی واقعی را نشان می دهند


وزیر دفاع بریتانیا می گوید پوتین منطقی نیست، اما من جنگ اروپایی را راه نمی اندازم

و در اینجا خط پایانی از مصاحبه بی‌بی‌سی با وزیر دفاع بریتانیا، بن والاس است، که از سطح حمایت بریتانیا از اوکراین دفاع می‌کند.

او می‌گوید: "من یک جنگ اروپایی را راه‌اندازی نمی‌کنم. اما کاری که انجام خواهم داد این است که با هر تجهیزاتی که می‌توانیم به آنها برسانیم، به اوکراین کمک کنم در هر خیابان بجنگند."

آقای والاس ادامه می دهد که روسیه پس از اوکراین متوقف نخواهد شد.

پوتین منطقی نیست. او معتقد نیست که کشورهای بالتیک واقعاً کشورهای مستقل هستند. همه ما باید در مقابل او بایستیم.


ویدئوها نشان می دهد که تانک های روسی در داخل کیف می چرخند (12:35)

ویدئوهای رسانه‌های اجتماعی چیزی را نشان می‌دهند که به نظر می‌رسد تانک‌های روسی در حال عبور از اوبولون، منطقه‌ای درست در شمال مرکز شهر کیف هستند.

درست در یک ساعت گذشته، وزارت دفاع اوکراین تایید کرد که نیروهای روسی به مناطق مسکونی نفوذ کرده اند.

به نظر می رسد این فیلم ها توسط مردم محلی در خانه هایشان گرفته شده است. بی بی سی تأیید کرده است که تنظیمات این ویدیوها Obolon است.

 

https://twitter.com/AlchevskUA/status/1497128120746401799?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1497128120746401799%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2Fnews%2Flive%2Fworld-europe-60517447


اوکراین: روسیه 33 سایت غیرنظامی را در 24 ساعت بمباران کرد (12:25)

یک مقام وزارت کشور اوکراین گفت که نیروهای نظامی روسیه ده ها مکان غیرنظامی را هدف قرار داده اند.

وادیم دنیسنکو به خبرگزاری رویترز گفت: «روس‌ها می‌گویند که به مناطق غیرنظامی حمله نمی‌کنند، اما 33 مکان غیرنظامی در 24 ساعت گذشته هدف قرار گرفته‌اند.

نیروهای روسیه پس از پیشروی سریع از چندین جبهه در شمال، شرق و جنوب اوکراین از زمان آغاز تهاجم در روز پنجشنبه، به کیف پایتخت رسیده اند.

مقامات اوکراینی گفته‌اند که عوامل روسی در حال حاضر در شهر هستند و مردم محلی تحت فشار قرار دادند که با کوکتل‌های مولوتف (بمب‌های بنزینی) مقابله کنند.


والاس: روسیه 450 پرسنل خود را از دست داده است (12:05)

بریتانیا هواپیماهای جنگنده را علیه نیروهای روسیه قرار نخواهد داد

وزیر دفاع انگلیس که اکنون در رادیو 4 بی بی سی صحبت می کند، می گوید که ارزیابی تأیید شده سرویس های اطلاعاتی انگلیس این است که روسیه در روز اول نتوانسته است به هیچ یک از اهداف خود دست یابد.

او گفت: «این شکست بود چون اوکراینی‌ها جنگیدند».

او گفت: «این شکست به دلیل منیت پوتین بود که فکر می‌کرد او یک آزادی‌بخش است». همچنین به دلیل کمک های مهمی که به [اوکراینی ها] داده شده، اجازه داد تانک ها و هواپیماهای روسی را مورد حمله قرار دهند، این حملات در روز اول شکست خورد».

بن والاس ادامه داد، "آنها حدود 450 پرسنل، نیروهای مسلح روسیه را از دست داده اند. آنها با نیروهای مخصوص و نخبه خود در گرفتن فرودگاه در شمال کیف شکست خورده اند."

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، از امتناع بریتانیا از حمایت از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در بالای اوکراین دفاع می‌کند و به این واقعیت اشاره می‌کند که این کشور عضو ناتو نیست.

والاس در صحبت با بی‌بی‌سی می‌گوید: "برای ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع، باید جت‌های جنگنده بریتانیا را مستقیماً در برابر جت‌های جنگنده روسی قرار دهم. ناتو باید عملاً به روسیه اعلام جنگ کند. زیرا این کاری است که شما انجام می‌دهید."

والاس می گوید: «با وجود حمایت و کمک بریتانیا از اوکرایندر  سال 2008، تلاش برای کمک به اوکراین برای ورود به ناتو، کشورهای دیگر نمی خواستند آنها وارد ناتو شوند.


 مقامات اوکراین: نیروهای روسیه وارد کیف شدند (12:02)

مقامات اوکراین در توییتی تأیید کردند که نیرو های روسی اکنون در کیف هستند.

وزارت دفاع اوکراین گفت که "دشمن" در منطقه اوبولون است.

آنها مردم محلی را تشویق کرده اند که برای مقابله با کوکتل مولوتف درست کنند، در حالی که به دیگران توصیه می کنند به دنبال سرپناه باشند.

"ساکنان آرام - مراقب باشید. از خانه بیرون نروید!"

خبرنگاران ما در کیف پیشتر گزارش داده بودند که صدای شلیک گلوله شنیده شده است، اگرچه آنها می افزایند که در حال حاضر نمی توان تشخیص درستی داد. آنها می گویند که اکنون می توانند صدای انفجارهای قوی تری را نیز بشنوند.

 

 مقامات اوکراین: نیروهای روسیه وارد کیف شدند


ارتش اوکراین به نبرد با نیروهای روسیه در خارج از کیف ادامه می دهد (12:00)

ارتش اوکراین می گوید نیروهای مسلح درگیر درگیری در حومه پایتخت کیف در دایمر و ایوانکیف هستند، جایی که تعداد زیادی از خودروهای زرهی روسیه پیشروی کرده اند.

در یک پست در صفحه رسمی فیس بوک نیروهای مسلح اوکراین آمده است که نیروها "به مقاومت" نیروهای روسیه در شمال غرب پایتخت ادامه می دهند.

این پست اضافه کرد که سربازان برای جلوگیری از پیشروی بیشتر نیروهای روسی، پلی را در مرز رودخانه تتریو تخریب کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است که سربازان همچنان در فرودگاهی در حومه شهر مانده اند - که در صورت تصرف آن توسط نیروهای روسی، می تواند به سکوی پرشی برای ارتش روسیه به داخل کیف تبدیل شود.

 


برنامه های روسیه برای تصرف پایتخت (11:50)

آنتون هراشچنکو، مشاور وزارت کشور اوکراین، هشدار می‌دهد که امروز سخت‌ترین روز خواهد بود. وی گفت روسیه در تلاش است تا با ستون‌های تانک که از شمال شرق و شمال غرب به پایتخت فرود می‌آیند، به کیف نفوذ کند.

و یک منبع در ضداطلاعات اوکراین به وب سایت Ukrainska Pravda جزئیات برنامه روسیه برای کنترل شهر را برای کنترل کشور گفته است. همه اینها تایید نشده است، اما این چیزی است که آنها گزارش می دهند که روسیه می خواهد انجام دهد:

 • فرودگاه اصلی کیف و کنترل ترافیک هوایی را تصرف کند تا به 10,000 سرباز اجازه فرود داده شود و با حملات در مرز، تمرکز ارتش را پرت کند.
 • خرابکاری در شبکه برق و ارتباطات کیف برای ایجاد وحشت.
 • برای جلوگیری از حرکت نیروهای مسلح اوکراینی، مهاجرت پناهندگان را تحریک کند.
 • تصرف ساختمان های دولتی از جمله کابینه و پارلمان و تسخیر رهبری ایالت، و مجبور کردن آنها به امضای توافقنامه بر اساس شرایط روسیه.
 • رهبران طرفدار روسیه را بر سر قدرت بیاورد و اوکراین را به دو بخش مانند آلمان شرقی و غربی تقسیم کند
 • باز هم تاکید می کنیم، که این اخبار هنوز کاملا تایید نشده است.

رئیس جمهور اوکراین با نخست وزیر انگلیس صحبت کرد (11:40)

زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به تازگی در توئیتی نوشت که صبح با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا گفتگو کرده است.

او خواستار تحریم‌های قوی‌تر و حمایت بیشتر شد و در توییتی نوشت: «اوکراین بیش از هر زمان دیگری به حمایت شرکای خود نیاز دارد».

 

رئیس جمهور اوکراین با نخست وزیر انگلیس صحبت کرد


نماینده پارلمان اوکراین: من در حال حاضر به AK-47 خود خیره شده ام (11:15)

ما یک مصاحبه فوق‌العاده را همین حالا در رادیو 4 امروز با نماینده اوکراینی Sviatoslav Yurash شنیدیم. وقتی از وی پرسیده شد که اگر ارتش اوکراین در مقابله با تهاجم روسیه شکست بخورد، برنامه او چیست، این نماینده مجلس پاسخ داد که به تفنگ شخصی AK-47 خود خیره شده است.

یورش می گوید: «این یک تهاجم تمام عیار است که قصد دارد دولت اوکراین را نابود کند و آن را تحت کنترل خود درآورد.

ما مردمی را مسلح می کنیم که از هر نظر این جنگ را به روس ها خواهند برد. ما ملتی 40 میلیون نفری هستیم و قرار نیست همانطور که روسیه می خواهد آنطور که در سراسر مرزهایش می خواهد دست روی دست بگذاریم. ما می جنگیم. با همه چیزهایی که داریم و همه حمایت هایی که دنیا می تواند از ما داشته باشد."


رئیس جمهور اوکراین: ما از روسیه نمی ترسیم (10:47)

کمی پیشتر، ولودیمیر زلسنکی، رهبر اوکراین خطاب به ملت سخنرانی کرد. در اینجا خلاصه ای از سخنان او آمده است:

 •  تاکنون 137 اوکراینی از جمله غیرنظامیان در درگیری ها کشته شده اند. وی گفت که 316 نفر دیگر نیز زخمی شده اند.
 • رئیس جمهور اوکراین معتقد است که او در حال حاضر هدف شماره یک روسیه است. او می گوید که قصد ندارد کیف را ترک کند.
 • وی همچنین گزارش ها مبنی بر حملات موشکی متعدد روسیه به کیف در ساعت 4 صبح امروز (محلی) را تایید کرد و گفت که این حملات مناطق نظامی و غیرنظامی را هدف قرار داده است.
 • او درخواست های خود را از غرب برای انجام بیشتر از اعمال تحریم های اقتصادی علیه روسیه تکرار کرد.
 • زلنسکی در هشداری خطاب به مسکو گفت اوکراین تا پایان حملات روسیه علیه این کشور از دفاع از خود دست نخواهد کشید.

 


ساکنان اوکراین در ایستگاه های مترو و زیرزمینی پناه می گیرند (10:45)

ساکنان اوکراین برای فرار از اولین روز حمله نظامی روسیه به این کشور به ایستگاه های مترو رفتند.

عکس ها انبوهی از ساکنان و خانواده ها - از جمله شهروندان مسن و نوزادان در کالسکه - را نشان می دهد که شب را در ایستگاه های مترو در کیف و خارکف سپری می کنند.

بسیاری در پتو و لباس گرم قنداق شده اند و با کیسه هایی از اموال شخصی احاطه شده اند.

منع آمد و شد شبانه در اوکراین برقرار بود و ایستگاه‌های مترو برای خدمات رسانی به عنوان پناهگاه بمب باز ماندند.

هزاران نفر از اوکراینی ها خانه های خود را ترک کرده اند تا در کشورهای همسایه امنیت پیدا کنند - رقمی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بیش از 100,000 نفر تخمین زده است.

لهستان - که مستقیماً در شرق اوکراین قرار دارد - همچنین مراکز پذیرش در امتداد مرز خود را برای آماده سازی برای هجوم آوارگان جنگی ایجاد کرده است.

 

ساکنان اوکراین در ایستگاه های مترو و زیرزمینی پناه می گیرند


یک شب بی خوابی در پایتخت اوکراین (10:34)

حملات هوایی روسیه در شبانه روز گذشته منطقه پرجمعیت پوزنیاکه کیف را هدف قرار داد.

یکی از برج‌های متعدد در این محله آتش گرفت و پنجره‌ها منفجر شدند. آتش نشانان با کار بر روی دود و آوار، توانستند شعله های آتش را خاموش کنند زیرا انفجارها در شهر ادامه داشت.

حداقل هشت نفر در پوزنیاکه زخمی شده اند. یکی از ساکنان سوگند یاد کرد: "پوتین، ما می خواهیم ببینیم که شما مانند یک حیوان ذبح می شوید."

در جاهای دیگر آسمان شب توسط انفجارهای دیگر روشن شد. با لغو مقررات منع آمد و شد در ساعت 7 صبح به وقت محلی، آژیرها همچنان به صدا درآمدند. در کیف کسی بیدار نشده است - زیرا کسی نخوابیده بود.

و انفجارها همچنان ادامه دارد.

تصاویر که اوکراینی‌ها در طول شبه به اشتراک می‌گذارند، وعده کرملین مبنی بر اینکه غیرنظامیان از طریق عملیات متمرکزی که صرفاً ارتش اوکراین را هدف قرار می‌دهد، ترسی ندارند را به سخره می‌گیرد.

 


با پیشروی نیروهای روسی، نبرد در کیف تشدید می شود (10:24)

 • اگر می خواهید بدانید که درگیری‌ها بین نیروهای نظامی اوکراین و روسیه کجا در حال وقوع است، در اینجا آخرین مورد آمده است:
 • به نظر می رسد با پیشروی نیروهای روسیه، درگیری ها در شهر کیف، پایتخت، تشدید شده است و گزارش هایی از چندین انفجار، تیراندازی و حملات موشکی در اوایل روز جمعه در شهر یا اطراف آن شنیده شد.
 • یک مقام وزارت کشور اوکراین مدعی شد که یک هواپیمای روسی بر فراز منطقه دارنیتسکی کیف سرنگون شده است، اگرچه این گزارش ها تایید نشده است.
 • درگیری در فرودگاهی در حومه کیف نیز جریان دارد و در صورت تصرف آن توسط نیروهای نظامی روسیه، می تواند به سکوی پرشی برای ورود ارتش روسیه به کیف تبدیل شود.
 • معاون وزیر دفاع اوکراین می‌گوید نیروهای روسی می‌توانند اواخر امروز وارد منطقه خارج از کیف شوند.
 • در پی درگیری‌ها، نیروهای روسیه کنترل مجتمع هسته‌ای سابق چرنوبیل در شمال اوکراین، نزدیک به مرز بلاروس و تنها 93 کیلومتری کیف را به دست گرفتند. ایالات متحده می گوید سربازان اوکراینی در آنجا گروگان گرفته شده اند.
 • از زمان شروع تهاجم، اوکراین تلاش کرده است تا از سه جبهه جداگانه - شمال، جنوب و شرق کشور، که درگیری‌ها از شدیدترین جنگ‌ها بوده‌اند، تهاجم روسیه را دفع کند.

 

با پیشروی نیروهای روسی، نبرد در کیف تشدید می شود

 


ویدئوی نیرو های نظامی اوکراین نبرد با سلاح در شهر را نشان می دهد (09.14)

ارتش اوکراین فیلمی از آنچه که می گوید درگیری خیابانی بین مدافعان اوکراینی در شهر سومی در شمال شرق این کشور و مهاجمان روسی منتشر کرده است.

سومی - با جمعیتی بیش از 260000 نفر - پایتخت منطقه ای است که کمتر از 30 کیلومتر (19 مایل) از مرز روسیه فاصله دارد.

رئیس اداره محلی، دمیترو ژیویتسکی، گفت که یک کاروان بزرگ نظامی روسیه در حال حرکت به سمت غرب از سومی به سمت پایتخت کیف بود. او همچنین گفت که شهر مجاور کونوتوپ اکنون محاصره شده است.

برخی ویدیوی ارتش را در توییتر منتشر کرده اند:

 


رهبر اوکراین: روسیه باید برای پایان دادن به جنگ با ما صحبت کند (09.04)

ساعت 7:30 صبح در کیف است. ولودیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین بار دیگر در یک سخنرانی ویدئویی با شهروندان خود صحبت می کند. به هر دو زبان اوکراینی و روسی، او از روسیه درخواست آتش‌بس دارد.

وی گفت: «روسیه باید دیر یا زود درباره چگونگی پایان دادن به خصومت ها و توقف این تهاجم با ما صحبت کند. هر چه زودتر گفتگو آغاز شود، ضرر روسیه کمتر خواهد بود.

وی افزود تا زمانی که حملات متوقف شود، "ما تا آن زمان از کشور خود دفاع خواهیم کرد".

همین دیشب، او درباره تشدید حمله به پایتخت هشدار داده بود. او گفت که قصد ترک پایتخت را ندارد و می‌داند که در حال حاضر هدف شماره یک روسیه است.


بلینکن "متقاعد" شده است که پوتین برای سرنگونی دولت اوکراین تلاش خواهد کرد (07:52)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، می گوید متقاعد شده است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای سرنگونی دولت اوکراین تلاش خواهد کرد.

آقای بلینکن در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا گفت که این "بخشی از طرح روسیه" برای حمله به کیف پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ اوکراین، همراه با حمله چند جانبه از مرز ها به کشور از شمال، شرق و جنوب است.

آقای بلینکن گفت که حمله روسیه به خارج از اوکراین "یک احتمال" است، اما تعهد ایالات متحده به دفاع از متحدان خود در ناتو را تکرار کرد و هشدار داد که "حمله به یک عضو ناتو حمله به همه اعضای ناتو است".

او گفت: «رئیس‌جمهور بسیار واضح گفته است که ما از هر وجب از خاک ناتو دفاع خواهیم کرد. من فکر می‌کنم این قوی‌ترین عامل بازدارنده در برابر رئیس‌جمهور پوتین برای حمله به فراتر از اوکراین است.»

آقای بلینکن همچنین موضع جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده را تکرار کرد که در صورت تشدید اوضاع، امکان گسترش تحریم های فعلی ایالات متحده برای هدف قرار دادن مستقیم پوتین همچنان روی میز است.

 


خلاصه ای از آخرین اخبار (07:30)

ساعت 06:00 در اوکراین در روز دوم تهاجم روسیه است که نشان دهنده اولین جنگ بزرگ زمینی در اروپا در چند دهه اخیر است.

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، در اینجا آخرین خبر ها و تغییرات آمده است:

 

خلاصه ای از آخرین اخبار

 

 • اوایل روز جمعه گزارش هایی از انفجارها و سرنگونی یک هواپیما بر فراز کیف منتشر شد.
 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت: «خرابکاران» پیشتر وارد پایتخت شده بودند.
 • نبردهای خط مقدم در سرتاسر کشور دنبال می شوند، با شدیدترین نبردها در شرق، در اطراف خارکف، اما همچنین در شمال، و در اطراف شهرهای جنوبی دریای سیاه اودسا نیز درگیری هایی وجود دارد.
 • یک نبرد در سایت هسته ای رادیواکتیو چرنوبیل در شمال رخ داد که به دست نیروهای روسیه افتاد. ایالات متحده می گوید سربازان اوکراینی در آنجا گروگان گرفته شده اند.
 • هزاران نفر از اوکراینی‌ها از شهرهای خط مقدم فرار می‌کنند و به سمت غرب به سمت مناطق ساکت‌تر می‌روند و بسیاری حتی به دنبال امنیت روی به مرز در لهستان و رومانی هستند.
 • اما بیشتر اوکراینی‌ها در پناهگاه‌ها و ایستگاه‌های مترو پناه گرفته‌اند. یک بسیج عمومی بیرون آمده و به همه شهروندانی که می توانند اسلحه حمل کنند دستور می دهد تا از کشور خود دفاع کنند.
 • اتحادیه اروپا، استرالیا و ژاپن روز جمعه تحریم‌های جدیدی را علیه بانک‌ها، شرکت‌ها و الیگارش‌های روسیه اعلام کردند. کشورهای غربی نیز متعهد شده اند که به نیروهای اوکراینی کمک و تدارکات نظامی بدهند.
 • امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه می‌گوید که با ولادیمیر پوتین تماس گرفته و از او خواسته است که حمله را متوقف کند و این تماس "صریح، مستقیم و سریع" بوده است.
 • در شهرهای روسیه هزاران نفر در خیابان ها علیه تصمیم به جنگ تظاهرات کردند و صدها تظاهرکننده دستگیر شدند.

-------------------------------------------------------

اتحادیه اروپا از تحریم های "عظیم" رونمایی کرد (6:40)

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدید گسترده‌ای را علیه روسیه اعلام کرده است و اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا از لحظه‌ای بحرانی برای اروپا صحبت می‌کند.

او پس از نشستی که در ساعات اولیه روز جمعه در بروکسل به پایان رسید، گفت که تحریم ها حوزه هایی از جمله بخش مالی، انرژی، حمل و نقل و ویزا برای نخبگان روسیه را هدف قرار می دهد.

فون در لاین گفت که اقدامات اتخاذ شده، خرید فناوری برای ارتقاء پالایشگاه‌های نفت یا قطعات یدکی هواپیما را برای روسیه غیرممکن می‌سازد.

او در توییتی نوشت: «بسته تحریم‌های گسترده و هدفمند که امشب تصویب شد، نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا چقدر متحد است.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، گفت 300 میلیون یورو (336 میلیون دلار؛ 251 میلیون پوند) کمک و تجهیزات نظامی به اوکراین ارائه خواهد شد.

این تحریم ها واردات گاز روسیه به اتحادیه اروپا را پوشش نمی دهد. در پاسخ به این سوال، فون در لاین گفت که آنها فوراً به دنبال این هستند که چگونه اروپا را از وابستگی خود به انرژی روسیه دور کنند.

 

اتحادیه اروپا از تحریم های "عظیم" رونمایی کرد

 


 

اخبار روز اول را در این صفحه مطالعه کنید

تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان