لطفا پوشش زنده ما را در صفحه جدید دنبال کنید
از اینکه پوشش زنده ما را از درگیری در اوکراین دنبال می کنید، متشکریم.

به دلایل فنی ادامه مطالب در صفحه جدید منتشر خواهد شد، گزارش ما از روز های بعد را در اینجا دنبال کنید


 

سخنرانی پوتین در شورای امنیت در باره اوکراین (22:30)

 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جلسه شورای امنیت درباره پیشرفت عملیات ویژه در اوکراین صحبت کرد.
به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در نشست شورای امنیت درباره پیشرفت عملیات ویژه در اوکراین صحبت کرد.
ولادیمیر پوتین گفت: "در طی یک عملیات ویژه برای غیرنظامی کردن و "نازی زدایی" اوکراین، نظامیان روسی خط دفاعی را در منطقه ولنوواخا، که ملی‌گرایان تقریباً هشت سال در حال تقویت آن بودند، شکستند.
سربازان و افسران شجاعانه و با درک کامل حقانیت خود عمل می کنندو با وجود جراحات به انجام وظیفه خود ادامه می دهند.
در این میان، ملی گرایان و مزدوران خارجی در اوکراین از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند".
ولادیمیر پوتین در ادامه گفت: «عملیات نظامی در اوکراین طبق برنامه پیش می رود، وظایف تعیین شده با موفقیت حل می شوند».
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که ملی گراها خارجی ها را "گوشت دم توپ" می کنند و مانند سپر انسانی پشت مردم خود پنهان می شوند.

ولادیمیر پوتین در ادامه افزود: "سربازان و افسران روسیه بدون استثنا در تمام مناطق درگیری کریدورهایی را ایجاد کردند، حمل و نقل را بشکلی تأمین کرده اند تا غیرنظامیان، شهروندان خارجی این فرصت را داشته باشند که به مکان‌های امن بروند، اما ملی گراها اجازه خروج آنها را نمی دهند.
علاوه بر این، آنها اکنون به شهروندان خارجی دستور می دهند که به مقامات حکومتی کشور خود مراجعه کنند و آنها نیز به نوبه خود باید به وزارت خارجه اوکراین مراجعه کنند.
در واقع، عملا مردمرا "گوشت دم توپ" می کنند. نئونازی ها با مردم خود حتی بدتر رفتار می کنند، همانطور که قبلاً گفتم از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

گفتنی است، روسیه بامداد روز پنجشنبه 24 فوریه عملیات ویژه خود را در اوکراین آغاز کرد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هدف آن را حمایت از افرادی که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی‌یف قرار گرفته اند نامید. به گفته وی، برای این منظور، برنامه ریزی شده است که نازی زدایی و غیرنظامی سازی اوکراین انجام شود، تا همه جنایتکاران جنگی که مسئول جنایت های خونین علیه غیرنظامیان در دونباس هستند، به دست عدالت سپرده شوند. به گفته وزارت دفاع فدراسیون روسیه، نیروهای مسلح فقط به زیرساخت های نظامی و نیروهای اوکراینی حمله می کنند، هیچ چیز جمعیت غیرنظامی را تهدید نمی کند.

 


وزیر دفاع بریتانیا - روسیه به طور قابل توجهی از برنامه عقب مانده است (22:30)

 

پیش از این از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شنیده بودیم که گفته بود "عملیات نظامی ویژه" او در اوکراین - با نام تهاجم - "بر اساس برنامه پیش می رود".

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، دیدگاه بسیار متفاوتی دارد. او می گوید روسیه به طور قابل توجهی از برنامه عقب است.

او به خبرنگار  دفاعی بی‌بی‌سی  جاناتان بیل گفت: «علی‌رغم ویرانی‌ها و بمباران وحشتناک روزانه مناطق غیرنظامی و تعدادی از این شهرها، اوکراینی‌ها در روز بیرون می‌آیند، نیروهای خود را حمایت می‌کنند، در برخی موارد آنها را عقب می‌رانند و به جنگ ادامه می‌دهند». 

وی افزود: «روسیه نه تنها تعداد قابل توجهی از کشته ها، بلکه فرارها و تسلیم شدن افراد را نیز تجربه کرده است و تعداد قابل توجهی زره ​​و تجهیزات منهدم شده است».

او همچنین به شکست نیروهای روسیه در تصرف پایتخت، کیف - و برنامه ریزی لجستیکی ضعیف در مورد وسایل نقلیه و غذا برای سربازان اشاره کرد.

آقای والاس در مورد رئیس جمهور پوتین گفت: "او مردی است که در تحریم های خود ساخته شده است. او مردی است که همه قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته است. او مردی است که بیشتر منزوی شده است."

 


انگلیس دو الیگارش دیگر را تحریم می کند (22:15)

 

بریتانیا دو الیگارشی دیگر را تحریم می کند: علیشیر عثمانوف، میلیاردر روسی متولد ازبکستان، که روابط تجاری او با باشگاه فوتبال اورتون به حالت تعلیق درآمده است، و ایگور شووالوف، معاون سابق نخست وزیر روسیه.

 

جنگ اوکراین

 


آخرین تحولات چیست؟ (22:13)

 

با تشدید بمباران شهرهای کلیدی توسط روسیه، غیرنظامیان همچنان از اوکراین به  کشورهای همسایه خارج می شوند.

در اینجا آخرین تحولات آمده است:

 • سازمان ملل گفته است که از زمان آغاز درگیری در هفت روز پیش، اکنون بیش از یک میلیون نفر از اوکراین فرار کرده اند.
 • نیروهای روسیه کنترل شهر بندری کلیدی خرسون در سواحل جنوبی اوکراین را به دست گرفتند و آن را به اولین شهر بزرگی تبدیل کردند که سقوط کرد.
 • گلوله باران در شهر بندری استراتژیک ماریوپول ادامه دارد و شهردار آنجا گفته است که نیروهای روسیه برق، غذا، آب و گرمایش را قطع کرده اند.
 • حداقل 22 نفر در حملات هوایی به چرنیهف، شهری در 70 مایلی شمال کیف کشته شدند.
 • دور دوم مذاکرات میان مذاکره کنندگان روسیه و اوکراین در بلاروس برگزار شد و اوکراین خواستار آتش بس و ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان شد.
 • ولادیمیر پوتین در یک سخنرانی تلویزیونی مدعی شد که تهاجم "بر اساس برنامه پیش می رود"
 • سفیر ایالات متحده در این اتحادیه گفت ناتو در حال بررسی منطقه پرواز ممنوع نیست.
 • ولودیمیر زلنسکی در یک کنفرانس مطبوعاتی به ناتو گفت: اگر قدرت بستن آسمان را ندارید، به من هواپیما بدهید.
 • زلنسکی همچنین از پوتین درخواست گفتگوی مستقیم کرد.
 • روسیه قرار است محرومیتی را که فیفا و یوفا برای تیم های فوتبال این کشور اعمال کرده اند به چالش بکشد.
 • دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی تحقیقاتی را درباره جنایات جنگی احتمالی در بحبوحه بمباران غیرنظامیان توسط نیروهای روسی آغاز کرده است.

 


 

برنامه روسیه برای مقابله با تحریم ها چیست؟

 


نماینده روسیه در مورد مذاکرات صلح: (22:04)

 

ولادیمیر مدینسکی، دستیار رئیس جمهور روسیه و وزیر فرهنگ سابق روسیه به شبکه خبری Rossiya 24 می گوید که امکان دستیابی به تفاهم متقابل در مورد برخی از نقاط مذاکره وجود داشت - "مسئله اصلی که ما امروز حل کردیم مسئله نجات مردم است، غیرنظامیانی که در منطقه های درگیری های نظامی هستند».

او می‌گوید دو وزارت دفاع درباره قالبی برای حفظ کریدورهای بشردوستانه "برای خروج غیرنظامیان [و] در مورد توقف موقت احتمالی خصومت‌ها در بخش کریدور بشردوستانه برای دوره خروج غیرنظامیان" توافق کرده‌اند. 

او می افزاید: «من فکر می کنم که این پیشرفت قابل توجهی است."

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که دور بعدی مذاکرات در آغاز هفته آینده برگزار خواهد شد.

 

مذاکرات روسیه و اوکراین

 


پوتین از شجاعت سربازان روسیه تمجید کرد (21:40)

 

ادامه از سخنرانی پوتین:

او که در جلسه شورای امنیت روسیه صحبت می کرد، از نیروهای روسیه به دلیل آنچه «شجاعت» آنها در اوکراین توصیف کرد، تمجید کرد.

او در نطقی تلویزیونی که در کانال خبری روسی 24 پخش شد، تعدادی نمونه از اقدامات "قهرمانانه" سربازان روسی در طول نبرد با نیروهای "نئونازی" در اوکراین را فهرست کرد.

وی افزود که به خانواده های سربازان روسی که در جریان جنگ کشته شده اند غرامت پرداخت خواهد شد.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که روز گذشته مسکو اعلام کرد که تاکنون 498 سربازش در اوکراین کشته شده‌اند - این اولین باری است که تعداد نیروهایش را از زمان شروع تهاجم کشته شده‌اند.

اوکراین می گوید که این تعداد بسیار بیشتر است.

بی بی سی اخبار مربوط به جنگ را از طریق شبکه های اجتماعی و طراحی بنر اینستاگرام پوشش می‌دهد.


فوری: مذاکره کننده اوکراینی: مذاکرات "بدون نتایجی که انتظار داشتیم" پایان یافت (21:24)

 

میخائیلو پودولیاک، مذاکره‌کننده اوکراینی می‌گوید که «با تأسف فراوان» آخرین مذاکرات بین روسیه و اوکراین «نتیجه‌ای که ما انتظارش را داشتیم به دست نیاورده‌اند».

اما او می گوید که دو طرف توافق کردند که مذاکرات را در "آینده نزدیک" ادامه دهند.

تنها چیزی که می توانم بگویم این است که ما در مورد جنبه بشردوستانه توافق کردیم

وی ادامه داد طرف‌ها به توافق هایی در مورد "ایمن کردن مشترک کریدورهای کمک های بشردوستانه وصلح‌آمیز برای تخلیه غیرنظامیان و همچنین در مورد تامین دارو و غذا به مکان‌هایی که درگیری‌های شدیدتری هست" دست یافته‌اند.

او می افزاید: «تاکید می کنم که احتمال آتش بس موقت برای دوره تخلیه در بخش های خاص وجود دارد».

 


دومین تولیدکننده بزرگ نفت روسیه خواستار پایان دادن به جنگ شد (21:10)

 

دومین تولیدکننده بزرگ نفت روسیه، لوک اویل، خواستار پایان دادن به درگیری ها در اوکراین است.

این شرکت در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد که از «رویدادهای غم‌انگیز در اوکراین» نگران است و از مذاکرات برای پایان دادن به درگیری حمایت می‌کند.

هیئت آن خواستار "توقف فوری درگیری مسلحانه شد و به طور کامل از حل آن از طریق فرآیند مذاکره و از طریق ابزارهای دیپلماتیک حمایت می کند".

گمان می رود این شرکت یکی از اولین شرکت های بزرگ روسی باشد که علیه تهاجم صحبت کرد.

 


فوری:  پوتین - عملیات روسیه "بر اساس برنامه پیش می رود". (20:54)

 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که "عملیات نظامی ویژه" او - که به عنوان تهاجم روسیه به اوکراین شناخته می‌شود - طبق برنامه پیش می‌رود.

ادعای او علیرغم اینکه بسیاری از تحلیلگران می گویند تهاجم طبق برنامه انجام نشده است، مطرح می شود.

او در یک سخنرانی تلویزیونی، نیروهای اوکراینی را به گروگان گرفتن «هزاران شهروند خارجی» و استفاده از غیرنظامیان به عنوان «سپر انسانی» متهم کرد - او هیچ مدرکی برای این ادعاها ارائه نکرد.

او افزود که روس‌ها و اوکراینی‌ها «یک قوم» هستند و گفت که «این «ضدیت با روسیه» را که توسط غرب ایجاد شده است، نابود خواهد کرد.

 


چگونه ممکن است جنگ پایان یابد؟ پنج سناریو  (20:40)

 

در میان مه جنگ، دیدن راه رو به جلو دشوار است. در اینجا برخی از نتایج بالقوه وجود دارد. اکثر آنها تیره و تار هستند.

1. جنگ کوتاه

روسیه عملیات نظامی خود را با حملات ویرانگر افزایش می دهد. هزاران نفر می میرند، کیف سقوط می کند، رئیس جمهور اوکراین کشته می شود یا فرار می کند، و روسیه یک رژیم دست نشانده طرفدار مسکو را برپا می کند. این یک نتیجه ناپایدار خواهد بود که در برابر شورش و درگیری های آینده آسیب پذیر است.

2. جنگ طولانی

شاید احتمالش بیشترباشد. شاید نیروهای روسی با روحیه ضعیف و تدارکات ضعیف در باتلاق شوند. آنها ممکن است برای کنترل حتی شهرهای تسخیر شده تلاش کنند. با گذشت زمان، نیروهای اوکراین به شورشی مؤثر تبدیل می‌شوند، در حالی که غرب به تامین سلاح ادامه می‌دهد. شاید پس از سال‌ها، روسیه سرانجام آن را ترک کند.

3. جنگ اروپا

پوتین می‌تواند به جمهوری‌های شوروی سابق مانند مولداوی و گرجستان که بخشی از ناتو نیستند، نیرو بفرستد. یا ممکن است اشتباه محاسباتی و تشدید وجود داشته باشد. پوتین ممکن است ریسک کند اگر احساس کند که این تنها راه برای نجات رهبری اوست - اگر با شکست مواجه شود، ممکن است وسوسه شود که تنش ها را بیشتر تشدید کند.

4. راه حل دیپلماتیک

پوتین با موافقت با مذاکرات - حتی اگر پیشرفت زیادی نداشته باشد - به نظر می رسد حداقل امکان آتش بس از طریق مذاکره را پذیرفته است. اگر جنگ برای او بد پیش برود، پوتین ممکن است قضاوت کند که ادامه دادن تهدیدی بزرگ‌تر از تحقیر پایان دادن به رهبری وی است.

5. پوتین برکنار شد

ممکن است غیر قابل تصور به نظر برسد. با این حال جهان در روزهای اخیر تغییر کرده است. اگر جنگ برای روسیه فاجعه آمیز باشد، ممکن است خطر انقلاب مردمی وجود داشته باشد. و اگر کسانی که از پوتین سود برده‌اند به این نتیجه برسند که او دیگر نمی‌تواند از منافع آنها دفاع کند، چنین نتیجه‌ای ممکن است غیرقابل قبول باشد.

 


سفیر آمریکا می گوید ناتو منطقه پرواز ممنوع را در نظر نمی گیرد (20:30)

 

سفیر آمریکا در این اتحادیه گفت ناتو برای مقابله با تجاوز روسیه در اوکراین، منطقه پرواز ممنوع را در نظر نمی گیرد.

جولیان اسمیت در گفتگو با بی‌بی‌سی نیوز گفت: «ما معتقد نیستیم که ناتو باید بخشی از این درگیری باشد.

ما در حال ارائه کمک های امنیتی هستیم و به ارائه آن به اوکراین ادامه خواهیم داد.»

ناتو با درخواست‌هایی مبنی بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای جلوگیری از استفاده روسیه از جت‌هایش برای حمایت از نیروهای خود در زمین مواجه شده است، اما بسیاری از آنها این نگرانی را مطرح کرده‌اند که این اقدام باعث تشدید درگیری خواهد شد.

اسمیت بار دیگر تاکید کرد که ناتو حاضر به مصالحه در مورد سیاست خود مبنی بر داشتن درهای باز به روی اعضای بالقوه در اروپا نیست.

او گفت: "سیاست گسترش ناتو ادامه خواهد داشت. روسیه هیچ حق وتوی بر آن ندارد."

ما گفتگوهایی را درباره تغییرات درازمدت در اروپای شرقی آغاز خواهیم کرد. ما برخلاف آنچه روسیه می‌خواهد عمل خواهیم کرد.»

او همچنین از تصمیم روسیه برای قرار دادن نیروهای هسته ای خود در حالت آماده باش بالا انتقاد کرد.

او گفت: ما دوست نداریم روسیه در مورد هر نوع تشدید تنش هسته ای صحبت کند.

این سخنان بسیار خطرناک است و خطر اشتباه محاسباتی را افزایش می‌دهد. ما از روسیه می‌خواهیم اوکراین را ترک کند و آتش‌بس برقرار کند.»

 

 


وضعیت بازار های سهام امریکا، نفت و طلا در بهبوهه تنش های بین المللی (20:25)

 

قیمت نفت

 


دست کم 22 نفر در حملات هوایی در چرنیهیو کشته شدند (20:20)

 

ما شاهد گزارش هایی از کشته ها و تلفات در شهر شمالی چرنیهیو هستیم که در روزهای اخیر مورد گلوله باران شدید قرار گرفته است.

سرویس وضعیت اضطراری اوکراین (SES) گزارش داده است که تاکنون 22 نفر در پی حملات هوایی به ساختمان‌های مسکونی کشته شده‌اند.

به گزارش سرویس اوکراینی بی بی سی، چندین ساختمان مرتفع نیز در جریان گلوله باران هدف قرار گرفتند.

 


روسیه محرومیت فوتبال اعمال شده توسط فیفا و یوفا را به چالش می کشد (20:10)

 

ما به تازگی مطلع شدیم که اتحادیه فوتبال روسیه می گوید برای اعتراض به محرومیت از مسابقات بین المللی پس از حمله این کشور به اوکراین، به دادگاه حکمیت ورزشی مراجعه خواهد کرد.

 


زلنسکی به ناتو می گوید: برای ما هواپیما بفرستید (19:50)

 

زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک کنفرانس خبری از غرب خواست تا برای او هواپیماهای جنگی بفرستد.

او گفت: «اگر قدرت بستن آسمان ها [اجرای منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین] را ندارید، به من هواپیما بدهید.

اگر ما دیگر نباشیم، خدای ناکرده، لتونی، لیتوانی، استونی بعدی خواهند بود.»

این کشورها بخشی از ائتلاف دفاعی ناتو هستند، به این معنی که اگر روسیه به یکی از آنها حمله کند، با همه اعضا درگیر جنگ خواهد بود.

ما به زودی اخبار بیشتری از سخنان Zelensky خواهیم داشت.

 زلنسکی گفت گفتگوهای مستقیم با ولادیمیر پوتین "تنها راه برای متوقف کردن این جنگ" است.

او گفت: "ما به روسیه حمله نمی کنیم و قصد نداریم به آن حمله کنیم. از ما چه می خواهید؟ سرزمین ما را رها کنید."

او با اشاره به میز مذاکرات بزرگ پوتین در ماه گذشته افزود: " نزدیک من بنشینید. نه مانند [امانوئل مکرون] رئیس جمهور فرانسه] 30 متر دورتر."

 


والاس به روسیه درباره پیامدهای «طولانی مدت» هشدار می‌دهد (019:20)

 

جاناتان بیل - خبرنگار دفاعی بی بی سی، تالین

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، می گوید که حمله روسیه به اوکراین باعث واکنش واحدی در اروپا شده است که رئیس جمهور پوتین نتوانسته بود آن را پیش بینی کند.

چیزی که می توانید آن را در پایتخت استونی ببینید و احساس کنید، ساختمان‌های عمومی و میدان‌های تالین با رنگ‌های پرچم اوکراین روشن شده‌اند. مقامات برای نمایش همبستگی روبان های طلایی و زرد می پوشند. اما خیلی بیشتر از این است.

استونی و دانمارک، دو کشوری که والاس از آنها دیدن می کند، هر دو به اوکراین تسلیحات می دهند.

بریتانیا نیز همین کار را انجام داده است و می‌گوید که به «تسهیل» این تحویل کمک می‌کند – هرچند مقامات بریتانیا جزئیاتی از چگونگی آن ارائه نمی‌کنند.

دانمارک نیز مانند بریتانیا به نیروی نظامی ناتو در استونی کمک می کند.

این همکاری اولین بار برای عمل به عنوان یک عامل بازدارنده پس از تهاجم روسیه به کریمه در سال 2014 و برای اطمینان بخشی به یک متحد ایجاد شد.

بریتانیا اکنون تعداد سربازان خود را در استونی در واکنش به اقدامات روسیه در اوکراین دو برابر کرده است.

به رئیس جمهور پوتین هشدار داده شد که این احتمالاً یکی از پیامدهای حمله به اوکراین است - که سرباز های بیشتری از ناتو در مرز روسیه دیده می شوند، نه کمتر.

والاس در یک کنفرانس مطبوعاتی در استونی گفت: «پیامدهای آنچه در اوکراین می‌بینیم برای هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آینده در اروپا و ناتو موج خواهد زد».

 


 

سوئیفت چیست؟ - آیا ممنوعیت روسیه از سوئیفت برای اروپا خطرساز خواهد بود؟

 


آخرین خبر ها از اوکراین (19:10)

 

هفت روز پس از حمله روسیه به اوکراین، یک میلیون نفر فرار کرده اند و حملات به شهرهای کلیدی در حال تشدید است - اگرچه تنها یک شهر بزرگ سقوط کرده است.

در اینجا آخرین اخبار آورده شده است:

نیروهای روسیه کنترل شهر بندری کلیدی خرسون در جنوب اوکراین را به دست گرفتند - اولین شهر بزرگی که توسط نیروهای روسی تصرف شد.

شهردار ماریوپل - یک شهر بندری جنوبی استراتژیک - می گوید نیروهای روسیه برق، غذا، آب و گرمایش را قطع کرده اند.

ولادیمیر پوتین به امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که روسیه با موفقیت اوکراین را غیرنظامی خواهد کرد - و هشدار داد که هرگونه تلاش کیف برای به تاخیر انداختن مذاکرات منجر به اضافه شدن به فهرست خواسته های مسکو می شود.

دور دوم مذاکرات در بلاروس بین مذاکره کنندگان اوکراینی و روسیه آغاز شده است و اوکراین امیدوار است عبور امن برای غیرنظامیان فراری از جنگ را تضمین کند.

روسیه پس از متهم شدن ارتش این کشور به بمباران غیرنظامیان با تحقیقات جنایات جنگی روبرو است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که جنگ جهانی سوم هسته ای خواهد بود، اما او می گوید این چیزی نیست که روس ها به آن فکر می کنند.

پایتخت، کیف، همچنان در کنترل دولت است، اگرچه چندین انفجار بزرگ رخ داده است. یک کاروان بزرگ روسیه فاصله کمی با آنجا دارد.

 

نقشه اوکراین

 


مکرون به پوتین گفت مرتکب "اشتباهی جدی" شده است (19:05)

 

همانطور که قبلاً گزارش دادیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه تماس گرفت. در اینجا نسخه فرانسوی نحوه انجام تماس آورده شده است.

کاخ الیزه می‌گوید پوتین مدعی شده است که عملیات نظامی روسیه «طبق برنامه» و «با سرعتی که او می‌خواهد» پیش می‌رود.

الیزه می‌گوید مکرون به پوتین گفت که مرتکب یک اشتباه جدی می‌شود و افزود که دولت اوکراین، آن‌طور که روسیه ادعا می‌کند، یک رژیم نازی نیست - به گفته الیزه، به او گفت که دیدگاه او واقعیت را منعکس نمی‌کند.

رئیس جمهور فرانسه گفت که نگران تأثیر آن بر غیرنظامیان از جمله بمباران در اطراف کیف است - چیزی که پوتین آن را رد کرد.

الیزه افزود، ماکرون به همتای خود گفته است که روسیه تحت تحریم‌ها "به عنوان یک کشور بسیار منزوی و ضعیف" خواهد بود.

مکرون همچنین با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت‌وگو کرد و گفت که کشورش تسلیم نمی‌شود اما همچنان برای گفتگو آماده است.

 


چین اخبار ممنوعیت ورزشکاران روسیه و بلاروس را سانسور کرد (19:00)

 

آهنگ Wanyuan - اخبار بی بی سی

بازی‌های پارالمپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ از امروز آغاز می‌شود - و در یک چرخش بزرگ، کمیته بین‌المللی پارالمپیک (IPC) چند ساعت قبل از مراسم افتتاحیه، ورزشکاران روسیه و بلاروس را از شرکت در مسابقات حتی به‌عنوان بی‌طرف ممنوع کرد.

با این حال، چین که میزبان بازی‌ها است، سعی کرده است با سانسور ظاهری اطلاعات، افکار عمومی مثبت را نسبت به این رویداد حفظ کند.

رسانه های چینی آن را گزارش نکرده اند. در Weibo، معادل توییتر چین، هنگام جستجوی عبارت «IPC اوکراین و روسیه را ممنوع می‌کند» چیزی ظاهر نمی‌شود.

موضوعاتی که این رویداد را ستایش می‌کنند، مانند "پارالمپیک #پکن نیز شگفت‌انگیز است" اکنون در حال ترند هستند. بیشتر نظرات در این موضوعات به چین افتخار می‌کنند.

 


برنامه روسیه برای مقابله با تحریم ها چیست؟


زندگی در خرسون تحت کنترل روسیه: مقررات منع آمد و شد، بدون نور و غذای کافی (18:51)

 

کریس بل - اخبار بی بی سی

خرسون در جنوب اوکراین اولین شهر بزرگی است که از زمان آغاز تهاجم به تصرف نیروهای روسیه درآمد.

سوتا زورینا که در آنجا زندگی می کند، از زمان شروع تهاجم در خانه مادربزرگش اقامت داشته است.

او به بی بی سی گفت: «وضعیت سخت است، زیرا سربازان ارتش روسیه در سراسر شهر حضور دارند.

"محدودیت ها بسیار سخت است. ما اجازه نداریم وقتی هوا تاریک است از خانه خارج شویم. نباید چراغ ها را در عصر روشن کنیم."

او همچنین می گوید که غذا یا داروی کافی در شهر وجود ندارد.

او می‌گوید: «یک نقطه‌ای بود که فکر کردم دیگر نمی‌توانم تحمل کنم. "الان احساس بهتری دارم."

سوتا سعی کرده از خانه به عنوان مترجم برای یک روزنامه نگار کانادایی کار کند. او و مادربزرگش به اندازه کافی برای چند هفته آذوقه دارند - اگرچه غذای فروشگاهی در آن نزدیکی تمام شده است.

"من فکر می کنم ما همیشه می ترسیم، اگرچه سعی می کنیم با این احساس مبارزه کنیم. اما به طور کلی او شجاع است و به من الهام می بخشد. ما از یکدیگر مراقبت می کنیم."

 

روسیه کجاها را در اوکراین گرفته؟

 


ارتش اوکراین چقدر موفق بوده؟ (18:40)

 

دستیابی به اطلاعات عملیاتی در مورد ارتش اوکراین غیرممکن است زیرا کیف مشتاق است چیزی در مورد آسیب پذیری های احتمالی ارائه نکند.

اما بی‌بی‌سی با یک کارشناس گفت‌وگو کرده است که می‌گوید، علی‌رغم اینکه نیروهای این کشور به خوبی پیشروی روسیه را کاهش می‌دهند، دو چالش مهم پیش روی ارتش اوکراین در روزهای آینده وجود دارد.

نیک رینولدز، تحلیلگر تحقیقاتی در زمینه جنگ زمینی در اندیشکده روسی، می گوید که اوکراین باید از هر دو سناریو جلوگیری کند - در حالی که به دفاع از شهرهای کشور در برابر حملات روسیه ادامه می دهد.

نیروهای روسی از دو جهت به هم رسیده و شرق را از دسترس خارج می کنند

خطر حرکت نیروهای روسی از جنوب و تماس با نیروهای هموطن خود از شمال وجود دارد.

اگر این دو جبهه در یک جبهه ترکیب شوند، تعداد زیادی از نیروهای اوکراینی مستقر در خط درگیری در دونتسک و لوهانسک (در شرق اوکراین) - جایی که از سال 2014 در آنجا متمرکز شده اند - منزوی می شود.

"در حال حاضر پیشرفت روسیه از جنوب کند است. اما دلیل اصلی این عملیات این است که آنها می توانند JFO [منطقه عملیات نیروهای مشترک در شرق اوکراین] را قطع کنند. این امر بخش قابل توجهی از ارتش اوکراین را منزوی می کند."

منابع برای حفظ مبارزه تمام می شود

رینولدز می‌گوید ارتش اوکراین نیز ممکن است در آستانه اتمام ذخایر مهمات خود باشد.

او می‌گوید: «ذخایر بر اساس تخمین خودشان در آغاز جنگ، ده روز طول می‌کشد». آنها احتمالاً به زودی کم می شوند.

پیش‌بینی اینکه چه تدارکاتی در هفت روز باقی می‌ماند دشوار است، اما با توجه به شدت جنگ، رینولدز پیش‌بینی می‌کند که اوکراین بدون مهمات جدید دفاع هوایی و گلوله‌های توپخانه نمی‌تواند بیشتر دوام بیاورد.

کمک‌های نظامی که به اوکراین منتقل می‌شوند، پس از عبور از این کشور باید از طریق زمینی سفر کنند، یعنی یک سفر آهسته در مسافت‌های طولانی.

رینولدز می‌گوید: «در نقطه‌ای که نیروهای اوکراینی نمی‌توانند آن نوع مهمات را به دست آورند، حتی بیشتر از آنچه اکنون هستند، در مضیقه خواهند بود.

 

ارتش اوکراین

 


مذاکرات اوکراین و روسیه در جریان است (16:32)

 

میخایلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین، به تازگی در توییتی اعلام کرد که او و دیگر مقامات مذاکراتی را با نمایندگان روسیه در بلاروس آغاز کرده‌اند.

وی موضوعات کلیدی در دستور کار را تشریح می کند:

 • آتش بس فوری
 • صلح 
 • کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان از روستاها و شهرهای تخریب شده یا تحت گلوله باران

 

مذاکرات روسیه و اوکراین

 


 


اعتراضات در روسیه ادامه دارد - اما چه تاثیری ممکن است داشته باشد؟ (16:54)

 

از زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرده است، مردم هر روز از تجاوزاتی که به نام کشورشان انجام می شود، در خیابان ها تظاهرات می کنند.

بسیاری از آنها توسط پلیس کشیده و بازداشت می شوند. امروز صبح، مقامات دوباره هشدار دادند که شرکت در یک اعتراض غیرمجاز (تظاهرات در اینجا به ندرت مجاز است) که در آن "خشونت" وجود دارد، می تواند منجر به هشت سال زندان شود.

غرب امیدوار است که نارضایتی مردم که با خشم عمومی تشدید شده با شروع تحریم ها، ممکن است برای بازدارندگی ولادیمیر پوتین از مسیر خود کافی باشد.

سخت است که ببینیم، حداقل در کوتاه مدت، چگونه این اتفاق بیفتد.

کرملین گزارش‌های مستقل را خفه می‌کند و تلویزیون دولتی، که گستره کامل خصومت‌ها را نشان نمی‌دهد، روایت خود را طوطی‌سازی می‌کند: اینکه این یک جنگ نیست، بلکه یک «عملیات نظامی ویژه» است.

کرملین از سربازان روسی کشته شده در عملیات به عنوان قهرمان تجلیل می کند. احتمالاً درد تحمیل شده توسط تحریم ها به عنوان نمونه دیگری از تهاجم غرب مطرح خواهد شد.

محاسبه دیگر - این که آن تحریم ها و انزوای بین المللی ممکن است باعث شود که دیگر چهره های تاثیرگذارتر به پوتین اعتراض کنند - در این مرحله غیرممکن به نظر نمی رسد، اما هنوز هم خیالی است. اکثر تحلیلگران اذعان دارند که رئیس جمهور روسیه خود را چنان قدرتمند ساخته است که کمتر کسی جرات مقابله با او را دارد.

 


 

درگیری اوکراین: چه کسی در حلقه داخلی پوتین است و جنگ را اداره می کند؟

 


پوتین به ماکرون: هدف «غیره نظامی» کردن اوکراین محقق خواهد شد (16:52)

 

کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به امانوئل ماکرون همتای فرانسوی خود گفته است که اهداف عملیات روسیه در اوکراین - غیرنظامی‌سازی و وضعیت بی‌طرف آن - محقق خواهد شد.

این دو اوایل روز پنجشنبه یک تماس 90 دقیقه ای به اشتراک گذاشتند.

پوتین گفت که هرگونه تلاش کیف برای به تاخیر انداختن مذاکرات منجر به اضافه شدن لیست خواسته های مسکو خواهد شد.

پوتین همچنین به مکرون گفت که با سخنرانی روز گذشته رهبر فرانسه که در آن رئیس جمهور روسیه را به تنهایی مسئول آغاز جنگ می داند، مخالف است.

 


اوکراین قصد دارد در مذاکرات با روسیه امنیت کریدورهای بشردوستانه را تامین کند (16:36)

 

اخبار جنگ روسیه و اوکراین

 

دور دوم مذاکرات بین هیئت های اوکراین و روسیه قرار است تا حدود یک ساعت آینده در بلاروس آغاز شود.

حداقل هدف کیف ایجاد کریدورهای بشردوستانه - مسیرهایی برای فرار غیرنظامیان از مناطق آسیب دیده درگیری است.

این به گفته داوید آراخامیا مذاکره کننده اوکراینی است که به روز رسانی کوتاهی را در فیس بوک در کنار عکسی از او و یکی از همکارانش در مقابل هلیکوپتر منتشر کرد.

این در حالی است که تعداد افرادی که از اوکراین فرار می کنند به یک میلیون نفر رسیده است، در حالی که مسکو به محاصره چندین شهر در جنوب ادامه می دهد.

موضع مذاکره کننده روسیه - به گفته سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور - این است:

 • اوکراین باید «غیرنظامی» و «نازی زدایی» شود
 • کریمه - شبه جزیره جنوبی اوکراین که در سال 2014 توسط مسکو ضمیمه شد - توسط کیف به عنوان بخشی از روسیه به رسمیت شناخته شد.
 • دو منطقه جدا شده در شرق اوکراین - جمهوری خودخوانده دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک - به طور رسمی به رسمیت شناخته شدند.
 • به محض دریافت، آخرین اخبار را از مذاکرات برای شما ارائه خواهیم کرد.

 

 


"ما جایی برای فرار در خارکف نداریم - و نمی خواهیم" (16:30)

 

جمعیت روسیه

 

اندرو لیچولیت، اهل خارکف، به شبه نظامیان شهر پیوسته و می گوید که "به ارتش منظم و پلیس کمک می کند تا از مرزهای شهر دفاع کرده و آنها را رعایت کنند".

او می‌گوید که هفته گذشته پس از تهاجم به ارتش ملحق شد و قبلاً بین سال‌های 2015 و 2018 در درگیری‌های دونباس خدمت کرده بود.

او می گوید: «وضعیت در حال حاضر قابل کنترل است، ما آن را کنترل می کنیم. اما روس ها مرتکب جنایات نظامی واقعی می شوند.

آنها در حال انجام حملات هوایی به بخش هایی از شهر ما هستند که هیچ هدف نظامی در آنجا وجود ندارد.»

او می‌گوید روس‌ها از مردم شهر برای قرار دادن نشانه‌هایی روی اهداف برای حمله استفاده می‌کنند و می‌گوید یکی از نقش‌های شبه‌نظامیان ردیابی این افراد و دستگیری آنها در صورت امکان است.

او می گوید: "در حال حاضر، من می دانم که ما در حال مبارزه با یک ارتش بزرگ و قدرتمند هستیم. اما اینجا خانه ماست و ما جایی برای رفتن نداریم. ما جایی برای فرار نداریم. و در واقع نمی خواهیم."

 

نقشه روسیه

 


یک نماینده روس می گوید که حمله یک سال پیش برنامه ریزی شده بود (16:06)

 

یکی از نمایندگان پارلمان روسیه گفته است که مسکو از 12 ماه پیش برنامه ریزی برای حمله به اوکراین را آغاز کرده است.

رفعت شیخ الدینوف، عضو دومای دولتی روز چهارشنبه در شبکه یک تلویزیون تحت کنترل دولتی گفت: «ما این، این عملیات را یکباره آماده نکردیم.

او در اظهاراتش در برنامه گفتگوی روزانه شبکه یک، زمان خواهد گفت،: "این یک سال، شاید بیشتر در حال آماده سازی بودیم. ما متوجه شدیم که [وضعیت] چه بود و از قبل به آنها هشدار داده بودیم."

او پیشنهاد کرد که اگر روسیه حمله نمی کرد، مورد حمله قرار می گرفت.

به محض اینکه اطلاعاتی رسید... که ما با حمله دو روزه آنها را شکست می دهیم ما کارمان را انجام دادیم، البته ما پیش از هر چیزی از شهروندان خود در آنجا دفاع می کنیم.»

 


مذاکره برای کمک آمریکا به وضعیت واقعا "به طور عینی خطرناک" خرسون (16:00)

 

کریس بل - بی بی سی نیوز

یک غیرنظامی آمریکایی ساکن جنوب شهر خرسون، بزرگترین شهر اوکراین که تاکنون سقوط کرده است، به بی‌بی‌سی گفت که از یک سناتور آمریکایی برای سازماندهی کاروان کمک‌های بشردوستانه به این شهر کمک می‌خواهد.

دون فلت بیش از دو سال پیش از نیوجرسی به خرسون نقل مکان کرد تا به خانواده اوکراینی همسرش نزدیک شود. او می گوید که با دفتر سناتور آمریکایی باب منندز برای سازماندهی کمک به شهر در تماس است.

او می‌گوید: «ما با او کار می‌کنیم تا یک کاروان کمک‌های بشردوستانه از رومانی یا مجارستان به خرسون راه‌اندازی کنیم.

فلت می گوید که شهردار از او خواسته است که از طرف شهر با فرمانده محلی روسیه مذاکره کند تا کمک ها وارد شوند، که او در حال آماده شدن برای انجام آن است.

در مورد وضعیت خرسون، فلت می گوید که دو روز پیش "زمانی که یک حمله موشکی به منطقه تاویرسکی در حدود 200 یاردی آپارتمان من انجام شد" بدتر شد.

او می گوید: "موشک توجه من را به خود جلب کرد. این اولین انفجاری بود که در مجتمع آپارتمانی ما داشتیم." من آن را از نظر عینی در شهر خطرناک می دانم.

 


آخرین بروزرسانی های جنگ روسیه و اوکراین:  (15:50)

 

یک هفته از حمله روسیه به اوکراین می گذرد و حملات به شهرهای کلیدی در حال تشدید است - اگرچه تنها یک شهر بزرگ سقوط کرده است.

در اینجا برخی از اتفاقات امروز آمده است:

 • نیروهای روسیه کنترل شهر بندری مهم خرسون در جنوب اوکراین را به دست گرفتند. این اولین شهر بزرگی است که توسط نیروهای روسی تصرف شده است.
 • سازمان ملل می گوید که بیش از یک میلیون نفر از زمان آغاز تهاجم به اوکراین در پنجشنبه گذشته گریخته اند و بیش از 500,000 نفر از آنها به لهستان همسایه خود رفته اند.
 • تحقیقات درباره جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت احتمالی در اوکراین توسط دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) در لاهه آغاز شده است.
 • چندین شهر زیر گلوله باران شدید قرار گرفته اند، از جمله ماریوپل - جایی که شهردار آن هشدار داده شده است که به دلیل بمباران های مداوم نمی توان به مجروحان کمک کرد.
 • سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که جنگ جهانی سوم هسته ای خواهد بود، اما او می گوید این چیزی نیست که روس ها به آن فکر می کنند.
 • پایتخت، کیف، همچنان در کنترل دولت است، اگرچه چندین انفجار بزرگ رخ داده است، و یک کاروان زرهی بزرگ روسیه تا حدودی دورتر باقی مانده است - و ایالات متحده می گوید که به دلیل کمبود سوخت متوقف شده است.

 


ساختمان اداری ایالت خرسون تسخیر شد (15:36)

 

خرسون کجاست

 

هنادی لاهوتا، رئیس دولت، در فیس بوک گزارش داد که نیروهای روسیه ساختمان اداری منطقه ای خرسون را به طور کامل تصرف کرده اند.

لاهوتا نوشت: با این حال ما وظایف خودمان را انجام می دهیم.

ستاد عملیات منطقه ای که من ریاست آن را بر عهده دارم، به کار و رسیدگی به مسائل مبرم برای کمک به ساکنان منطقه ادامه می دهد.

ما منتظر کمک های بشردوستانه هستیم».

وی افزود: لطفا به اخبار جعلی توجه نکنید و وحشت نداشته باشید.

 


اوربان به بی بی سی گفت که مجارستان می تواند میزبان مذاکرات صلح باشد (15:31)

 

جمعیت روسیه

 

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان بار دیگر تاکید کرد که کشورش مایل است میزبان مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین باشد.

اوربان در گفتگو با بی‌بی‌سی در مرز مجارستان و اوکراین گفت که مسئولیت پایان دادن به جنگ بیش از هر چیز بر عهده روسیه است.

در گذشته، اوربان از روابط نزدیک با رئیس جمهور پوتین برخوردار بوده است، با 11 دیدار در 12 سال گذشته، آخرین دیدار یک ماه پیش در مسکو انجام شد.

در همان زمان، دولت او روابط تیره‌ای با اوکراین داشته است، زیرا به دلیل قانون زبان که دولت می‌گوید تبعیض علیه اقلیت بزرگ مجارستانی در اوکراین است.

امروز صبح، هنگامی که او از یک مرکز پذیرش پناهندگان در Beregsurany در مرز مجارستان و اوکراین بازدید کرد، از او پرسیدم که پیام شما به رئیس جمهور زلنسسکی اوکراین و رئیس جمهور روسیه پوتین چیست.

اوربان پاسخ داد: "من برای هیچ کس پیامی ندارم. من فقط برای پناهندگانی که اینجا هستند پیام دارم."

"مجارستان دوست خوب اوکراین و مردم اوکراین است، اگر آنها در اینجا نیاز به کمک دارند، می توانند روی ما حساب کنند. فکر نمی کنم رهبران به هیچ پیام و توصیه ای از طرف من نیاز داشته باشند. آنها افراد بزرگی هستند و بهتراز  من  می دانند چه باید کرد. آرزوی مجارستان این است، این یک نصیحت نیست، یک پیام نیست. فقط یک آرزو از قلب من است. صلح، لطفا، صلح."

دولت مجارستان بوداپست را به عنوان محلی برای مذاکرات صلح آینده بین روسیه و اوکراین به عنوان جایگزینی برای مذاکرات نسبتاً سطح پایینی که قبلاً در مینسک، پایتخت بلاروس برگزار شده بود، پیشنهاد کرده است.

اوربان گفت: «جنگ فقط با مذاکره و گفتگوهای صلح و آتش بس متوقف می شود».

 

 


زاخارووا: اوکراین مخالف برگزاری مذاکرات در "بلاوژسکی پوشه" است (5:30)

 

جمعیت اوکراین

 

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که اوکراین مخالف برگزاری مذاکرات با روسیه در "بلاوژسکی پوشه" است
به گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: هیئت اوکراینی در حال حاضر در لهستان حضور دارد، اما مخالف برگزاری مذاکرات در "بلاوژسکی پوشه" است.

وی افزود: مردم در حال گشته شدن هستند و نمایندگان "رژیم کی یف" مکانی را انتخاب می کنند که در آن راحت تر در مقابل دوربین ها خودنمایی کنند.

پیش از این یک منبع آگاه در این خصوص اعلام کرده بود که شده محل برگزاری مذاکرات روسیه و اوکراین همانگونه که برنامه ریزی شده بود در نزدیکی مرز لهستان و اوکراین برگزار خواهد شد، اما در منطقه ای بین شهرهای گرودنو و برست خواهد بود.

 

 


برنامه روسیه برای مقابله با تحریم ها چیست؟

 


روسیه به سمت جنوب اوکراین می رود (15:20)

 

حمله روسیه به اوکراین

 

در هفت روز پس از آغاز این درگیری، جنوب اوکراین به یک جبهه دفاعی حیاتی در برابر پیشروی های روسیه تبدیل شده است.

مسکو تصمیم گرفته است چندین شهر را در آنجا محاصره کند و منطقه را از نظر استراتژیک برای موفقیت تهاجم به عنوان یک کل حیاتی می داند.

کنترل ساحل نه تنها بقیه اوکراین را از دریا جدا می کند، بلکه ارتباط مستقیمی بین کریمه ضمیمه روسیه و منطقه روسی زبان دونباس ایجاد می کند.

بیایید یک دقیقه وقت بگذاریم و آنچه را که در آنجا اتفاق افتاده است مرور کنیم:

 

اوکراین کجاست

 

خرسون 280,000 نفر جمعیت دارد و تا کنون بزرگترین شهری است که به دست نیروهای روسیه افتاده است. این دریاچه در سواحل رودخانه دنیپر قرار دارد و به افراد تحت کنترل امکان دسترسی به کانال های حیاتی تامین آب کریمه را می دهد.

بندر بزرگ دیگر، ماریوپل با جمعیت 430,000 نفر است که در حال گلوله باران و محاصره است. اگر با موفقیت تصرف شود، روسیه ارتباط مستقیمی بین شرق اوکراین و کریمه ایجاد خواهد کرد، که هر دو در حال حاضر تحت کنترل روسیه هستند.

کریمه بخش روسی زبان اوکراین است که در سال 2014 توسط مسکو ضمیمه شد. روسیه از یک هفته پیش بخش اعظم این حمله را از جنوب آغاز کرد.

اودسا سومین شهر بزرگ اوکراین و مهم ترین بندر این کشور در دریای سیاه است و همچنین یک پایانه نفتی مهم است. تاکنون یک میلیون نفر از ساکنان آن از بدترین جنگ فرار کرده اند. این به این دلیل است که روسیه در حال حاضر هیچ تلاش هماهنگی برای پیشروی در غرب خرسون - فراتر از گزارش‌های مجزا از فرود چتربازان - انجام نداده است.

 


سربازان روسی را تحریک نکنید - قوانین جدید برای مردم محلی خرسون (14:32)

 

کریس بل - اخبار بی بی سی

با توجه به اینکه شهر بندری جنوبی خرسون اکنون تحت کنترل روسیه است، یکی از ساکنان به ما می گوید که قوانین جدیدی در این شهر اجرا شده است.

نینا (بی‌بی‌سی تصمیم گرفته است از نام کامل او استفاده نکند) می‌گوید: «الان در شهر سکوت است. دیروز هم خلوت بود. قبلاً دعوا و انفجارهایی رخ داده بود.

دیروز هیچ کس از خانه خود بیرون نیامد زیرا بسیار خطرناک بود اما امروز مردم بیرون می روند و سعی می کنند مقداری غذا بخرند.

اما او می گوید که هنوز صدای درگیری در حومه شهر شنیده می شود.

ما باید قوانینی را رعایت کنیم. آنها با دولت ما موافقت کردند که ما نباید سربازان روس را تحریک کنیم.

ما نمی‌توانیم در گروه باشیم، نمی‌توانیم با ماشین‌های سریع رانندگی کنیم. ما باید آماده باشیم تا بایستیم و آنچه در ماشینمان داریم نشان دهیم و کسی را تحریک نکنیم.»

او می افزاید که ساکنان اکنون آب، برق و اینترنت دارند و می شنوند که می توان انتظار داشت که تجهیزات پزشکی نیز وجود داشته باشد.

فقط امیدوارم که زمان زیادی طول نکشد و شرایط ما خوب شود.

همه مردم عادی با همه جنگ‌ها مخالف هستند، اما ما نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.»

 


چرا پوتین دستور حمله به اوکراین را داد؟

 

 معاون نخست وزیر اوکراین: ناتو هم دستانش در این خون آغشته است (14:30)

 

معاون نخست‌وزیر اوکراین می‌گوید ناتو با امتناع از اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین تا حدی مسئول مرگ غیرنظامیان در این کشور است.

اولها استفانیشینا که در رادیو 4 بی بی سی با جهان صحبت می کرد، گفت: "این غیرانسانی است که بدانیم جمعیت غیرنظامی و بچه ها با اتخاذ نکردن این تصمیم کشته خواهند شد."

خون آن غیرنظامیان - از جمله مادر و پدر دو بچه ای که همین دیروز به دنیا آمدند و فقط امروز والدین خود را در گلوله باران از دست دادند - فقط در دستان روسیه نیست.

معاون نخست وزیر اوکراین به دلیل عدم صحبت دیپلماتیک عذرخواهی کرد، و گفت که در حالی که "اینجا در پناهگاه بمب نشسته بود" صحبت می کرد.

اعضای ناتو از ایجاد منطقه پرواز ممنوع امتناع کرده اند زیرا نگران هستند که این منطقه با قرار دادن نیروهای غربی در نبرد مستقیم با نیروی هوایی روسیه، درگیری را تشدید کند.

 


تراس : غرب باید تمام بانک های روسیه را از سوئیفت بیرون کند (14:23)

 

لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا در لیتوانی به سر می برد و با همتایان خود از کشورهای بالتیک دیدار می کند.

او در یک کنفرانس خبری گفت که غرب باید مطمئن شود هیچ بانک روسی به سیستم بانکی سوئیفت دسترسی ندارد. برخی - اما نه همه - تاکنون از ورود به این سیستم منع شده اند.

او می‌گوید: «ما با ایالات متحده، اتحادیه اروپا و G7 کار کردیم تا بودجه ماشین جنگی پوتین را قطع کنیم... ما باید جلوتر برویم.»

 


مرکل یا شی، می توانند میانجی گری کنند - حامی سابق پوتین (13:18)

 

آندری کورتونوف از حامیان سابق ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و مشاور امور خارجی دوما - پارلمان روسیه است.

او به بی بی سی گفت که وضعیت اوکراین یک تراژدی است و "قطعا چیزی که باید از آن اجتناب می شد".

کورتونوف معتقد است که رسیدن به یک توافق صلح بسیار سخت خواهد بود و گفت که پوتین به چیزی نیاز دارد تا بتواند اعلام صلح کند - "او نمی تواند اعلام شکست کند زیرا از نظر سیاسی این برای او بسیار خطرناک است".

اما او گفت که این امر برای غرب دشوار خواهد بود زیرا مماشات تلقی می شود. او آنگلا مرکل یا رئیس جمهور چین را به عنوان نامزدهای احتمالی برای یافتن راه حل پیشنهاد کرد.

 


بازرسان در حال ارزیابی ادعاهای جنایات جنگی اند (14:10)

 

همانطور که گزارش داده‌ایم، دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) در لاهه شروع به جمع‌آوری شواهدی درباره جنایات جنگی احتمالی در اوکراین کرده است.

کریم خان، دادستان ارشد دیوان بین‌المللی کیفری، می‌گوید که پس از اصرار 39 کشور برای انجام این کار، تحقیقات فوری را آغاز کرده است.

او گفت که این طرح اتهامات جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل کشی را پوشش می دهد و به الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 نیز تسری خواهد یافت.

نه روسیه و نه اوکراین عضو دیوان بین المللی کیفری نیستند، اما کیف صلاحیت دادگاه را پذیرفته است.

خان گفت که انجام تحقیقات بسیار مهم است: "هدایت حملات علیه غیرنظامیان و اشیاء غیرنظامی به منزله جنایت جنگی است. این بسیار واضح است.

و حتی اگر هدف حملات اهداف نظامی باشد، اما سلاح‌های مورد استفاده سلاح‌هایی با کاربرد گسترده و دقیق نیستند، ممکن است جنایت جنگی به حساب بیاید، زیرا ممکن است باعث آسیب بیش از حد غیرنظامیان شود.»

 


آخرین ادعاها از هر دو طرف در مورد تلفات (13:57)

 

ارتش اوکراین مرتباً به‌روزرسانی‌هایی را درباره خساراتی که می‌گوید به نیروهای روسی وارد می‌کند، منتشر می‌کند که همچنان به فشار بر شهرهای کلیدی، به‌ویژه در جنوب ادامه می‌دهند.

باید تأکید کنیم که بی‌بی‌سی نمی‌تواند این اطلاعات را تأیید کند، اما آخرین به‌روزرسانی از ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین می‌گوید که تقریباً 9000 پرسنل روسی کشته یا زخمی شده‌اند.

همچنین می گوید نیروهای اوکراینی این موارد را منهدم کرده اند:

217 تانک
90 سامانه توپخانه
31 هلیکوپتر
30 جت یا هواپیماهای دیگر

روسیه روز گذشته برای اولین بار آمار تلفاتی را که در اوکراین متحمل شده است اعلام کرد و گفت که 498 سرباز روسی کشته و نزدیک به 1600 نفر زخمی شده اند.

این سازمان اعلام کرد که 2870 سرباز و "ملی گرا" اوکراینی را نیز کشته است.

با هشدارها درباره یک بحران انسانی که اکنون در حال افزایش است، شایان ذکر است که صدها غیرنظامی قبلاً در درگیری جان خود را از دست داده اند.

 

اخبار جنگ روسیه و اوکراین

 


 شورای شهر ماریوپول: ما روشنایی، آب و گرما نداریم (13:55)

 

اوکراین کجاست

 

مقامات ماریوپول روسیه را متهم به حمله عمدی به زیرساخت های حیاتی غیرنظامی این شهر در جنوب اوکراین برای اعمال فشار بر جمعیت آن کرده اند.

شورای شهر در بیانیه ای گفت: ما همچنان روشنایی، آب و گرما نداریم.

آنها ذخایر مواد غذایی را از بین می برند و ما را در محاصره قرار می دهند، مانند لنینگراد قدیمی.»

ماریوپل، بندری استراتژیک در دریای آزوف، همچنان در دست اوکراین است و همچنین توسط نیروهای روسی و طرفدار روسیه محاصره شده است، با گلوله باران های مداوم صبح امروز نیز هدف قرار گرفته است.

وزارت دفاع مسکو از غیرنظامیان می‌خواهد تا شهر را از طریق یک راهرو موسوم به "سبز" تخلیه کنند.

اما شهردار شهر می‌گوید این غیرممکن است: "ما حتی نمی‌توانیم مجروحان را از خیابان‌ها، از آپارتمان‌ها بیرون بیاوریم، زیرا گلوله باران متوقف نمی‌شود."

 


زلنسکی: ویروس دیگری به ما حمله کرده است (13:30)

 

و در اینجا اطلاعات بیشتری از آخرین به روز رسانی ویدیویی زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین آمده است.

او مستقیماً به ولادیمیر پوتین اشاره می کند و به رئیس جمهور روسیه می گوید: "به خانه خود برو. به خانه خود."

او می گوید پوتین باید از مردم روسی زبان - نه در سراسر جهان - "بلکه در خانه خود" دفاع کند.

تعداد بسیار کمی از روس زبان ها در آنجا نیز وجود دارد. حدود 150 میلیون نفر.

به نظر می رسد این اشاره ای به ادعای مسکو باشد که اقدام آنها در دفاع از مردم روسی زبان در بخش هایی از اوکراین است.

زلنسکی همچنین تهاجم روسیه را به ویروس تشبیه می کند و می گوید که دو سال از ثبت اولین مورد کووید در اوکراین می گذرد: "اکنون یک هفته است که ویروس دیگری حمله کرده است."

و یک جمله دیگر از رئیس جمهور اوکراین: پس از روزها گلوله باران در شهرهای اوکراین، زلنسکی قول داد که کشور بازسازی خواهد شد - و می گوید روسیه در مورد "غرامت" درس خواهد گرفت.

او می گوید: «حتی اگر تمام کنیسه ها و کلیساهای اوکراینی ما را ویران کنید، ایمان ما، اعتقاد خالصانه ما به اوکراین و خدا و اعتقاد به مردم را از بین نخواهید برد.

ما تک تک خانه ها، هر خیابان و هر شهر را بازسازی خواهیم کرد.»

و ما به روسیه می گوییم - کلمات "غرامت" و "کمک مالی" را بیاموزید. شما بابت کارهایی که علیه دولت ما، علیه تک تک اوکراینی های ما انجام داده اید، به طور کامل به ما پرداخت خواهید کرد."

 


بیش از 575,000 اوکراینی به لهستان گریخته اند (13:15)

 

طبق گزارش سازمان ملل، از زمان حمله به اوکراین، بیش از یک میلیون نفر از اوکراین فرار کرده اند.

اتحادیه اروپا تخمین می زند که در مجموع تا چهار میلیون نفر ممکن است تلاش کنند کشور را ترک کنند.

آژانس گارد مرزی لهستان می گوید که لهستان از زمان آغاز درگیری تاکنون بیش از 575,000 نفر را پذیرفته است.

این آژانس گفت 95,000 نفر تنها در روز چهارشنبه از اوکراین وارد لهستان شده اند که اندکی از رکورد 100,000 نفری روز دوشنبه کمتر است.

تا ساعت 06:00 به وقت گرینویچ امروز، 27,100 نفر دیگر از مرز عبور کرده اند.

لهستان محل زندگی یک جامعه بزرگ اوکراینی است که تخمین زده می‌شود بین یک تا دو میلیون نفر باشد و بسیاری از افرادی که از جنگ فرار کرده‌اند به سمت خانواده یا دوستان خود رفته‌اند.

کسانی که جایی برای ماندن ندارند به مراکز اسکان موقت در ایستگاه های آتش نشانی و سالن های ورزشی در سراسر کشور منتقل می شوند.

بسیاری از لهستانی ها نیز پیشنهاد می دهند که پناهندگان را در خانه های خود اسکان دهند.

 

نقشه اوکراین

 


زلنسکی - هیچ وقفه ای در بمباران شهرها توسط روسیه از نیمه شب تا کنون وجود ندارد (13:10)

 

در همین حال، در حالی که سرگئی لاوروف در مسکو صحبت می کند، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین ویدئوی جدیدی منتشر کرده است.

او مدعی است که خطوط دفاعی اوکراین پابرجاست، اما می‌گوید از نیمه‌شب تاکنون هیچ وقفه‌ای در گلوله باران شهرها توسط روسیه وجود نداشته است.

او می گوید تغییر تاکتیک روسیه - برای هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی - نشان می دهد که اوکراین در مقاومت در برابر طرح مسکو برای پیروزی سریع از طریق حمله زمینی موفق بوده است.

زلنسکی می‌گوید: «ما چیزی برای از دست دادن نداریم جز آزادی خودمان» و افزود که اوکراین از متحدان بین‌المللی خود تسلیحات روزانه دریافت می‌کند.

اظهارات او پس از آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی احتمالی با روسیه به بمباران غیرنظامیان مطرح شد.

 


گزارش لحظه به لحظه؛ کنفرانس خبری وزیر امور خارجه روسیه با حضور رسانه های روسی و خارجی

 

 


ویدیو: انفجارهای کیف توسط گزارشگر تلویزیون ضبط شده است (12:50)

 

اکنون چند فیلم دیگر از انفجارهایی که در طول شب کیف را لرزاند - این بار توسط گزارشگر CBS News که در حال پایان بخشیدن به برنامه ضبط خود است.

چارلی داگاتا به وضوح توسط این انفجارها غافلگیر شد و او آن را به رعد و برق تشبیه کرد.

خبرنگار، کارمند شریک آمریکایی بی بی سی، یعنی شبکه سی بی اس در کیف است.

 

اخبار جنگ اوکراین

 


اچ اند ام و اسپاتیفای، جدیدترین شرکت هایی هستند که از روسیه خارج شدند (12:43)

 

ویل ورنون- بی بی سی نیوز، مسکو

فهرست شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی که فعالیت خود را در روسیه محدود یا متوقف می‌کنند همچنان ادامه دارد.

جدیدترین ها: بانک جهانی، اسپاتیفای، اچ اند ام، سیتی گروپ.

H&M امروز اعلام کرد تمام فروش خود را در روسیه متوقف می کند. این زنجیره در کشور بسیار محبوب است، با بیش از 155 فروشگاه، روسیه را در بین ده کشور برتر جهان از نظر تعداد فروشگاه ها قرار می دهد.

بانک جهانی اعلام کرده است که تمام برنامه ها در روسیه و بلاروس را با اجرای فوری متوقف می کند.

این بانک قبلاً از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال 2014، فعالیت های خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده بود و از آن زمان هیچ وام جدیدی را تأیید نکرد.

 


ساکنان خرسون به کمک های غذایی و پزشکی نیاز دارند (12:34)

 

یکی دیگر از ساکنان Kherson می گوید که از زمانی که شهر تحت کنترل روسیه است،  او یک مرکز داوطلبانه را برای کمک به مردم با غذا، آب و دارو افتتاح کرده است.

او که در برنامه بی‌بی‌سی امروز صحبت می‌کرد، می‌گوید که ذخایر مواد غذایی کافی نیست و تعداد زیادی غیرنظامی زخمی هستند که باید برای مداوا از شهر خارج شوند.

او می گوید روس ها "به صلیب سرخ اجازه نمی دهند دارو و آمبولانس برای کمک به مردم بیاورد".

او می افزاید: «من قبلاً در سال 2014 این تجربه را در دونتسک داشتم و به اینجا به خرسون آمدم تا کمک کنم.

من فکر می کنم تا چند سال دیگر ما یک اوکراین کاملا متفاوت خواهیم داشت و یک اوکراین کاملا آزاد خواهد بود، نه تحت روسیه.

 


خرسون: ما در روح و دروم خود از روسیه نمی ترسیم (12:30)

 

جمعیت اوکراین

 

همانطوری که گزارش داده‌ایم که نیروهای روسی کنترل شهر بندری جنوبی خرسون را به دست گرفته‌اند - اولین شهر بزرگ اوکراین که از زمان آغاز تهاجم به تصرف در آمده است.

یکی از ساکنان این شهر که به همراه خانواده اش در خانه پناه گرفته است، می گوید که مردم محلی از سربازان روسی "ترسی" ندارند.

او به برنامه امروز بی‌بی‌سی می‌گوید: «از زمان شروع جنگ، من فقط یک بار - فقط برای 10 دقیقه - به سوپرمارکت طبقه پایین رفتم تا غذا بیاورم.

من فقط از پنجره به بیرون نگاه می کنم و سربازان روسی و تانک های روسی را می بینم و تمام اخبار محلی را می خوانم، فقط بیرون نمی روم زیرا اکنون واقعاً خطرناک است.

او می‌گوید که دیگر افراد محلی در خیابان به سربازان نزدیک می‌شدند و به آنها می‌گفتند که آنجا را ترک کنند.

"مردم از سربازان نمی ترسند - در روح ما از روسیه نمی ترسیم.

سربازها می‌گویند: بچه‌ها، ما هم از این وضعیت خوشمان نمی‌آید - به شما دست نمی‌زنیم و شاید یکی دو روز دیگر برویم، منتظر دستور هستیم.

از رفتار آنها مشخص است که از حضور در اینجا ناراضی هستند."

او می گوید که پرچم اوکراین بالای ساختمان دولتی شهر باقی مانده است.

زمانی که شهر اشغال شده است، وضعیت عجیبی است، اما هیچ چیز غیر از [حضور] ارتش روسیه نشان نمی‌دهد که این شهر تحت کنترل است.»

 

نقشه اوکراین

 


فرانسه از شهروندان خود می خواهد روسیه را ترک کنند (11:57)

 

دولت فرانسه به شهروندانش می‌گوید اگر حضورشان در آنجا «ضروری» نیست، روسیه را با توجه به تشدید درگیری‌ها ترک کنند.

سایر کشورها توصیه های مشابهی برای سفر دارند.

وزارت امور خارجه بریتانیا به دلیل مشکلات خروج از کشور و آنچه که آن را "افزایش نوسانات" اقتصاد روسیه توصیف می کند، "توصیه می کند از هرگونه سفر به کل روسیه خودداری شود".

وزارت خارجه آمریکا نیز همین توصیه را دارد. این گزارش به عوامل متعددی از جمله "پتانسیل آزار و اذیت شهروندان آمریکایی توسط مقامات امنیتی دولت روسیه" اشاره می کند.

 

 


انفجار در حال حاضر مانند موسیقی متن در شهر کیف شده است (11:45)

 

Lyse Doucet - خبرنگار ارشد بین المللی، کیف

روز هشتم تهاجم روسیه به اوکراین است.

درست از نیمه شب گذشته در کیف، آژیر حمله هوایی دوباره به صدا درآمد. سکوت در تاریکی شب با چندین انفجار بزرگ در هم شکست.

این هم اکنون موسیقی متن این شهر، در پایتختی که بسیاری نمی توانند بخوابند صدای انفجار است. تصاویری از یک گلوله آتشین نارنجی بزرگ که آسمان را روشن می کند در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

روز بسیار سرد و خاکستری طلوع کرد. صبح دیگری است که ساکنان کیف می شنوند که کاروان زرهی ماموت مسکو در حاشیه شهر هنوز متوقف شده است.

وزارت دفاع اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این ستون طی سه روز پیشرفت چندانی نداشته است».

گزارش ها از کمبود احتمالی مواد غذایی و سوخت، چرخ های گیر کرده در گل، نیروهای ناآرام روسیه و مقاومت اوکراین حکایت دارند.

در حاشیه این شهر محاصره شده، گزارش هایی از درگیری شدید و جاده ها پر از لاشه سوخته و سیاه شده خودروهای نظامی وجود دارد.

در سرتاسر اوکراین، شهرداران اخباری از وضعیت ناامیدانه شهرهای خود ارسال می کنند.

شهردار ایگور کولیخایف، که زمانی ریاست شهر بندری جنوبی خرسون را بر عهده داشت، پیامی را در فیس بوک منتشر کرد و به ساکنان اطلاع داد که پرچم اوکراین همچنان بر فراز شهر آنها در اهتزاز است، اما هیچ نیروی نظامی اوکراینی ای وجود ندارد.

او به نیروهای متجاوز که اکنون کنترل اولین شهر بزرگ را در دست دارند، گفت: «به مردم شلیک نکنید».

وادیم بویچنکو، شهردار ماریوپل، که اکنون تحت گلوله باران شدید و یک فاجعه انسانی عمیق تر است، گزارش داد که حملات روسیه "با عزت" دفع می شود.

بیش از یک میلیون اوکراینی فرار کرده اند. بسیاری دیگر با پیشروی روسیه و حمله با نیروی ویرانگر در شمال، شرق و جنوب کشور به جنگ ادامه می دهند.

 

 


ما حتی نمی توانیم مجروحان را از خیابان ها برداریم - شهردار ماریوپل (11:30)

 

ویل ورنون - بی بی سی، مسکو

شهر بندری ماریوپول در سواحل دریای سیاه همچنان تحت حملات مداوم قرار دارد.

شهردار این شهر  به یک ویدئویی ناامیدانه اشاره کرده و گفته است: «ما حتی نمی‌توانیم مجروحان را از خیابان‌ها، و از آپارتمان‌ها بیرون بیاوریم، زیرا گلوله باران متوقف نمی‌شود».

وزارت دفاع روسیه از غیرنظامیان خواسته است که شهر را از طریق یک راهرو به اصطلاح سبز ترک کنند.

امروز، سخنگوی شورشیان طرفدار روسیه گفت که آنها "حملات هدفمند" را علیه شهر انجام خواهند داد تا زمانیکه نیروهای اوکراینی در آنجا تسلیم شوند.

 


اداره اطلاعات بریتانیا: پیشروی روسیه در کیف کند شده است (12:14)

 

بر اساس ارزیابی اطلاعات نظامی بریتانیا، در سه روز گذشته، کاروان طولانی نیروهای روسی که به کیف نزدیک می شوند، پیشرفت کمی داشته است.

بدنه اصلی ستون نظامی، که از شمال به پایتخت نزدیک می‌شود، «بیش از 30 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد که به دلیل مقاومت سرسخت اوکراین، خرابی مکانیکی و ازدحام به تأخیر افتاده است».

به روز رسانی وزارت دفاع همچنین می افزاید که شهرهای خارکف، چرنیهف و ماریوپل همچنان تحت کنترل اوکراین هستند.

بر اساس آمار تلفات روسیه، بریتانیا پیش بینی می کند که تعداد واقعی "به طور قابل توجهی بیشتر" از 498 کشته و 1597 زخمی است که تاکنون توسط مسکو اعلام شده است.

 


اوکراین اشغالی به کمک خارجی نیاز دارد (11:02)


یکی از مشاوران رئیس جمهور اوکراین می گوید باید «کریدورهای بشردوستانه» در مناطق اشغالی این کشور ایجاد شود تا کمک های بشردوستانه سازمان های بین المللی به آنها برسد.

میخائیلو پودولیاک همچنین نیروهای روسی را متهم می کند که اجازه داده اند مناطق اوکراینی تحت کنترل آنها به "محل غارت، دزدی، قتل" تبدیل شود.

 

شغال اوکراین توسط روسیه

 


 

تاثیر بحران اکراین بر اقتصاد ژاپن

 

تغییر محل برگزاری مذاکرات روسیه و اوکراین (11:00)

 

یک منبع آگاه از تغییر محل برگزاری مذاکرات روسیه و اوکراین خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک، محل برگزاری مذاکرات روسیه و اوکراین همانگونه که برنامه ریزی شده بود در نزدیکی مرز لهستان و اوکراین برگزار خواهد شد، اما در منطقه ای بین شهرهای گرودنو و برست خواهد بود.

منبع این خبر اعلام کرد که هیئت اوکراینی عجله ای (برای برگزاری مذاکرات) ندارد و وقت کشی می‌کند.

پیش از این گزارش شده بود که این نشست در "بلاوژسکی پوشه"، مکانی که توافق نامه‌ پایان اتحاد جماهیر شوروی به امضا رسیده بود، برگزار می شود.

 


روسیه و بلاروس از بازی های پارالمپیک 2022 محروم شدند (10:50)


کمیته بین المللی پارالمپیک اعلام کرد ورزشکاران روسیه و بلاروس اجازه حضور در بازی های پارالمپیک زمستانی 2022 پکن را نخواهند داشت.

 


آخرین اخبار از وضعیت اوکراین (10:30)

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، در اینجا به روز رسانی آنچه در روز هشتم حمله روسیه به اوکراین می دانیم آورده شده است.

در کیف:

 • چهار انفجار بزرگ در چند ساعت گذشته به صورت ویدئویی توسط شاهدان ضبط شده است، اما مشخص نیست که اهداف چه بوده است و چه تلفاتی داشته.
 • خبرنگاران بی بی سی می گویند که صدای انفجارها از دو طبقه زیر زمین در پناهگاه آنها شنیده می شد.
 • یک مقام دفاعی آمریکا می‌گوید کاروان عظیم خودروهای نظامی روسیه در نزدیکی کیف به دلیل کمبود سوخت و مواد غذایی متوقف شده است.

در جنوب:

 • به گفته مقامات محلی، نیروهای روسیه کنترل شهر بندری مهم خرسون را به دست گرفته اند. این اولین شهر بزرگ اوکراینی است که از زمان آغاز تهاجم به تصرف در آمده است.
 • معاون شهردار این شهر می‌گوید در شهر بندری ماریوپول، بیم آن می‌رود که صدها نفر در پی ساعت‌ها گلوله باران مداوم کشته شوند. ارتش اوکراین مدعی است که این شهر در دست اوکراین است.

در شمال شرق:

 •  گلوله باران خارکیف،  دومین شهر کشور همچنین ادامه دارد.

در سایر تحولات:

 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین با انتشار ویدئویی از شجاعت شهروندان در دفاع از کشورشان تمجید کرد.
 • سازمان ملل می‌گوید که بیش از یک میلیون نفر از زمان آغاز تهاجم از اوکراین فرار کرده‌اند و این تعداد به سرعت در حال افزایش است.
 • تحقیقات درباره جنایات جنگی احتمالی در اوکراین توسط دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه آغاز شده است.
 • روسیه برای اولین بار اعلام کرد که در جریان حمله به اوکراین تلفات نظامی سنگینی را متحمل شده است که 498 سرباز کشته و 1597 نفر دیگر زخمی شدند. اوکراین مدعی شده است که تعداد بیشتری از نیروهای روسیه کشته شده اند. بی بی سی نمی تواند مستقلاً این ادعاها را تأیید کند.

 

اخبار حمله روسیه به اوکراین

 


روس ها باید 30 درصد کمیسیون برای خرید ارز خارجی بپردازند (10:15)

 

در نشانه‌ای از اینکه بانک مرکزی روسیه تلاش می‌کند مردم را از فروش روبل خود باز دارد، طبق گزارش‌ها، خرید ارز خارجی را برای افراد گران‌تر کرده است.

به گزارش رویترز، این کشور برای چنین خریدهایی در مبادلات ارزی 30 درصد کمیسیون اعمال کرده است.

بانک مرکزی بلافاصله به این خبرگزاری برای اظهار نظر پاسخ نداد.

دیروز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اقدامات اضطراری را برای تقویت روبل روسیه، از جمله ممنوعیت روس‌ها از انتقال پول به خارج از کشور، پس از سقوط این ارز به پایین‌ترین حد خود، اعلام کرد.

در روزهای اخیر بسیاری از مردم عادی روسیه برای برداشت پول نقد از بانک ها به رقابت پرداخته اند.

 

قیمت روبل

 


جلد مجله تایم از زلنسکی و اوکراین تجلیل می کند (09:51)

 

بسیاری از اوکراینی‌ها آخرین جلد مجله تایم را به اشتراک می‌گذارند که نقل قولی از رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی در بالای رنگ پرچم اوکراین است.

در بالای عنوان "ولودیمیر زلنسکی و قهرمانان اوکراین"، روی جلد عبارتی - به زبان اوکراینی - توسط زلنسکی در سخنرانی خود در پارلمان اتحادیه اروپا در روز سه‌شنبه آمده است: "زندگی بر مرگ پیروز خواهد شد و نور بر تاریکی."

روی جلد مجله آمریکایی همچنین ادعا می‌شود که زلنسکی با انتخاب ماندن در پایتخت کیف در زمان آغاز تهاجم، «تاریخ را تغییر داد» که به نوبه خود آمریکا و متحدانش را برانگیخت تا اقدامات جدی علیه روسیه انجام دهند.

 

رئیس جمهور اوکراین

 


ماریوپل در دست ماست: ارتش اوکراین (09:39)

 

ارتش اوکراین در آخرین به روز رسانی خود مدعی شده است که نیروهای روسیه در مسیرهایی که در حال پیشروی هستند «ناموفق» هستند و شهر جنوبی ماریوپول در دست اوکراین باقی مانده است.

ماریوپل که گلوله باران شدیدی را تجربه کرده است، به عنوان یک جایزه کلیدی برای روس ها در نظر گرفته می شود زیرا به نیروهای آنها در جنوب و شرق می پیوندد.

بر اساس بیانیه ارتش، نیروهای روسی به حملات خود به مناطق نزدیک به پایتخت کیف - ویشگورود، فاستیو و اوبوخیف - ادامه داده اند و اردوگاه های صحرایی بیشتر روسیه در مناطق دیگر نیز مشاهده شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است که چتربازان روسی در منطقه دریای سیاه به همراه قایق های موشکی که به سمت شهر بندری جنوبی اودسا حرکت می کنند، مشاهده شده اند.

در این بیانیه همچنین به کاربران اینترنتی نسبت به اشتراک گذاری "اطلاعات گلوله باران به صورت لایو" هشدار داده شده است، زیرا این "ممکن است مورد علاقه توپچی های روسی برای تنظیم بیشتر شلیک  بعدی دشمن باشد".

بی بی سی نتوانسته است به طور مستقل چنین ادعاهایی را تأیید کند.

 


 

هند به قطعنامه سازمان ملل علیه تهاجم روسیه رای ممتنع داد! (99:24)

 

هند روز چهارشنبه به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل که تجاوز روسیه به اوکراین را ابراز تاسف کرد، رای ممتنع داد.

این سومین رای ممتنع در کمتر از یک هفته از سوی این کشور در مورد قطعنامه های تشدید بحران بین مسکو و کیف بود.

به دنبال آن، مقامات بلندپایه واشنگتن به هند درخواست کردند که «موضع روشنی اتخاذ کنند».

هند در حالی که تلاش می کند روابط خود با مسکو و غرب را متعادل کند، مجبور است از یک طناب دیپلماتیک بر سر اوکراین عبور کند.

اما استراتژی آن، به ویژه در غرب، سؤالاتی را در مورد اینکه  بزرگترین دموکراسی جهان باید موضع روشن تری اتخاذ کند، ایجاد کرده است.

 

 


آمریکا از پوتین می‌خواهد فورا خونریزی را متوقف کند. (08:50)

 

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که اواخر روز چهارشنبه به وقت آمریکا منتشر شد، از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواست تا فورا این خونریزی را متوقف کند و نیروهایش را از خاک اوکراین خارج کند.

ایالات متحده همچنین در بیانیه خود روسیه را متهم کرد که از طریق مسدود کردن دسترسی به خبرگزاری های مستقل از طریق جلوگیری از توانایی آنها در پخش اطلاعات در مورد تهاجم، "حمله کامل به آزادی رسانه ها و حقیقت" را آغاز کرده است.

ایالات متحده همچنین به "محدود کردن" پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک و اینستاگرام توسط روسیه اشاره کرد که گفت به میلیون‌ها روس اجازه دسترسی به اطلاعات مستقل و ارتباط با یکدیگر در سراسر جهان را می‌دهد.

این بیانیه در حالی منتشر می شود که روسیه حملات خود را به شهرهای کلیدی اوکراین تشدید کرده است و منجر به افزایش تعداد کشته های غیرنظامی و فرار بیش از یک میلیون نفر از کشور برای پناه بردن به جاهای دیگر شده است.

 


خلاصه آخرین بروزرسانی ها از اوکراین (08:33)

 

اگر شما به تازگی به ما بپیوندید، با طلوع صبح هشتمین روز از تهاجم روسیه به اوکراین، در اینجا یک به روز رسانی از آنچه در حال رخ دادن است، وجود دارد:

مقامات محلی می گویند که نیروهای روسیه کنترل شهر مهم بندر جنوبی خرسون را به دست گرفته اند. این اولین شهر بزرگ اوکراینی است که از زمان آغاز تهاجم به تصرف در آمده است.

در چند ساعت گذشته، انفجارهای مهیبی کیف و سایر شهرها را به لرزه درآورده است و تصاویری از یک گلوله آتشین بزرگ که آسمان شب پایتخت را روشن می کند منتشر شده است.

اما یک مقام دفاعی ایالات متحده می گوید کاروان عظیم خودروهای نظامی روسیه در نزدیکی کیف به دلیل کمبود سوخت و مواد غذایی متوقف شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین با انتشار ویدئویی از شجاعت شهروندان در دفاع از کشورشان تمجید کرد.

تحقیقات درباره جنایات جنگی احتمالی در اوکراین توسط دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه آغاز شده است.

سازمان ملل می‌گوید که بیش از یک میلیون نفر از زمان آغاز تهاجم از اوکراین فرار کرده‌اند و این تعداد به سرعت در حال افزایش است.

روسیه برای اولین بار اعتراف کرد که در جریان حمله به اوکراین تلفات نظامی سنگینی را متحمل شده است. 498 سرباز کشته و 1597 نفر دیگر زخمی شدند.

 


اهداف انفجارهای کیف هنوز مشخص نیست (08:15)

 

از چهارشنبه شب تا صبح پنج شنبه صدای انفجارهای قوی در کیف پایتخت و سایر شهرهای اوکراین شنیده شد.

حداقل چهار انفجار بزرگ حوالی ساعت 03:00 به وقت محلی، آسمان شب کیف را روشن کرد و شاهدان در ویدئو های آن را ضبط کردند.

مشخص نیست که اهداف این حمله چه بوده اند یا ممکن است چند نفر مجروح یا مجروح شده باشند.

این انفجارها ساعاتی پس از یک انفجار مهیب در نزدیکی ایستگاه مرکزی قطار کیف که شهر را تکان داد، روی داد. این اتفاق بسیار نزدیک به جایی که صدها نفر از تخلیه‌شده‌ها در مقابل گلوله باران روسیه پناه گرفته‌اند، روی داد.

یکی از مشاوران وزارت کشور اوکراین گفت که آسیب به زیرساخت ها به دلیل سقوط لاشه یک موشک پس از رهگیری توسط سامانه های پدافند هوایی ایجاد شده است.

این مقام افزود: یک خط لوله اصلی گرمایش آسیب دیده است. شهردار کیف گفت که این حادثه تلفات جانی نداشته است.

 


چه اتفاقی برای کاروان زرهی روسیه به مقصد کیف افتاده است؟ (08:00)

 

نقشه اوکراین

 

به گفته جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، صدها خودروی زرهی روسی که عازم کیف هستند، در حال حاضر در مسیر متوقف شده‌اند.

کربی روز چهارشنبه در نشستی در پنتاگون گفت: «آنها بر اساس بهترین برآوردهای ما در 24 تا 36 ساعت گذشته پیشرفت قابل توجهی نداشته اند».

او گفت که این تاخیر ممکن است به دلیل "سازماندهی مجدد نیروها و ارزیابی مجدد پیشرفت هایی باشد که به دست نیاورده اند و نحوه جبران زمان از دست رفته".

او افزود که «چالش‌های لجستیکی و پایداری» و «مقاومت اوکراینی‌ها» نیز از عوامل هستند.

گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که سوخت و مواد غذایی سربازان تمام شده است. مقامات در مناطقی که به دست روسیه افتاده اند ادعا کرده اند که سربازان سوپرمارکت ها را غارت می کنند تا آذوقه تهیه کنند و وعده های غذایی که ارتش در اختیار آنها قرار می دهد کافی نیست.

 

 


دایره داخلی مشاورانی که به پوتین کمک می کنند تا جنگ را اداره کند (07:30)

 

ولادیمیر پوتین به ندرت منزوی تر از اکنون به نظر می رسید.

به عنوان فرمانده کل روسیه، مسئولیت نهایی حمله به اوکراین بر عهده اوست.

اما پوتین همیشه به دایره اطرافیان عمیقا وفادار متکی بوده است.

مانند او، بسیاری از نزدیک ترین مشاوران او نیز کار خود را در سرویس های امنیتی روسیه آغاز کردند.

سوال این است که در این سرنوشت‌سازترین لحظه ریاست‌جمهوریبه چه کسی بیشتر گوش می کند؟

 


بیشتر بخوانید

موضع چین در قبال تهاجم روسیه چه خواهد بود؟

 


گلوله باران غیرنظامیان را در شهر نزدیک خارکف می کشد (07:15)

 

یک مقام مسئول در شهر ایزیوم در دو ساعتی در جنوب شرقی خارکف از کشته شدن هشت غیرنظامی از جمله دو کودک در حملات هوایی خبر داد.

معاون شهردار ولودیمیر ماتسوکین گفت که مرکز شهر خسارت قابل توجهی دیده است و اعضای پلیس در اثر اصابت یک ساختمان دولتی زخمی شده اند.

پیش از این، ماتسوکین در صفحه فیس بوک خود نوشته بود که ساکنان عادی بر اثر اصابت گلوله به ساختمان آپارتمانشان جان باختند.

 


بنای یادبود هولوکاست بابین یار "آسیب ندیده است" (07:00)

 

بنا بر آخرین گزارش ها، بنای یادبود بابین یار در کیف در اثر حمله موشکی روسیه برخلاف چیزی که قبلاً ادعا شده بود آسیبی ندیده است.

روز سه‌شنبه، ولودومیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که یک موشک روسی به سایتی اصابت کرده است که در آن 33000 یهودی در آن جا توسط نازی‌ها در طول جنگ جهانی دوم به قتل رسیده‌اند، در خواب ابدی هستند. او آن را "تاریخ در حال تکرار" خواند.

ناتان شارانسکی، سیاستمدار اسرائیلی و سخنگوی مرکز یادبود، رهبر روسیه را به دلیل بمباران آن زمان محکوم کرد و گفت: «این نمادین است که او [پوتین] با بمباران محل بابین یار، بزرگترین قتل عام نازی ها، حمله به کیف را آغاز می کند. "

اما، روزنامه نگاری برای نشریه اسرائیلی یدیعوت آحرونوت بعداً از این سایت بازدید کرد و گزارش داد که علیرغم فرود سه موشک در نزدیکی، بنای یادبود "آسیب نخورده است".

شارانسکی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با مجله آمریکایی یهودی فوروارد، تصریح کرد که موشک‌ها به یک قبرستان یهودیان در آنجا و همچنین به مجموعه ورزشی دوران شوروی در مجاورت آن آسیب رساندند که بنای یادبود بخشی از آن است.

 


ارتش روسیه به ساکنان کیف خروج امن ارائه می دهد (06:15)

 

مقامات مسکو گفته اند که نیروهای روسیه به ساکنان کیف اجازه خواهند داد تا شهر را در جهت شهر مرکزی واسیلکیف ترک کنند.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع، این پیشنهاد را هنگام ارائه به روز رسانی در مورد تهاجم به تلویزیون دولتی ارائه کرد.

سرلشکر کوناشنکوف در اظهاراتی که در شبکه خبری روسی 24 پخش شد گفت: "هیچ مانعی از سوی پرسنل نظامی روسیه برای خروج غیرنظامیان وجود نخواهد داشت."

این دومین باری است که روسیه راهی برای تخلیه غیرنظامیان کیف ارائه می دهد. روز دوشنبه، سرلشکر کوناشنکوف همین پیشنهاد را ارائه کرد و به غیرنظامیان گفت که مسیر به سمت واسیلکیف "باز و امن" است.

اما خود واسیلکیف از زمان آغاز تهاجم تقریباً یک هفته پیش، زیر گلوله باران شدید روسیه قرار گرفته است.

 


دانشمندان روسی این تهاجم "بی معنی" را محکوم کردند (05:51)

 

ویکتوریا گیل - خبرنگار علمی، اخبار بی بی سی

هزاران دانشمند و روزنامه‌نگار علمی روسی نام خود را در اعتراض به تهاجم «ناعادلانه و بی‌معنا» به اوکراین اعلام کردند.

این بیانیه آنلاین ابتدا توسط سازمان خبری TRV Science به زبان روسی منتشر شد. این بیانیه توسط دانشمندان برجسته از جمله حدود 25 عضو آکادمی علوم روسیه امضا شد.

آنها می گویند که تقصیر "راه انداختن یک جنگ جدید در اروپا" "کاملاً متوجه روسیه است".

آنها می افزایند: ما خواستار توقف فوری تمامی عملیات نظامی علیه اوکراین هستیم.

آنها می گویند اقدامات روسیه - و متعاقب آن تحریم های سایر کشورها - به این معنی است که "خود را به انزوای بین المللی محکوم کرده است".

این بدان معناست که ما دانشمندان دیگر نمی توانیم کار خود را به طور عادی انجام دهیم. این بیانیه می افزاید: انجام تحقیقات علمی بدون همکاری کامل با همکاران سایر کشورها غیرقابل تصور است.

 


قایق تفریحی الیگارشی روسی در آلمان توقیف شد (05:40)

 

بر اساس گزارش ها، مقامات آلمانی یک ابر قایق تفریحی به قیمت 600 میلیون دلار (445 میلیون پوند) از مالک میلیاردر روسی آن، علیشیر عثمانوف، توقیف کردند.

به گزارش مجله فوربس، کشتی 512 فوتی (156 متری) به نام دلبر در هامبورگ توقیف شد.

عثمانوف، سرمایه دارصنایع فلزی، یکی از 25 روس برجسته ای است که به دلیل ارتباط با دولت روسیه از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده اند.

قایق‌های تفریحی دیگر متعلق به روسیه به مالدیو، و کشوری جزیره‌ای در اقیانوس هند که معاهده استرداد با ایالات متحده ندارد، هجوم آورده‌اند.

 


آخرین اخبار از اوکراین:  (05:30)

 

ساعت 04:00 در پایتخت اوکراین- همزمان با آغاز روز هشتم تهاجم روسیه.

 • صدای انفجارهای مهیبی در یک ساعت گذشته در کیف شنیده شده است و تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که نشان می دهد یک گلوله آتش بزرگ آسمان شب را روشن می کند.
 • دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه تحقیقاتی را درباره جنایات جنگی ادعایی روسیه آغاز کرده است.
 • سازمان ملل می گوید تعداد پناهجویان فراری از اوکراین اکنون به یک میلیون نفر رسیده است.
 • زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین با انتشار ویدئویی از شهروندان خواست تا هر کاری که می‌توانند برای مقاومت در برابر اشغال روسیه انجام دهند.
 • مقامات آمریکایی می گویند یک کاروان زرهی روسیه به طول 60 کیلومتر در مسیر خود به کیف "گیر" کرده است.
 • شاهدان می گویند که بمباران توپخانه روسیه در 24 ساعت گذشته افزایش یافته و درگیری های شدید همچنان ادامه دارد.
 • نیروهای روسیه شهرهای بندری استراتژیک ماریوپل و خرسون را محاصره کرده اند.
 • شهردار خرسون گفت که نیروهای روسی وارد شهر شده‌اند، اما فعلاً  پرچم اوکراین برافراشته باقی خواهد ماند.
 • مقامات اوکراینی در شهر شمالی چرنیهیو گفتند که یک بیمارستان مورد اصابت دو موشک کروز قرار گرفته است.
 • در خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین، گلوله‌های روسیه همچنان ادامه دارد و بنا بر گزارش‌ها، ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

 


انفجارهای مهیب گزارش خبرنگار آمریکایی را قطع کرد (04:55)

 

خبرنگار بین المللی CBS News چارلی داگاتا در حال پخش زنده از پشت بامی در کیف بود که انفجارها شهر را لرزاند.

خبرنگار کهنه کار ابتدا انفجار را با رعد و برق اشتباه گرفت تا اینکه چند ثانیه بعد صدا به تیم خبری رسید.

 

اخبار جنگ اوکراین

 


سوئیفت تأیید می کند که دسترسی بانک های روسیه را در 12 مارس قطع خواهد کرد (04:43)

 

سیستم بانکی سوئیفت گفته است که دسترسی هفت بانک روسی را از شبکه جهانی خود در روز شنبه 12 مارس قطع خواهد کرد تا "از قوانین تحریمی قابل اجرا پیروی کند".

در بیانیه این سازمان آمده است: «عمیق‌ترین افکار ما با کسانی است که از پیامدهای انسانی غم‌انگیز حمله روسیه به اوکراین رنج می‌برند».

در اوایل این هفته، کشورهای غربی توافق کردند که برخی از بانک های کلیدی را از سیستم پرداخت بین المللی کنار بگذارند.

سوئیفت توسط هزاران موسسه مالی در بیش از 200 کشور جهان برای تسهیل جریان های پولی برون مرزی استفاده می شود.

 


جت های روسی حریم هوایی سوئد را نقض کردند (04:30)

 

نقشه اوکراین

 

نیروهای مسلح سوئد می گویند چهار جنگنده روسی روز چهارشنبه ممنوعیت استفاده از حریم هوایی داخلی این کشور را نقض کردند.

این کشور اسکاندیناوی - که عضو ناتو نیست - روز دوشنبه و  در راستای اقدامات مشابه سایر کشورهای اروپای، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسیه بست.

ارتش سوئد در بیانیه‌ای تهاجم ادعایی هواپیماهای جنگی روسیه را «غیرحرفه‌ای و غیرمسئولانه» محکوم کرد.

اما اشاره کرد که این حادثه که گفته می شود بر فراز دریای بالتیک رخ داده، کوتاه بوده است.

 

 


"غرب نقشه های روسیه برای برتری هوایی را خنثی کرد" (04:22)

 

ژنرال سابق آمریکایی دیوید پترائوس می‌گوید اگر غرب تسلیحات، تجهیزات و موشک‌های پدافند هوایی را زودتر ارسال نمی‌کرد، روسیه بر اوکراین برتری مطلق داشت.

پترائوس به بی‌بی‌سی گفت: «روس‌ها باید به میل خود می‌توانستند پرواز کنند، اما به خاطر این سیستم‌ها اینطور نیست.

وی گفت که چندین گزارش تایید شده از هواپیماهای سرنگون شده حاکی از آن است که نیروهای روسیه "تلفات بسیار قابل توجهی" متحمل شده اند.

 

 


زلنسکی: ما آنها را متوقف کردیم (04:08)

 

رئیس‌جمهور اوکراین چهارشنبه شب با انتشار پیام ویدئویی جدید از شهروندان خواست تا به مبارزه با مهاجمان روسی ادامه دهند.

این ویدئو که در فیس بوک منتشر شده است، از شرح است: "هر اشغالگر باید بداند: آنها با واکنش شدید اوکراینی ها مواجه خواهند شد.

رئیس جمهور منتخب دموکراتیک از مکانی نامعلوم گفت: ما ملتی هستیم که نقشه های دشمن را در یک هفته شکستیم. ما جلوی آنها را گرفتیم.»

او گفت که سربازان اسیر روسی "نمی دانند چرا اینجا هستند" و سربازان دشمن "به روسیه فرار می کنند".

وی افزود که این نیروها "بچه هایی" هستند که رهبران آنها در مسکو از آنها "استفاده" می کنند.

زلنسکی همچنین از غیرنظامیان در شهرهای کونوتوپ، باشتانکا، انرژی‌گودار و ملیتوپل که به گفته او راه‌ها را به روی نیروهای روسی مسدود کرده‌اند، تشکر کرد.

وی افزود که اخیرا با سران نروژ، اسرائیل، قزاقستان، قطر، کانادا، لهستان و شورای اروپا صحبت کرده است.

او همچنین فرمانی را امضا کرد که به 15 نظامی اوکراینی اعطا شد که به 9 نفر از آنها پس از مرگشان عنوان قهرمان اوکراین را اعطا کردند.

 


کیف در پی انفجارها لرزید (04:00)

 

به تازگی حداقل چهار انفجار در پایتخت اوکراین گزارش شده است که در ساعات اولیه روز پنجشنبه رخ داده است.

گزارش ها حاکی از آن است که دو انفجار قوی در مرکز شهر و پس از آن دو انفجار دیگر در نزدیکی ایستگاه مترو رخ داده است. صدای ناله های آژیر حمله هوایی شنیده شده است.

حساب توییتر OSINTtechnical که اطلاعات از منابع مختلف را به اشتراک می گذارد، ویدیویی از یک انفجار منتشر کرد.

بی بی سی به طور مستقل این فیلم را تأیید نکرده است.

 

جمعیت اوکراین

 


برگشتی آسان برای پوتین وجود ندارد (03:20)

 

از همان ابتدا - حتی قبل از این تهاجم هفت روزه - نیات روسیه یک بازی حدس و گمان بود.

قبل از شروع جنگ مردم می گفتند: "آیا رئیس جمهور پوتین واقعاً حمله خواهد کرد؟"

مردم همچنین گفتند: "اگر او حمله کند، شاید آنچه او واقعاً می خواهد یک کریدور در جنوب باشد تا مناطقی را که قبلاً در سال 2014 الحاق شده یا به آن منتقل شده اند را به هم متصل کند."

اما اکنون نیروهای او حمله می کنند و اگر گزارش های خرسون را باور کنیم، او مناطق بیشتری از اوکراین را تصرف می کند.

سخت است که ببینیم این همه چگونه به پایان می رسد.

وقتی این جنگ علیه کشوری است که پوتین می‌گوید نباید وجود داشته باشد، علیه دولتی که توسط نئونازی‌ها و جنایتکاران اداره می‌شود و دولتی دست نشانده غرب توصیف می‌کند، چگونه می‌تواند آن را خاتمه دهد؟

این درگیری در مورد یک هدف جنگی نیست. این در مورد بازگرداندن شکوه از دست رفته اتحاد جماهیر شوروی است.

بنابراین بسیار سخت است که ببینیم اوکراین، روسیه و بقیه جهان چگونه راهی برای خروج پیدا می کنند.

 


رتبه بین المللی مالی دوباره برای مسکو تغییر می کندر(03:06)

 

آژانس اعتباری فیچ رتبه اعتباری روسیه را از BBB به B کاهش داده و این کشور را با عنوان  با استناد به کمپین فزاینده تحریم های بین المللی علیه مسکو، در "رتبه بندی در حال کاهش" اعلام کرده است.

فیچ در بیانیه ای افزود: تحریم های گسترده بر اقتصاد روسیه احتمالا بر توانایی مسکو برای پرداخت بدهی های خود تأثیر می گذارد.

این کاهش رتبه در حالی صورت می گیرد که بانک جهانی به دلیل "خصومت علیه مردم اوکراین" به تمام برنامه های روسیه و بلاروس پایان می دهد.

 


متروی کیف اکنون محل سکونت 15,000 آواره شده است (02:47)

 

جنگ در اوکراین

 

به گفته یک مقام مسئول متروی شهر، در حال حاضر بیش از 15,000 نفر در ایستگاه های متروی کیف پناه گرفته اند.

ویکتور براهینسکی به رسانه های اوکراینی گفت که زیرزمین مترو می تواند تا 100,000 نفر را در خود جای دهد.

وی افزود: این سیستم در حال حاضر دارای آب و حمام و همچنین غذا و دارو است.

به گزارش سرویس اوکراینی بی بی سی، او گفت: "بسیاری از مردم جایی برای رفتن ندارند. چند متر زیر زمین و یک پتو تنها خانه آنها شده است."

وی افزود: «ما از مردم می‌خواهیم لباس گرم، غذا و حمایت برای اطرافیان خود - به‌ویژه زنان دارای بچه‌های کوچک و سالمندان» همراه داشته باشند.

 


اوکراین خط تلفن مخصوص برای دانشجویان خارجی راه اندازی کرد (02:20)

 

خارجی‌ها، به‌ویژه دانشجویان آفریقایی و آسیایی در اوکراین، در چند روز گذشته نگرانی‌های خود را مبنی بر تبعیض و بازگرداندن آنها در مرز ایجاد کرده‌اند.

اکنون وزارت خارجه اوکراین می‌گوید برای دانشجویانی که مایل به ترک این کشور هستند، خط تلفن فوری راه‌اندازی کرده است.

در این بیانیه آمده است که پست های بازرسی مرزی به صورت 24 ساعته کار می کنند و مردم از همه ملیت ها با "رویکرد زودتر رسیدن" مورد پردازش قرار خواهند گرفت.

 


دادگاه کیفری بین المللی تحقیقات جنایات جنگی را آغاز کرد (02:00)

 

دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد که تحقیقاتی را درباره جنایات جنگی احتمالی روسیه در جریان تهاجم روسیه به اوکراین آغاز کرده است.

کریم خان نوشت که در «بررسی مقدماتی وضعیت اوکراین، دفتر من قبلاً یک مبنای معقول برای این باور پیدا کرده بود که جرایم در صلاحیت دادگاه مرتکب شده است، و موارد بالقوه قابل پذیرش را شناسایی کرده بود».

دادستان کل روز دوشنبه گفت که قصد دارد از ریاست دادگاه برای شروع تحقیقات مجوز بگیرد، اما ارجاع بریتانیا و 38 کشور دیگر به دادگاه به این معناست که او اکنون قصد دارد تحقیقات را بلافاصله آغاز کند.

 


سازمان ملل می گوید 227 غیرنظامی کشته شدند (01:53)

 

دفتر حقوق بشر سازمان ملل می گوید 227 غیرنظامی در پنج روز اول تهاجم روسیه به اوکراین کشته شدند.

مقامات می گویند که 525 غیرنظامی دیگر در سراسر اوکراین در جریان درگیری زخمی شده اند.

در بیانیه ای که در ژنو منتشر شد، آمده است: «بیشتر این تلفات ناشی از استفاده از سلاح های انفجاری با منطقه برخورد وسیع، از جمله گلوله باران های توپخانه سنگین و سامانه های راکتی چند پرتاب، و حملات هوایی بوده است».

این سازمان می‌گوید بر این باور است که تعداد واقعی کشته‌شدگان «به‌طور قابل‌توجهی بیشتر» است، به‌ویژه در مناطق تحت کنترل دولت، به دلیل تأخیر در گزارش‌دهی.

 

 


ایالات متحده پرتاب آزمایشی ICBM را به منظور کاهش تنش های هسته ای به تعویق انداخت (01:32)

 

اخبار جنگ

 

پنتاگون پرتاب آزمایشی برنامه ریزی شده این هفته موشک بالستیک قاره پیمای Minuteman III را به تعویق انداخت.

جان کربی، سخنگوی جان کربی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: این اقدام نشان‌دهنده این است که «ما چقدر مسئولیت‌های هسته‌ای خود را در یک زمان خاص پرتنش جدی می‌گیریم».

در آخر هفته، ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه، نیروهای هسته ای کشورش را در حالت آماده باش قرار داد.

کربی گفت که ایالات متحده هیچ اقدام مشابهی انجام نداده است و پوتین را به دلیل "لفاظی های غیر مفید و غیر ضروری" مورد انتقاد قرار داد.

وی تاکید کرد که این تعویق به هیچ وجه بر وضعیت یا آمادگی هسته ای آمریکا تأثیر نخواهد گذاشت.

چندین آزمایش ICBM هر ساله در ایالات متحده انجام می شود و اغلب از چند سال قبل برنامه ریزی می شود.

 


بریتانیا هشدار داد که افسران روسی ممکن است به دادگاه کشیده شوند (01:30)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

در حال حاضر روسیه توسط 38 کشور مختلف به دلیل جنایات جنگی مشکوک در جریان تهاجم این کشور به اوکراین به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع شده است.

در بیانیه ای که شامگاه چهارشنبه منتشر شد، وزارت خارجه بریتانیا گفت که "تلاش هایی را برای گرد هم آوردن متحدان از جمله تمامی 27 عضو اتحادیه اروپا، کانادا، نیوزیلند و سوئیس برای گزارش رژیم ولادیمیر پوتین به دادگاه رهبری کرده است."

دومینیک راب، معاون نخست‌وزیر و وزیر دادگستری بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: بریتانیا به‌عنوان یکی از اعضای موسس دادگاه کیفری بین‌المللی، مایل است کمک‌های فنی لازم را برای حمایت از محکومیت‌های موفق ارائه کند.

راب افزود: «هر رهبر یا افسر روسی که دستوراتی در رابطه جنایات جنگی انجام می‌دهد باید بداند که دادگاهی شده و در نهایت به زندان می‌افتد».

لیز تراس، وزیر امور خارجه، گفت که رژیم پوتین "بی رویه" غیرنظامیان را هدف قرار داده است و افزود: "بریتانیا برای اطمینان از اجرای عدالت با متحدانش همکاری نزدیک خواهد کرد".

در حالی که روسیه کنوانسیون ژنو، معاهده بین‌المللی که جنایات جنگی را تعریف می‌کند، امضا کرده است، پس از اینکه الحاق شبه جزیره کریمه را به عنوان یک اشغال طبقه‌بندی کرد، در سال 2016 از دیوان کیفری بین‌المللی خارج شد.

این بدان معناست که افرادی که توسط دادگاه متهم می شوند باید در کشورهایی که صلاحیت قضایی آن را می پذیرند بازداشت شوند، شاید پوتین را تا پایان عمر در روسیه و کشورهای متحدش محدود کنند.

 


بی بی سی سرویس جدید رادیویی موج کوتاه را در اوکراین راه اندازی کرد (01:15)

 

این شرکت اعلام کرد که بی بی سی یک سرویس رادیویی موج کوتاه جدید در اوکراین راه اندازی کرده است تا از انعطاف پذیری عملیات خبری خود در اوکراین و روسیه اطمینان حاصل کند.

پخش‌های جدید هر روز چهار ساعت اخبار انگلیسی سرویس جهانی را در دسترس مخاطبان اوکراین و بخش‌هایی از روسیه قرار می‌دهند.

شنوندگان در این منطقه می‌توانند از ساعت 16:00 تا 18:00 به وقت گرینویچ با فرکانس 15735 کیلوهرتز و از ساعت 22:00 تا 00:00 به وقت گرینویچ با فرکانس 5875 کیلوهرتز پخش شوند.

تیم دیوی مدیر کل در بیانیه ای گفت: «اغلب گفته می شود حقیقت اولین قربانی جنگ است. در یک درگیری که در آن اطلاعات نادرست و تبلیغات زیاد است، نیاز آشکاری به اخبار واقعی و مستقل وجود دارد که مردم بتوانند به آن اعتماد کنند - و در یک تحول مهم، میلیون‌ها روس دیگر به بی‌بی‌سی روی می‌آورند.

ما به مردم روسیه دسترسی به حقیقت را ادامه خواهیم داد، هر طور که بتوانیم.»

در طول درگیری، سرویس‌های اوکراینی و روسی بی‌بی‌سی نیز به‌روزرسانی‌های زنده را به‌صورت آنلاین ارائه می‌کنند.

 

 


ایالات متحده نسبت به هزینه های انسانی "سرسام آور" در درگیری اوکراین هشدار داد (01:10)

 

باربارا پلت آشر - خبرنگار وزارت امور خارجه، بی بی سی نیوز

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هزینه انسانی جنگ "غیرموجه" روسیه علیه اوکراین را "سرسام آور" خواند.

او می‌گوید دولت بایدن در حال مستندسازی اتفاقاتی است که برای غیرنظامیان می‌گذرد و می‌خواهد مطمئن شود که روسیه در قبال آن پاسخگو خواهد بود.

او از این نگفت که کرملین عمداً غیرنظامیان را هدف قرار می دهد، اما خاطرنشان کرد که حداقل هدف قرار دادن بی رویه یکی از روش های جنگ روسیه در گذشته بوده است.

پرزیدنت بایدن همچنین به خبرنگاران گفته است که هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا روسیه مرتکب جنایات جنگی شده است یا خیر، اما مقامات ایالات متحده "از نزدیک" را زیر نظر دارند.

بلینکن قبل از سفر به اروپا صحبت می کرد. او از شش کشور، از جمله کشورهای بالتیک و مولداوی که به ویژه با تشدید خشونت ها در اوکراین در نزدیکی اوج گرفته اند، دیدار خواهد کرد.

وزیر امور خارجه مستقیماً روس ها را مورد خطاب قرار داد و درگیری را "جنگ پوتین، نه جنگ مردم روسیه" خواند. او به آنها گفت که هدف تحریم‌های اقتصادی «تجاوز بی‌دلیل» کرملین است نه آنها، و گفت که ایالات متحده در کنار آن شهروندان روسی خواهد ایستاد که خواستار پایان دادن به تهاجم هستند.

او همچنین رای گسترده امروز مجمع عمومی سازمان ملل متحد در محکومیت روسیه را "قابل توجه و تاریخی" توصیف کرد. و او گفت که اعلام اخیر پوتین در مورد هشدار اتمی "اوج بی مسئولیتی" است، اما ایالات متحده دلیلی برای تغییر سطح آمادگی هسته ای خود ندیده است.

 


وزارت دفاع روسیه میزان تلفات نیروهای اوکراینی و نظامیان روسی را اعلام کرد (00:35)


تلفات نظامیان و ملی گرایان اوکراین از آغاز عملیات ویژه نیروهای روسیه به ۲۸۷۰ نفر رسد.

به گزارش اسپوتنیک، ژنرال ایگور کوناشنکوف نماینده رسمی وزارت دفاع روسیه در این خصوص اطلاع داد. وی به خبرنگاران گفت: " در بین ملی گرایان و نیروهای مسلح اوکراین تلفات شامل بیش از ۲۸۷۰ کشته و تقریبا ۳۷۰۰ زخمی بوده است. بر اساس اطلاعات تایید شده تعداد نیروهای نظامی اوکراینی اسیرشده ۵۷۲ نفر است."

کوناشنکوف خاطر نشان کرد: " متاسفانه در بین دوستان ما که در عملیات ویژه نظامی شرکت داشتند تلفاتی وجود داشت. ۴۹۸ نظامی روسی در حین انجام وظیفه جان خود را از دست دادند. به خانواده های کشته شدگان کمک های لازم ارائه می شود. ۱۵۹۷ نفر از رفقای ما نیز زخمی شدند."

 


دیپلمات ارشد آمریکا به اروپا سفر می کند (00:27)

 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، با تشدید درگیری ها در اوکراین، سفری به شش کشور در اروپا را طی شش روز آینده آغاز خواهد کرد.

وی در این سفر از رهبران ناتو و اتحادیه اروپا در بروکسل و همچنین مقامات لهستان، مولداوی، لتونی، لیتوانی و استونی دیدار خواهد کرد.

بلینکن در اظهارات روز چهارشنبه گفت که بحران به سرعت در حال تبدیل شدن به "تهدیدی برای ثبات در اروپا و کل نظم مبتنی بر قوانین" جهان است.

او نسبت به حملات "بی رویه" نیروهای روسیه و "لفاظی های تحریک آمیز در مورد سلاح های هسته ای" ابراز نگرانی کرد.

او گفت: "این جنگ رئیس جمهور پوتین است. این جنگ مردم روسیه نیست."

پیام من به روس‌ها، البته اگر قادر به شنیدن آن باشند... ما می‌دانیم که بسیاری از شما نمی‌خواهید در این جنگ شرکت کنید.»

 


مکرون: اروپا باید بهای صلح، آزادی و دموکراسی را بپردازد (00:25)

 

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت، «دروغ» روسیه مبنی بر مبارزه با نازیسم در اوکراین را محکوم کرد و آن را به عنوان «متجاوز» معرفی کرد.

او می گوید در حالی که ناتو با روسیه در تعارض نیست، اروپا وارد «عصر تغییر» شده است. در پاسخ، مکرون می گوید فرانسه هزینه های دفاعی خود را افزایش خواهد داد در حالی که او از استقلال انرژی بیشتر اروپا حمایت می کند.

مکرون می‌گوید: «جنگ در اروپا دیگر متعلق به کتاب‌های تاریخ ما نیست: آنجاست، جلوی چشمان ما.

وی وحدت واکنش اروپا را ستوده و افزود: اکنون باید با پرداخت بهای صلح، آزادی و دموکراسی موافقت کند.

 


پنتاگون: روند حرکتی کاروان روسیه به کیف کند شده است (00:12)

 

وزارت دفاع ایالات متحده می گوید نیروهای روسی در 24 تا 36 ساعت گذشته پیشرفت کمی داشته اند.

جان کربی، سخنگوی سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه گفت، ستون 60 کیلومتری نیروهای نظامی که به سمت کیف پیش می روند، به لطف مقاومت جنگنده‌های اوکراینی نتواسته‌اند سرعت قبل خود را حفظ کنند و در لابه لای درختان "مستقر" باقی مانده است.

او به خبرنگاران گفت: «ما معتقدیم روس‌ها به خوبی می دانند که به اهداف اولیه‌شان دست نیافته اند و در حال ارزیابی شرایط می باشند».

کربی خاطرنشان کرد که نیروهای متجاوز معمولاً در جنوب کشور با مقاومت کمتری نسبت به شمال روبرو هستند.

اما او گفت که پنتاگون نمی تواند سقوط شهر جنوبی خرسون را همانطور که روس ها ادعا کرده اند تایید کند.

او هشدار داد که علیرغم شتاب آهسته این کاروان، روسیه نیروهای رزرو بیشتری را در اختیار دارد که هنوز از آن‌ها استفاده نکرده است.

 


 

2 مارس 2022

 


 

شهردار خرسون: متاسفانه باید بگویم که شهر در حال سقوط کامل است (23:55)

 

به نظر می رسد شهردار خرسون می گوید که این شهر در جنوب اوکراین به دست نیروهای روسیه افتاده است.

ایگور کولیخائف در پیامی که روز چهارشنبه در فیس بوک منتشر کرد، نوشت که "امروز نیروهای مسلحی در نزدیکی ساختمان شورای شهر حضور داشتند" و من به سربازان گفتم "در اینجا هیچ نیرو مسلح اوکراینی وجود ندارد، فقط غیرنظامیان و افرادی حضو.ر دارند که عاشق شهرشان هستند و قصد ترک شهر را ندارد!".

کولیخائف نوشت که نیروهای مسکو از ساعت 20:00 تا 06:00 به وقت محلی (22:00 تا 08:00 به وقت گرینویچ) مقررات منع آمد و شد اعمال کرده‌اند و افزود: تنها خودروهای حاوی مواد غذایی، دارو و برخی تجهیزات دیگر اجازه ورود به شهر را خواهند داشت.

 

وی افزود: خودروهای داخل شهر باید با «حداقل» سرعت حرکت کنند و عابران پیاده در گروه‌های بیش از دو نفر از حرکت منع می‌شوند.

کولیخائف در ادامه صحبت های خود به این موضوع اشاره کرد که: "فعلا امنیت شهر برقرار است. پرچم اوکراین بالای سر ماست. و برای حفظ آن، باید این شرایط رعایت شود. من هنوز چیز دیگری برای ارائه ندارم."

بی بی سی نمی تواند به طور مستقل این بیانیه را تأیید کند و اوایل امروز مقامات دفاعی ایالات متحده گفتند که خرسون "به عنوان یک شهر مورد مناقشه باقی می ماند".


 

سازمان جهانی بهداشت: وضعیت کمک‌رسانی و بهداشتی در اوکراین بشدت وخیم است (22:49)

 

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که از وضعیت اضطراری بشردوستانه در اوکراین و حملات به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی و بیمارستان‌ها به شدت نگران است.

این سازمان می‌گوید اولین محموله تجهیزات پزشکی روز پنجشنبه به لهستان می‌رسد که حاوی مواد آسیب‌زا و اورژانس کافی برای 1000 بیمار است.

دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت در یک جلسه توجیهی بر نیاز به یک کریدور بشردوستانه برای اطمینان از حمل و نقل ایمن تدارکات برای افراد نیازمند در اوکراین تاکید کرد.

دکتر رایان می‌گوید کارکنان مراقبت‌های بهداشتی کودکان را به زیرزمین‌های بیمارستان می‌برند تا آن‌ها را تحت مداوا قرار دهند. آن‌ها برای کمک به احیای بیماران و زنده نگه داشتن آن‌ها به کپسول اکسیژن بیشتری نیاز دارند.

WHO همچنین نگران انتشار موج جدید از کرونا در بین مهاجران و پناهندگان اوکراینی است.


 

آخرین اخبار و وضعیت جنگ تا این لحظه (22:30)

 

نشست فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل متحد با 141 رای موافق در مقابل 5 رای مخالف، تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم کرد.

سامانتا پاور، مدیر کمک های ایالات متحده، گفت که این رای نشان دهنده یک "سرزنش جهانی با ابعاد تاریخی" است.

وزارت دفاع مسکو از کشته شدن 498 سرباز روسی و زخمی شدن هزاران تن دیگر در جریان تهاجم روسیه به اوکراین خبر داد. بی بی سی نمی تواند مستقلاً این رقم را تأیید کند، به طوری که کیف ادعا می کند که عدد واقعی 10 برابر بیشتر است.

روسیه می گوید مذاکرات بین مقامات این کشور و یک هیئت اوکراینی روز پنجشنبه در نزدیکی مرز لهستان و بلاروس از سر گرفته خواهد شد، جایی که آن‌ها تلاش خواهند کرد آتش بس را میانجیگری کنند.

شهردار ماریوپل می گوید که ده ها غیرنظامی در حملات موشکی و توپخانه‌ای روسیه به مناطق مسکونی کشته شده‌اند.

در جاهای دیگر، نیروهای ولادیمیر پوتین شهرهای خارکف در شرق و خرسون در جنوب را به شدت گلوله باران کردند، در حالی که یک کاروان نظامی عظیم در نزدیکی کیف مستقر شده است.

سازمان ملل می گوید که در حال حاضر تقریبا 900000 شهروند اوکراینی از این کشور فرار کرده اند


 

اقدام تاریخی آبراموویچ؛ فروش چلسی به نفع جنگ زدگان اوکراین (22:02)

 

رومن آبراموویچ میلیاردر روسی در توییتی خطاب به هوادارن چلسی نوشت که بزودی باشگاه محبوب خود را می فروشد و قول می دهد که درآمد خالص آن را به یک بنیاد خیریه به نفع "همه قربانیان جنگ در اوکراین" اهدا کند.

وی در بیانیه‌ای گفت: « انتقادات زیادی از من در روزهای اخیر از سوی رسانه های انگلیسی شده است و به همین خاطر سعی دارم در رابطه با مالکیت خود بر باشگاه چلسی صحبت هایی را مطرح کنم. همانطور که قبلا هم گفتم، من همیشه تصمیمات را موازی با منافع باشگاه گرفته‌ام. به همین سبب، در شرایط فعلی نیز می خواهم بر اساس منافع باشگاه عمل کنم و تمامی سهام را به نفع باشگاه، هواداران، کارمندان و همچنین حامیان مالی و شرکای چلسی بفروشم».

البته پروسه فروش باشگاه به این زودی ها انجام نخواهد شد و این روند بر اساس مراحل قانونی طی می شود. گفتنی است که من طلب 1.5 میلیاردی خود را به باشگاه می بخشم.  چلسی هرگز برای من تجارت یا پول نبود، بلکه همه چیز در علاقه خالص من به فوتبال و هوادارن خلاصه می شد. در روزهای اخیر به سران باشگاه دستور داده‌ام تا به سرعت یک بنیاد خیریه راه‌اندازی کنند که تمام درآمد خالص حاصل از فروش باشگاه به آن اهدا شود.

با این حال من معتقدم که این تصمیم به نفع باشگاه خواهد بود و امیدوارم بتوانم برای آخرین بار از استمفورد بریج دیدن کنم و حضوری، با همه شما خداحافظی کنم. حضور در باشگاه چلسی یک افتخار همیشگی برایم بوده است و من به همه دستاوردهای مشترک‌مان افتخار می کنم. باشگاه فوتبال چلسی و هوادارانش همیشه در قلب من خواهند بود."


 

حزب حاکم: گرجستان درخواست پیوستن فوری به اتحادیه اروپا را ارائه کرد (21:14)

 

حزب حاکم گرجستان می گوید که این کشور "فورا" برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست ارائه خواهد کرد.

این اتفاق یک روز پس از آن صورت می گیرد که پارلمان اروپا از درخواست اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا حمایت کرد.

ایراکلی کوباخیدزه، رئیس رویای گرجستان، به خبرنگاران گفت که از اتحادیه اروپا می خواهد که درخواست ما را به صورت فوری بررسی کند و تصمیم بگیرد که به گرجستان وضعیت نامزد عضویت اتحادیه اروپا را اعطا کند.

گرجستان شاهد تظاهرات بزرگی علیه تهاجم روسیه به اوکراین بوده است.

روسیه از سال 2008 دو منطقه گرجستان - اوستیای جنوبی و آبخازیا - را تحت کنترل دارد. حزب حاکم گرجستان بارها از اقدامات پوتین انتقاد کرده و هدف بعدی مسکو را فتح گرجستان خوانده است.


 

شهردار خارکف: تا آخرین قطره خون از شهرمان دفاع می کنیم (21:04)

 

شهردار شهر محاصره شده خارکف در شرق اوکراین می گوید که حملات روسیه تلفات سنگینی بر جمعیت غیرنظامی وارد می کند، اما او قول می دهد که این شهر به دست نیروهای متجاوز ولادیمیر پوتین نخواهد افتاد.

ایگور ترخوف به بی بی سی می گوید که درگیری های شدید در همه طرف شهر در جریان است و می گوید که وضعیت "بسیار خطرناک" است.

او می‌گوید که نیروهای روسی «مداوماً» به مناطق مسکونی موشک‌های کروز شلیک می‌کنند و می‌افزاید که گزارش‌هایی دریافت کرده است که نیروهای مسکو به اصطلاح «بمب خلاء» را در شهر منفجر کرده‌اند.

او می گوید: «آنها [روسیه] از تمامی سلاح های خود برای کشتار جمعی در خارکف استفاده می کنند و همچنین تعداد زیادی تانک در حال نزدیک شدن به خارکف هستند».

او در ادامه صحبت های خود به این نکته اشاره کرد که حمله روسیه "هیچ وقت متوقف نمی شود" و نیروهای اوکراینی درگیر نبردهایی هستند که او آن را "گروه های خرابکار" می نامد و از جهان خارج می خواهد "هر کاری ممکن است برای متوقف کردن متجاوز انجام دهد".

ترخوف می‌گوید که شهروندان خارکف همچنان در شهر رفت و آمد می‌کنند و افزود هیچ گزارشی مبنی بر تلفات در پناهگاه‌های این شهر گزارش نشده است.

او می گوید: "امنیت شهر خارکف پابرجا خواهد ماند و امروز خارکف مثل سابق یکپارچه شده است. حال و هوای شهر کمی ناامیدکننده به نظر می رسد، اما شهر متحد است و پابرجا خواهد ماند."


 

روسیه مدعی است که مذاکره کنندگان اوکراینی عازم بلاروس می شوند (20:54)

 

مقامات روسی می گویند که انتظار دارند مذاکره کنندگان اوکراینی برای دور بعدی مذاکرات صلح صبح پنجشنبه به مرز لهستان و بلاروس برسند، جایی که قرار است درباره آتش بس بحث شود.

ولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد مسکو، به رسانه‌های روسی گفت که هیئت اوکراینی پایتخت کی‌یف را ترک کرده است و نیروهای روسی در حال ایجاد یک کریدور امنیتی برای نمایندگان خود هستند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که مسکو همچنان به "غیر نظامی کردن" اوکراین متعهد است و افزود که تمامی سلاح‌های ناتو و امریکا باید از اوکراین خارج شوند.

او در ادامه گفت که رژیم ولادیمیر پوتین حق مردم اوکراین برای انتخاب رهبر خود را به رسمیت می شناسد و روسیه ولودیمیر زلنسکی را به عنوان رئیس جمهور قانونی می پذیرد.


 

خبرگزاری مسکو : نزدیک به 500 سرباز روسی تاکنون کشته شده‌اند (20:52)

 

وزارت دفاع روسیه اولین آمار تلفات وارده در حمله به اوکراین را اعلام کرد.

بر اساس گزارش رسانه های روسی، تا کنون 498 سرباز روس کشته و 1597 نفر زخمی شده اند.

این ادعا به طور قابل توجهی کمتر از ارزیابی اوکراین از تلفات روسیه است - کیف ادعا می کند که 5840 سرباز روسی را کشته است.

روسیه همچنین مدعی شده است که بیش از 2870 نظامی اوکراینی کشته و حدود 3700 نفر زخمی شده اند. کیف هیچ آماری در این بار ارائه نکرده است.

بی بی سی نمی تواند به طور مستقل ادعاهای روسیه یا اوکراین را تأیید کند، اما وزارت دفاع بریتانیا معتقد است که نیروهای مسکو متحمل خسارات سنگینی شده اند.

پیش از این، خدمات اورژانس اوکراین اعلام کرده بود که تاکنون بیش از 2000 غیرنظامی و 10 پرسنل خدمات اورژانس کشته شده اند.


 

سازمان ملل تهاجم را محکوم کرده  و خواستار عقب نشینی شد (20:51)

 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه ای رای داد که تهاجم روسیه را محکوم کرده و خواستار خروج فوری تمامی نیروهایش از اوکراین شده است.

این قطعنامه در یک نشست اضطراری نادر مجمع عمومی که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شد، مورد حمایت 141 عضو از 193 عضو این نهاد قرار گرفت.

پیش از این رای گیری، سرگی کیسلیسا، سفیر اوکراین در سازمان ملل گفت که روسیه "آمده تا اوکراین را از حق موحودیت محروم کند".

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه گفت که روسیه می خواهد درگیری جدایی طلبانه در شرق اوکراین را متوقف کند و غرب را به استفاده از "تهدیدهای آشکار و بدبینانه" برای وادار کردن کشورها به رای دادن به قطعنامه متهم کرد.

این اولین جلسه اضطراری مجمع از سال 1997 است.

 


دور دوم مذاکرات میان روسیه و اوکراین در بلاوژسکی پوشه برگزار می‌شود. (20:50)

 

به گزارش اسپوتنیک، یک منبع آگاه از برگزاری دور دوم مذاکرات میان روسیه و اوکراین در بلاوژسکی پوشه، جایی که توافق نامه‌های پایان اتحاد جماهیر شوروی به امضا رسید، خبر داد.

پیش از این دیوید آراخامیا، یکی از اعضای هیئت اوکراینی و رئیس فراکسیون حزب حاکم خادم خلق، روز چهارشنبه اظهار داشته بود: مذاکرات بین فدراسیون روسیه و اوکراین امشب انجام خواهد شد.

دور نخست این مذاکرات در آخرین روز ماه فوریه برگزار گردید؛ میخایلو پودولیاک، مشاور دفتر رئیس جمهور اوکراین پس از پایان این مذاکرات تصریح کرد که برای کی‌یف، هدف اصلی این نشست بحث در مورد آتش بس بود.

 


خبر فوری: روسیه مدعی است که مذاکره کنندگان اوکراینی عازم بلاروس می شوند (20:50)

 

مقامات روسی می گویند که انتظار دارند مذاکره کنندگان اوکراینی برای دور بعدی مذاکرات صلح صبح پنجشنبه به مرز لهستان و بلاروس برسند، جایی که قرار است درباره آتش بس بحث شود.

ولادیمیر مدینسکی، مذاکره‌کننده ارشد مسکو، به رسانه‌های روسی گفت که هیئت اوکراینی پایتخت کی‌یف را ترک کرده است و نیروهای روسی در حال ایجاد یک کریدور امنیتی برای نمایندگان هستند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه گفت که مسکو همچنان به "غیر نظامی کردن" اوکراین متعهد است و افزود که باید فهرستی از تسلیحات مشخصی وجود داشته باشد که هرگز نمی توانند در خاک اوکراین مستقر شوند.

اما او گفت که رژیم ولادیمیر پوتین حق مردم اوکراین برای انتخاب رهبر خود را به رسمیت می شناسد و روسیه ولودیمیر زلنسکی را به عنوان رئیس جمهور قانونی می پذیرد.

 


سازمان ملل - نزدیک به 900000 نفر از اوکراین فرار کرده اند (20:40)

 

آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) می گوید از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در پنجشنبه گذشته، 874026 نفر اوکراین را ترک کرده اند.

لهستان بیش از نیمی از این تعداد را پذیرا بوده.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) برای عملیات امدادی خود درخواست نزدیک به 2 میلیارد دلار (1.5 میلیارد پوند) کرده است - اما می گوید پیش بینی اولیه آن مبنی بر اینکه تا چهار میلیون اوکراینی ممکن است از کشور فرار کنند ممکن است دست کم گرفته شود.

 

جنگ روسیه و اوکراین

 


 مسکو: نزدیک به 500 سرباز روسی کشته شده اند (20:30)

 

وزارت دفاع روسیه اولین آمار تلفات وارده در حمله به اوکراین را اعلام کرد.

بر اساس گزارش رسانه های روسی، تا کنون 498 سرباز روس کشته و 1597 نفر زخمی شده اند.

این ادعا به طور قابل توجهی کمتر از ارزیابی اوکراین از تلفات روسیه است - کیف ادعا می کند که 5840 سرباز روسی را کشته است.

کیف آماری از تعداد کشته‌ها و زخمی‌های نظامی اوکراینی ارائه نکرده است.

بی بی سی نمی تواند به طور مستقل ادعاهای روسیه یا اوکراین را تأیید کند، اما وزارت دفاع بریتانیا معتقد است که نیروهای مسکو متحمل خسارات سنگینی شده اند.

پیش از این، خدمات اورژانس اوکراین اعلام کرده بود که تاکنون بیش از 2000 غیرنظامی و 10 پرسنل خدمات اورژانس کشته شده اند.

 


خبر فوری: مذاکره کنندگان روسی می گویند آتش بس در مذاکرات با اوکراین مورد بحث قرار خواهد گرفت (20:15)


به گزارش اینترفاکس روسیه، یک مذاکره کننده روسی روز چهارشنبه گفت که آتش بس احتمالی در مذاکرات آتی با هیئت اوکراینی مورد بحث قرار خواهد گرفت. خبرگزاری های روسی جداگانه گزارش دادند که هیئت روسی منتظر گفتگو با همتای اوکراینی خود است که انتظار می رود روز پنجشنبه در بلاروس آغاز شود. بر اساس گزارش ها، ارتش روسیه به هیئت اوکراینی یک کریدور امنیتی داده است.

 


دور دوم مذاکرات اوکراین و روسیه (19:20)

 

اکنون به نظر می رسد که قرار است دور دوم مذاکرات بین نمایندگان دولت های روسیه و اوکراین برگزار شود.

دو طرف روز دوشنبه با هم دیدار کردند، اما نتیجه مشخصی نداشت.

به گزارش خبرگزاری بلتا بلاروس، بنا بر گزارش ها، یک هیئت روسی برای گفت و گو به یک نقطه ملاقات می رود.

نگفت کجا و چه زمانی این گفتگوها انجام خواهد شد.

پیشتر خبرگزاری دولتی روسیه تاس گزارش داده بود که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته است که روسیه هیئتی آماده برای ادامه مذاکرات دارد.

و اولکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور اوکراین، پیشتر به تلویزیون Suspilne گفت که مذاکرات انجام خواهد شد.

اما او گفت: "فکر می‌کنم اوضاع به همین منوال خواهد ماند. هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. ما بر موضع خود خواهیم ماند."

 


امروز و تا کنون چه اتفاقی افتاده است؟ (19:15)

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده‌اید یا می‌خواهید خلاصه‌ای از آن داشته باشید، در اینجا خلاصه‌ای از برخی از نکات کلیدی در روز هفتم حمله به اوکراین آورده شده است.

نیروهای روسیه حملات خود را به شهرهای مهم تشدید کرده اند.

در جنوب:

 • روسیه می‌گوید کنترل بندر خرسون را به دست گرفته است، اگرچه شهردار آن می‌گوید دفاع نیروهای اوکراینی همچنان ادامه دارد.
 • بیم از تلفات گسترده در شهر ماریوپول در نزدیکی مرز با روسیه وجود دارد و معاون شهردار گفت که یک منطقه "تقریباً به طور کامل ویران شده است".

در شمال شرق:

 • گزارش‌هایی از حمله موشکی در دومین شهر اوکراین، خارکف، به اداره پلیس منطقه و بخشی از یک دانشگاه وجود دارد.
 • ارتش اوکراین اعلام کرد که پیش از این، چتربازان روسی در شهر فرود آمدند و برای کنترل آن جنگ را آغاز کردند.

 سایر تحولات:

 • مقامات اوکراینی گفته اند از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور، بیش از 2000 غیرنظامی کشته شده اند.
 • به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه تاس، مذاکرات صلح عصر چهارشنبه بین روسیه و اوکراین از سر گرفته خواهد شد.
 • کیر استارمر، رهبر مخالفان، از نخست‌وزیر بریتانیا خواسته است تا رومن آبراموویچ - مالک باشگاه فوتبال چلسی - را تحریم کند. آبراموویچ نزدیکی به ولادیمیر پوتین را رد کرده است

 

حمله روسیه به اوکراین

 


خداحافظی های دلخراش با نزدیک شدن به درگیری در دنیپرو (18:37)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

صحنه های ناامیدکننده ای در ایستگاه قطار در دنیپرو وجود دارد، زیرا جنگ روسیه با اوکراین به طرز ناراحت کننده ای نزدیک می شود و خانواده ها شروع به فرار از غرب از جنگ کرده اند.

هیچ زمان یا مقصدی در تابلوی حرکت وجود ندارد، فقط جمعیت زیادی از مردم روی پله‌های ایستگاه، در سالن‌ها و روی سکوها هستند.

هر چند وقت یکبار یک قطار به ایستگاه می‌آید و جمعیت شروع به تکان دادن به جلو می‌کنند تا سوار شوند. هیچ کس حتی نمی پرسد کجا می رود.

اکثر مردم فقط ابتدایی‌ترین چمدان‌ها را حمل می‌کنند: یک کیف کوچک، یک کیسه پلاستیکی - اما برخی حیوانات خانگی خود را در جعبه‌ها آورده‌اند زیرا می‌ترسند که ممکن است برنگردند.

در میان جمعیت، مردان فریاد می زنند که به زنان و کودکان اجازه عبور داده شود. گریه و اشک و آخرین آغوش است. پدرها شیشه های قطار را می بوسند و دستانشان را به شیشه فشار می دهند. سپس با گریه کنار می‌روند تا فرزندانشان نبینند.

یک مرد به من گفت که می ماند تا بجنگد. او گفت که ما پیروز خواهیم شد، همانطور که خودش را متقاعد می کرد - به من نمی گفت. اما این خداحافظی ها دلخراش است.

 


سرکوب مخالفان در روسیه ادامه دارد (18:15)

 

ویل ورنون - اخبار بی بی سی، مسکو

در روسیه، مقامات به سرکوب پوشش خبری مستقل از آنچه کرملین به عنوان "عملیات نظامی ویژه" خود در اوکراین توصیف می کند، ادامه می دهند.

شب گذشته، مقامات، ایستگاه رادیویی مستقل «ایخو مسکوی» را قطع کردند و دسترسی به وب‌سایت کانال تلویزیونی اینترنتی مستقل «دوژد» را مسدود کردند.

در روزهای اخیر، مقامات با ارسال نامه‌های تهدیدآمیز به تعدادی از رسانه‌های مستقل خواستار حذف محتوای مربوط به جنگ در اوکراین یا مسدود شدن آنها شده‌اند.

با توجه به خواسته ها، رسانه ها مجاز به استفاده از کلماتی مانند "جنگ" و "تهاجم" نیستند و نباید اطلاعات "تأیید نشده" (یعنی از منابع رسمی دولتی) در مورد تلفات غیرنظامی و سربازان کشته و زخمی شده را درج نکنند.

امروز، ایخو مسکوی گفته است که دفتر دادستانی در تلاش است تا حساب‌های شبکه اجتماعی این شبکه را نیز مسدود کند. هم Ekho و هم Dozhd همچنان در برخی از سرویس‌هایی مانند YouTube میزبانی می‌شوند.

 


کودکان دبستانی روسیه به دلیل تظاهرات ضد جنگ بازداشت شدند (18:08)

 

حمله روسیه به اوکراین

 

گابریل گیت هاوس - اخبار بی بی سی

وقتی روز سه‌شنبه گزارش‌ها و عکس‌هایی را دیدم که نشان می‌داد بچه‌های دبستانی توسط پلیس در مسکو به دلیل گل گذاشتن در سفارت اوکراین و در دست داشتن تابلوهایی که روی آن نوشته شده بود «نه به جنگ» دستگیر شده‌اند، باور نکردم که واقعی است.

اما اکنون توسط روزنامه برنده جایزه نوبل Novaya Gazeta تایید شده است. روزنامه در یک به روز رسانی می گوید این کودکان اکنون آزاد شده اند.

این تصاویر کودکان را به همراه افسران پشت میله های فلزی، شاید در خودروی پلیس، و سپس در پاسگاه پلیس، نشان می دهد که گل ها و پلاکاردهای خود را در دست دارند.

به نظر می رسد کرملین در حال اتخاذ تدابیر سختگیرانه فزاینده ای برای کنترل روایت جنگ خود است.

 


آخرین وضعیت نورد استریم 2:

 

در پی تحریم‌های شدید غرب علیه روسیه برای تهاجم نظامی به اوکراین، کنسرسیوم خط لوله گازی «جریان شمالی- ۲» (نورد استریم- ۲) که برای انتقال مستقیم سالانه ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز روسیه به آلمان احداث شده بود، ورشکسته شد.
سیلویا تالمان‌گوت، مدیر مالی این پروژه ۱۱ میلیارد دلاری، ر با اعلام ورشکستگی کنسرسیوم گفت که همه ۱۴۰ کارمند کنسرسیوم در دفتر مرکزی اخراج شده‌اند.
این کنسرسیوم قرار است تا چند روز دیگر رسما اعلام ورشکستگی کند.

 


قیمت گندم در بالاترین سطوح تاریخی

در پی تهاجم روسیه به اوکراین، دو کشور عمده صادرکننده گندم، قیمت این محصول استراتژیک به بالاترین رقم طی بیش از یک دهه گذشته رسید.
قیمت یک تن گندم در بازارهای جهانی در روز سه‌شنبه به ۹۸۴ دلار رسیده که بالاترین رقم از چهارم آوریل سال ۲۰۰۸ است.

 


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده

 

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل خطاب به این شورا گفت: «می‌توان به‌طور منطقی این سؤال را مطرح کرد که آیا یک کشور عضو سازمان ملل که تلاش می‌کند کشور عضو دیگر سازمان ملل متحد را تحت سلطه خود درآورد و در جریان آن مرتکب نقض وحشتناک حقوق بشر و ایجاد درد و رنج عظیم بشردوستانه می‌شود، باید اجازه داشته باشد در این شورا باقی بماند یا خیر».

 


جابجایی نیروی های هسته ای روسیه

 

رادیو فردا: گزارش‌ها حاکی است که زیردریایی‌های هسته‌ای روسیه برای انجام رزمایش در دریای بارنتز حرکت کرده‌اند و خودروهای پرتاب موشک‌های قاره‌پیمای این کشور نیز روز سه‌شنبه در جنگل‌های برفی سیبری مستقر شده‌اند.
به نوشته آسوشیتدپرس، ناوگان شمالی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که چند زیردریایی هسته‌ای این کشور در تمرین‌هایی شرکت می‌کنند که برای «آموزش مانور در شرایط طوفانی» طراحی شده است.

 


دولت اوکراین نام ایران را در فهرست حامیان تجاوز روسیه قرار داد.

 

صدای امریکا: بر اساس یک نمودار به روز شده که وزارت امور خارجه اوکراین منتشر کرده‌ است، جمهوری اسلامی ایران از سوی اوکراین در فهرست انگشت شماری از کشورهایی قرار گرفته است که از تجاوز روسیه به اوکراین حمایت کردند

 


بوریس جانسون خواستار تحریم روس‌های مرتبط با پوتین شد (17:47)

 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، پیشتر به نمایندگان مجلس گفته بود که اگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور "پیش تر برود، ما نیز همین کار را خواهیم کرد".

او همچنین گفت که دولت کمک های مردم بریتانیا را با درخواست کمیته اضطراری بلایای طبیعی برای اوکراین تطبیق می دهد که از 20 میلیون پوند شروع می شود.

کایر استارمر، رهبر اپوزیسیون از نخست‌وزیر خواست تا علیه روس‌هایی که به گفته او حامی پوتین مرتبط هستند، اقدام کند.

او می گوید رومن آبراموویچ - مالک باشگاه فوتبال چلسی - "به دلیل ارتباطش با دولت روسیه و ارتباط عمومی اش با فعالیت ها و فساد" یکی از افراد مورد نظر است.

او همچنین پرونده ایگور شووالوف، معاون سابق نخست‌وزیر پوتین را مطرح می‌کند که به گفته او «دو آپارتمان در فاصله کمتر از پنج دقیقه‌ای وی از مجلس ،ارزشی بیش از ۱۱ میلیون پوند دارد».

بوریس جانسون پاسخ می‌دهد که «کارهای بیشتری باید انجام می‌شد» اما می‌افزاید که بریتانیا «نقش رهبری» را در اجرای تحریم‌ها علیه روسیه بر عهده گرفته است.

بی بی سی برای اظهار نظر با آبراموویچ تماس گرفته است. او قبلاً داشتن روابط مالی نزدیک با ولادیمیر پوتین یا کرملین را رد کرده بود.

 


مقامات رسمی: ترس از تلفات بالا در ماریوپل (17:26)

 

حمله روسیه به اوکراین

 

جوئل گانتر - اخبار بی بی سی، لویو

مقامات شهر ماریوپول در جنوب شرقی این شهر، در نزدیکی مرز با روسیه، می گویند بیم آن دارند که پس از ساعت ها گلوله باران مداوم شهر، تعداد زیادی از مردم کشته شوند.

سرگی اورلوف، معاون شهردار می گوید که منطقه ای در کنار رودخانه که معمولاً محل زندگی 130000 نفر از جمله پدرش است، "تقریباً به طور کامل ویران شده است".

او تلفنی به بی بی سی گفت: ما نمی توانیم تعداد قربانیان را در آنجا بشماریم، اما معتقدیم حداقل صدها نفر کشته شده اند. ما نمی توانیم برای خارج کردن اجساد وارد شویم." 

اورلوف می‌گوید: «ارتش روسیه با تمام سلاح‌های خود در اینجا کار می‌کند - توپخانه، سیستم‌های پرتاب موشک‌های متعدد، هواپیماها، موشک‌های تاکتیکی. آنها در تلاشند شهر را نابود کنند.

او می گوید نیروهای روسی از هر طرف چندین کیلومتر فقط فاصله دارند.

اورلوف می‌گوید: "ارتش اوکراین بسیار شجاع است و به دفاع از شهر ادامه خواهد داد، اما سبک ارتش روسیه مانند دزدان دریایی است. آنها با ارتش خود نمی‌جنگند، آنها فقط کل مناطق را نابود می‌کنند."

 


روس ها از چرنیهف عقب رانده شدند - نظامی (17:00)

 

ما بر تحولات در داخل و اطراف شهرهای کیف، خاریکف و خرسون تمرکز کرده‌ایم - اما درگیری‌ها در بسیاری از مکان‌های دیگر نیز ادامه دارد.

ارتش اوکراین می گوید شهر شمالی چرنیهف - که بین کیف و مرز بلاروس قرار دارد - پس از شکست تلاش برای کنترل شهر مورد اصابت راکت ها قرار گرفته است.

ارتش گفت که راکت به ساختمان های اداری نزدیک بیمارستان شهر اصابت کرد. موج انفجار به بیمارستان آسیب رساند اما بیماران در آن زمان در یک پناهگاه بودند. منابع آب نیز آسیب دیده است.

 


دانشجویان خارجی گرفتار شده در کرسون: "بدون آب، بدون نور" (16:56)

 

دانشجویان آفریقایی که در خرسون گیر افتاده اند، در حالی که توپخانه روسیه به هدف قرار دادن این شهر در جنوب اوکراین ادامه می دهد، درخواست کمک می کنند.

کریستف، دانشجوی 22 ساله کامرونی، از زیرزمین ساختمان آپارتمانش با بی بی سی صحبت کرد.

وقتی بمباران ها شروع می شود، ما به داخل می رویم. این یک سوراخ بسیار کوچک است."

کریستف می گوید دانش آموزان برق ندارند و منابع آب رو به کاهش است.

مامدی دومبویا، اهل گینه، با همکلاسی هایش از گابن، سنگال و کامرون در زیرزمینی در قسمت دیگری از شهر است.

او به من می گوید: «ما آب نداریم، نور نداریم.

ما به کمک دولت نیاز داریم. ما در شهر خرسون گیر کرده ایم - هیچ وسیله ای برای ترک اینجا نداریم."

بیش از 7000 تبعه آفریقایی از جمله صدها هزار نفری هستند که در هفته گذشته از اوکراین فرار کرده و وارد لهستان شده اند دیده شده اند.

 


روسیه می گوید مناطق اطراف بزرگترین نیروگاه هسته ای اوکراین را کنترل می کند (16:50)

 

روسیه به ناظر هسته ای جهانی گفته است که کنترل منطقه اطراف بزرگترین نیروگاه هسته ای اوکراین در نزدیکی شهر Zaporizhzhia در رودخانه Dnieper در جنوب اوکراین را در دست دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید به گفته روسیه، کارکنان این نیروگاه به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهند. اپراتور هسته ای اوکراین می گوید که با تمام نیروگاه هایش در تماس است و عملیات در همه آنها ادامه دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید، نیروگاه Zaporizhzhia دارای شش راکتور از 15 رآکتور انرژی هسته‌ای این کشور است.

گزارش‌هایی مبنی بر مسدود شدن جاده‌ها توسط ساکنان شهر Energodar، جایی که کارخانه Zaporizhzhia در آن قرار دارد، وجود دارد.

به طور جداگانه، مقامات هسته ای اوکراین از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای هماهنگی فعالیت های ایمنی در سایت نیروگاه هسته ای چرنوبیل در شمال اوکراین که توسط نیروهای روسی تصرف شده است، درخواست کمک کرده اند.

 

 


گزارش های روسیه: مذاکرات صلح از سر گرفته می شود  (16:37)

 

به گزارش خبرگزاری دولتی روس تاس، مذاکرات صلح عصر چهارشنبه بین روسیه و اوکراین از سر گرفته خواهد شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: «هیات ما برای ادامه گفتگوها آماده خواهد بود.

این به دنبال دور اول مذاکرات در بلاروس، نه چندان دور از مرز اوکراین است که به هیچ راه حلی نرسید.

بر اساس گزارش ها، ولادیمیر مدینسکی، دستیار رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، بار دیگر مذاکره کننده اصلی روسیه خواهد بود.

الکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور به تلویزیون Suspilne گفت: "من فکر می کنم همه چیز به همین شکل باقی خواهد ماند. هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. ما بر موضع خود خواهیم ماند. همان افراد جلسه قبل خواهند بود."

هنوز خبری در مورد محل برگزاری این مذاکرات وجود ندارد.

 


در روز هفتم جنگ، نفت خام WTI در حال حاضر به 110 رسیده است، دلار در حال رشد است، یورو/دلار آمریکا به زیر 1.11 کاهش می یابد، در حالی که طلا در حال برگشت است. (16:30)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 


کنترل روسیه چگونه خواهد بود؟ (16:20)

 

فرانک گاردنر - خبرنگار امنیتی بی بی سی

فراتر از ادعاها و ادعاهای متقابل، چگونه مطمئن شویم که روسیه یک شهر یا یک منطقه اوکراین را کنترل می کند؟

در درجه اول، زمانی است که جنگ متوقف می شود. هنگامی که نیروهای روسی قادر به گشت زنی منظم به صورت پیاده، بدون مخالفت، در روز یا شب در خیابان ها باشند، این نشانه عادلانه ای است که آنها شهر را تحت کنترل خود دارند.

نشانه های دیگر این است که چه کسی مسئول ایستگاه تلویزیونی محلی، دفاتر شهرداری، ستاد پلیس است و چه کسی خدمات آب و برق و خدمات اضطراری را اداره می کند، حتی چیزی به اندازه هدایت ترافیک.

این کاملاً ممکن است که هرگز زمانی در این درگیری فرا نرسد که روسیه بتواند صادقانه ادعا کند که کنترل کامل کل کشور را در دست دارد. هر اتفاقی که در روزهای آینده بیفتد، احتمالاً اوکراینی‌ها به نوعی در برابر اشغال مقاومت خواهند کرد.

اما در حال حاضر، تلاش اصلی روسیه این است که کنترل شهرهای اصلی کیف و خارکف را به دست بگیرد، حتی اگر این به معنای یکسان کردن آنها با خاک باشد.

 


امروز و تا الان چه اتفاقی افتاده است؟ (16:10)

 

اگر تازه به ما ملحق شده اید، این چیزی است که تا کنون امروز اتفاق افتاده است.

 • نبردهای شدیدی در شمال، شرق و جنوب این کشور در جریان است و شهرهای مهم اوکراین خارکف و خرسون هدف توپخانه روسیه قرار گرفتند.
 • صبح امروز یک موشک به مقر پلیس و ساختمان دانشگاه در خارکف اصابت کرد. گزارش شده است که چهار نفر جان باخته اند.
 • روسیه مدعی است کنترل شهر بندری استراتژیک خرسون در دریای سیاه را به دست گرفته است، اما مقامات محلی ادعا می کنند که این شهر همچنان تحت کنترل اوکراین است.
 • رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی روسیه را به تلاش برای پاک کردن تاریخ اوکراین متهم کرد و از مقاومت ارتش اوکراین تمجید کرد.
 • نخست‌وزیر بوریس جانسون قول داد که بریتانیا فشار اقتصادی و حمایت از اوکراین را با کمک‌های مالی، تسلیحاتی و بشردوستانه افزایش خواهد داد.
 • تقریبا 700000 نفر از اوکراین فرار کرده اند. سازمان ملل خواستار تدارکات بیشتر شده است.
 • قیمت نفت و گاز عمده فروشی با ورود به هفتمین روز تهاجم به شدت افزایش یافته است.
 • ورزشکاران روسیه و بلاروس اجازه دارند در پارالمپیک پکن شرکت کنند اما به عنوان بی طرف

 


گزارش: روسیه می خواهد رهبر فراری اوکراین را بازگرداند (16:06) 

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

وب سایت خبری و تحلیلی Ukrayinska Pravda به نقل از اطلاعات اوکراین گزارش داد، روسیه می خواهد ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور سابق اوکراین را - که در جریان اعتراضات ضد دولتی در سال های 2013-2014 برکنار شده بود - به عنوان رهبر جدید اوکراین معرفی کند.

به گفته منبع وب سایت اوکراینی، یانوکوویچ اکنون در مینسک است. او در سال 2014 به روسیه گریخت.

به گفته این روزنامه، کرملین ممکن است در حال آماده سازی یک عملیات رسانه ای یا کمپینی برای بازگرداندن یانوکوویچ به اوکراین یا انتشار آدرسی از او برای مردم اوکراین باشد.

در ژانویه، بریتانیا اعلام کرد که مسکو در حال توطئه برای نصب یک شخصیت طرفدار مسکو برای رهبری دولت اوکراین است.

وزارت خارجه یوهان مورایف، نماینده سابق اوکراین را به عنوان نامزد احتمالی کرملین معرفی کرد.

 


اتحادیه اروپا از امروز دوم مارس پخش برنامه های شبکه تلویزیونی راشا تودی و خبرگزاری اسپوتنیک را در این اتحادیه ممنوع می کند

 


حمله به ساختمان شورای شهر خارکف - مقام محلی (14:34)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

معاون فرماندار این منطقه گفت: یک موشک کروز شلیک شده توسط روسیه به ساختمان شورای شهر در شرق شهر خارکف اصابت کرده است.

این شهر در 30 مایلی مرز روسیه قرار دارد و در دو روز گذشته هدف گلوله باران شدید قرار گرفته است.

همچنین گزارش هایی از درگیری های خیابانی در شهر پس از فرود چتربازان روسی در طی شب منتشر شده است.

 


کارشناس نظامی:  روسیه می خواهد مقاومت را کاهش دهد (15:04)

 

حمله روسیه به اوکراین

 

دکتر جک واتلینگ، کارشناس نظامی در موسسه رویال خدمات متحده می گوید زمان و نحوه حمله روسیه به کیف بسیار مهم است.

واتلینگ، محقق در زمینه جنگ زمینی و علوم نظامی می گوید: "اگر روس ها به یک حمله بزرگ [در کیف] دست بزنند و کمر مقاومت را نشکسته باشند، بسیار خونین خواهد بود و نیروهایشان ممکن است از بین بروند." 

او می‌گوید روس‌ها می‌خواهند قبل از اینکه نیروهای خود را متعهد کنند، مقاومت را «کوچک» کنند.

واتلینگ می‌گوید شواهدی مبنی بر روحیه ضعیف در میان نیروهای روسی وجود دارد که به یگان‌های پیشروی گمشده و سردرگم اشاره می‌کند - و غافلگیری اولیه آنها از زیر آتش گرفته شدن توسط اوکراینی‌ها.

او گفت: «ما گزارش‌هایی شنیده‌ایم که آنها به تجهیزات خود آسیب رسانده‌اند، زیرا نمی‌خواهند وارد جنگ شوند.

اما او می‌گوید که وقتی نیروهای روسی گرد هم می‌آیند تا در آرایش‌های بزرگ‌تر بجنگند، تأثیر روحیه ضعیف کاهش می‌یابد، زیرا مأموریت آنها واضح‌تر شده و مهمات اوکراینی‌ها تمام می‌شود.

 


شهردار کیف: اکنون زمان آماده شدن برای مقاومت است (14:55)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

شهردار کیف به ساکنان این شهر هشدار می دهد که نیروهای روسی در حال حرکت به پایتخت اوکراین هستند و از مردم خواسته است در خانه بمانند و برای دفاع از شهر آماده شوند.

ویتالی کلیچکو، شهردار این شهر، گفت: «دشمن در حال جمع‌آوری نیروها بیشتر و بیشتر است.

ما در حال آماده شدن هستیم و از کیف دفاع خواهیم کرد!

کیف تا کنون در برابر تلاش های تهاجم روسیه مقاومت کرده است.

یک کاروان زرهی روسیه به طول 40 مایل (65 کیلومتر) از شمال شهر در حال نزدیک شدن است و تحلیلگران بر این باورند که می تواند برای ارائه پشتیبانی از یک حمله از غرب در آنجا باشد.

 

 


"خاک ما اشتغال شده است": زندگی تحت حاکمیت روسیه (14:46)

 

Lyse Doucet - خبرنگار ارشد بین المللی، کیف

امروز صبح در خانه زیرزمین خود از خواب بیدار شدم و لیانا را دیدم که در واقع همسایه جدید ماست.

هفت شبانه روز او به من گفت: "من نباید غمگین باشم، باید قوی باشم."

امروز صبح او را در زیرزمین تاریک در سیل اشک ملاقات کردم.

او از پدرش شنیده بود که در خانه آنها در شمال، نزدیک به مرز بلاروس زندگی می کرد.

هشت سرباز روسی اکنون به خانه آنها آمده بودند و به دنبال سیگار بودند و عملاً آنها را گروگان گرفتند و به آنها گفتند: "از پله ها بالا نروید، پایین نروید، حرکت نکنید."

یکی دیگر از بستگان موفق شد به حمام فرار کند تا پیامی زمزمه‌آمیز به او بدهد که «ما را اشغال کرده‌اند».

لیانا نتوانست جلوی اشک هایش را بگیرد.

او از ترس اینکه پدرش اکنون گروگان گرفته شده است، در خود پیچیده است. این کشوری از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب است که اکنون احساس می‌کند توسط همسایه‌اش گروگان گرفته شده است.

 


نیروهای روسیه در مرکز خرسون (14:28)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

اکنون بیشتر در مورد خرسون، شهر بندری در جنوب اوکراین که روسیه امروز صبح مدعی شد کنترل کامل آن را به دست گرفته است می دانیم.

گزارش‌ها از شهر متفاوت است - مقامات محلی همچنان ادعا می‌کنند که شهر تحت کنترل اوکراین است.

اکنون به نظر می رسد ویدئویی که در یوتیوب منتشر شده است، ارتش روسیه را در مرکز شهر نشان می دهد، از جمله یک تانک و سربازانی که بازوبند سفید بسته اند.

بی بی سی به طور مستقل مکان فیلم را در مرکز خرسون تأیید کرده است.

 

جنگ روسیه و اوکراین

 


تسخیر خرسون زنجیره تامین اوکراین را از بین خواهد برد (14:14)

 

روسیه مدعی است که نیروهایش کنترل شهر بندری خرسون در دریای سیاه را به دست گرفته اند.

هم فرماندار منطقه و هم شهردار شهر می گویند که آنها محاصره شده اند اما اشغال خرسون را تکذیب می کنند.

دکتر جک واتلینگ، کارشناس نظامی - از مؤسسه خدمات متحد سلطنتی - می گوید که تصرف شهر بسیار مهم خواهد بود، زیرا این شهر دارای موقعیت استراتژیک در رودخانه دنیپر است که اوکراین را به دو نیم می کند.

واتلینگ توضیح می‌دهد: «همانطور که روس‌ها شروع به تصرف شهرهای کلیدی در امتداد دنیپر می‌کنند... آنها می‌توانند از انتقال تدارکات از غرب به شرق برای تأمین مجدد واحدهای نظامی اوکراینی که در مناطق عملیاتی نیروهای مشترک در اطراف دونباس می‌جنگند، جلوگیری کنند».

او اضافه می کند که روسیه "شروع به خفه کردن تدارکات برای اوکراینی ها خواهد کرد".

 


در پی تشدید حمله در خارکف، چهار نفر کشته شدند (14:00)

 

سرویس های اورژانس در شرق خارکف از کشته شدن چهار نفر بر اثر گلوله باران صبح امروز روسیه خبر دادند.

یک موشک حوالی ساعت 08:10 به وقت محلی (06:10 به وقت گرینویچ) به ساختمان های متعلق به پلیس، سرویس امنیت اوکراین و دانشگاه ملی کارازین اصابت کرد.

عکس های صبح امروز نشان می دهد که آتش نشانان پس از اعتصاب با آتش سوزی در ساختمان دانشگاه و ایستگاه پلیس مبارزه می کنند.

شهردار این شهر می گوید خارکف توسط ارتش روسیه "تا حدی" محاصره شده است، ارتش اوکراین در حال حاضر "قهرمانانه" از آن جلوگیری می کند.

 


ناوالنی خواستار اعتراضات روزانه شد: پوتین همه روسیه نیست (13:48)

 

الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون زندانی روسیه، مجموعه‌ای از توئیت‌های قوی را منتشر کرده و خواستار تظاهرات روزانه در سراسر روسیه و فراتر از آن شده است.

ناوالنی پس از زنده ماندن از حمله سمی که کرملین را مسئول آن می داند، یک سال را پشت میله های زندان گذرانده است. ماه گذشته او با اتهامات جدیدی به محاکمه رفت که ممکن است مدت زندان او را بیش از یک دهه افزایش دهد.

او از زندان فوق امنیتی شرق مسکو که در آن زندانی است می نویسد: "ما - روسیه - می خواهیم ملتی با صلح باشیم. افسوس که اکنون کمتر کسی ما را چنین صدا می کند."

اما روس‌ها نباید «حداقل به ملتی از مردم ساکت وحشت‌زده تبدیل شوند» که «تظاهر می‌کنند متوجه جنگ نمی‌شوند».

او می‌گوید: «این دهه سوم قرن بیست و یکم است و ما اخبار مربوط به سوختن مردم در تانک‌ها و خانه‌های بمب‌گذاری شده را تماشا می‌کنیم. ما تهدیدات واقعی برای شروع جنگ هسته ای را در تلویزیون های خود مشاهده می کنیم.

 آیا توتال قید سود همکاری با روسیه در پروژه‌های انرژی را خواهد زد؟  (13:50)

 

یورونیوز - شش روز پس از آغاز جنگ در اوکراین و تجاوز نظامی روسیه به خاک این کشور، چندین غول بزرگ انرژی روابط خود را با مسکو قطع کرده اند و بدین ترتیب فشار بر شرکت‌‌های غربی دیگر که در پروژه های انرژی روسیه سهم دارند، افزایش پیدا کرده است.

این درحالیست که گروه فرانسوی «توتال انرژی» روز سه شنبه اول مارس اعلام کرد که در حال حاضر قصد ندارد فعالیت های خود را در روسیه متوقف کند.

غول‌های نفتی رقیب توتال شامل شل، بی‌پی و اکوئینور نروژ اعلام کرده اند از سرمایه گذاری‌هایی که در روسیه دارند، خارج می‌شوند. برخی مانند بی پی تحت فشار لندن سهام خود را به رزنفت روسیه واگذار کرده اند. برنارد لونی مدیر عامل بی پی هم از سمت خود در شورای اداری گروه دولتی رزنفت روسیه استعفا داده است.

در بیانیه ‌ای که برای خبرگزاری فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا گروه توتال انرژی برای مدت طولانی قصد دارد در روسیه بماند، ارسال شده، آمده است: «دیگر این گروه در پروژه‌های جدید در روسیه سرمایه گذاری نمی کند اما از پروژه‌هایی که در حال حاضر در آنها سرمایه‌گذاری کرده هم دست نخواهد کشید.»

شرکت فرانسوی «انژی» هم یکی از مشارکت کنندگان در پروژه خط لوله گاز شمال بوده است.

گروه توتال که توسط پاتریک پویانه رهبری می‌شود ضمن اعلام همبستگی با مردم اوکراین، تجاوز نظامی روسیه به این کشور را محکوم و اعلام کرد:«توتال انرژی شدت تحریم های اعمال شده توسط اروپا را تایید می کند و این تحریم‌ها را بدون توجه به عواقب بر مدیریت دارایی های خود در روسیه اعمال خواهد کرد و دیگر سرمایه‌ای برای پروژه‌های جدید در روسیه در نظر نخواهد گرفت».

در همین حال برونو لومر وزیر اقتصاد فرانسه به رادیو فرانس انفو گفت: «اکنون پای اصول در میان است. به‌نظرم از این به بعد همکاری با همه شخصیت های سیاسی و اقتصادی که با حکومت روسیه در ارتباط هستند، مشکل دارد». او قصد دارد با مدیر شرکت توتال انرژی و گروه تامین کننده انرژی «انژی» در این باره گفتگو کند تا ظرف چند روز آینده تکلیف حضور شرکت های نفتی فرانسوی در روسیه مشخص شود.


این در حالیست که حدود ۱۷ درصد از تولیدات نفت و گاز توتال در خاک روسیه انجام می شود. در همین حال این شرکت فرانسوی مالک حدود ۲۰ درصد شرکت خصوصی نواتک روسیه است. این شرکت توسط لئونید میخلسون، میلیاردر معروف روسیه و از نزدیکان کرملین تاسیس شده است.

از سوی دیگر گنادی تیمچنکو مرد شماره دوی این شرکت اخیرا از سوی آمریکا و بریتانیا به‌دلیل نزدیکی به قدرت حاکمه روسیه و شخص ولایمیر پوتین تحریم شده است.

همزمان نباید این نکته را فراموش کرد که توتال در پروژه های مهم گاز طبیعی روسیه چه بصورت مستقیم چه به‌واسطه سهامش در نواتک، مشارکت دارد.

 

 


واکنش های مقامات روس به سخنان بایدن:  (13:45)

 

به گزارش اسپوتنیک،  سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت جنگ جهانی سوم ، هسته ای و ویرانگر خواهد بود.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به سخنان جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه وضع اقتصاد روسیه گویا متزلزل شده است، واکنش نشان داد. دمیتری پسکوف گفت اقتصاد روسیه ضربه‌های جدی را متحمل می‌شود، اما ذخایر تامین کننده استحکام و همچنین پتانسیل وجود دارد و ما روی پای خود خواهیم ایستاد.

 


«ناتو، لطفاً آسمان اوکراین را ببند» (13:10)

 

مردم ساکن در شمال شرقی شهر خارکف به بی بی سی گفته اند که زندگی در زیر بمباران هوایی روسیه چگونه است.

گلیب مازپاس، که در مرکز شهر در دومین شهر اوکراین زندگی می‌کند، می‌گوید که در طول شب «بمباران شدید» هوایی روی داد که سه بار دور زد و در حدود 1 کیلومتری خانه‌اش حمله کرد.

او همچنین لحظه شنیدن حمله موشکی دیروز به میدان آزادی خارکف را توصیف کرد

"صدای سوت بالای سرمان می آمد... بعد بوم. یادم می آید خانه ما به اندازه ای که از چپ به راست می لرزید، حدود پنج ثانیه. این احساس بسیار عجیبی بود."

او می گوید هر صدایی که اکنون می شنود تصور می کند می تواند یک حمله روسیه باشد.

"دیروز همسرم داشت چیزی را با مایکروویو گرم می کرد. و من ترسیدم چون فکر می کردم نوعی حمله است."

"باور کن خیلی زود به جنگ عادت می کنی. مسئله یکی دو روزه. هیچ وقت فکر نمی کردم اینجوری بشه."

مازپاس می‌گوید از حمایت بین‌المللی سپاسگزار است، اما می‌خواهد ناتو با اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین،  از این هم فراتر برود.

لطفاً آسمان را برای موشک‌های روسی و هواپیماهای روسی ببندید. زیرا آنها تمام شهر را تا تبدیل خاکستر بمباران خواهند کرد.»

 


سرگردانی پناهجویان اوکراینی در مرز بریتانیا؛ پاریس خواستار انعطاف لندن شد  (12:40)

 

مهاجران اوکراین

 

یورو نیوز - فرانسه از بریتانیا خواست تا تسهیلات بیشتری به‌منظوراعطای ویزا به پناهجویان اوکراینی در نظر بگیرد. یکی از مقامات پاریس روز سه‌شنبه اول مارس در گفتگو با خبرگزاری فرانسه با توجه به تعداد قابل توجه شهروندان اوکراینی که در پی حمله نظامی روسیه از کشورشان گریخته‌اند خواستار توجه بریتانیا به احتمال «سرگردانی» این افراد در شمال فرانسه شد.

پاریس از لندن خواسته تا با در نظر گرفتن مشکلات ناشی از فقدان اطلاعات کافی نسبت به صدور ویزای مرزی برای این افراد اقدام کند. تاکنون اخذ روادید تنها از طریق کنسولگری‌ها و سفارت‌خانه‌ها امکان‌پذیر است که شامل طی کردن مراحل اداری زمان بر و بعضا طاقت‌فرسا است.

روز دوشنبه یک خانواده ۹ نفره که با اتومبیل از اوکراین خود را به شمال فرانسه رسانده‌ بودند از طریق کاله و بدون ویزا قصد رفتن به بریتانیا را داشتند که با ممانعت ماموران مرزی بریتانیا مواجه و به‌طور موقت در هتلی در خاک فرانسه اسکان داده شدند.

مقامات محلی کاله در هماهنگی با دولت مرکزی پاریس، مهمانسرایی را موقتا تعطیل شده بود به‌روی پناهجویان اوکراینی باز کرده‌اند.

این خانواده اوکراینی دارای بستگان درجه یک مقیم بریتانیا هستند و طبق گفته مقامات فرانسوی قادعدتا باید کار صدور ویزای موقت برای آن‌ها به‌سرعت از سوی بریتانیا صورت می‌گرفته است.

انتقادات بسیاری از لندن در خصوص نحوه استقبال و میهمان‌نوازی از جنگ‌زدگان اوکراینی بالا گرفته است. بریتانیا که به‌تازگی از اتحادیه اروپا خارج شده یکی از کشورهای اروپایی است که شهروندان اوکراینی قابل توجهی را در طی سالیان اخیر در خود جای داده است.

این درحالیست که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز یکشنبه و در پی بالاگرفتن شعله‌های جنگ در اوکراین اعلام کرد که بریتانیایی‌های مقیم اوکراین تنها مجاز به انتقال اعضای خانواده خود نظیر همسرشان از اوکراین به بریتانیا هستند.


با این حال لندن روز سه‌شنبه با تجدید نظر نسبی در سیاست‌های قبلی خود از تسهیل ویزا برای بستگان شهروندان بریتانیایی خبر داد و صدور ویزا تنها منوط به گذراندن مراحل امنیتی کرد.

 


در حال حاضر، کیف آنقدر ساکت است که می توانید صدای وزش باد را بشنوید (12:34)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

جیمز واترهاوس - خبرنگار کیف، بی بی سی نیوز

حمله هوایی دوباره انجام شد اما شب نسبتا آرامی بود.

امروز صبح آنقدر در مرکز شهر خلوت است که حتی می توانید صدای باد بین ساختمان ها را بشنوید، دنیایی دورتر از یک هفته پیش.

در کلیسای جامع سنت سوفیا در پشت سر من مراسمی در ظهر به میزبانی رهبران کلیسا در سراسر شهر برگزار می شود، که یک موضع اعتراضی واقعی است.

رئیس جمهور زلنسکی در سخنرانی خود در مورد اتحاد مردم در اوکراین به یکدیگر در هفت روز گذشته نسبت به 30 سال پس از استقلال صحبت کرده است.

او در مورد حمله موشکی به برج تلویزیون و رادیو صحبت کرد که در واقع به یک بنای یادبود هولوکاست اصابت کرد. زلنسکی یهودی است و این سوال را مطرح کرد که چرا کسی این کار را انجام می دهد و ولادیمیر پوتین را به تلاش برای پاک کردن او، مردم و تاریخ کشورش متهم کرد.

اما با توجه به آنچه در خارکف و پیشروی نیروهای روسی به سمت جنوب می بینیم، آرامش بسیار ناراحت کننده ای است.

اما همانطور که اوضاع پیش می‌آید، و ما باید ساعت به ساعت این کار را انجام دهیم، شهرهای کلیدی اوکراین - به استثنای خرسون - به طور فزاینده‌ای در معرض پیشروی روسیه قرار می‌گیرند، اما فعلاً تحت تسلط اوکراین باقی مانده‌اند.


 

تحریم های روسیه: ارزیابی آسیب های اقتصادی و انتظار برای وضعیت عادی جدید

 

نفت به بشکه ای 113 دلار رسید (12:20)

 

در حالی که درگیری ها در اوکراین ادامه دارد، با وجود اقدامات جدید با هدف آرام کردن بازارها، درگیری ها همچنان به افزایش قیمت جهانی نفت ادامه می دهد.

نفت خام برنت - معیار بین المللی قیمت نفت - به 113 دلار در هر بشکه رسیده است که بالاترین سطح از ژوئن 2014 است.

نفت خام سبک امریکا به 111 دلار در هر بشکه رسیده است که آن نیز بالاترین سطح از ژوئن 2014 است.

حتی پس از توافق اعضای آژانس بین‌المللی انرژی برای آزادسازی 60 میلیون بشکه نفت از ذخایر اضطراری، افزایش قیمت ادامه دارد.

روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی در جهان است و سرمایه گذاران نگران هستند که عرضه نفت یا گاز تحت تأثیر قرار گیرد.

 

قیمت جهانی نفت

 


گزارش شبکه های تلوزیونی روسیه از بهمریختگی در ایستگاه های قطار اوکراین و عدم راه دادن به خارجی ها برای خروج از کشور (12:05)

 

 

اخبار جنگ روسیه و اوکراین

 


گزارش شبکه های تلوزیونی روسیه از اوکراین و مناطقی که تصرف کرده اند (12:00)

 

چنگ روسیه و اوکراین

 

چنگ روسیه و اوکراین

 


چرا تصرف خرسون برای روسیه مهم است؟ (11:55)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

اگر تایید شود، - تا کنون فقط وزارت دفاع روسیه گفته است که تایید شده است،- پس تصرف این شهر جنوبی تقریباً 300,000 نفری یک پیروزی بزرگ برای ارتش روسیه خواهد بود.

این بزرگترین شهری خواهد بود که به دست روسیه می‌افتد و از نظر استراتژیک، پایگاهی حیاتی برای ارتش خواهد بود، زیرا می‌خواهد بیشتر در داخل و غرب در امتداد ساحل به سمت شهر بندری بزرگ اودسا پیش برود. خرسون خود یک بندر مهم دریای سیاه و یک مرکز صنعتی است.

کنترل خرسون به معنای کنترل یک منبع اصلی آب نیز هست. پس از اینکه روسیه شبه جزیره کریمه را تصرف کرد، اوکراین کانال کریمه شمالی را سد کرد، بنابراین بیشتر آب شیرین به کریمه قطع شد و باعث کمبود آب در منطقه الحاق شده شد.

یکی از اولین اهداف تهاجم نظامی روسیه، رفع انسداد آن آبراه و بازگرداندن منابع آب به کریمه بود.

می دانیم که خودروهای روسی شبانه وارد مرکز شهر خرسون شدند. شهردار ایگور کولیخایف گفت امروز صبح شهر به یک معجزه نیاز دارد.

 


گزارش های متفاوتی از کرسون منتشر می شود (11:46)

 

ما منتظر تایید ادعای روسیه برای تصرف شهر بندری کرسون در جنوب اوکراین هستیم.

پیش از این مسکو اعلام کرد که اکنون "کنترل کامل" شهر را در دست دارد و این شهر را به بزرگترین شهر سقوط کرده در اوکراین از آغاز تهاجم تبدیل کرده است.

اما فرماندار منطقه گفته است که خرسون به طور کامل توسط نیروهای روسی محاصره شده است که به نظر می رسد با این ادعا در تضاد است.

شهردار شهر همچنین در فیس بوک پست کرده است: "ما هنوز اوکراین هستیم، هنوز پابرجا هستیم".

ما به‌روزرسانی‌های بیشتری را به محض روشن شدن به شما ارائه خواهیم کرد.

 


روسیه، اوکراین و ریسک در بازارهای جهانی

 

وزارت دفاع روسیه: ارتش روسیه کنترل کامل خرسون را به دست گرفتند (11:40)

 

سخنگوی وزارت دفاع روسیه، اعلام کرد: نیروهای مسلح روسیه کنترل کامل شهر خرسون اوکراین را به دست گرفته اند.
به گزارش اسپوتنیک، ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه، به خبرنگاران گفت: یگان های نیروهای مسلح روسیه کنترل کامل مرکز منطقه ای خرسون را به دست گرفته اند.

کوناشنکوف در ادامه تصریح کرد: زیرساخت‌های عمرانی، تسهیلات پشتیبانی زندگی و حمل‌ و نقل شهری به صورت روزانه فعالیت می‌کنند. شهر کمبود مواد غذایی و کالاهای ضروری را تجربه نمی‌کند.

وی تاکید کرد: مذاکرات بین فرماندهی روسیه، اداره شهر و منطقه برای رسیدگی به مسائل مربوط به حفظ عملکرد زیرساخت‌های اجتماعی، تضمین نظم و قانون و امنیت مردم ادامه دارد.

همچنین، نیروهای هوانوردی عملیاتی - تاکتیکی و ارتش نیروهای هوافضای روسیه حمله هوایی گسترده ای را به زیرساخت های نظامی اوکراین انجام دادند و ۶۷ تاسیسات را مورد اصابت قرار دادند.

در اوایل فوریه، روسیه عملیات نظامی ویژه ای را برای ارائه حفاظت از جمهوری های دونباس که در اوایل همان هفته رسماً به رسمیت شناخته بود، آغاز کرد.

مسکو به صراحت اعلام کرده است که هیچ طرح اشغالگری ندارد و هدف این عملیات حفاظت از غیرنظامیان دونباس در برابر نسل کشی است.

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که این عملیات تنها زیرساخت های نظامی اوکراین را با تسلیحات با دقت بالا هدف قرار می دهد.
از آن زمان کشورهای غربی فشار تحریم‌ها بر روسیه را افزایش داده‌اند و تعدادی از بانک‌ های روسیه را تحریم کرده و تعدادی از مقامات ارشد روسیه را در لیست سیاه قرار داده‌اند و دارایی‌ های آنها را در خارج از کشور مسدود کرده‌اند.

علاوه بر این، غرب کمپین سانسوری را علیه رسانه‌ های خارجی زبان روسی به دلیل درگیری در اوکراین به راه انداخته است، وب‌ سایت‌ها و برنامه‌ ها را مسدود کرده و دسترسی به اسپوتنیک و آرتی را در یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مسدود یا محدود کرده است.

ایالات متحده و متحدانش همچنین قول داده اند که کمک های نظامی و کمک های مرگبار به اوکراین را افزایش دهند.

 


پیشروی های نظامی روسیه چگونه پیش می رود؟ (11:34)

 

پیشروی های نظامی روسیه

 

تحلیلگران نظامی در موسسه مطالعات جنگ مستقر در ایالات متحده آخرین ارزیابی خود را از کمپین روسیه ارائه کردند. در اینجا جدیدترین نکات کلیدی آورده شده است:

کیف: پایتخت اوکراین همچنان عملیات اصلی جنگی مسکو است. روسیه شرایطی را برای محاصره پایتخت با پیشروی هایی از غرب و شرق این شهر فراهم می کند. تحلیلگران بر این باورند که کاروان 64 کیلومتری هنوز در شمال شهر برای حمایت از حمله از غرب حضور دارد.

خارکف: حملات موشکی و بمباران هوایی ادامه دارد. تحلیلگران بر این باورند که روسیه ابتدا یک حمله هوایی را آغاز می کند، قبل از اینکه با یک حمله زمینی مجدد در چهارشنبه یا پنجشنبه وارد عمل شود.

در جنوب، نیروهای روسی در صدد حمایت از تصرف خرسون هستند که می تواند راه را برای حرکت مجدد به اودسا و میکولایف باز کند - که دسترسی اوکراین به بندر  را از بین می برد.

آنها همچنین در حال صف آرایی نیروها برای محاصره ماریوپل در شرق هستند - که یک "پل زمینی" برای نیروهای روسیه ایجاد می کند تا آزادانه بین سرزمین اصلی روسیه و کریمه حرکت کنند.

 


روسیه عقب نشینی نخواهد کرد (11:20)

 

فرانک گاردنر - خبرنگار امنیتی بی بی سی

فرانک گاردنر، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید، رئیس‌جمهور پوتین «ترجیح می‌دهد اوکراین را از بین ببرد تا اینکه در اردوگاه غرب باشد».

او به برنامه صبحانه بی‌بی‌سی گفت، روس‌ها تاکنون برخی از سنگین ترین سلاح‌های خود را عقب نگه داشته‌اند، اما «دستکش‌ها قرار است در «مرحله دوم» تهاجم از برداشته شوند.

"کار دشوار تعادل برای غرب این است که چگونه با پوتین به اندازه کافی جلو برویم تا او را به خاطر این کار تنبیه کنیم و این جنگ را متوقف کنیم، اما نه اینکه آنقدر پیش برویم که او به شدت سرزنش شده  و کاری واقعاً وحشتناک انجام دهد."

گاردنر گفت بعید است که کسی نزدیک به پوتین وجود داشته باشد که او را توصیه به احتیاط کند.

او گفت که پوتین دو سال گذشته را در طول همه‌گیری با مشاورانی که این حمله را طراحی کرده بودند، سپری کرده است.

گاردنر هشدار داد "پوتین قدرت را در دستان خود متمرکز کرده است. هیچکس با او صحبت نمی کند."

 


آخرین اخبار در مورد جنگ در اوکراین: (11:08)

 

 • اوکراینی ها با صداهای آشنای آژیرهای حمله هوایی در چندین شهر از خواب بیدار می شوند.
 • روسیه از سه جهت اصلی شمال، جنوب و شرق به اوکراین حمله کرده است.

در اینجا آخرین تحولات است.

در شمال شرقی شهر خارکف:

 • به گفته ارتش اوکراین، چتربازان روسی فرود آمده اند و برای کنترل شهر می جنگند
 • گزارش ها وجود دارد که یک حمله راکتی به ساختمان اداره پلیس منطقه و بخشی از دانشگاه کارازین اصابت کرده است
 • به گفته شهردار این شهر حداقل 21 نفر در اثر گلوله باران کشته و 112 نفر زخمی شده اند.
 • خارکف دومین شهر پرجمعیت اوکراین است. فقط 30 مایل از مرز فاصله دارد و عمدتاً روسی زبان است

در جنوب:

 • به نظر می رسد نیروهای نظامی روسیه در حال دستیابی به دستاوردهای ملموس تری در جنوب اوکراین هستند و وزارت دفاع روسیه مدعی است که شهر جنوبی خرسون را تصرف کرده است.
 • شهردار شهر می گوید که هنوز تحت کنترل اوکراین است، اما مقامات محلی می گویند خرسون به طور کامل توسط نیروهای روسی محاصره شده است.
 • شهردار شهر بندری استراتژیک ماریوپل می گوید که این شهر تحت گلوله باران مداوم است.

در کیف:

 • کاروان عظیمی از خودروهای زرهی روسیه در 15 مایلی پایتخت در شمال این کشور قرار دارد
 • موشک‌های روسیه روز سه‌شنبه یک برج تلویزیونی در این شهر را هدف قرار دادند که بر اثر آن پنج نفر کشته و پنج نفر دیگر زخمی شدند. پخش شبکه ها برای مدت کوتاهی مختل شد.

 


زلنسکی، کمدین رئیس جمهور یا رئیس جمهور کمدین؟

 


خبر فوری:   روسیه مدعی کنترل شهر خرسون است (10:50)

 

وزارت دفاع روسیه می گوید نیروهای این کشور اکنون شهر خرسون در جنوب اوکراین را تصرف کرده اند.

اگر این شهر سقوط کرده باشد، آن را به بزرگترین شهر اوکراین تبدیل می کند که تاکنون توسط نیروهای روسی تصرف شده است.

در طول شب ما گزارش دادیم که نیروهای روسی در خیابان های شهر دیده شده اند و شهردار آن گفته است که ایستگاه قطار و بندر خرسون تصرف شده است.

 

 


فوری: حمله به ساختمان پلیس خارکف (10:36)

 

ساختمان پلیس خارکف

 

خبرگزاری UNIAN گزارش می دهد که یک حمله موشکی در خارکف به ساختمان اداره پلیس منطقه ای در این شهر اصابت کرده است.

به نظر می رسد ویدئویی که در کانال تلگرام مشاور دولت اوکراین منتشر شده است، ساختمانی را نشان می دهد که در آتش سوخته است.

آنتون گراشنکو، مشاور وزیر کشور اوکراین، می‌گوید ساختمان متعلق به دانشگاه ملی کارازین در روبروی خیابان نیز در پی این حمله آتش گرفته است.

بی بی سی هنوز نتوانسته به طور مستقل این ویدئو را تایید کند.

 


دست کم 21 نفر در گلوله باران خارکف کشته شدند (10:22)

 

جنگ روسیه-اوکراین

 

شهردار این شهر اعلام کرد در بمباران دومین شهر پرجمعیت اوکراین، خارکف، دست کم 21 نفر کشته و 112 نفر زخمی شدند.

با این حال، فرماندار اداره ایالتی منطقه ای خارکف گفت، علیرغم بمباران شدید خارکف در روز سه شنبه و شبانه روز گذشته، تمام حملات روسیه "دفع" شد و مواضع آنها حفظ شد.

فرماندار اوله سینگوبوف گفت: «دشمن روسی متحمل خسارات قابل توجهی شد».

گفته می شود که نیروهای روسی در حالی وارد بخش های شمال شرقی و شمالی شهر شدند که خارکف توسط توپخانه جت بر فراز آن بمباران شده است.

 


غیرنظامیان در حمله به ژیتومیر کشته شدند (10:06)

 

اوکراین می گوید یک حمله موشکی روسیه در شبانه روز حداقل دو نفر را در شهر ژیتومیر که در 120 کیلومتری غرب کیف قرار دارد، کشته اند.

این حمله که به پایگاه هوایی در این شهر انجام شد، منازل مسکونی مجاور را هدف قرار داد.

وزارت کشور اوکراین در توییتی اعلام کرد که حداقل دو نفر کشته و 16 نفر زخمی شدند. یک مقام دولتی به نام آنتون گراشچنکو پیشتر در حساب تلگرامی خود گفته بود که تعداد کشته شدگان حتی بیشتر است.

وی گفت: «تاکنون چهار نفر از جمله یک کودک جان خود را از دست داده اند.

حساب‌های دولت اوکراین در فیس‌بوک و تلگرام ویدئویی را به اشتراک گذاشته‌اند که به گفته آن‌ها از پیامدهای انفجار است. Vision امدادگران را در تلاش برای بیرون آوردن بازماندگان از زیر آوار نشان می دهد.

وزارت خارجه اوکراین در توییتی نوشت که یکی از ساختمان‌های مورد حمله «زایشگاه» بوده است.

 


شرکت هوایی ویز ایر صد هزار بلیط رایگان برای پناهندگان اوکراینی ارائه می دهد (09:56)

 

شرکت هواپیمایی ارزان قیمت اروپایی Wizz Air اعلام کرده است که 100000 صندلی رایگان در پروازهای کوتاه مدت برای پناهندگان اوکراینی ارائه می دهد.

این شرکت هواپیمایی مستقر در مجارستان در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که متعهد است به پناهندگان اوکراینی در رسیدن به مقصد کمک کند.

این شرکت هواپیمایی گفت که این صندلی‌ها در پروازهای ویز ایر که از لهستان، اسلواکی، مجارستان و رومانی در ماه مارس حرکت می‌کنند، در دسترس خواهند بود.

به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل، بیش از 660000 نفر در حال حاضر به خارج از کشور گریخته اند و لهستان بیشترین بار این مهاجرت را متحمل شده است.

پاول شفرناکر، معاون وزیر کشور لهستان، روز چهارشنبه به رادیو زت خصوصی گفت: تخمین زده می شود 450000 پناهجوی اوکراینی - نیمی از تعداد کل پناهجویان تاکنون - به لهستان رسیده اند.

 


بانک "Sberbank "روسیه بازار اروپا را ترک می کند (09:47)

 

جنگ روسیه-اوکراین

 

بزرگترین وام دهنده روسیه، Sberbank، اعلام کرده است که بازار اروپا را ترک می کند زیرا شرکت های تابعه آن در آنجا با جریان های نقدی زیادی روبرو هستند.

این بانک گفت که دیگر قادر به تامین نقدینگی به بانک های تابعه اروپایی خود نیست، اما سطح سرمایه و کیفیت دارایی آن برای پرداخت به تمام سپرده گذاران کافی است.

روز سه‌شنبه، بانک مرکزی اروپا دستور بسته شدن بازوی اروپایی Sberbank را صادر کرد، زیرا بانک مرکزی هشدار داده بود که به دلیل کاهش سپرده‌ها پس از حمله روسیه به اوکراین، با کمبود مواجه شده است.

 


سقوط ۲ فرودگاه نظامی و ۳ پست پدافند هوایی اوکراین در عملیات تسلیحات دقیق دوربرد روسیه (09:30)

 

وزارت دفاع روسیه اطلاع داد: ارتش روسیه ۳۹۵ تانک اوکراینی،۱۷۹ سلاح توپخانه ای و خمپاره انداز، ۲۸۶ واحد خودرو نظامی را نابود کرد.

روسیه بامداد روز پنجشنبه ۲۴ فوریه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین هدف آن را "حمایت از افرادی که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی یف قرار گرفته اند" نامید.

به گفته وی، برای این منظور، برنامه ریزی شده است که "غیر نازی سازی و غیرنظامی سازی اوکراین" انجام شود، تا همه جنایتکاران جنگی که مسئول "جنایت های خونین علیه غیرنظامیان" در دونباس هستند، به دست عدالت سپرده شوند.

به گفته وزارت دفاع فدراسیون روسیه، نیروهای مسلح فقط به زیرساخت های نظامی و نیروهای اوکراینی حمله می کنند، هیچ چیز جمعیت غیرنظامی را تهدید نمی کند. با حمایت نیروهای مسلح فدراسیون روسیه، گروه های نظامی جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در حال توسعه یک حمله هستند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: صحبتی از اشغال اوکراین نیست. صبح روز دوشنبه بیش از ۱.۱ هزار شی مورد اصابت قرار گرفت: فرودگاه ها، پست های فرماندهی، ایستگاه های رادار و غیره. قلمرو اطراف نیروگاه های هسته ای چرنوبیل و زاپروژیه (در حال فعالیت) تحت کنترل در آمد. هشت سال بعد، کانال کریمه شمالی رفع انسداد شد و کار برای بازگرداندن آب به کریمه در حال انجام است.

تهاجم در چند جهت ادامه دارد، کی یف از سمت غرب مسدود شده است. با این حال، نقشه دقیق مناطق اوکراین که ارتش روسیه در آن فعالیت می کند، هنوز به طور رسمی منتشر نشده است. نیروهای مسلح روسیه به برتری هوایی بر کل اوکراین دست یافتند.
به گفته وزارت دفاع فدراسیون روسیه، کشته و زخمی در میان نیروهای روسی وجود دارد، اما تلفات در میان نیروهای اوکراینی و ملی گرایان چندین برابر است. هنوز آمار دقیقی منتشر نشده است.

دپارتمان نظامی روسیه تعدادی از موارد زمین گذاشتن داوطلبانه اسلحه توسط سربازان اوکراینی را گزارش می دهد - امنیت آنها تضمین شده و به خانواده های خود باز می گردند. در همین حال، نیروهای امنیتی اوکراین در حال استقرار چندین موشک انداز درست در مناطق مسکونی کی یف و سایر شهرهای اوکراین هستند. پوتین آن را یک تاکتیک تروریستی خواند.

 


سازمان ملل: حداقل 136 کشته در اوکراین از جمله 13 کودک (09:28)

 

سازمان ملل می گوید که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در روز پنجشنبه گذشته، حداقل 136 غیرنظامی کشته شده اند.

گفته می شود که سیزده کودک در میان کشته شدگان هستند.

اما لیز تروسل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفت که تعداد واقعی قربانیان احتمالاً بسیار بیشتر است.

تروسل گفت که بیشتر تلفات در نتیجه گلوله باران سنگین توپخانه، حملات هوایی و سایر مواد منفجره با ضربه گسترده بوده است.

سازمان ملل همچنین اعلام کرد که تاکنون حدود 400 نفر در این درگیری ها زخمی شده اند.

با این حال، ارقام منتشر شده توسط دولت اوکراین حاکی از کشته شدن 352 غیرنظامی و مجروح شدن 1684 نفر است.

 


پیام بایدن به پوتین چه بود؟ (09:08)

 

سخنرانی سالانه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، به عنوان پیامی به کنگره برای تعیین دستور کار خود به شمار می رود.

اما در سایه جنگ در اوکراین، رئیس جمهور 15 دقیقه اول را صرف بزرگترین چالش سیاست خارجی خود تا به امروز کرد. و نظرات او در مورد تهاجم برای چهار مخاطب متمایز - ولادیمیر پوتین، متحدان اتحادیه اروپا، اوکراینی‌ها و مردم آمریکا طراحی شده بود.

احساسی ترین لحظه در اوایل سخنرانی او اتفاق افتاد، زمانی که آقای بایدن از اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین در ایالات متحده، که در بالکن در کنار جیل بایدن و سایر مهمانان برجسته نشسته بود، تشکر کرد.

او گفت: متشکرم، متشکرم، متشکرم.

اما برای ولادمیر پوتین، پیام آقای بایدن صریح بود - رئیس‌جمهور روسیه «اشتباه محاسباتی» کرده بود و رنج اقتصادی کشورش تازه شروع شده است.

وی افزود که اگر روس‌ها حمله خود را گسترش دهند، ایالات متحده برای «هر وجب» از خاک ناتو می‌جنگد.

 


شهردار: اشغال خرسون توسط روسیه در حال تکمیل است (08:40)

 

قبلاً گزارش دادیم که به نظر می رسد نیروهای روسی شهر جنوبی خرسون را تصرف کرده اند.

مشخص نیست وضعیت دقیق در خرسون چیست، اما گزارش‌های محلی می‌گویند که ارتش روسیه در خیابان‌ها حضور دارد.

به گزارش بی‌بی‌سی روسی، ایگور کولیخایف، شهردار این شهر، به رادیو محلی گفته بود که نیروهای روسی سه‌شنبه شب ایستگاه راه‌آهن و بندر شهر را تصرف کردند.

در حال حاضر جنگ ادامه دارد و اشغال شهر ما در جریان است.»

او گفت که بسیاری از مردم از جمله سربازان اوکراینی و غیرنظامیان جان خود را از دست داده اند و مقامات دولتی اکنون در تلاش هستند تا مطمئن شوند که مردم می توانند از پناهگاه ها خارج شوند یا به پناهگاه برسند.

یک ویدئو از سرویس روسی بی بی سی ما، گلوله باران و ورود نیروهای روسی به شهر را نشان می دهد.

خرسون که تقریباً 300000 نفر جمعیت دارد، بین میکولایف و نیو کاخوفکا واقع شده است.

قوی‌ترین پیشروی‌های نظامی روسیه تاکنون در جنوب بوده است، جایی که نیروهایش از کریمه چندین شهر اوکراین از جمله اودسا و میکولایف را هدف قرار می‌دهند.

مقامات میکولایف در یک ساعت گذشته اعلام کردند که این شهر هنوز در دست اوکراین است.

 


در  تیراندازی های بیمارستان خارکف "هیچ تلفاتی از اوکراین" گزارش نشده است (08:30)

 

اطلاعات بیشتر در مورد نبرد گزارش شده بین سربازان اوکراینی و چتربازان روسی در یک بیمارستان نظامی در خارکف در شبانه روز منتشر می شود.

ولودیمیر تیموشکو، رئیس پلیس منطقه خارکف، روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که هیچ نظامی اوکراینی در این درگیری کشته نشده است.

به گزارش رسانه های اوکراینی، وی گفت: «در حال حاضر وضعیت در نزدیکی بیمارستان تحت کنترل است، امنیت تقویت شده است.

بی‌بی‌سی نتوانسته است آخرین گزارش‌های مربوط به خارکف، شهری عمدتاً روسی‌زبان با 1.5 میلیون نفر را تأیید کند.

 


اسکیت بازان روسی و بلاروسی از مسابقات جهانی محروم شدند (08:20)

 

اسکیت بازان روسی

 

اتحادیه بین المللی اسکیت (ISU) روز سه شنبه اعلام کرد ورزشکاران روسیه و بلاروس - متهم به حمایت از تهاجم به اوکراین - تا اطلاع ثانوی اجازه حضور در مسابقات بین المللی اسکیت را نخواهند داشت.

ISU جدیدترین فدراسیون ورزشی است که ورزشکاران دو کشور را از شرکت در رویدادهای ورزشی جهانی منع می کند.

ISU در بیانیه خود مجدداً "همبستگی خود را با همه کسانی که از درگیری در اوکراین آسیب دیده اند" تأکید کرد.

این خبر در حالی منتشر می شود که مسابقات جهانی اسکیت قرار است تا سه هفته دیگر برگزار شود.

روسیه یک وزنه سنگین در زمینه اسکیت محسوب می شود و اخیراً در المپیک زمستانی 2022 پکن که ماه گذشته به پایان رسید، پنج مدال اسکیت به دست آورد. ورزشکاران روسی در انفرادی زنان یک طلا و نقره، در اسکیت زوجی یک نقره و یک برنز و در رقص روی یخ یک نقره کسب کردند.

 


آخرین نقشه از پیشروی روسیه در اوکراین (07:57)

 

شهرهای خط مقدم خارکف، سومی و ماریوپل همچنان در برابر تهاجم روسیه مقاومت می کنند.

در بحبوحه گزارش ها مبنی بر اینکه چتربازان در حال حاضر با سربازان اوکراینی در یک بیمارستان نظامی منطقه ای در حال نبرد هستند، خارکف به ویژه در ساعات اخیر مورد حملات شدیدی قرار گرفته است.

 

پیشروی روسیه در اوکراین

 


روسیه خروج نقدی بیش از 10,000 دلار را ممنوع کرد (07:47)

 

ارزش روبل روسیه

 

پس از اینکه رئیس جمهور پوتین طی فرمانی این اعلامیه را صادر کرد، شهروندان روسیه دیگر نمی توانند با بیش از 10,000 دلار (7500 پوند) ارز خارجی کشور را ترک کنند.

این دستور از روز چهارشنبه اجرایی می شود.

این در حالی است که تحریم های کشورهای غربی اقتصاد روسیه را فلج کرده و ارزش روبل را پایین آورده است.

 


ارتش اوکراین حمله هوایی به خارکف را تایید کرد (07:33)

 

جنگ روسیه-اوکراین

 

ارتش اوکراین گزارش های قبلی مبنی بر اینکه چتربازان روسی در تلاش برای تصرف شهر محاصره شده در خارکف فرود آمده اند را تایید کرده است.

به گفته ارتش اوکراین، حمله هوایی درست زمانی آغاز شد که آژیرهای حمله هوایی در خارکف و مناطق اطراف آن به صدا درآمده بود.

این بیانیه می افزاید که نیروهای روسی به یک بیمارستان نظامی منطقه ای حمله کردند و درگیری ادامه دارد.

در حال حاضر درست بعد از ساعت 06:00 در این شهر که عمدتا روسی زبان است در گیری ادامه دارد.

خارکف کانون بسیاری از خشونت‌های اخیر در اوکراین بوده است.

روز سه شنبه، حدود ساعت 08:00 به وقت محلی، یک موشک به مقر دولت محلی دومین شهر بزرگ اوکراین اصابت کرد و گلوله آتش بزرگی را به آسمان پرتاب کرد و اتومبیل ها و ساختمان های مجاور را سوزاند.

حمله دیگری در اواخر روز سه شنبه در یکی از محله های مسکونی خارکف رخ داد. زلنسکی رئیس جمهور اوکراین بعداً این حمله را جنایت جنگی خواند.

به گفته مقامات اورژانس، حداقل 17 نفر روز سه شنبه در خارکف کشته و ده ها نفر زخمی شدند.

برخی از کارشناسان حدس می زنند که حملات توپخانه ای به مناطق مسکونی می تواند تلاشی از سوی روسیه برای تضعیف عزم اوکراین برای مبارزه باشد.

 

 


فشار برای ممنوعیت واردات نفت آمریکا از روسیه (06:47)

 

پرزیدنت بایدن سخنرانی لمروز خود را با سخنانی درباره وضعیت اوکراین آغاز کرد.

اظهارات او در مورد پیامدهایی که روسیه با آن مواجه خواهد شد با تشویق و حمایت عموماً دو حزبی در داخل اتاق کنگره مواجه شد، جایی که او ممنوعیت پروازهای روسیه در حریم هوایی ایالات متحده را اعلام کرد و قول داد که به دنبال ظبط دارایی های الیگارشی هایی که با کرملین روابطی دارند باشد.

اما مقامات هر دو حزب بر کاخ سفید فشار آورده اند تا تحریم واردات نفت روسیه را بیشتر کند. جمهوری خواهان ارشد در توییتی از سخنرانی بایدن انتقاد کردند و به واردات نفت روسیه توسط آمریکا در بحبوحه درگیری اشاره کردند.

برخی از دموکرات‌ها نیز خواستار ممنوعیت واردات هستند، در حالی که درخواست برای افزایش تولید سوخت فسیلی داخلی را رد می‌کنند.

 


حمله چتربازان روسی به خارکف (07:10)

 

به گفته آژانس اطلاعات مستقل اوکراین و مقامات نظامی اوکراین، چتربازان روسی در شمال شرق شهر خارکف فرود آمده و به یکی از بیمارستان های نظامی این شهر حمله کردند.

بی بی سی نتوانسته این ادعا را تایید کند.

این در حالی است که شاهدان می گویند که بمباران های توپخانه ای در شهر از روز سه شنبه افزایش یافته است.

اوایل امروز، رئیس جمهور زلنسکی، مسکو را به دلیل بمباران خارکف به «تروریسم دولتی» متهم کرد.

 


نایک به تحریم شرکت های خصوصی علیه روسیه پیوست (06:57)

 

خریداران آنلاین در روسیه متوجه شده‌اند که نایک محصولات خود را برای فروش توسط وب‌سایت یا اپلیکیشن غیرقابل دسترس کرده است.

اطلاعیه‌ای در وب‌سایت نایک در روز سه‌شنبه می‌گوید که تحویل به کشور نمی‌تواند تضمین شود. در عوض مشتریان را به بازدید از نزدیکترین فروشگاه خود هدایت می کند.

این تصمیم جدیدترین اقدام شرکت های آمریکایی برای مجازات روسیه به دلیل حمله به اوکراین است.

لسیا واسیلنکو، عضو پارلمان اوکراین در توییتی نوشت که محدودیت‌های جدید نایک و همچنین اپل و آمازون، نمونه‌های خوبی از این است که چگونه شرکت‌های خصوصی می‌توانند تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کنند.

 


آمریکا تاکنون در مورد اوکراین چه اقداماتی داشته است؟ (06:20)

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

پرزیدنت بایدن سخنرانی سالانه خود را با سخان مهمی از سیاست خارجی آغاز کرد و از اقدامات خود - و سایر کشورها - برای حمایت از اوکراین در هفت روز گذشته سخن گفت.

آنچه که ایالات متحده تاکنون انجام داده است به شرح زیر است:

 • ارسال سلاح به ارزش 350 میلیون دلار (263 میلیون پوند) برای اوکراین
 • کمک های بشردوستانه به ارزش 54 میلیون دلار (41 میلیون پوند).
 • حذف برخی بانک های منتخب روسیه از سیستم پیام رسانی جهانی سوئیفت
 • محدود کردن قدرت بانک مرکزی روسیه در دفاع از روبل
 • پیوستن به یک کارگروه فراآتلانتیک برای مسدود کردن و مصادره دارایی های الیگارشی ها
 • بستن حریم هوایی آمریکا به روی هواپیماهای تحت مالکیت و اداره روسیه
 • کاخ سفید همچنین از کنگره 6.4 میلیارد دلار (4.8 میلیارد پوند) دیگر به عنوان کمک اضطراری طی چند ماه آینده درخواست کرده است.
 • با این حال، بایدن بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده نیروهایی را برای جنگ با روس ها در اوکراین اعزام نخواهد کرد.

 


بوئینگ روابط خود را با روسیه قطع کرد (06:10)

 

یکی از بزرگترین تولیدکنندگان هوافضا در جهان در حال قطع روابط با شرکای روسی خود است.

بوئینگ روز سه شنبه اعلام کرد که تمام فعالیت های اصلی خود در مسکو را به حالت تعلیق در می آورد.

هواپیماساز آمریکایی دیگر پشتیبانی فنی یا تعمیر و نگهداری یا قطعاتی برای هواپیماهای روسی ارائه نخواهد کرد.

روز دوشنبه، این شرکت دفتر خود را در کیف تعطیل کرد و عملیات آموزش خلبانی خود را در مسکو متوقف کرد.

یک سخنگوی بوئینگ گفت اکنون "بر تضمین امنیت متحدان خود در منطقه متمرکز شده است".

 


فوری: بایدن ممنوعیت آمریکا بر حریم هوایی روسیه را تایید کرد (06:03)

 

پرزیدنت بایدن تایید کرده است که دولت او تمامی پروازهای روسیه - تجاری و خصوصی - را از انجام عملیات در حریم هوایی آمریکا مسدود می کند.

این اقدام به دنبال اقدامات مشابه اعمال شده توسط کشورهای اروپایی و کانادا است.

بایدن می گوید این ممنوعیت روسیه را بیشتر منزوی می کند و فشار بیشتری بر اقتصاد این کشور وارد می کند.

وی خاطرنشان کرد که روبل روسیه و بازار سهام در حال حاضر به ترتیب 30 و 40 درصد از ارزش خود را از دست داده اند.

رئیس جمهور از آمریکایی ها می خواهد "از اراده آهنین مردم اوکراین الهام بگیرند".

او گفت: «پوتین ممکن است با تانک ها دور کیف بچرخد، اما هرگز قلب و روح مردم اوکراین را به دست نخواهد آورد.

 


روسیه تاکنون چه بخش هایی از اوکراین را  گرفته است؟ (05:55)

 

روسیه تاکنون چه بخش هایی از اوکراین را گرفته است؟

 

در چند ساعت گذشته گزارش هایی مبنی بر سقوط شهر خرسون در جنوب به دست نیروهای روسیه منتشر شده است. ویدئوی دوربین مدار بسته محلی خودروهای زرهی و نیروهای روسی را در حال گشت زنی در خیابان ها نشان می دهد.

تنها در حدود 15 مایلی شمال غربی کیف، کاروان طولانی وسایل نقلیه روسیه به مسیر خود به سمت پایتخت ادامه می دهد. اوایل امروز، حمله موشکی به بزرگترین برج تلویزیونی کشور پنج کشته بر جای گذاشت.

در خارکف، شاهدان می‌گویند که روس‌ها حملات توپخانه‌ای به شهر را افزایش داده‌اند.

رئیس‌جمهور زلنسکی حملات موشکی روز سه‌شنبه به میدان اصلی دومین شهر بزرگ کشور را "ترور آشکار" خواند.

او گفت: "هیچ کس نمی بخشد. هیچ کس فراموش نمی کند. این حمله به خارکف یک جنایت جنگی است."

مقامات می گویند حداقل 11 نفر در خارکف کشته و ده ها نفر زخمی شده اند.

 


سخنرانی سالانه بایدن: اجازه دهید سیگنالی به اوکراین و جهان بفرستیم (05:50)

 

سخنرانی سالانه بایدن

 

از آنجایی که وضعیت در اوکراین همچنان وخیم است، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، به عنوان بخشی از وضعیت اتحادیه خود، سخنانی درباره تهاجم روسیه بیان می کند.

او گفت: «شش روز پیش، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به دنبال متزلزل ساختن پایه های جهان آزاد بود، زیرا فکر می کرد می تواند آن را به راه های تهدیدآمیز خود منحرف کند.

"اما او اشتباه محاسبه کرده است."

او مردم اوکراین را به عنوان "دیوار قدرتی که [پوتین] هرگز تصور نمی کرد" توصیف می کند.

بایدن از همتای اوکراینی خود ولودیمیر زلنسکی و شهروندان اوکراینی به دلیل "بی باکی، شجاعت و عزم آنها، [که] الهام بخش جهان است" تمجید کرد.

او از سفیر اوکراین در ایالات متحده - که در اتاق نشسته است - می خواهد که بایستد و مردم او را بشناسند.

رئیس جمهور بایدن می گوید آمریکا و ناتو نشان داده اند که غرب در کنار اوکراین ایستاده است.

او می‌گوید تاریخ نشان داده است که «وقتی دیکتاتورها بهای تجاوزات خود را نمی‌پردازند، هرج‌ومرج بیشتری ایجاد می‌کنند».

بایدن با سرزنش حمله "از پیش برنامه ریزی شده و بدون تحریک" روسیه، ائتلاف "ملت های آزادیخواه" را که در کنار ایالات متحده ایستاده اند، تبلیغ می کند.

او می گوید: "پوتین اشتباه کرد. ما آماده بودیم."

پرزیدنت بایدن در سخنرانی خود در واشنگتن گفت که ولادیمیر پوتین «تنها مقصر» تهاجم اوکراین است و قول داد که رهبر روسیه «بهای گزافی را در درازمدت پرداخت خواهد کرد».

او افزود که رژیم پوتین توسط الیگارشی ها و دیگر مقامات فاسد "که میلیاردها دلار از این رژیم خشن به سرقت برده اند" حمایت می شود و قول داد با متحدان اروپایی برای توقیف قایق های تفریحی، جت ها و سایر اقلام لوکس روسیه همکاری کند.

او گفت: "ما برای دستاوردهای بد شما آمده ایم."

ایالات متحده و اتحادیه اروپا همه امکانات مورد نیاز را دارند

 


ورود هواپیماهای روسی به حریم هوایی آمریکا ممنوع خواهد شد (04:00)

 

ورود هواپیماهای روسی به حریم هوایی آمریکا ممنوع خواهد شد

 

CBS News شریک آمریکایی بی بی سی گزارش می دهد که ایالات متحده به زودی حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسی خواهد بست.

کشورهای اروپایی و کانادا هم اکنون حریم هوایی خود را به روی ترافیک هوایی روسیه بسته اند.

قرار است طی 24 ساعت آینده دستوری صادر شود که هواپیماهای متعلق به روسیه را از ایالات متحده منع می کند.

برخی از پروازها از روسیه به ایالات متحده قبلاً لغو شده است.

 


بر اساس گزارش ها، دو نفر در حمله هوایی به ژیتومویر کشته شدند (03:46)

 

بر اساس اعلام سرویس اضطراری دولتی اوکراین، دو نفر در حمله هوایی به شهر ژیتومیر در غرب کیف کشته شدند.

سرویس دولتی گفت که سه نفر دیگر مجروح شدند و ممکن است افراد بیشتری زیر آوار محبوس باشند.

SES همچنین گفت که حداقل 10 خانه و یک بیمارستان محلی در این حمله آسیب دیده اند.

همچنین عکس هایی را منتشر کرد که نشان می دهد آتش سوزی در برخی از خانه های آسیب دیده رخ داده است.

بی بی سی به طور مستقل این ادعاها را تأیید نکرده است.

 


فشار رسانه های مستقل روسیه بر سر اوکراین (03:32)

 

جنگ روسیه-اوکراین

 

دو رسانه مستقل برجسته - TV Rain و کانال رادیویی Echo Moskvy (اکوی مسکو) - سه شنبه شب از دسترس خارج شدند.

این به دنبال شکایت دفتر دادستان کل روسیه مبنی بر اینکه هر دو رسانه "تماس هایی برای فعالیت های افراطی" و "اطلاعات نادرست از پیش برنامه ریزی شده درباره سربازان روسی" پخش می کردند اتفاق افتاد.

هر دو تلویزیون باران و اکو مسکو این اتهامات را رد کرده اند.

البته پخش آنها قابل مشاهده بوده و می شود در رسانه های اجتماعی و یوتیوب برنامه آنها را مشاهده کرد.

ویکی‌پدیای روسی به طور جداگانه گفت که ناظر رسانه Roskomnadzor  اخطاری برای آنها صادر کرده و خواستار حذف مقاله‌ای با عنوان «تهاجم روسیه به اوکراین 2022» شده است، در غیر این صورت خطر مسدود شدن وجود دارد.

مقامات روسیه و رسانه های تحت کنترل دولت به "تهاجم" به اوکراین یا "جنگ" اشاره نمی کنند، بلکه آن را "عملیات نظامی" می نامند.

 


نماینده روسیه می گوید کیف «هیچ تمایلی» برای سازش ندارد (03:08)

 

یک دیپلمات روسی می گوید مسکو "هیچ تمایلی از سوی اوکراین" برای دستیابی به راه حلی مشروع و متعادل برای حل مشکلات بین دو کشور ندیده است.

گنادی گاتیلوف، سفیر روسیه در سازمان ملل در ژنو، این اظهارات را در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی لبنانی که روز سه شنبه پخش شد، بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری روسی ریا، وی گفت: روسیه از دیپلماسی مبتنی بر احترام به مواضع همه کشورها و برابری حمایت می کند، اما در حال حاضر ما چنین چیزی را نمی بینیم.

روسیه و اوکراین روز دوشنبه مذاکرات صلح برگزار کردند، اما هیچ توافقی به جز تعهد برای دیدار مجدد در تاریخی نامشخص حاصل نشد.

 


بانک جهانی 3 میلیارد دلار کمک به اوکراین آماده می کند (02:57)

 

بانک جهانی 3 میلیارد دلار کمک به اوکراین آماده می کند (02:57)

 

بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در حال آماده سازی حمایت مالی برای اوکراین هستند.

رهبران دو آژانس در بیانیه ای مشترک گفتند که از اثرات احتمالی سرریز تهاجم روسیه نگران هستند.

آنها به افزایش قیمت کالاها، اختلال در بازارهای مالی و خطر افزایش بیشتر تورم جهانی اشاره کردند.

بانک جهانی اعلام کرد که به کمک 3 میلیارد دلار (2.3 میلیارد پوند) در ماه های آینده، از جمله حداقل 350 میلیون دلار در هفته آینده، متعهد خواهد شد.

در همین حال، صندوق بین المللی پول گفت که به سرعت درخواست اوکراین برای تامین مالی اضطراری را بررسی خواهد کرد. همچنین امیدوار است که تا ژوئن 2.2 میلیارد دلار بودجه در دسترس داشته باشد.

 


ساکنان خارکف وسایل نقلیه روسی را مورد حمله قرار می دهند (02:48)

 

فیلمی از یک جمعیت اوکراینی در حال حمله به یک خودروی روسی در شهر درگیر در شرق خارکف منتشر شده است.

فیلم تایید شده که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، معترضان را نشان می دهد که فحاشی می کنند و با مشت های برهنه به خودرو حمله می کنند.

برخی از معترضان پرچم های اوکراین را تکان می دهند و برخی دیگر در حین دور شدن خودرو، اشیایی را به سوی خودرو پرتاب می کنند.

 


بازی حدس و گمان همچنان در باره کاروان روسیه به سمت کیف ادامه دارد (02:28)

 

با نزدیک شدن به پایان روز ششم تهاجم روسیه در کیف، آژیر حمله هوایی به صدا درآمد، ضدای پنج شدید انفجار در شب شکسته شنیده شد و شهردار هشداری صادر کرد.

ویتالی کلیچکو بوکسور قهرمانی که به سیاستمدار تبدیل شده بود، شروع کرد: "دوستان عزیز، کیف ای های عزیز".

من از همه شما دعوت می کنم از خیابان ها دوری کنید و بسیار محتاط باشید. بهتر است این شب را در یک پناهگاه بگذرانید.»

 پس از هشدار شدیدتر وزارت دفاع روسیه در طول روز گذشته، بسیاری از آنها در زیرزمین‌ها، پناهگاه‌ها، و پناهگاه‌های بمب‌گذاری شده و به تلفن‌هایشان چسبیده‌اند.

این اعلامیه حاکی از آن است که روسیه به دو تأسیسات امنیتی کلیدی با "سلاح های بسیار دقیق" از جمله سرویس امنیتی اوکراین (SBU) و 72 مرکز اصلی اطلاعات و عملیات روانی حمله خواهد کرد. این سازمان از ساکنانی که در نزدیکی «گره‌های رله» زندگی می‌کنند، خواست خانه‌های خود را با اشاره آشکار به دکل‌های ارتباطی ترک کنند.

برج تلویزیون، بلندترین ساختمان کشور، بر اساس گزارش ها از دو موشک مورد اصابت قرار گرفت. شهردار کلیچکو گزارش داد که کارشناسان اکنون در حال کار برای بازگرداندن عملکرد کامل برج هستند.

آن موشک ها همچنین به یادبود هولوکاست مجاور شاختمان( ده ها هزار یهودی که توسط نازی ها در جنگ جهانی دوم به قتل رسیده بودند)، اصابت کرد.

ولودمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در توئیتی نوشت: «تاریخ در حال تکرار است...

بار دیگر بر اشتباهات مرگبار و شلیک نادرست در هر جنگ، از جمله این جنگ، تأکید کرد.

و یک کاروان زرهی مارپیچ هنوز در 25 کیلومتری مرکز شهر کیف در کمین است. امروز یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده گفت که پیشرفت چندانی نکرده است - مشخص نیست که آیا در حال تجدید قوا، تمام شدن سوخت و غذا یا آمادگی برای مواجهه با نیروهای شورشی است.

بازی حدس زدن و گمان همیشه وجود دارد.

 

جنگ روسیه-اوکراین و بازار های مالی

 


تماس «صلح» بین چین و اوکراین (01:37)

 

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین و دیمیترو کولبا، همتای اوکراینی وی، در تماسی در مورد مناقشه ای که این کشور اروپای شرقی را فراگرفته است، گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه دولتی چین، وانگ به کولبا گفت که از این درگیری "عمیقا متأسف است" و "به صدماتی که غیرنظامیان متحمل شده اند بسیار توجه دارد."

وی همچنین از هر دو طرف خواست تا "راهی برای حل این موضوع از طریق مذاکره بیابند".

خبرگزاری رویترز گفت، در این تماس که اولین تماس بین این دو مرد از زمان تهاجم روسیه در روز پنجشنبه است، کوله با از پکن خواست تا از روابط خود با مسکو برای کمک به توقف تهاجم استفاده کند.

این آژانس نوشت که گفته می شود وانگ پیشنهاد داده است که تمام تلاش خود را برای پایان دادن به خشونت از طریق دیپلماتیک انجام دهد.

هفته گذشته، چین برخلاف انتظارات کارشناسان، از رای گیری شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت حمله به اوکراین خودداری کرد.

برخی از تحلیلگران انتظار داشتند که پکن رای مخالف روسیه به این طرح بدهد.

 


کشورها ذخایر اضطراری نفت خود را آزاد می کنند (01:20)

 

کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، آژانس بین‌دولتی مستقر در پاریس که در زمینه سیاست‌های نفتی مشاوره می‌دهد، با آزادسازی 60 میلیون بشکه نفت از ذخایر اضطراری خود در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین موافقت کردند.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که قیمت نفت به شدت افزایش یافته و نگرانی ها از مشکلات عرضه انرژی پدیدار شده است.

به گفته این گروه، 31 عضو آژانس بین المللی انرژی با آزادسازی ذخایر موافقت کردند تا در پی درگیری اوکراین "پیامی یکپارچه و قوی به بازارهای جهانی نفت ارسال کنند مبنی بر اینکه کمبود عرضه وجود نخواهد داشت" 

اعضا شامل ایالات متحده، بریتانیا، کشورهای اتحادیه اروپا، مکزیک، کانادا، ژاپن و دیگران هستند.

کاخ سفید گفت: «اعلام امروز نمونه دیگری از شرکای سراسر جهان است که تهاجم بی دلیل و غیرموجه روسیه به اوکراین را محکوم می کنند.» و افزود که تلاش ها برای دور شدن از منابع انرژی روسیه ادامه دارد.

اوایل این هفته، غول‌های نفتی شل و بریتیش پترولیوم اعلام کردند که سهام شرکت‌های انرژی روسیه را فروخته و پروژه‌ها را متوقف خواهند کرد.

 

قیمت نفت

 


اپل فروش خود را در روسیه متوقف کرد (01:00)

 

ما اخباری در مورد اقدامات بیشتر توسط اپل داریم. این شرکت اعلام کرده است که این غول فناوری فروش محصولات خود در روسیه را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت همچنین سیستم پرداخت خود، Apple Pay و سایر خدمات از جمله ردیابی ترافیک زنده را محدود کرده است.

سرویس اوکراینی بی‌بی‌سی گزارش می‌دهد که مصرف‌کنندگانی در روسیه که قصد خرید آیفون، ساعت یا مک‌بوک در وب‌سایت این شرکت را دارند، با پیامی مبنی بر غیرممکن بودن تحویل کالا مواجه می‌شوند.

این اقدام اپل پس از آن صورت گرفت که میخائیلو فدوروف، معاون نخست‌وزیر اوکراین اوایل این هفته فاش کرد که نامه‌ای به تیم کوک، رئیس این شرکت ارسال کرده و از اپل خواسته است تا روسیه مسدود شود.

 

اپل فروش خود را در روسیه متوقف کرد

 


گوگل RT را حذف می کند (00:49)

 

جنگ روسیه-اوکراین و بازار های مالی

 

گوگل رسانه دولتی روسیه RT را از لیست نتایج ابزار جستجوی اخبار خود حذف کرد.

کنت واکر، رئیس امور جهانی گوگل گفت: «در این بحران فوق‌العاده، ما در حال انجام اقدامات فوق‌العاده برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست و مختل کردن کمپین‌های اطلاعات نادرست آنلاین هستیم.

این شرکت قبلاً سایت‌های خبری دولتی روسیه را از تبلیغات و استفاده از برخی ویژگی‌ها در یوتیوب، پلتفرم اشتراک‌گذاری ویدیویی متعلق به گوگل، محدود کرده بود.

آنا بلکینا، معاون سردبیر RT گفت که این اقدام شاهدی است بر این که شرکت‌های غربی «از حضور هر صدای بیرونی صرفاً از ترس از دست دادن مخاطبان اسیر تاریخی خود وحشت دارند، اگر آن مخاطب با دیدگاه متفاوتی مواجه شود».

RT و اسپوتنیک، سایت دیگری که توسط دولت تامین مالی می شود، توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده به عنوان دو "عناصر حیاتی در اکوسیستم اطلاعات نادرست و تبلیغاتی روسیه" در نظر گرفته می شوند.

غول فناوری اپل نیز گفته است که RT و Sputnik دیگر برای دانلود در فروشگاه برنامه های خود در خارج از روسیه در دسترس نخواهند بود.

 

 


نخست وزیر اسکاتلند از دولت بریتانیا می خواهد که برای کمک به پناهجویان اقدامات بیشتری انجام دهد (22:59)

 

نیکلا استورجن، نخست وزیر اسکاتلند، از دولت بریتانیا خواسته است تا اقدامات ویژه‌ای برای پناهجویان اوکراینی ترتیب دهد تا بدون نیاز به ارائه ویزا بتوانند به راحتی وارد خاک کشورهای مشترک المنافع (بریتانیا) شوند.

او در نامه‌ای به بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت که پیشنهادهای فعلی "با توجه به وخامت اوضاع هنوز ناکافی است".

اوایل روز سه شنبه اعلام شد که اتباع اوکراینی بیشتری اجازه ورود به بریتانیا را خواهند داشت.

استورجن از جانسون خواست تا "پناهگاه های فوری را در صورت لزوم" برای کسانی که ممکن است آواره شوند، آماده کند.

او همچنین می گوید که اسکاتلند آماده ارائه پناهگاه برای کسانی است که ممکن است آواره شوند.

سخنگوی دولت بریتانیا گفت: "بریتانیا با اسکاتلند سابقه قوی و افتخارآمیزی در حمایت از مردم نیازمند دارد و این سیاست هرگز تغییر نخواهد کرد."

 


اخبار  روز های قبل را اینجا مطالعه کنید

تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان