لطفا پوشش زنده ما را در صفحه جدید دنبال کنید
از اینکه پوشش زنده ما را از درگیری در اوکراین دنبال می کنید، متشکریم.

به دلایل فنی ادامه مطالب در صفحه جدید منتشر خواهد شد، گزارش ما از روز های بعد را در اینجا دنبال کنید

 


 

روسیه درعملیات ویژه 145 پهپاد و نزدیک به 1300 تانک اوکراینی را منهدم کرد (23:00) 

 

وزارت دفاع روسیه: 145 پهپاد و تقریبا 1300 تانک اوکراینی را طی عملیات نظامی ویژه منهدم کردیم.

به گزارش اسپوتنیک، سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: نیروهای روسیه در طی عملیات نظامی ویژه، 145 پهپاد و تقریباً 1300 تانک، 124 سیستم موشک پرتاب چندگانه، تقریباً 500 قبضه توپ و بیش از هزار خودرو متعلق به ارتش اوکراین را منهدم کردند.

وی افزود: در مجموع 145 هواپیمای بدون سرنشین، 1298 دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی، 124 سیستم موشک پرتاب چندگانه، 469 قبضه توپ صحرایی و خمپاره و همچنین 1047 واحد از خودروهای ویژه نظامی نیروهای مسلح اوکراین در عملیات منهدم شدند.

روسیه بامداد روز پنجشنبه 24 فوریه عملیات ویژه خود را در اوکراین آغاز کرد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هدف آن را حمایت از افرادی که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی‌یف قرار گرفته اند نامید. به گفته وی، برای این منظور، برنامه ریزی شده است که غیرنظامی سازی اوکراین انجام شود، تا همه جنایتکاران جنگی که مسئول  جنایت های خونین علیه غیرنظامیان در دونباس هستند، به دست عدالت سپرده شوند.

 


واشنگتن به چین در مورد حمایت از پوتین هشدار داد (22:32) 14 مارس

 

واشنگتن می گوید به چین هشدار داده است که هیچ کشوری حق حمایت کردن از روسیه را ندارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در جریان گفتگو با یک دیپلمات برجسته چینی، یانگ جیچی، در رم، نگرانی های خود را به طور مستقیم و بسیار واضح با پکن مطرح کرد.

او گفت که آمریکا به دقت رفتار چین در قبال روسیه را زیر نظر دارد.

پیش از این نشست، مقامات آمریکایی مدعی شده بودند که  روسیه قبلاً از چین کمک نظامی خواسته است. پکن این بیانیه آمریکا را اطلاعات نادرست توصیف کرد.


 

حداقل 9 نفر در حمله به برج مخابراتی تلویزیون ملی کشته شدند (20:47) 14 مارس

 

یک مقام محلی گفته است که حمله موشکی به یک برج مخابراتی در شمال اوکراین دست کم ۹ کشته و ۹ زخمی بر جای گذاشته است.

ویتالی کوال، فرماندار منطقه ریونه مدعی شد که دو موشک در بازه‌های زمانی مختلف به برج مخابراتی تلویزیون و  یک ساختمان اداری مجاور آن اصابت کرده است.

وی افزود: هنوز افراد زیادی زیر آوار هستند. رسانه‌های محلی گزارش دادند که پخش تلویزیونی و رادیویی در منطقه ریونه شمالی اوکراین پس از تخلیه کارکنان صبح امروز قطع شد.


 

رئیس گارد ملی روسیه: حمله نظامی مسکو به اوکراین طبق برنامه پیش نرفته است (18:30) 14 مارس

 

 

رویترز به نقل از رئیس گارد ملی روسیه گزارش داده است که حمله نظامی مسکو به اوکراین طبق برنامه‌های قبلی پیش نرفته است.

این جدی‌ترین اعتراف از سوی یک مقام روسی تا این لحظه است که تهاجم روسیه به اوکراین را کندتر از حد انتظار می‌داند.

ویکتور زولوتوف، از مقامات نزدیک به پوتین و محافظ سابق او می‌گوید: "جواب من به این سوال مثبت است، بله! همه چیز به آن سرعتی که ما می‌خواستیم پیش نرفته است." او مقصر پیشرفت ضعیف روسیه را ملی‌گرایان اوکراینی (به زعم مسکو: نئونازی‌ها) دانسته که خود را در بین مردم پنهان می‌کنند.

این اتهامی است که مقامات مسکو بارها برای توجیه تهاجم خود استفاده می‌کند و جنگجویان اوکراینی را به نئونازی متهم می‌کنند.

بی بی سی نمی‌تواند این اخبار را تایید کند زیرا تاکنون چیزی در وب سایت رسمی گارد ملی روسیه منتشر شده است. گفتنی است سایت کرملین در حال حاضر از کار افتاده است.


 

مشروح اخبار: آخرین تحولات جنگ تا این لحظه (18:05) 14 مارس

 

 • نمایندگان روسیه و اوکراین در تلاش برای پایان دادن به درگیری‌ها با یکدیگر گفتگو کردند. به گفته یکی از مذاکره کنندگان ارشد اوکراینی، مذاکرات بر سر برقراری آتش بس، خروج نیروهای روسیه و تضمین‌های امنیتی برای اوکراین متمرکز خواهد بود.
 • میخایلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین گفت که مذاکرات قرار است روز سه شنبه پس از "وقفه چند روزه" از سر گرفته شود.
 • درگیری‌ها با بمباران کی‌یف ادامه یافت و دست‌کم یک نفر پس از اصابت موشک به یک ساختمان مسکونی کشته شد.
 • گفته می‌شود که یک زن باردار که در حال انتقال به زایشگاه با برانکارد بود، پس از حملات هوایی جنگنده‌های روسی در ماریوپل به همراه نوزادش جان باختند.
 • بمباران‌های شدید روسیه ساکنان برخی شهرهای اوکراین را مجبور کرده است که غیرنظامیان کشته  شده را در گورهای دسته جمعی موقت دفع کنند. بسیاری از این قربانیان شناسایی نشده‌اند.
 • چین می‌گوید ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر درخواست روسیه از پکن برای ارائه کمک نظامی به اوکراین «اطلاعات نادرست» است. کرملین نیز این ادعا را رد کرده است.
 • در بریتانیا، مایکل گوو، وزیر همسطح‌سازی، طرحی را ارائه کرده است که در آن از شهروندان بریتانیایی خواسته شده است تا به پناهجویان به طور موقت اسکان دهند.
 • پلیس ضد شورش اقدام به تخلیه ساکنان خانه اولگ دریپاسکا میلیاردر روسی در لندن کرده است.

 

مذاکرات صلح تا فردا متوقف می شود (18:00) 

 

میخایلو پودولیاک مشاور رئیس جمهور اوکراین می گوید در مذاکرات بین مقامات روسیه و اوکراین تا فردا "وقفه فنی" گرفته شده است.

 

جنگ روسیه و اوکراین

 


نیروهای روسی در کجا پیشروی می کنند؟ (17:00) 

 

نقشه اوکراین

 

روسیه به تهاجم خود به اوکراین با حمله نیروهایی از شمال و جنوب این کشور ادامه داده است.

وزارت دفاع بریتانیا می گوید نیروهای دریایی روسیه با کنترل سواحل دریای سیاه، راه اوکراین را از ورابط دریایی قطع کرده اند.

بی بی سی اخبار مربوط به جنگ را از طریق شبکه های اجتماعی و طراحی بنر اینستاگرام پوشش می‌دهد.

 

نقشه اوکراین

و حمله به کیف همچنان ادامه دارد و حداقل یک نفر در جریان حمله به یک ساختمان مسکونی جان خود را از دست داد. نیروهای روسیه در حال تلاش برای محاصره و قطع کردن دسترسی های پایتخت اوکراین هستند و اکنون نیروهای نظامی از چندین مواضع به سمت شهر حرکت می کنند.

 

نقشه اوکراین

 


تصویری از داخل مذاکرات صلح اوکراین و روسیه (14:35) 

 

یکی از مذاکره کنندگان کیف تصویری از مذاکرات اوکراین و روسیه را به اشتراک گذاشته است که اکنون وارد دور چهارم خود شده و از طریق تماس ویدیویی در حال انجام است.

میخایلو پودولیاک، مقام اوکراینی می گوید که هر دو طرف اکنون مواضع خود را اعلام کرده اند.

او پیشتر گفته بود که مذاکرات اخیر بر برقراری آتش بس، خروج نیروهای روسیه و تضمین های امنیتی برای اوکراین متمرکز خواهد بود.

 

مذاکرات روسیه و اوکراین

 


اوکراین به پیشرفت در مذاکرات آتش بس روسیه اشاره کرد (12:54) 

 

با آغاز صبح امروز مذاکرات صلح بین مسکو و کیف، مقامات ارشد اوکراینی شکلی را که مذاکرات در حال به خود گرفتن است، تشریح کردند.

ایهور ژوکا، معاون رئیس جمهور زلنسکی، به بی بی سی گفت که معتقد است که موضع مسکو اکنون سازنده تر از قبل است.

او به رادیو 4 امروز گفت: «به‌جای اینکه به ما اولتیماتوم یا خطوط قرمز بدهند یا از اوکراین بخواهند تسلیم شود، اکنون به نظر می‌رسد مذاکرات سازنده‌ای را آغاز کرده‌اند».

میخائیلو پودولیاک، مذاکره‌کننده اوکراینی در اظهارنظرهای جداگانه‌ای که در توییتر منتشر شده است، می‌گوید که دور چهارم مذاکرات بر برقراری آتش‌بس، خروج نیروهای روسیه و تضمین‌های امنیتی برای اوکراین متمرکز خواهد بود.

پودولیاک موضع اوکراین را تکرار کرد که مذاکره کنندگان این کشور از شروع گفتگو در مورد شکل روابط آینده با روسیه خودداری خواهند کرد تا زمانی که مسکو ابتدا با آتش بس فوری موافقت کند.

 

 


در نتیجه حمله نظامیان اوکراین به دونتسک، 20 نفر کشته شدند (12:30) 

 

ستاد دفاع ارضی جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که بر اثر حمله نیروهای اوکراینی به دونتسک با استفاده از موشک توچکا-او، 20 نفر کشته و 23 نفر زخمی شدند.

به گزارش اسپوتنیک، ستاد دفاع ارضی جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که بر اثر حمله نیروهای اوکراینی به دونتسک با استفاده از موشک توچکا-او، 20 نفر کشته و 23 نفر زخمی شدند.

در این بیانیه آمده است: "تشکیلات مسلح اوکراین بار دیگر از سامانه موشکی تاکتیکی توچکا- او در مناطق مسکونی دونتسک برای نسل‌کشی غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌های مهم غیرنظامی استفاده کردند".

اطلاعات مربوط به قربانیان در حال مشخص شدن است. رهبری جمهوری همچنین اطلاعاتی در دست دارد که کودکان در جریان این حمله کشته شده اند. مقامات به عنوان یک حمله تروریستی به این حمله برخورد می کنند.

به گفته دنیس پوشیلین، ریاست جمهوری خلق دونتسک، این موشک حاوی یک بار خوشه ای بود. شهردار شهر الکسی کولمزین پیشتر گفته بود که در نزدیکی عمارت دولتی مورد هدف قرار گرفت.

نیروهای جمهوری خلق لوهانسک همچنین از یافتن محل کشتار جمعی غیرنظامیان در منطقه راه آهن پوپاسنیانسکایا خبر دادند.

 


چین می گوید ادعای درخواست روسیه از این کشور «اطلاعات نادرست» است (12:05) 

 

چین اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر درخواست روسیه از پکن برای ارائه کمک نظامی به اوکراین را "اطلاعات نادرست" خوانده است.

مقامات ناشناس به چندین خبرگزاری آمریکایی گفتند که روسیه از چین برای حمله به اوکراین درخواست کمک کرده است.

این امر باعث شد که ایالات متحده به پکن هشدار دهد که در صورت حمایت از مسکو با "عواقب" سختی روبرو خواهد شد.

اما سخنگوی وزارت خارجه چین در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن، واشنگتن را به انتشار دروغ‌های "بدخواهانه" درباره نقش چین در جنگ متهم کرد.

این سخنگو تاکید کرد که چین "نقش سازنده ای در ترغیب صلح و دعوت به مذاکره ایفا کرده است".

 


لهستان: حمله روسیه در نزدیکی مرز پیامی به ناتو است (11:40) 

 

مارسین پرزیداچ معاون وزیر امور خارجه لهستان به بی بی سی گفت که حمله موشکی روسیه به پایگاه نظامی اوکراین در نزدیکی مرز لهستان تلاشی برای "تهدید" ناتو بود.

حداقل 35 نفر در حمله به پایگاه آموزشی یاووریف، در حدود 20 کیلومتری مرز با لهستان، یکی از اعضای ائتلاف نظامی غربی، کشته شدند.

پرزیداچ به برنامه امروز رادیو 4 بی بی سی گفت که اقدام روسیه "بسیار تحریک آمیز" بود.

او می گوید: «آنها مطمئناً می دانستند که این پایگاه نظامی بسیار نزدیک به مرز لهستان قرار دارد.

بنابراین مطمئناً روس‌ها می‌دانستند که چه ضربه‌ای می‌زنند و می‌خواستند ناتو را تهدید کنند... آنها می‌خواستند پیامی برای تهدید ناتو ارسال کنند.»

پرزیداچ می گوید که می ترسد "کشور من و چندین کشور دیگر به نحوی در خطر باشد زیرا آقای پوتین تلاش می کند جهانی را که ما در آن زندگی می کنیم نابود کند".

 

نقشه ناتو

 


روسیه به کارخانه هواپیماسازی آنتونوف شلیک می کند نه فرودگاه (10:50) 

 

اطلاعات بیشتر در مورد گزارش ها از گلوله باران روسیه در حومه شمالی کیف.

اداره شهری می‌گوید کارخانه هواپیمای آنتونوف، نه فرودگاه آنتونوف، مورد حمله قرار گرفته است.

مرکز تولید هواپیمای آنتونوف در فرودگاه سویاتوشین، در حدود 10 کیلومتری مرکز شهر کیف واقع شده است.

ویدئوهای تایید نشده که در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، توده غلیظی از دود تیره را در بالای کارخانه نشان می دهد.

اداره شهری می گوید نیروهای اورژانس در محل انفجار حضور دارند.

 


خبر فوری: حمله به فرودگاه آنتونوف کیف (10:15) 

 

مقامات پایتخت می گویند فرودگاه آنتونوف در شمال کیف مورد هدف گلوله باران روسیه قرار گرفته است.

آنتونوف که با نام هاستومل نیز شناخته می شود، مهم ترین فرودگاه بین المللی باری اوکراین و همچنین یک پایگاه هوایی نظامی و بسیار کلیدی است.

ویدئوهای تایید نشده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که دود غلیظی از بالای فرودگاه بلند می شود.

 


اطلاعات بیشتر در مورد گلوله باران مرگبار آپارتمانی در کیف (10:10) 

 

تلویزیون دولتی اوکراین گزارش داد که بر اثر گلوله باران یک ساختمان مسکونی در کیف پایتخت، دست کم یک نفر کشته و سه نفر زخمی شدند.

در همین حال، سرویس اضطراری دولتی اوکراین می‌گوید در حمله ساعت 07:40 صبح امروز به وقت محلی دو جسد پیدا شده و سه نفر به بیمارستان منتقل شدند.

عکس‌های به اشتراک‌گذاشته‌شده توسط این سرویس نشان می‌دهد که دود از این بلوک ۹ طبقه بلند می شود، در حالی که آتش‌نشانان از نردبان برای نجات ساکنان آن استفاده می‌کنند.

 


دور جدید مذاکرات به زودی آغاز می شود (10:00) 

 

به گفته آنتون گراشچنکو، مشاور وزیر کشور اوکراین، دور چهارم مذاکرات روسیه و اوکراین قرار است ساعت 10:30 صبح امروز به وقت محلی (08:30 به وقت گرینویچ) آغاز شود.

پس از آن که میخائیلو پودولیاک، مذاکره کننده اوکراینی، پیشتر گفته بود مذاکرات آخر هفته "سازنده" بوده است، امید به پیشرفت دیپلماتیک افزایش یافته است - خوشبین ترین ارزیابی تاکنون.

پودولیاک در ویدئویی آنلاین گفت: «روسیه در حال حاضر شروع به صحبت سازنده کرده است. "من فکر می کنم که ما به معنای واقعی کلمه در عرض چند روز به برخی نتایج دست خواهیم یافت."

مذاکرات جداگانه ای بین ایالات متحده و چین نیز روز دوشنبه برگزار خواهد شد، زیرا نگرانی ها در مورد امکان ارسال کمک پکن به روسیه افزایش یافته است.

 


آخرین بروزرسانی ها: (10:45) 

 

ساعت از 08:00 در اوکراین گذشته است و جزئیات حملات موشکی شبانه در کیف پایتخت و منطقه ژیتومیر در حال آشکار شدن است.

 • گفته می شود روسیه از چین برای دور زدن تحریم ها کمک نظامی و درخواست کمک کرده است. سفارت چین در واشنگتن گفته است که از این درخواست اطلاعی ندارد.
 • بر اساس گزارش رسانه ها، ایالات متحده گفته است که چین در صورت کمک به روسیه با "عواقب سخت" روبرو خواهد شد.
 • دور جدید مذاکرات روسیه و اوکراین روز دوشنبه از طریق لینک ویدیویی برگزار می شود و از ساعت 10:30 صبح به وقت کیف آغاز می شود.
 • نیروهای مسلح اوکراین اعلام کردند که چهار هواپیمای متعلق به نیروهای روسیه را در 24 ساعت گذشته منهدم کرده و افزودند که «حملات خردکننده» را به پایگاه‌های میدانی روسیه انجام داده‌اند.
 • روز دوشنبه هیچ گونه تخلیه غیرنظامی از سومی انجام نخواهد شد، شهری که هفته هاست صحنه درگیری های شدید بوده است.
 • در شهر ماریوپول، کسانی که موفق به فرار شدند به بی بی سی گفتند که مناطق مسکونی شبانه روز بی وقفه بمباران شده است.
 • بر اساس گزارش ها، در شهر ریون، یک برج تلویزیونی در نتیجه حمله موشکی روسیه آسیب دیده است.

 


سفارت آمریکا از آمریکایی‌ها می‌خواهد که فورا اوکراین را ترک کنند (08:10) 

 

سفارت آمریکا در کیف بار دیگر از شهروندان آمریکایی خواسته است که اوکراین را فورا ترک کنند، زیرا حملات مداوم روسیه وضعیت امنیتی را "خطرناک و غیرقابل پیش بینی" کرده است.

سفارت به شهروندان باقیمانده آمریکا هشدار داد که مسیرها و خطرات سفر را به دقت بررسی کنند، زیرا جاده‌های اوکراین ممکن است شلوغ باشد، در معرض عملیات‌های جنگی قرار داشته باشد یا زیرساخت‌ها به دلیل آسیب به پل‌ها و جاده‌ها خراب شده باشد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده در ژانویه فاش کرد که به غیر از پرسنل باقیمانده دولت ایالات متحده، شمارش دقیقی از تعداد کل آمریکایی‌هایی که هنوز در اوکراین هستند، ندارد.

 

https://twitter.com/USEmbassyKyiv/status/1503211831275495426?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1503211831275495426%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2Fnews%2Flive%2Fworld-europe-60717902

 


استرالیا، آبراموویچ و 32 میلیاردر دیگر روسی را تحریم کرد (08:00) 

 

دولت استرالیا با اعلام "تحریم های جدید علیه 33 الیگارش روسی، تجار برجسته و اعضای نزدیک خانواده آنها"،  به بریتانیا و ایالات متحده پیوست.

رومن آبراموویچ، مالک باشگاه چلسی، یکی از افرادی است که در کنار الکسی میلر، دیمیتری لبدف، سرگئی چمزوف، نیکولای توکارف، ایگور شووالوف، کریل دیمیتریف و چند تن دیگر تحریم شده اند.

استرالیا گفت تحریم های اعلام شده امروز "تعهد این کشور را برای تحریم افرادی که ثروت شخصی هنگفتی جمع آوری کرده اند و برای روسیه دارای اهمیت اقتصادی و استراتژیک هستند" تقویت می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: دولت استرالیا قوی ترین حمایت خود را از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و از مردم اوکراین تکرار می کند.

 


فشار آمریکا بر چین قبل از مذاکرات (07:40) 

 

اتحادیه اروپا و ایالات متحده به اوکراین کمک می کنند، چین به روسیه کمک می کند. اگر اینطور پیش برود، جنگ در اوکراین حتی پیامد های بسیار بدتر خواهد داشت.

درست زمانی که قرار است مشاور ارشد امنیتی رئیس جمهور بایدن با ارشدترین دیپلمات چین دیدار کند، کاخ سفید تصمیم گرفته است ادعای خود را علنی کند. به نظر می رسد این یک حرکت تاکتیکی برای فشار بر چین باشد. احتمالاً برای تأیید یا رد آن.

هدف بزرگ‌تر می‌تواند تلاش برای واداشتن شی جین پینگ به ارزیابی مزایا و معایب موضع فعلی‌اش در رابطه‌ با مسکو  که هفته گذشته «سنگ محکم» خوانده شد، باشد. به یاد داشته باشید که همین چند هفته پیش، همزمان با افتتاح بازی‌های المپیک زمستانی در پکن، روسای جمهور شی و پوتین اتحاد جدیدی را اعلام کردند که «بدون محدودیت» نام داشت.

کمک های نظامی به وضوح می تواند بخشی از آن باشد. اما در روزهای پس از تهاجم روسیه، چین بریتانیا، ایالات متحده و دیگران را به دلیل دادن سلاح به ارتش اوکراین محکوم کرد و گفت که آنها "نفت بر آتش" می افزایند.

اگر ارزیابی اطلاعاتی ایالات متحده درست باشد و پکن از این درخواست پیروی کند، آنها نیز "نفت بر آتش می افزایند".

 


مذاکرات روسیه و اوکراین روز دوشنبه از سر گرفته می شود (07:30) 

 

انتظارات پیش از تجدید گفتگو بین دو کشور افزایش یافته است.

دیمیتری پسکوف، مذاکره‌کننده روسیه و دبیر مطبوعاتی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گفت که این مذاکرات از طریق ویدئو کنفرانس انجام خواهد شد.

میخائیلو پودولیاک، مذاکره‌کننده اوکراین و مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، اظهارات کرملین را تایید کرد.

پودولیاک در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت که روسیه شروع به تعامل سازنده کرده است.

وی افزود: روسیه اکنون جهان پیرامون خود را بسیار مناسب‌تر درک می‌کند و نسبت به موقعیت اوکراین که در میدان‌های جنگ ثابت شده است و در اقدامات اوکراین بسیار حساس‌تر است.

روز یکشنبه، زلنسکی گفت که هیئت اوکراینی هر روز با همتایان روسی خود در حال مذاکره است.

 


خلاصه ای از چند ساعت گذشته در اوکراین (07:10) 

 

ساعت از 4 صبح در کیف گذشته است. اگر به تازگی به ما ملحق شده‌اید، در اینجا به‌روزرسانی اتفاقاتی که در چند ساعت گذشته رخ داده است آورده شده است.

کمک چین: گزارش ها حاکی از آن است که مسکو از پکن هم برای تدارکات نظامی و هم کمک اقتصادی درخواست کرده است. یک مقام ارشد آمریکایی هشدار داده است که اگر چین به روسیه در دور زدن تحریم ها کمک کند، با "عواقب شدید" روبرو خواهد شد.

محاصره دریایی: وزارت دفاع بریتانیا می گوید روسیه محاصره ای را بر روی سواحل دریای سیاه اوکراین ایجاد کرده است که عملاً راه این کشور را از ترافیک دریایی بین المللی قطع کرده است.

درخواست زلنسکی: رئیس جمهور اوکراین در یک سخنرانی زنده تلویزیونی مجدداً از رهبران ناتو خواست تا منطقه پرواز ممنوع را اعمال کنند و گفت که اگر این کار را نکنند، برای سقوط بمب های روسیه در خاک ناتو "فقط مسئله زمان مطرح است".

مذاکرات روسیه و اوکراین: هر دو طرف گفته اند که گفتگوها از روز دوشنبه از طریق ویدئو از سر گرفته می شود.

بایدن-مکرون: جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در تماسی با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، دو رهبر بر تعهد خود به اوکراین و مسئول دانستن روسیه در مورد تهاجم تاکید کردند.

 


به روز رسانی در مورد تخلیه و ماریوپل (07:00) 

 

شب گذشته، ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین، به روز رسانی در مورد تخلیه غیرنظامیان و تلاش برای رسیدن به ماریوپل ارائه کرد.

او در مصاحبه ای با تلویزیون ملی گفت که بیش از 140000 غیرنظامی از مناطق درگیری در کشور تخلیه شده اند.

وی افزود که چندین هزار نفر از شهرهای منطقه کیف تخلیه شده اند و حدود 5000 نفر نیز از منطقه شرقی لوهانسک تخلیه شده اند.

اما او گفت که یک کاروان بشردوستانه بار دیگر به دلیل گلوله باران روسیه نتوانست به شهر بندری محاصره شده ماریوپل برسد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، وی گفت: «این ستون در بردیانسک [شهر تحت اشغال روسیه] باقی مانده است و فردا دوباره تلاش خواهد کرد تا به ماریوپل برسد.

ترس از بحران انسانی در شهر در حال افزایش است.

 


مرگ یک خبرنگار امریکایی در اوکراین (06:40) 

 

الکساندر مارکوشین، شهردارایرپین در پی مرگ برنت رنود، خبرنگار آمریکایی در اوایل روز گذشته در این شهر در تلگرام گفت که خبرنگاران دیگر اجازه ورود به این شهر را که در نزدیکی کی‌یف، پایتخت واقع شده، ندارند.

آقای مارکوشین گفته: "از امروز ما ورود خبرنگاران به ایرپین را ممنوع می کنیم، ما می خواهیم جان آن ها و مدافعان خود را نجات دهیم."

از سوی دیگر، فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران گفته که یوهنی ساکون، خبرنگار و فیلمبردار کانال تلویزیونی "لایوLIVE" اوکراین که برای خبرگزاری اسپانیایی "ایی اف ایی" هم کار می کرد در جریان حمله به برج تلویزیون در اول مارس کشته شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز هم گفته که چندین نفر دیگر از جمله گیلوم بریکه، عکاس سوئیسی، پس از عبور از یک ایست بازرسی در جاده ای به سمت میکولایف در ۶ مارس توسط اعضای یک گروه کماندویی ویژه روسی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. آقای بریکه گفته که توسط سربازان مورد آزار و اذیت قرار گرفته و آن ها ۳۰۰۰ یورو و تجهیزاتش را به زور از او گرفتند.

 


یک "لحظه تعیین کننده" برای شی و چین

 

درخواست‌های گزارش‌شده روسیه برای تدارکات نظامی و کمک‌های اقتصادی از چین، روابط آنها را در کانون توجه قرار داده است، درست چند هفته پس از آن که دو کشور اعلام کردند که شراکت آنها "هیچ محدودیتی" ندارد.

دولت چین به طور علنی از هر دو طرف خواسته است تا تنش ها را در اوکراین کاهش دهند - و به ویژه از عملیات نظامی روسیه به عنوان "تهاجم" یاد نکرده است.

دو کشور روابط اقتصادی قوی دارند - تجارت سال گذشته به رکورد 147 میلیارد دلار (110 میلیارد پوند) رسید.

با وجود این، و رابطه شخصی نزدیک بین ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ که در بازی های المپیک زمستانی اخیر به نمایش درآمد، چین ممکن است از مواجهه با پیامدهای ناشی از حمایت مستمر از روسیه محتاط باشد.

ریچارد هاس، دیپلمات آمریکایی و رئیس شورای روابط خارجی در توییتی این معضل را برای شی تشریح کرد.

 


 کاخ سفید: آمریکا و فرانسه روسیه را مسئول خواهند دانست (06:30) 

 

کاخ سفید به تازگی جزئیات تماس جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود را منتشر کرده است.

در آن، دو رهبر جهان بر تعهد خود برای پاسخگویی روسیه به دلیل تهاجم تاکید کردند.

این پس از روز هجدهم حمله روسیه به اوکراین صورت گرفت. روز یکشنبه یک پایگاه آموزشی نظامی در شهر یاووریف در غرب این کشور مورد اصابت رگبار موشک های کروز قرار گرفت.

رهبران ناتو با فشار فزاینده ای از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روبرو هستند.

مدت کوتاهی پیش، زلنسکی به رهبران ناتو هشدار داد که بدون حمایت هوایی بیشتر «فقط یک مسئله زمان است که موشک‌های روسیه به قلمرو شما، قلمرو ناتو سقوط کند».

 


تظاهرکنندگان طرفدار پوتین به خیابان های بلگراد آمدند 

 

ده ها معترض طرفدار روسیه روز یکشنبه در بلگراد پایتخت صربستان تظاهرات کردند و حمایت خود را از تهاجم روسیه به اوکراین اعلام کردند.

تظاهرکنندگان پرچم های صربستان و روسیه را به اهتزاز درآوردند. برخی خودروها با حرف Z رنگ آمیزی شده بودند که پس از مشاهده روی خودروهای نظامی به نمادی برای جنگ روسیه در اوکراین تبدیل شده است.

بنا بر گزارش ها، این اعتراض توسط یک گروه راست افراطی صرب هماهنگ شده بود.

در 4 مارس، هزاران صرب در یک نمایش عمومی از ولادیمیر پوتین و روسیه به خیابان‌های بلگراد آمدند. سپس دو روز بعد، یک راهپیمایی بزرگ ضد جنگ برگزار شد.

در حالی که صربستان به قطعنامه سازمان ملل در محکومیت تهاجم روسیه رای مثبت داد، تاکنون به فهرست رو به رشد کشورهایی که تحریم های اقتصادی را برای مجازات مسکو اعلام کرده اند، نپیوسته است.

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

جنگ روسیه و اوکراین

 

جنگ روسیه و اوکراین

 


روسیه محاصره دریایی ایجاد کرده است - بریتانیا (0610) 

 

وزارت دفاع بریتانیا در آخرین به‌روزرسانی اطلاعاتی خود می‌گوید نیروهای دریایی روسیه خط ساحلی دریای سیاه اوکراین را محاصره کرده‌اند و عملاً ارتباط این کشور را با تجارت دریایی قطع کرده‌اند.

این سازمان در مورد احتمال حملات آبی خاکی بیشتر توسط نیروهای روسیه در هفته های آینده هشدار داد. یکی از این عملیات قبلاً در دریای آزوف انجام شده بود.

 


زلنسکی دوباره خواستار ایجاد منطقه پرواز ممنوع شد 

 

رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی همچنان از رهبران ناتو می خواهد تا بر فراز اوکراین منطقه پرواز ممنوع اعمال کنند.

او در یک سخنرانی ویدئویی گفت: "اگر آسمان ما را نبندید، فقط یک مسئله زمان است که موشک های روسی به قلمرو شما، در قلمرو ناتو سقوط کند."

درخواست زلنسکی پس از آن صورت می گیرد که موشک های روسیه یک پایگاه آموزشی نظامی در یاووریف اوکراین را هدف قرار دادند.

مقامات گفته اند در این حمله که تنها در 25 کیلومتری لهستان، عضو ناتو، حداقل 35 نفر کشته و 134 نفر زخمی شدند.

ایالات متحده منطقه پرواز ممنوع را رد کرده است، زیرا ممکن است نیروهای ناتو هواپیماهای روسیه را برای پاکسازی آسمان ساقط کنند.

این نشان دهنده تشدید تنش است که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آن را جنگ جهانی سوم توصیف کرده است.

 


هشدار آمریکا به چین در خصوص کمک به روسیه (06:00) 

 

دولت آمریکا به چین درباره عواقب هرگونه تلاش برای حمایت از اقتصاد روسیه هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به چین درباره هرگونه تلاش برای حمایت از اقتصاد روسیه و تقلیل عواقب تحریم‌های غرب علیه روسیه هشدار داد.

سالیوان روز یکشنبه (۲۲ اسفند) به سی‌ان‌ان گفت: ما از نزدیک میزان واقعی حمایت مالی و اقتصادی چین از روسیه را دنبال می‌کنیم. ما به پکن اطلاع داده‌ایم که به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد تا برای جبران خسارات اقتصادی روسیه تلاش کند.

وی بدون این‌ که مشخص کند که آیا ایالات متحده آماده اعمال تحریم‌ها علیه پکن است یا خیر، اظهار داشت که "چنین تلاش‌هایی برای کشور چین عواقب خواهد داشت.

 


روسیه دسترسی به اینستاگرام را مسدود کرد (03:00)

 

به نظر می رسد روسیه فعالیت اینستاگرام را در این کشور ممنوع کرده است.

NetBlocks در توییتی تایید کرد که داده‌های زنده نشان می‌دهد که اینستاگرام اکنون در روسیه برای چندین ارائه‌دهنده محدود شده است.

فیس‌بوک قبلاً مسدود شده بود، اما اینستاگرام در این کشور محبوب‌تر است.

روز جمعه، دولت روسیه در بیانیه ای گفته بود که از 14 مارس محدودیت هایی را برای دسترسی به این پلتفرم اعمال خواهد کرد.

روسیه پس از آن تصمیم گرفت که اینستاگرام را مسدود کند، شرکت مادرش متا تصمیم گرفت به طور موقت قوانین اعتدال خود را کاهش دهد و به کاربران اجازه ارسال پیام‌های ضد روسی را بدهد. روسیه در بیانیه روز جمعه خود گفت که روند به رسمیت شناختن متا به عنوان یک سازمان افراطی را آغاز کرده است.

 

اینستاگرام در روسیه

 


13 مارس 2022

 


پسکوف: مذاکرات بین روسیه و اوکراین فردا برگزار خواهد شد (22:00)

 

مذاکرات روسیه و اوکراین در حال حاضر در جریان نیست و قرار است روز دوشنبه برگزار شود.

به گزارش اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه گفت: مذاکرات روسیه و اوکراین در حال حاضر در جریان نیست و قرار است روز دوشنبه برگزار شود.

پیشتر رویترز به نقل از مشاور ولادیمیر زلنسکی گزارش داده بود که مذاکرات بین فدراسیون روسیه و اوکراین در حال حاضر در جریان است.

پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات برای امروز یا فردا برنامه ریزی شده است، گفت: "نه، مذاکرات فردا است".

بلاروس قبلاً میزبان سه دور مذاکرات بین فدراسیون روسیه و اوکراین در مورد حل و فصل روابط بوده است. در دور دوم، طرفین به تفاهم در مورد تأمین مشترک کریدورهای بشردوستانه برای تخلیه شهروندان، تحویل غذا و دارو دست یافتند.

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر زلنسکی نیز گفت که مذاکرات بین هیئت‌های روسیه و اوکراین به صورت ویدئویی ادامه دارد و کارگروه‌های ویژه تشکیل شده است.

 


نیروهای هوایی روسیه هواپیمای سوخو ۲۴ و ۱۱ پهپاد اوکراینی را سرنگون کردند  (20:00) 

 

وزارت دفاع روسیه گزارش داد: نیروهای هوافضای روسیه یک فروند هواپیمای سوخو-۲۴ و ۱۱ فروند هواپیمای بدون سرنشین نیروی هوایی اوکراین را سرنگون کردند.

به گزارش اسپوتنیک، سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک نشست خبری گفت که نیروهای روسیه روز یکشنبه یک هواپیما و ۱۱ پهپاد نظامی اوکراینی از جمله دو بایراکتار را سرنگون کردند.

وی افزود: در بعدازظهر ۱۳ مارس، هوانوردی و پدافند هوایی نیروهای هوافضای روسیه در هوا یک فروند هواپیمای سوخو-۲۴ نیروی هوایی اوکراین در منطقه شهرک نووی بایکوف و همچنین ۱۱ هواپیمای بدون سرنشین، از جمله دو بایراکتار تی وی-۲ سرنگون کردند.

کوناشنکوف خاطرنشان کرد: هواپیماهای عملیاتی- تاکتیکی، ارتش و بدون سرنشین روسیه ۴۶ تاسیسات نیروهای مسلح اوکراین از جمله سه پایگاه فرماندهی، یک سامانه موشکی ضد هوایی، دو انبار مهمات و ۳۳ منطقه انباشته تجهیزات نظامی را مورد اصابت قرار دادند.

 


انهدام ۳۷۰۰ زیرساخت نظامی اوکراین توسط ارتش روسیه 

 

وزارت دفاع روسیه اطلاع داد که ارتش این کشور تقریبا ۳۷۰۰ زیرساخت نظامی اوکراین را ازبین برده است.

به گزارش اسپوتنیک، ژنرال ایگور کوناشنکوف نماینده رسمی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اطلاع داد: ارتش روسیه از آغاز عملیات نظامی تقریبا ۳۷۰۰ زیر ساخت نظامی اوکراین را نابود کرده است.

وی خاطرنشان کرد: " در کل دوره عملیات ۳۶۸۷ زیر ساخت نظامی اوکراین منهدم شده است."

به گفته ی وی ۹۹ هواپیما، ۱۲۸ پهپاد، ۱۱۹۴ تانک و سایر خودروهای زرهی، ۱۲۱ سیستم واکنشی آتشبار، ۴۴۳ سلاح توپخانه ای، ۹۹۱ واحد خودرو ویژه نظامی از بین رفته اند.

در ۲۴ فوریه، روسیه عملیات نظامی ویژه ای را برای ارائه حفاظت از جمهوری های دونباس که در اوایل همان هفته رسماً به رسمیت شناخته بود، آغاز کرد. مسکو به صراحت اعلام کرده است که هیچ طرح اشغالگری ندارد و هدف این عملیات حفاظت از غیرنظامیان دونباس در برابر نسل کشی است. وزارت دفاع روسیه تاکید کرد که این عملیات تنها زیرساخت های نظامی اوکراین را با تسلیحات با دقت بالا هدف قرار می دهد. از آن زمان کشورهای غربی فشار تحریم‌ها بر روسیه را افزایش داده‌اند و تعدادی از بانک‌ های روسیه را تحریم کرده و تعدادی از مقامات ارشد روسیه را در لیست سیاه قرار داده‌اند و دارایی‌ های آنها را در خارج از کشور مسدود کرده‌اند.

 


آنچه در مورد حمله به پایگاه یاووریف می دانیم (19:45) 

 

نقشه اوکراین

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، امروز صبح شاهد یک حمله موشکی بزرگ روسیه به تأسیسات نظامی در غرب اوکراین در نزدیکی مرز لهستان بودیم.

 • مقامات محلی گفتند که بیش از 30 موشک به سمت مرکز بین المللی حفظ صلح و امنیت در یاووریف شلیک شد، اگرچه برخی از آنها قبل از اصابت رهگیری شدند.
 • حداقل 35 نفر کشته و بیش از 130 نفر مجروح شدند.
 • این پایگاه تنها در 10 کیلومتری مرز لهستان قرار دارد و معمولاً برای آموزش و تمرینات مشترک ارتش اوکراین و شرکای آن در ناتو استفاده می شود.
 • ایالات متحده می گوید هیچ یک از پرسنل آنها در آن زمان در محل نبودند. یکی از مقامات ناتو می گوید هیچ پرسنلی از این ائتلاف در آنجا حضور نداشتند.
 • گزارش ها حاکی از آن است که از زمان شروع جنگ، این پایگاه برای آموزش جنگجویان خارجی و برای نگهداری سلاح های ارسال شده از خارج از اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است.
 • این حمله باعث شد که اوکراین مجدداً خواستار ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز این کشور شود، اما جان کربی، سخنگوی پنتاگون مجدداً تصریح کرد که این اتفاق نخواهد افتاد. او گفت که "اینکه جنگ بین دو قدرت هسته ای تشدید شود" منطقی نیست.

 


چشم انداز اقتصاد جهانی - ماه مارس 2022

 

هشدار آمریکا به پوتین درباره حمله شیمیایی (19:37) 

 

در اوایل این هفته، روسیه این ادعای بدون پشتوانه را مطرح کرد که تسلیحات بیولوژیکی در آزمایشگاه‌های اوکراین با حمایت ایالات متحده در حال توسعه هستند.

این موضوع توسط اوکراین و ایالات متحده به عنوان "پرچم دروغین" رد شده است - ادعایی که قصد دارد استفاده احتمالی روسیه از سلاح شیمیایی علیه شهرهای اوکراین را توجیه کند.

اکنون یکی از مشاوران امنیت ملی کاخ سفید به روسیه هشدار داده است که اگر حمله شیمیایی انجام دهد، "بهای سنگین" را پرداخت خواهد کرد.

جیک سالیوان گفت که ایالات متحده و متحدان از نزدیک در مورد افزایش تهدید در حال رایزنی هستند.

وی افزود که هرگونه حمله به قلمرو یکی از کشورهای عضو ناتو - به دنبال حمله موشکی صبح امروز به پایگاه یاووریف در نزدیکی مرز لهستان - باعث پاسخ کامل این ائتلاف خواهد شد.

 


بیش از  ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار اوکراینی تاکنون از این کشور گریخته‌اند


طبق آخرین آمار سازمان ملل که روز یکشنبه منتشر شد، بیش از دو هفته پس از حمله روسیه به اوکراین، حدود ۱۰۰ هزار نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته به صف آوارگانی پیوسته‌اند که از جنگ گریخته‌اند.

کمیساریای عالی پناهندگان گفت که از ابتدای شروع درگیری‌ها ۲ میلیون ۶۹۸ هزار و ۲۸۰ نفر از اوکراین گریخته‌اند. 

به گفته فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی پناهندگان، اروپا پس از جنگ جهانی دوم شاهد چنین فرار سریع پناهندگان نبوده است.

 

 


روز هجدهم: جنگ در کجاها ادامه دارد؟ (16:00) 

 

نقشه اوکراین

 

در روز هجدهم تهاجم روسیه، جنگ در سراسر اوکراین ادامه دارد.

 • حمله روسیه اکنون به اهدافی در غرب کشور گسترش یافته است. رگبار موشک های روسیه به یک پایگاه نظامی در یاووریف در نزدیکی مرز با لهستان اصابت کرد و 35 نفر را کشت.
 • شهردار یکی دیگر از شهرهای غربی، ایوانو-فرانکیفسک، می گوید که نیروهای روسی همچنان به فرودگاه این شهر حمله می کنند. و در لویو - یک مرکز در غرب برای افرادی که از درگیری فرار می کنند - آژیرهای حمله هوایی به صدا درآمد.
 • نبردهای بیشتری نیز در حومه شمال کیف پایتخت ادامه دارد، زیرا برای محاصره احتمالی توسط نیروهای روسی آماده می شود.
 • مقامات می گویند که در شمال، در چرنیهیو حداقل یک نفر بر اثر آتش باری روسیه کشته شد.
 • مقامات دفاعی بریتانیا می گویند که در شرق اوکراین، نیروهای روسی در تلاش هستند تا نیروهای اوکراینی را در حالی که در بندر ماریوپول در جنوب و در دومین شهر بزرگ کشور خارکف در شمال پیشروی می کنند، محاصره کنند. 
 • خارخیف متحمل شدیدترین بمباران روسیه شده است، با ویدئوهایی که نشان می دهد خیابان ها به طور کامل بمباران شده و بسیاری از ساختمان ها نابود شده اند. 
 • در حالی که نیروهای روسی ماریوپل را محاصره کرده اند، گروه های امدادی درباره یک فاجعه انسانی هشدار می دهند.
 • مقامات محلی می گویند که در جنوب، یک حمله هوایی به شهر میکولایف دریای سیاه، در نزدیکی بندر استراتژیک اودسا، روز یکشنبه ۹ نفر را کشت.

 


از خانه های الیگارشی ها می توان برای اسکان پناهندگان در بریتانیا استفاده کرد (14:30) 

 

یک وزیر ارشد بریتانیا می گوید خانه های الیگارش های تحریمی می تواند برای اسکان پناهندگان جنگ در اوکراین استفاده شود.

مایکل گوو، وزیر امور خارجه در زمینه ارتقاء سطح، مسکن و جوامع در گفتگو با بی بی سی، سوفی راورث، گفت: «من می خواهم گزینه ای را بررسی کنم که به ما امکان می دهد از خانه ها و دارایی های افراد تحریم شده تا زمانی که تحریم هستند استفاده کنیم. ، برای اهداف بشردوستانه و اهداف دیگر.

وی ادامه داد: «موانع قانونی بسیار بالایی برای عبور وجود دارد و ما در مورد مصادره دائمی صحبت نمی کنیم.

اما ما می گوییم، شما تحریم شده اید، از پوتین حمایت می کنید، این خانه اینجاست، شما حق استفاده یا سود از آن ندارید... اگر می توانیم از آن برای کمک به دیگران استفاده کنیم، بیایید این کار را انجام دهیم. ."

او افزود که دولت می‌خواهد اقدامات فعلی را تقویت کند که از فروش خانه‌های الیگارشی در بریتانیا جلوگیری می‌کند و نه از زندگی در آن.

او گفت: «اگر ثروت و نفوذ شما به منظور حمایت یا ایجاد آسایش پوتین، با توجه به کاری که او انجام می‌دهد، به کار گرفته می‌شود، باید عواقب آن را متحمل شوید.»

 


درباره پایگاهی که در لویو هدف قرار گرفته است چه می دانیم؟ (12:10)

 

همانطور که قبلاً گزارش داده بودیم، نیروهای روسی صبح امروز به یک تأسیسات نظامی در منطقه Lviv در غرب اوکراین حمله کردند.

مقامات محلی گفتند که موشک ها به مرکز بین المللی حافظ صلح و امنیت در شهر یاووریف، در حدود 10 کیلومتری (6.2 مایلی) از مرز لهستان و 60 کیلومتری (37.2 مایلی) از مرکز شهر Lviv اصابت کرد.

این پایگاه مساحتی در حدود 390 کیلومتر مربع (151 مایل مربع) را پوشش می دهد و می تواند تا 1790 نفر را در خود جای دهد، اگرچه مشخص نیست که در زمان حمله چند نفر در محل بودند.

معمولاً برای آموزش و تمرین توسط ارتش اوکراین و شرکای آن در ناتو، عمدتاً به عنوان بخشی از مشارکت برای صلح، برنامه ای که برای تقویت همکاری بین اعضای ناتو و غیرعضو در نظر گرفته شده است، استفاده می شود.

عکس‌های مربوط به اوایل فوریه نشان می‌دهد که مربیان ارتش ایالات متحده در رزمایش‌هایی در پایگاه با اعضای خدمات اوکراینی شرکت می‌کنند.

موقعیت لویو در غرب اوکراین، این شهر را به یک مرکز کلیدی برای تامین کمک های بشردوستانه و نظامی توسط ناتو تبدیل کرده است.

 

نقشه اوکراین

 

نقشه اوکراین

 


لهستان: اگر پوتین از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کند، «تغییرگر بازی» خواهد بود (12:00) 

 

آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان می‌گوید که اگر پوتین از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کند، این موضوع برای ناتو، تغییر بازی تعبیر می‌شود. 

این مقام لهستانی معتقد است که روسیه احتمال دارد از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند زیرا ولادیمیر پوتین در وضعیت بسیار دشواری قرار دارد. 

وی افزود: «در واقع از نظر سیاسی او جنگ را باخته است و در داخل نیز برنده آن نیست.»

او تاکید کرد که اگر پوتین از سلاح‌های کشتار جمعی استفاده کند، یک «تغییرگر بازی» خواهد بود.»

 


جنگ اوکراین؛ روسیه با ۸ موشک به یک پایگاه نظامی در نزدیکی مرز با لهستان حمله کرد 

 

مقامات اوکراینی می‌گویند که نیروهای روسیه روز یکشنبه یک پایگاه نظامی در غرب اوکراین نزدیک مرز لهستان، منطقه‌ای که تاکنون نسبتا از درگیری‌ها در امان بود، بمباران کردند. طبق اطلاعات اولیه هشت موشک به این منطقه شلیک شد و ۹ نفر در پی این حمله کشته شدند.

این پایگاه نظامی در شهر یافوروف و در استان لویو، در حدود ۲۰ کیلومتری مرز با لهستان واقع شده است. این مرکز در سال‌های اخیر به‌عنوان یک مرکز آموزشی برای نیروهای اوکراینی با نظارت مربیان آمریکایی و کانادایی بوده است. نیروهای خارجی اندکی قبل از شروع تهاجم روسیه به اوکراین این پایگاه را ترک کردند.

حمله روز یکشنبه در حالی انجام شد که روسیه روز گذشته تهدید کرد که تسلیحات غربی به اوکراین را هدف قرار خواهد داد.

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز یکشنبه ۱۳ مارس ۲۰۲۲ را در این گزارش پیگیری کنید.

مقامت منطقه لویو در غرب اوکراین می گویند دستکم ۳۵ نفر بر اثر حمله موشکی روسیه به یک پایگاه نظامی اوکراین در نزدیکی مرز لهستان کشته شده اند. از این پایگاه، کی یف در گذشته برای شرکت در  مانورهای مشترک با نیروهای ناتو استفاده کرده بود.

 

 


بازار سهام روسیه هفته آینده بسته می ماند - 03:40 

 

بانک مرکزی روسیه تصمیم گرفته است تا بازار سهام مسکو را برای معاملات هفته آینده بسته نگه دارد، زیرا تحریم های غرب همچنان همه جنبه های اقتصاد ملی را تحت تأثیر قرار می دهد.

بانک مرکزی روز شنبه اعلام کرد بازار بورس مسکو از 14 تا 18 مارس بسته خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: بازار ارز، بازار پول و بازار رپو در آن روزها باز خواهند بود. در روزهای آینده در مورد معاملات هفته آینده تصمیم گیری خواهد شد.

 

 


نگرانی کرواسی از فرود پهپاد در زاگرب -  03:30

 

مقامات کرواسی نسبت به یک پهپاد نظامی که روز پنجشنبه در زاگرب پایتخت سقوط کرد، ابراز نگرانی کردند.

آندری پلنکوویچ، نخست وزیر این کشور، گفته است که نگران این است که هواپیما ظاهراً از اوکراین و بدون رهگیری توسط ناتو پرواز کرده است.

بازرسان نظامی روز شنبه را صرف تحقیق از آنچه از پهپاد باقی مانده بود، کردند. در حین کار، دانشجویان از خوابگاهی که هواپیمای بدون سرنشین در آنجا سقوط کرده بود خارج شدند.

رئیس پلیس نظامی گفت: جعبه سیاه این پهپاد دست نخورده پیدا شده است. این می تواند به بازرسان کمک کند تا مشخص کنند چه کسی آن را شلیک کرده است - و به چه هدفی.

یک مقام نظامی کرواسی تایید کرد که این پهپاد TU-141 و  متعلق به دوره شوروی است. با وجود قدمت آن، هنوز هم توسط ارتش اوکراین استفاده می شود.

اما مقامات کیف مسئولیت این حادثه را رد کرده اند.

هشدار گسترده ای در کرواسی وجود دارد مبنی بر اینکه یک پهپاد نظامی می تواند بدون رهگیری از اوکراین به زاگرب برسد.

 


 

نیروهای روسیه چقدر پیشروی کرده اند؟ ( 03:00)

 

نیروهای روسی با ادامه تلاش‌ها برای محاصره و قطع کردن ارتباطات پایتخت اوکراین، کیف، حملات خود را در سراسر اوکراین گسترش داده‌اند.

 

نقشه اوکراین


کیف خود را برای یک حمله آماده می کند، با نیروهای اوکراینی و داوطلبان دفاعی جدید و ایجاد موانع در مسیرهای اصلی برای کند کردن هرگونه حمله روسیه.

 

نقشه اوکراین


اگرچه نیروهای روسی در حال حاضر در حومه کیف به موفقیت هایی دست یافته اند، پیشرفت آنها در شمال بسیار کندتر از جنوب بوده است.

پیشروی اصلی به سمت پایتخت در ابتدا از بلاروس، در سمت غرب رودخانه دنیپر از طریق چرنوبیل انجام شد.

 

نقشه اوکراین

 


ارتش روسیه شهردار جدیدی برای ملیتوپل منصوب کرد - 02:50

 

در پی ربوده شدن شهردار ایوان فدوروف توسط نیروهای مسکو در بعدازظهر روز جمعه، بنا بر گزارش ها، ارتش روسیه شهردار جدیدی را در شهر اشغالی ملیتوپل منصوب کرده است.

گالینا دانیلچنکو، که سابقاً معاون شورای شهر بود، در تلویزیون محلی ظاهر شد و در آنجا اعلام کرد که وظیفه اصلی او ساختن "مکانیسم های اساسی تحت واقعیت جدید" است.

دانیلچنکو گفت که در حال آماده شدن برای تشکیل "کمیته ای از نمایندگان مردم" برای اداره شهر است و از ساکنان خواست تا در "اقدامات افراطی" شرکت نکنند.

وی گفت: "نمایندگان محترم، ما منتخب مردم شدیم. وظیفه ما بیش از هر چیز این است که به سلامت آنها رسیدگی کنیم."

این کمیته مسئولیت های اداری در قلمرو ملیتوپل و منطقه ملیتوپل را بر عهده خواهد داشت.

بی بی سی نمی تواند به طور مستقل دانیلک را تأیید کند

 


زلنسکی درباره مذاکرات صلح احتمالی با نخست‌وزیر اسرائیل گفتگو کرد - 01:15

 

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه گفت که با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل گفت‌وگو کرده و در مورد چشم‌انداز مذاکرات صلح برای پایان دادن به درگیری با روسیه گفتگو کرده است.

زلنسکی در پستی در توییتر گفت که این دو "در مورد تجاوز روسیه و چشم انداز مذاکرات صلح صحبت کرده اند".

وی افزود که از بنت برای تامین امنیت و "آزادی شهردار اسیر شده ملیتوپل" نیز درخواست کمک کرده است.

سخنگوی بنت به بی‌بی‌سی گفت که این گفتگو بیش از یک ساعت به طول انجامید و «درباره راه‌های توقف جنگ در اوکراین و تلاش‌هایی که اسرائیل در این زمینه انجام می‌دهد، پرداخته شد».

 


معاون نخست وزیر: 13000 اوکراینی روز شنبه از طریق راهروهای بشردوستانه تخلیه شدند - 01:00

 

معاون نخست وزیر اوکراین گفت که حدود 13000 اوکراینی روز شنبه از طریق راهروهای بشردوستانه تخلیه شدند - تقریباً دو برابر تعداد افرادی که روز جمعه موفق به ترک این کشور شدند.

ایرینا ورشچوک در پیامی آنلاین گفت هیچ کس موفق به ترک شهر محاصره شده ماریوپل نشده است و دلیل آن را مانع تراشی نیروهای روسی می داند.

مسکو پیشتر نیروهای اوکراینی را به به دام انداختن عمدی مردم در آنجا متهم کرده بود.

 


 

12 مارس 2022

 


 

ایالات متحده اجازه 200 میلیون دلار کمک مالی به ارتش اوکراین را صادر کرد -  23:00

 

کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده اجازه داده است تا ۲۰۰ میلیون دلار (۱۵۳ میلیون پوند) از اوکراین حمایت نظامی شود.

یک مقام دولت بایدن گفت که این کل بودجه ارائه شده از سوی ایالات متحده به این کشور را از ابتدای سال 2021 به بیش از 1.2 میلیارد دلار (920 میلیون پوند) می رساند.

بودجه ای که بایدن از طریق قانون کمک خارجی اختصاص داده است، می تواند برای خرید تسلیحات و سایر مواد دفاعی از انبار وزارت دفاع ایالات متحده و همچنین آموزش و تربیت نظامی برای کمک به اوکراین استفاده شود.

یک مقام ارشد گفت که این شامل کمک های فوری مانند سیستم های ضد زره، ضد هوایی و سلاح های سبک خواهد بود.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که کنگره آمریکا 13.6 میلیارد دلار (10.43 میلیارد پوند) کمک اضطراری به اوکراین را تصویب کرد.

پشتیبانی نظامی، از جمله پرتابگرهای ضد تانک و موشک های ضد هوایی، ارائه شده توسط ایالات متحده و سایر متحدان غربی قبلاً به طور مؤثر توسط نیروهای اوکراینی استفاده شده است.

 


ریاست جمهوری فرانسه: هدف از تحریم ها، تحت فشار قرار دادن پوتین است (19:40) - 12 مارس

 

ما جزئیات تماس امروز بین امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، اولاف شولز، صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین، همتای روسی آنها را ارائه کرده ایم.

اکنون ریاست جمهوری فرانسه اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در این گفتگوی نزدیک به 90 دقیقه گفته شده منتشر کرده است.

 • وی آن را به عنوان یک بحث دشوار توصیف می کند.
 • مکرون و شولز خواستار آتش‌بس و پایان دادن به خصومت‌ها قبل از شروع گفت‌وگوی ساختاریافته در مورد اقدامات بعدی شدند.
 • دفتر آقای ماکرون می گوید پوتین هیچ تمایلی برای پایان دادن به جنگ در اوکراین نشان نداد
 • بیانیه فرانسه در ادامه درباره آنچه ممکن است اتفاق بیفتد صحبت می کند.
 • تحریم های جدید قرار است در روزهای آینده در بروکسل توسط اعضای اتحادیه اروپا بررسی شود.
 • تحریم‌ها آخرین تحولات جنگ از جمله محاصره ماریوپل را در نظر خواهند گرفت.
 • هدف از این تحریم‌های تاریخی «سبک ایرانی» این است که رئیس‌جمهور پوتین را کنار بزند و او را از جامعه بین‌الملل دور کند.

 


همکاری روسیه با ناظر هسته ای سازمان ملل برای تضمین امنیت چرنوبیل (20:20) - 12 مارس

 

روس اتم، رگولاتور هسته ای روسیه، می گوید که فعالیت ها برای تضمین عملکرد ایمن نیروگاه هسته ای چرنوبیل با هماهنگی آژانس بین المللی انرژی اتمی، ناظر هسته ای سازمان ملل، انجام می شود.

این شرکت می گوید که یک تیم از متخصصان روسی در محل در ایستگاه هستند تا برق را به نیروگاه بازگردانند.

مقامات روس اتم همچنین گفتند که پرسنل اوکراینی همچنان کنترل نیروگاه های چرنوبیل و زاپوریژژیا را در دست دارند.

این به دنبال ادعاهایی است که توسط پترو کوتین، رئیس شرکت دولتی هسته‌ای اوکراین، Energoatom در روز جمعه منتشر شده بود، مبنی بر اینکه مهندسان روسی برای مدیریت ایستگاه Zaporizhzhia مستقر شده‌اند.

 


مقام فرانسوی: پوتین آماده پایان دادن به جنگ نیست (19:15) - 12 مارس

 

مکرون طی تماسی بین پوتین، مکرون و اولاف شولز صدراعظم آلمان از پوتین خواست به محاصره پایان دهد. اما یکی از مقامات ریاست جمهوری فرانسه به نقل از رویترز می گوید که پوتین به نظر آماده پایان دادن به جنگ نیست.

دو رهبر اروپای غربی همچنین درخواست آتش بس را به عنوان شرط مذاکرات کامل تکرار کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ریاست جمهوری فرانسه همچنین پوتین را پس از اینکه گفت سربازان اوکراینی مسئول نقض حقوق بشر هستند، به "دروغ" متهم کرد.

 


مکرون به پوتین: محاصره ماریوپل را لغو کنید (19:00) - 12 مارس

 

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواسته است تا محاصره شهر ماریوپل در جنوب اوکراین را که مردم آن روزها بدون آب و برق زندگی می‌کنند، تمام کند.

 


روسیه هشدار داد کاروان‌های تسلیحاتی «ممکن است هدف باشند» (18:42) - 12 مارس

 

ما امروز از سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نیز شنیده ایم.

او هشدار داده است که کاروان‌های تسلیحاتی غربی به اوکراین می‌توانند «هدف‌های مشروع» برای نیروهای مسلح روسیه باشند.

آقای ریابکوف که در تلویزیون دولتی صحبت می کرد، گفت: «ما به ایالات متحده هشدار داده ایم که پمپاژ سلاح به اوکراین، که از طرف آنها و تعدادی از کشورها  سازماندهی شده است، فقط یک حرکت خطرناک نیست، بلکه حرکتی است که این کاروان ها را به اهداف قانونی برای ارتش روسیه تبدیل می کند. 

ما نسبت به عواقبی که می‌تواند ناشی از این انتقال بی‌ملاحظه انواع سلاح‌هایی مانند سامانه‌های پدافند هوایی قابل حمل، سامانه‌های موشکی ضدتانک و غیره به اوکراین باشد، هشدار داده‌ایم.»

وزیر روس سپس مدعی شد که ایالات متحده هشدارهای روسیه را جدی نگرفته است.

 


آخرین بروز رسانی ها از اوکراین:  (16:30) - 12 مارس

 

ساعت تقریباً 14:30 در کیف است. اگر به تازگی به ما می‌پیوندید، در اینجا خلاصه‌ای از آخرین تحولات آورده شده است.

 • درگیری‌ها در خارج از کیف: درگیری‌های شدید در حومه پایتخت جریان دارد، در حالی که مسکو تلاش می‌کند تا هدف اصلی خود را تصرف کند. اطلاعات بریتانیا می گوید که بخش عمده ای از نیروهای روسیه در 25 کیلومتری مرکز شهر کیف قرار دارند. مقامات اوکراین می ترسند که روس ها در حال آماده شدن برای انجام یک حمله در مقیاس بزرگ باشند.
 • شهرهای کلیدی محاصره شده اند: همزمان با تلاش نیروهای روسی برای محاصره اهداف کلیدی، صدای آژیر خطر و انفجار در بسیاری از شهرهای دیگر در سراسر اوکراین شنیده شده است. شهرهای محاصره شده خارکف، ماریوپل، میکولایف و سومی در حال تحمل گلوله باران بی امان و همچنین دمای انجماد، بدون برق و غذا و آب اندک بوده اند. مقامات اوکراینی می گویند در ماریوپل، مسجدی که بیش از 80 بزرگسال و کودک در آن پناه گرفته بودند، توسط نیروهای روسی گلوله باران شد.
 • خشم از ربوده شدن شهردار: صدها تن از ساکنان شهر ملیتوپل در جنوب شرقی این شهر در اعتراض به ربوده شدن شهردار این شهر توسط نیروهای روسی به خیابان‌ها ریخته‌اند. زلنسکی رئیس جمهور اوکراین خواستار آزادی فوری وی شد و روس ها را به "حرکت به مرحله جدیدی از ترور" متهم کرد.
 • گفتگوهای تازه: رهبران فرانسه و آلمان دور دیگری از گفتگوهای تلفنی با پوتین رئیس جمهور روسیه داشتند. آنها قبلا در روز پنجشنبه در تماس بودند، زمانی که امانوئل ماکرون و اولاف شولز خواستار آتش بس فوری از روسیه شدند. مسکو چنین تماس هایی را رد کرده است.
 • خروج از کشور افزایش می یابد: درگیری ها اکنون باعث فرار 2.5 میلیون اوکراینی به کشورهای همسایه شده است. لهستان می گوید بیش از 1.6 میلیون نفر به آنجا گریخته اند، در حالی که مولداوی می گوید توانایی آنها برای مقابله با پناهندگان به "نقطه شکست" رسیده است.

 

اخبار جنگ روسیه و اوکراین

 


لیبی: تنها طی ۵ تا ۷ سال آینده قادر به جایگزینی نفت روسیه در بازار خواهیم بود (16:10) - 12 مارس

 

وزیر نفت و گاز لیبی اعلام داشت که این کشور در حال حاضر قادر به جایگزینی نفت روسیه برای اروپا نیست.

به گزارش اسپوتنیک، محمد عون، وزیر نفت و گاز لیبی اظهار داشت: لیبی در حال حاضر قادر به جایگزینی نفت روسیه برای اروپا نیست، چنین گزینه‌ای در صورت امکان تنها طی ۵ تا ۷ سال آینده امکان پذیر خواهد بود.

پیش از این، گروه نفت و گاز ایتالیایی انی اعلام کرده بود که قصد دارد نفت روسیه را با عرضه از بازار بین المللی جایگزین کند و انعقاد قراردادهای جدید برای تامین نفت خام از روسیه را به حالت تعلیق درآورد.

به گفته این شرکت، در سال ۲۰۲۱، تنها ۱۸ درصد از نفت خام فرآوری شده توسط انی از مبدا روسیه بوده است که قصد دارد این حجم را با خرید از بازار بین المللی جبران کند.

 


ریابکوف: آمریکا در حال اعلان جنگ اقتصادی علیه روسیه است (16:00) - 12 مارس

 

معاون وزیر امور خارجه روسیه از اعلام جنگ اقتصادی واشنگتن علیه مسکو خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت که ایالات متحده آشکارا به روسیه اعلام جنگ اقتصادی می‌کند.

ریابکوف در شبکه یک روسیه گفت: اکنون نقاب‌ها از صورت غرب برداشته شده است. اکنون یک اعلان جنگ اقتصادی صریح علیه فدراسیون روسیه وجود دارد و گمانه زنی‌های بی شرمانه در مورد فرصت‌های خاصی که سیستم مالی و بانکی آمریکا دارد.

به گفته وی، اکنون همه برگ‌های انجیر که جوهر سیاست تحریم‌های آمریکا را پوشانده است دور ریخته می‌شوند و این سیاست با تمام ذات نفرت‌انگیز و غیرقابل قبول ضد روسی خود تمام قد ایستاده است.

 

 


اسرائیل درخواست از اوکراین برای قبول خواسته های روسیه را رد می کند (14:40) - 12 مارس

 

مقامات اسرائیلی گزارش‌های رسانه‌ها را تکذیب کرده‌اند.

اسرائیل در تلاش برای پایان دادن به جنگ در اوکراین مشارکت داشته است. نفتالی بنت، نخست وزیر این کشور شنبه گذشته برای گفتگوی رو در رو با رئیس جمهور پوتین به مسکو سفر کرد و همچنین تلفنی با زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت و گو کرد.

گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن بود که بنت تلاش کرد اوکراین را وادار کند تا به شرایط روسیه برای پایان دادن به جنگ توجه کند.

اما یک مقام ارشد اسرائیلی این گزارش را "علاقه نادرست" خوانده است.

این مقام به خبرگزاری رویترز گفت: «بنت به هیچ وجه به زلنسکی نگفته است که چگونه عمل کند و او نیز قصدی برای انجام این کار ندارد.

در واقع، مشاور رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، میخایلو پودولیاک، در توئیتی نوشت: «اسرائیل پیشنهاد می کند که روسیه باید شرایط را به اندازه کافی ارزیابی کند».

 


مقامات رسمی: علیرغم برنامه های تخلیه، حملات همچنان ادامه دارد (14:20) - 12 مارس

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرمانداران هر دو منطقه کیف و دونتسک گفتند که حملات روسیه به مکان هایی که تخلیه غیرنظامیان برنامه ریزی شده بود ادامه دارد.

برنامه‌هایی برای باز کردن دالان‌های بشردوستانه و بیرون راندن مردم از شهرهای تحت حمله روسیه - از جمله ماریوپل، که در منطقه دونتسک است، انجام شده بود.

پاولو کریلنکو فرماندار دونتسک به رسانه های محلی گفت: "محموله های بشردوستانه به سمت ماریوپل در حال حرکت است، ما به شما اطلاع خواهیم داد که چگونه توسعه می یابد... وضعیت پیچیده است، گلوله باران مداوم وجود دارد." "شرایط فوق العاده سخت است."

پیش از این، ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر، ابراز امیدواری کرده بود که روز به خوبی پیش برود و "روسیه به تعهدات خود برای تضمین رژیم آتش بس عمل کند".

تلاش‌های قبلی برای بیرون راندن مردم از ماریوپل، جایی که مردم بدون غذا، آب یا برق زندگی می‌کردند، با شکست مواجه شد.

در جاهای دیگر، گزارش‌هایی وجود دارد که اتوبوس‌های تخلیه و دو کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه به سمت شهر سومی در شرق می‌رفتند.

 


آیا پوتین آماده تخریب کیف است؟ (14:00) - 12 مارس

 

جنگ اوکراین

 

فرانک گاردنر - خبرنگار امنیتی بی بی سی

پوتین به وضوح بی حوصله است. و شکی در آن نیست، روسیه در حال حرکت به مرحله جدیدی از این درگیری است.

آنها توپخانه، پرتابگرهای موشکی، پهپادها، و موشک های خود را در نزدیکی شهرهای اوکراین، از جمله پایتخت، کیف، جمع کرده اند.

شاید بهترین مثال ها از چگونگی نبردهای روسیه در نبردهای نهایی برای گرفتن شهر  نحوه جنگیدن آنها در گروزنی، چچن، و حلب در سوریه باشد - نبرد خیابان به خیابان، اما شهرها کاملاً  در این فرایند نابود شده اند.

آیا پوتین این کار را با کیف انجام خواهد داد؟ گفتنش سخته

کیف تاریخی است - پایتخت امپراتوری روس کیوان بود، خیلی قبل از اینکه مسکو وجود داشته باشد. و اگر او کیف را ویران کند و اخبار آن به روسیه بازگردد، محبوبیتی نخواهد داشت.

اما من فکر می‌کنم پوتین برای تسلیم کردن اوکراین به اراده‌اش دست از کار نخواهد کشید. او ترجیح می دهد ویرانه های در حال دود شدن اوکراین را در کنار خود داشته باشد تا اینکه اوکراین متحد با اتحادیه اروپا و ناتو را.

 


برخورد موشک به فرودگاه جنوب کیف (13:32) - 12 مارس

 

فرودگاه نظامی اوکراین در جنوب کیف مورد اصابت موشک های روسیه قرار گرفت.

شهردار واسیلکیف گفت که این حمله باند فرودگاه و یک انبار سوخت را ویران کرد و همچنین باعث انفجار در انبار مهمات شد.

ویدئوی منتشر شده در شبکه های اجتماعی دود سیاه غلیظی را نشان می دهد که از فرودگاه بیرون می آید.

در نقاط دیگر اوکراین، شهر چرنیهیو در شمال محاصره شده شاهد گلوله باران شدید بوده است.

آب در شهر وجود ندارد و بخش هایی از آن برق ندارند.

بندر جنوبی میکولایف، که بین شهر خرسون تحت اشغال روسیه و سومین شهر بزرگ اوکراین، اودسا قرار دارد، نیز شاهد گلوله باران های بیشتری بوده است.

یک بیمارستان سرطان در آنجا آسیب دیده است، اگرچه گزارش های اولیه نشان می دهد که آسیب جدی ندیده است.

 


درگیری در نزدیکی کیف، زمین بایر سیاه شده ای را به جا می گذارد (12:17) - 12 مارس

 

Lyse Doucet - خبرنگار ارشد بین المللی، کیف

سرعت جنگ در پایتخت، کیف، در 17 روز گذشته بر حسب مایل سنجیده می شود.

ما به تازگی از سوی وزارت دفاع بریتانیا اعلام کردیم که معتقد است بخش عمده ای از نیروهای روسی اکنون در فاصله 15 مایلی مرکز کیف قرار دارند.

اما حتی با دریافت این گزارش‌ها از پیشروی روس‌ها، از شمال غرب، از شمال شرق، آنها با استفاده از پیاده نظام با استفاده از سلاح‌های ضد تانک ارائه شده توسط غرب، با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین  زیر آتش اوکراین قرار می‌گیرند.

مثل همیشه برای دفاع، آنها متکی به مدافعان هستند و از اطلاعات یک جمعیت محلی بسیار میهن پرست بهره می برند.

اما ما همچنین می شنویم که روس ها به دلیل مشکلات خود - مشکلات لجستیکی، کمبود منابع - با مشکل مواجه شده اند.

باید اشاره کنیم که در حالی که بخش اعظم نیروها تنها 15 مایل دورتر هستند، برخی از آنها حتی نزدیکتر هستند.

ما در مورد آنچه در شهر برواری، هشت مایلی مرکز کیف، اتفاق افتاده است، گزارش داده ایم.

Brovary در زبان اوکراینی به معنای "آبجوسازی" است. این شهر به خاطر آبجوهای خاص و پارک های زیبایش معروف بود. اکنون به خاطر تصاویری از ارتش اوکراین که از توپخانه سنگین برای دفع یک ستون زرهی روسی استفاده می کند، مشهور است.

این صحنه در سرتاسر پایتخت دیده می شود، به ویژه در شمال غرب و شمال شرق. درگیری شدید بر سر کنترل شهرهای کوچک و در دروازه های ورود به شهر ادامه دارد.

و در پی این درگیری ها چه چیزی بر جای می ماند؟ بخش های بزرگی از محله ها و زمین های بایر سیاه شده.

 


مکرون: بریتانیا در عملی کردن صدور "بیانیه های بزرگ" برای پناهندگان شکست خورده است (11:53) - 12 مارس

 

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از دولت بریتانیا به دلیل ناتوانی در اجرای «بیانیه‌های بزرگ» خود در مورد کمک به پناهندگان اوکراینی انتقاد کرده است.

به گزارش گاردین، مکرون در پایان نشست سران اتحادیه اروپا در ورسای از سیاست روادید بریتانیا که متقاضیان را ملزم می کند آنها را شخصاً در بروکسل یا پاریس ارائه دهند، انتقاد کرد.

این گزارش می‌افزاید: «علی‌رغم تمام اظهارات بزرگ... دولت بریتانیا به اجرای قوانین فعلی ادامه داد، به این معنی که آنها از پناهندگان اوکراینی که می‌خواستند به خاک بریتانیا برسند و می‌گویند برای درخواست ویزا باید صدها کیلومتر را طی کنند» 

"امیدوارم با مردان و زنان اوکراینی که با وحشت زندگی کرده اند و از اروپا عبور کرده اند تا به خانواده های خود در خاک بریتانیا برسند، رفتار بهتری داشته باشند."

این روزنامه می‌گوید، وزارت کشور بریتانیا به اظهارات قبلی پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا، اشاره کرد که بریتانیا «اکنون این فرآیند را برای پذیرش اوکراینی‌ها سریع‌تر و ساده‌تر می‌کند».

 


بریتانیا: بخش عمده ای از نیروهای روسی اکنون در 25 کیلومتری کیف قرار دارند (11:00) - 12 مارس

 

وزارت دفاع بریتانیا در آخرین به‌روزرسانی اطلاعاتی خود می‌گوید «بخش عمده» نیروهای روسیه اکنون در 25 کیلومتری مرکز شهر کیف هستند.

می گوید ستون بزرگ روسیه در شمال پایتخت پراکنده شده است - "احتمالاً از تلاش روسیه برای محاصره شهر حکایت دارند".

وزارت دفاع می‌گوید: «این همچنین می‌تواند تلاشی از سوی روسیه برای کاهش آسیب‌پذیری خود در برابر حملات متقابل اوکراین باشد که تلفات قابل‌توجهی بر نیروهای روسی وارد کرده است».

در جاهای دیگر، شهرهای چرنیهف، خارکف، ماریوپل و سومی محاصره شده اند و با گلوله باران شدید روبرو هستند.

 

نقشه اوکراین

 


مقامات رسمی: راهروهای بشردوستانه برای افتتاح در سومی (10:40) - 12 مارس

 

دیمیتری ژیویتسکی، اداره نظامی منطقه ای سومی در پستی در تلگرام اعلام کرد، همانطور که قبلاً گزارش دادیم، راهروهای بشردوستانه برای این شهر درگیر در شمال شرقی سومی در صبح روز شنبه توافق شده است.

به گفته ژیویتسکی، تلاش‌های تخلیه از ساعت 09:00 به وقت محلی (07:00 به وقت گرینویچ) آغاز می‌شود، خودروهایی از شش مقصد در اطراف منطقه حرکت می‌کنند.

همه کاروان ها به سمت شهر مرکزی پولتاوا حرکت می کنند و انتظار می رود بین ساعت 13:00 تا 14:00 وارد شوند.

 


چراغ ها در چرنیهیو بمباران شده خاموش می شوند (10:17) - 12 مارس

 

بی بی سی نیوز اوکراین گزارش می دهد که در زیر آتش و کمبود منابع، وضعیت در شهر شمالی چرنیهیو که محاصره شده است، هر روز بدتر می شود.

از آنجایی که شهر با رگبار دائمی گلوله باران و بمباران هوایی مواجه است، گاز، گرما و حتی آب تامین شده است.

و ذخایری که مردم جمع کرده اند به زودی تمام خواهد شد. برق فقط در چند منطقه وجود دارد و بیشتر شهر بدون نور و ارتباطات است.

این شهر - که جمعیت آن قبل از جنگ تقریباً 300000 نفر بود - توسط نیروهای روسی محاصره شده است و خسارات زیادی متحمل شده است.

 


آتش نشانان در حال خاموش کردن آتش در انباری در کیف می باشند (10:00) - 12 مارس

 

بر اساس پست سرویس اضطراری دولتی اوکراین (SES) یک انبار ذخیره مواد غذایی منجمد در منطقه کیف روز شنبه در نتیجه گلوله باران آتش گرفت.

آنها گفتند که گلوله باران در ساعت 3:40 بامداد (01:40 به وقت گرینویچ) بامداد شنبه رخ داده است.

تصاویر منتشر شده توسط SES نشان می دهد که کارگران اورژانس در حال تلاش برای خاموش کردن آتش سوزی عظیم در انباری یک طبقه به نظر می رسد، در حالی که دودهای بلند از شعله های آتش بلند می شود.

SES اعلام کرد که آتش تا ساعت 07:54 محلی‌ خاموش شده است و آتش‌نشانان همچنان در حال اطفای شعله هستند. تاکنون تلفات جانی گزارش نشده است.

 


صبح شنبه با انفجار آغاز شد: مقامات (09:50) - 12 مارس

 

به گزارش بی‌بی‌سی اوکراین به نقل از مقامات محلی، صدای انفجار در اوایل روز شنبه در شهرهای نیکولایف، دنیپرو و کروپیونیتسکی شنیده شد.

بر اساس یک کانال تلگرامی که توسط مقامات محلی اداره می شود، سیستم دفاع هوایی دنیپرو با موفقیت فعال شد.

مشخص نیست که چه تعداد انفجار در دنیپرو رخ داده است، اما مقامات افزودند که منتظر دریافت پاسخ رسمی از ارتش هستند.

 


اگر اکنون به ما ملحق شده اید:  (09:30) - 12 مارس

 

اگر صبح امروز شنبه به ما ملحق شده اید، به پوشش زنده صفحه ما خوش آمدید. امروز صبح، گزارش‌هایی از به صدا درآمدن آژیرهای هوایی در شهرهای مختلف اوکراین از جمله کیف پایتخت شنیدیم.

در اینجا چیزهای دیگری است که باید بدانید:

 • اوکراین بار دیگر روسیه را به ممانعت از تخلیه مردم از شهر بندری ماریوپل در جنوب این کشور متهم کرد.
 • طبق گزارش ها، شرایط در شهر محاصره شده به طور فزاینده ای ناامید کننده می شود، زیرا گفته می شود که مردم در حال تحمل دمای انجماد بدون برق، و کاهش ذخایر غذا و آب هستند.
 • یک مقام محلی گفت: برای باز کردن کریدورهای بشردوستانه بیشتری برای شهر در جنگ سومی در شمال شرقی صبح روز شنبه توافق شده است.
 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در جدیدترین نطق ویدیویی خود از مادران روسی سربازان وظیفه درخواست کرد که فرزندان خود را به جنگ نفرستند.
 • جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد که کشورش مستقیماً علیه روسیه در اوکراین مداخله نظامی نخواهد کرد، اما فهرست الیگارشی‌های روسیه را که تحت تحریم‌های اقتصادی قرار دارند، گسترش خواهد داد.
 • روسیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل ادعاهای بی‌موجهی درباره فعالیت‌های تسلیحات بیولوژیکی آمریکا در اوکراین دارد.
 • اوکراین پیشنهاد می کند بلاروس ممکن است در ساعات آینده به تهاجم روسیه بپیوندد.

 


باتالیون آزوف و نقش آن ها در جنگ اوکراین؛ آیا اعضای این گروه نئونازی‌ هستند؟

 

نبرد برای میکولایف: "ما در این مبارزه پیروز هستیم، اما در این جنگ نه" (06:20) - 12 مارس

 

نقشه اوکراین

 

میکولایف، شهری در جنوب اوکراین، اکنون کاملاً در کنترل ارتش روسیه قرار دارد.

نیروهای مسکو از شبه جزیره کریمه مجاور حمله کردند و موفقیت بیشتری در تصرف قلمرو این منطقه نسبت به نیروهای روسیه در سایر نقاط اوکراین داشته اند.

و اکنون گزارش ها از این شهر حاکی از آن است که نیروهای روسی دوباره شروع به گلوله باران شهر کرده اند.

در حالی که روس ها به سمت غرب به سمت شهر حرکت می کنند، مردم شروع به فرار کرده اند و بیمارستان ها مملو از مجروحان می شوند.

اما آناستازیا تصمیم گرفته است بماند و دختر یک ساله و مادرش را به مکان امنی بفرستد.

کاپیتان سابق ارتش به بی بی سی گفت: "من مادر بچه ام هستم. اما باید کمک کنم زیرا می دانم چگونه این کار را انجام دهم."

نیروهای اوکراینی بیش از یک هفته است که از شهر دفاع می کنند.

اما فرماندار ویتالی کیم هشدار می دهد که اکنون زمانی برای جشن گرفتن زودهنگام نیست. او می گوید: «ما در این مبارزه پیروز می شویم، اما در این جنگ نه.

 


آژیرهای حمله هوایی در کیف و ژیتومیر به صدا درآمد (04:50) 

 

در نیم ساعت گذشته، آژیرهای حمله هوایی در پایتخت و در ژیتومیر در غرب آن به صدا درآمده و به ساکنان هشدار داده است که به دنبال پناهگاه در زیر زمین باشند.

خبرنگاران حاضر در کیف گزارش می دهند که در حال حاضر صدای گلوله باران شدید شنیده می شود.

 


آخرین تحولات در اوکراین (04:40) - 12 مارس

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، در اینجا آخرین تحولات اوکراین در حالی آورده شده است که تهاجم روسیه وارد هفدهمین روز خود می شود.

در ایالات متحده، رئیس جمهور جو بایدن تحریم های جدیدی را علیه روسیه از جمله ممنوعیت واردات الکل، غذاهای دریایی و الماس روسی اعلام کرد. وی همچنین گفت که ایالات متحده فهرست الیگارشی های روسیه را که تحت تحریم های اقتصادی قرار دارند، گسترش خواهد داد.
بایدن همچنین هشدار داد که رویارویی مستقیم بین ناتو و روسیه «جنگ جهانی سوم» خواهد بود.

بر اساس آخرین ارزیابی اطلاعاتی وزارت دفاع بریتانیا، حملات موشکی هوایی روسیه در 24 ساعت گذشته در شهرهای غربی لوتسک و ایوانو فرانکیوسک رخ داده است.

ویدئویی که به طور گسترده در رسانه های اجتماعی از جمله توسط رسانه مخالف بلاروس، NEXTA به اشتراک گذاشته شده است، ادعا شده است که نشان می دهد شهردار شهر ملیتوپل در جنوب شرق اوکراین - ایوان فدروف - را از ساختمانی در این شهر بیرون می کشند. رئیس جمهور زلنسکی این آدم ربایی آشکار را "جنایت علیه دموکراسی" خواند.

 

 


روسیه خواهان کنترل کامل نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia - Energoatom است (04:10) - 12 مارس

 

رئیس شرکت دولتی اتمی اوکراین، Energoatom، گفت که مقامات روسی تلاش کرده اند وارد نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia شده و کنترل کامل آن را در دست بگیرند.

پترو کوتین، رئیس Energoatom، گفت که نیروهای روسیه به کارکنان اوکراینی در نیروگاه گفته اند که این نیروگاه اکنون متعلق به Rosatom، شرکت دولتی هسته ای روسیه است.

کوتین در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که 10 مقام روس اتم - از جمله دو مهندس ارشد - تلاش ناموفقی برای ورود به کارخانه و تحت کنترل گرفتن عملیات کردند.

وی افزود: "در قلمرو [این نیروگاه] حدود 500 سرباز روسی با سلاح های خودکار وجود دارند... کارکنان ما در وضعیت روحی بسیار بدی هستند."

کوتین روز جمعه گفت که مواد رادیواکتیو در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل هنوز به طور ایمن در انبار نگهداری می‌شوند، اما هشدار داد که این نیروگاه از سیستم‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خارج شده است.

 


پینک فلوید موسیقی های خودرا از سیستم عامل های دیجیتال روسیه و بلاروس پاک می کند (03:00) - 12 مارس

 

پینک فلوید و دیوید گیلمور تصمیم گرفتند موسیقی خود را از پلتفرم های دیجیتال روسیه و بلاروس حذف کنند.

این گروه اعلام کرد که تمام موسیقی‌های مربوط به سال 1987 و کاتالوگ انفرادی گیلمور در همبستگی با اوکراین از عرضه در روسیه منع می‌شوند.

اعضای گروه در توییتی نوشتند: «برای ایستادن در کنار جهان در محکومیت شدید تهاجم روسیه به اوکراین، آثار پینک فلوید، از سال 1987 به بعد، و تمامی ضبط‌های انفرادی دیوید گیلمور از تمامی ارائه‌دهندگان موسیقی دیجیتال روسیه و بلاروس از امروز حذف می‌شوند.

 


نیروگاه هسته ای خارکف با وجود گلوله باران آسیب ندیده است (01:42) - 12 مارس

 

رئیس یک مرکز تحقیقات هسته‌ای در خارکف که توسط نیروهای روسی گلوله باران شد، می‌گوید مرکز سوخت هسته‌ای آسیب ندیده است.

اما میکولا شولگا، مدیر کل انستیتوی فیزیک و فناوری مرکز ملی علوم خارکف، هشدار داد که هرگونه آسیب بیشتر به تجهیزات موجود در این سایت می تواند خطری جدی ایجاد کند.

شولگا گفت: «تاسیسات در شرایط کار، هیچ خطری ندارد. با این حال، اگر آسیب فیزیکی وجود داشته باشد، نشت سوخت هسته ای امکان پذیر است، عناصر رادیواکتیو (می توانند به بیرون درز کنند).

وی افزود: "این بدیهی است که یک مشکل بزرگ و خطرناک برای محیط زیست خواهد بود. به عبارت دیگر، آنچه اتفاق می افتد با وضعیت مشابه در هر نیروگاه هسته ای قابل مقایسه است."

در حالی که قسمت های داخلی مؤسسه آسیب ندیده بود، برخی از دیوارهای بیرونی ساختمان بر اثر اصابت ترکش آسیب دید و پنجره ها به داخل آن دمیده شد.

ناظران بین المللی ابراز نگرانی کرده اند که تهاجم روسیه می تواند خطری جدی برای ثبات ایستگاه های هسته ای اوکراین ایجاد کند.

 


11 مارس 2022


جدیدترین ها از اوکراین (18:30) - 11 مارس

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، در اینجا تمام آخرین تحولات اوکراین در حالی است که تهاجم روسیه وارد شانزدهمین روز خود می شود:

مقامات اوکراینی می گویند که سرلشکر آندری کولسنیکوف، افسر ارشد روسی و فرمانده ارتش 29 منطقه شرقی را کشته اند. بی بی سی نمی تواند این ادعا را تأیید کند و مسکو هنوز درباره این گزارش ها اظهار نظر نکرده است.

پس از تاییدفیس بوک که سیاست‌های خود را تغییر می‌دهد تا درخواست‌های خشونت علیه نیروهای روسی را مجاز کند، رگولاتورها در روسیه درخواست کردند متا را به عنوان یک "سازمان افراطی" معرفی کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس گفته است که در مذاکرات جاری با رهبران اوکراین، تحولات مثبتی رخ داده است. اما او همچنین به داوطلبان خاورمیانه اجازه داد تا برای روسیه در اوکراین بجنگند.

در جاهای دیگر، بریتانیا 386 نماینده دومای دولتی روسیه را که از حمله پوتین به اوکراین حمایت می کنند، تحریم کرده است. تحریم‌ها افراد فهرست شده را از سفر به بریتانیا، دسترسی به دارایی‌های موجود در این کشور و انجام تجارت در حوزه قضایی آن منع می‌کند.

در همین حال، پس از گزارش‌هایی مبنی بر سفر چند نفر از پرسنل نظامی بریتانیا به اوکراین برای نیروهای اوکراینی، وزیر کهنه‌کار بریتانیا از سربازان سابق خواسته است که در درگیری‌ها شرکت نکنند.

و اتحادیه اروپا طرحی برای حذف تدریجی وابستگی اتحادیه اروپا به سوخت های فسیلی روسیه تا سال 2027 ارائه کرده است.

 


اوکراین روس ها را به حمله به بلاروس متهم می کند (18:10) - 11 مارس

 

مقامات اوکراینی روسیه را به بمباران شهرک های بلاروس از حریم هوایی کیف در بعدازظهر جمعه متهم کردند.

ستاد کل اوکراین گفت که گاردهای مرزی اطلاعاتی دریافت کرده اند مبنی بر اینکه هواپیماهای روسی از فرودگاهی در بلاروس برخاسته، وارد فضای هوایی اوکراین شده و سپس به سمت روستای جنوبی کوپانی شلیک کرده اند.

بی بی سی نتوانسته است به طور مستقل تأیید کند که حمله ای آماده شده یا صورت گرفته است.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین در پیامی که در فیسبوک ارسال کرد، به شهروندان بلاروس هشدار داد که نیروهای روسی در حال آماده سازی حمله هستند.

رزنیکوف گفت: "بر اساس نیات جنایتکارانه آنها، هوانوردی روسیه در حال آماده شدن برای ضربه زدن به یک سری شهرک ها در قلمرو جمهوری بلاروس، واقع در نزدیکی مرز اوکراین و بلاروس است. به طور خاص، آنها قصد دارند کوپانی را هدف قرار دهند."

وی افزود: "هدف از تحریک این است که رهبری کنونی بلاروس را به جنگ علیه اوکراین وادار کند. مسکو تلاش می کند شما را با خون همراه کند."

من تضمین می کنم که ارتش اوکراین هیچ گونه اقدام تهاجمی علیه بلاروس را برنامه ریزی نکرده و نخواهد داشت.

این در حالی است که یوهنی ینین، معاون وزیر کشور اوکراین گفته است که دولت بلاروس "هر کاری ممکن را انجام داده است تا از پیوستن به این جنگ جلوگیری کند".

 


خبر فوری: پوتین رئیس جمهور روسیه می گوید تغییرات مثبتی در مذاکرات با اوکراین وجود دارد  (15:00) - 11 مارس

 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز جمعه گفت که تغییرات مثبت خاصی در مذاکرات با اوکراین وجود دارد.

پوتین همچنین خاطرنشان کرد که تحریم‌ها در گذشته تنها آنها را قوی‌تر کرده است.

در اوایل روز پوتین خاطرنشان کرد که آنها می توانند به داوطلبان اجازه دهند تا علیه نیروهای اوکراینی بجنگند و افزود که آنها با تحویل سلاح های به غنیمت گرفته شده به شورشیان مورد حمایت روسیه موافقت کرده اند.

واکنش بازارهای مالی

آخرین اظهار نظر پوتین به بهبود وضعیت احساسات بازار کمک کرد. شاخص دلار آمریکا با واکنش اولیه به سمت جنوب چرخید و سودهای روزانه خود را پاک کرد و نزدیک به 98.50 ثابت شد. در همین حال، معاملات آتی شاخص های مهم بازار های سهام آمریکا بین 0.8 تا 1 درصد افزایش یافتند

 


فون در لاین طرح اتحادیه اروپا برای حذف تدریجی انرژی روسیه را ارائه می کند (14:10) - 11 مارس


 
جسیکا پارکر - خبرنگار اروپا

رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، طرح هایی را برای حذف تدریجی وابستگی اتحادیه اروپا به سوخت های فسیلی روسیه تا سال 2027 در نشستی در ورسای ارائه کرده است.

این تاریخ زودتر و مشخص‌تر از تاریخ پیشنهادی کمیسیون در روز سه‌شنبه است، زمانی که آنها درباره مستقل کردن اروپا از سوخت‌های فسیلی روسیه «بسیار قبل از سال 2030» صحبت کردند.

فون در لاین تصاویری از اسلایدهایی را که شب گذشته به رهبران اتحادیه اروپا ارائه کرده بود - از جمله تاریخ خروج تدریجی 2027 در توییتر منتشر کرد.

انتظار می رود که بعداً "بیانیه ورسای" منتشر شود که احتمالاً شامل نتایجی در مورد انرژی، دفاع و اقتصاد خواهد بود.

رهبران شبانه بیانیه جداگانه ای در مورد حمایت از اوکراین از جمله درخواست عضویت این کشور منتشر کردند.

 


پوتین می گوید داوطلبان از خاورمیانه می توانند برای روسیه در اوکراین بجنگند (14:00) - 11 مارس

 

رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به داوطلبان خاورمیانه اجازه داد تا برای روسیه در شرق اوکراین بجنگند.

او به شورای امنیت روسیه گفت: "اگر می بینید که این افراد وجود دارند که به میل خود، نه برای پول، می خواهند برای کمک به مردم ساکن در دونباس بیایند، پس ما باید آنچه را که می خواهند به آنها بدهیم و به آنها کمک کنیم تا به منطقه درگیری برسند."

وزیر دفاع سرگئی شویگو به او گفت که 16000 داوطلب در خاورمیانه آماده آمدن به دونباس هستند.

گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه روسیه می تواند برای جنگیدن در اوکراین به نیروهای دولتی سوریه که دستمزد پرداخت کند. نیروی هوایی روسیه و برخی واحدهای تخصصی نقش کلیدی در حمایت از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه ایفا کرده اند.

پیش از این، دولت اوکراین گفته بود که در حال تشکیل نیرویی از داوطلبان خارجی است که مایل به کمک به او در مبارزه با ارتش روسیه هستند.

پرزیدنت پوتین به شورا گفت که «حامیان غربی» مزدوران را برای درگیری اوکراین «علناً و با نقض تمام هنجارهای حقوق بین‌الملل» استخدام می‌کنند.

او همچنین با پیشنهاد شویگو موافقت کرد که سلاح های غربی - به ویژه موشک های ضد تانک جاولین و موشک های ضد هوایی استینگر - به جنگنده های طرفدار روسیه در دنباس تحویل داده شود.

 


اوکراین امیدوار است که غیرنظامیان بیشتری را در روز جمعه تخلیه کند (13:20) - 11 مارس

 

دولت اوکراین جزئیات کریدورهای بشردوستانه ای را که امیدوار است روز جمعه باز کند - مسیرهایی برای خروج غیرنظامیان از مناطقی که در آن درگیری در حال وقوع است، ارائه کرده است. ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر، گفت 12 مسیر امروز باز خواهند شد، از جمله:

 • از Mariupol به Zaporizhzhia، با کمک های بشردوستانه که در همان مسیر به Mariupol تحویل داده می شود.
 • Zaporizhzhia همچنین مقصد تخلیه‌شدگان از Polohy و Enerhodar است.
 • از ولنوواخا، که بنا بر گزارش ها توسط نیروهای تحت حمایت روسیه تصرف شده است، تا پوکروفسک.
 • از ایزیوم در شرق اوکراین تا لوزووا.
 • از بوچا، هوستومل، کوزاروویچی و میکولیچی - همه در شمال غربی کیف - تا شهر کیف.
 • از Andriivka، Makariv و Borokyanka - در غرب کیف - تا شهر ژیتومیر.
 • ده‌ها هزار نفر در روزهای اخیر از طریق کریدورهای بشردوستانه تخلیه شده‌اند، اما تلاش‌های ناموفق بسیاری نیز صورت گرفته است، زیرا توافق‌نامه‌های آتش‌بس شکسته شده است.

 


توییتر دو توییت سفارت روسیه در بریتانیا را حذف کرد (12:20) - 11 مارس

 

شبکه اجتماعی توییتر دو توییت متعلق به حساب سفارت روسیه در بریتانیا را به دلیل آنچه «انکار رویدادهای خشونت‌آمیز» در جریان حمله روسیه به اوکراین خوانده حذف کرده است.

این توییت‌ها در واکنش به عکسی منتشر شده بودند که یک زن باردار اوکراینی را با چهره‌ای خونین در حال ترک بیمارستان کودکان ماریوپل پس از بمباران روسیه نشان می‌داد. سفارت روسیه نوشته بود او یک «بلاگر تبلیغ‌کننده لوازم آرایشی» است.

یک توییت دیگر این حساب نیز روی عکس مهری قرمز با عنوان «دروغ» زده و نوشته بود بیمارستان در واقع توسط نظامیان اوکراینی استفاده می‌شده است. اکنون به جای این دو توییت عبارت «این توییت قوانین توییتر را نقض کرده است» درج شده است.

مقامات اوکراین می گویند در بمباران بیمارستان کودکان ماریوپل ۳ تن شامل یک دختربچه کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

 

جنگ روسیه و اوکراین

 


پوتین با ایده انتقال تجهیزات به غنیمت گرفته شده ساخت غرب به دونباس موافقت کرد (12:00) - 11 مارس

 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با ایده سرگئی شایگو، وزیر دفاع کشور در خصوص انتقال تجهیزات به غنیمت گرفته شده ساخت غرب به منطقه دونباس موافقت کرد.

به گزارش اسپوتنیک، پوتین در نشست شورای امنیت روسیه پس از گزارش شایگو گفت: "در مورد تحویل تسلیحات به ویژه سلاح های ساخت غرب که به دست ارتش روسیه افتاده، البته من از امکان انتقال آنها به واحدهای نظامی جمهوری های مردمی لوهانسک و دونتسک حمایت می کنم. لطفاً این کار را انجام دهید. اگر به تصمیمی در سطح من نیاز دارید، خواهش می کنم، من آماده هستم".

 


آخرین تحولات اوکراین (10:30) - 11 مارس

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، در اینجا خلاصه ای از آخرین تحولات اوکراین آمده است که در ساعات اخیر شاهد حملات روسیه به تعدادی از شهرهایی هستیم که قبلاً مورد حمله قرار نگرفته بودند:

 • صبح امروز انفجارهایی در شهرهای طرف دیگر کشور گزارش شده است. یک فرودگاه و یک کارخانه موتور جت در لوتسک در شمال غرب هدف قرار گرفتند. در دنیپرو - یک پایگاه اصلی در مرکز شرق اوکراین - یک نفر در حملات هوایی کشته شده است. انفجارهایی نیز در ایوانو-فرانکیفسک، در جنوب غربی گزارش شده است.
 • روسیه همچنین مدعی است که شهر مهم استراتژیک ولنوواخا را در شمال بندر محاصره شده ماریوپل تصرف کرده است.
 • رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی ادعاهای روسیه مبنی بر توسعه سلاح های شیمیایی یا سلاح های کشتار جمعی در اوکراین را رد کرد. وی همچنین هشدار داد که اگر روسیه از چنین سلاح هایی علیه اوکراین استفاده کند، "شدیدترین پاسخ تحریم" را دریافت خواهد کرد.
 • ایالات متحده پیشتر گفته بود که ادعای روسیه مبنی بر میزبانی اوکراین از تاسیسات تسلیحات شیمیایی مورد حمایت ایالات متحده یک "پرچم دروغین" است که هدف آن توجیه استفاده احتمالی روسیه از چنین تسلیحاتی است.
 • سازمان ملل متحد امروز به درخواست روسیه جلسه اضطراری برگزار خواهد کرد تا درباره ادعاهای اثبات نشده آنها بحث کند.
 • تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که سربازان روسی به آرامی در حال پیشروی هستند و دوباره در جنگل‌ها مستقر شده‌اند و همچنان به پیشروی به سمت پایتخت کیف ادامه می‌دهند.
 • طبق گزارش‌ها، نیروهای پوتین در حال محاصره چندین شهر اوکراین هستند و مقامات اورژانس هشدار داده‌اند که تاکتیک‌های محاصره‌مانند به این معنی است که شهرهایی مانند ماریوپل در حال اتمام هستند.
 • متا، شرکت مالک فیس‌بوک و اینستاگرام، اعلام کرد قوانین منع سخنرانی خشونت‌آمیز را به حالت تعلیق در می‌آورد تا به کاربران برخی از کشورها اجازه دهد خواستار مرگ سربازان روسی شوند.

 


وزارت دفاع روسیه: نیروهای جمهوری مردمی دونتسک شهر والنوواخا را تصرف کردند (09:30) - 11 مارس

 

سرلشکر ایگور کوناشنکوف سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد نیروهای جمهوری مردمی دونتسک شهر ولنوواخا را تصرف کردند.
به گزارش اسپوتنیک، این ژنرال روس گفت: "شهر ولنوواخا توسط گروه نیروهای مسلح جمهوری مردمی دونتسک آزاد شده است".

وی افزود: نقاط مسکونی اولگینکا، ولیکا-آنادول، زلنی گای نیز تحت کنترل قرار گرفتند، پیشروی در عمق تا 6 کیلومتر بود.

کوناشنکوف تاکید کرد که " یگان های میلیشیای مردمی جمهوری دونتسک به تنگ کردن حلقه محاصره در شهر ماریوپل ادامه دادند، کل پیشروی از جهت های شرقی، شمالی و غربی به 800 متر رسید."

یگان های نیروهای مسلح روسیه با ادامه عملیات تهاجمی خود به خط پتروفسکویه-اوگنوفکا-اکتیابرسکایا رسیدند. پیشروی به جلو 17 کیلومتر بود.

 


جدیدترین اتفاقات روز شانزدهم جنگ روسیه و اوکراین (07:30) - 11 مارس

 

اخلاصه ای از اخباری که باید روز 16 حمله روسیه بدانید:

 • ولودیمیر زلسنکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک سخنرانی ویدیویی ادعاهای روسیه مبنی بر توسعه سلاح‌های شیمیایی یا سلاح‌های کشتار جمعی در اوکراین را رد کرد. وی همچنین هشدار داد که اگر روسیه از چنین سلاح هایی علیه اوکراین استفاده کند، "شدیدترین پاسخ تحریم" را دریافت خواهد کرد.
 • اظهارات او همان چیزی است که قبلاً ایالات متحده گفته بود: اینکه ادعاهای روسیه مبنی بر میزبانی اوکراین از تأسیسات تسلیحات شیمیایی مورد حمایت ایالات متحده یک "پرچم دروغین" است که هدف آن توجیه استفاده احتمالی روسیه از چنین سلاح هایی است.
 • سازمان ملل متحد روز جمعه به درخواست روسیه جلسه اضطراری برگزار خواهد کرد تا درباره ادعاهای اثبات نشده آنها بحث کند.
 • تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که سربازان روسی به آرامی در حال پیشروی هستند و در حالی که به پیشروی به سمت پایتخت کیف ادامه می دهند، دوباره در جنگل ها مستقر شده اند.
 • طبق گزارش‌ها، نیروهای پوتین در حال محاصره چندین شهر اوکراین هستند و مقامات اورژانس هشدار داده‌اند که تاکتیک‌های محاصره‌مانند به این معنی است که شهرهایی مانند ماریوپل در حال اتمام مواد غذایی هستند.
 • مذاکرات وزرای خارجه روسیه و اوکراین در ترکیه در حالی به پایان رسید که رهبران این کشورها گفتند که امیدی برای آتش بس پایدار در آینده نزدیک نمی بینند.
 • متا، شرکت مالک فیس‌بوک و اینستاگرام، اعلام کرد قوانین منع سخنرانی خشونت‌آمیز را به حالت تعلیق در می‌آورد تا به کاربران برخی از کشورها اجازه دهد خواستار مرگ سربازان روسی شوند.
 • شرکت های غربی بیشتری از جمله Western Union، JPMorgan Chase و Warner Music روز پنجشنبه روابط خود را با روسیه قطع کردند.

 


رئیس سازمان سیا: حمله روسیه به اوکراین رئیس‌جمهور چین را «مضطرب و ناآرام» کرده است (07:10) - 11 مارس

 

ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، روز پنجشنبه گفت شی جین پینگ رئیس جمهور چین از حمله روسیه به اوکراین تا حدی «احساس اضطراب و ناآرامی» می‌کند چرا که تصویر دقیقی از آن‌چه پیش‌ آمده در ذهن نداشته است.

رئیس سازمان سیا اضافه کرد: «رئیس‌جمهور شی احتمالاً تا حدی احساس اضطراب و ناآرامی می‌کند چرا که حرکت ولادیمیر پوتین آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را به هم نزدیک‌تر کرده و اتحاد فراآتلانتیکی را به شیوه‌هایی تقویت می‌کند که تصورش قبل از آن کمی سخت بود.»

آقای برنز که در نشست کمیته اطلاعات سنای آمریکا حضور یافته بود گفت رهبر چین هم به دلیل «آسیب به اعتبار چین به خاطر ارتباط با روسیه در موقع تجاوز به اوکراین» و همچنین «پیامدهای اقتصادی جنگ در زمانی که نرخ‌های رشد چین به پایین‌ترین حد خود در ۳۰ سال گذشته رسیده‌اند»، نگران است.

ویلیام برنز افزوده است که روسیه قصد داشت ظرف ۴۸ ساعت اوکراین را تصرف کند اما نقشه او با شکست مواجه شد.

 


سران اروپا در ورسای الحاق سریع اوکراین به اتحادیه را رد کردند (07:00) - 11 مارس

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در نشستی در ورسای هرگونه الحاق سریع اوکراین به اتحادیه اروپا را رد کردند.
رهبران ۲۷ کشور اروپایی که برای بحث و تبادل نظر درباره حمله نظامی روسیه به اوکراین گرد هم جمع شده بودند بر روابط نزدیک‌تر با کی‌یف تاکید کردند، اما گفتند که الحاق سریع در حال حاضر نمی‌تواند انجام شود.

مارک روته، نخست‌وزیر هلند، با بیان اینکه برای عضویت اوکراین «هیچ رویه سریعی وجود ندارد»، گفت: «با این حال ما مجددا تاکید داریم که می‌خواهیم با اوکراین کار کنیم».

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را نیز برعهده دارد، گفت: «آیا اکنون می‌توانیم روند الحاق را برای کشوری که در حال جنگ است باز کنیم؟ فکر نمی‌کنم. آیا باید در را ببندیم و بگوییم هرگز؟ این هم ناعادلانه خواهد بود.»

پیشتر ولودمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، با ارسال نامه‌ای رسمی خواسته بود اتحادیه اروپا با الحاق سریع این کشور موافقت کند.

 


خروج دو غول بزرگ مالی و اعتباری از روسیه - 11 مارس

 

‌ دو نهاد عمده‌ مالی گلدمن‌ساکس و جی‌پی‌مورگان روز پنجشنبه اعلام کردند که به فعالیت‌های خود در روسیه پایان می‌دهند.

به گزارش رویترز، این دو نهاد بانکی، اولین موسسه‌های مالی بزرگی هستند که از روسیه خارج می شوند.

فعالیت مالی در روسیه به دلیل تحریم های سنگین غرب بر ضد این کشور در پی تجاوز به اوکراین به شدت دشوار شده است.

با وجود اینکه بانکهای اروپایی بیشتر در این کشور فعال هستند، اما بانک‌های آمریکایی هم در مجموع چهارده میلیارد و هفتصد میلیون دلار تراکنش مالی با روسیه دارند.

پیش از این شرکتهای بزرگ آمریکایی و بین المللی دیگری از جمله ایرباس، بوئینگ، بی‌پی، اکسون موبیل و شل، روسیه را در واکنش به حمله این کشور به اوکراین، ترک کردند.

 


سازمان ملل به درخواست روسیه برای نشست اضطراری پاسخ داد (06:30) - 11 مارس

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه یک جلسه اضطراری برگزار می کند تا درباره ادعای روسیه مبنی بر اینکه ایالات متحده بودجه توسعه سلاح های بیولوژیکی در اوکراین را تامین می کند، بحث کند.

این نشست توسط روسیه درخواست شده است که کشورهای غربی می گویند این ادعا را جعل می کند تا استفاده احتمالی خود در آینده از سلاح های بیولوژیکی و شیمیایی در اوکراین را توجیه کند.

پیش از این، رئیس جمهور اوکراین تولید چنین تسلیحاتی را تکذیب کرد و روسیه را به آماده سازی برای استفاده از آنها علیه غیرنظامیان اوکراینی متهم کرد.

سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در واکنش به اخبار این نشست به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که روسیه به دنبال "فریب دادن جهان یا استفاده از شورای امنیت سازمان ملل به عنوان محلی برای تبلیغ اطلاعات نادرست خود" است.

 


روسیه خواستار نشست سازمان ملل درباره «فعالیت‌های بیولوژیکی» اوکراین شد (03:50) - 11 مارس

 

هیئت دیپلماتیک روسیه در سازمان ملل از این نهاد بین‌المللی درخواست کرده است که یک نشست اضطراری برای بحث درباره ادعاهای بی‌اساس مبنی بر تولید سلاح‌های بیولوژیکی اوکراین با کمک آمریکا برگزار کند.

دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل، در توییتی نوشت: «هیئت روسیه خواستار تشکیل جلسه #شورای امنیت برای 11 مارس برای بحث در مورد فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در خاک #اوکراین شد.

ایالات متحده مدعی شده است که روسیه ادعاهای مربوط به سلاح های کشتار جمعی در اوکراین را برای توجیه استفاده احتمالی آینده خود از سلاح های شیمیایی در جنگ جعل خواهد کرد.

برنز، رئیس سیا، روز پنجشنبه با شهادت در کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، استراتژی روسیه را "تلاش های دروغین در ایجاد روایت های نادرست" توصیف کرد.

پیشتر در روز پنجشنبه، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، بدون ارائه شواهدی ادعا کرد که ایالات متحده به توسعه سلاح های بیولوژیکی و استفاده از پرندگان حامل ویروس که از طریق روسیه مهاجرت می کنند کمک می کند.

 


فیسبوک و اینستاگرام به طور موقت اجازه سخنرانی خشونت آمیز را می دهند (03:30) - 11 مارس

 

متا، شرکت مادر فیس بوک و اینستاگرام، تأیید کرده است که قوانین خود را در مورد سخنرانی خشونت آمیز در چندین کشور به دلیل حمله به اوکراین تغییر می دهد.

این شرکت می‌گوید که «به طور موقت» سخنرانی های خشونت‌آمیز - به عنوان مثال «مرگ بر مهاجمان روسی» - که معمولاً قوانین آن را زیر پا می‌گذارد، مجاز است.

متا گفت، با این حال، اجازه درخواست های معتبر برای خشونت علیه غیرنظامیان روسی را نمی دهد.

ایمیل های داخلی در مورد این سیاست توسط رویترز به دست آمده و توسط بی بی سی دیده نشده است.

گزارش رویترز می‌گوید پست‌هایی که خواستار مرگ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه یا الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس باشند، در چندین کشور مجاز خواهند بود.

براساس یک ایمیل، تغییر سیاست موقت که امکان درخواست خشونت علیه سربازان روسی را فراهم می‌کند، در ارمنستان، آذربایجان، استونی، گرجستان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی، روسیه، اسلواکی و اوکراین اعمال می‌شود.

 


"جنگ در اروپا بر زندگی مردم سوئد تاثیر خواهد گذاشت" (03:10) - 11 مارس

 

پس از حمله روسیه به اوکراین، دولت سوئد در حال افزایش هزینه‌های نظامی خود به ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است که از ۱.۵ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد در کنفرانسی خبری گفت: "جنگ در اروپا بر مردم سوئد تأثیر خواهد گذاشت. ما باید به تقویت قابلیت های دفاعی سوئد ادامه دهیم."

سوئد در دهه 1990 بودجه دفاعی خود را کاهش داد، اما در سال های اخیر هزینه های خود را تا حدی در پاسخ به نگرانی های فزاینده در مورد تهاجم روسیه به حریم هوایی سوئد و همچنین حملات سایبری آنها افزایش داده است.

اعلام هزینه های روز پنجشنبه به دنبال سخنرانی نادر اندرسون در تلویزیون ملی در هفته گذشته بود که در آن او معتقد بود که تهدیدی برای حمله مسلحانه روسیه به سوئد وجود ندارد.

سوئد عضو ناتو نیست و دولت سوئد گفته است که پیوستن به آن می‌تواند امنیت اروپا را بی‌ثبات کند و تنش‌ها را بیشتر کند.

 


مقامات آمریکایی - روس ها سه مایل به کیف نزدیک تر شدند (02:30) - 11 مارس

 

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت که نیروهای روسیه در 24 ساعت گذشته سه مایل (5 کیلومتر) به کیف نزدیکتر شده اند.

این مقام به خبرنگاران گفت که این بدان معناست که نیروهای روسی که از شمال غرب پایتخت پیشروی می کنند اکنون فقط 15 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارند.

این مقام افزود که نیروهای روسی در حال پیشروی از شمال شرق در حدود 25 مایلی (40 کیلومتری) از شهر هستند.

این مقام گفت که شهر شمالی چرنیهیو اکنون "محاصره" است.

این مقام همچنین گفت که نیروهای روسی از زمان آغاز تهاجم خود به اوکراین، 775 موشک از "انواع مختلف" شلیک کرده اند.

پیشتر در روز پنجشنبه، شهردار کیف گفت که پایتخت توسط غیرنظامیان مسلح دفاع می شود و اساسا به یک قلعه تبدیل شده است.

 

نقسه اوکراین

 


صندوق بین المللی پول انتظار دارد پیش بینی رشد جهانی را کاهش دهد (01:20) - 11 مارس

 

بت تیمینز - اخبار بی بی سی

صندوق بین‌المللی پول به دلیل جنگ و تحریم‌های روسیه که باعث انقباض در تجارت جهانی شده است، پیش‌بینی رشد جهانی خود را برای ماه آینده کاهش داد.

کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول گفت که اقتصاد روسیه با یک "رکود عمیق" مواجه است و نکول بدهی این کشور یک احتمال "غیر محتمل" نیست.

او گفت که این امر به اقتصاد جهانی سرایت کرده و باعث افزایش هزینه های انرژی و غذا می شود.

او افزود: "ما یک همه گیری بحرانی را پشت سر گذاشتیم که مشابه هیچ چیز دیگری نبود. اکنون در یک جای حتی تکان دهنده تر هستیم. آن اتقاق غیرقابل تصور، اتفاق افتاد: ما در اروپا جنگ داریم."

در نمونه دیگری از انزوای فزاینده روسیه، دفاتر صندوق بین المللی پول در مسکو دیگر فعال نیستند.

خانم جورجیوا گفت که صندوق بین المللی پول در حال حاضر هیچ رابطه برنامه یا سیاستی با روسیه ندارد. روسیه همچنان عضویت خود را در وام دهنده جهانی حفظ می کند.

 


پوتین: فشارهای اقتصادی بر روسیه باعث بالا رفتن بیشتر قیمت جهانی مواد غذایی خواهد شد (19:20) - 10 مارس

 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گفته است در صورت ادامه فشارهای اقتصادی بین‌المللی بر این کشور قیمت جهانی مواد غذایی افزایش بیشتری خواهد یافت.

روسیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان مواد اولیه کود شیمیایی در جهان به شمار می‌رود.

پیشتر سوین توره هولستر، رئیس شرکت نروژی یارا اینترنشنال که کود مورد نیاز در بیش از ۶۰ کشور دنیا را تامین می‌کند، جنگ اوکراین را «تهدیدی جدی و فاجعه‌بار برای زنجیره جهانی تامین مواد غذایی» خوانده بود. این شرکت بخش عمده‌ای از مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت کود را از روسیه وارد می‌کند.

قیمت کود شیمیایی پیش از آغاز حمله روسیه به اوکراین هم به علت زیاد شدن شدید نرخ گاز، بالا رفته بود.

 


وزارت دفاع روسیه: 90 درصد از فرودگاه‌های نظامی اوکراین از کار افتاده است (19:10) - 10 مارس

 

به گزارش اسپوتنیک، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام داشت: نیروهای مسلح روسیه 90 درصد از فرودگاه‌های نظامی اوکراین را که بخش اصلی هوانوردی نظامی این کشور در آن مستقر بود، از کار انداخته‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه افزود: علاوه بر این، 146 هواپیمای جنگی از 250 هواپیما که در آغاز عملیات ویژه روسیه در کی‌یف حضور داشتند، منهدم شده‌اند.

نیروهای مسلح فدراسیون روسیه در جریان عملیات ویژه 2786 نقطه از زیرساخت‌های نظامی اوکراین را منهدم کرده‌اند. سیستم دفاع هوایی اوکراین در حال حاضر "ماهیت کانونی" دارد و نمی‌تواند به طور قابل توجهی با هوانوردی روسیه مقابله کند.

 


اعلام آمادگی کی‌یف برای بررسی وضعیت بی طرفی در صورت ارائه ضمانت‌های امنیتی (19:00) - 10 مارس

 

معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین از آمادگی کی‌یف برای بررسی وضعیت بی طرفی این کشور در صورت ارائه ضمانت‌های امنیتی خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از بلومبرگ، ایگور ژووکوا، معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین اظهار داشت که کی‌یف آماده است تا در صورت ارائه ضمانت‌های امنیتی درباره وضعیت بی‌طرفی این کشور، گفتگو کند.

ژوکوا تصریح کرد: اوکراین آماده بررسی درخواست روسیه در مورد وضعیت بی طرفی است در صورتی که تضمین امنیتی داده شود، اما حتی یک وجب از خاکش را نمی دهد.

میخائیل پودولیاک، مشاور دفتر ریاست جمهوری اوکراین نیز روز گذشته شرایطی را فاش کرد که تحت آن کی‌یف در مورد مسائل مربوط به امتناع از عضویت در ناتو گفتگو خواهد کرد، به گفته وی، این شرایط شامل ارائه تضمین های امنیتی است.

 


رئیس جمهور روسیه، رشد قیمت انرژی را نتیجه محاسبات اشتباه غرب دانست.  (18:40) - 10 مارس

 

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: رشد قیمت انرژی در غرب نتیجه محاسبات اشتباه خو آنهاست.
وی افزود: در مورد کشورهایی که گام‌های غیردوستانه نسبت به کشور ما و اقتصاد برمی‌دارند، به خوبی می‌دانیم که از شهروندان خود می‌خواهند کمربند خود را ببندند، لباس گرم‌تر بپوشند و در کل به تحریم‌هایی که علیه ما اعمال می‌کنند اشاره می کنند و آنرا به عنوان دلیل وخیم تر شدن وضعیت آنها مطرح می کنند. همه چیز بسیار عجیب به نظر می رسد، به خصوص که ما در حال انجام همه تعهدات خود هستیم.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: قیمت‌ها در آنجا افزایش می‌یابند، اما ما مقصر نیستیم. این نتیجه محاسبات اشتباه خود آنهاست.
وی ادامه داد: همین موارد در مورد افزایش قیمت نفت و فرآورده های نفتی در ایالات متحده نیز صدق می کند. آنها اعلام کردند که واردات نفت روسیه را به بازار آمریکا می بندند. قیمت ها در آنجا بالا است، تورم به طور بی سابقه ای بالا است، احتمالاً به بالاترین حد تاریخی رسیده است.

رئیس جمهور ادامه داد: آنها سعی می کنند نتیجه اشتباهات خود را به گردن ما بیندازند.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: ایالات متحده اکنون در تلاش است تا قراردادهایی را در زمینه منابع انرژی با ایران و ونزوئلا امضا کند که خود آمریکا قبلاً تحریم های غیرقانونی را علیه آنها اعمال کرده است.

پوتین در نشست با اعضای دولت روسیه گفت: آنها در حال حاضر به هر قیمتی تلاش می کنند تا با کشورهایی که خودشان محدودیت های نا مشروعی را علیه آن ها اعمال کرده اند، به توافق برسند. و حاضرند با ایران صلح کنند و فورا تمام اسناد را امضا کنند، همچنین با ونزوئلا. به ونزوئلا رفتند تا با آنها مذاکره کنند، اما لزومی به اعمال این تحریم های نامشروع نبود.

پوتین ابراز اطمینان کرد که این امر در مورد روسیه نیز صادق خواهد بود.

وی تصریح کرد: در روابط با کشور ما نیز همین اتفاق خواهد افتاد. در این خصوص تردید ندارم.

 

 


پوتین: روسیه می تواند دارایی های شرکت های خارجی را تصاحب کند (18:30) - 10 مارس

 

نشست تلویزیونی به ریاست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه.

او می گوید که دولت روسیه می تواند دارایی های شرکت های خارجی را که از روسیه خارج می شوند، تصاحب کند.

او می‌گوید روسیه می‌تواند «مدیریت خارجی» آن دسته از مشاغلی را که تأسیسات تولید خود را می‌بندند، معرفی کند و سپس «این شرکت‌ها را به کسانی که مایل به کار هستند واگذار کند».

او می گوید: «ما یک راه قانونی برای این کار پیدا خواهیم کرد.

او می گوید که تقاضا برای کالاهای خاصی در حال افزایش است، اما او بدون شک این مشکلات حل خواهد شد - "مردم متوجه خواهند شد که چیزی وجود ندارد که ما نتوانیم حل کنیم."

او سپس انگشت خود را به سمت غرب نشانه می رود و می گوید که آنها "از شهروندان خود می خواهند کمربندهای خود را ببندند و لباس گرم بپوشند" - و تحریم ها را عامل بدتر شدن اوضاع می دانند. او می گوید: «همه چیز بسیار عجیب به نظر می رسد.

او در ادامه تاکید می کند که روسیه به تعهدات خود در زمینه تامین انرژی عمل می کند و در افزایش قیمت ها مقصر نیست.

"این نتیجه محاسبات اشتباه خود آنهاست - ما را سرزنش نکنید."

 


شهردار می گوید نیمی از جمعیت کیف فرار کرده اند (16:15) - 10 مارس 

 

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، می گوید که با نزدیک تر شدن هر چه بیشتر نیروهای روسی به شهر،  نیمی از جمعیت کیف پایتخت اوکراین از زمان آغاز تهاجم فرار کرده اند.

کلیچکو، قهرمان سابق بوکس سنگین وزن، می گوید: "کیف به یک قلعه تبدیل شده است. هر خیابان، هر ساختمان، هر ایست بازرسی مستحکم شده است."

او می گوید که کمتر از دو میلیون نفر، از جمعیت حدود سه میلیونی شهر، این شهر را ترک کرده اند.

گمان می رود نیروهای روسی امروز خودروهای زرهی خود را به سمت لبه شمال شرقی شهر بردند. در طول شب، درگیری شدید برای کنترل جاده اصلی شهر رخ داده بود.

در همین حال، مقامات غربی نسبت به "حرکات بی سابقه مردم" در حال فرار از اوکراین هشدار می دهند و می گویند تعداد پناهجویان ممکن است در روزهای آینده به چهار میلیون نفر برسد.

 


ترکیه درباره مذاکرات صلح می گوید: در یک جلسه انتظار معجزه نداشته باشید (16:00) - 10 مارس

 

پس از آن که مذاکرات صلح میان وزرای خارجه اوکراین و روسیه که در ترکیه برگزار شد، هیچ تغییری را به همراه نداشت، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه می گوید که این مذاکرات با این حال "شروعی مهم" بود.

به گزارش شبکه خبری هابرترک ترکیه، چاووش اوغلو گفت: «نباید در یک جلسه منتظر معجزه بود».

گفتگوهای امروز اولین تماس در سطح بالا بین دو کشور از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در 24 فوریه بود.

چاووش اوغلو گفت: با وجود همه مشکلات، می توانم بگویم که یک نشست متمدنانه برگزار شد. ما تاکید کردیم که کریدورهای بشردوستانه باید بدون برخورد با هیچ مانعی باز بماند.

ترکیه سعی کرده در این درگیری موضعی بی طرف داشته باشد زیرا هم با اوکراین و هم با روسیه روابط استراتژیک دارد. مقامات به شدت از تهاجم روسیه انتقاد کرده اند اما اعمال تحریم ها را رد کرده اند.

 


شولتس و ماکرون خطاب به پوتین: راه حل بحران از مذاکره میان روسیه و اوکراین بیرون می‌آید (15:10) - 10 مارس

 

رهبران فرانسه و آلمان روز پنجشنبه در گفتگویی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خطاب به وی تاکید کردند که راه حل جنگ و بحران کنونی از «مذاکرات میان مسکو و کی‌یف» بیرون می‌آید.

یک منبع نزدیک به دولت آلمان در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت که دو رهبر اروپایی ضمن تاکید بر حل مسالمت آمیز بحران کنونی از راه مذاکره مستقیم میان اوکراین و روسیه، خواستار برقراری فوری آتش بس شدند.

 


کرملین در باره بمباران بیمارستان ماریوپل از ارتش اطلاعات خواست (15:00) - 10 مارس

 

کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد که از ارتش در خصوص بمباران ساختمان زایشگاه شهر ماریوپل که به گفته مقامات محلی در جریان حمله هوایی جنگنده‌های روس ویران شده پرس و جو خواهد کرد.

سرگئی لارووف در کنفرانس خبری پس از ملاقات خود با دیمیتری کولبا با اشاره به این حمله گفته بود طبق اطلاعات دریافت شده زایشگاه ماریوپل به پایگاه ملی‌گراهای افراطی اوکراین تبدیل شده بود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در جریان یک کنفرانس خبری کوتاه گفت: «ما لزوماً از نظامیان خود در این خصوص پرس و جو خواهیم کرد زیرا مانند شما اطلاعات روشنی درباره آنچه اتفاق افتاده نداریم.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که سفیر روسیه در سازمان ملل متحد پیش‌تر حمله ارتش کشورش به بیمارستان اطفال در ماریوپل را تکذیب کرده و مدعی شده که آنچه هدف قرار گرفته ساختمان یک زایشگاه قدیمی و متروکه بوده که به محل استقرار نیروهای اوکراینی تبدیل شده بود.

 


لاوروف "فریاد رقت انگیز" در مورد بمب گذاری در بیمارستان را رد کرد (14:20) - 10 مارس

 

در کنفرانس مطبوعاتی وزیر خارجه روسیه، از سرگئی لاوروف پرسیده می شود که روسیه چگونه می تواند بمباران زایشگاه و بیمارستان کودکان را توجیه کند؟

لاوروف می‌گوید این اولین بار نیست که ما شاهد اعتراض‌های رقت‌انگیز در مورد به اصطلاح جنایات ارتش روسیه هستیم.

او می گوید که هیئت روسی سه روز پیش به شورای امنیت سازمان ملل گفت که بیمارستان توسط رادیکال های اوکراینی "تسخیر" شده است و "همه مادران و پرستاران از آنجا بیرون رانده شدند".

او می گوید افکار عمومی در سراسر جهان دستکاری می شود.

لاوروف گزارش‌های کانال‌های رسانه‌های غربی را «بسیار احساسی» توصیف می‌کند و می‌گوید طرف دیگر وضعیت در نظر گرفته نمی‌شود.

 


لاوروف: روسیه آماده بحث در مورد ضمانت‌های امنیتی اوکراین است (14:05) - 10 مارس

 

وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت که مسکو خواستار بی‌طرفی اوکراین بوده و آماده بحث در مورد ضمانت‌های امنیت کی‌یف است.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از گفتگو با دیمیتری کولبا، همتای اوکراینی خود اعلام داشت که روسیه می‌خواهد اوکراین بی‌طرف باشد و آماده بحث در مورد ضمانت‌های امنیتی کی‌یف است.

 


لاوروف: روسیه قصد حمله به سایر کشورها را ندارد و به اوکراین نیز حمله نکرده است (14:00) - 10 مارس

 

وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از گفتگو با همتای اوکراینی خود اعلام داشت که مسکو قصد حمله به سایر کشورها را ندارد و به اوکراین نیز حمله نکرده است.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از گفتگو با دیمیتری کولبا، همتای اوکراینی خود اعلام داشت که مسکو قصد حمله به سایر کشورها را ندارد و به اوکراین نیز حمله نکرده است.

لاوروف تصریح کرد: آقای پوتين بارها در اين باره به طور مفصل سخن گفته است و حقایق جدیدی که اکنون در سرزمین های آزاد شده، به ویژه در مناطق دونتسک و لوهانسک آشکار می شود، حاکی از آن است که حمله به این جمهوری های مردمی برنامه ریزی شده بوده است. با دقت و برای ماه جاری برنامه ریزی شده بوده است.

 


نشست آنتالیا؛ وزیر خارجه اوکراین: کی‌یف تسلیم نمی‌شود (13:45) - 10 مارس

 

نشست آنتالیا

 

تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در حالی وارد پانزدهمین روز خود می‌شود که وزیران خارجه دو کشور برای نخستین بار پس از رویارویی نظامی با یکدیگر در ترکیه ملاقات کردند.

همزمان خبرگزاری‌های بین‌المللی از تشدید درگیری‌ها در اطراف کی‌یف و نیز پیشروی نیروها و تانک‌های ارتش روسیه به سمت پایتخت اوکراین خبر می‌دهند.

از سوی دیگر هدف قرار گرفتن بیمارستان ماریوپل و محاصره ۹ روزه این شهر که گفته می‌شود به کشته شدن بیش از ۱۲۰۰ غیرنظامی انجامیده، نگرانی‌ها را نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در اوکراین افزایش داده است.

این تحولات با ادعای روز چهارشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در خصوص اهداف صرفا نظامی ارتش این کشور در تناقض است.

 


وزیر خارجه روسیه: اوکراین و کشورهای حامی آن باید مسئولیت اقداماتشان را بپذیرند (13:40) - 10 مارس

 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در پایان نشست سه جانبه در آنتالیای ترکیه از ادامه مذاکره با اوکراین استقبال کرد و که گفتگوها باعث خواهد شد «راه حلی برای بحران در منطقه» پیدا شود.

وی همچنین گفت که عملیات نظامی «مطابق برنامه» پیش می رود. آقای لاوروف کشرهای غربی را متهم کرد که با در اختیار گذاشتن «هزاران راکت انداز» به اوکراین، هواپیمایی غیرنظامی را تهدید می‌کنند. او گفت که مناقشه با اوکراین «ممکن است سال‌ها طول بکشد.»
آقای لاوروف گفت: «ما قصد نداریم به کشور دیگری حمله کنیم. تهدید مستقیم علیه روسیه وجود داشت و سال‌ها درباره این موضوع صحبت کرده بودیم. شرایط در دونتسک و لاهانس نشان می‌دهد که حمله و تجاوز از ماه‌ها پیش تدارک دیده شده بود.»

وی در ادامه سخنانش گفت: «آزمایشگاه‌های اوکراین تحت حمایت مالی اوکراین در حال توسعه سلاح بیولوژیک هستند. آمریکایی‌ها اقداماتی انجام دادند که به تولید سلاح بیولوژیک در اوکراین بیانجامد. ما نمی‌توانیم چشمانمان را بر روی عملیات پنهانی آنها ببندیم.»
وزیر خارجه روسیه همچین تاکید کرد که اوکراین و «کشورهایی که از آن دفاع می‌کنند» باید «مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند.»

آقای لاوروف در پاسخ به سوالی درباره حمله به بیمارستان کودکان در ماریوپول گفت: «روسیه در شورای امنیت با سند و مدرک نشان داد که چه حرکاتی باعث شد حمله کنیم، نشان دادیم که از چند روز پیش بیمارستان تخلیه و به یک پایگاه نظامی تبدیل شده بود.»

 


پایان گفتگوی وزاری خارجه روسیه و اوکراین در آنتالیا؛ کولبا: برای برقراری آتش‌بس پیشرفتی حاصل نشد (13:30) 

 

سرگئی لاوروف و دیمیتری کولبا، وزرای امور خارجه روسیه و اوکراین در پایان نشست سه جانبه آنتالیا که به ابتکار آنکارا و با حضور مولود چاووش اوغلو، رئیس دیپلماسی ترکیه برگزار شد در دو کنفرانس خبری مجزا روبروی خبرنگاران نتایج گفتگوهای انجام شده را تشریح کردند.

دیمیتری کولبا در این خصوص تاکید کرد که برای اهداف بشردوستانه و کمک به ایجاد دالان‌های انسانی برای تخلیه شهروندان کشورش از مناطق نبرد در این نشست شرکت کرده اما سرگئی لاوروف، همتای روس وی تعهد خاصی در این زمینه نداد و هرگونه تصمیم‌گیری برای بهبود شرایط انسانی را به مقامات مسئول در کشورش و در میادین نبرد ارجاع داد.

وزیر امور خارجه اوکراین همچنین تاکید کرد که در زمینه برقراری آتش‌بس فوری در این ملاقات پیشرفتی حاصل نشد و آقای لاوروف در این زمینه نیزتصمیم‌گیری را به مقامات ذی‌صلاح در مسکو ارجاع داد.

دیمیتری کولبا در پایان یادآور شده که حاضر است برای تلاش در جهت پایان دادن به جنگ و رنج مردم کشورش و نیز آزادسازی اوکراین از اشغال روسیه بار دیگر در همین قالب گفتگویی با همتای روس خود داشته باشد. 

 


مسکو پنتاگون را به تامین مالی تحقیقات در زمینه سلاح های بیولوژیکی در اوکراین متهم کرد (13:25) - 10 مارس

 

وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه آمریکا را به تامین مالی برنامه تسلیحات بیولوژیکی در اوکراین متهم کرد و مدعی شد که شواهدی دال بر این موضوع در آزمایشگاه های اوکراین پیدا کرده است.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک نشست خبری ضمن طرح این ادعا تصریح کرد:«هدف این تحقیقات بیولوژیکی که با بودجه پنتاگون در اوکراین انجام شده ایجاد مکانیزمی برای انتشار مخفیانه عوامل بیماری‌زا بوده است.»

وی همچنین مدعی شد که ملی گرایان اوکراینی با استفاده از مواد سمی در تدارک اقداماتی تحریک آمیز هستند تا زمینه طرح اتهاماتی را علیه روسیه برای استفاده از تسلیحیات شیمیایی فراهم کنند.

 


روسیه از شورای اروپا خارج شد (13:20) - 10 مارس

 

مانیتورینگ بی بی سی 

وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرد که روسیه شورای اروپا، سازمان برجسته حقوق بشر در قاره را ترک کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد کشورهای اتحادیه اروپا و ناتو نسبت به روسیه غیردوستانه هستند و آنها را به سوء استفاده از اکثریت خود در کمیته وزرای شورا متهم کرد.

وزارت روسیه مدعی شد که این کشورها "به سیاست خود در تخریب شورای اروپا و فضای مشترک بشردوستانه و حقوقی در اروپا ادامه می دهند".

در ادامه بیانیه آمده است: «روسیه قصد ندارد این اقدامات تضعیف‌کننده جمعی انجام‌شده توسط غرب را به منظور تحمیل «نظم مبتنی بر قوانین» برای جایگزینی قوانین بین‌المللی نقض‌شده توسط آمریکا و شبکه های آن، تحمل کند.

شورای اروپا قدیمی ترین نهاد سیاسی اروپا است و هدف آن حمایت از حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون در سراسر این قاره است و در سال 1949 از نتایج جنگ جهانی دوم بیرون آمد.

 


انگلیس آبراموویچ مالک چلسی را تحریم کرد (12:50) - 10 مارس

 

دولت انگلیس، مالک باشگاه فوتبال چلسی، رومن آبراموویچ را تحریم کرد.

این میلیاردر روسی یکی از هفت الیگارشی روسی است که دارایی های آنها مسدود شده است.

در یک سند وزارت خزانه داری بریتانیا که به صورت آنلاین منتشر شده است، آبراموویچ به عنوان "الیگارشی طرفدار کرملین" توصیف شده است که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ارتباط نزدیک دارد.

آبراموویچ قبلا روابط مالی نزدیک با پوتین یا کرملین را رد کرده بود.

 


 

آخرین تحولات اوکراین - (11:30) - 10 مارس

 

سلام، به کسانی که به تازگی به ما ملحق شده اند. در اینجا خلاصه ای از آخرین تحولات اوکراین آمده است:

 • وزرای خارجه روسیه و اوکراین قرار است امروز در آنتالیا ترکیه گفتگوهای صلح انجام دهند.
 • کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، یک روز پس از رد پیشنهاد این کشور برای انتقال ناوگان جت خود به ایالات متحده، به جای ارسال مستقیم آنها به اوکراین، در لهستان است.
 • انگلیس می گوید که مسکو مجبور شده است سرباز های وظیفه را به اوکراین اعزام کند، علیرغم اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، حتی در این هفته اطمینان داده بود که این اتفاق نخواهد افتاد.
 • بر اساس گزارش ها، چهار نفر - که دو نفر آنها کودک بودند - پس از گلوله باران یک ساختمان مسکونی در نزدیکی شهر خارکف در طول شب توسط نیروهای روسیه کشته شدند.
 • مقامات کاخ سفید هشدار داده اند که روسیه به طور فزاینده ناامید شده است و ممکن است در روزهای آینده به حملات شیمیایی علیه غیرنظامیان متوسل شود.
 • مقامات آمریکایی تخمین می زنند که بین 5000 تا 6000 سرباز روسی تاکنون در اوکراین کشته شده اند.
 • زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می گوید بمباران بیمارستانی در شهر محاصره شده ماریوپل توسط روسیه - که بخش های زایمان و کودکان را ویران کرد - جنایت جنگی است.
 • با ادامه انزوای اقتصادی این کشور، شرکت های خصوصی بیشتری متعهد شده اند که به تجارت در روسیه پایان دهند.

 

پوشش زنده خبری از اوکراین

 


وزارت دفاع روسیه: تاکنون مجموعا 2911 تاسیسات نظامی اوکراین منهدم شده است (10:30) - 10 مارس

 

طی عملیات ویژه روسیه در اوکراین، 97 هواپیمای اوکراینی، 107 پهباد، 141 سامانه پدافند هوایی، 986 دستگاه تانک و دیگر خودروهای زرهی منهدم شده است.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام نمود که تاکنون مجموعا 2911 تاسیسات نظامی اوکراین منهدم شده است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که از آغاز عملیات ویژه، نیروهای مسلح روسیه 2911 تاسیسات زیرساختی نظامی اوکراین را منهدم کرده است.

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت:" از آغاز عملیات ویژه، نیروهای مسلح روسیه 2911 زیرساخت نظامی اوکراین را مورد اصابت قرار داده است."

وی افزود: "این تاسیسات شامل 97 هواپیمای اوکراینی، 107 پهپاد، 141 سامانه پدافند هوایی، 86 مرکز راداری، 986 تانک و دیگر خودروهای زرهی، 107 سامانه آتش باری، 386 قبضه توپ و خمپاره انداز و 749 خودروی نظامی ویژه بوده است."

 


چهار کشته در گلوله باران در جنوب شرقی اوکراین (09:50) - 10 مارس

 

سرویس اضطراری دولتی اوکراین (SES) اعلام کرد که چهار نفر - که دو نفر آنها کودک بودند - پس از گلوله باران یک ساختمان مسکونی در نزدیکی شهر خارکف در طول شب توسط نیروهای روسی جان خود را از دست داده اند.

گزارش ها حاکی از آن است که این حمله در روستای اسلوبوژانسکه در جنوب شرق اوکراین رخ داده است.

SES اضافه کرد که یک دختر پنج ساله که مجروح شده بود برای مداوا به بیمارستان منتقل شده است.

آنها افزودند که انتظار می رود امدادگران امروز به عملیات جستجو برای بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار ادامه دهند.

به طور جداگانه، یک مرکز خرید نیز در اثر بمباران در قلب خارکف به آتش کشیده شد - اما هیچ تلفاتی گزارش نشده است.

 


تایوان نسبت به جنگ هشدار داد  (08:40) - 10 مارس

 

وزیر دفاع تایوان، چیو کو چنگ، گفته است که اگر پکن بخواهد تهاجمی شبیه به روسیه انجام دهد، هم چین و هم تایوان بهای سنگینی را خواهند پرداخت.

آقای چیو در گفتگو با خبرنگاران قبل از جلسه پارلمان تایوان برای بحث در مورد حمله روسیه به اوکراین، گفت که "در صورت وقوع جنگ، صادقانه بگویم، همه بدبخت خواهند شد، حتی برای پیروزمندان."

وی افزود: ما با آرامش شاهد تحولات هستیم و بر همین اساس در حال آماده شدن هستیم.

حمله روسیه به اوکراین زنگ خطری را در تایوان دوباره ایجاد کرده است که آنها ممکن است با سناریوی مشابهی روبرو شوند.

تایوان خود را یک کشور مستقل با دولت خود می بیند. اما چین مدت‌هاست که دموکراسی جزیره‌ای را به عنوان یک استان جدا شده در نظر می‌گیرد و قول داده است که روزی آن را پس بگیرد.

هفته گذشته عبارت "اوکراین امروز، تایوان فردا!" شبکه های اجتماعی تایوان را پر کرده است. اما دولت تایوان قاطعانه مقایسه با اوکراین را کم اهمیت جلوه داده است.

در حالی که مقامات سطح هوشیاری خود را افزایش دادند، رئیس جمهور تسای اینگ ون اظهار داشت که "تفاوت های اساسی" در درگیری های ژئوپلیتیکی، از جمله مانع جغرافیایی تنگه تایوان بین جزیره و چین وجود دارد.

 


آخرین اخبار از اوکراین (08:10) - 10 مارس

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، خوش آمدید. در اینجا همه آن چیزی آورده شده است که شما باید بدانید:

 • درست بعد از ساعت 06:00 در کیف است و در حالی که جنگ در هفته سوم خود ادامه دارد، آژیرهای حمله هوایی بار دیگر در پایتخت به صدا درآمده است.
 • وزرای خارجه روسیه و اوکراین برای انجام مذاکرات صلح روز پنجشنبه در شهر آنتالیا وارد ترکیه شدند.
 • کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا یک روز پس از رد طرح این کشور برای انتقال ناوگان جت خود به ایالات متحده به جای مستقیم به اوکراین، به لهستان رفته است.
 • مقامات کاخ سفید هشدار داده اند که روسیه به طور فزاینده ناامید شده است و ممکن است در روزهای آینده به حملات شیمیایی علیه غیرنظامیان متوسل شود.
 • مقامات آمریکایی تخمین می زنند که بین 5000 تا 6000 سرباز روسی تاکنون در اوکراین کشته شده اند.
 • زلنسکی رئیس جمهور اوکراین می گوید بمباران بیمارستانی در شهر محاصره شده ماریوپل توسط روسیه - که بخش های زایمان و کودکان را ویران کرد - جنایت جنگی است.
 • با ادامه انزوای اقتصادی این کشور، شرکت های خصوصی بیشتری متعهد شده اند که به تجارت در روسیه پایان دهند.

 


وزارت دفاع روسیه: اوکراین در حال آماده سازی اقدامی تحریک آمیز با استفاده از مواد سمی است (07:00) - 10 مارس

 

وزارت دفاع روسیه: ملی گرایان اوکراینی برای اقدامات تحریک آمیز با استفاده از مواد سمی آماده می شوند.
به گزارش اسپوتنیک، ژنرال ایگور کوناشنکوف نماینده رسمی وزارت دفاع روسیه بیان داشت که ملی گرایان اوکراینی ممکن است برای اقدامات تحریک آمیز با استفاده از مواد سمی برای متهم کردن روسیه در استفاده از به نظر تسلیحات شیمیایی آماده شوند.

کوناشنکوف گفت: "شب ۹ مارس در منطقه مسکونی زولوچیف واقع در شمال غربی خارکوف ملی گرایان اوکراینی تقریبا ۸۰ تن آمونیاک منتقل کرده اند. به گفته ساکنین زولوچیف که شهر را ترک کرده اند، ملی گرایان به آنها یاد دادند که چطور به درستی در مقابل حمله شیمیایی عمل کنند."

وی افزود: " تمامی این موارد گویای آماده سازی ملی گرایان اوکراینی برای اقدامی تحریک آمریز با استفاده از مواد سمی برای متهم کردن روسیه است."

 


غول های ساختمانی از روسیه خارج می شوند (06:20) - 10 مارس

 

غول های تجهیزات سنگین کاترپیلار و جان دیر در حال تعلیق کار خود با شرکای روسی هستند.

کاترپیلار گفت که عملیات در کارخانه های تولیدی مستقر در روسیه "به طور فزاینده ای چالش برانگیز شده است، از جمله اختلالات زنجیره تامین و تحریم".

در همین حال، جان دیر گفت که ماشین‌هایش دیگر به روسیه یا بلاروس که از تهاجم به اوکراین حمایت کرده است، ارسال نخواهد شد.

هر دو شرکت گفتند که به کمک های بشردوستانه به اوکراین، کمک مالی خواهند کرد.

دیگر تولیدکنندگان بزرگ مانند کوماتسو، هیتاچی و JCB نیز صادرات به روسیه را متوقف کرده اند.

 


غول استخراج معادن، تجارت با روسیه را متوقف کرد (04:54) - 10 مارس

 

غول بازار های فلزات و معادن ریوتینتو در حال قطع روابط با روسیه است.

سخنگوی این شرکت انگلیسی-استرالیایی، که مقر آن در لندن است، به رویترز گفت که "در حال پایان دادن به تمامی روابط تجاری خود با هر تاجر روس است".

این اظهارات، اظهارات قبلی یکی از مدیران ارشد ریو، رئیس عملیات مس ریو را روشن کرد، که در کنفرانس انرژی صبح پنجشنبه گفت که توقف تمام واردات از روسیه برای این شرکت "بسیار دشوار" خواهد بود.

 


امروز چه اتفاقی افتاده؟ (04:00) - 10 مارس

 

اگر به تازگی به ما می‌پیوندید یا می‌خواهید خلاصه‌ای از اتفاقات را داشته باشید، در اینجا خلاصه‌ای از آخرین تحولات کلیدی آمده است:

 • بنا بر گزارش ها، یک بیمارستان کودکان و زایمان در شهر بندری ماریوپول در جنوب شرقی کشور مورد حمله هوایی روسیه قرار گرفت. حداقل 17 نفر زخمی شده اند.
 • گفته می شود ساکنان این شهر به غذا، آب، برق و گاز دسترسی ندارند. گورهای دسته جمعی برای مردگان حفر شده است.
 • بمب گذاری در بیمارستان با محکومیت شدید بسیاری از گوشه ها از جمله سازمان ملل متحد، سازمان بهداشت جهانی و واتیکان مواجه شده است.
 • در یک کنفرانس خبری مشترک، وزرای خارجه ایالات متحده و بریتانیا بار دیگر در برابر درخواست های اوکراین برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع مقاومت کردند و گفتند که "هدف آنها پایان دادن به جنگ است نه گسترش آن".
 • بر اساس آخرین برآوردهای دفتر حقوق بشر سازمان ملل، بیش از 500 اوکراینی کشته و بیش از 900 نفر زخمی شده اند.
 • ایالات متحده پیشنهاد لهستان مبنی بر انتقال جنگنده های این کشور به اوکراین از طریق پایگاه هوایی آمریکا در اروپا را رد کرده و آن را "پرخطر" خواند.
 • ارتش بریتانیا می گوید تعداد کمی از سربازان این کشور از دستورات سرپیچی کرده و برای جنگ به اوکراین رفته اند.

 


بحران انرژی و بررسی جایگاه روسیه در بازار جهانی نفت

 

اعلام آمادگی زلنسکی برای گفتگو با پوتین (20:30) - 9 مارس

 

معاون دفتر رئیس جمهور اوکراین از آمادگی ولودیمیر زلنسکی برای گفتگو با ولادیمیر پوتین خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، ایگور ژوکوا، معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین اظهار داشت که کی یف برای حل و فصل دیپلماتیک اوضاع پیرامون اوکراین و مذاکرات مستقیم میان ولودیمیر زلنسکی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه آماده است.

ژوکوا در مصاحبه با "بلومبرگ" در پاسخ به این سوال که آیا راه حلی دیپلماتیک برای اوضاع پیرامون اوکراین وجود دارد یا خیر، گفت: " البته، ما برای حل و فصل دیپلماتیک آماده هستیم ".

وی افزود: ما آماده گفتگو با فدراسیون روسیه در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات هستیم. وی خاطر نشان کرد، این واقعیت که ولادیمیر زلنسکی "آماده گفتگوی مستقیم با رئیس جمهور پوتین است" بسیار مهم است.

به عقیده معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین، تماس مستقیم بین زلنسکی و پوتین "برای پایان دادن به جنگ وحشتناک" ضروری است. وی در عین حال تاکید کرد که شرط اصلی کی یف برای انجام این مذاکرات، آتش بس و خروج نیروهای روسیه از اوکراین است.

 


وزارت دفاع روسیه: حمله ملی گرایان اوکراین به تاسیاست تامین کننده برق نیروگاه اتمی چرنوبیل (20:10) - 9 مارس

 

وزارت دفاع روسیه: ملی گرایان اوکراینی عملیات تحریک آمیز خطرناکی انجام داده و به تاسیسات تامین کننده برق نیروگاه هسته ای چرنولیل حمله کردند.

ژنرال نیکلای پانکوف سخنگوی معاون وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت: ملی گرایان اوکراین عملیات تحریک آمیز بسیار خطرناکی انجام دادند، آنها به تاسیاست برق تامین کننده انرژی برق نیروگاه اتمی چرنوبیل حمله کردند، اما متخصصین روسی اقدامات فوری را برای تغییر منابع برق پشتیبانی ژنراتور دیزلی انجام دادند.

پانکوف خاطر نشان کرد: " من بسیار متاسفم که باید بگویم ملی گرایان اوکراینی عملیات تحریک آمیز دیگر انجام دادند که بسیار خطرناک بود. آنها به پست و خطوط برق تغذیه کننده نیروگاه هسته ای چرنوبیل حمله کردند. متخصصان روسی اقدامات سریعی را برای تغییر به منابع دیزل ژنراتور آماده به کار انجام داده اند."

وی افزود: " در حال حاضر، طرف اوکراینی به هر طریق ممکن از سازماندهی هرگونه کار تعمیر و بازسازی طفره می رود. به نظر ما این یک بار دیگر ماهیت کاملا هدفمند و تحریک آمیز اقدامات ملی گرایان را تایید می کند."

به گفته ی پاول ساروکین معاون وزیر انرژی روسیه توجه به این نکته بسیار مهم است که در حال حاضر طرف بلاروسی موضوع بازگرداندن تامین انرژی به صورت دائمی از سیستم انرژی بلاروس را بررسی می کند.

 


با جواب منفی کاخ سفید انتقال جت های میگ-۲۹ به ارتش اوکراین منتفی شد (20:00) - 9 مارس

 

در پی جواب منفی کاخ سفید، دولت لهستان نیز پذیرفت که هرگونه انتقال جت و تجهیزات نظامی برای کمک به دولت اوکراین باید با موافقت همه اعضای ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، انجام گیرد.

روز سه شنبه، دولت لهستان اعلام کرد که آماده است تمام جت‌های میگ-۲۹ خود را در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان مستقر کند و آنها را در اختیار ایالات متحده قرار دهد و از دیگر اعضای ناتو نیز خواست تا همین کار را انجام دهند. با این حال روز چهارشنبه، آمریکا پیشنهاد لهستان مبنی بر انتقال جنگنده‌های «میگ -۲۹» برای تکمیل نیروی هوایی اوکراین را رد کرد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون در واکنش به پیشنهاد دولت لهستان گفت که «پرواز هواپیماهای جنگی از خاک ناتو و ورود آنها به منطقه درگیری‌ها در اوکراین می‌تواند برای کل کشورهای ناتو مشکلات جدی ایجاد کند.»

یاکوب کوموچ، مشاور سیاست خارجه رئیس جمهوری لهستان به شبکه تلویزیونی «تی وی پی اینفو» گفت: «ایالات متحده نمی‌خواهد این هواپیماها از پایگاه‌های آمریکایی به اوکراین منتقل شوند. اما لهستان آماده عمل است، با این حال تنها و تنها در چارچوب اتحاد و در چارچوب ناتو.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین بارها در روزهای گذشته از غرب خواسته بود تا بر آسمان اوکراین را منطقه پرواز اعلام کند، اما ایالات متحده و متحدانش در ناتو این درخواست‌ها را به دلیل واهمه از رویارویی مستقیم با مسکو و آغاز یک جنگ جهانی رد کرده‌اند. همزمان کاخ کرملین بارها در روزهای گذشته به کشورهایی که به اوکراین کمک نظامی می‌کنند، هشدار داده است.

کارشناسان نظامی می‌گویند میگ-۲۹ یک جت جنگنده است که در اتحاد جماهیر شوروی توسعه یافته و از آنجایی که خلبانان ارتش اوکراین از قبل با هواپیماهای ساخت روسیه پرواز کرده‌اند، بهترین انتخاب برای آنها است چرا که شیوه کار با این جنگنده‌ها را می شناسند. آموزش خلبانان جنگی در هواپیماهای ساخت ایالات متحده ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشد و چنین امکانی برای خلبانان اوکراینی در حال حاضر وجود ندارد.

 


خبر فوری:  روسیه به بیمارستان ماریوپل و به بخش کودکان و زایشگاه حمله کرد (18:50) - 9 مارس

 

شورای شهر می گوید که روسیه یک بیمارستان کودکان را در شهر بندری ماریوپول در جنوب شرق اوکراین تخریب کرده است.

در بیانیه ای که در فیس بوک منتشر شد، مقامات می گویند که "نیروهای اشغالگر روسیه چندین بمب بر روی بیمارستان کودکان ریخته اند. تخریب بسیار بزرگ است".

مقامات شورا افزودند که هنوز از تعداد دقیق تلفات اطلاعی ندارند.

پاولو کیریلنکو، رئیس اداره نظامی منطقه ای، در ویدئویی در فیس بوک گفت: "بخش زایمان در مرکز شهر، بخش کودکان و بخش درمانی در بیمارستان - همه در حمله هوایی روسیه به ماریوپل ویران شدند."

وی افزود: مجروحان این حمله در حال انتقال به نزدیکترین بیمارستان هستند.

بی‌بی‌سی نمی‌تواند به طور مستقل این اتهامات را تأیید کند، اما یک نماینده محلی، دیمیترو گورین، این ادعاها را طی مصاحبه‌ای با این شرکت تکرار کرد.

 


 

آلمان هواپیماهای جنگی به اوکراین نمی فرستد (18:40) - 9 مارس

 

پس از رد پیشنهاد لهستان برای انتقال جت های MiG-29 ساخت روسیه به اوکراین از طریق پایگاه آمریکایی در آلمان، آلمان اعلام کرد که هواپیماهای جنگی خود را به اوکراین نمی فرستد.

اولاف شولتز صدراعظم آلمان می گوید که آلمان "همه انواع مواد دفاعی" از جمله تسلیحات را فراهم کرده است، اما او می گوید "قطعا هواپیماهای جنگی بخشی از آن نیستند".

در همین حال در بریتانیا، داونینگ استریت شماره 10 می‌گوید که سرنگونی هواپیماهای روسی توسط خلبان‌ها و جت‌های ناتو قابل تحمل نیست.

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس می‌گوید بوریس جانسون بارها گفته است که متعهد به «تامین سلاح‌های مورد نیاز اوکراین» است.

پیش از این، بریتانیا اعلام کرد که در حال افزایش عرضه تسلیحات خود به اوکراین، ارسال 1615 موشک ضد تانک سبک بیشتر، و همچنین موشک‌های جاولین با برد بلندتر - و ارسال موشک‌های زمین به هوا است.

 


آخرین خبر از اوکراین چیست؟ (18:00) - 9 مارس

 

اوکراین می‌گوید آتش‌بس 12 ساعته در شش منطقه از مناطقی که بیشترین ضربه را از درگیری وارد کرده‌اند، توافق شده است. امید است غیرنظامیان بتوانند از طریق راهروهای بشردوستانه از منظقه خارج شوند. اولین گروه ها در حال حاضر با اتوبوس بیرون برده شده اند - اما جنگ در جاهای دیگر ادامه دارد.

نگرانی هایی در مورد ایمنی نیروگاه هسته ای سابق چرنوبیل که توسط نیروهای روسی اشغال شده است وجود دارد. شرکت انرژی دولتی اوکراین می گوید منبع برق خود را از دست داده است
وزرای خارجه اوکراین و روسیه برای گفت و گو که فردا در ترکیه برگزار می شود، توافق کردند.

تحریم‌های اقتصادی روسیه همچنان ادامه دارد - و به گفته یک آژانس رتبه‌بندی اعتباری، روسیه به زودی قادر به پرداخت بدهی‌های خود نخواهد بود و نکول "قریب‌الوقوع" است.

اولنا، همسر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، بیانیه‌ای پرشور با تمرکز بر مرگ کودکان صادر کرده است.

درخواست‌های بیشتری از بریتانیا برای تسریع روند صدور روادید برای پناهندگان اوکراینی وجود دارد. سفیر اوکراین در بریتانیا گفته است که همسرش در زمان دریافت ویزا با تاخیر مواجه شده است. بوریس جانسون می‌گوید تقریباً به 1000 پناهنده اوکراینی ویزا داده شده است و تعداد آنها "به شدت افزایش خواهد یافت"

 


نخست وزیر اوکراین خواستار تنظیم مجدد سیاست پذیرش پناهندگان شد (16:36) 9 مارس

 

بیایید به بریتانیا بپردازیم، جایی که نخست وزیر بوریس جانسون با سوالات نمایندگان مجلس عوام روبرو بوده است.

بسیاری از سوالات بر وضعیت اوکراین متمرکز بود، از جمله پیامدهای تحریم انرژی توسط بریتانیا و حمایت از پناهندگانی که از تهاجم روسیه فرار می کردند.

جانسون گفت تاکنون به تقریباً 1000 اوکراینی روادید برای آمدن به بریتانیا داده شده است و این تعداد در روزهای آتی به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

بوریس جانسون توسط SNP به خاطر کاستی‌ها در پذیرش پناهجویان متهم شد.

جولیان اسمیت، یکی از وزرای سابق نخست‌وزیر، از او خواست که «به بازنگیری سیاست‌های خود بپردازد».

اما نخست وزیر گفت که دولت تمام تلاش خود را برای استقبال از پناهندگان اوکراینی انجام می‌دهد و بهترین مزایا را در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.

او همچنین جزئیات بیشتری را در اواخر این هفته در مورد کمک‌رسانی به اوکراین از طریق یک مسیر حمایتی اعلام خواهد کرد.


 

مقامات اسرائیلی می گویند مذاکرات روسیه و اوکراین در نقطه حساسی قرار دارد (16:17) 9 مارس

 

همانطور که می‌شنویم، قرار است فردا مذاکرات بین وزرای خارجه روسیه و اوکراین در ترکیه برگزار شود و اردوغان رئیس جمهور این کشور امیدوار است به عنوان یک میانجی عمل کند.

در همین حال، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل نیز به‌عنوان واسطه عمل می‌کند و روز شنبه برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به مسکو رفت و همچنین تلفنی با وی و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت‌وگو کرد.

مقامات اسرائیلی به روزنامه نگاران اسرائیلی گفته‌اند که مذاکران اکنون در نقطه "حساس" قرار دارد.

پایگاه خبری اکسیوس مستقر در آمریکا سه‌شنبه شب گزارش داد که مقامات اسرائیلی احساس می‌کنند «نرم‌تر شدن مواضع هر دو طرف» وجود دارد و روس‌ها می‌گویند «آن‌ها فقط می‌خواهند دونباس را غیرنظامی‌سازی کنند».

پوتین در آغاز تهاجم اعلام کرد که می‌خواهد از جوامع روسی‌زبان از طریق «عدم نظامی‌سازی و نازی‌سازی» اوکراین دفاع کند. وی همچنین از اوکراین خواست کریمه را به عنوان بخشی از روسیه و استقلال مناطق لوهانسک و دونتسک تحت حمایت روسیه را که بخشی از منطقه دونباس هستند به رسمیت بشناسد.

مقامات اسرائیلی افزودند: پذیرش پیشنهاد روسیه برای زلنسکی «سخت» بود، اما «تغییر رژیم حاکم در کی‌یف را شامل نمی‌شود و به اوکراین اجازه می‌دهد تا حاکمیت خود را حفظ کند».

جروزالم پست به نقل از منابعی آگاه نوشت که پیشنهاد روسیه جدی و "آخرین پیشنهاد" است و در صورت محقق نشدن آن پوتین حمله روسیه را تشدید خواهد کرد. آقای زلنسکی این پیشنهاد را بارها به طور قاطعانه رد کرده و اعلام کرده است که تا آخرین قطره خود در برابر تجاوز روسیه مقاومت خواهد کرد.


 

اردوغان: ترکیه امیدوار است که برای آتش‌بس میانجیگری کند (15:27) 9 مارس

 

 

برای اولین بار از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، وزرای خارجه دو کشور برای گفت و گو که فردا در ترکیه برگزار می شود، موافقت کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفته است که امیدوار است نشست در تفرجگاه جنوبی آنتالیا "درها را به روی آتش‌بس دائمی باز کند".

مشخص نیست که او چه شانسی برای پیشرفت دارد، زیرا رئیس جمهور روسیه گفته است که اهداف خود را از طریق مذاکره یا اقدام نظامی دنبال خواهد کرد.

ترکیه یکی از اعضای ناتو است، اما رئیس‌جمهور آن تلاش کرده موضعی متفاوت از کشورهای غربی در قبال تهاجم روسیه اتخاذ کند. او ضمن اشاره به این که ترکیه آنچه را که برای اوکراینی‌ها اتفاق می افتد هرگز نمی پذیرد، تاکید کرد تحریم‌ها "تقریبا به آسیب رساندن به مردم بی‌گناه، اقتصاد، دانشجویان و هنرمندان روسیه تبدیل شده است".

او فیلارمونیک مونیخ را به دلیل اخراج والری گرگیف رهبر ارکستر مشهور و حامی پوتین نقد کرد و آن را "مضحک" خواند.


 

شهردار سومی: مردم شروع به ترک شهر از طریق کریدورهای توافق شده کردند (14:05) 9 مارس

 

بر اساس اظهارات تلویزیونی شهردار شهر به نقل از خبرگزاری رویترز، مردم شهر سومی در شمال شرقی این شهر را با خودروهای شخصی ترک کرده‌اند.

الکساندر لیسنکو می‌گوید برای دومین روز یک کریدور بشردوستانه ایجاد شده است تا به غیرنظامیان اجازه فرار به مکان امن را بدهد و به نظر می‌رسد که این در حال انجام است.

دیروز حدود 7000 نفر از شهر تخلیه شدند.

در روزهای اخیر هزاران نفر تحت تمهیدات مشابهی از شهرهای اوکراین گریخته‌اند، اما در برخی موارد روسیه به حملات مسلحانه در مسیرهای خروج متهم شده است.


 

نماینده پارلمان اوکراین می‌گوید شهر محاصره شده ماریوپل با کمبود مواد غذایی مواجه است  (13:38) 9 مارس

 

یک نماینده پارلمان اوکراین به بی‌بی‌سی گفته است که مقامات شهر ماریوپول در جنوب شرقی محاصره شده بر این باورند که آذوقه‌های آن‌ها تنها سه روز توانایی سیر کردن گرسنگان را دارد.

دیمیترو گورین، که والدینش در ماریوپل زندگی می کنند، گفت خیابان‌های شهر بندری مملو از اجساد است و مقامات مجبور شده‌اند "یک گور دسته جمعی برای 33 نفر حفر کنند، زیرا قبرستان‌ها به دلیل آتش دشمن غیرقابل دسترس هستند".

گورین گفت: «اکنون شرایطی داریم که غیرنظامیان و شهرهای صلح آمیز بمباران می‌شوند. پدر و مادر من در منطقه شرقی ماریوپول زندگی می‌کنند، هیچ زیرساخت نظامی در این منطقه وجود ندارد.

گورین از کشورهای غربی خواست تشخیص دهند که "جنگ جهانی سوم از قبل آغاز شده است" و از ایالات متحده خواست تا به لهستان اجازه دهد تا نیروی هوایی اوکراین را به جت‌های جنگنده قدیمی MiG-29 مجهز کند.

او استدلال کرد: «تنها سؤال در مورد زمان پیوستن به این نیروها این است که چند اوکراینی می‌میرند و چند اوکراینی در یک هفته خواهند مرد.

بریتانیای کبیر 80 سال پیش این تصمیم را به خاطر می‌آورد و ما فکر می‌کنیم که این انتخاب مهمی است، نه تنها برای ما، بلکه برای شما و آینده شما.»


 

مشروح اخبار: آخرین تحولات جنگ تا این لحظه (10:28) 9 مارس

 

 • روسیه تایید کرده است که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور و دیمیترو کولبا، همتای اوکراینی وی، قرار است روز پنجشنبه در ترکیه با یکدیگر دیدار کنند. این اولین دیدار آن‌ها پس از تهاجم روسیه به اوکراین است.
 • پس از موافقت روسیه برای توقف بمباران، حدود 5000 نفر از شهر سومی در شمال شرق این کشور تخلیه شدند.
 • فرماندار این شهر می گوید که کریدور بشردوستانه‌ای که روز سه‌شنبه افتتاح شد، قرار است روز چهارشنبه نیز شاهد خروج شهروندان باشد.
 • بر اساس گزارش‌های رسانه‌های دولتی روسیه، مسکو آتش‌بس دیگری را اعلام کرد تا به غیرنظامیان در شهرهای تحت حمله اجازه خروج بدهد. کریدورها دوباره برای ساکنین کی‌یف، چرنیف، سومی، خارکف و ماریوپل در ساعت 10:00 به وقت محلی [07:00 GMT] باز می شوند.
 • ایالات متحده پیشنهاد لهستان برای ارسال تمام جنگنده های میگ 29 خود به اوکراین از طریق یک پایگاه هوایی آمریکا در آلمان را رد کرد. سخنگوی پنتاگون می گوید که چنین چشم انداز "نگرانی های جدی" برای ناتو ایجاد می کند، در حالی که یک کارشناس نظامی ایالات متحده طرح لهستان را "گیج کننده" می خواند.
 • بریتانیا از تحریم‌های جدیدی علیه روسیه رونمایی کرده است که به وزیران اختیار می‌دهد تا هواپیماهای روسی را در بریتانیا توقیف کنند، پرواز یا فرود در آنجا را جرم تلقی کنند و از همه صادرات فناوری هوانوردی یا فضایی بریتانیا به روسیه جلوگیری کنند.
 • جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، ممنوعیت کامل واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه را اعلام کرد.
 • مک‌دونالدز، استارباکس و کوکاکولا جدیدترین شرکت‌های غربی بودند که کار خود را در روسیه متوقف کردند.

 

وزیر خارجه: انگلیس اکنون می تواند هواپیماهای روسی را ضبط کند - 9 مارس

 

انگلیس مجموعه ای از تحریم های جدید را که بر هواپیماهای روسیه و صادرات فناوری فضایی و هوانوردی تأثیر می گذارد، اعلام کرده است.

این تدابیر که توسط لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام شد، به دولت این اختیار را می‌دهد که هواپیماهای روسی را در بریتانیا بازداشت کند و پرواز یا فرود آنها در این کشور را جرم تلقی کند.

تراس گفت که این تغییرات "درد اقتصادی بیشتری را بر روسیه و نزدیکان کرملین" تحمیل خواهد کرد.

گرانت شاپس، وزیر حمل‌ونقل، گفت که بریتانیا با «جرم‌کردن فعالیت هواپیماهای روسی در حریم هوایی بریتانیا» یک گام فراتر می‌رود.

نیک وات، سردبیر سیاسی BBC Newsnight توضیح داد که هدف از این اقدام هدف قرار دادن هواپیماهای متعلق به روسیه نیست که قبلاً از پرواز به بریتانیا منع شده‌اند.

در عوض، او گفت که آنها به «منطقه خاکستری» جت‌های خصوصی که در کشور ثالثی که توسط روس‌های ثروتمند اجاره می‌شوند به ثبت رسیده‌اند، رسیدگی خواهند کرد.

 وزرای خارجه روسیه و اوکراین در ترکیه دیدار خواهند کرد (09:34) - 9 مارس

 

وزارت امور خارجه روسیه تایید کرد که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و دمیترو کولبا همتای اوکراینی وی در ترکیه با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

این اولین دیدار بین این دو از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در 24 فوریه است.

خبرگزاری دولتی روسیه، ریانووستی، صبح چهارشنبه به نقل از ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که لاوروف به یک مجمع دیپلماتیک بین‌المللی در آنتالیا خواهد رفت و قرار است "تماس" او با کوله‌با در آنجا انجام شود.

این نشست به پیشنهاد مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که پیشنهاد برگزاری آن در قالب سه جانبه با حضور او، کوله‌با و لاوروف بر سر میز را داده بود، بود.

مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین تاکنون چالش برانگیز بوده و هنوز توافق مشخصی حاصل نشده است.

 


گزارش شده است که رهبران کشورهای عربی خلیج فارس تماس بایدن را رد کرده اند (05:10) - 9 مارس

 

به گزارش وال استریت ژورنال، کاخ سفید تلاشی ناموفق برای برقراری تماس بین رئیس جمهور جو بایدن و رهبران عربستان سعودی و امارات متحده عربی داشت.

این تماس زمانی صورت گرفت که ایالات متحده در تلاش برای حمایت بین المللی از اوکراین و مهار افزایش قیمت نفت بود.

مقامات خاورمیانه و ایالات متحده به این روزنامه گفتند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و شیخ محمد بن زاید آل نهیان امارات، هر دو درخواست های آمریکا برای صحبت با بایدن را در هفته های اخیر رد کردند.

به گفته مقامات سعودی به نقل از WSJ، سعودی ها خواهان حمایت بیشتر برای مداخله خود در جنگ داخلی یمن، کمک به برنامه هسته ای غیرنظامی خود و مصونیت قانونی شاهزاده محمد در ایالات متحده هستند.

ولیعهد در آمریکا با پرونده هایی از جمله قتل جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست و منتقد سعودی در سال 2018 مواجه است.

بایدن در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود، عربستان سعودی را یک کشور "مجرم" توصیف کرد و متعهد شد که این کشور "بهای" نقض حقوق بشر را بپردازد.

وال استریت ژورنال گزارش می دهد که در همین حال، امارات متحده عربی با نگرانی های عربستان در مورد پاسخ محدود ایالات متحده به حملات موشکی اخیر شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن علیه امارات و عربستان سعودی، شریک است.

 


فرصت های کاری برای پیمانکاران نظامی در جنگ اوکراین (05:00) - 9 مارس

 

Bernd Debusmann - BBC News، واشنگتن

درخواست: سربازان سابق چندزبانه که مایلند به طور مخفیانه به اوکراین بروند و مبلغ هنگفتی به مبلغ 2000 دلار (1500 پوند) در روز - به علاوه پاداش - برای کمک به نجات خانواده ها از یک درگیری وحشتناک فزاینده.

به نظر می رسد که تیکه ای از فیلمنامه یک فیلم اکشن باشد، اما آگهی استخدام واقعی است - از یک وب سایت استخدامی، Silent Professionals، برای کسانی که در صنعت نظامی و امنیتی خصوصی کار می کنند، گرفته شده است.

و به گفته مسئولین این شرکت ها، تقاضا در حال افزایش است.

در بحبوحه درگیری در اوکراین، پیمانکاران خصوصی ایالات متحده و اروپا می گویند که به طور فزاینده ای به فرصت ها، از ماموریت های "جنگی" تا کمک به لجستیک چشم دوخته اند.

 


امروز چه اتفاقی افتاده است؟ (04:18) - 9 ماری

 

در اینجا خلاصه ای از تحولات مهم در روز سه شنبه، روز سیزدهم حمله روسیه به اوکراین آورده شده است:

ایالات متحده واردات نفت و گاز روسیه را بلافاصله ممنوع کرد، در حالی که بریتانیا قصد دارد تا پایان سال 2022 نفت روسیه را به تدریج حذف کند.

روسیه با ممنوعیت صادرات برخی از کالاها و مواد خام واکنش نشان داد. همچنین تهدید کرد که عرضه گاز به اروپا را که همچنان به شدت به انرژی روسیه وابسته است، قطع خواهد کرد.

لهستان می‌گوید جنگنده‌هایش آماده استقرار در پایگاه اصلی آمریکا در آلمان هستند، اما ایالات متحده می‌گوید درباره این پیشنهاد با آن مشورت نشده است و «قابل قبول» بودن آن را رد می‌کند.

شرکت های بزرگی که تحت فشار برای خروج از روسیه هستند، از جمله مک دونالد، استارباکس، کوکاکولا و پپسی اعلام کردند که این کار را انجام خواهند داد.

رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی در یک سخنرانی مجازی در مجلس عوام بریتانیا
سازمان ملل می گوید که از زمان آغاز تهاجم به اوکراین، بیش از دو میلیون نفر از اوکراین فرار کرده اند.

  

فوری و رسمی؛ روسیه حذف شد! (23:06)

 

با اعلام فیفا، لهستان به فینال پلی آف #جام_جهانی2022 صعود کرد و روسیه از مسابقات حذف شد.


 

لهستان تمام جت‌های MIG-29 خود را «در اختیار» ایالات متحده می‌گذارد (23:04)

 

 

لهستان می گوید که آماده است «فوری و رایگان» تمام جت‌های MIG-29 خود را در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان مستقر کند و آن‌ها را «در اختیار» دولت آمریکا قرار دهد.

در مقابل، لهستان از ایالات متحده می‌خواهد که «هواپیماهای مستعمل با قابلیت‌های عملیاتی مربوطه» را در اختیار آن‌ها بگذارد و می‌افزاید که «آماده است فوراً شرایط خرید هواپیماها را تعیین کند».

دولت لهستان همچنین از دیگر متحدان ناتو - که صاحب جت‌های MIG-29 هستند – می‌خواهد که در همین راستا عمل کنند.

ایالات متحده در آخر هفته تأیید کرد که در حال کار بر روی معامله‌ای با لهستان برای تامین جت به اوکراین است.


 

مک دونالد تمام رستوران های روسیه را می بندد  (21:43) 8 مارس

 

 

مک دونالد اعلام کرده است که به طور موقت تمام رستوران‌ها را می بندد و کلیه فعالیت های خود را در روسیه متوقف می‌کند.

مک دونالد در روسیه بسیار محبوب است و حدود 850 فروشگاه و 62000 کارمند دارد.

مک دونالد به دلیل عدم پیروی از برندهای دیگر جهت خروج از روسیه پس از حمله به اوکراین، با انتقادهای فزاینده‌ای مواجه شده بود.

کریس کمپچینسکی، مدیرعامل این شرکت در بیانیه‌ای می‌گوید که این درگیری «آزاری وصف ناپذیر را برای مردم بی‌گناه به بار آورده است» و «ما در محکومیت تجاوز و خشونت به جهان می‌پیوندیم و برای صلح دعا می‌کنیم».


 

جو بایدن: تصرف اوکراین هرگز یک دستاورد برای پوتین نخواهد بود (20:19) 8 مارس

 

بایدن می گوید تصمیم برای ممنوعیت واردات نفت روسیه «با مشورت نزدیک» با متحدان گرفته شده است.

رئیس‌جمهور امریکا در سخنرانی امروز خود در کاخ سفید می‌گوید که انتظار دارد قیمت بنزین در پی این اقدام افزایش یابد، اما از شرکت‌های نفتی می‌خواهد که دست به افزایش «بیش از حد» قیمت نزنند.

او می‌گوید: «اقدام اخیر در ایالات متحده نیز هزینه‌ای خواهد داشت.» اما می‌گوید این بهایی است که باید برای «دفاع از آزادی» پرداخت.

بایدن می گوید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه "به نظر می‌رسد مصمم به ادامه مسیر جنایتکارانه خود، به هر قیمتی باشد."

اما او می‌گوید اوکراین "هرگز برای پوتین یک دستاورد نخواهد بود".


 

خبر فوری: آمریکا ممنوعیت نفت روسیه را اعلام کرد (19:58) 8 مارس

 

 

پرزیدنت بایدن ممنوعیت کامل واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه را تایید کرد.

او می گوید این اقدام به این معناست که «مردم آمریکا ضربه قدرتمند دیگری به رهبری پوتین وارد خواهند کرد».

بایدن می افزاید: «ما هرگز مسیر را برای پیشروی‌های ارتش روسیه هموار نمی کنیم و منابع مالی کافی جهت تامین سلاح را با خرید نفت از این کشور تامین نخواهیم کرد».

علیرغم افزایش ترس از افزایش قیمت بنزین، این اقدام از حمایت سیاسی دو حزب اصلی در ایالات متحده برخوردار است.

قیمت نفت در پی این اظهارات با 5 درصد افزایش به 136.5 دلار رسیده است.

اقدام ایالات متحده نسبت به اروپا که به مراتب بیشتر به نفت و گاز روسیه متکی است، فوری تر خواهد بود.


 

خبر فوری: انگلیس واردات نفت از روسیه را به تدریج حذف می کند (19:51) 8 مارس

 

دولت بریتانیا قرار است تا پایان سال 2022 واردات نفت و محصولات نفتی از روسیه را به تدریج حذف کند.

این دوره گذار به بازار، کسب‌وکارها و زنجیره‌های تامین زمان بیش از اندازه کافی برای جایگزینی واردات روسیه - که 8 درصد تقاضای بریتانیا را تشکیل می‌دهد - می‌دهد.

این پیشنهاد مشابهی از واشنگتن است، جایی که جو بایدن قرار است ممنوعیت کامل واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه را اعلام کند.

اتحادیه اروپا همچنین امروز اقداماتی را برای کاهش وابستگی این قاره به گاز روسیه انجام داده و گفته است که قصد دارد تا پایان سال تقاضای خود را به میزان دو سوم کاهش دهد.

بریتانیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر به سوخت‌های فسیلی روسیه وابسته است. اما عرضه روسیه همچنان 8 درصد از کل واردات به بریتانیا را تشکیل می دهد و 18 درصد از گازوئیل انگلیس  نیز از روسیه می آید.


 

خبر فوری: مقامات می‌گویند احتمال می‌رود انگلیس نیز واردات نفت از روسیه را ممنوع کند (18:56) 8 مارس

 

انتظار می رود که بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، روز سه‌شنبه در راستای ممنوعیت مورد انتظار آمریکا بر واردات نفت و گاز روسیه، اعلامیه‌ای را منتشر کند.

بر اساس گزارش‌های پولیتیکو و بلومبرگ، ممنوعیت واردات نفت از روسیه طی ماه‌های آینده به صورت مرحله‌ای اجرا خواهد شد و این مسئله مربوط به گاز روسیه نمی‌شود.


 

خبر فوری: انتظار می‌رود آمریکا واردات نفت روسیه را ممنوع کند (17:49) 8 مارس

 

انتظار می‌رود جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اواخر امروز ممنوعیت واردات نفت روسیه از آمریکا را اعلام کند.

به گفته مقامات شاید این اعلامیه به عنوان آخرین تحریم در پاسخ به حمله مسکو به اوکراین باشد.

کاخ سفید اعلام کرد که بایدن در ساعت 15:45 به وقت گرینویچ سخنرانی خواهد کرد تا "اقداماتی را برای ادامه پاسخگویی روسیه به خاطر جنگ غیرقابل تحریک و غیرموجهش علیه اوکراین اعلام کند".

دولت بایدن برای انجام این اقدام تحت فشار فزاینده‌ای از سوی قانونگذاران آمریکایی بوده است.


 

مقامات محلی: مسیر سومی اکنون باز است (17:30) 8 مارس

 

مقامات اوکراینی می‌گویند اتوبوس‌های تخلیه‌شده از شهر سومی در شمال شرق این کشور اکنون در جاده‌ها هستند و به سمت شهر مرکزی پولتاوا می‌روند. حرکت آن‌ها برای مدت کوتاهی به دلیل تیراندازی هنگام عبور از ایست بازرسی اوکراین متوقف شده بود.

دیمیترو ژیویتسکی، رئیس اداره سومی گفت که خودروهای نظامی روسیه در آن لحظه ظاهر شدند و به صورت پراکنده آتش گشودند، اما به سمت اتوبوس ها شلیکی انجام ندادند. وی افزود که ستون خودروهای زرهی روسیه به سرعت منطقه را ترک کردند.

معلوم نیست کسی صدمه دیده یا نه.

با این حال، در سومی، مردم در تلاش برای رسیدن به نقطه ملاقات برای تخلیه هستند.


 

تلاش روسیه برای جذب جنگجویان سوری (17:16) 8 مارس

 

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا ادعا کرد که روسیه در تلاش است تا شبه نظامیان سوری را برای جنگ در اوکراین استخدام کند.

این مقام به خبرنگاران گفت: «ما این نکته را قابل توجه می‌دانیم که [ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه] معتقد است که باید به جنگجویان خارجی برای تکمیل آنچه که تعهد بسیار مهم قدرت رزمی در داخل اوکراین است، تکیه کند.»

روسیه در سال 2015 یک کمپین نظامی را برای حمایت از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه آغاز کرد که در چرخاندن جریان جنگ داخلی این کشور به نفع دولت بسیار مهم بود.

روز دوشنبه، وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که ارتش روسیه در روزهای اخیر برخی از جنگجویان را از سوریه به خدمت گرفته است، و "امیدوار است که تخصص آنها در نبردهای شهری بتواند به تصرف کی‌یف کمک کند".

شبکه خبری دیرالزور 24 که تحت کنترل فعالان سوری است، ماه گذشته گزارش داد که روسیه به سوری‌های مناطق تحت کنترل دولت، دستمزدی بین 200 دلار (152 پوند) تا 300 دلار (229 پوند) پیشنهاد داده است تا به مدت شش ماه "به اوکراین بروند و به عنوان نگهبان فعالیت کنند".

این مقام ارشد دفاعی ایالات متحده گفت که آن‌ها نمی توانند تخمینی در مورد تعداد سوری‌هایی که قبلاً استخدام شده اند یا اینکه آیا سهمیه‌ای تعیین شده است ارائه دهند.


 

اگر گاز روسیه قطع شود، اروپا گزینه‌های بسیار کمی برای جایگزین دارد (17:06) 8 مارس

 

روسیه تهدید کرده است که خط لوله اصلی گاز خود به آلمان را خواهد بست.

اروپا برای حدود 40 درصد گاز خود به روسیه متکی است - پس اگر این عرضه قطع شود چه اتفاقی می افتد؟

تام مارزک مانسر، کارشناس صنعت، می گوید که تاثیر فوری آن "قیمت های فوق العاده بالا" خواهد بود.

اما او استدلال می کند که روسیه با توجه به ماهیت سیستم خط لوله نمی‌تواند همان گاز را به بازار دیگری مانند چین عرضه کند – بنابراین این اقدام "برای درآمدهای خود نیز مضر خواهد بود".

Marzec-Manser، رئیس تجزیه و تحلیل گاز در ICIS می گوید: «مشکل واقعی... این است که گزینه های [تامین] گاز اضافی به اروپا واقعاً بسیار اندک است.

او به بی‌بی‌سی گفت که صادرکنندگان گاز مانند الجزایر و نروژ از ظرفیت بالایی برخوردار هستند - بنابراین لازم است اقتصادهای جهانی "مانند چین، ژاپن و کره" با مصرف کمتر گاز طبیعی مایع (LNG) موافقت کنند تا منابع اضافی به اروپا برسد.

او در این باره نیز گفت: "حتی پس از این اقدام نیز، مشکل عرضه به طور کامل حل نمی‌شود".


 

آخرین بروزرسانی‌ها از ادامه تهاجم روسیه به اوکراین (16:30) - 8 مارس

 

سیزده روز از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین می‌گذرد. در اینجا آخرین تحولات آمده است:

 

 • سازمان ملل می گوید که اکنون بیش از دو میلیون نفر از اوکراین به عنوان پناهنده گریخته‌اند
 • اغلب مردم، شهرهای ایرپین در نزدیکی کی‌یف و سومی را از طریق مسیرهای تخلیه که بین دو طرف توافق شده بود ترک کرده‌اند
 • اما مقامات اوکراینی می گویند که روسیه مسیر تخلیه شهر ماریوپل در جنوب شرق را بمباران می کند، به طوری که به گفته مقامات، 21 نفر در پی حملات هوایی روسیه در روز دوشنبه کشته شدند
 • روسیه تهدید کرده است که در واکنش به تحریم‌های غرب، گاز اروپا را قطع خواهد کرد
 • غول نفتی شل (Shell) به دلیل خرید یک محموله نفت خام در هفته گذشته عذرخواهی کرد و قول داد خرید از روسیه را متوقف کند.
 • قرار است به زودی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از طریق یک لینک ویدیویی با نمایندگان بریتانیا در پارلمان سخنرانی کند
 • بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، ایجاد منطقه پرواز ممنوعه بر فراز اوکراین را رد کرد، اما گفت که بریتانیا "کمک‌های نظامی و غیر نظامی" بیشتری ارائه خواهد کرد.

 

رئیس جمهور چین خواستار مذاکرات صلح شد (15:21) 8 مارس

 

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، وضعیت اوکراین را نگران کننده توصیف کرد و خواستار "حداکثر خویشتنداری" شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی دولتی CCTV چین، او این اظهارات را در دیدار مجازی با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولز، صدراعظم آلمان بیان کرد.

شی گفت که اولویت باید جلوگیری از خارج شدن کنترل اوضاع در اوکراین باشد و افزود که سه کشور باید مشترکا از مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین حمایت کنند.

چین و روسیه در حال حاضر از روابط دیپلماتیک نزدیکی برخوردارند و پکن اقدام علیه اوکراین را نه محکوم کرده و نه از آن چشم پوشی کرده است. با این حال، چین از رأی شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت تهاجم خودداری کرد.


 

شرکت شل خرید نفت خام روسیه را متوقف می کند (14:42) 8 مارس

 

 

غول نفتی شل (Shell) می‌گوید بخاطر خرید یک محموله نفتی روسیه در هفته گذشته با قیمت‌های پایین نیز متاسفیم.

بن ون بوردن، مدیر اجرایی شل می گوید: "ما کاملا آگاه هستیم که تصمیم هفته گذشته ما برای خرید محموله‌ای از نفت خام روسیه برای پالایش به محصولاتی مانند بنزین و گازوئیل - علیرغم اینکه امنیت عرضه در رأس افکارمان بود - تصمیم درستی نبود و ما بابت این تصمیم متاسفیم.

این شرکت می‌گوید که فوراً تمام خریدهای نفت خام روسیه را متوقف می‌کند و ایستگاه‌های خدمات، سوخت هواپیمایی و عملیات روان‌کننده‌های خود را در این کشور تعطیل می‌کند.

این سازمان می‌گوید که خروج این کشور از دیگر ارتباطات با روسیه «به‌صورت مرحله‌ای و مطابق با دستورالعمل‌های جدید دولت» انجام خواهد شد.

چندین شرکت بزرگ بین‌المللی پس از حمله روسیه به اوکراین فعالیت خود در این کشور را به حالت تعلیق درآوردند.

قیمت سوخت از زمان تهاجم روسیه افزایش یافته است، به طوری که میانگین قیمت هر لیتر بنزین در پمپ‌ بنزین‌های بریتانیا به رکورد 1.56 پوند رسیده است.


 

خبر فوری: مسیر تخلیه ماریوپل زیر آتش (14:36) 8 مارس

 

گزارش هایی در شبکه‌های اجتماعی و محافل خبری رسمی منتشر شده‌ است که اشاره به این موضوع دارد که نیروهای روسی در حال گلوله‌باران یک مسیر تخلیه از شهر محاصره شده ماریوپل هستند.

اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین گفت که نیروهای روسی در حال حمله به کریدور بشردوستانه بین شهر و زاپوریژژیا در 225 کیلومتری شمال شرق هستند.

او گفت که هشت کامیون و 30 اتوبوس برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به شهر و تخلیه غیرنظامیان به زاپوریژژیا در راه هستند.

غیرنظامیان تقریبا یک هفته است که بدون آب و برق در آنجا زندگی می‌کنند و آذوقه آن‌ها در حال اتمام است.


 

آخرین آمار سازمان ملل: دو میلیون نفر تاکنون اوکراین را ترک کرده‌اند (13:50) 8 مارس

 

سازمان ملل به بی بی سی گفته است که تعداد پناهجویان فراری از جنگ اوکراین از مرز دو میلیون نفر گذشته است.

فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، پیش از این مهاجرت دسته جمعی از این کشور را سریع‌ترین رشد بحران پناهجویان در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم خوانده بود.


 

زلنسکی: من پنهان نمی‌شوم. من هرگز نمی‌ترسم (12:17) 8 مارس

 

رئیس جمهور اوکراین شب گذشته یکی دیگر از ویدئوهای روزانه خود را منتشر کرد. اما این بار از دفتر ریاست جمهوری خود در کی‌یف!

او با این ویدئو ثابت کرد که هنوز در کی‌یف مستقر است و با لحنی تند، مقامات روسیه را خطاب داد و گفت: من جایی قایم نشده‌ام و از رویارویی با شما نمی‌ترسم!

ردیابی مکان دقیق زلنسکی به طور علنی به عنوان یک سردرد بزرگ برای ولادیمیر پوتین تلقی می‌شد. اما در این ویدئو ثابت شد که رئیس جمهور اوکراین هنوز در پایتخت مستقر است.

نیروهای اوکراینی در کی‌یف بشدت در برابر حمله نظامیان روسیه ایستادگی می‌کنند.


 

مسیر تخلیه از شهر محاصره شده سومی باز می شود  (11:54) 8 مارس

 

روسیه و اوکراین برای سازماندهی یک کریدور بشردوستانه به منظور امکان فرار غیرنظامیان از شهری که تا حدی توسط نیروهای روسی محاصره شده موافقت کردند.

انتظار می رود آتش بس توافق شده از ساعت 09:00 تا 21:00 به وقت محلی ادامه یابد.

کریدور تعیین شده غیرنظامیان را از مسیر سومی به پولتاوا به سمت جنوب خواهد رساند.

پیش از این مسکو پیشنهاد تخلیه اوکراینی‌ها به روسیه را داده بود، اما این موضوع از سوی اوکراین به عنوان یک دستکاری و تبلیغاتی که جان مردم را به خطر می‌اندازد رد کرد.

طرف اوکراینی از مقامات روسیه خواسته است که به توافقنامه آتش بس احترام بگذارند.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست‌وزیر اوکراین، می‌گوید که آن‌ها قصد دارند دانشجویان بین‌المللی هندی، چینی و دیگر کشورها را نیز از این شهر تخلیه کنند.


 

آخرین بروزرسانی ها از ادامه تهاجم روسیه به اوکراین (11:30) - 8 مارس

 

سیزدهمین روز از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین است. در اینجا آخرین تحولات آمده است:

 • شهرهای اوکراین همچنان زیر گلوله باران شدید نیروهای روسی قرار دارند و از فرار غیرنظامیان جلوگیری شده است.
 • مارتین گریفیث، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، از دو طرف خواسته است تا امنیت کسانی را که می خواهند تخلیه شوند تضمین کنند.
 • روسیه می‌گوید آماده بازگشایی کریدورهای بشردوستانه در صبح روز سه‌شنبه است و غیرنظامیان به زودی با اتوبوس‌ها از سومی - که زیر گلوله باران شدید قرار گرفته است - تخلیه خواهند شد.
 • بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید که روسیه به دلیل تلفات سنگین نیروهایش در اوکراین «ناامید» شده است.
 • روسیه می گوید در صورتی که غرب به ممنوعیت نفت روسیه ادامه دهد، ممکن است خط لوله اصلی گاز خود به آلمان را ببندد.
 • ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین که امروز دیرتر از طریق یک لینک ویدیویی با نمایندگان پارلمان بریتانیا در پارلمان سخنرانی خواهد کرد که لحظه ای تاریخی خواهد بود.

 


خبر فوری: روسیه تهدید کرد که گاز اروپا را قطع خواهد کرد (09:40) - 8 مارس

 

روز دوشنبه، روسیه هشدار داد که اگر غرب ادامه دهد و خرید نفت روسیه را ممنوع کند، ممکن است خط لوله اصلی گاز خود به آلمان را ببندد.

معاون نخست وزیر الکساندر نواک گفت که چنین اقدامی منجر به "عواقب فاجعه بار" برای عرضه جهانی و دو برابر شدن قیمت نفت به 300 دلار در هر بشکه خواهد شد.

ایالات متحده در حال بررسی یک ممنوعیت بالقوه با متحدان خود به عنوان راهی برای مجازات روسیه برای تهاجم این کشور به اوکراین بوده است. اما آلمان و هلند روز دوشنبه این طرح را رد کردند.

اتحادیه اروپا حدود 40 درصد گاز و 30 درصد نفت خود را از روسیه تامین می کند و در صورت اختلال در عرضه، جایگزین آسانی ندارد.

آقای نووک گفت که روسیه حق دارد انتقام بگیرد و به تصمیم ماه گذشته آلمان برای جلوگیری از صدور گواهینامه برای دومین خط لوله نورد استریم بین دو کشور اشاره کرد.

 


ژاپن تحریم های بیشتری را علیه مقامات روسی اعمال می کند (09:00) - 8 مارس

 

به گفته وزارت دارایی، ژاپن از سومین دور تحریم ها علیه روسیه و بلاروس در ارتباط با وضعیت اوکراین خبر داد.

در این بسته جدید تحریم‌های شخصی علیه 20 روس دیگر اعمال می‌شود که برخی از آنها شامل معاونان رئیس دفتر رئیس‌جمهور ولادمیر پوتین، معاونان پارلمان ایالتی، رئیس جمهوری چچن و مدیران شرکت‌هایی هستند که روابط نزدیک با دولت دارند. مانند گروه ولگا، ترانس نفت و واگنر.

12 شهروند بلاروسی به همراه دو سازمان روسی و 12 سازمان بلاروسی نیز هدف قرار گرفتند.

وزارت خارجه ژاپن اعلام کرد ژاپن همچنین صادرات تجهیزات پالایش نفت به روسیه و اقلام چند منظوره به مقصد بلاروس را که می تواند توسط ارتش این کشور استفاده شود، ممنوع کرده است.

 


تهاجم روسیه وارد روز دیگری می شود (08:36) - 8 مارس

 

آخرین اخبار در ادامه سیزدهمین روز تهاجم روسیه به اوکراین:

 • مارتین گریفیتس، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، از اوکراین و روسیه خواسته است تا عبور امن غیرنظامیانی را که از جنگ فرار می کنند، تضمین کنند.
 • اوکراین می گوید، گلوله باران روسیه همچنان از تخلیه غیرنظامیان از شهرهای تحت محاصره مانند کیف، ماریوپل، سومی و خارکف جلوگیری می کند.
 • رسانه های دولتی روسیه اعلام کردند که آماده بازگشایی کریدورهای بشردوستانه در صبح روز سه شنبه هستند.
 • اوکراین پیشتر پیشنهاد روسیه برای اجازه دادن به غیرنظامیان برای فرار را رد کرده بود، زیرا مشخص شد بسیاری از مسیرها تنها به روسیه یا متحدش بلاروس منتهی می شوند.
 • دور سوم مذاکرات صلح روسیه و اوکراین با توافق اندکی پایان یافت - دور چهارم در روز سه شنبه برگزار خواهد شد.
 • وزرای خارجه اوکراین و روسیه نیز قرار است اواخر این پنجشنبه در ترکیه دیدار کنند.

 


پوتین می گوید سربازان وظیفه را برای جنگ فرا نمی خواند (08:20) - 8 مارس

 

روز جهانی زن

 

رئیس جمهور روسیه ویدئویی به مناسبت روز جهانی زن منتشر کرده است که در آن می گوید سربازان وظیفه و نیروهای ذخیره برای جنگ در خط مقدم فراخوانده نمی شوند.

وی گفت: «اجازه دهید تأکید کنم که سربازانی که در حال انجام خدمت سربازی هستند، در جنگ شرکت نمی کنند و نخواهند کرد... تکالیف تعیین شده تنها با افراد نظامی حرفه ای حل می شود.

در مقابل، تلاش نظامی اوکراین به شدت توسط افراد غیرنظامی انجام می شود.

پیام پوتین با هدف رفع نگرانی های احتمالی زنان روسی - "مادران، همسران، خواهران، عروس ها و دوست دختران سربازان و افسران ما که اکنون در حال جنگ هستند" بود.

او گفت: "من درک می کنم که چگونه در مورد عزیزان خود نگران هستید."

او در سراسر این سخنرانی زنان را با "وفاداری، قابلیت اطمینان و حمایت" آنها توصیف کرد.

"زنان عزیز ما، شما به لطف حساسیت، شفقت و سخاوت معنوی خود جهان را بهتر و مهربان تر می کنید. شما لطافت جذاب و قدرت درونی شگفت انگیز را با هم ترکیب می کنید."

با این حال، بر اساس گزارشی در 24 فوریه توسط خبرگزاری مستقل The Insider، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از سربازان روسی قبل از تهاجم مجبور به امضای قرارداد شده بودند. بی بی سی نتوانسته است به طور مستقل این ادعا را تأیید کند.


 

 


روز دوازدهم: آخرین تحولات جنگ (00:40) 8 مارس

 

اگر به تازگی به ما می‌پیوندید در اینجا خلاصه‌ای از آخرین تحولات در روز دوازدهم تهاجم روسیه به اوکراین آورده شده است:

 

اوکراین می گوید، شلیک نیروهای روسی همچنان مانع از تخلیه غیرنظامیان از شهرهای تحت محاصره شده است

گفته می‌شود که علیرغم پیشنهاد روسیه برای ایجاد مسیرهای امن برای فرار غیرنظامیان از کی‌یف، ماریوپل، سومی و خارکف، حملات همچنان ادامه دارد. اوکراین پس از اینکه مشخص شد بسیاری از مسیرها فقط غیرنظامیان را به روسیه یا متحدش بلاروس می‌برد، این پیشنهاد را "غیر اخلاقی" خواند.

ده‌ها هزار غیرنظامی همچنان بدون برق و با دسترسی اندک به غذا و آب در شهر بندری بزرگ ماریوپل به دام افتاده‌اند. دو تلاش برای تخلیه آن‌ها در آخر هفته پس از عدم تحقق آتش بس‌های برنامه ریزی شده با شکست مواجه شد

با وجود ادامه حملات مسلحانه روسیه، حدود 2000 نفر توانسته‌اند از ایرپین در شمال غرب پایتخت کی‌یف فرار کنند.

روسیه و اوکراین دور سوم مذاکرات صلح را برگزار کرده‌اند، اما گفته می‌شود که درباره آن توافق چندانی صورت نگرفته است. به گفته یکی از مذاکره‌کنندگان ارشد مسکو، دور چهارم مذاکرات قرار است فردا در بلاروس برگزار شود

کاخ سفید می‌گوید که ایالات متحده، فرانسه، آلمان و بریتانیا متعهد شده‌اند که به افزایش تحریم‌های روسیه برای تهاجم "غیرموجه" این کشور به اوکراین ادامه دهند.

رهبران غربی همچنین بر وابستگی کمتر به عرضه نفت روسیه در سراسر اروپا تاکید دارند. روسیه می‌گوید تحریم نفت روسیه "فاجعه بار" خواهد بود

قیمت نفت به دلیل بحران کنونی به بالاترین حد در 13 سال گذشته رسیده است

 


 

هنوز تصمیمی از سوی کاخ سفید درباره ممنوعیت واردات نفت روسیه گرفته نشده است (00:30) 8 مارس

 

 

کاخ سفید می گوید که در حال «بحث فعال» بر سر تعلیق واردات نفت روسیه است اما هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

آمریکا روزانه بیش از 500 هزار بشکه نفت خام از روسیه وارد می کند

این مقدار تنها حدود 8 درصد از کل واردات نفت آن را تشکیل می دهد، اما هرگونه تغییر در عرضه می تواند عواقب جدی از لحاظ اقتصادی برای آمریکایی ها داشته باشد.

قیمت نفت به بالاترین حد در 14 سال گذشته رسیده است، در حالی که قیمت بنزین نزدیک به رکورد ملی خود است.

جن ساکی، سخنگوی مطبوعاتی روز دوشنبه گفت که افزایش سطح قیمت ها "نتیجه مستقیم تهاجم به اوکراین" است، اما قیمت ها قبل از حمله نیز در سطح بالایی قرار داشتند.


 

روسیه: تحریم  نفت روسیه "فاجعه بار" خواهد بود (23:43) 7 مارس

 

رهبران غربی از جمله بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، بر وابستگی کمتر به عرضه نفت روسیه در سراسر اروپا تاکید دارند.

در پاسخ به این ادعا، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه می گوید که جایگزین کردن نفت روسیه به اروپا بیش از یک سال طول می کشد.

نواک می گوید تحریم نفت روسیه منجر به "عواقب فاجعه بار" برای بازار جهانی خواهد شد و می تواند قیمت ها را به بیش از 300 دلار در هر بشکه افزایش دهد. که این بیش از دو برابر قیمت فعلی است.

قیمت نفت خام برنت پس از رسیدن به 139.13 دلار در هر بشکه در اوایل روز دوشنبه، به حدود 125 دلار کاهش یافت.


 

آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا متعهد شدند که «تحریم ها علیه روسیه را افزایش دهند» (23:01) 7 مارس

 

کاخ سفید می‌گوید، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و متحدان او یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا عزم خود را برای افزایش شدت تحریم‌های روسیه برای تهاجم «غیرق‌العاده و غیرموجه» این کشور به اوکراین جزم کرده‌اند.

بایدن، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، اولاف شولز صدراعظم آلمان و بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه در یک تماس ویدیویی با یکدیگر صحبت کردند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: رهبران بر تعهد خود برای ادامه ارائه کمک های امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه به اوکراین تاکید کردند.


 

مدینسکی: انتظارات از مذاکرات با اوکراین محقق نشد (22:35) - 7 مارس

 

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر مدینسکی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده روسیه در پی نتایج دور سوم گفت: "بحث در جنبه های سیاسی و نظامی ادامه یافت، اما خوب پیش نمی رود. خیلی زود است که در مورد چیز مثبت صحبت کنیم. ما با مجموعه وسیعی از اسناد وارد شدیم، موافقت‌نامه‌ها، پروژه‌ها و پیشنهادات خاصی را اتخاذ کردیم، به این امید که امروز حداقل بتوانیم پروتکلی را در مورد برخی از مواردی که به نظر می‌رسد در اصل روی آن توافق کرده‌ایم امضا کنیم اما طرف اوکراینی همه این اسناد را برای مطالعه به خانه برد، آنها نتوانستند چیزی را در محل امضا کنند".
همانطور که دستیار رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، تماس ها ادامه خواهند داشت. وی ابراز امیدواری کرد که طرفین بتوانند در دفعات بعدی "گامی اساسی تر به جلو" بردارند.

 


خبر فوری: زلنسکی روز سه شنبه در مجلس عوام بریتانیا سخنرانی خواهد کرد (22:30) - 7 مارس

 

رئیس مجلس عوام به تازگی اعلام کرده است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز سه شنبه در پارلمان بریتانیا سخنرانی خواهد کرد.

سخنرانی آنلاین در ساعت 1700 GMT انجام می شود.

 


مذاکرات اوکراین و روسیه با پیشرفت اندکی پایان یافت (22:00) - 7 مارس

 

دور سوم مذاکرات اوکراین و روسیه به پایان رسید.

یکی از مشاوران دفتر رئیس جمهور اوکراین گفت: پیشرفت "مثبت و البته کوچک" در زمینه تدارکات کریدورهای بشردوستانه وجود دارد. و خبرگزاری رویترز به نقل از یک مذاکره کننده اوکراینی گفت هیچ توافقی که به طور قابل توجهی اوضاع را بهبود بخشد، حاصل نشده است.

در اظهاراتی که از تلویزیون روسیه پخش شد، یکی از دستیاران کرملین گفت که مذاکرات در بلاروس "به انتظارات ما برآورده نشد".

هر دو طرف می گویند مذاکرات ادامه خواهد یافت.

 

اخبار روسیه و اوکراین

 


اتحادیه اروپا پذیرش اوکراین، گرجستان و مولداوی را بررسی می کند (21:20) - 7 مارس

 

درخواست های عضویت در اتحادیه اروپا از اوکراین، گرجستان و مولداوی قرار است توسط کمیسیون اروپا بررسی شود.

تصمیم برای بررسی درخواست‌ها، اتخاذ شده توسط سفرای اتحادیه اروپا، باید توسط شورای اروپا امضا شود - اما این به عنوان یک تشریفات رویه توصیف می‌شود.

نمایندگان دائمی کشورهای عضو در نشستی امروز در مورد درخواست های دریافتی در هفته گذشته بحث کردند و موافقت کردند که کمیسیون را برای ارائه نظر در مورد هر کدام دعوت کنند.

با این حال ممکن است مدتی طول بکشد - آماده شدن نظر کمیسیون می تواند تا 18 ماه طول بکشد. و در صورت موفقیت، فرآیند پیوستن به اتحادیه اروپا معمولاً سالها طول می کشد.

 


برخورد ون به سفارت روسیه در دوبلین  (09:08) - 7 مارس

 

یک مرد پس از برخورد یک ون بزرگ از دروازه های سفارت روسیه در دوبلین دستگیر شد.

مشخص است که کسی آسیب ندیده است.

با این حال، پلیس پایتخت ایرلند می گوید که در حال بررسی این حادثه به عنوان آسیب جنایی است. جاده های نزدیک سفارت موقتا بسته است.

شبکه تلویزیونی ایرلندی RTE این ویدئو را در توییتر منتشر کرد:

 

جنگ روسیه و اوکراین

 


لویو در نقطه شکست (19:40) - 7 مارس

 

 

شهردار این شهر روز دوشنبه گفت که شهر لویو در غرب اوکراین به حداکثر ظرفیت خود برای کمک به پناهجویان آواره در اثر تهاجم روسیه رسیده است.

از آغاز تهاجم، صدها هزار آواره به شهر لویو سرازیر شده اند و فشار زیادی بر منابع شهر وارد کرده اند.

شهردار آندری سادووی گفت که در حال حاضر حدود 200000 نفر در Lviv اقامت دارند و حدود 50000 نفر هر روز از ایستگاه عبور می کنند.

آقای سادووی گفت: "ما درک می کنیم که موج دیگری وجود خواهد داشت." وی از سازمان های بین المللی بشردوستانه خواست تا کمک های خود را به این شهر افزایش دهند.

صبح دوشنبه، ویکتوریا کریستنکو، یکی از مقامات شورای شهر، به بی بی سی گفت که تمام تخت های سرپناه موقت شهر پر شده است و او از مشاغل محلی خواست تا ویترین مغازه ها و واحدهای انبار خود را برای پذیرش مردم باز کنند.

ایستگاه مرکزی لویو به نقطه عبور مردمی تبدیل شده است که از مکان‌هایی در سرتاسر اوکراین فرار می‌کنند - به ویژه شهرهای به شدت بمباران شده خارکف، ماریوپل و چرنیهف و پایتخت کیف.

 


کانادا 10 نفر را تحریم می کند (19:10) - 7 مارس

 

کانادا تحریم های جدیدی را علیه 10 فرد "همدست" در "تهاجم غیرموجه" به اوکراین اعلام کرده است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا می گوید که این 10 نفر شامل «مقامات ارشد دولتی سابق و فعلی، الیگارش ها و حامیان رهبری روسیه» هستند.

وی که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیران بریتانیا و هلند صحبت می کرد، افزود که این افراد از فهرستی انتخاب شده اند که توسط الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون زندانی روسیه تهیه شده است.

 


بریتانیا 175 میلیون پوند بیشتر از اوکراین حمایت می کند (19:54) - 7 مارس

 

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در یک کنفرانس مطبوعاتی در کنار همتای کانادایی جاستین ترودو و نخست وزیر هلند مارک روته صحبت کرده است.

او می گوید که بریتانیا 175 میلیون پوند به اوکراین کمک خواهد کرد و گفت که کل تعهدات انگلیس را به 400 میلیون پوند می رساند.

 


آغاز دور سوم مذاکرات روسیه و اوکراین (19:05) - 7 مارس

 

سومین دور مذاکره هیات های روسی و اوکراینی در استان برست بلاروس شروع شد.

به گزارش اسپوتنیک سفارت روسیه در مینسک اطلاع داد که دور سوم مذاکرات مسکو و کی یف در استان برست بلاروس شروع شده است.

ساختار هیات روسی و اوکراینی تغییری نکرده است.
گفتنی است، روسیه بامداد روز پنجشنبه ۲۴ فوریه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین هدف آن را "حمایت از افرادی که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی یف قرار گرفته اند" نامید.

به گفته وی، برای این منظور، برنامه ریزی شده است که "غیر نازی سازی و غیرنظامی سازی اوکراین" انجام شود، تا همه جنایتکاران جنگی که مسئول "جنایت های خونین علیه غیرنظامیان" در دونباس هستند، به دست عدالت سپرده شوند.

به گفته وزارت دفاع فدراسیون روسیه، نیروهای مسلح فقط به زیرساخت های نظامی و نیروهای اوکراینی حمله می کنند، هیچ چیز جمعیت غیرنظامی را تهدید نمی کند. با حمایت نیروهای مسلح فدراسیون روسیه، گروه های نظامی جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در حال توسعه یک حمله هستند.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد: صحبتی از اشغال اوکراین نیست. صبح روز دوشنبه بیش از ۱.۱ هزار شی مورد اصابت قرار گرفت: فرودگاه ها، پست های فرماندهی، ایستگاه های رادار و غیره. قلمرو اطراف نیروگاه های هسته ای چرنوبیل و زاپروژیه (در حال فعالیت) تحت کنترل در آمد. در این میان هشت سال بعد، کانال کریمه شمالی رفع انسداد شد و کار برای بازگرداندن آب به کریمه در حال انجام است.

 


اطلاعیه سفارت ایران در کی‌یف درباره مشمولان ایرانی مقیم اوکراین (19:00) - 7 مارس

 

سفارت ایران در اوکراین در اطلاعیه ای از اعطای مجوز تردد به دانشجویان و مشمولان غایب و غیر غایب ایرانی مقیم این کشور به ایران خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کی یف طی اطلاعیه ای اعلام کرد؛ به آگاهی می‌رساند با پی‌گیری‌های‌ وزارت امور خارجه و مساعدت ستاد کل نیروهای مسلح، مجوز تردد به کشور به دانشجویان و مشمولین غایب و غیرغایب ایرانی مقیم اوکراین اعطا شده است.

در راستای هماهنگی با مراجع ذی‌صلاح جهت صدور اجازه خروج، ضروری است دانشجویان ومشمولین غایبی که از اوکراین به داخل کشور مراجعت می‌نمایند نسبت به ارسال مدارک زیر شامل؛ " -نام و نام خانوادگی، تصویر گذرنامه، تصویر کارت اقامت معتبر، مدت اقامت در اوکراین و شماره ملی" را به نشانی الکترونیک‌ 721@mfa.gov.ir اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه اقدام نمایند.

 


فن درلاین: اروپا در حال آماده کردن تحریم‌های جدید علیه روسیه است (18:50) - 7 مارس

 

جنگ در اوکراین در حالی دوازدهمین روز خود را پشت سر می‌گذارد که با پیشرفت تحولات در میدان نبرد و تاکید مسکو بر دستیابی به اهداف تعیین شده، امید‌ها برای یافتن راه‌حل دیپلماتیک این بحران روز به روز کم‌رنگ‌تر می‌شود.

تلاش جامعه بین‌الملل برای ایجاد یک دالان امن جهت خروج غیرنظیامان از مناطق تحت محاصره، بمباران مناطق مسکونی و وخامت وضعیت انسانی، نگرانی‌ها نسبت به ادامه بحران را تشدید کرده است.

هشدار برخی کشورها و نیز نهاد‌های حقوقی نسبت به نقض کنوانسیون‌های بین‌المللی و انجام «جنایات جنگی» درجریان تهاجم نظامی ارتش روسیه به خاک اوکراین به نگرانی‌های موجود افزوده است.

آخرین تحولات و خبر‌های مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در روز دوشنبه هفتم مارس ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

 


اتحادیه اروپا از صحبت درباره تحریم های انرژی اجتناب می کند (17:23)- 7 مارس

 

کاتیا آدلر - ویراستار اروپا

 با توجه به کندی معمول آنها برای یک اقدام مشترک، بحران اوکراین در حال حاضر اتحادیه اروپا را به سمت انقلاب‌های کوچک سوق داده است.

بروکسل از شر تابوهای قدیمی مانند ارسال سلاح به کشور جنگی و تحسین مجدد تسلیح آلمان پس از جنگ جهانی دوم خلاص شد.

اکنون مهمترین تابو که به عنوان امنیت انرژی شناخته می شود، به نظر می رسد که ممکن است در هم شکسته شود. خشونت روسیه علیه اوکراین فشار زیادی بر اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم های انرژی وارد می کند. این بلوک برای 40 درصد گاز طبیعی و یک چهارم واردات نفت خود به روسیه وابسته است.

ممکن است بپرسید که اگر سینه جنگ ولادیمیر پوتین هر روز از درآمدهای نفت و گاز پر شود، همه تحریم های مالی اتحادیه اروپا چه فایده ای دارد؟

بنابراین ما اینجا هستیم: زلنسکی، رئیس‌جمهور خستگی‌ناپذیر اوکراین و ایالات متحده، برای اعمال تحریم‌ها بر واردات نفت منتظر بروکسل هستند.

کشورهای شرقی اتحادیه اروپا، مانند کشور های بالتیک، به شدت موافق هستند. آنها بیشتر از هر جای دیگر در معرض تهدید روسیه احساس می کنند.

اما دیگر اعضای اتحادیه اروپا، مانند آلمان و ایتالیا، کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا، احساس می‌کنند که بیشتر در معرض خطر رشد شدید قیمت‌های انرژی هستند.

امانوئل ماکرون از فرانسه در آستانه انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور است. او همچنین از انجام حرکات نامطلوب در میان رانندگان و افرادی که نیاز به گرم کردن خانه های خود دارند، محتاط است.

بنابراین، تا امروز، اتحادیه اروپا از صحبت در مورد تحریم های انرژی اجتناب کرده است. در عوض، برنامه‌های زیادی برای  یافتن تامین‌کنندگان جایگزین و کار بر روی انرژی‌های تجدیدپذیر دارد، تا هر چه سریع‌تر اتکای انرژی به روسیه تمام شود.

اما تبدیل این آرزو به واقعیت زمان می برد - چیزی که اوکراین ندارد.

 


امروز و تا الان چه اتفاقی افتاده است؟  (17:10) - 7 مارس

 

اگر اکنون به ما پیوسته اید، در اینجا خلاصه‌ای از آخرین تحولات کلیدی در روز دوازدهم تهاجم روسیه به اوکراین ذکر شده است.

 • به گفته مقامات اوکراینی قرار است دور سوم مذاکرات از ساعت 16:00 به وقت کیف (14:00 GMT) بین مذاکره کنندگان اوکراینی و روسیه برگزار شود.
 • طرح جدید روسیه برای آتش‌بس موقت در اوکراین که به غیرنظامیان اجازه دسترسی به کریدورهای بشردوستانه خاص را می‌دهد مورد انتقاد قرار گرفته است - بریتانیا آن را «بی‌اعتقادی بدبینانه» و اوکراین آن را «غیر اخلاقی» توصیف کرد.
 • بر اساس پیشنهاد مسکو، به غیرنظامیانی که از کیف پایتخت اوکراین فرار می‌کنند، عبور امن به بلاروس متحد روسیه داده می‌شود، در حالی که افرادی که در خارکف هستند، یک راهرو خواهند داشت که تنها به روسیه منتهی می‌شود.
 • مسیرهای تخلیه از شهرهای محاصره شده ماریوپل و سومی به شهرهای دیگر اوکراین و روسیه منتهی خواهد شد.
 • اوکراین می گوید نیروهای روسی بیمارستان ها، مهدکودک ها و مدارس را هدف قرار می دهند - و غیرنظامیان در این حمله گرفتار شده اند. اما روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان را رد می کند و می گوید که در حال انجام یک "عملیات نظامی ویژه" علیه "ملی گرایان" و "نئونازی ها" اوکراینی است.
 • با افزایش قیمت نفت به 139 دلار در هر بشکه در حالی که قیمت عمده فروشی گاز برای تحویل در روز آینده بیش از دو برابر شد، قیمت بنزین رکورد دیگری را ثبت کرد. میانگین قیمت هر لیتر بنزین در بریتانیا برای اولین بار به 155p رسیدç این در حالی رخ داد که ایالات متحده به ممنوعیت خرید انرژی روسیه اشاره کرد، در حالی که به دنبال افزایش عرضه به سایر کشورها بود.
 • بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در حالی با نخست وزیران کانادا و هلند در لندن گفتگو می کند، زیرا قدرت های غربی برای توافق بر تحریم های بیشتر علیه روسیه آماده می شوند.
 • در میان بررسی دقیق سیاست بریتانیا در مورد پناهندگان اوکراینی، جانسون اصرار داشت که دولت در قبال افرادی که از کشور فرار می کنند "بسیار سخاوتمند" خواهد بود، اما بدون هیچ بازرسی اجازه ورود آنها را نخواهد داد.

 


کرملین از اوکراین خواست کریمه را به عنوان روسیه به رسمیت بشناسد (16:30) - 7 مارس

 

روسیه گفته است که اگر اوکراین شرایط روسیه را برآورده کند، می‌تواند «هر لحظه» عملیات را متوقف کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین می گوید اوکراین باید کریمه را به عنوان روسیه و دونتسک و لوهانسک را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت بشناسد.

علاوه بر این، پسکوف می گوید که اوکراین باید قانون اساسی خود را اصلاح کند و ادعای ورود به هر بلوکی (مثلاً ناتو) را رد کند.

او می افزاید که روسیه «غیر نظامی» کردن اوکراین را به انجام خواهد رساند و در صورت تحقق این شرایط، اقدام نظامی روسیه «در یک لحظه متوقف خواهد شد».

سخنگوی کرملین تاکید کرد که روسیه به دنبال ادعای ارضی بیشتر در مورد اوکراین نیست.

روسیه در مارس 2014 کریمه را تصرف و ضمیمه کرد و هفته‌ها بعد از جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین و مناطق دونتسک و لوهانسک حمایت کرد.

 


نخست وزیر امکان تسهیل درخواست ویزا برای اوکراینی ها را رد کرد (16:10) - 7 مارس

 

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، درخواست‌ها برای تسهیل شرایط ویزا برای اوکراینی‌هایی که از درگیری فرار می‌کنند را رد کرد.

او گفت که بریتانیا "کشوری بسیار سخاوتمند" است، اما می‌خواهد افرادی را که وارد می‌شوند کنترل کند.

نخست وزیر افزود: با توجه به اتفاقاتی که در اوکراین می گذرد، فکر می کنم معقول است که مطمئن شویم توانایی اولیه برای بررسی اینکه چه کسی وارد می شود را داریم.

 


خبر فوری:  وزیر امور خارجه روسیه با همتای اوکراینی خود دیدار می کند (15:07) - 7 مارس

 

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه قرار است روز پنجشنبه در آنتالیا ترکیه با دمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین دیدار کند.

این نشست در حالی برگزار می شود که روسیه به تهاجم خود به اوکراین ادامه می دهد.

اوکراین می‌گوید حملات موشکی به مناطق مسکونی در چندین شهر ادامه دارد و کیف پایتخت ممکن است با یک حمله همه جانبه روبرو شود.

 


مذاکرات بیشتر بین اوکراین و روسیه به زودی برگزار می شود (15:07) - 7 مارس

 

انتظار می‌رود دور سوم مذاکرات تا ساعاتی دیگر بین مذاکره‌کنندگان اوکراینی و روسیه برگزار شود.

به گفته مقامات اوکراینی، اکنون شنیده ایم که این مذاکرات قرار است در ساعت 16:00 به وقت کیف (14:00 GMT) آغاز شوند.

 


وزارت دفاع روسیه "عمداً ارتباطات اوکراین را هدف قرار می دهد". (14:45) - 7 مارس

 

وزارت دفاع بریتانیا گفته است که روسیه عمداً تأسیسات ارتباطی اوکراین را هدف قرار داده است.

در آخرین به‌روزرسانی اطلاعات دفاعی که منتشر شد، آمده است که مسکو "احتمالاً زیرساخت‌های ارتباطی اوکراین را هدف قرار داده است تا دسترسی شهروندان اوکراینی به اخبار و اطلاعات موثق را کاهش دهد".

پس از حمله مشابه هفته گذشته در کیف، گزارش‌هایی مبنی بر حمله به یک برج تلویزیونی در خارکف در روز یکشنبه منتشر شد.

وزارت دفاع گفت: «دسترسی به اینترنت اوکراین نیز به احتمال زیاد در نتیجه آسیب های جانبی ناشی از حملات روسیه به زیرساخت ها مختل شده است».

طی هفته گذشته، قطعی اینترنت در ماریوپول، سومی، کیف و خارکف گزارش شده است.

 


بلینکن - ایالات متحده و متحدانش برای مقابله با هر تهدیدی برای ناتو آماده هستند (14:10) - 7 مارس

 

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، که در یک دیدار رسمی در لیتوانی به سر می برد، می گوید که روسیه به دنبال "تضعیف دموکراسی لیتوانی و ایجاد قطبی شدن با حملات سایبری و اطلاعات نادرست" بوده است.

او همچنین می گوید که ایالات متحده و کشور میزبان او "در عزم ما برای ایستادن در کنار اوکراین متحد هستند"، در حالی که تهاجم روسیه به دوازدهمین روز درگیری خود می رسد.

او می‌گوید که ایالات متحده «دفاع مشترک ما» را تقویت می‌کند، بنابراین ایالات متحده و متحدانش آماده «برای مقابله با هر تهدیدی» - از جمله اعزام 7000 نیروی آمریکایی دیگر به اروپا، و جابجایی سایرین «برای تقویت جناح شرقی ناتو» هستند.

وزیر بلینکن بر تعهد "مقدس" ایالات متحده به ماده 5 ناتو - "حمله به یک عضو، حمله به همه است" - تاکید کرد: "ما از هر وجب از خاک ناتو دفاع خواهیم کرد."

 


برخی از کریدورهای بشردوستانه به بلاروس یا روسیه منتهی می شوند (10:50) - 7 مارس

 

همانطور که گزارش داده‌ایم، روسیه گفته است که کریدورهای بشردوستانه جدیدی را برای امکان تخلیه غیرنظامیان باز خواهد کرد.

مسیرهای تخلیه منتشر شده توسط خبرگزاری ریانووستی روسیه نشان می دهد که غیرنظامیان می توانند به روسیه و بلاروس بروند.

کریدور از کیف به بلاروس متحد روسیه منتهی خواهد شد و غیرنظامیان خارکف فقط یک کریدور منتهی به روسیه خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، راهروهای شهرهای ماریوپول و سومی هم به دیگر شهرهای اوکراین و هم به روسیه منتهی می شوند.

 


آخرین اخبار از آنچه در اوکراین اتفاق می افتد (10:30) - 7 مارس

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، این چیزی است که در چند ساعت گذشته اتفاق افتاده است:

به گفته طرف اوکراینی، روسیه می‌گوید روز دوشنبه کریدورهای بشردوستانه جدیدی را در چندین شهر اوکراین از جمله کیف پایتخت باز می‌کند تا به غیرنظامیان اجازه تخلیه داده شود - این چند روز پس از شکست تلاش‌های مشابه در ماریوپل پس از ادامه گلوله باران نیروهای روسی در طول ساعات آتش‌بس توافق شده صورت می‌گیرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، پس از حمله روسیه در روز یکشنبه در ایرپین که جوان یک خانواده را کشت، روسیه را به قتل غیرنظامیان متهم کرد.

مقامات دفاعی اوکراین مدعی هستند که نیروهایشان دوباره شهر چوهویو در شرق این کشور را تصرف کرده اند.

بار دیگر روسیه شهر بندری میکولایف در جنوب این کشور را گلوله باران کرد.

بریتانیا گفته است که ۱۰۰ میلیون دلار اضافی (۷۴ میلیون پوند) به اوکراین برای کمک به حفظ دولت در بحبوحه تهاجم روسیه می دهد.

پس از اعلام آمریکا اعلام کرد که با همپیمانان خود در باره یک تحریم احتمالی بین المللی علیه نفت و گاز روسیه همفکری می کند، قیمت نفت به بالاترین سطح از سال 2008 رسیده است.

 


Anonymous مدعی است که ایستگاه های تلویزیونی روسیه را هک کرده است (10:15) - 7 مارس

 

گروه هکری Anonymous ادعا می کند که برنامه های تلویزیون دولتی روسیه را برای نمایش فیلم جنگ در اوکراین هک کرده است.

در یک پست توییتری، Anonymous اعلام کرد که کانال هایی از جمله روسیه 24، کانال یک و مسکو 24، علاوه بر سرویس های پخش روسی Wink و Ivi را هک کرده است.

بی بی سی نتوانسته است به طور مستقل این ادعاها را تأیید کند.

در یک پست جداگانه، این گروه گفت که در "بزرگترین عملیات Anonymous که تا به حال انجام شده" درگیر است، و افزود که نگران است که برخی از دولت ها ممکن است آن را یک تهدید ببینند و برای بی اعتبار کردن آن عملیات هایی با پرچم دروغین انجام دهند.

Anonymous گفت: "وقتی قدرت های مختلف توجه خود را به سمت ما معطوف کردند، ما را به خاطر بسپارید، زیرا این اتفاق خواهد افتاد." "ما می توانیم جهان را به سمت بهتری تغییر دهیم. این همیشه ایده ما بوده است."

 


بنا بر گزارش‌ها، آمریکا از سعودی‌ها و ونزوئلایی‌ها درخواست افزایش تولید نفت کرده (09:40) - 7 مارس

 

گزارش ها حاکی از آن است که دولت آمریکا در حال بررسی سفر جو بایدن، رئیس جمهور این کشور به عربستان سعودی است تا از این پادشاهی بخواهد تولید نفت خود را تقویت کند.

Axios، یک خبرگزاری سیاسی ایالات متحده، گزارش می دهد که این سفر در بهار انجام می شود، زیرا کاخ سفید در تلاش برای رسیدگی به بحران انرژی جهانی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین است.

سخنگوی کاخ سفید، با این حال، گفت که هنوز چنین سفری اعلام نشده است و "بسیاری از این گمانه زنی های زودهنگام است".

گزارش ها حاکی از آن است که مقامات آمریکا و ونزوئلا در مورد کاهش تحریم های نفتی نیز گفتگو کرده اند. به گزارش نیویورک تایمز، تعدادی از قانونگذاران آمریکایی پیشنهاد کرده اند که نفت ونزوئلا می تواند جایگزین نفت روسیه شود.

ایالات متحده در حال حاضر برای 10 درصد از واردات نفت خام و فرآورده های نفتی خود به روسیه متکی است.

روز یکشنبه، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای گفت قانون‌گذاران آمریکایی در حال بررسی قوانین قوی برای منزوی کردن روسیه هستند، از جمله ممنوعیت کامل واردات نفت و محصولات انرژی روسیه به ایالات متحده.

بایدن سال گذشته خط لوله نفتی «کیستون ایکس ال» را که از کانادا به ایالات متحده می رفت به دلیل تغییرات آب و هوایی لغو کرد.

 


روسیه می‌گوید برای فرار غیرنظامیان آتش بس اعلام کرده!  (09:20) - 7 مارس

 

رسانه های دولتی روسیه گزارش دادند که روسیه روز دوشنبه کریدورهای بشردوستانه جدیدی را در چندین شهر اوکراین باز خواهد کرد تا غیرنظامیان بتوانند از آنجا خارج شوند.

به گفته وزارت دفاع روسیه، آتش‌بس از ساعت 10:00 به وقت مسکو (07:00 به وقت گرینویچ) برقرار خواهد شد و مسیرهای تخلیه در کیف پایتخت و همچنین خارکف، ماریوپل و سومی ایجاد شده است. همه این شهرها در حال حاضر تحت عملیات تهاجمی مهم روسیه قرار دارند.

مقامات اوکراین هنوز این موضوع را تایید نکرده اند.

در آخر هفته، دو تلاش برای باز کردن مسیری که به غیرنظامیان اجازه تخلیه از ماریوپل در جنوب شرق کشور را بدهد، با شکست مواجه شد.

مقامات اوکراین گفتند این به این دلیل است که روسیه به بمباران شهر در طول ساعات آتش بس توافق شده ادامه داد.

 


نیروهای اوکراینی مدعی هستند که Chuhuiv را دوباره تصرف کرده اند (08:56) - 7 مارس

 

مقامات دفاعی اوکراین مدعی هستند که نیروهای آنها دوباره شهر چوهویو در شرق این کشور را تصرف کرده اند.

در یک به‌روزرسانی عملیاتی که یکشنبه شب در فیس‌بوک منتشر شد، ستاد کل اوکراین اعلام کرد که نیروهای کی‌یف شهر را از نیروهای روسی تصرف کرده و در جریان نبرد خسارات سنگینی به نیروهای مسکو وارد کرده‌اند.

مقامات اوکراینی همچنین مدعی شدند که دو فرمانده بلندپایه روسی در جریان نبرد برای شهر که جمعیتی حدود 31000 نفر دارد، کشته شدند.

بی بی سی نمی تواند مستقلاً این ادعاها را تأیید کند.

چوهویو در یک مکان استراتژیک در حدود 23 مایلی دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکف، قرار دارد که بیش از یک هفته است که زیر گلوله باران شدید نیروهای روسی قرار دارد.

 


کره جنوبی مبادلات خود با بانک مرکزی روسیه را قطع کرد (08:54) - 7 مارس

 

کره جنوبی گفته است که مبادلات خود با بانک مرکزی روسیه را قطع خواهد کرد.

اعلامیه وزارت خارجه این کشور نشان‌دهنده آخرین اقدام سئول برای پیوستن به تلاش‌های کشورهای غربی برای اعمال تدابیر سخت‌گیرانه علیه مسکو به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین است.

ایالات متحده پیش از این تراکنش با بانک مرکزی روسیه، وزارت دارایی و صندوق های سرمایه دولتی روسیه را ممنوع کرده بود.

اتحادیه اروپا نیز اقدامات مشابهی را اعلام کرده است.

 


استرالیا به چین: تعهد خود را به صلح جهانی نشان دهید (08:00) - 7 مارس

 

نخست وزیر استرالیا به تازگی یک سخنرانی طولانی در سیاست خارجی در سیدنی ایراد کرده است که در آن به چین و واکنش آن تا کنون به تهاجم روسیه اشاره کرده است.

«جهان سخنان چین را در مورد تعهد این کشور به صلح جهانی و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی مدت‌هاست شنیده است.

اسکات موریسون گفت: این به چین بستگی دارد، در این نقطه از تاریخ، نشان دهد که اینها چیزی بیش از کلمات هستند.

او با اشاره به دیدار شی و پوتین در بازی‌های المپیک زمستانی، حمایت چین از صادرات گندم روسیه و زبان پکن که «تظاهر می‌کرد... حتی یک دلیل «مشروع» برای حمله روسیه به اوکراین است، گفت: نشانه‌های اولیه خوب نبودند. ”

هیچ کشوری به اندازه پیوستن چین به سایر کشورهای جهان در محکوم کردن تجاوز روسیه و اعمال تحریم‌های مشابه، بر روسیه تأثیری نخواهد داشت که تا کنون انجام نداده اند.»

روابط بین چین و استرالیا در سال‌های اخیر کاهش یافته است زیرا کانبرا نگرانی‌هایی را درباره مداخله ادعایی پکن در سیاست و امور داخلی ابراز کرده است - چیزی که چین آن را رد می‌کند.

دولت موریسون در ابراز نگرانی در مورد قدرت چین در منطقه هند و اقیانوس آرام صریح تر شده است. در نیمه اول سخنرانی خود، آقای موریسون هشدار داد که "قوس جدید خودکامگی به طور غریزی در راستای به چالش کشیدن و بازنشانی نظم جهانی افزایش می یابد".

وی با تاکید بر اینکه استرالیا با سایر کشورهای همفکر خود برای مجازات روسیه همکاری می کند، خاطرنشان کرد: این مهم است زیرا می دانیم که بازیگران قدرتمندی در منطقه ما وجود دارند که به دقت زیر نظر دارند و به دنبال نشانه هایی از ضعف و تفرقه در غرب هستند.

او از متحدان ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور به دلیل تحریم‌هایشان علیه روسیه تشکر کرد و آن را «شاهد خوش‌آمدگویی برای همبستگی بین‌المللی در منطقه ما» خواند.

واکنش چین به این بحران به دقت مورد بررسی قرار گرفته است.

پیش از این، رابین برانت خبرنگار بی‌بی‌سی در شانگهای از مقامات پرسیده بود که آیا می‌توانند اقدامات بیشتری برای توقف جنگ روسیه در اوکراین انجام دهند.

 


گلوله باران مجدد روسیه در میکولایف (07:54) - 7 مارس

 

گزارش هایی از گلوله باران مجدد روسیه در شهر بندری میکولایف در جنوب این کشور منتشر شده است.

مقامات شهر هنوز درباره این گزارش ها اظهار نظر نکرده اند، اما رسانه محلی "نیوز-ان" گفت که گلوله باران حدود ساعت 5:00 به وقت محلی (03:00 GMT) آغاز شده است.

و ویدئویی که توسط مایکل شویرتز، خبرنگار نیویورک تایمز ارسال شده است، که می توانید در زیر مشاهده کنید، به نظر می رسد که آسمان شب را با انفجارها روشن می کند.

شویرتز در توییتی نوشت که به نظر می رسد گلوله باران در حومه شرقی شهر متمرکز شده است.

حمله مجدد یک روز پس از آن صورت می گیرد که نیروهای اوکراینی حمله روسیه به شهر 476100 نفری را دفع کردند و فرودگاه محلی را بازپس گرفتند.

 

اخبار مهم جنگ روسیه و اوکراین

 


نفت به بالاترین حد 13 سال اخیر رسید (07:05) - 7 مارس

 

پس از اینکه آمریکا اعلام کرد در حال مذاکره درباره تحریم احتمالی عرضه روسیه با متحدانش است، قیمت نفت به بالاترین سطح از سال 2008 افزایش یافت.

نفت خام برنت - معیار جهانی نفت - در تجارت آسیا به بالای 139 دلار در هر بشکه رسید و به زیر 130 دلار کاهش یافت.

بازارهای انرژی در روزهای اخیر به دلیل ترس از عرضه ناشی از حمله روسیه به اوکراین متزلزل شده است.

مصرف کنندگان در حال حاضر تاثیر هزینه های انرژی بالاتر را با افزایش قیمت سوخت و قبوض خانوار احساس می کنند.

 


آخرین بروزرسانی ها از اوکراین - (07:00) - 7 مارس

 

اگر به تازگی به ما ملحق شده اید، این چیزی است که ممکن است با ورود روسیه به اوکراین به دوازدهمین روز خود باید بدانید:

 • مقامات دفاعی بریتانیا گفته‌اند که معتقدند نیروهای روسیه در 48 ساعت گذشته حداقل دستاوردهایی داشته‌اند، زیرا نیروهایش در تنگنای مقاومت شدید اوکراین و پشتیبانی ضعیف لجستیکی قرار گرفته‌اند.
 • اما فرماندهان اوکراینی هشدار داده‌اند که نیروهای روسیه در حال تجدید قوا و آماده‌سازی برای حمله همه جانبه به کیف پایتخت هستند.
 • مقامات می گویند که نیروهای مسکو به شدت شهرهای اطراف شهر را گلوله باران کرده و واحدهای تانک را با سوختی که از بلاروس برای آماده سازی برای حمله نقل مکان کرده بودند دوباره تامین می کنند.
 • در جنوب شرقی شهر ماریوپول، گلوله باران روسیه ده ها نفر را کشته است و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، به نیروهای مسکو هشدار داده است که نیروهایش هر سربازی را که مرتکب جنایات جنگی شود تا گور تعقیب خواهند کرد.
 • سناتور مارکو روبیو، بالاترین رتبه جمهوری خواه در کمیته اطلاعات سنا، روز یکشنبه به CNN گفت که تحمیل منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین تقریباً به معنای "شروع جنگ جهانی سوم" خواهد بود.
 • تحریم‌های اقتصادی همچنان اقتصاد مسکو را هدف قرار داده و نتفلیکس، امریکن اکسپرس، کی‌پی‌ام‌جی و پرایس واترهاوس کوپرز از جمله آخرین شرکت‌های بزرگی هستند که خدمات خود را در روسیه به حالت تعلیق درآورده‌اند.

 


طبق گزارش ها، ایالات متحده خط تلفن امن زلنسکی را به بایدن داده است (06:58) - 7 مارس

 

نیویورک تایمز گزارش می دهد که تیم های اطلاعاتی آمریکا در حال کار برای قطع حملات دیجیتالی و ارتباطات روسیه هستند.

بر اساس گزارش تایمز، پرسنل فرماندهی سایبری ایالات متحده مستقر در ایالات متحده و آلمان در حال ارائه اطلاعات از تصاویر ماهواره ای و رهگیری های الکترونیکی در عرض "یک یا دو ساعت" پس از جمع آوری به ارتش اوکراین هستند.

به گزارش تایمز، ایالات متحده همچنین تجهیزات ارتباطی رمزگذاری شده زلنسکی را به رئیس جمهور اوکراین ارائه کرده است که به او امکان می دهد با بایدن از یک خط امن تماس بگیرد. روز شنبه، زلنسکی یک تماس تلفنی 35 دقیقه ای با بایدن داشت.

روز پنجشنبه، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت که ایالات متحده در حال اشتراک گذاری اطلاعات با اوکراین «در زمان واقعی» است. جزئیات بیشتری ارائه نشد.

 


ضربۀ جنگ اوکراین به ترکیه؛ امیدها برای جذب حدود ۱۰ میلیون گردشگر روس و اوکراینی بر باد رفت - 7 مارس

 

وضعیت گردشگری ترکیه که با پشت سر گذاشتن دو سال کم‌رونق به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به‌تدریج رو به بهبودی بود، بار دیگر دچار چالشی جدی شده و این بار حمله روسیه به اوکراین عامل این بحران است.

حملات روسیه به خاک اوکراین باعث شد که بسیاری از روس‌ها و اکراینی‌ها که از عمده گردشگران مقاصد توریستی ترکیه محسوب می‌شوند، برنامه سفرشان را لغو کنند و با این کار زیان قابل توجهی برای فعالان این صنعت برجای بگذارند.

صنعت گردشگری ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی ترکیه را شامل می‌شود و با توجه به دو سال رکود در پی همه‌گیری ویروس کرونا، افت قابل توجه ارزش لیر و افزایش نرخ تورم در این کشور، امید بسیاری وجود داشت که با احیای تدریجی فعالیت‌ها در این صنعت، رونق به بازار کسب و کارهای خرد و کلان این کشور بازگردد.

آمارهای وزارت گردشگری ترکیه نیز حاکی از آن است که روس‌ها و اوکراینی‌ها بیش از یک چهارم گردشگرانی را تشکیل می‌دهند که سال گذشته وارد ترکیه شده‌ بودند و معمولاً نیز سواحل فیروزه‌ای مدیترانه و دریای اژه را برای گذراندن دوران تعطیلات انتخاب می‌کردند.

به گفتۀ حمید کوک از انجمن آژانس‌های مسافرتی ترکیه، تنها در سال گذشته میلادی حدود ۴.۵ میلیون گردشگر روس و دو میلیون گردشگر اوکراینی به ترکیه سفر کرده‌اند و این امیدواری وجود داشت که امسال شمار گردشگران روس به ۷ میلیون و گردشگران اوکراینی به ۲.۵ میلیون نفر برسد.

اما جنگ روسیه و اوکراین همه پیش‌بینی‌ها را به هم ریخت.

 


هشدار روسیه در ارائه فرودگاه های نظامی خارجی به کی یف (06:10) - 7 مارس

 

نماینده رسمی وزارت دفاع روسیه، اذعان کرد: روسیه ارائه فرودگاه های نظامی به کی‌یف را به عنوان دخالت در درگیری در نظر خواهد گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، سرلشکر ایگور کوناشنکوف نماینده رسمی وزارت دفاع روسیه گفت: استفاده از شبکه فرودگاهی کشورهای همسایه برای استقرار هوانوردی نظامی اوکراین و استفاده متعاقب آن علیه نیروهای مسلح روسیه را می توان به عنوان دخالت این کشورها در یک درگیری مسلحانه تلقی کرد.

کوناشنکوف تصریح کرد: عملاً تمام هواپیماهای آماده جنگ رژیم کی یف منهدم شده اند. در عین حال، ما به طور قابل اعتمادی از هواپیماهای جنگی اوکراینی که قبلاً به رومانی و سایر کشورهای مرزی پرواز می کردند آگاه هستیم. لطفا توجه داشته باشید که استفاده از شبکه فرودگاهی این کشورها برای استقرار نیروی هوایی نظامی اوکراین و استفاده بعدی علیه نیروهای مسلح روسیه می تواند به عنوان مشارکت این کشورها در یک درگیری مسلحانه تلقی شود.

 


اعلام آمادگی نیروهای ویژه انگلیس و آمریکا برای خروج زلنسکی از اوکراین (06:00) - 7 مارس

 

روزنامه انگلیسی سان می نویسد، نیروهای ویژه آمریکا و انگلیس آماده خارج کردن ولودیمیر زلنسکی از کشورش و انتقال به مکانی نامشخص هستند.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه سان در گزارشی می نویسد، نیروهای ویژه هوایی انگلیس موسوم به (SAS) و واحد ویژه نخبه وابسته به نیروی دریایی آمریکا آماده عملیات خارج کردن ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، هستند.

طبق نوشته روزنامه سان، در حال حاضر ۱۵۰ نیروی ویژه آمریکا و ۷۰ نیروی دیگر انگلیس و کسانی که قرار است در عملیات مشارکت کنند در پایگاه نظامی در لیتوانی هستند و با مشارکت ارتش اوکراین آموزش می‌بینند.

 


اوکراین می گوید روسیه برای حمله همه جانبه به کیف آماده می شود (05:15) - 7 مارس

 

اخبار مهم جنگ روسیه و اوکراین

 

مقامات دفاعی اوکراین هشدار داده اند که روسیه نیروهای خود را برای حمله همه جانبه به پایتخت کیف آماده می کند.

به‌روزرسانی ستاد کل ارتش اوکراین حاکی از آن است که نیروهای مسکو شروع به جمع‌آوری منابع برای حمله به شهر کرده‌اند و تانک‌ها و واحدهای پیاده‌نظام موتوری در حال پیشروی به سمت شهر مجاور «ایرپین» هستند تا زمینه‌سازی را فراهم کنند.

این به روز رسانی اضافه می کند که فرماندهان روسی به نیروهای خود سوخت ارسال شده از بلاروس را از طریق منطقه ممنوعه چرنوبیل تامین می کردند.

در جای دیگر، مقامات گزارش دادند که ارتش روسیه تلاش های خود را بر محاصره شهرهای شرقی خارکف، چرنیهف، سومی و شهر جنوبی میکولایف متمرکز کرده است.

 

 

 

 

 


اخبار  روز های قبل را اینجا مطالعه کنید

تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان