سهام و شاخص ها

بررسی بازارهای سهام اروپا - 23 آگوست 2022

نویسنده: سیامک تیموری

ﺳﻪشنبه, 01 شهریور 1401 تعداد کلمات: 562 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه تعداد بازدید: 539

بررسی بازارهای سهام اروپا - 23 آگوست 2022
سرفصل‌ها

بازارهای سهام اروپا روز سه‌شنبه پس از انتشار داده‌های کلیدی فعالیت‌های اقتصادی به شکلی متفاوت معامله شدند، اما با توجه به نگرانی‌ها از تورم فزاینده، افزایش قیمت بنزین و کندی رشد، روند کلی معاملات همچنان محتاطانه است.

تا ساعت 03:55 به وقت شرقی (07:55 به وقت گرینویچ)، شاخص DAX آلمان 0.4 درصد و شاخص CAC  فرانسه 0.2 درصد افزایش یافتند، در حالی که شاخص FTSE 100 بریتانیا 0.2 درصد کاهش یافت.

بررسی بازارهای سهام اروپا

داده‌های منتشر شده در اوایل سه‌شنبه نشان داد که دو اقتصاد بزرگ اروپا هر دو احتمالاً در ماه آگوست در نتیجه بحران انرژی منطقه با کاهش همراه بوده‌اند.

شاخص های ترکیبی مدیران خرید S&P برای آلمان و فرانسه به ترتیب به 47.6 و 49.8 کاهش یافت که هر دو زیر سطح 50 هستند که معمولاً رشد را از انقباض جدا می کند. S&P روز سه شنبه اعلام کرد که این پایین ترین رقم در 26 ماه گذشته برای آلمان و پایین ترین 18 ماه برای فرانسه بوده است.

با این حال، خبرهای خوبی وجود داشت، زیرا بخش تولید کلیدی آلمان بهتر از حد انتظار ظاهر شد و به لطف بهبود مشکلات زنجیره تامین و کاهش جزئی برخی از فشارهای قیمت نهاده، از 49.3 به 49.8 رسید و ترس از کاهش بیشتر را به چالش کشید.

با این وجود، احساسات کلی به دلیل تورم دو رقمی به شکلی ضعیف باقی می‌ماند و بانک مرکزی اروپا نیز شروع به تشدید سیاست‌های پولی خواهد کرد. این در حالی است که به سرعت به فصل زمستان نزدیک می‌شویم، زمستانی که با کمبود انرژی بسیاری از دولت ها را با چالش مواجه خواهد کرد.

قیمت بنچمارک گاز در اتحادیه اروپا در شبانه روز گذشته بار دیگر افزایش یافت زیرا آسیب به یک سیستم خط لوله کلیدی که نفت را از قزاقستان از طریق روسیه و به اروپا منتقل می کند، عرضه را مختل کرد.

این اتفاق پیش از توقف عرضه گازپروم غول انرژی روسیه از طریق خط لوله کلیدی نورد استریم در پایان ماه به دلیل کارهای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی نشده صورت می گیرد.

بوندس بانک در گزارش ماهانه خود در روز دوشنبه اعلام کرد که رکود اقتصادی در آلمان، بزرگترین اقتصاد منطقه یورو، به طور فزاینده ای محتمل است.

در اخبار شرکتی، سهام گروه BT پس از اعلام گروه مخابراتی مبنی بر اینکه پاتریک دراهی میلیاردر فرانسوی از سوی دولت بریتانیا اجازه خواهد داشت سهام خود را در شرکت حفظ کند، 2.5 درصد افزایش یافت.

تاثیر قیمت نفت بر سهام اروپایی

قیمت نفت روز سه شنبه پس از آنکه شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان سعودی اواخر دوشنبه گفت که سازمان کشورهای صادرکننده نفت آماده کاهش تولید برای اصلاح کاهش اخیر قیمت نفت هستند، افزایش یافت و اظهار داشت که بازار آتی عرضه فیزیکی بسیار محدود نفت خام را نادیده گرفته است.

این کارتل تمام کاهش‌های تولیدی را که در طول همه‌گیری ایجاد شده بود، در دوره‌ای از نوسانات شدید از زمان حمله روسیه به اوکراین که جریان‌های معمول را مختل کرد، معکوس کرده است.

تا ساعت 04:05 به وقت اروپا، معاملات آتی نفت خام آمریکا با 1.1 درصد افزایش به 91.28 دلار در هر بشکه معامله شد، در حالی که قرارداد برنت با 0.7 درصد افزایش به 97.14 دلار رسید. هر دو شاخص در ماه گذشته حدود 5 درصد کاهش یافته اند و هر بشکه بیش از 100 دلار معامله شده اند.

علاوه بر این، معاملات آتی طلا با 0.2 درصد افزایش به 1751.45 دلار در هر اونس رسید، در حالی که EUR/USD با 0.1 درصد کاهش در محدوده 0.9927 معامله شد.

منبع: Reuters
برچسب ها: اخبار اقتصادی
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان