دلار امریکا

تحلیل قیمت دلار - 23 آگوست 2022

نویسنده: لیلا مرادی

دوشنبه, 31 مرداد 1401 تعداد کلمات: 535 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه تعداد بازدید: 443

تحلیل قیمت دلار
سرفصل‌ها

دلار در روز سه‌شنبه در برابر جریان‌های   امن ثابت ماند، یورو به پایین‌ترین سطح خود در دو دهه اخیر کاهش یافت درحالیکه اروپا با نگرانی‌های عرضه انرژی و رشد اقتصادی گسترده‌تر مواجه است.

یورو شب گذشته به پایین‌ترین سطح خود از اواخر سال 2002 یعنی 0.9926 دلار رسید و آخرین بار به سختی بالاتر از 0.9941 دلار بود.

مقاومت دلار، کاهش یورو به پایین ترین سطح در دو دهه اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی 

روسیه در پایان ماه جاری عرضه گاز طبیعی به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم 1 را به مدت سه روز در پایان ماه متوقف خواهد کرد که آخرین یادآور وضعیت ناپایدار تامین انرژی این قاره است.

موج های گرما در این قاره قبلاً منابع انرژی را تحت فشار قرار داده است و نگرانی ها در مورد اینکه هرگونه اختلال در ماه های زمستان می تواند برای فعالیت های تجاری ویرانگر باشد، افزایش یافته است.

ری آتریل، رئیس استراتژی FX در بانک ملی استرالیا گفت:

"با توجه به حال و هوای فعلی، بدیهی است که نگرانی هایی وجود دارد که آیا این سه روز طول می کشد یا سه سال."

آیا واقعاً این فقط یک تعمیر و نگهداری سه روزه خواهد بود یا نمونه دیگری از تسلیح سازی عرضه گاز به اروپا است؟

  • پوند نیز شب گذشته به پایین ترین سطح 2.5 سال اخیر رسید و در معاملات آسیایی نزدیک به آن سطح در 1.17715 دلار کاهش یافت. ین ژاپن پس از رسیدن به پایین ترین سطح یک ماهه در 137.705 دلار، در 137.265 در هر دلار ثابت ماند.
  • در مقابل، دلار استرالیا و دلار نیوزلند نسبتا ثابت بودند، که Attrill NAB توجه بازار را به ضعف چشم انداز اروپا جلب کرد.
  • نکته اصلی مورد توجه سرمایه گذاران برای روز سه شنبه، قرائت سریع شاخص مدیران خرید (PMI) تولیدی در منطقه یورو و بریتانیا در اواخر روز خواهد بود، که وضوح بیشتری در مورد مسیر رشد برای اقتصادهای مربوطه ارائه می دهد.
  • سرمایه گذاران همچنین منتظر صورتجلسه آخرین نشست سیاست گذاری بانک مرکزی اروپا (ECB) در روز پنجشنبه هستند که احتمالاً با وجود اینکه این قاره با رکود رشد مواجه است، ظاهراً سختگیرانه به نظر می رسد.
  • آووسی با 0.28 درصد افزایش به 0.6898 دلار رسید، در حالی که کیوی نیز با 0.28 درصد افزایش به 0.6190 دلار رسید. 
  • در سایر نقاط آسیا، دلار در برابر یوان منطقه آزاد با قیمت 6.8652 معامله شد که فاصله چندانی با رکورد دو سال اخیر در 6.8752 در روز دوشنبه ندارد.
  • در برابر سبدی از ارزها، که یورو بیشترین فشار را متحمل است، شاخص دلار آمریکا در 108.9 ثابت ماند و تلاش کرد تا بالاترین سطح دو دهه اخیر را 109.29که در ژوئیه به 109.29 رسیده بود، بشکند.
  • یکی دیگر از دلایلی که سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاه دلار بوده‌اند، خطر بالای پیام سختگیرانه از سمپوزیوم جکسون هول فدرال رزرو است که توسط چندین مقام در هفته گذشته اعلام شد.

تحلیلگران ANZ گفتند:

اوراق قرضه ارزان فروخته شدند. این احتمالاً به دلیل پیش‌بینی این است که سخنرانی رئیس پاول در روز جمعه احتمالاً پیام‌های سختگیرانه را تکرار می‌کند.

بازدهی اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری حدود 4 واحد پایه در هفته افزایش یافته است و آخرین بار در 3.0165 درصد بود. بازده اوراق قرضه دو ساله خزانه داری با 5 واحد پایه افزایش به 3.3102 درصد رسید درحالیکه سرمایه گذاران با تورم و حالت چشم انداز فدرال رزرو باقی ماندند.

منبع: investing
برچسب ها: دلار امریکا
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان