آنچین

تحلیل آنچین رمزارزها، هفته ی 34 سال 2022

نویسنده: سحر جعفری

دوشنبه, 31 مرداد 1401 تعداد کلمات: 1921 مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه تعداد بازدید: 434

تحلیل آنچین
سرفصل‌ها

بازارهای بیت کوین اخیراً موجی از آسودگی کوتاه را تجربه کردند و قیمت ها برای 23 روز متوالی بالاتر از قیمت واقعی معامله شدند. با این حال، ضعف در فعالیت شبکه زیربنایی به‌عنوان یک هفته فروختن نشان داده شده است و قیمت‌ها بار دیگر به زیر این سطح پایه هزینه‌های کلیدی سقوط کردند.

سراب بازار خرس

 قیمت‌ها برای ۲۳ روز متوالی بالاتر از قیمت واقعی معامله شدند. با این حال، ضعف در فعالیت شبکه زیربنایی که در WoC 31 پوشش داده شده است، به صورت یک هفته فروختن ظاهر شده است.

قیمت واقعی در حال حاضر 21.7 هزار دلار معامله می شود، در حالی که قیمت های نقدی کمی کمتر از قیمت واقعی 21.3 هزار دلار است. در طول بازار نزولی 2018-2019، قیمت‌ها به مدت 140 روز زیر قیمت واقعی نوسان داشتند، که طول مدت بازار نزولی غالب 36 روزه را نسبتاً کوتاه می‌کند، و بنابراین ممکن است زمان انباشت بیشتری مورد نیاز باشد (همانطور که در WoC 28 بحث شد).

در این نسخه، ما ضعف اساسی را که منجر به فروش این هفته‌ها می‌شود، همراه با معیارهایی برای حمایت از بازیابی در مقیاس کلان بررسی خواهیم کرد.

🔔 هشدار: در سرتاسر ارائه می شوند تا به شناسایی سطوح معیاری کلیدی علاقه کمک کنند که ممکن است نشان دهنده تغییرات قابل توجهی در عملکرد بازار/شبکه ​​باشد. هر عضو Glassnode می تواند یک هشدار را مستقیماً از Glassnode Studio تنظیم کند.

 

 

غواصی در زیر آب

با توجه به قیمت واقعی که اکنون سربار است، دو مدل قیمت زنجیره ای اضافی به عنوان سطوح پشتیبانی بالقوه پایین تر از بازار قرار دارند. دلتا پرایس و قیمت متوازن مدل‌های زنجیره‌ای شناخته شده‌ای هستند که سابقه همگرایی با قیمت‌های اطراف چرخه را دارند.

دلتا پرایس (13760 دلار) یک مدل قیمت گذاری هیبریدی است که هم بر پایه فنی و هم بر روی زنجیره پایه گذاری شده است. به عنوان تفاوت بین قیمت های واقعی و میانگین تمام وقت محاسبه می شود. قیمت دلتا قبلاً فتیله های پایین بازارهای خرسی را گرفته بود.

قیمت متوازن (17,180 دلار 🔵) نشان دهنده تفاوت بین قیمت واقعی و قیمت انتقالی (قیمت وزن شده در روز سکه) است. این می تواند به عنوان شکلی از مدل "ارزش منصفانه" در نظر گرفته شود که تفاوت بین آنچه پرداخت شده (مبنای هزینه) و آنچه که هزینه شده است (انتقال شده) را نشان می دهد.
نمودار زیر شباهت‌های بین ساختار بازار فعلی و مرحله تشکیل پایین در سال‌های 2018-2019 را نشان می‌دهد.

 

 

فرصتی برای توزیع

در ابتدا، امتیاز انباشت روند توسط گروه را بررسی خواهیم کرد تا بینش دقیقی از رفتار انباشت/توزیع همه شرکت‌کنندگان بازار به تفکیک اندازه کیف پول ارائه کنیم. با بزرگنمایی بهبود اخیر از پایین محلی در اواسط ژوئن، می‌توانیم دو مرحله متمایز را مشاهده کنیم:

  • فاز A: بعد از سقوط به زیر 20 هزار دلار، میگوها (<1 بیت کوین) و نهنگ ها (بیش از 10 هزار بیت کوین، به استثنای صرافی ها و ماینرها) انباشته کننده خالص بودند، در حالی که سایر کلاس های سرمایه گذاری یک رژیم متعادل را نشان دادند.
  • فاز B 🔴: پس از احیای اولیه قیمت واقعی، همه گروه‌ها از فرصت استفاده کردند و سکه‌های خود را توزیع کردند. جالب توجه است که شتاب تجمع قوی مداوم میگوها (<1 BTC) نیز در این مرحله ضعیف شده است.

بنابراین، افزایش اخیر قیمت باعث ایجاد مرحله توزیع در سراسر جهان شد و فشار فروش را به بازار اضافه کرد.

 

 

پیگیری تقاضا از طریق فعالیت شبکه

  • با پیروی از اصول عرضه-تقاضا، زمانی که طرف عرضه با تقاضای جدید و فعالیت شبکه رو به رشد متعادل نباشد، پایداری افزایش بازار نزولی قابل نقد است.
  • تعداد آدرس‌های جدید منحصربه‌فردی که برای اولین بار ظاهر می‌شوند، ابزاری مؤثر برای سنجش فعالیت در شبکه است. به دلیل نوسانات روزانه در فعالیت، قدر مطلق آدرس‌های جدید در هر روز می‌تواند اطلاعاتی نداشته باشد. با این حال، روند ورود آدرس های جدید به بازار می تواند سیگنال قوی برای فعالیت شبکه ارائه دهد. بنابراین، ما میانگین ماهانه آدرس‌های جدید را با میانگین سالانه مقایسه می‌کنیم تا بر تغییرات نسبی در احساسات غالب تاکید کنیم و به شناسایی جزر و مد برای فعالیت شبکه کمک کنیم.
  • تأیید بازار خرس 🔴: در کنار کاهش قیمت ها از ATH آوریل 2021، DMA 30 آدرس جدید به شدت به زیر 365 DMA سقوط کرد. این تأیید می کند که فاز بازار نزولی احتمالاً از طریق لنز فعالیت شبکه مؤثر است.
  • تأیید تقاضای جدید: پس از یک مرحله طولانی ادغام بازار، افزایش ناگهانی 30 DMA به بالای 365 DMA برای آدرس‌های جدید، از لحاظ تاریخی نشانه امیدوارکننده‌ای از ورود تقاضای جدید به بازار است.
  • بررسی جهش قیمت لحظه ای اخیر بالاتر از قیمت واقعی نشان می دهد که میانگین ماهانه آدرس های جدید هنوز کمتر از میانگین سالانه است. این الگو را می توان تاییدی بر تقاضای کم در بازار در نظر گرفت.

🔔هشدار: آدرس‌های جدید (30 SMA) که به بالای 924 هزار تومان (365 SMA) می‌رسند، نشان‌دهنده افزایش فعالیت‌های زنجیره‌ای هستند که نشان‌دهنده قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا است.

 

 

با بررسی بیشتر در سمت تقاضا، درآمد ماینر از هزینه ها امکان ارزیابی رقابت پذیری فضای بلوک را فراهم می کند. این را می توان اندازه گیری ازدحام شبکه و تقاضا برای گنجاندن در بلوک بعدی در نظر گرفت.

  • تقاضای کم 🔴: مراحل اولیه تحقق بازار نزولی اغلب با تبخیر هزینه ها از درآمد استخراج همزمان است. در اینجا، محدوده معمولی 2.5٪ تا 5٪ به عنوان یک آستانه تاریخی بین تقاضای بالا و پایین در بازار عمل کرده است.
  • تقاضای بالا: در مقابل، ورودی پایدار بالاتر از محدوده 2.5٪ -5.0٪ ذکر شده را می توان نشانه سازنده ای برای ارزیابی موج جدید تقاضا در نظر گرفت.
  • ساختار فعلی این متریک سطح پایین اما افزایش قابل توجه تقاضا برای فضای بلوک را نشان می دهد. علیرغم سادگی، اندازه گیری حرکت هزینه های پرداخت شده برای کل ارزش تسویه شده یک شاخص کلان روشنگر برای ارزیابی پویایی پیچیده افزایش تقاضای شبکه است.

🔔هشدار: درصد درآمد ماینرها از کارمزدها (30 SMA) به بالای 2.5 درصد می رسد که نشان دهنده افزایش فعالیت آنچین است که نشان دهنده قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا است.

 

 

حضور سرمایه گذاران خرد در شبکه را می توان با تحلیل روند بلندمدت تراکنش های کوچک سنجید. نمودار زیر میانگین متحرک 90 بعدی حجم کل تراکنش ها را با ارزش دلار کمتر از 10 هزار دلار نشان می دهد.

با فرض اینکه معاملات کوچک عمدتاً به سرمایه گذاران خرد نسبت داده می شود، میانگین هموار سه ماهه این معیار می تواند برای ردیابی احساسات غالب بازار استفاده شود. فازهای صعودی طولانی مدت برای سرمایه گذاران خرد جذاب است و دوره های نزولی کمتر است، بنابراین می توان از روند حجم معاملات کوچک برای سنجش جو بازار استفاده کرد.

جالب اینجاست که حرکت مثبت اخیر به سمت 24.4 هزار دلار با هیچ تغییری در حجم نقل و انتقالات خرده‌فروشی یا تقاضا همراه نبود. این الگو تأیید بیشتری بر ضعف اساسی این افزایش بازار می‌افزاید.

 

 

با نگاهی به مجموع ورودی‌ها و خروجی‌های انباشته شده به همه صرافی‌ها (ارزش دلار)، می‌توانیم همبستگی مشابهی را بین رفتار چرخه‌ای قیمت بیت‌کوین و جریان‌های ورودی مبادلات دلاری و خروجی‌ها استخراج کنیم. جریان های مبادلاتی اکنون به پایین ترین حد چند ساله کاهش یافته و به سطوح اواخر سال 2020 بازگشته است. مشابه حجم سرمایه‌گذاران خرده‌فروش، این نشان می‌دهد که فقدان عمومی علاقه سفته‌بازی در دارایی همچنان ادامه دارد.

 

 

برای ایجاد یک شاخص صریح بر اساس این ارتباط بین جریان‌های مبادله و احساسات گسترده‌تر بازار، معیار جدیدی به نام چندگانه جریان مبادله تعریف کردیم. این معیار برابر است با نسبت بین میانگین جریان مبادله ماهانه و میانگین سالانه آن.

جریان های مبادله ای به عنوان میانگین حجم ورودی و خروجی دلار مربوط به همه مبادلات تعریف می شود (یعنی ورودی ها + جریان های خروجی تقسیم بر 2).

چندگانه Exchange Flow را می توان به عنوان یک سطح آستانه استفاده کرد که می تواند برای ترسیم مراحل اولیه 🔴 و مراحل بعدی بازار نزولی استفاده شود. در توافق با نمودارهای قبلاً مورد بحث، بازگشت قیمت اخیر از پایین ژوئن 2022 با هجوم قابل توجهی از دلالان به بازار همراه نبود.

بنابراین، با توجه به مشاهدات بالا، به نظر می‌رسد که افزایش قیمت اخیر از منظر آنچین دارای محتوای کمی بوده است و بنابراین ضعفی را که ما در اصل در WoC 31 برجسته کردیم تأیید می‌کند.

 

 

اعتماد کوتاه مدت دارندگان

نظارت بر تقاضا و فعالیت شبکه با تأکید بر سرمایه‌گذاران خرد و سفته‌بازان می‌تواند بینشی در مورد نقشه‌برداری مراحل گرگ و میش بازار نزولی ارائه دهد. با این حال، برای تکمیل این پازل، ما با ارزیابی اعتماد کوتاه مدت دارندگان پایان خواهیم داد.

ساختار بازار فعلی شبیه الگوهای تشکیل پایین گذشته است، همانطور که در گزارش هفته On-Chain 29 مورد بحث قرار گرفت. به طور کلی، پس از یک مرحله انباشت طولانی مدت، هر حرکت مثبت قیمت تمایل به تقویت اعتماد سرمایه گذاران کوتاه مدت با مبنای هزینه تقریباً معادل ارزش بازار دارد.

در راستای این امر، یک روند صعودی پایدار معمولاً با دو تغییر کلان همراه است:

کاهش زیان تحقق یافته زیرا تمام فروشندگان باقی مانده از بازار خسته شده اند.
سودهایی که توسط دارندگان کوتاه مدت محقق می شود زیرا تقاضای جدید فشار سمت فروش را جذب می کند.
کاهش زیان تحقق یافته

بررسی بازار نزولی 2018-2019 نشان می‌دهد که در مراحل نهایی شکل‌گیری پایین، سود/زیان خالص تحقق یافته (90DMA) به تدریج به حالت خنثی بازگشته است، زیرا فروشندگان نهایی از بازار خسته شده‌اند.

ما از سود/زیان خالص واقعی (90DMA) استفاده می‌کنیم و به دنبال کاهش ساختاری در تحقق زیان خالص هستیم. اگر بیشتر ادامه پیدا کند، این الگو به سمت تحقق سود خالص می رود که بازار به راحتی می تواند آن را جذب کند. تمایل فعلی به تحقق زیان خالص، آسیب پذیری قیمت را در برابر هر نیروی منفی در بازار نشان می دهد.

🔔هشدار: درصد درآمد ماینر از کارمزدها (30 SMA) که به بالای صفر برسد، نشان دهنده افزایش در فعالیت آنچین است که نشان دهنده قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا است.

 

 

جذب سود

با نگاهی به SOPR دارندگان کوتاه‌مدت (90DMA)، می‌توانیم نسبت قیمت‌های فروش سرمایه‌گذاران را نسبت به قیمت‌های خرید مشاهده کنیم. سطح آستانه مهم در این معیار، تقاطع 1.0 است، با شکست بالاتر نشان دهنده بازگشت به هزینه های سودآور است.

به دنبال تسلیم شدن از ATH نوامبر، دارندگان کوتاه‌مدت (خریداران برتر) متحمل ضررهای سنگینی شدند که باعث افت شدید Short-Term Holders SOPR (90DMA) به زیر 1 شد.

این مرحله معمولاً با یک دوره اعتقاد کم دنبال می‌شود، که در آن مقدار سربه سر 1 به عنوان مقاومت بالای سر عمل می‌کند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران کاملاً مایل به فروش بر اساس قیمت تمام شده خود هستند تا به سادگی پول خود را پس بگیرند.

در نهایت، پس از انباشت کف کافی، شکست پایدار بالای 1.0 اغلب تأیید می‌کند که سرمایه جدید در بازار جریان دارد و سود کسب شده توسط دارندگان کوتاه‌مدت را جذب می‌کند.

🔔هشدار: شکستن STH-SOPR (90 SMA) به بالای 1.0 نشان دهنده افزایش سودآوری در زنجیره است و قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا را نشان می دهد.

 

 

جذب سود

با نگاهی به SOPR دارندگان کوتاه‌مدت (90DMA)، می‌توانیم نسبت قیمت‌های فروش سرمایه‌گذاران را نسبت به قیمت‌های خرید مشاهده کنیم. سطح آستانه مهم در این معیار، تقاطع 1.0 است، با شکست بالاتر نشان دهنده بازگشت به هزینه های سودآور است.

به دنبال تسلیم شدن از ATH نوامبر، دارندگان کوتاه‌مدت (خریداران برتر) متحمل ضررهای سنگینی شدند که باعث افت شدید Short-Term Holders SOPR (90DMA) به زیر 1 شد.

این مرحله معمولاً با یک دوره اعتقاد کم دنبال می‌شود، که در آن مقدار سربه سر 1 به عنوان مقاومت بالای سر عمل می‌کند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران کاملاً مایل به فروش بر اساس قیمت تمام شده خود هستند تا به سادگی پول خود را پس بگیرند.

در نهایت، پس از انباشت کف کافی، شکست پایدار بالای 1.0 اغلب تأیید می‌کند که سرمایه جدید در بازار جریان دارد و سود کسب شده توسط دارندگان کوتاه‌مدت را جذب می‌کند.

🔔 هشدار: شکستن STH-SOPR (90 SMA) به بالای 1.0 نشان دهنده افزایش سودآوری در زنجیره است و قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا را نشان می دهد.

 

منبع: insights.glassnode
برچسب ها: تحلیل آنچین
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان