اقتصادی

سیتی پیش بینی می کند که تورم بریتانیا در اوایل سال 2023 به 18 درصد برسد

نویسنده: سیامک تیموری

دوشنبه, 31 مرداد 1401 تعداد کلمات: 303 مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه تعداد بازدید: 589

سیتی پیش بینی می کند که تورم بریتانیا در اوایل سال 2023 به 18 درصد برسد
سرفصل‌ها

یک اقتصاددان مطرح در بانک آمریکایی سیتی در روز دوشنبه ادعا که تورم قیمت مصرف کننده بریتانیا در اوایل سال 2023 به 18 درصد می رسد (9 برابر هدف بانک انگلستان). او پیش بینی خود را با توجه به آخرین جهش قیمت انرژی ممکن است بار دیگر افزایش دهد.

بنجامین نابارو در یادداشتی خطاب به مشتریان گفت: اکنون سوال این است که چه سیاستی ممکن است برای جبران تأثیر بر تورم و اقتصاد واقعی انجام شود.

تورم قیمت مصرف کننده آخرین بار در سال 1976 بالای 18 درصد بود.

نابارو گفت که نامزد پیشتاز نخست‌وزیری بعدی بریتانیا، لیز تراس، احتمالاً اقداماتی را برای حمایت از خانواده‌ها ارائه می‌دهد که تأثیر محدودی بر تورم اصلی داشته باشد.

در این یادداشت آمده است:

با توجه به اینکه تورم اکنون به اوج خود بسیار بالاتر از پیش‌بینی 13 درصدی بانک مرکزی انگلیس در ماه اوت می‌رسد، کمیته سیاست پولی این بانک احتمالاً به این نتیجه می‌رسد که خطرات تورم پایدارتر تشدید شده است.

نابارو افزود:

این به معنای ورود سریع نرخ‌ها به قلمرو محدودکننده است.

اگر نشانه‌هایی از تورم نهفته‌تر ظاهر شود، ما فکر می‌کنیم که نرخ بانکی 6 تا 7 درصد برای تحت کنترل درآوردن پویایی تورم مورد نیاز خواهد بود. هرچند در حال حاضر، ما همچنان فکر می‌کنیم که شواهدی برای چنین اثراتی محدود است و افزایش بیکاری همچنان بیشتر است. لذا، اجازه دهید کمیته سیاست پولی (MPC) در اواخر سال سیاست های سختگیرانه خود را متوقف کند.

بانک مرکزی انگلستان در اوایل این ماه یک افزایش نادر نیم درصدی نرخ بهره را اعلام کرد و سرمایه گذاران انتظار حرکت بزرگ دیگری را داشتند که کمیته سیاست پولی اعلامیه سیاست پولی برنامه ریزی شده بعدی خود را در 15 سپتامبر اعلام کرد.

نابارو گفت که انتظار دارد شاخص قیمت خرده فروشی بریتانیا - که برای تعیین بازده اوراق قرضه مرتبط با تورم استفاده می شود - به بیش از 20 درصد برسد.

منبع: Reuters
برچسب ها: اخبار اقتصادی
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان