اخبار رمزارز ها

آیا Web3 قابل هک است؟ آیا اینترنت غیرمتمرکز امن تر است؟

نویسنده: سحر جعفری

یکشنبه, 30 مرداد 1401 تعداد کلمات: 493 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه تعداد بازدید: 549

Web3
سرفصل‌ها
  • امنیت به‌عنوان یکی از حیاتی‌ترین ویژگی‌ها به شمار می‌رود، زیرا در دنیایی که مبتنی بر وب 3 هستند، ابزارها و برنامه‌های میزبانی شده از طریق بلاک چین به جریان اصلی تبدیل می‌شوند.
  • Web3 به عنوان یک راه حل مبتنی بر بلاک چین در وضعیت فعلی اینترنت به وجود آمد. با این حال، به عنوان یک فناوری نوپا، از فرضیات بحث در مورد  قابلیت های واقعی Web3 و نقش آن در زندگی روزمره ما را آزار می دهد.
  • با توجه به وعده اینترنت غیرمتمرکز با استفاده از بلاک چین های عمومی، انتقال کامل به Web3 مستلزم بررسی دقیق چندین عامل است. از همه چیز، امنیت به عنوان یکی از حیاتی‌ترین ویژگی‌ها به شمار می‌رود، زیرا در دنیایی که مبتنی بر Web3 هستند، ابزارها و برنامه‌های کاربردی میزبانی شده روی بلاک چین‌ها به جریان اصلی تبدیل می‌شوند.

آسیب پذیری های قرارداد هوشمند

در حالی که بلاک چین‌هایی که برنامه‌های Web3 را میزبانی می‌کنند از گروگان گرفتن مهاجمان غیرقابل نفوذ استفاده می کنند، هکرها آسیب‌پذیری‌های قراردادهای هوشمند پروژه را هدف قرار می‌دهند. حملات قراردادهای هوشمند به پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) افزایش یافته است و مطالعه اخیر نشان می‌دهد که تنها در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ تقریباً ۱.۶ میلیارد دلار ارزهای دیجیتال به سرقت رفته است.

اگرچه DeFi زیرمجموعه ای از طیف Web3 است، اما نشان دهنده بزرگترین آسیب پذیری در اکوسیستم است. در نتیجه، کارآفرینان Web3 باید بودجه بازاریابی خود را به سمت توسعه سیستم اصلی هدایت کنند.

همانطور که در طول سال مشاهده می‌شود، آسیب‌پذیری‌هایی که به هکرها اجازه می‌دهد مقادیر زیادی از دارایی‌ها را تخلیه کنند، منجر به زیان‌های دائمی برای سرمایه‌گذاران می‌شود و ممکن است باعث فروپاشی غیرمستقیم اکوسیستم‌های مرتبط شود.

تهدیدات داخلی

علاوه بر هک های خارجی، بازیگران بد درون سیستم ممکن است پروژه و سرمایه گذاران آن را فریب دهند. برای جلوگیری از حملات داخلی، مکانیسم‌های ایمن با دسترسی ضعیف به کارکنان مورد نیاز است.

در 14 اوت، بازارساز خودکار معاملات و نقدینگی (AMM) Velodrome Finance 350,000 دلار از یکی از اعضای تیم خود به نام Gabagool بازپس گرفت. یکی از کیف پول های گران قیمت Velodrome 350,000 دلار تخلیه شد. تحقیقات داخلی بعدی هویت مهاجم را فاش کرد و به شرکت اجازه داد کل غارت را بازیابی کند.

تقویت وب 3

بیش از شش ماه بازار نزولی همراه با هک‌های بی‌شمار، سرمایه‌گذاران کریپتو را وادار کرده است تا سرمایه‌گذاری‌های خود را با اکوسیستم‌هایی که ایمنی را منعکس می‌کنند، تنظیم کنند. در نتیجه، از کارآفرینان Web3 انتظار می رود اقداماتی را انجام دهند که موفقیت بلندمدت پیشنهادات آنها را تضمین کند.

  • یکی از راه‌های به حداقل رساندن خطرات حمله، اجرای طرح‌های پاداش باگ است. پاداش‌های باگ، هکرهای کلاه سفید را جذب می‌کنند، که سعی می‌کنند آسیب‌پذیری‌ها را از دیدگاه هکرها شناسایی کنند. توسعه دهندگان برای یافتن و رفع اشکالات معتبر در سیستم پاداش مالی دریافت می کنند.
  • علاوه بر این، کارآفرینان باید کیف پول‌های چند علامتی را برای ذخیره وجوه راه‌اندازی کنند و از کنترل متمرکز بر کیف پول‌ها اجتناب کنند. چنین اقداماتی، هنگامی که در سراسر سیستم اجرا می شوند، منعکس کننده تمرکززدایی و عایق بیشتر در برابر حملات سازمان یافته هستند.
منبع: cointelegraph
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان