هفتگی

پنج نکته‌ای که در بازار های مالی در هفته پیش رو باید بدانید

نویسنده: سیامک تیموری

یکشنبه, 30 مرداد 1401 تعداد کلمات: 952 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه تعداد بازدید: 355

محرک های این هفته بازارهای مالی - 21 آگوست 2022
سرفصل‌ها

در هفته پیش رو، سرمایه گذاران بر سخنرانی جروم پاول، رئیس بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) در کنفرانس سالانه بانک مرکزی در جکسون هول برای بینش در مورد مسیر آینده نرخ های بهره تمرکز خواهند کرد. این سخنرانی می‌تواند بازارها را متزلزل کند، زیرا رشد بازارهای سهام ایالات متحده در حال حاضر نشانه‌هایی از کند شدن را نشان می‌دهد.

داده های اقتصادی ایالات متحده در کانون توجه قرار خواهند گرفت زیرا نگرانی ها در مورد چشم انداز رکود اقتصادی همچنان ادامه دارد. در همین حال، انتظار می‌رود داده‌های مربوط به شاخص مدیران خرید (PMI) خارج از منطقه یورو و بریتانیا حاکی از کاهش بیشتر در فعالیت‌های تجاری باشد. در اینجا نکاتی در خصوص بازارهای مالی در آغاز هفته پیش رو وجود دارد که اطلاع از آن‌ها برای سرمایه‌گذاران ضروری است.

جکسون هول

سرمایه‌گذاران مشتاقانه منتظر سخنرانی جی پاول در جکسون هول در روز جمعه خواهند بود تا پاسخ‌های احتمالی در مورد اینکه نرخ‌های بهره آمریکا تا چه حد ممکن است بالا برود را دریافت کنند.

فدرال رزرو از ماه مارس به منظور مبارزه با تورمی که به بالاترین حد خود در چهار دهه اخیر رسیده است، نرخ بهره را 225 واحد افزایش داده است.

سیاستگذاران فدرال رزرو مجدداً تاکید کرده اند که هنوز راهی برای مبارزه با تورم وجود دارد و انتظارات مربوط به اوج تورم روایتی است که به تقویت سهام کمک کرده است.

صورتجلسه هفته گذشته فدرال رزرو نشان داد که اندازه افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر هنوز در جریان است. با این حال سیاستگذاران احساس می کردند که تاکنون شواهد کمی مبنی بر کاهش فشارهای تورمی وجود دارد.

پاول احتمالاً به سرمایه گذاران یادآوری می کند که پیش از  نشست سپتامبر، یک گزارش در خصوص تورم و یک گزارش در خصوص نرخ اشتغال ارائه خواهد شد. لذا مقامات هنوز زمان دارند تا در خصوص میزان افزایش نرخ های بهره تصمیم بگیرند.

داده های ایالات متحده

تقویم اقتصادی هفته آینده ارقام ماه ژوئیه در مورد درآمد و هزینه های شخصی را نشان می دهد که شامل شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای تورم است.

در 12 ماه منتهی به ژوئن، شاخص تورمی مخارج مصرف کننده (PCE) 6.8 درصد افزایش یافت. این بزرگترین افزایش از ژانویه 1982 تاکنون بوده است.

سایر داده ها شامل ارقام مربوط به بازنگری در تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم است که در ابتدا کاهش 0.9 درصدی را نشان داد.

همچنین گزارش هایی در مورد سفارشات کالاهای بادوام، ارقام مطالبات اولیه بیکاری و داده های مربوط به شاخص مدیران خرید (PMI) در ماه ژوئیه ارائه خواهد شد. در همین حال، داده‌های مربوط به فروش خانه‌های جدید، بازار مسکن خنک‌کننده را بیشتر روشن می‌کند.

سهام

بازارهای سهام ایالات متحده از ابتدای نیمه دوم سال به دلیل افزایش درآمدهای شرکتی قوی تر از حد انتظار افزایش یافته است و امیدوار است که اقتصاد بتواند از رکود جلوگیری کند حتی اگر فدرال رزرو برای مهار تورم اقدام به افزایش نرخ های بهره کند.

علیرغم هشدارهای سیاستگذاران فدرال رزرو مبنی بر اینکه انتظارات برای اوج گرفتن تورم و به اصطلاح چرخش معکوس از سوی بانک مرکزی ممکن است زودرس باشد، بازارها رشد کرده اند.

اما نشانه هایی وجود دارد که روند رو به رشد بازارهای سهام در بدو شروع هفته ممکن است پس از کاهش سه شاخص اصلی وال استریت در هفته گذشته کند شود. شاخص S&P 500 حدود 1.2 درصد سقوط کرد و نزدک 2.6 درصد افت کرد و هر دو یک رگه 4 هفته ای از رشد را پشت سر گذاشت. داوجونز نیز در این هفته حدود 0.2 درصد از ارزش خود را از دست داد.

استراتژیست های نرخ ING در یادداشتی به مشتریان گفتند: «وقتی فعالان بازار شروع به بازگشت از تعطیلات خود می کنند و به گذشته نگاه می کنند... متوجه خواهند شد که بانک های مرکزی هنوز تا رسیدن به اهداف خود برای مهار تورم فاصله دارند.

این به معنای ادامه کشمکش بین کاهش انتظارات بانک مرکزی و ترس از رکود است.

شاخص مدیران خرید منطقه یورو

منطقه یورو قرار است در روز سه‌شنبه، داده‌های مروبط به شاخص مدیران خرید را برای ماه اوت منتشر کند. این پس از کاهش شاخص PMI ترکیبی ژوئیه به زیر 50 صورت خواهد گرفت که نشان‌دهنده انقباض در فعالیت‌های تجاری است و از نزدیک توسط تحلیلگران تحت نظر قرار خواهد گرفت. انتظار می رود با افزایش قیمت انرژی در منطقه یورو، قرائت های مروبط به این شاخص دوباره بدتر شود.

این بلوک قرار است اواخر روز سه‌شنبه داده‌های مربوط به اعتماد مصرف‌کننده را برای اوت منتشر کند، که انتظار می‌رود پس از سقوط به پایین‌ترین حد تاریخ در ماه ژوئیه، به پایین‌ترین حد خود برسد.

ناظران بازار همچنین به سخنرانی نشست ماه ژوئیه بانک مرکزی اروپا در روز پنج‌شنبه نگاه می‌کنند تا ببینند چه میزان افزایش نرخ در ماه سپتامبر انتظار می‌رود. این پس از آن صورت می‌گیرد که مقامات در ماه گذشته نرخ‌ها را 0.5 درصد افزایش دادند و در نشست آتی خود بدون تعهد به میزان افزایش نرخ‌ها صحبت ها را به پایان رساندند.

شاخص مدیران خرید انگلستان

بریتانیا قرار است اطلاعات مروبط به شاخص مدیران خرید را در روز سه‌شنبه منتشر کند که پس از هشدار بانک مرکزی انگلیس در اوایل ماه جاری مبنی بر رکود 15 ماهه از پایان سال جاری میلادی، به دقت تحت نظر قرار خواهد گرفت.

تورم در بریتانیا در ماه ژوئیه به 10.1 درصد رسید که بالاترین نرخ از فوریه 1982 است و برخی از اقتصاددانان انتظار دارند که در سه ماهه اول سال آینده به دلیل افزایش هزینه های انرژی و غذا به 15 درصد برسد.

داده های هفته گذشته نشان داد که دستمزدها به مراتب از رشد قیمت عقب مانده است و اعتماد مصرف کننده به پایین ترین حد خود رسیده است.

بانک مرکزی اروپا از ماه دسامبر تاکنون شش بار نرخ بهره را افزایش داده است که به عنوان مانعی برای رشد عمل می کند، اما نشانه هایی از افزایش فشارهای تورمی، اقتصاددانان را بر آن داشته تا پیش بینی های خود را برای افزایش بیشتر نرخ ها افزایش دهند.

منبع: investing
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان