طلا

چشم انداز بازار انرژی و فلزات گرانبها – 21 آگوست 2022

نویسنده: سیامک تیموری

یکشنبه, 30 مرداد 1401 تعداد کلمات: 1872 مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه تعداد بازدید: 471

چشم انداز بازار انرژی و فلزات گرانبها – 21 آگوست 2022
سرفصل‌ها

قبل از بسته شدن بازارهای معاملاتی در روز نباید تحلیل‌های منتشر شده درباره روند حرکتی نفت را نادیده گرفت. زیرا هر خبر یا تحلیلی که منتشر می‌شود گویای یک اتفاق مهم است که شاید 30 دقیقه قبل رخ داده است.  اگر به طور مثال، مطالب مربوط به احیای توافق هسته‌ای ایران با امریکا خریداران بالقوه نفتی را در اوایل هفته حیرت‌زده کرد، اما طولی نکشید که خبرهای دیگر اهمیت آن را از بین برد.

هرکسی که به اندازه کافی خبرهای مربوط به ایران را دنبال کرده باشد، می‌داند که مذاکرات هسته‌ای پیچیدگی های زیادی دارد که ممکن است بسیاری از تحلیلگران را سردرگم کند. به گفته منابع آگاه، در این پیشنهاد مقرر شده است بلافاصله پس از امضای توافق، تحریم‌های 17 بانک ایرانی و 150 موسسه اقتصادی لغو شود.

روند حرکتی نفت

لغو فوری تحریم ها چیزی است که ایران از زمان آغاز مذاکراتش با دولت بایدن در 20 ماه پیش خواستار آن بوده است.

پاسخ کاخ سفید تاکنون تقریباً یکسان بوده است:

«غنی‌سازی اورانیوم خود را به 5 درصد برسانید و ثابت کنید که بمب هسته‌ای نمی‌سازید. بعد از آن درباره تحریم ها صحبت می کنیم».

با این حال، اکنون ایالات متحده پیشنهاد به اصطلاح متن نهایی اتحادیه اروپا برای برقراری مجدد توافق هسته ای 2015 بین ایران و شش قدرت جهانی را "تأیید" کرده است. منابع آگاه از توافق پیشنهادی به الجزیره گفتند که قرارداد جدید در چهار مرحله در دو دوره 60 روزه انجام خواهد شد.

آزادسازی تحریم‌ها برای ایران شامل آزادسازی میلیاردها دلار از وجوه مسدود شده و صادرات نفت ایران در ازای کاهش برنامه هسته‌ای این کشور است.

این یکی دیگر از تحولات مهم در مورد ایران است.

تخمین زده می‌شود که حدود 12 تا 14 میلیون بشکه نفت خام ایران در بنادر چین نگهداری شود و در انتظار مجوز آمریکا برای استفاده تجاری باشد. این نفت پیش از اعمال مجدد تحریم‌های ترامپ علیه ایران به چین ارسال شده بود. چین نفت خام را در «ذخیره‌های اوراق قرضه» نگه می‌دارد، به این معنی که نفت از گمرک چین ترخیص نشده و استفاده نمی‌شود، بنابراین هنوز تحریم‌ها را نقض نکرده است.

حدود 7 میلیارد دلار سرمایه ایران در بانک های کره جنوبی تحت تحریم های اعمال شده توسط واشنگتن گیر کرده است. پیش از این گزارش شده بود که این امکان در ازای آزادی زندانیان غربی در ایران وجود دارد. البته، معلوم نیست که آیا این توافق هنوز پابرجاست یا خیر، چراکه خیلی ها معتقدند که این قضیه به طور کلی کنسل شده باشد.

اگر مورد دوم درست باشد، چرا ایالات متحده به یک باره تغییر موضع داده است؟ آیا ایران امتیاز وسوسه کننده ای به طرف آمریکایی داده است؟

این می تواند با یک تیتر انفجاری تر، که توسط CNN منتشر می شود، مرتبط باشد.

به گفته این خبرگزاری، ایران از درخواست خود مبنی بر خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی امریکا، صرفنظر کرده است. این خواسته، مانند لغو فوری تحریم‌ها، یکی از مواضع ایران بوده است که بازگرداندن توافق هسته‌ای 2015 را تاکنون متوقف کرده بود.

یکی از مقامات دولت بایدن به سی ان ان گفت:

«در نسخه فعلی متن نامی از سپاه پاسداران دیده نمی شود. این مقام افزود، بنابراین اگر به توافق نزدیک‌تر هستیم، به همین دلیل است».

به گفته اد مویا، اگر نفت ایران به سرعت به بازار بازگردد این پتانسیل برای ایران وجود دارد که روزانه حدود 1.3 میلیون بشکه در روز به بازار عرضه کند. این امر می تواند وزن متناسبی بر قیمت نفت خام در ماه های آینده داشته باشد.

مویا گفت: «ما قبلاً شاهد شکست مذاکرات بوده‌ایم. آنچه که این بار کمی متفاوت است این است که به نظر می رسد ایرانی ها مایل به بحث در مورد شرایط جدید هستند. اگر توافق هسته ای ایران احیا شود، این امر می تواند قیمت نفت را به پایین ترین سطح یعنی 80 دلار برساند.

بنابراین، چه چیزی قیمت نفت خام را بالا نگه می دارد؟ کاهش تولید اوپک؟ دبیر کل سازمان کشورهای صادرکننده نفت در اوایل این هفته اشاره کرد که ممکن است کاهش تولید نفت در راه باشد.

اوپک پلاس در سال گذشته از زمان کاهش تولید از ماه مه 2020 در پی شیوع ویروس کرونا که تقاضا برای نفت را کاهش داد، تولید خود را افزایش داده است.

در حالی که افزایش تولید امسال در ابتدا به دلیل حمله روسیه به اوکراین بود، اوپک پلاس اخیرا آسیب پذیرتر شده است زیرا رکود بازار از ماه مه به طور مداوم قیمت ها را پایین آورده است.

قیمت نفت خام در روز پنجشنبه به دلیل گمانه زنی ها درباره کاهش قریب الوقوع تولید اوپک تقریباً 4 درصد افزایش یافت. اما این رالی خیلی دوام نیافت زیرا شاخص دلار روز بعد به بالاترین رقم پنج هفته اخیر 108.14 رسید و ریسک پذیری در نفت و سایر کالاها را کاهش داد.

جان کیلداف، یگی از شریکان صندوق تامین انرژی نیویورک Again Capital گفت:

طی چهار سال گذشته از زمان اعمال تحریم ها علیه ایران، اوپک در تلاش برای یافتن استراتژی مناسب برای مقابله با بازگشت نهایی بشکه های ایران به بازار بوده است. به نظر می‌رسد کاهش تولید یک اقدام طبیعی برای اوپک باشد، اما اگر بشکه‌های ایران تعادل را به بازار برگرداند همه چیز می تواند به نفع خریداران نفتی باشد.  با این حال، پس از ورود ایران به بازار نفت چه کسی در میان اوپک میزان تولید خود را کاهش خواهد داد؟ مساله این است؟ عربستان سعودی؟ روسیه؟ چه کسی سهم بازار خود را رها خواهد کرد؟»

احیای توافق هسته ای ایران می تواند رقابت بیشتری را در میان اعضای اوپک برای سهم بازار ایجاد کند. با بازگشت ایران به بازار نفت خام، سیاست تولید اوپک، آنطور که ما می شناسیم، ممکن است شاهد یک تغییر اساسی باشد.

یک نظریه این است که تک تک اعضای اتحاد ممکن است برای رقابت با ایران، بسته به مقدار نفتی که تهران به بازار می آورد، نرخ تولید خود را بیشتر کنند. در اوج سال‌های غیرتحریم، ایران در یک مقطع روزانه 4 میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد، هرچند ظرفیت آن در حال حاضر به احتمال زیاد 2 میلیون بشکه است.

تئوری دیگر این است که سعودی ها یک شاخه زیتون را به رقیب دیرینه خود ایران پیشنهاد می کنند و جمهوری اسلامی را متقاعد می کنند که به اوپک پلاس بپیوندد تا بازار را با تولید مسئولانه متعادل کند. این ایده در اوایل فوریه توسط اوپک به عنوان ابزاری برای جلوگیری از رقابت شدید بر سر سهم بازار پس از پایان تحریم‌های ایران مطرح شد.

از زمان همه‌گیری، سعودی‌ها با دقت زیادی کاهش تولید و افزایش تولید را تاکنون در اوپک توزیع کرده‌اند. اما اگر ایران بازگشتی مشروع به بازار داشته باشد، احتمالاً در هیچ گونه از سیاست های کاهش تولید اوپک شرکت نخواهد کرد. صحبت هایی در مورد درخواست اوپک از ایران برای انطباق آن با مبارزات بقیه در این گروه وجود دارد. با این حال، من گمان می‌کنم که دشمنی سرسخت بین ایرانی‌ها و سعودی‌ها در عوض غالب شود.»

چشم انداز بازار نفت

قیمت وست تگزاس اینترمدیت (WTI)، بنچمارک نفت خام آمریکا، روز جمعه پس از آن که به طور رسمی در محدوده 90.88 دلار قرار گرفت، با کمی کاهش به 89.97 دلار رسید.

بالاترین سطح برای وست تگزاس 92.08 دلار بود که اگر حفظ شود، یعنی به طور میانگین 1.7 درصد در روز افزایش یافته است. در عوض، افزایش اندک در پایان معاملات هفته نیز باعث شد که معیار ایالات متحده 1.3 درصد در هفته کاهش یابد.

برنت، شاخص جهانی نفت خام معامله شده در لندن، روز جمعه پس از پایان جلسه رسمی در محدوده 96.09 دلار معامله شد. برنت پیش از آن با 13 سنت افزایش به 96.72 رسیده بود.

بالاترین سطح معاملات برنت 97 دلار و 84 سنت بود که در صورت تثبیت آن، شاخص نفت خام جهانی 1.3 درصد در روز افزایش پیدا می کرد. در طول هفته، برنت 1.5 درصد کاهش داشت.

نفت: تحلیل تکنیکال وست تگزاس

سونیل کومار دیکسیت (Sunil Kumar Dixit) از SKCharting.com گفت، اگر روند صعودی نفت وست تگزاس معکوس شود و فروش تمام عیار در هفته‌های آتی آغاز شود، می‌تواند به 77 دلار برسد.

دیکسیت گفت: «در هفته پیش رو، وسصت تگزاس با چالش هایی از ناحیه تلاقی میانگین متحرک نمایی 50 هفته ای 92.80 دلار و متحرک نمایی 5 هفته ای 93.70 دلار مواجه است. اگر این منطقه با موفقیت شکسته شود، می توانیم آزمایش سریع سطح 50 درصد فیبوناچی 96.47 دلار را مشاهده کنیم. این منطقه اصلاحی فیبوناچی 50٪ و 61.8٪ اغلب برای معکوس کردن روند کوتاه مدت کار می کند.

دیکسیت افزود که شتاب قوی بالای 96.47 دلار می تواند سناریویی را ایجاد کند که در آن نفت در کوتاه مدت به سمت 104.50 دلار بازگشت کند. شکست در شکست پایدار بالاتر یا رد شدن از 93.70 تا 96.47 دلار ممکن است وست تگزاس را در معرض باند بولینگر متوسط ​​ماهانه 80.90 دلار و میانگین متحرک ساده 100 هفته ای 77 دلار قرار دهد که سطح فیبوناچی 78.6٪ را اندازه می گیرد."

طلا: چشم انداز بازار

قیمت طلا در طول هفته گذشته تقریباً 3 درصد سقوط کرد زیرا داده‌های متفاوت سؤالاتی را در مورد اینکه آیا رکود اقتصادی نوپای ایالات متحده عمیق‌تر می‌شود یا دلار دوباره افزایش می‌یابد ذهن تحلیلگران را مشغول کرده بود. چرا که بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) روند افزایش نرخ بهره را تسریع می بخشد و ممکن است نرخ ها را از 75 واحد پایه بالاتر ببرد.

قرارداد آتی طلا در کامکس نیویورک در دسامبر، پس از پایان جلسه رسمی به 1762.90 دلار در هر اونس رسید. طلا پیشتر با 8.30 دلار یا 0.5 درصد کاهش به محدوده 1,760.30 رسیده بود. قیمت قراداد آتی طلای دسامبر در طول هفته، تقریباً 53 دلار یا 2.9 درصد کاهش یافت.

قیمت نقدی شمش، که بیشتر از معاملات آتی توسط برخی از معامله گران دنبال می شود، معامله نهایی 1747.06 دلار را انجام داد که 11.39 دلار یا 0.7 درصد کاهش داشت.

تا هفته گذشته، یک دوره چهار هفته‌ای، هم معاملات آتی طلا در COMEX نیویورک و هم قیمت نقدی شمش را نشان می‌داد که در مقایسه با پایین‌ترین قیمت 21 ژوئیه که حدود 1680 دلار بود، حدود 120 دلار یا 7 درصد افزایش داشت. با این حال، فلز زرد در 10 آگوست به سطح 1825 دلار رسید.

اما کاهش قیمت برای طلا آغاز شده است. سوال این است که چقدر می تواند پایین تر بیاید. با کمال تعجب، هم سیگنال‌های نمودار و هم دیدگاه‌های تحلیل‌گران بنیادی نشان می‌دهند که قیمت ها خیلی پایین‌تر نخواهند آمد.

این به دلیل پویایی تورم است که با داده های قوی تر ایالات متحده که در هفته گذشته در حال ظهور بوده است، گره خورده است. همه گفته‌ها حاکی از آن است که طلا به‌عنوان محافظی در برابر تورم برای برخی از جدی‌ترین سرمایه‌گذاران باقی می‌ماند، اگرچه از زمان رسیدن به بالاترین رکورد 2100 دلاری در آگوست 2020، نتوانسته است واقعاً به این صورت‌حساب عمل کند.

طلا: چشم انداز قیمت

دیکسیت از SKCharting گفت که اگر حرکت نزولی آن متوقف نشود، اصلاح طلا می تواند تا 1708 دلار افزایش یابد.

قیمت طلا بخاطر فروش شدید و یک طرفه در پنج روز متوالی به میزان 62 دلار افت پیدا کرد. شکست به زیر سطح 1729 دلار باعث اصلاح عمیق تر و آزمایش مجدد 1708 دلار می شود.

توجه ...

این مقاله صرفا به منظور افزایش اطلاعات عمومی سرمایه‌گذاران پیرامون بازارهای مالی منتشر شده است. از این رو، نباید از آن به عنوان توصیه سرمایه‌گذاری یا راه حلی برای خرید یا فروش اوراق بهادار استفاده کرد؛ چراکه اغلب تحلیل‌ها شخصی هستند و نظرات توسط نویسندگان نگارش شده‌اند. از آنجایی که معاملات اهرمی ریسک بالایی دارند و برای همه مناسب نیستند، توصیه پرو اسکیلز به شما این است که مراقب هیجانات خود هنگام سرمایه‌گذاری باشید. در غیر این صورت ممکن است تمام وجوه سپرده شده خود را از دست بدهید.

منبع: investing
برچسب ها: طلا نفت
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان