آنچین

تحلیل آنچین رمزارزها، هفته ی 33 سال 2022

نویسنده: سحر جعفری

دوشنبه, 24 مرداد 1401 تعداد کلمات: 2008 مدت زمان مطالعه: 11 دقیقه تعداد بازدید: 543

تحلیل آنچین
سرفصل‌ها

بررسی روند بلوغ سکه ها

در طی رویداد تسلیم اخیر، بیت کوین از دست‌های ضعیف‌تر به دست‌هایی که در پایین‌ترین حد خود قرار می‌گیرند مهاجرت کرد. در این نسخه، ما بررسی می‌کنیم که چگونه می‌توانیم مهاجرت اعتقاد را با استفاده از سن سکه ارزیابی کنیم.

بازار بیت کوین به افزایش اخیر خود در ارتباط با سایر دارایی های ریسکی با توجه به کاهش نرخ تورم ادامه می دهد. قیمت بیت کوین همچنان در محدوده ای تثبیت می شود، اما از پایین ترین سطح 22789 دلار به بالاترین سطح 24974 دلار رسید.

در این نسخه هفته، ما روند بلوغ را بررسی خواهیم کرد. این فرآیند بلوغ دارایی های بیت کوین در کیف پول سرمایه گذاران است. به طور کلی، زمان‌های نگه‌داری طولانی‌تر نشان‌دهنده افزایش احتمال اطمینان بیشتر و مالک غیر حساس به هزینه است. پس از چنین تسلیم عمیقی، ما به دنبال این هستیم که مشخص کنیم چه کسی فروخته است و چه کسی در پایین ترین سطح وارد بازار شده است.

ما این مفهوم را از طریق مفهوم Lifespan (عصر سکه) و Supply Dynamics برای سکه‌های جوان و قدیمی در سراسر BTC و باندهای ثروت دلار آمریکا بررسی خواهیم کرد. ما همچنین به بررسی رفتارهای خرج‌کردن دارندگان بلندمدت و کوتاه‌مدت می‌پردازیم تا مالکیت سکه را با شروع نشستن گرد و غبار ارزیابی کنیم.

 

گسترش در بلوغ

مقدار عرضه ای که حداقل برای یک سال غیرفعال بوده است می تواند برای ارائه بینشی به ماهیت چرخه ای بیت کوین از طریق چرخه های توزیع و انباشت استفاده شود.

چرخه‌های توزیع یکی از ویژگی‌های بازار گاوی است، زیرا انگیزه درک ارزش برای شرکت‌کنندگان با سکه‌های بالغ افزایش می‌یابد. این منجر به کاهش عرضه بیش از 1 سال به دلیل خرج و فروش سکه ها می شود.
چرخه‌های انباشتگی یکی از ویژگی‌های بازارهای خرسی است، زیرا در کنار سقوط قیمت، میزان سود بالقوه کاهش می‌یابد. HODLing به تدریج به پویایی اولیه تبدیل می شود. این منجر به افزایش عرضه بیشتر از 1 سال می شود.
در حال حاضر، Supply Active 1+ Years درست پایین تر از ATH قبلی که در می 2022 در 65٪ تنظیم شده است قرار دارد. این نشان دهنده اعتقاد قابل توجه خریداران می تا جولای 2021 پس از مهاجرت بزرگ ماینرها است. تعادل در سه ماه گذشته نشان می دهد که سررسید سکه با هزینه ها متعادل است. این را می توان مکانیک سازنده در بازار نزولی در نظر گرفت.

🔔هشدار: درصد عرضه آخرین فعال 1+ سال پیش، شکستن بالای 65.72٪ نشان دهنده یک ATH جدید در عرضه غیرفعال برای یک سال است، این نشان دهنده افزایش احتمال تشکیل تاپ است.

 

این پدیده را می توان با جداسازی سکه ها از باندهای سنی امواج HODL از 6 ماه تا 3 سال بیشتر بررسی کرد. امواج HODL بینشی در مورد حجم بیت کوین نگه داشته شده برای حداقل مدت زمان فراهم می کند، که پروکسی برای تجزیه و تحلیل خریداران از چرخه 2020-2022 فراهم می کند، که بسیاری از آنها احتمالاً اولین چرخه بازار نزولی خود را تجربه می کنند.

باند 6 تا 12 متری را می توان دید که پس از مهاجرت بزرگ ماینرها گسترش می یابد زیرا HODLers از فروش در سطوح پایین امتناع می ورزد، این افزایش عرضه مصادف با کاهش عرضه فعال در 1 سال پیش است. در یک رژیم غالب HODLer، عرضه توانست به بلوغ برسد که منجر به افزایش باند سنی 1 تا 2 سال پس از ATH در نوامبر 2021 شود.

 

سپس می‌توان از امواج HODL Cap Realized برای ارزیابی ثروت USD موجود در این باندهای سنی استفاده کرد. در اینجا ما می‌توانیم نتیجه جالب‌تری را ببینیم، که در آن ارزش کلی دلار آمریکا در این گروه‌ها 52 درصد افزایش یافته است، که اکنون 63 درصد از سقف واقعی را تشکیل می‌دهد.

عدم حساسیت به قیمت گروه پول هوشمند را می توان با این افزایش مستمر برجسته کرد، که حداقل هزینه را نشان می دهد و سرمایه گذاران اجازه می دهند بیت کوین نگهداری شده بدون توجه به افزایش قیمت (نوامبر 2021)، و تسلیم شدن بعدی (می 2022 - فعلی) بالغ شود.
می توان دید که اسمارت مانی در یک روند صعودی ساختاری قرار دارد و ثروت دلاری خود را به میزان 51 درصد افزایش می دهد که معادل افزایش 220 میلیارد دلاری است که در مجموع موجودی 267 میلیارد دلار به اوج می رسد.
بنابراین، 37٪ از عرضه در گردش (7M BTC) نشان دهنده 63٪ از ثروت شبکه USD (بر اساس ارزش در زمان کسب) است که بر وزن اقتصادی نسبی گروه تاکید دارد.

 

چرخه های بیت کوین توسط تعادل عرضه در حال تغییر بین سرمایه گذاران بلندمدت و خریداران سوداگرانه جدیدتر هدایت می شوند. نسبت RHODL این مفهوم را با مقایسه ثروت USD سکه‌های 1 هفته‌ای با سکه‌هایی که در گروه قدیمی 1-2 سال نگهداری می‌شوند، به یک نوسان‌گر تقطیر می‌کند.

این را می توان در چارچوب زیر در نظر گرفت:

یک روند صعودی در نسبت RHODL حاکی از تسلط بر ثروت دلاری است که توسط خریداران جدید و سوداگرانه نگهداری می شود، که نمونه ای از سفته بازی های اوج و بازار بیت کوین است.
یک روند نزولی در نسبت RHODL نشان‌دهنده تسلط بر ثروت دلار است که توسط سکه‌های قدیمی‌تر نگهداری می‌شود، که نشان‌دهنده افزایش HODLing و رفتار انباشت طولانی‌مدت است.
یک نسبت RHODL محدود و مسطح نشان می دهد که میزان تغییر بین تسلط پیر و جوان در تعادل است. این یک دوره گذار است اغلب حول و حوش دوره‌های گذار بازار مانند بازارهای توزیعی بالا و پایین‌های انباشت مشاهده می‌شود.
در حال حاضر، ما شاهد معامله نسبت RHODL در یک روند نزولی قوی هستیم که تأیید می کند که تعادل ثروت USD همچنان به سمت دارندگان طولانی مدت تغییر می کند.

 

سپس می‌توان از عرضه دارنده بلندمدت برای ارزیابی رفتار دارندگانی استفاده کرد که از نظر آماری اعتقاد بیشتری به دارایی دارند. توجه داشته باشید که آستانه 155 روزه برای وضعیت LTH 🔵 ما را به منطقه مارس 2022 می رساند، جایی که قیمت اولین صعود پس از ATH را به سمت 46 هزار دلار تجربه کرد.

با مشاهده کل عرضه که توسط گروه بلندمدت نگهداری می شود، می توانیم دو مشاهده داشته باشیم:

LTH Supply از نوامبر 2021 ATH بین 13.56 تا 13.27 میلیون بیت کوین محدود شده است و تنها 300 هزار بیت کوین کاهش یافته است.
از زمان فروش لونا در می 2022، LTH ها شاهد کاهش مداوم عرضه به میزان -150 هزار بیت کوین بوده اند.
رفتار مخارج اخیر توسط دارنده بلندمدت در حال حاضر از نظر حجم سکه بزرگتر از HODLing از منطقه تثبیت قبل از LUNA است. این منجر به کاهش اندک، اما قابل مشاهده در عرضه نگهداری می شود.

توجه داشته باشید که نیازی نیست عرضه LTH به شدت کاهش یابد تا گروه یک رویداد کاپیتولاسیون را در زیر سطح تجربه کند. از لحاظ تاریخی، عرضه LTH در چنین رویدادهایی فقط اندکی کمتر معامله می‌شود، زیرا ضعیف‌ترین گروه‌ها از بین می‌روند، و عموماً با انباشت انعطاف‌پذیرتر متعادل می‌شوند که بلوغ آن زمان می‌برد.

 

فشرده سازی و انقباض

وقتی عرضه در گردش بیت کوین را در نظر می گیریم، می توانیم آن را از سه جزء بررسی کنیم: عرضه بلندمدت، کوتاه مدت، و عرضه در بورس.

با شروع ترازهای مبادله ای، صرافی ها همچنان کاهش کلان عرضه را تجربه می کنند و این روند از زمان کاپیتولاسیون مارس 2020 در حال توسعه است. از سال تا به امروز، با کاهش قیمت‌ها، جریان‌های خروجی ارز با شدت فزاینده‌ای ادامه یافته است. این امر بر تقاضای ساختاری پایدار، چه از سوی سرمایه‌گذاران کوچک و چه از سوی سرمایه‌گذاران بزرگ، برای دارایی‌های خود بر نگهبانی مستقل تاکید می‌کند.

در حالت تعادل، صرافی ها پس از کاپیتولاسیون LUNA در ماه می 2022، شاهد خروجی خالص -100 هزار بیت کوین بوده اند که 3.2 درصد از کل خروجی ها از مارس 2020 ATH را تشکیل می دهد.

 

در مرحله بعد، می‌توانیم دو جزء دیگر را که در خارج از مبادلات نگهداری می‌شوند، یعنی عرضه دارندگان بلندمدت و کوتاه‌مدت، ارزیابی کنیم.

همانطور که بحث شد، عرضه LTH از زمان ثبت ATH در ماه مه 2022 کاهش جزئی 200-K BTC داشته است، اما در 12 ماه گذشته به طور موثر محدود شده است. این یک دینامیک ورودی/خروجی نسبتاً متعادل را برای این گروه برجسته می‌کند.

در مقابل، عرضه STH به دنبال تسلیم شدن قیمت که منجر به افزایش عرضه +330 هزار بیت کوین می شود، به رشد خود ادامه می دهد.

از زمان فروپاشی LUNA در ماه مه، انتقال خالص -300 هزار بیت کوین از LTH ها و تبادلات ترکیبی به سمت STH ها صورت گرفته است. با توجه به کاهش قیمت‌های همراه، این به طور کلی یک رویداد سبک کاپیتولاسیون را توصیف می‌کند، زیرا افزایش عرضه STH انباشتگی توسط خریدارانی را توصیف می‌کند که در حین تخلیه وارد شده‌اند و اکنون صاحب سکه‌هایی با هزینه بسیار پایین‌تر هستند.

 

یک واگرایی سازنده

طبق تعریف، این سکه ها به گروه نگهدارنده کوتاه مدت منتقل شدند. از زمان فروپاشی LUNA در 08 مارس 2020، عرضه STH به میزان +330 هزار بیت کوین افزایش یافت.

انباشت شدید STH معمولاً همزمان با تشکیل‌های تاپ بازار گاوی (که در 🔵 مشخص شده‌اند) است، با این حال، چند نمونه از بازار نزولی در برابر این روند برجسته هستند (مشخص‌شده در 🔴):

جهش های دوقلوی 300 هزار+ جریان ورودی، که شروع و پایان پایین ترین سطح بازار نزولی سال 2015 را مشخص کرد.
افزایش امداد آوری از آوریل تا جولای 2019 از پایین ترین سطح بازار نزولی.
رویداد کاپیتولاسیون مارس 2020.
فروش ژوئن 2022 کمتر از آخرین چرخه اوج 20 هزار دلاری، با افزایش بیش از 300 هزار بیت کوین.
STH ها معمولاً در خرید بالا و فروش پایین مهارت دارند، با این حال، ردپای متمایز رویدادهای توصیف شده در بالا را می توان استثنایی از روند در نظر گرفت. هر دو رویداد ورودی در واکنش به کاهش شدید قیمت‌ها و همچنین جریان‌های خروجی شدید STH پس از اوج‌گیری بازار صعودی بودند.

چنین رویدادهایی انتقال سکه‌ها به خریداران جدیدی را توصیف می‌کنند که در ابتدا به عنوان STH طبقه‌بندی می‌شوند، اما مبنای هزینه پایینی دارند، اما از آنجا به بعد در موقعیت مالی مفیدی برای HODL هستند.

 

با ایجاد موردی مبنی بر اینکه این افزایش در سکه‌های همگروهی STH احتمالاً خریداران کف بازار نزولی را توصیف می‌کند، می‌توانیم این مورد را در تراز عرضه BTC برای Young Coins (کمتر از 3 ماه) مشاهده کنیم. ما می توانیم اوج عرضه را در سال 2015 (x3)، نوامبر 2018، مارس 2020، و در آخرین فروش خود مشاهده کنیم.

به طور همزمان، این پیک های عرضه تمایل دارند در پایین ترین حد کلان عرضه جوان رخ دهند. این امر هم نشان دهنده خروج نهایی فروشندگان و به دنبال آن ماه ها انباشت تدریجی و هم خروج سکه ها از بازار فعال معامله است.

 

ثروت دلاری گروه یانگ کوین پس از تشکیل تاپ در مارس 2021 کاهش ساختاری داشته است. این نتیجه هم رفتار انباشتگی (اجازه رسیدن سکه ها به بلوغ)، و هم تغییر ارزش گذاری سکه ها به قیمت های ارزان تر و ارزان تر در طول خرس است.

یک واگرایی رو به رشد را می توان بین ثروت USD گروه های فوق الذکر (Realized Cap HODL Waves) و عرضه مربوطه BTC (امواج HODL) شناسایی کرد.

افزایش ارزش BTC در نمودار دلار منعکس نمی شود. این به این دلیل است که در حالی که 300 هزار بیت کوین در حجم سکه منتقل شده است، ارزش واقعی آنها در دلار آمریکا از مثلاً 50 تا 60 هزار دلار به 20 هزار دلار کاهش یافته است که بسیار کمتر است.

این موضوع را تقویت می کند که ممکن است در ماه های اخیر شاهد یک تسلیم معنادار بوده باشیم. با این حال، اکنون وظیفه این گاوهای نگهدارنده کوتاه مدت جدید است که خط را حفظ کنند.

 

خلاصه و نتیجه گیری:

در این خبرنامه، برای درک بیشتر ساختار مالکیت بیت کوین، توزیع نسبی عرضه و ثروت را برای سکه های جوان و قدیمی ارزیابی کردیم. ما مشخص کردیم که عرضه در ماه‌های اخیر با یک کاپیتولاسیون قابل مشاهده و گسترده و در نتیجه انباشت برابر و مخالف، دستخوش انتقال قابل توجهی از ثروت شده است.

عرضه دارندگان بلندمدت کاهش محلی و ملایمی داشته است زیرا رفتار مخارج پس از فروپاشی LUNA غالب شده است. با این حال، عرضه LTH در محدوده نسبتا محدود باقی می‌ماند، که نشان‌دهنده مخارج محدودتر توسط یک زیرمجموعه، به جای از دست دادن گسترده اعتماد است.

در مقابل، دارندگان کوتاه مدت شاهد واگرایی بین بیت کوین و ثروت دلار هستند. این نشان‌دهنده مجموعه‌ای از خریدارانی است که وارد پایین‌ترین سطح شده‌اند و اکنون حدود 300 هزار بیت‌کوین را در اختیار دارند که با هزینه بسیار کمتری خریداری شده‌اند. اکنون می‌رویم تا ببینیم آیا آنها این اعتقاد را دارند که ادامه دهند.

منبع: insights.glassnode.com
برچسب ها: تحلیل آنچین
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان