فاندامنتال

تنش های تایوان جدایی آمریکا و چین را سرعت می بخشد

نویسنده: اهورا چالکی

جمعه, 21 مرداد 1401 تعداد کلمات: 434 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه تعداد بازدید: 648

تنش چین و تایوان
سرفصل‌ها

در حالی که تنش های چین و تایوان زنگ خطر را برای جنگی دیگر افزایش می دهد، ایالات متحده از قبل آماده شدن برای جدایی را آغاز کرده است. روز سه‌شنبه هفته جاری، رئیس‌جمهور بایدن لایحه تراشه‌ها را امضا کرد تا به قانون تبدیل شود و شرکت‌ها را از استفاده از پول ایالات متحده برای «توسعه مادی» ساخت تراشه در چین منع کند.

دولت ایالات متحده همچنین از بزرگترین تامین کننده تراشه در جهان (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSM)) برای ساخت آخرین کارخانه خود در ایالت آریزونا آمریکا حمایت می کند.

تنش در شرق و آمادگی در غرب برای جدایی

تنش‌هایی که در هفته گذشته و در ابتدای هفته پس از سفر پلوسی به تایوان و تمرین‌های نظامی چین در اطراف جزیره در حال افزایش بوده است، در دو روز گذشته کاهش یافته است که به افزایش شاخص ارزش سهام تایوان کمک کرد.

تنش‌های اوکراین و روسیه می‌تواند مثال و درس خوبی برای سایر کشورها و البته خود چین باشد که چگونه یک تهدید ساده می‌تواند به یک جنگ بزرگ واقعی ختم شود. همچنین، چین می‌تواند انتظار تحریم‌های گسترده‌ای را داشته باشد، همانطور که برای روسیه اتفاق افتاد. هشدارهای آمریکا به چین برای تحریم های همه جانبه در صورت حمله را چندین بار و از مقامات مختلف طی هفته های گذشته شنیده ایم.

از سوی دیگر، چین در حال آماده شدن برای تحریم‌ها و تثبیت دارایی‌های خارج از کشور و سیستم‌های بانکی خود - از جمله هنگ کنگ است. بر اساس آخرین داده ها، دارایی چین از اوراق خزانه ایالات متحده برای اولین بار از سال 2010 به زیر 1 تریلیون دلار رسیده است. همچنین، چین شرکت های چینی را از فهرست شدن در شاخص های ایالات متحده منع می کند.

محدودیت‌های کووید-۱۹ و جنگ در اوکراین اهمیت امنیت زنجیره تامین را برای همه واضح‌تر کرد. جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده بر لزوم وجود متحدان «معتمد» برای ایمن سازی زنجیره تامین جهانی تاکید کرد.

تاثیر این جنگ احتمالی و افزایش تنش ها می تواند برای همه وحشتناک باشد. تحریم ها می تواند صادرات چین را کاهش دهد. صادرات کمتر به معنای تولید کمتر و افزایش نرخ بیکاری چین است. تقاضای خارجی 15 درصد از تولید ناخالص داخلی چین را شامل می شود و بر اساس محاسبات کپیتال اکونومیکس، بیش از 70 درصد صادرات چین به کشورهای همسو با ایالات متحده انجام می شود.

در نتیجه، می توانیم روند نزولی را در نمودار HK 50 مشاهده کنیم. شاخص زیر 20-DMA حرکت می کند، در حالی که هیستوگرام های MACD و حجم بازار نیز تمایل نزولی را تایید می کند. HK50 دارای مقاومت قوی در 22,585 است و هر حرکت رو به بالا باید در ابتدا بالاتر از این سطح عبور کند.

تنش چین و تایوان

منبع: IFC Markets
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان