فاندامنتال

تقویت لونیه با نفت و ضعیف تر شدن دلار آمریکا

نویسنده: اهورا چالکی

پنجشنبه, 20 مرداد 1401 تعداد کلمات: 599 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه تعداد بازدید: 592

تحلیل قیمت دلار کانادا
سرفصل‌ها

USDCAD از 14 جولای با تضعیف دلار آمریکا در حال کاهش بوده است و در روزهای اخیر با افزایش قیمت نفت و ضعیف تر شدن دلار با کاهش تورم ایالات متحده، با سرعت بیشتری ادامه یافت.

کاهش تورم فشار بر فدرال رزرو برای واکنش تهاجمی تر را کاهش می دهد. اکنون شاخص انتظارات FED برای افزایش نرخ 75 واحدی نرخ بهره به 36 درصد کاهش یافته است، در حالی که هفته گذشته بیش از 70 درصد بود. سیاست‌های تندروانه کمتر به این معنی است که ما می‌توانیم شاهد حمایت بیشتر از سوی بازارهای سهام باشیم، به همین دلیل است که می‌توانیم شاخص‌های پیشرو آمریکا و اتحادیه اروپا را در چند روز اخیر سبز رنگ ببینیم.

 

چشم انداز نرخ بهره امریکا

 

بررسی داده های مهم

به دنبال اعداد تورم دیروز، امروز، گزارش وزارت کار ایالات متحده نشان داد که قیمت های عمده فروشی کاهش یافته است، به طوری که تورم تولید کننده سالانه تنها 9.8 درصد افزایش یافته است، کمتر از 10.4 درصد برآوردها، و کمتر از 11.3 درصد در ژوئن. علاوه بر این، PPI اصلی، که قیمت مواد غذایی و انرژی پر نوسان را حذف می کند، مطابق با برآورد 7.6 درصد، کمتر از نرخ سالانه 7.9 درصدی ژوئن بود. امروز، مانند هر پنجشنبه، مطالبات اولیه بیکاری در ایالات متحده را نیز داشتیم. این گزارش نشان می دهد که ادعاهای اولیه هفتگی برای هفته منتهی به 6 آگوست 262 هزار افزایش یافته است. ادعاها نسبت به هفته قبل 14 هزار افزایش یافته است. با وجود اینکه کمتر از 263 هزار برآورد بود، اما برای دومین هفته متوالی در حال افزایش است. این اعداد می توانند برای متوقف کردن روند نزولی خوب باشند، اما نمی توانند گاوهای بازار سهام را تشویق کنند. در همان زمان، تقاضای دلار آمریکا در اولین واکنش کاهش یافت، اما انتظار کاهش بیشتر، می تواند خوش بینانه باشد، زیرا بازدهی 10 ساله ایالات متحده دوباره شروع به افزایش کرد، و در حال حاضر، در 2.863٪ است، که از 2.75٪ که مشاهده شده چند روز قبل افزایش داشته است.

از سوی دیگر، پس از آنکه آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی رشد تقاضای نفت در سال 2022 را افزایش داد، قیمت نفت امروز بیش از 3 دلار افزایش یافت، زیرا قیمت گاز طبیعی به سرعت افزایش یافته و برخی از مصرف‌کنندگان را به سمت نفت سوق داده است.

این آژانس مستقر در پاریس در گزارش ماهانه نفت خود گفت:

«قیمت گاز طبیعی و برق به رکوردهای جدیدی افزایش یافته است و باعث ایجاد انگیزه در تغییر استفاده از گاز به نفت در برخی کشورها شده است. آژانس بین المللی انرژی چشم انداز تقاضای خود در سال 2022 را 380 هزار بشکه در روز (bpd) افزایش داد. این می تواند توسط گزارش ماهانه اوپک به چالش کشیده شود، زیرا سازمان کشورهای صادرکننده نفت پیش بینی تقاضای جهانی خود را برای سال 2022 کاهش داده است، با تأکید بر اینکه تنش های روسیه و اوکراین و افزایش مجدد همه گیر می تواند بر رشد اقتصاد جهانی تأثیر بگذارد.»

در زمینه تامین، شرکت انحصاری خط لوله نفت روسیه، ترانس نفت، جریان نفت را از طریق قسمت جنوبی خط لوله نفت دروژبا را، پس از آن در اوایل ماه جاری به حالت تعلیق درآمده بود از سر گرفت. در همین حال، قیمت فیزیکی نفت در سرتاسر جهان شروع به کاهش کرده است که نگرانی ها در مورد کند شدن احتمالی اقتصاد جهانی را تایید می کند.

با کنار هم قرار دادن داده ها می توان تایید کرد که این اصلاح نزولی در نرخ دلار آمریکا و اصلاح صعودی قیمت نفت را می توان به عنوان یک اصلاح حساب کرد و برای تبدیل شدن به یک روند، همچنان به شواهد بیشتری نیاز دارد. بنابراین روند نزولی بیشتر در نمودار USDCAD نیز می تواند خوش بینانه باشد.

 

منبع: IFC Markets
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان