اخبار رمزارز ها

بلاک چین و NFT در حال تغییر صنعت انتشارات هستند

نویسنده: سحر جعفری

ﺳﻪشنبه, 18 مرداد 1401 تعداد کلمات: 1573 مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه تعداد بازدید: 579

بلاک چین و NFT
سرفصل‌ها

ناشران سنتی از NFT ها برای ایجاد جوامع و تعامل با مخاطبان استفاده می کنند.

وب 3 به پرتقاضاترین بخش سرمایه گذاری در سال 2022 تبدیل شده است، زیرا موارد استفاده از توکن های غیرقابل تعویض (NFTs)،متاورس و سایر برنامه های بلاک چین به ثمر نشسته است. 

بخش‌های مختلف صنعت نشر شروع به استفاده از فناوری‌های Web3 برای تغییر مدل‌های سنتی کرده‌اند.

به عنوان مثال، غول انتشارات کتاب درسی پیرسون اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد از NFT ها برای ردیابی فروش کتاب های درسی دیجیتال استفاده کند تا درآمد از دست رفته در بازار ثانویه را بدست آورد. مجله تایم، که 99 سال پیش تأسیس شد، از NFT ها برای ایجاد جریان های درآمدی جدید، همراه با حس اجتماعی در صنعت نشر استفاده کرده است. کیت گروسمن، رئیس تایم، به کوین تلگراف گفت که این مجله در حال نشان دادن امکانات جدید تعاملی است که Web3 برای صنعت انتشارات به ارمغان می آورد. او گفت:

وب 3 می تواند برند فرد را در دنیایی که در آن افراد از اجاره دهندگان آنلاین به مالکان آنلاین منتقل می شوند و حریم خصوصی از پلتفرم ها به افراد دیگر منتقل می شود، تغییر دهد.

اگرچه ممکن است برای یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین ناشران مجلات در صنعت میزبانی یک گالری NFT غیر سنتی به نظر برسد، گروسمن توضیح داد که تایم تا به امروز نزدیک به 30000 NFT را حذف کرده است. وی افزود که این آدرس‌ها توسط بیش از 15000 آدرس کیف پول جمع‌آوری شده‌اند که 7000 مورد از آنها به Time.com متصل هستند تا بدون نیاز به ارائه اطلاعات شخصی، paywall را حذف کنند. گروسمن خاطرنشان کرد: در طول مسیر، جامعه TIMEPiece به بیش از 50000 نفر افزایش یافته است.

برای در نظر گرفتن این موضوع، گروسمن توضیح داد که در سپتامبر 2021، تایم یک ابتکار جامعه Web3 به نام TIMEPieces را راه اندازی کرد. این پروژه یک فضای گالری دیجیتال است که در بازار NFT OpenSea میزبانی شده است که 89 هنرمند، عکاس و حتی موسیقیدان را گرد هم آورده است. گروسمن گفت: «تعداد هنرمندان TIMEPiece از 38 به 89 افزایش یافته است. این هنرمندان شامل دریفت، کات سیمارد، دایانا سینکلر، میکا جانسون، جاستین آورسانو، فوکرندر، ویکتور مسکورا و بایگه می‌شود.

 

در حالی که قابل توجه است، جنبه مهم تر این رشد در تمایز «مخاطبان» در مقابل «جوامع» نهفته است. به گفته گروسمن، تعداد بسیار کمی از افراد در بخش انتشارات بین این دو گروه تمایز قائل می شوند، اما او خاطرنشان کرد که Web3 "فرصتی فوق العاده برای کسانی که مایل به کشف این نظارت هستند" فراهم می کند. به عنوان مثال، گروسمن توضیح داد که مخاطب به سادگی برای لحظه ای با محتوا درگیر می شود. با این حال، او اشاره کرد که یک جامعه حول ارزش‌های مشترک همسو می‌شود و فرصتی برای تعامل دائمی فراهم می‌شود. او گفت:

«جوامع» سالم دارای خندق هایی هستند که اختلال یا دور زدن آنها را سخت تر می کند. با این حال، آنها برای توسعه و پرورش کار زیادی می کنند. فایده درازمدت یک جامعه ثبات است – و انتشار چیزی جز پایداری نیست.»
در واقع، NFTها ممکن است برای ارائه ثبات و تعامل با مخاطبان جهان که برای پیشرفت به آن نیاز دارد، کلیدی باشند. همانطور که Cointelegraph قبلا گزارش داده بود، برندها از NFT ها به روش های مختلفی برای تعامل بهتر با مشتریان در طول زمان استفاده می کنند.

دیگر بخش‌های صنعت نشر به همین دلیل شروع به استفاده از NFT می‌کنند. به عنوان مثال، Royal Joh Enschede، یک شرکت چاپ هلندی 300 ساله، با ارائه یک پلت فرم NFT به مشتریان خود برای "مهرهای رمزنگاری"، وارد فضای Web3 می شود. گلمر لایبرانت، مدیرعامل رویال جو انشده، به کوین تلگراف گفت که تمبر پستی و دنیای فیلاتلی بسیار سنتی است و اشاره کرد که توکن‌های غیرقابل تعویض امکان گسترش را فراهم می‌کنند. او گفت:

«مهر رمزارز بازار جهانی را باز می‌کند که نه تنها برای کلکسیونرهای کلاسیک تمبر، بلکه برای کلکسیونرهایی که در سنین نوجوانی، بیست و سی سالگی خود هستند که NFT را خریداری، پس‌انداز و معامله می‌کنند، جذاب خواهد بود. این طبیعتاً برای مشتریان اصلی ما - بیش از 60 سازمان ملی پستی در سراسر جهان - بسیار جذاب است.

 

به گفته لایبرانت، رویال جو انشید بیش از دو سال پیش شروع به فکر کردن درباره راه‌هایی برای استفاده از فناوری بلاک چین کرد، اما شرکت چاپ هلندی تصمیم گرفت به دلیل کاربرد و تناسب بازار، با تمبرهای رمزارز شروع کند. لایبرانت توضیح داد که نه تنها کلکسیونرهای تمبر می توانند یک NFT منحصر به فرد داشته باشند، بلکه توکن های غیرقابل تعویض نیز به عنوان «دوقلوهای دیجیتالی» عمل می کنند که به منظور ارائه لایه ای اضافی از امنیت و احراز هویت برای محصولات فیزیکی آن هستند.

لایبرانت همچنین اشاره کرد که پیوند اشیاء فیزیکی با همتایان دیجیتالی آنها ویژگی های بیشتری را به مشتریان ارائه می دهد. در حالی که او اشاره کرد که تمبرهای رمزنگاری تنها آغاز سفر رویال جو انشید در وب 3 هستند، او توضیح داد که این شرکت شروع به توسعه "مشخصات" کرده است که برای رقابت با اسکناس‌های چاپی امن طراحی شده‌اند. او توضیح داد:

«از طریق استفاده از تکنیک‌های ویژه چاپ، می‌توانیم، در میان چیزهای دیگر، واقعیت افزوده را اضافه کنیم که به نوبه خود دسترسی به تبلیغات آنلاین ویژه و یک پلت فرم ارتباطی را فراهم می‌کند. موارد قابل توجه منحصر به فرد هستند و عنصر NFT را می توان به عنوان یک کالای کلکسیونر، همراه با وسیله پرداخت در متاورس استفاده کرد.
مانند تایم، تمبرهای رمزارز و افراد سرشناس، رویال جو انشید را قادر می‌سازد تا جامعه‌ای از مجموعه‌داران بسازد که قادر به تعامل با پلتفرم و یکدیگر باشند. همه انواع برنامه‌های جدید را می‌توان به این موارد مرتبط کرد، مانند دسترسی به رویدادهای واقعی مانند Formula 1 یا Tomorrowland، که در آن تنها چند یادداشت حق استفاده از بسته‌های VIP را می‌دهد. ما در حال ساختن کسب و کار خود برای 100 سال آینده هستیم.

علاوه بر این، سازمان‌های خبری مستقل شروع به استفاده از فناوری‌های Web3 برای حل یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت رسانه امروزی می‌کنند - «اخبار جعلی». به عنوان مثال، Bywire یک پلت فرم خبری غیرمتمرکز است که از هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشینی و بلاک چین برای شناسایی محتوای اخبار نادرست یا گمراه کننده استفاده می کند. مایکل اوسالیوان، مدیرعامل Bywire به کوین تلگراف گفت که این پلتفرم الگوریتم «اعتماد یا نه» را ساخته و به کار گرفته است. او گفت: «این می‌تواند به خوانندگان این اطمینان را بدهد که «در یک نگاه» محتوای ارائه شده در پلتفرم Bywire قابل اعتماد است و کسانی که آن را تولید می‌کنند واقعاً پاسخگو هستند.

O'Sullivan توضیح داد که فناوری هوش مصنوعی Bywire قادر است یک مقاله را در عرض چند ثانیه قبل از انتشار آن "خواند" کند تا قابل اعتماد بودن محتوا را تعیین کند. هنگامی که این مورد مشخص شد، الگوریتم یک توصیه همراه با استدلال پشت تعیین آن ایجاد می کند. O’Sullivan خاطرنشان کرد: «چرا بسیار حیاتی است زیرا به مصرف کنندگان کمک می کند تا از انگیزه ها و مقاصد تولیدکنندگان محتوا آگاه شوند.

O'Sullivan در حالی که نوآورانه بود، اشاره کرد که هر سازمان خبری مستقل می تواند محتوای خبری خود را در Bywire جمع آوری کند و آن را در معرض ده ها هزار خواننده در ماه قرار دهد. مانند سایر ناشرانی که از فناوری Web3 استفاده می کنند، O'Sullivan خاطرنشان کرد که Bywire جامعه ای از خوانندگان مرتبط با این پلتفرم دارد و اشاره کرد که این افراد برای خواندن محتوا انگیزه دارند. «هر خواننده یک حساب EOS رایگان دریافت می‌کند و می‌تواند فوراً شروع به کسب جوایز رمزی کند، که بعداً می‌تواند در نظارت دموکراتیک بر شبکه استفاده شود.»

آیا Web3 صنعت نشر را پیش خواهد برد؟

اگرچه Web3 این پتانسیل را دارد که صنعت انتشارات را با اجازه دادن به بخش‌های مختلف برای دستیابی و تعامل با مخاطبان جدید متحول کند، تأثیر آن همچنان مشکوک است. به عنوان مثال، اشاره شده است که هنوز در میان ناشران در مورد نحوه استفاده از بلاک چین، شفافیت وجود ندارد.

لارس سیر کریستنسن، رئیس Concordium - شرکت بلاک چین سوئیسی که پلتفرم NFT رویال جو انشید را تامین می‌کند - به Cointelegraph گفت که توکن‌های غیرقابل تعویض در حال حاضر برای بیشتر سازمان‌ها معنایی ندارند. با این حال، او معتقد است که NFT ها و سایر فناوری های Web3 به زودی به یک هنجار تبدیل خواهند شد:

بیایید یک قدم از نام اختصاری NFT به عقب برگردیم زیرا ممکن است گیج کننده باشد. آنچه ثابت شده است این است که یک بلاک چین می تواند داده های تغییرناپذیر را ذخیره کند – یعنی رکوردها نهایی و غیرقابل شکست هستند و این داده ها با دسترسی ساده به موتور جستجوی زنجیره ای برای همه کاملاً شفاف است.

در مورد مصرف کنندگان، گروسمن همچنین اشاره کرد که افراد نباید از کلمه "NFT" استفاده کنند و اضافه کرد که مطمئناً نیازی به دانستن اینکه چه پلتفرم بلاک چین این برنامه ها را تامین می کند، ندارند. او گفت: «آنها باید بر اساس تجربیات ارائه شده با برندها تعامل داشته باشند. گروسمن همچنین خاطرنشان کرد که ظهور رایانه‌ها باعث بحث دائمی در مورد فناوری شد تا اینکه استیو جابز توضیح داد که آی‌پد می‌تواند "1000 آهنگ را در جیب شما" نگه دارد. گروسمن معتقد است که لحظه ای مشابه این برای Web3 اتفاق خواهد افتاد اما هنوز فرا نرسیده است:

ادراک اکثر مردم از NFT ها و بلاک چین ها با افراط و تفریط تعریف می شود - بسیار خوب و بسیار بد. واقعیت این است که یک NFT فقط یک توکن است که مالکیت یک بلاک چین را تأیید می‌کند و آموزش لازم است تا راه‌های زیادی را برای شرکت‌ها و افراد فراهم کند تا بتوان از آن برای ارائه ارزش استفاده کرد.
 

منبع: کوین تلگراف
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان