سهام و شاخص ها

ارزش بورس وال استریت پس از گزارش نرخ اشتغال در ایالات متحده ثابت ماند

نویسنده: سیامک تیموری

دوشنبه, 17 مرداد 1401 تعداد کلمات: 728 مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه تعداد بازدید: 571

بررسی عملکرد بازارهای جهانی
سرفصل‌ها

بازارهای سهام ایالات متحده و جهان روز دوشنبه با رشد همراه بودند. این در حالی رقم خورد که گزارش‌های نرخ اشتغال ایالات متحده در هفته گذشته بهبود یافتند و همین امر باعث افزایش شدید نرخ بهره شد. اما در مقابل، دلار تضعیف شد و بازده اوراق قرضه دولتی کاهش یافت.

در وال استریت، میانگین شاخص داوجونز با 0.69 درصد افزایش به محدوده 33029.18 و شاخص S&P 500 با 0.70 درصد افزایش به 4174.11 رسید. نزدک کامپوزیت نیز حدود 0.8 درصد افزایش یافت و به 12759.00 رسید.

بررسی عملکرد بازارهای جهانی

این افزایش ها بازتاب گسترده‌ای از بازار سهام اروپا تحت عنوان یورو STOXX 600 بود، که در روز دوشنبه حدود 1 درصد افزایش یافت. این امر منجر به افزایش سهام‌های شرکتی شد و به بازیابی زیان های روز جمعه کمک کرد. افزایش سهام‌های مبتنی بر معادن و فناوری که در هفته گذشته ضربه شدیدی خورده بودند، منجر به افزایش ارزش شاخص سهام اروپا شدند. شاخص سهام جهانی ام‌اس‌سی‌آی، که سهام 47 کشور را دنبال می‌کند، 0.75 درصد افزایش یافت که از زیان روز جمعه نیز بهبود یافت.

با این حال، نرخ‌های بالاتر همچنان در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار دارد.

استراتژیست های مورگان استنلی (NYSE:MS) روز دوشنبه در یادداشتی نوشتند: افزایش تورم و واکنش فدرال رزرو به آن یک مانع بزرگ برای ارزش گذاری ها در سال جاری بوده است. با این حال، این یک مانع جزئی برای بهبود درآمدها نیز بوده است. اکنون، ما در آن سوی کوه هستیم و اهرم عملیاتی به احتمال زیاد بیش از آنچه اجماع انتظار دارد، در حال افزایش است.

بر اساس داده‌های جدید دولت ایالات متحده، به نظر می رسد سرمایه گذاری تجاری قربانی اولیه تورم فزاینده ایالات متحده و افزایش نرخ بهره باشد.

داده‌های قوی مشاغل در ایالات متحده خطرات مربوط به گزارش قیمت‌های مصرف کننده این کشور در ماه ژوئیه را که قرار است در روز چهارشنبه منتشر شود، افزایش داد؛ امری که می‌تواند شاهد کاهش جزئی در رشد اصلی باشد، اما احتمالاً یک شتاب بیشتر در تورم اصلی خواهد بود.

تحلیلگران دویچه بانک (ETR:DBKGn) نوشتند: اقتصاددانان ما انتظار دارند که نرخ سرفصل (سالانه) در نهایت پس از کاهش اخیر قیمت انرژی کاهش یابد.

کاهش بازدهی خزانه‌داری امریکا

بازدهی خزانه داری ایالات متحده در روز دوشنبه کاهش یافت زیرا سرمایه گذاران به هضم گزارش مشاغل و نحوه واکنش فدرال رزرو ادامه دادند. معامله گران آتی صندوق های فدرال در حال حاضر پیش بینی های خود را معطوف به افزایش نرخ های بهره کرده‌اند. آن‌ها معتقدند که 69 درصد احتمال دارد تا یک افزایش 75 واحدی دیگر در نرخ بهره در ماه سپتامبر رخ دهد. آن‌ها همچنین بر این باورند که احتمال افزایش نرخ بهره صندوق‌های فدرال از 2.33 درصد در ماه مارس به 3.65 درصد قریب‌الوقوع خواهد بود.

بازده اوراق 10 ساله بنچمارک در روز دوشنبه پس از این که به محدوده 2.869 درصد در روز جمعه رسید به سطح 2.794 درصد کاهش یافت که بالاترین میزان از 22 ژوئیه تاکنون بود.

اوراق قرضه همچنین به دلیل ناآرامی از حمله پکن علیه تایوان به دلیل برگزاری مانورهای نظامی چهار روزه در اطراف جزیره، با رشد همراه بودند.

انتظار گرایی دلار؟

شاخص دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزها با 0.4 درصد کاهش به 106.23 رسید و پس از تقویت رونق مشاغل و جهش بازدهی، از برخی افزایش ها چشم پوشی کرد. با این حال، تحلیلگران بازار فارکس نسبت به چشم انداز دلار آمریکا خوش بین بودند.

آلن راسکین، رئیس جهانی استراتژی G10 FX در دویچه بانک، با اشاره به آمار مشاغل ایالات متحده گفت: داده‌های این چنینی هر گونه تفکری را درباره «استثناگرایی ایالات متحده» بیشتر می‌کند و برای دلار آمریکا در برابر همه ارزها بسیار مثبت است.

یورو با کاهش سود به 1.021 دلار رسید.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که تمایل دارند به عنوان یک فشارسنج برای ریسک اشتها عمل کنند، افزایش یافتند. بیت کوین آخرین بار با 4.3 درصد افزایش به 24190 دلار رسید.

طلا روز دوشنبه با کاهش نرخ دلار و بازدهی خزانه داری، با تمرکز بر اعداد تورم ایالات متحده در این هفته که می تواند بر افزایش بعدی نرخ بهره فدرال رزرو تأثیر بگذارد، افزایش یافت. هر اونس طلا پس از کاهش 1 درصدی در جلسه قبل تا ساعت 12:52 به وقت گرینویچ با 0.5 درصد افزایش به 1782.36 دلار رسید. قیمت طلای آمریکا نیز با 0.4 درصد افزایش به 1798.40 دلار رسید.

با حذف رشدهای قبلی، قیمت آتی نفت برنت حدود 0.8 درصد کاهش یافت و به 94 دلار در هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 1 درصد کاهش به سطح 88 دلار در هر بشکه رسید.

منبع: Reuters
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان