اقتصادی

ترکیه به عنوان یک پل ارتباطی برای تجارت فلزات به روسیه نقش‌آفرینی می‌کند

نویسنده: سیامک تیموری

دوشنبه, 17 مرداد 1401 تعداد کلمات: 561 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه تعداد بازدید: 678

فرصت تاریخی برای افزایش صادرات ترکیه
سرفصل‌ها

رئیس یک گروه صنعتی با اشاره به افزایش علاقه شرکت‌های روسی و همچنین شرکت‌های اتحادیه اروپا که به دنبال فروش از طریق ترکیه به روسیه هستند، گفت: تحریم‌های غرب به بخش فلزات ترکیه این فرصت را داده است تا به عنوان "انبار و پل" عمل کند.

غرب، از جمله بریتانیا و کشورهای اتحادیه اروپا، از زمانی که روسیه در 24 فوریه شروع به «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین کرد، تحریم‌هایی را علیه الیگارشی‌ها، بانک‌ها و صنایع استراتژیک روسیه اعمال کرده‌اند.

فرصت تاریخی برای صادرات ترکیه

چتین تکدلی اوغلو، رئیس انجمن صادرکنندگان فلزات آهنی و غیرآهنی استانبول (IDDMIB)، گفت: تقاضای روسیه برای محصولات ترکیه‌ای افزایش یافته است. چراکه آن‌ها دیگر نمی توانند محصولات مشابه را از شرکت‌های اروپایی تهیه کنند. لذا، شرکت‌های ترکیه‌ای درخواست‌هایی در مورد عرضه روسیه از طریق ترکیه از شرکت‌های اروپایی دریافت کرده‌اند.

او روز جمعه به خبرنگاران گفت: آنچه را که آن‌ها (روسیه) نمی توانند از آلمان، ایتالیا و فرانسه بخرند، از ما می خرند. به طور جداگانه، بسیاری از شرکت های عضو اتحادیه اروپا قصد دارند محصولات خود را از طریق ترکیه به روسیه بفروشند.

او گفت: «آن‌ها می خواهند از ترکیه به عنوان یک انبار و پل استفاده کنند، در حالی که روسیه خواهان عرضه از ترکیه است.» و افزود که این یک «فرصت تاریخی» برای شرکت‌های ترکیه‌ای است.

وی نام شرکت‌های مربوطه را ذکر نکرد و تعداد آن‌ها را نیز مشخص نکرد، اما گفت که آن‌ها مس، آلومینیوم، ظروف آشپزخانه و ماشین آلات تولید می کنند.

بر اساس داده‌های IDDMIB، صادرات محصولات فلزی و غیرفلزی ترکیه در هفت ماهه اول سال 2022 در مجموع 8.9 میلیارد لیر (495.58 میلیون دلار) بوده است که نسبت به سال گذشته 33 درصد افزایش داشته است. این محصولات 6.2 درصد از صادرات ترکیه را تشکیل می دادند.

این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که صادرات فلزات آهنی و غیرآهنی ترکیه به روسیه با 26 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 170 میلیون دلار در 8 اوت رسیده است.

شکاف بین مسکو و غرب بر سر تهاجم روسیه به اوکراین منجر به نگرانی از قطع احتمالی گاز روسیه به اروپا شده است که می تواند باعث تعطیلی برخی از تولیدات صنعتی اروپا شود.

تکدلی اوغلو افزود که این می تواند فرصت دیگری را برای صادرکنندگان ترکیه‌ای محصولات فلزی فراهم کند.

علی‌رغم این که ترکیه از حمله روسیه انتقاد کرده است، اما همچنان به ارسال پهپادهای مسلح به اوکراین ادامه می‌دهد و به دنبال تسهیل مذاکرات صلح بین طرفین است. با این حال، آنکارا از تحریم های غرب علیه مسکو حمایت نکرده و به دنبال حفظ روابط نزدیک تجاری، انرژی و گردشگری است.

ترکیه بین امریکا و چین میانجی‌گری می‌کند

روابط بین غرب و چین پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، نیز بدتر شده است. تکدلی اوغلو در این باره گفت که اگر ترکیه روابط تجاری قبلی را مختل کند، فرصت بالقوه دیگری برای آنکارا به وجود خواهد آمد.

او گفت: ما سیگنال هایی از برخی فرصت ها دریافت می کنیم.

ترکیه به طور علنی در مورد سفر پلوسی اظهار نظر نکرده است، اما در سال های اخیر به مراتب انتقاد خود را در مورد کشتار مسلمانان اویغور توسط چین که اقلیت قابل توجهی در ترکیه تشکیل می دهند، ابراز کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه سال گذشته به همتای چینی خود شی جین پینگ گفت که برای ترکیه مهم است که مسلمانان اویغور به عنوان "شهروندان برابر چین" در صلح زندگی کنند، اما افزود که آنکارا به حاکمیت ملی چین احترام می گذارد.

(1 دلار = 17.9589 لیر)

منبع: Reuters
برچسب ها: اخبار اقتصادی
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان