آنچین

تحلیل آنچین رمزارزها،هفته ی31 سال2022

نویسنده: سحر جعفری

دوشنبه, 10 مرداد 1401 تعداد کلمات: 1850 مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه تعداد بازدید: 727

تحلیل آنچین
سرفصل‌ها

آغاز رالی بازار خرسی؟

قیمت بیت کوین و اتریوم افزایش یافته اند و شرایط فوق العاده اشباع فروش را پشت سر گذاشته اند و در پی نشست جولای FOMC، احساسات ریسک پذیری را تحریک کرده اند. اکنون توجه به این معطوف می‌شود که آیا این یک رالی تسکین بازار نزولی است یا شروع یک انگیزه صعودی پایدار.

واکنش رمز ارزها به افزایش نرخ فدرال رزرو

بازارهای بیت‌کوین و دارایی‌های دیجیتال به شدت به افزایش ۷۵ امتیازی نرخ پایه فدرال رزرو در این هفته واکنش نشان دادند، با بسته شدن بیت‌کوین ۵.۷ درصد و ETH ۷.۶ درصد در هفته. بازارهای گسترده‌تر به اطلاعیه FOMC پاسخ مثبت دادند زیرا پاول رئیس‌جمهور اعلام کرد که نرخ هدف فعلی صندوق‌های فدرال رزرو در 2.25% تا 2.5% اکنون خنثی تلقی می‌شود و چشم‌ها به داده‌های در حال توسعه در مورد کندی اقتصادی است.

از بسیاری جهات، اقدام مثبت اخیر قیمت بیت کوین و اتریوم به گاوهایی که تقریباً 9 ماه روند نزولی مداوم را پشت سر گذاشته اند، تسکین می دهد. بازار نزولی 2022 از نظر تاریخی برای فضای دارایی دیجیتال منفی بوده است. با این حال، پس از چنین دوره‌ای پایدار از تمایل به کاهش ریسک، توجه به این موضوع معطوف می‌شود که آیا این یک افزایش کاهشی در بازار نزولی است یا شروع یک انگیزه صعودی پایدار.

در این نسخه، ما این مفهوم را با استفاده از فعالیت‌های آنچین به‌عنوان یک خط پایه بررسی می‌کنیم، و اینکه آیا بازار سیگنال‌های هجوم تقاضای جدید را نشان می‌دهد، یا اگر دنباله‌روی پایداری ندارد.

 

فعالیت بیت کوین به سمتی می چرخد

به طور کلی، هجوم تقاضای جدید به شبکه‌های بلاک چین با افزایش مداوم استفاده در زنجیره پشتیبانی و نشان داده می‌شود. ما می‌توانیم از فعالیت‌های زنجیره‌ای و دینامیک عرضه برای ارزیابی عملکرد نسبت به تاریخچه قابل مقایسه اخیر به عنوان راهنما استفاده کنیم.

روند های صعودی معمولاً با افزایش فعالیت زنجیره ای توصیف می شوند زیرا کاربران بیشتری وارد شبکه می شوند. به طور کلی، این امر با افزایش حجم عرضه که با فروش سرمایه‌گذاران مسن‌تر و تقاضای جدید این سکه‌ها را جذب می‌کند، با سود تغییر می‌کند.

تکانه‌های نزولی تمایل به کاهش فعالیت زنجیره‌ای دارند که اغلب به صورت خشن و سریع خارج می‌شود. بازارهای نزولی پس از چرخش عرضه از سوی سفته بازان و بازگشت به دارندگان بلندمدت و با اعتقاد بالا، زمان می برد تا بهبود یابند.

آدرس‌های فعال بیت‌کوین در یک کانال روند نزولی به خوبی تعریف شده باقی می‌مانند. همچنین توجه داشته باشید که چگونه ATH 🔵 اکتبر تا نوامبر به اوج بسیار پایین‌تری نسبت به ATH آوریل 2021 رسیده است، که نشان می‌دهد کاهش عمده کاربران رخ داده است، و تقاضا دنبال نشده است.

به استثنای چند جهش فعالیت در طول رویدادهای اصلی تسلیم، فعالیت شبکه فعلی نشان می دهد که هنوز هجوم کمی از تقاضای جدید وجود دارد.

🔔هشدار: آدرس‌های فعال (14 SMA) که به بالای 950 هزار می‌رسند، نشان‌دهنده افزایش فعالیت‌های زنجیره‌ای است که نشان‌دهنده قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا است.

 

تقاضا برای تراکنش‌های آنچین و فضای بلوکی داستان مشابهی را بیان می‌کند. ساختار بازار در سال گذشته کاملاً مشابه دوره 19-2018 است (نشان داده شده در 🔵).

پس از کاهش اولیه و نابودی تقاضا در می 2021 🔴، تقاضای معاملاتی به صورت جانبی و اندکی پایین تر معامله شد، که نشان می دهد تنها پایه پایدار معامله گران و سرمایه گذاران با اعتقاد بالاتر باقی مانده است.

🔔هشدار: نرخ تراکنش (14 SMA) به بالای 3.0 می‌رسد که نشان‌دهنده افزایش فعالیت‌های زنجیره‌ای است که نشان‌دهنده قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا است.

 

در نتیجه تقاضای کم تراکنش، کارمزد تراکنش های زنجیره ای کاملاً در محدوده بازار نزولی قرار دارد. مشابه آدرس‌های فعال و تقاضای تراکنش، تخریب تقاضا 🔴 در ماه می ۲۰۲۱ قابل مشاهده است، زیرا ازدحام شبکه فروپاشید و کارمزدها شروع به تشکیل خط پایه بازار نزولی کردند.

بازارهای صعودی معمولاً نرخ های کارمزد بالا را حفظ می کنند و اغلب یکی از اولین سیگنال های بهبود تقاضا هستند. در حالی که هنوز شاهد افزایش قابل توجهی در کارمزدها نبوده‌ایم، توجه به این معیار احتمالاً نشانه‌ای از بهبود است.

🔔هشدار: کارمزدهای تراکنش (14 SMA) که به بالای 35 بیت کوین در روز برسند، نشان دهنده افزایش فعالیت آنچین است که نشان دهنده قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا است.

 

ما می توانیم این مشاهدات را با نگاه کردن به میانگین ردپای داده (بر حسب بایت) بلوک های بیت کوین تأیید کنیم:

ازدحام شبکه و بلوک‌های کامل 🔴 منجر به اندازه بلوک‌های بزرگ‌تر می‌شود، زیرا ماینرها بلوک‌ها را تا حد ممکن محکم پر می‌کنند تا حداکثر درآمد کارمزد را به دست آورند.

ازدحام کم شبکه و بلوک‌های نیمه خالی 🔵 منجر به بلوک‌های کوچک‌تر می‌شود، زیرا تراکنش‌های کافی برای ماینرها برای پر کردن تمام ظرفیت وجود ندارد.

توجه داشته باشید که SegWit یک ارتقاء فناوری به بیت کوین است که برای افزایش حداکثر ظرفیت داده بلوک های بیت کوین عمل می کند. قبل از ژوئن 2021، پذیرش SegWit کمتر از 55٪ بود، به این معنی که حداکثر ظرفیت بلوک کمتر از اکنون بود. با این حال، با توجه به اینکه پذیرش SegWit اکنون به بیش از 72 درصد رسیده است، ظرفیت بلاک‌فضای مؤثرتری وجود دارد، اما ازدحام فعلی حتی کمتر از آنچه در می 2021 بود، است.

این نشان می دهد که به طور کلی، شبکه بیت کوین همچنان تحت سلطه HODLer است و هنوز هیچ بازگشت قابل توجهی از تقاضای جدید وجود نداشته است.

با این حال، نکته مثبت تر، ظرفیت کانال های عمومی شبکه لایتنینگ بیت کوین (LN) همچنان به چاپ بالاترین رکوردهای جدید ادامه می دهد. مجموع ظرفیت عمومی LN اکنون به 4405 بیت کوین رسیده است که علیرغم بازار نزولی غالب، 19 درصد افزایش نسبت به دو ماه گذشته داشته است.

این شاخص نقدینگی موجود برای کاربران را برای ارسال ارزش مسیریابی از طریق گره هایی که کانال های عمومی دارند اندازه گیری می کند و معیار خوبی برای گسترش اثرات شبکه است. این برای راه اندازی کانال های خصوصی بین دو طرف مقابل که گره خود را برای مسیریابی عمومی باز نکرده اند، حساب نمی کند.

 

انفجار کوتاهی از فعالیت اتریوم

شبکه اتریوم بسیاری از روندهای مشابه بیت کوین را در 12 ماه گذشته تجربه کرده است، و شاهد بدتر شدن تدریجی استفاده از کل شبکه و ازدحام بوده است. علیرغم اقدامات قدرتمند قیمت در چند هفته گذشته، ازدحام شبکه اتریوم در واقع کمترین میزانی است که در مدتی گذشته بوده است و به صورت پایین‌ترین قیمت‌های چند ساله هزینه تراکنش که برای تایید پرداخت می‌شود، آشکار می‌شود.

تقاضای تراکنش اتریوم از زمان فروش ماه می 2021 به تدریج در حال کاهش بوده است و تنها شاهد یک دوره کوتاه فعالیت در هفته های اخیر بوده است. اگر این روند بتواند بالاتر ادامه یابد، ممکن است سازنده باشد و یکی از مواردی است که باید مراقب آن بود.

🔔هشدار: شکستن تعداد تراکنش ها (14 SMA) به بالای 1.25 میلیون نشان دهنده افزایش فعالیت های زنجیره ای است که نشان دهنده قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا است.

 

اتریوم تمایل دارد در مقایسه با بیت‌کوین، حجم بیشتری از تراکنش‌ها را در ممپول داشته باشد و به‌طور مداوم شاهد پر شدن فضای بلوک تا 99% + ظرفیت است. در نتیجه، قیمت گاز پرداختی اغلب روشی برتر برای ردیابی تراکم واقعی است.

این امر برای جلب فوریت کاربرانی که به دنبال تأیید تراکنش هستند، همانطور که با ارزشی که می‌خواهند برای کارمزد خرج کنند اندازه‌گیری می‌کند.

نمودار زیر نشان می دهد:

میانگین حد مجاز گاز که حداکثر گازی است که ماینرها می توانند در یک بلوک قرار دهند (در حال حاضر 15 میلیون است، اما تحت EIP1559 می تواند تا 30 میلیون افزایش یابد).

🔴 میانگین مصرف گاز در هر بلوک که نمایه مصرف واقعی نسبت به حد گاز است.

🔵 متوسط هزینه گاز در Gwei که می توان مشاهده کرد که در دوره های تقاضا افزایش می یابد و در دوره های آرام و ازدحام کم کاهش می یابد.

 

قیمت گاز اتریوم اخیراً به 17.5 Gwei بر اساس میانگین 7 روز کاهش یافته است. این کمترین تراکم شبکه و قیمت گاز از ماه می 2020 است که قبل از تابستان DeFi و قبل از شروع بازار صعودی بود.

این نشان می دهد که علیرغم اقدامات مثبت اخیر قیمت، هجوم استفاده جدیدی وجود نداشته است و به طور کلی، اتریوم از نظر فعالیت نسبی در پایین ترین سطح چند ساله خود قرار دارد.

🔔هشدار: میانگین قیمت گاز (7 SMA) به بالای 30 Gwei می‌تواند نشانه افزایش فعالیت زنجیره‌ای باشد که نشان‌دهنده قدرت بالقوه بازار و بهبود تقاضا است.

در نتیجه، نرخ رایت ETH از طریق EIP1559 اکنون در پایین ترین حد خود قرار دارد. کل ETH سوزانده شده اکنون فقط 11٪ از کل صدور است. اتریوم تنها در سه نوبت در گذشته تحت برنامه زمان‌بندی انتشار فعلی وارد قلمرو کاهش تورم شده است.

این به طور موثر به این معنی است که حجم نسبتاً زیادی از ETH در مقایسه با تمام تاریخچه‌های پس از EIP1559 در گردش است.

جذب سود

برای بستن این بخش، ساختار بازار بیت کوین و اتریوم را از دریچه معیار SOPR ارزیابی خواهیم کرد. SOPR میانگین سود (> 1.0) یا زیان (< 1.0) را که توسط بازار در مورد سکه های خرج شده به دست می آید را دریافت می کند. به طور کلی:

مقادیر بالا (> 1.0) نشان می دهد که سودهای بزرگتری در حال تحقق است و بازار تقاضای کافی برای جذب آن دارد.

🔼 پشتیبانی از بازار گاو نر با مقادیر SOPR 1.0 مشخص می شود که به عنوان حمایت عمل می کند، زیرا سرمایه گذاران بر اساس هزینه خود در هنگام عقب نشینی خرید می کنند.

🔴 ارزش‌های پایین (< 1.0) نشان می‌دهد که ضررهای بزرگ‌تری در حال تحقق است و سرمایه‌گذاران به طور متوسط ​​سکه‌ها را کمتر از قیمت تمام شده خود می‌فروشند.

🔽 مقاومت بازار خرسی با مقادیر SOPR 1.0 مشخص می شود که به عنوان مقاومت عمل می کند، زیرا سرمایه گذاران در طول رالی ها بر اساس قیمت تمام شده خود می فروشند.

برای بیت کوین، SOPR در تلاش است برای دومین بار از اوایل ژوئن به بالای 1.0 برسد. معمولاً قبل از رسیدن به سرعت فرار، بازار به تعدادی تلاش نیاز دارد. یک سناریوی صعودی ایده آل شکستن بالای 1.0 و سپس تست مجدد و یافتن پشتیبانی خواهد بود.

🔔هشدار: شکستن BTC SOPR (7 SMA) به بالای 1.0 و حفظ آن سطح نشان دهنده بازگشت سودآوری و بهبود احتمالی بازار است.

اتریوم شانس بیشتری داشته است و از SOPR بالاتر از 1.0 عبور کرده و اولین آزمایش مجدد خود را به عنوان پشتیبانی پیدا کرده است. با این حال، با توجه به شاخص‌های فعالیت زنجیره‌ای تا حدی ضعیف که در بالا بررسی شد، عاقلانه است که به عقب برگشتن به زیر 1.0 توجه کنیم که می‌تواند نشانه ضعف باشد. این شبیه دوره‌های نزولی قبلی است که در آن می‌توان یک سفر کوتاه بالاتر از 1.0 را مشاهده کرد، قبل از اینکه دوباره به قلمرو ضرر خالص رد شود.

🔔هشدار: SOPR (7 SMA) به زیر 1.0 می رسد و نشانه کاهش سودآوری است و نشان دهنده ضعف بالقوه بازار است.

 

خلاصه و نتیجه گیری

هم بیت‌کوین و هم اتریوم در این هفته شاهد افزایش قیمت‌ها بوده‌اند که به دلیل شرایط فوق‌العاده فروش بیش‌ازحد، و احساسات ریسک‌پذیری پس از نشست FOMC در ماه جولای افزایش یافته است.

با این حال، در ظاهر، تقاضای معاملاتی زنجیره‌ای در بهترین حالت کم‌رنگ می‌ماند و این افزایش هنوز در فعالیت‌های تقاضای قابل مشاهده نتیجه قانع‌کننده‌ای نداشته است. نتیجه خالص این است که بلاک‌های بیت‌کوین تا حدی خالی هستند، قیمت گاز اتریوم در پایین‌ترین حد چند ساله قرار دارد و نرخ سوزاندن EIP1559 در پایین‌ترین حد خود قرار دارد.

البته، فعالیت های آنچین تنها بخشی از تصویر است و نشانه های اولیه بازگشت سودآوری SOPR دلگرم کننده است. اکنون می‌توان توجه را به این موضوع معطوف کرد که آیا این روندهای صعودی می‌توانند ادامه یابند و بهبود یابند، به عنوان معیاری برای اینکه آیا این یک تسکین ساده بازار نزولی است یا یک تغییر ساختاری سازنده‌تر.

منبع: insights.glassnode.com
برچسب ها: تحلیل آنچین
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان