اقتصادی

شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن با شلیک گلوله ترور شد

نویسنده: لیلا مرادی

جمعه, 17 تیر 1401 تعداد کلمات: 1187 مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه تعداد بازدید: 533

نخست وزیر سابق ژاپن درگذشت
سرفصل‌ها

آسوشیتد پرس روز جمعه تایید کرد که شینزو آبه، که یک کمپین طولانی و در نهایت ناموفق برای پایان دادن به دهه ها کاهش تورم در ژاپن را رهبری می کرد، پس از شلیک گلوله درگذشت.

در روز جمعه 8 جولای 2022 فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که شینزو آبه، رئیس سابق دولت این کشور که اوایل روز در جریان مبارزات انتخاباتی هدف تیر اندازی قرار گرفت ، در وضعیت وخیمی به سر می برد، در ادامه و مدتی بعد خبر از مرگ شینزو آبه منتشر گردید.

مرگ شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن تایید شد

کیشیدا در یک کنفرانس مطبوعاتی رسمی با خبرنگاران گفت که به همه اعضای کابینه گفته شده است که مبارزات انتخاباتی خود را برای انتخابات آتی مجلس شوراها متوقف کرده و به توکیو بازگردند. وی تاکید کرد که "چنین اقدام خشونت آمیز در جریان مبارزات انتخاباتی غیرقابل قبول است و باید به شدیدترین وجه محکوم شود." کیشیدا درباره حمله به آبه تاکید کرد که:

می خواهم باور کنم که امنیت کافی وجود دارد اما این بخشی از تحقیقات خواهد بود.

پلیس ناحیه نارا، جایی که آبه مورد اصابت گلوله قرار گرفت، تأیید کرد که یک مرد ۴۱ ساله را به عنوان مظنون دستگیر کرده است. به گزارش NHK News، این مرد به پلیس گفت که از شینزو آبه و سیاست هایش «ناراضی» است و می خواهد او را بکشد.

آبه دقایقی پس از شروع سخنرانی مبارزات انتخاباتی خود در شهر نارا در غرب ژاپن از پشت هدف گلوله قرار گرفت. او برای مداوا اورژانسی به بیمارستان منتقل شد اما نفس نمی‌کشید و قلبش از کار افتاده بود. بعداً اعلام شد که وی در بیمارستان مرده است.

شبکه تلویزیونی ژاپنی NHK گزارش داد که مظنون که در محل حادثه دستگیر شد، یک سرباز سابق نیروی دریایی است.

شبکه ان اچ کی تصاویر و عکس های صحنه قتل شینزو آبه رئیس جمهور سابق ژاپن را منتشر کرده که توسط آسوشیتدپرس بصورت فیلم ویدئویی در سایت یوتیوب قرار گرفته است.

علاوه بر این:

این شبکه تلویزیونی همچنین ویدئویی از حمل شینزو آبه به وسیله هلیکوپتر به بیمارستان را نشر داده است که از طریق این لینک در یوتیوب قابل مشاهده است.

شینزو آبه طولانی‌ترین نخست‌وزیر ژاپن از زمان جنگ جهانی دوم بود. ترور او یک رویداد تکان دهنده در کشوری است که از سال 1945 تا حد زیادی عاری از خشونت سیاسی بوده است.

توضیحات تکمیلی درباره ترور و قتل شینزو آبه رئیس جمهور سابق ژاپن با شلیک گلوله

ترور شینزو آبه، نخست وزیر پیشین ژاپن، در هنگام سخنرانی او در نزدیکی ایستگاه یاماتو سیدیجی در نارا، استان نارا ژاپن و در حدود ساعت ۱۱:۳۰ JST (UTC+9) در روز جمعه ۸ ژوئیه (۱۷ تیر) صورت پذیرفت.

در این حادثه که به قصد ترور شینزو آبه صورت گرفت وی مورد هدف دو گلوله قرار گرفته و به شدت مجروح شد و علائم حیاتی نشان نداد، در ادامه نیز خبر درگذشت شینزو آبه اعلام شد.

در ادامه پلیس ژاپن مردی مظنون و ۴۱ ساله به نام «یاماگامی تتسویا» را به اتهام تلاش برای قتل شینزو آبه دستگیر کرده‌است. شبکه ان‌اِچ‌کِی ژاپن اعلام که «شینزو آبه» نخست‌وزیر سابق این کشور بر اثر شدت جراحات وارده جان باخت.

نخست وزیر سابق ژاپن شینزو آبه به ضرب گلوله کشته شد

سایت خبری یورونیوز بر اساس پوشش خبری ان‌اچ‌کی که یک رسانه ژاپنی است درباره حادثه ترور شینزو آبه گزارش داد:

آتش‌نشانی شهر نارا در غرب ژاپن در همان ابتدای انتشار این خبر گفته بود که نشانه‌های حیات در آقای آبه دیده نمی‌شود. دولت ژاپن اما در اولین واکنش رسمی وضعیت وی را «نامعلوم» اعلام کرده بود. 

یوئیچی ماسوزو، فرماندار سابق توکیو هم در توییتی نوشت که نخست‌وزیر سابق ژاپن در حالت ایست قلبی-ریوی قرار دارد. عبارت ایست قلبی-ریوی در ژاپن اغلب در گزارش‌های اولیه و پیش از تایید رسمی مرگ استفاده می‌شود.

به گزارش ان‌اچ‌کی، خبرگزاری رسمی ژاپن، سوء قصد به جان آقای آبه با شلیک گلوله در ساعت یازده و نیم و وقتی که وی در کمپینی انتخاباتی در شهر نارا مشغول سخنرانی بود صورت گرفته است و حاضران صدای دو شلیک گلوله را شنیده‌اند.

اطلاعات بیشتر درباره مظنون قتل شینزو آبه

 پلیس ژاپن مردی مظنون و ۴۱ ساله به نام «یاماگامی تتسویا» را به اتهام تلاش برای قتل شینزو آبه از طریق ترور وی با شلیک گلوله دستگیر کرده است. پلیس ژاپن می‌گوید مظنون به آقای آبه از پشت شلیک کرده است

طبق گزارش ان‌اچ‌کی مظنون بازداشت شده ساکن همان شهر محل حادثه است. منابع دفاعی می‌گویند که وی به مدت سه سال تا حدود سال ۲۰۰۵ برای نیروی دفاع شخصی دریایی کار می‌کرد.

پلیس می‌گوید مظنون به بازجوها گفته است که از نخست وزیر سابق ناراضی بوده و قصد کشتن او را داشته است. 

روایت یک شاهد عینی ترور شینزو آبه

زنی که در محل حادثه حضور داشت گفت که آبه بعد از شلیک دومین گلوله به زمین افتاد. او اضافه کرد مردی را دید که از پشت سر به آبه که در حال سخنرانی بود نزدیک می‌شد. وی تصریح کرد که بعد از شلیک گلوله نخست کسی را ندیده که زمین بخورد اما آبه به محض شلیک گلوله دوم به زمین افتاد. 

رئیس انجمن شکارچیان ژاپن این احتمال را داد اسلحه‌ای که در تیراندازی استفاده شد ممکن است یک اسلحه دست ساز بوده باشد اما پلیس گفته است که احتمالا در این حمله از تفنگ ساچمه‌ای استفاده شده است. اما ساساکی یوهی معتقد است که یک تفنگ ساچمه‌ای آن صدای خشک و کوبنده را که شاهدان توصیف کرده‌اند تولید نمی‌کند. او اضافه کرد ویدئویی که از انتشار دود پس از شلیک گلوله دیده است که یک تفنگ معمولی هرگز به این میزان دود تولید نمی‌کند.

واکنش نخست وزیر فعلی ژاپن نسبت به ترور شینزو آبه

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن درباره وضعیت شینزو آبه که هم حزبی او است گفت که وی در وضعیت «بسیار وخیم» قرار دارد. وی افزود:

این یک اقدام وحشیانه در میانه مبارزات انتخابات بود که اساس دموکراسی است و عمل کاملا نابخشودنی محسوب می‌شود.

آقای کیشیدا در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ که آبه نخست وزیر ژاپن بود، ریاست دستگاه دیپلماسی این کشور را برعهده داشت. 

کیشیدا و وزرای کابینه‌اش پس از تیراندازی از رویدادهای مربوط به مبارزات انتخاباتی در سراسر کشور به سرعت به توکیو بازگشتند. کیشیدا پس از ورود به دفتر نخست وزیری گفت:

من برای زنده ماندن آبه از ته قلبم دعا می‌کنم.

واکنش آمریکا و اتحادیه اروپا درباره حادثه ترور نسخه وزیر پیشین ژاپن، شینزو آبه

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این حمله گفت که ایالات متحده از تیراندازی به شینزو آبه عمیقا نگران است.

بلینکن در نشست گروه ۲۰ در بالی به خبرنگاران گفت: «این لحظه بسیار بسیار غم‌انگیزی است.» وی اضافه کرد:

ما از وضعیت او اطلاعی نداریم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا نیز در رسانه اجتماعی خود گفت:

آبه یک دوست واقعی برای من و مهمتر از آن آمریکا بود. این ضربه بزرگی به مردم فوق‌العاده ژاپن است که او را بسیار دوست داشتند و تحسین می‌کردند. همه ما برای شینزو و خانواده عزیزش دعا می‌کنیم.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در توییتی نوشت که از «حمله ناجوانمردانه» به شینزو آبه در حین انجام وظایفش شوکه و غمگین است.

وی آبه را «یک دوست واقعی، مدافع سرسخت نظام چند جانبه و ارزش‌های دموکراتیک» توصیف کرد. وی تصریح کرد که اتحادیه اروپا در کنار مردم ژاپن در این زمان دشوار است.

مشاهده توییت مرتبط با این موضوع در سایت توییتر از طریق لینک مرتبط

آبه در سال ۲۰۲۰ به دلیل یک مشکل مزمن در سلامتی‌اش از سمت نخست وزیری ژاپن کناره‌گیری کرد. وی از دوران نوجوانی به «کولیت زخمی» مبتلا شده که با درمان کنترل شده بود.

منبع: FxStreet
برچسب ها: اخبار اقتصادی
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان