اخبار رمزارز ها

پولکادات برای حل مشکل پل بلاک چین، سیستم پیام رسانی زنجیره ای را راه اندازی کرد

نویسنده: سحر جعفری

چهارشنبه, 14 اردیبهشت 1401 تعداد کلمات: 438 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه تعداد بازدید: 1553

پولکادات
سرفصل‌ها

پل ها به یکی از بزرگترین نقاط ضعف در صنعت رمزارز تبدیل شده اند. پولکادات می خواهد آنها را از بین ببرد.

پلتفرم بلاک چین پولکادات یک پروتکل ارتباطی جدید بین زنجیره‌ای راه‌اندازی کرده است و می‌گوید که مکانیسم‌های پل زدن دست و پا گیر را که میلیاردها دلار برای صنعت رمزارز در حملات سایبری هزینه کرده است، از بین خواهد برد.

سیستم پیام‌رسانی XCM که به تازگی راه‌اندازی شده است، برای ارتقای اکوسیستم چند زنجیره‌ای پولکادات در نظر گرفته شده است که بر اساس قابلیت همکاری کامل ساخته شده است. گفته می شود که کانال های XCM در همان سطح هاب مرکزی پولکادوت، به نام زنجیره رله، ایمن هستند و همچنین برای استفاده توسط پاراچین ها در دسترس هستند. به عبارت دیگر، XCM ارتباط بین خود پاراچین ها و همچنین قراردادهای هوشمند را امکان پذیر می کند.

تکرارهای آتی XCM اجازه می‌دهد پیام‌ها بین پاراچین‌ها بدون نیاز به ذخیره در زنجیره رله ارسال شوند، در نتیجه مقیاس‌پذیری بهبود یافته و فرآیندهای حاکمیتی برای زنجیره‌های جداگانه حذف می‌شود.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط Chainalysis و گزارش بلومبرگ، هک‌های پل در طول سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار برای صنعت ارزهای دیجیتال هزینه داشته است که نشان‌دهنده آسیب‌پذیری‌های امنیتی عمده این فناوری جدید است. سوء استفاده از پل رونین Axie Infinity شاید بدنام ترین حمله بود که عاملان آن تنها در دو تراکنش بیش از 600 میلیون دلار دارایی دیجیتال را تخلیه کردند.

یک نقض امنیتی در شبکه رونین رخ داده است.

— Ronin (Ronin_Network) 29 مارس 2022
بلومبرگ همچنین با استناد به داده‌های Dune Analytics گزارش داد که از 30 مارس بیش از 21 میلیارد دلار روی پل‌های اتریوم قفل شده است.

هنگامی که از پیتر موریک، رئیس امور عمومی در توسعه دهنده Polkadot Parity Technologies در مورد بزرگترین نقص های امنیتی پل ها پرسیده شد، به Cointelegraph گفت:

اکثر پل‌های امروزی به چند پایه ضعیف متکی هستند، در درجه اول تکیه بیش از حد به طرح‌های چند امضای متمرکز، به این معنی که کد قرارداد هوشمند غیرقابل اعتماد یا اسپاگتی نیستند که کاربران را برای حمله باز کند.»
او افزود که "ارتباط بین پاراچین ها در پولکادات از این دام ها جلوگیری می کند."

آیا پل مناسب می تواند کلید رشد تصاعدی کریپتو باشد؟ مدیر اجرایی هارمونی اینطور فکر می کند. 

— Cointelegraph (Cointelegraph) 4 فوریه 2022

وقتی در مورد اینکه «عملکرد متقابل» یک کلمه رایج در صنعت بدون کاربرد زیاد است، تحت فشار قرار گرفت، موریک توضیح داد که «عملکرد متقابل واقعی این است که بتوانم برنامه‌های کاربردی خود را در چندین زنجیره بی‌اعتماد کنم و از توابع هر کدام استفاده کنم». او همچنین توضیح داد که "به دلیل معماری امنیتی مشترک ماژولارپولکادات، از امروز با راه اندازی XCM، این فقط بین پاراچین های آن امکان پذیر است."

منبع: cointelegraph.com
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان