اقتصادی

کاهش دلار و شهادت برینارد

نویسنده: لیلا مرادی

پنجشنبه, 23 دی 1400 تعداد کلمات: 480 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه تعداد بازدید: 498

کاهش دلار و شهادت برینارد
سرفصل‌ها

کاهش دلار، شهادت برینارد و داده های مربوط به شاخص قیمت تولید کننده (PPI)

دلار آمریکا در معاملات اولیه اروپا در روز پنجشنبه کاهش یافت و پس از انتشار جدیدترین داده‌های تورم که نتوانست شروط بیشتری را برای تشدید سیاست پولی سختگیرانه فدرال رزرو ایجاد کند، به افت شدید جلسه قبل افزود.
در ساعت 12 به وقت ایران، شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از شش ارز دیگر ارزیابی می‌کند، 0.1% کاهش یافت و در 94.800 معامله شد و درحدود  پایین‌ترین سطح دو ماهه بود.
جفت ارز USD/JPY با 0.2% کاهش به 114.43 نزدیک به پایین ترین سطح دو هفته ای معامله شد، جفت ارز EUR/USD با 0.2% افزایش به 1.1463 رسید و به بالاترین سطح خود از اواسط نوامبر صعود کرد و جفت ارز GBP/USD با 0.2% افزایش یافت و به 1.3729 رسید، پس از افزایش اخیر نرخ بهره توسط بانک مرکزی انگلستان، پوند قدرت خود را نشان داد و از مشکلات سیاسی نخست وزیر بوریس جانسون شانه خالی کرد.
جفت ارز AUD/USD حساس به ریسک با 0.2% صعود به 0.7300 رسید و به بالاترین حد در دو ماه اخیر صعود کرد.
داده های روز چهارشنبه ایالات متحده نشان داد که شاخص کل قیمت مصرف کننده 7 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته و ماهانه 0.5 درصد افزایش یافته است. با تضعیف بخش‌های بی ثبات انرژی و مواد غذایی، شاخص اصلی قیمت مصرف‌کننده در ماه دسامبر 0.6 درصد ماهانه و 5.5 درصد نسبت به سال قبل رشد کرد. در حالیکه آمار اصلی نشان می‌دهد که قیمت‌های مصرف‌کننده با سریع‌ترین میزان در نزدیک به 40 سال گذشته افزایش می‌یابد، تا حد زیادی قابل پیش بینی بود و تغییر قابل توجهی در تفکر سیاست گذاران فدرال رزرو دیده نمی شود. با حداقل سه افزایش نرخ بهره در حال حاضر در قیمت بازار، برخی از معامله گران روی افزایش بیشتر دلار شرط بندی کردند.
تحلیلگران ING در یادداشتی گفتند: «باید در کوتاه مدت یک طبقه زیر دلار ادغام شود - انتظارات برای سه افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو را بیشتر تقویت می‌کند و مسیر را برای چهار افزایش نرخ بهره در سال 2022 باز می‌گذارد». ما فکر می‌کنیم که این دلیلی است که بازارها در حال حاضر به خرید دلار پایین ادامه دهند.»
آمارهای تورمی بیشتری در فهرست داده‌های اقتصادی ایالات متحده در اواخر روز پنج‌شنبه، با شاخص قیمت تولید کننده (PPI) دسامبر، وجود دارد، اما احتمالاً توجه زیادی به لائل برینارد، رئیس فدرال، که در جلسه استماع در کاپیتول هیل برای نامزدی به عنوان نایب رئیس‌ ظاهر شد، خواهد بود.
برینارد در اظهارات آماده شده قبل از حضور خود گفت مقابله با تورم و کاهش آن به 2 درصد و در عین حال حفظ یک بهبود فراگیر، مبرم ترین وظیفه بانک مرکزی ایالات متحده است.
جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو، در اظهارات خود در روز سه شنبه، انتظارات بیش از حد سختگیرانه را کاهش داد و اظهار داشت که فدرال رزرو هنوز در حال بحث در مورد چارچوب زمانی مربوط به کاهش ترازنامه بانک مرکزی است.

 


منبع: investing

منبع: .
برچسب ها: اخبار اقتصادی
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان