سیاسی

پول‌های سیاه ثروتمندان نزدیک به کرملین کجا پنهان شده‌اند؟

نویسنده: سیامک تیموری

دوشنبه, 08 فروردین 1401 تعداد کلمات: 915 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه تعداد بازدید: 560

پول‌های سیاه ثروتمندان نزدیک به کرملین کجا پنهان شده‌اند؟
سرفصل‌ها

الیگارش‌های روسی: «دارایی‌های غیرقانونی» خود را کجا پنهان می‌کنند؟

 

برای دهه‌ها، الیگارش‌های روسی میلیاردها دلار از پول‌های غیرقانونی را به خارج از کشور منتقل کرده‌اند تا ردیابی آن‌ها را بسیار سخت کنند.

 

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، کشورهای سراسر جهان از تحریم‌ها و قوانین جدید برای یافتن این «پول‌های سیاه» استفاده می‌کنند و امیدوارند به الیگارشی‌های نزدیک به پوتین آسیب برسانند.

 

بیشتر بخوانید: اخبار زنده جنگ اوکراین

 

میزان "پول‌های سیاه" الیگارش‌های روسیه در سراسر جهان چقدر است؟

 

اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» می‌گوید که روس‌ها حدود یک تریلیون دلار (۷۵۰ میلیارد پوند) «پول سیاه» یا غیر قانونی در خارج از کشور پنهان کرده‌اند.

گزارش سال 2020 این موسسه تخمین زده است که یک چهارم این مقدار توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و همکاران نزدیک او کنترل می شود.

در این گزارش آمده است: کرملین می‌تواند از این پول برای جاسوسی، تروریسم، جاسوسی صنعتی، رشوه، دستکاری سیاسی، اطلاعات نادرست و بسیاری از اهداف پلید دیگر بهره‌برداری کند.

 

پول‌های سیاه چگونه به دست آمدند؟

 

یکی دیگر از اندیشکده‌های ایالات متحده، بنیاد ملی دموکراسی، می‌گوید پوتین همکاران نزدیک خود را تشویق کرده است که "از بودجه دولتی دزدی کنند، از مشاغل خصوصی اخاذی کنند و حتی تصرف کامل شرکت‌های سودآور را سازماندهی کنند".

به این ترتیب آن‌ها از این طریق، ثروت شخصی خود را به ده‌ها میلیارد دلار رسانده‌اند.

بوریس نمتسوف و ولادیمیر میلوف، رهبران مخالف روسیه مدعی شده‌اند که بین سال‌های 2004 تا 2007، 60 میلیارد دلار از سرمایه‌های غول نفتی گازپروم به نزدیکان پوتین منتقل شده است.

اسناد پاندورا که توسط کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی منتشر شد، اشاره می‌کند که افراد نزدیک به پوتین بسیار ثروتمند شده‌اند و می‌توانند به او کمک کنند تا ثروت خود را جابجا کند.

 

این پول‌ها کجا نگهداری می‌شوند؟

 

 

از نظر تاریخی، بسیاری از این پول‌ها به بانک‌های قبرس منتقل شده‌اند. برای برخی، این جزیره به عنوان "مسکو جدید" تلقی می‌شود.

بر اساس گزارش شورای آتلانتیک، 36 میلیارد دلار (27 میلیارد پوند) از پول روسیه تنها در سال 2013 به آنجا منتقل شده است. بخش اعظم آن از طریق شرکت‌های کاغذی (شرکت‌هایی که وجود خارجی ندارند اما به صورت جعلی دارای حساب‌های بانکی هستند) وارد شده است که برای پنهان کردن مالکان واقعی استفاده می شود.

در سال 2013، صندوق بین‌المللی پول قبرس را متقاعد کرد که ده‌ها هزار حساب بانکی متعلق به شرکت‌های کاغذی را ببندد.

سرزمین‌های خارج از کشور بریتانیا مانند جزایر ویرجین بریتانیا و جزایر کیمن نیز مقاصد مورد علاقه الیگارش‌های روس هستند.

گزارشی توسط Global Witness می گوید که در سال 2018، الیگارش‌های روسی حدود 45.5 میلیارد دلار (34 میلیارد پوند) در این بهشت‌های مالیاتی پنهان کرده‌اند.

بخشی از این پول به سرمایه‌های مالی مانند نیویورک و لندن راه پیدا می‌کند، جایی که می‌توان آن را سرمایه‌گذاری کرد و بازدهی را به دست آورد.

سازمان ضد فساد شفافیت بین‌الملل ادعا می‌کند که حداقل 2 میلیارد دلار (1.5 میلیارد پوند) از اموال بریتانیا متعلق به روس‌هایی است که به جرم مالی متهم شده‌اند یا با کرملین ارتباط دارند.

گستردگی پولشویی روسیه در گزارشی در سال 2014 توسط پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان یافته و فساد در "رختشوی‌خانه روسیه" آشکار شد. در این گزارش آمده است که بین سال‌های 2011 تا 2014، 19 بانک روسی 20.8 میلیارد دلار (15.6 میلیارد پوند) به 5140 شرکت در 96 کشور جهان پولشویی کرده‌اند.

رختشویخانه روسیه طرحی بود برای انتقال 20 تا 80 میلیارد دلار به خارج از روسیه از سال 2010 تا 2014 از طریق شبکه‌ای از بانک های جهانی که بسیاری از آن‌ها در مولداوی و لتونی هستند. گاردین گزارش داد که حدود 500 نفر مظنون به دست داشتن در این ماجرا هستند که بسیاری از آن‌ها الیگارش‌های روس بودند. این طرح پولشویی توسط گلوبال لاندرومات کشف شد. نیویورکر می‌گوید که این عملیات به ‌عنوان «رختشویخانه روسی»، «پولشویی جهانی» یا «طرح مولداوی» شناخته می‌شد. هرالد نوشت که «تصور می‌شود که این طرح بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین طرح پول‌شویی در جهان باشد."

 

پول‌های سیاه چگونه پنهان می‌شوند؟

 

روش معمولی که الیگارش‌های روسی «پول سیاه» خود را در خارج از کشور پنهان می کنند، از طریق شرکت‌های کاغذی است.

شورای آتلانتیک می‌گوید: «این الیگارشی‌ها بهترین وکلا، حسابرسان، بانکداران و لابی‌ها را در جهان استخدام می‌کنند تا ابزارهای قانونی برای پنهان کردن و شستشوی سرمایه‌های خود ایجاد کنند».

هر الیگارشی حرفه‌ای لایه‌هایی از شرکت‌های کاغذی ناشناس در تعدادی از حوزه‌های قضایی فراساحلی دارد و سرمایه‌اش با سرعت برق بین آن‌ها شناور است.»

در سال 2016، کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی اسناد پاناما را منتشر کرد که نشان می‌داد یک شرکت به تنهایی 2071 شرکت کاغذی را برای الیگارش‌های روسی تأسیس کرده است.

 

چه اقداماتی برای مسدود کردن پول الیگارشی‌ها انجام می‌شود؟

 

پس از حمله به اوکراین، کشورها مجموعه‌ای از اقدامات را برای ردیابی پول‌های سیاه روسیه اعلام کردند.

ایالات متحده در حال ایجاد یک کارگروه جدید "KleptoCapture" برای سرکوب امور مالی الیگارشی‌های روسیه است.

این وزارتخانه توسط وزارت دادگستری اداره می‌شود و به منظور توقیف دارایی‌های به دست آمده از طریق رفتار غیرقانونی است.

دولت بریتانیا اقداماتی را برای افزایش استفاده از سفارش‌های ثروت غیرقابل توضیح (UWO) انجام داده است، که مردم را ملزم می‌کند ثابت کنند که پول نقد را برای خرید دارایی در بریتانیا از کجا به دست آورده‌اند.

 

 

قوانین بلوکه کردن حساب‌ها (AFOs) به دادگاه‌ها اجازه می‌دهد تا در صورت مشکوک شدن، وجوه را در یک بانک یا موسسات مالی مسدود کنند.

بسیاری از دولت‌ها قانون جرایم اقتصادی را با ثبت مالکیت منفعت برای اموال متعلق به نهادهای خارج از کشور تصویب کرده است.

بریتانیا همچنین "طرح ویزای طلایی" خود را که به ثروتمندان خارجی در صورت سرمایه‌گذاری مقادیر زیادی پول در کشور، حق اقامت می داد، به حالت تعلیق درآورده است.  

مالت، پناهگاه مورد علاقه پول روسیه، همچنین طرح «گذرنامه طلایی» خود را که به الیگارش‌ها اجازه خرید شهروندی می داد، کنار گذاشته است. قبرس و بلغارستان نیز طرح پاسپورت طلایی خود را در سال 2020 لغو کردند.

منبع: bbc
برچسب ها: اخبار سیاسی
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان