ماهانه

چشم انداز اقتصاد جهانی - ماه مارس 2022

نویسنده: اهورا چالکی

شنبه, 21 اسفند 1400 تعداد کلمات: 1952 مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه تعداد بازدید: 5573

چشم انداز  ماهانه اقتصاد جهانی
سرفصل‌ها

سایه جنگ بر اقتصاد جهانی

 

روسیه تقریبا 50 درصد انرژی اروپا را تامین می کند و همراه با اوکراین بیش از یک چهارم گندم صادراتی جهان را دارند. در پی نتایج این جنگ و با منتقل شدن هزینه جنگ به مثرف کنندگان، قیمت مواد غذایی، آب و برق و بنزین در ماه‌های آینده افزایش می‌یابد.

 

داده‌های اقتصادی که تا کنون داشته‌ایم و در ادامه در ماه مارس خواهیم داشت، عمدتاً فوریه را پوشش می‌دهند و به طور کامل تحت تأثیر آخرین تنش‌ها قرار نگرفته اند. به هر حال، با توجه به اینکه احتمالاً تورم در مقیاس سالانه در ماه‌های بعد به بالای 8 درصد می‌رود و نرخ بیکاری زیر 4 درصد باقی می‌ماند، فدرال رزرو احتمالاً در نشست سیاست پولی بعدی خود در اواخر 16 مارس، نرخ‌ها را 25 واحد پایه افزایش خواهد داد. بیایید دارایی های مختلف را بررسی کنیم و ببینیم در چهار هفته آینده چه انتظاراتی از آنها داریم.

 

آخرین اخبار از جنگ روسیه و اوکراین

 

دلار آمریکا

در هفته پایانی فوریه، با افزایش تنش‌ها بین روسیه و اوکراین، تقاضای پناهگاه امن دلار آمریکا افزایش یافت و پس از آن نیز تا کنون به رشد خود ادامه می‌دهد، زیرا تنش‌ها نگرانی‌ها در مورد رشد اقتصادی را افزایش داده است. همزمان، شهادت آقای پاول را در اوایل این ماه در کمیته بانکی پارلمان داشتیم، جایی که او امکان افزایش نرخ 0.50% را رد کرد و اکنون فعالان بازار روی افزایش 25 واحدی نرخ بهره حساب می‌کنند که می‌تواند سرعت گاوها را کند کند. در اواخر هفته آینده، اگر بتوانیم به نحوی به جنگ پایان دهیم، با داده های اقتصادی عالی از ایالات متحده، از جمله تعداد خرده فروشی، اشتغال، و مسکن، انتظارات بازار از FED در جلسات آینده تغییر خواهد کرد. از سوی دیگر، در صورت ادامه تنش های ژئوپلیتیکی، دلار آمریکا می تواند اوج های جدیدی را در ماه مارس آزمایش کند. در ادامه، نشست اواسط ماه مارس فدرال رزرو می تواند برای دلار بسیار مهم باشد، اما ما داده های دیگری نیز برای توجه داریم، از جمله تورم تولید کننده(15ام)، سفارشات کالاهای بادوام (24ام)، و داده های تورم PCE در 30 ام.

 

یورو

یورو هنوز در شوک جنگ قرار دارد و شوک ایجاد شده در اواسط فوریه توسط خانم لاگارد نیز نتوانست بیش از یک روز به آن کمک کند. جنگ روسیه و اوکراین بیش از هر اقتصاد دیگری، یورو را تحت تاثیر قرار خواهد داد، در حالی که اولین و دومین کشور بزرگ اروپا با یکدیگر می جنگند، در حالی که تامین انرژی و گندم اروپا به طور مستقیم به آنها بستگی دارد. علیرغم فشارهای صعودی قوی بر قیمت ها، بانک مرکزی اروپا نرخ های بهره را افزایش نداد، اما به برنامه خرید اوراق قرضه خود پایان داد، زیرا جنگ از قبل بر رشد اقتصادی تأثیر خود را گذاشته است. با این حال، آنها مقدار APP در ماه های بعدی را تغییر داده و اکنون کاهش یافته است. واکنش کوتاه مدت یورو مثبت بود، اما تا زمانی که اروپا از جنگ رنج می برد، روند صعودی نمی تواند ادامه یابد. از آنجایی که اقتصاد اروپا به حمایت انرژی روسیه نیاز دارد، چشم انداز ماه مارس برای ارز مشترک و سهام اروپایی مستقیماً در سمت مخالف با ریسک بازار حرکت خواهد کرد. برای بقیه ماه مارس، علاوه بر اخبار جنگ، ما باید به برخی از داده های اقتصادی نیز توجه کنیم، مانند داده های وضعیت اقتصادی آلمان و منطقه یورو (شاخص ZEW) (15th)، اعداد PMI و نشست شورای اروپا (24-25 مارس)، و شاخص احساسات اقتصادی (30).

 

استرلینگ

بانک مرکزی انگلیس، نه تنها نرخ ها را افزایش داد، بلکه با 25 واحد پایه افزایش بیشتر در ماه فوریه این کار را تکرار کرد تا برای اولین بار از سال 2004، نرخ را در دو جلسه متوالی افزایش دهد. در حالی که می دانیم تورم بریتانیا به بالاترین حد خود در 30 سال گذشته افزایش یافته است، لغو محدودیت کووید به اقتصاد بریتانیا، به ویژه بخش خدمات کمک کرد تا سریعتر بهبود یابد. با این حال، مانند سایر دارایی های پرخطر، پوند انگلیس نیز با افزایش تنش های ژئوپلیتیکی در روزهای پایانی فوریه، جایگاه خود را از دست داد. همانند سایر دارایی ها، محرک اصلی در ماه مارس برای اقتصاد بریتانیا و پول آن، تنش های کنونی بین روسیه و اوکراین خواهد بود، با این حال، ما نمی توانیم واگرایی های سیاست پولی را نادیده بگیریم. با این همه، در نهایت می توان گفت که 1.33-1.37 محدوده ای است که می توانیم GBPUSD را ببینیم. در عین حال، با ضربه خوردن اقتصاد اروپا، پوند در برابر یورو قوی تر خواهد شد، مگر اینکه اتفاق غیرمنتظره ای رخ دهد. برای ماه مارس، رویدادها و داده‌های مهمی نیز برای بررسی داریم، از جمله داده‌های بازار کار (15ام)، تصمیم‌گیری نرخ BoE/پیش‌بینی‌های فصلی (هفدهم)، اعداد تورم (23ام)، خرده‌فروشی (24ام)، و در نهایت تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم 2021 در 31 مارس.

 

طلا و نقره:

 

در حالی که حرکت قیمت طلا حدود 2000 دلار و نقره در حدود 25 دلار است، گزینه های مختلفی وجود دارد که ما باید برای سرمایه گذاری و معاملات خود در ماه مارس مراقب آنها باشیم.

 

وضعیت در اوکراین بحرانی است و درخواست ها برای پناهگاه امن طلا و نقره را بیشتر می کند. از سوی دیگر، افزایش تورم و نرخ‌های بهره واقعی با سریع‌ترین سرعت در حال افزایش هستند و با توجه به افزایش اخیر بازده اوراق قرضه و نرخ دلار آمریکا، ممکن است حتی بیش از انتظار بیشتر سرمایه‌گذاران افزایش یافته، قیمت فلز زرد را تحت فشار قرار دهند. برای نقره که یک فلز صنعتی است، ادامه رشد نرخ دلار با کاهش سرعت توسعه اقتصادی می تواند آن را تحت فشار قرار دهد.

 

با این حال، محرک های کلیدی ذکر شده در قیمت طلا و نقره چیزی نیست که بتوانیم انتظار داشته باشیم برای مدت طولانی ادامه داشته باشند. بنابراین، هر دو را می توان معکوس کرد، به گونه ای که گویی شاهد پیشرفت هایی در مذاکرات صلح یا حتی آتش بس هستیم. ما نباید فراموش کنیم که تجمعات مبتنی بر رویدادهای ژئوپلیتیکی دوام ندارند و به احتمال بسیار زیاد در هر زمانی معکوس خواهند شد.

 

بنابراین، قیمت طلا و نقره به احتمال زیاد می تواند در حال حاضر در این سطوح باقی بماند. معکوس شدن محرک های کلیدی نیز می تواند از این سطوح حمایت کند، زیرا واکنش بازار به آنها قیمت ها را در جهت مخالف حرکت می دهد.

 

و در نهایت، قیمت طلا و نقره نیز مستقیماً به جلسه سیاست گذاری پولی فدرال رزرو  در 15 تا 15 مارس بستگی دارد. هر سیاست انقباضی ای یا بهتر بگوییم هر تصمیمی که بازار آن را به عنوان یک تصمیم انقباضی بپذیرد، قیمت ها را بالا می برد و بالعکس.

 

نفت خام

 

نفت حرکت ماه مارس را با سریع‌ترین سرعت به سمت ماه آغاز کرد، زیرا کانادا، بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا و برخی کشورهای دیگر واردات نفت از روسیه را پس از حمله به اوکراین محدود کردند. اما می دانیم که تنش های ژئوپلیتیکی همیشه دو یا حتی چند طرف دارد. دشمنی غرب با روسیه، آن ها را به سمت دشمنان قبلی آنها سوق داد. اکنون آمریکایی ها با شرکای اروپایی، در تلاش برای مذاکره با ایران، ونزوئلا و لیبی برای جایگزینی صادرات روسیه می بانشد. پس از این گزارش ها، نفت به رغم بازگشت پس از فروش دو روزه، اولین ضرر هفتگی خود در سه ماه اخیر را تجربه کرد. پس از توقف ایجاد شده توسط روسیه بر سر توافق هسته‌ای ایران، بازگشت مجدد قیمت ها به سمت بالا را در ساعات آخر را شاهد بودیم.

 

از سوی دیگر، باید به یاد داشته باشیم که افزایش قیمت نفت مانند یک تیغ دولبه است. افزایش قیمت نفت، افزایش هزینه تولید و افزایش تورم به رکوردهای جدید منجر خواهد شد. تورم بالاتر نیز با فروش و تولید کمتر و در نهایت به کاهش تقاضا و دوباره کاهش قیمت ها منجر خواهد شد. این چیزی نیست که نه صادرکننده نفت نه اقتصاد می خواهد و نه کارخانه های تولیدی که مصرف کنندگان اصلی انرژی باشند. برای ماه مارس، در حالی که ما منتظر هستیم که قیمت ها در سطوح بالاتر و  بالای 90 دلار باشد، اما قیمت های بسیار بالاتر نیز در حال حاضر کمی بعید است. گزارش‌های ماهانه اوپک، آژانس بین‌المللی انرژی و سازمان اطلاعات انرژی امریکا که در هفته آینده منتشر خواهند شد، محرک‌ها و منابع اصلی بازار برای سرمایه‌گذاران خواهند بود. البته در نظر گرفتن وضعیت جنگ روسیه و اوکراین و تغییرات ژئوپلیتیکی در جهان اولین اولویت محرک قیمت است.

 

ارزهای رمزنگاری شده

 

همانند سایر دارایی‌ها، ارزهای دیجیتال نیز در ماه فوریه و روزهای اول مارس معاملات بسیار پرنوسانی داشتند. از آخرین هفته فوریه، سرمایه گذاران منتظر دستور اجرایی رئیس جمهور بایدن برای بازار ارزهای دیجیتال بودند، که در نهایت منجر به تصویر روشنی از آنچه که قرار است انجام دهند نشد، غیر از اینکه تاکید کنند که دلار آمریکا باید تسلط خود را حفظ کند و مقررات بیشتری باید اعمال شود. در روزهای اول جنگ روسیه و اوکراین نیز افزایش تقاضا برای BTC برای نقل و انتقالات در روسیه و بین روس ها، تقاضا و قیمت بازار را افزایش داد. با این حال، همانطور که انتظار می رفت، افزایش قیمت کوتاه مدت بود و دوباره همان دلایلی که بر سایر دارایی های پرخطر فشار آورد، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز همان رفتارهای سرمایه گذار را تجربه کردند. برای ماه مارس، احساسات کلی بازارهای مالی محرک اصلی خواهد بود. دومین عامل موثر در تغییر قیمت ها، تنظیم مقررات در کشورهای مختلف خواهد بود. هر چقدر مقررات بیشتری داشته باشیم، در کوتاه مدت می تواند فشار بیشتری بر قیمت ها وارد کند، اما در بلندمدت مثبت خواهد بود. و در نهایت، واکنش‌ها به جنگ جاری و صرافی‌های رمزنگاری به تحریم‌ها علیه روسیه و کیف پول‌های متصل به شهروندان روسیه مهم خواهد بود. برای سرمایه گذاران و طرفداران روشن تر می شود که چگونه این دارایی ها می توانند از کنترل دولت خارج شوند یا اینکه دولت ها می توانند آنها را نیز کنترل کنند، که البته این می تواند یک خبر منفی برای این بازار باشد.

 

وال استریت

 

در ماه فوریه، S&P 500 در دومین ماه متوالی زیان خود 3.1 درصد سقوط کرد تا بیش از 12 درصد زیان را در سال 2021 تجربه کند و به رالی شش ماهه گاوها پایان دهد. عدم اطمینان در سراسر بازار حرکت دهنده اصلی بازار بود، زیرا هر روز اخبار منفی و مثبت بیشتری داشتیم. این عدم قطعیت تا ماه مارس نیز ادامه یافت.

 

شکی نیست که جنگ روسیه در اوکراین سطح ترس و نگرانی سرمایه گذاران را نسبت به آینده توسعه اقتصادی افزایش داده است، اما عوامل پشت این فروش در بازار های مالی، تنها جنگ نیست! ما نباید تورم بالاتر، انتظارات برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و کند شدن سرعت رشد اقتصادی را فراموش کنیم.

 

در ماه مارس، اکثر سرمایه گذاران در تلاش هستند تا اثرات واقعی جنگ بر اقتصاد جهانی، به ویژه در ایالات متحده را تخمین بزنند. از آنجایی که این کشمکش بیشتر بر اقتصاد اروپا تأثیر می گذارد و نه چندان بر بازارهای ایالات متحده، برای بهبود پس از صلح نیز اقتصاد ایالات متحده بهبودی سریعتر و بهتری خواهد داشت. دلیل اینکه ما این جنگ را با دقت بیشتری دنبال می کنیم، نه تنها اندازه اوکراین و اقتصاد روسیه است که آنقدرها هم بزرگ نیستند، بلکه مواد اولیه و محصولاتی که این کشورها صادر می کنند از جمله گندم، گاز، نفت، فلزات گرانبها و سنگ و آهن.، برای بیشتر صنایع در سراسر جهان مهم هستند.

 

علاوه بر به‌روزرسانی‌ها از جنگ و تنش‌ها، در ماه مارس تمرکز همچنین بر تورم، نرخ بهره و نشست سیاست گذاری پولی فدرال رزرو خواهد بود. در اوایل این ماه، جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو، گزارش سیاست های شش ماهه خود را در 2 و 3 مارس در برابر کمیته مالی و بانکی کنگره ارائه کرد. او به نوعی افزایش نرخ بهره 50 واحد پایه ای را رد کرد و اکنون فعالان بازار بیشتر روی افزایش 25 واحدی نرخ بهره حساب می کنند. در حالی که تورم در بالاترین حد خود در 40 سال گذشته قرار دارد، هر تصمیم انقباضی شاخص‌های اصلی وال استریت را تحت فشار قرار می‌دهد و بالعکس.

منبع: IFC Markets
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان