بیت کوین

افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین همزمان با بحران اوکراین

نویسنده: سیامک تیموری

ﺳﻪشنبه, 10 اسفند 1400 تعداد کلمات: 1059 مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه تعداد بازدید: 325

افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین همزمان با بحران اوکراین
سرفصل‌ها

بحران اوکراین تقاضا برای خرید بیت کوین و سهام انرژی های تجدیدپذیر را افزایش می دهد

 

تقریبا یک هفته پیش، ما در جهانی زندگی می کردیم که در آن هیچ اثری از جنگ و تنش وجود نداشت. اما اکنون دنیا به دو جبهه تقسیم شده است که یک طرف آن را روسیه و طرف دیگر را باقی کشورهای جهان تشکیل می‌دهند. این موضوع به قدری بر بازارهای مالی تاثیر گذاشته است که اغلب معامله‌گران ترس از ریسک دارند.

 

پوشش زنده خبری | حمله روسیه به اوکراین

 

مذاکرات دیروز در بلاروس بین مقامات اوکراین و روسیه تحت‌الشعاع تشدید جنگ نظامی در اوکراین قرار گرفت. پوتین که به نظر از مقاومت اوکراین و تحریم‌های غرب ناامید شده است، با بستن حریم هوایی این کشور به روی 36 کشور و ممنوعیت ساکنان آن از انتقال ارز به خارج از کشور، تحریم هایی را علیه غرب اعمال کرد.

تحریم های روسیه افزایش قیمت ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین را به همراه داشته است.  بیت کوین که کمتر از چند روز پیش همراه با دارایی‌های ریسکی در یک جهت حرکت می کرد، اکنون به عنوان دارایی مستقلی شناخته می شود که روس ها برای خارج کردن وجوه خود از سیستم سنتی به آن تکیه می کنند. گزارش شده است که با اعمال تحریم های غرب علیه روسیه و همچنین ممنوعیت استفاده از دلار برای شهروندان روسی، خرید بیت کوین با استفاده از روبل و هریونیا افزایش یافته است.

 

انتقال وجه از طریق بیت کوین چقدر امن است؟

 

توانایی معامله از طریق بیت کوین به الیگارش های روسیه کمک می کند تا تحریم های غرب را دور بزنند. همچنین ممکن است به شرکت‌های روسی و حتی بانک مرکزی روسیه برای جابه‌جایی وجوه کمک کند، زیرا این نهادها دیگر نمی‌توانند به دلار آمریکا و سیستم سوئیفت دسترسی داشته باشند.

اگر سیاستی از سوی غرب به پذیرش بیت کوین از سوی روسیه وجود نداشته باشد، روند مثبت می تواند بیشتر توسعه یابد و بیت کوین را به دارایی امن شماره یک در چنین مواقعی تبدیل کند. با این حال، اینکه غرب چقدر مداخله بیت کوین در تصمیمات سیاسی خود را تحمل می کند، یک سوال اساسی است که خطرات نظارتی را برای ارزهای دیجیتال افزایش می دهد.

با این حال، برای روس‌ها، ریسک ارزهای دیجیتال قطعا ارزش پذیرش را دارد.

 

روبل

 

روبل روسیه در روز دوشنبه بیش از 30 درصد سقوط کرد و بانک مرکزی روسیه برای جلوگیری از این موضوع، نرخ بهره بانکی خود را بیش از دو برابر کرد و به 20 درصد رساند. از سوی دیگر بازار بورس روسیه برای جلوگیری از افت شدید تا اطلاع ثانوی بسته است. بعد از این اقدام، سهام روسیه در لندن سقوط کرد و دویچه بورس معاملات سهام شانزده شرکت روسی از جمله آئروفلوت، روسنفت، اسبربانک، VTB و VEB Finance را به حالت تعلیق درآورد.

واگذاری

 

سهام BP با تصمیم برای فروش 20 درصد از سهام روسنفت روسیه نزدیک به 7 درصد سقوط کرد و جلسه را نزدیک به 4 درصد کاهش داد. سهام شل (SHell) اعلام کرد که به همکاری خود با گازپروم نیز پایان خواهد داد و همه نگاه ها را به سوی غول های نفتی دیگر مانند توتال انرژی و اکسون معطوف می کند. به عنوان مثال، اکسون 30 درصد از سهام یک توسعه عظیم نفت خام فراساحلی را در اختیار دارد و فشار برای اقدام آشکارا در حال افزایش است. با تشدید جنگ در اوکراین، سهام دیروز 0.75 درصد افزایش یافت. اما اگر این شرکت تحریم‌هایی را علیه همپیمانان‌ روسی خود نیز اعلام کند، می‌توانیم شاهد فروش بیشتری در سهام اکسون باشیم.

 

سوئیس دیگر بی طرف نیست

 

از سوی دیگر، سوئیس گام بزرگی در تاریخ بی طرفی خود برداشت و تصمیم گرفت طیف گسترده‌ای از تحریم های غرب علیه روسیه را اتخاذ کند. به این ترتیب، این کشور اعلام کرد که دارایی های 363 فرد و 4 نهاد روسی را مسدود می کند. بانک‌های سوئیس پس از رسوایی Swiss Secrets در هفته گذشته تحت فشار بیشتری قرار خواهند گرفت، اما این بهایی است که باید برای اجتناب از انزوای مضر و حفظ آبروی کشور پرداخت.

 

افزایش سهام مبتنی بر سوخت های تجدیدپذیر

 

تجارت کالا در ژنو عمدتاً دست نخورده باقی مانده است زیرا این صنعت هنوز توسط اروپا تحریم نشده است. با این حال، گام نهایی در مجازات‌های غرب تحریم انرژی و کالاها خواهد بود – که این قدرت را دارد که چهره جهان را تغییر دهد، به‌ویژه وقتی صحبت از وابستگی ما به انرژی سوخت‌های فسیلی می‌شود.

هر بشکه نفت خام ایالات متحده به 100 دلار رسید و سپس کاهش یافت زیرا ایالات متحده گفته است که در نظر دارد 30 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت سایر کشورها برای جبران عرضه استفاده کند. این باید روند صعودی را برای مدتی کاهش دهد، اما مشکل وابستگی به نفت را حل نخواهد کرد. با این حال اوپک نیز در بیانیه‌ای پایبندی خود به توافق اوپک پلاس با روسیه را تایید کرد و انتظار نمی رود با وجود تشدید بحران انرژی، تولید نفت را افزایش دهد.

فشار بر قیمت‌های سوخت ظاهرا برای آلمان که دیروز اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2035 انرژی 100 درصدی را از منابع تجدیدپذیر تامین کند، بسیار زیاد شده است. اما این موضوع به مبارزه با تغییرات آب و هوایی نیز کمک خواهد کرد.

سهام مبتنی بر ذخایر انرژی‌های تجدیدپذیر جلسه دیروز را با افزایش پشت سر گذاشتند. بزرگترین برنده دیروز S&P500 SolarEdge بود. سهام این شرکت در یک جلسه نزدیک به 15 درصد افزایش یافت. همزمان، سایر سهام مبتنی بر سوخت های تجدیدپذیر از جمله Enphase، Sun Power و First Solar روند رو به رشدی را پشت سر گذاشتند.

افزایش قیمت انرژی و کالاها فشار بیشتری بر تورم جهانی وارد می‌کند و بانک‌های مرکزی را در موقعیت دشواری برای تعدیل مجدد سیاست‌های خود پس از کووید قرار می‌دهد. RBA نرخ سیاست خود را در نشست امروز برای پانزدهمین ماه متوالی همانطور که انتظار می رفت بدون تغییر حفظ کرد و به این اشاره کرد که جنگ در اوکراین منبع اصلی جدید عدم اطمینان است. دلار استرالیا نیز امروز رشد کرد زیرا افزایش قیمت سنگ آهن این روزها حمایت مناسبی از ارز ملی استرالیا حتی با وجود تقاضای پناهگاه امن کاملاً قوی برای دلار ایجاد می کند.

در بازارهای سهام، شاخص‌های سهام اروپا به دلیل جنگ تحت فشار زیادی قرار دارند، اما شاخص‌های ایالات متحده سودهای اولیه جلسه دیروز را از دست دادند.

معاملات آتی ایالات متحده امروز صبح ثابت است و ما اکنون برای تشکیل الگوی تقاطع مرگ (death cross formation) در نزدک شمارش معکوس می کنیم، که در کنار انتظارات فشرده تر بانک مرکزی امریکا و فشار جنگ ممکن است سود را به طور پایدار افزایش ندهد.

منبع: fxstreet
برچسب ها: بیت کوین
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان