سیاسی

زلنسکی، کمدین رئیس جمهور یا رئیس جمهور کمدین؟

نویسنده: پرواسکیلز نیوز

یکشنبه, 08 اسفند 1400 تعداد کلمات: 1561 مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه تعداد بازدید: 970

زلنسکی، کمدین رئیس جمهور
سرفصل‌ها

ولادیمیر زلنسکی: رئیس جمهور کمدینی که تا به امروز در حال پیشرفت است

 

رئیس جمهور اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، کمدینی که کمتر از سه سال پیش زمانی که انتخاب شد، تجربه ای از سیاست نداشت، ناگهان به عنوان یک رهبر جنگ متقاعد کننده ظاهر شد.

 

او با تویت ها و سلفی‌های ویدیویی خود ملت را جمع کرده و خشم اوکراینی‌ها و سرپیچی از تجاوز روسیه را به صدا درآورده است.

 

در حالی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به طور فزاینده ای نامنظم به نظر می رسد - اوکراین را به "نسل کشی" در جمهوری های جدا شده دونتسک و لوهانسک متهم می کند و از لزوم "نازی زدایی" این کشور صحبت می کند - رئیس جمهور زلنسکی، از یک خانواده یهودی روسی زبان، ظاهرا باوقار، مصمم و صریح باقی مانده است.

 

این اظهارات طرفی را آشکار کرده است که بسیاری از منتقدان - از جمله بخش بزرگی از روشنفکران - آن را ندیده بودند.

 

یک لحظه کلیدی در تبدیل شدن از یک رهبر که در نظرسنجی ها دست و پا می زند، که گاهی اوقات حتی در پایین ترین سطوح دیده می شد، به یک چهره ملی در ساعات اولیه روز پنجشنبه، چند ساعت قبل از تهاجم روسیه تبدیل شد. او در یک سخنرانی هوشیارانه در رسانه های اجتماعی که بخشی از آن به زبان روسی صحبت می کرد، گفت که سعی کرده با ولادیمیر پوتین تماس بگیرد تا از جنگ جلوگیری کند و سکوت با او روبرو شده است.

 

او با پوشیدن کت و شلوار تیره در حالی که در مقابل نقشه اوکراین ایستاده بود، گفت: دو کشور به جنگ نیاز نداشتند، "نه جنگ سرد، نه جنگ گرم، نه یک جنگ ترکیبی". اما او افزود که اگر اوکراینی ها مورد حمله قرار بگیرند از خود دفاع خواهند کرد. "وقتی به ما حمله کنید، صورت ما را خواهید دید - نه پشت ما، بلکه صورت ما."

 

بلافاصله پس از آن تهاجم آغاز شد، و برای پخش بعدی خود، در اواسط روز، لباس های نظامی به تن کرد که نشان دهنده مبارزه داوود علیه جالوت در کشور بود. عصر همان روز، او سخنرانی دیگری کرد و به رهبران غربی هشدار داد که اگر کمکی ارائه نکنند، فردا "جنگ به درهای شما خواهد کوبید".

 

این صدای پرده آهنین جدیدی است که فرود آمده است و روسیه را از جهان متمدن جدا می کند.

 

به نظر می‌رسد زلنسکی به‌عنوان فرمانده کل، تویت های درستی را در توییتر اوکراینی نوشته است.

 

یولیا مک‌گافی، سردبیر وب‌سایت خبری Novoye Vremya، می‌گوید زمانی که او در آوریل 2019 به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، ناراحت بود، زیرا به توانایی او برای رهبری یک دولت اعتقادی نداشت.

 

او می‌گوید، اما اوکراینی‌ها در هفته گذشته به سرعت با رئیس‌جمهور خود گرم گرفته اند.

 

"حمایت و احترام کامل حاصل شد، من فکر می کنم پس از شروع جنگ روسیه - همه اوکراینی ها صفوف خود را در اطراف زلنسکی بسته اند. او نقش اتحاد دارد و من می توانم بگویم نقش الهام بخش را بازی می کند، تا حدی مثل خودش. او ارتش دولتی را رهبری می کند که در حال دفع پوتین است، و به همین دلیل بسیاری او را صمیمانه تحسین می کنند و به او احترام می گذارند."

 

برای اطلاع از آخرین به روز رسانی ها از اوکراین، پوشش زنده ما را دنبال کنید

 

ورود زلنسکی به صحنه سیاسی موردی از هنر تقلید زندگی بود. مشهورترین نقش او به عنوان یک بازیگر طنز در سریال تلویزیونی خادم مردم بود که در آن نقش یک معلم مدرسه را ایفا کرد که پس از انتشار ویدیویی عمومی از او در مورد فساد وی در سیاست، و توسط دانش یک آموز منتشر شد.

 

نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری 2019 در ابتدا توسط برخی به عنوان یک شوخی تلقی شد - حزب سیاسی او حزب خدمتگزار مردم نامیده می شود. اما او با 73 درصد آرا پیروز شد و قول داد که با فساد مبارزه کند و در شرق کشور صلح برقرار کند.

 

یارینا کلیوچکوفسکا، مشاور ارتباطات، خاطرنشان می کند که رئیس جمهور اوکراین دارای اختیارات قابل توجهی است، اما اجرای این وعده ها همیشه سخت بوده است. و برای کسی که ریاست جمهوری را با چنین محبوبیت بالایی شروع می کند، تنها راه پایین آمدن بود.

 

او می‌گوید: «دادن چنین وعده‌های گسترده یک چیز و اجرای این سیاست‌ها یک چیز دیگر است».

 


سالها قبل از سیاست

 

در سال 1978 در شهر مرکزی کریوی ریه در شرق اوکراین متولد شد

فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه ملی اقتصاد کیف

یک شرکت تولید محتوای تلویزیونی موفق را تأسیس کرد

ویدیوهایی را برای شبکه ای که متعلق به میلیاردر جنجالی ایهور کولوویسکی است، تولید کرد

کولومویسکی بعداً از پیشنهاد ریاست جمهوری او حمایت کرد

تا اواسط دهه 2010، فعالیت او در تلویزیون و فیلم تمرکز اصلی وی او بود

 


 

زلنسکی، کمدین رئیس جمهور

 

 

زلنسکی در طول مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری‌اش از حمایت الیگارش ایهور کولومایسکی برخوردار بود، که باعث شد بسیاری از این بیم داشته باشند که او تبدیل به یک رهبر دست نشانده خواهد شد که توسط مردی کنترل می‌شود که در ایالات متحده به دلیل کلاهبرداری و پولشویی احتمالی تحت تحقیق است.

 

او در واقع ثابت کرده بود که مستقل‌تر از آن چیزی است که شک‌گرایان فکر می‌کردند، و برای مثال از اجازه خصوصی‌سازی مجدد PrivatBank که قبل از ملی‌شدن تحت مالکیت Kolomoisky بود، خودداری کرد.

 

از سوی دیگر، فساد در اوکراین ریشه‌دار است و نگرانی‌هایی وجود دارد که از یک قانون جدید ضد الیگارشی برای محدود کردن فعالیت‌های برخی از الیگارشی‌ها و نه برخی دیگر استفاده شود. برخی از مقامات غربی اتهامات فسادی را که رقیب اصلی زلنسکی، پترو پوروشنکو، رئیس جمهور قبلی او را هدف گرفته است، دارای انگیزه سیاسی می دانند.

 

تلاش های زلنسکی برای مذاکره با روسیه به منظور یافتن راه حلی برای درگیری در شرق که بیش از 14000 کشته برجای گذاشته است نیز موفقیت محدودی داشت. مبادله زندانیان و حرکت هایی در جهت اجرای بخش هایی از یک روند صلح، معروف به توافقنامه مینسک وجود داشت، اما هیچ پیشرفتی حاصل نشد. در طول سال 2020 میزان محبوبیت او به طور پیوسته کاهش یافت.

 

زلنسکی متعاقباً لحن قاطعانه‌تری را در فشار برای عضویت در اتحادیه اروپا و ائتلاف نظامی ناتو به کار گرفت، اقدامی که باعث خشم رئیس‌جمهور روسیه شد.

 

اما یارینا کلیوچکوفسکا می گوید که لفاظی های زلنسکی در مورد درگیری در شرق و روابط با روسیه برای بسیاری از اوکراینی ها تا روزهای اخیر بسیار ترسو بوده است.

 

با بلندتر شدن صدای طبل جنگ، او روز صلح را اعلام کرد و همچنان بر امیدهای خود برای راه حل دیپلماتیک تاکید کرد، حتی در حالی که اوکراین از افزایش سریع نقض آتش بس در خط مقدم گزارش می داد.

 

کلیوچکوفسکا می‌گوید: "او از موضوع جنگ، تنش، و هر چیزی نظامی اجتناب می‌کرد. این موضوعی خارج از منطقه آسایش او بود و او حاضر نبود در لفاظی‌های عمومی خود به آنجا برود."

 

وی همچنین با هشدارهای روزانه ایالات متحده و سایر دولت های غربی در مورد حمله قریب الوقوع روسیه مخالفت کرد و گفت که استراتژی ارتباطی ایالات متحده "برای اوکراین بسیار گران تمام می شود".

 

کلیوچکوفسکا می گوید که تغییر بزرگ با سخنرانی او در کنفرانس امنیتی مونیخ در روز شنبه 19 فوریه رخ داد و او را نیز از یک شکاک به یک طرفدار تبدیل کرد. او با تشریح بازدید از یک مهدکودک در شرق کشور که چند روز پیش مورد اصابت موشک قرار گرفته بود، شروع کرد.

 

او گفت: «وقتی یک دهانه بمب در زمین بازی مدرسه ظاهر می‌شود، بچه‌ها یک سوال دارند: آیا جهان اشتباهات قرن بیستم را فراموش کرده است؟»

 

وی خطاب به میهمانان نخبگان دیپلماتیک و دفاعی غرب گفت: «بی تفاوتی شما را شریک جرم می کند. او رد نظم جهانی به رهبری ایالات متحده توسط ولادیمیر پوتین را در همان کنفرانس دقیقاً 15 سال قبل به آنها یادآوری کرد و تاکید او بر احیای مجدد روسیه را یادآور شد. "جهان چگونه پاسخ داد؟ با مماشات."

 

کلیوچکوفسکا می گوید که هیچ رهبر اوکراینی پیش از این به این صراحت با غرب صحبت نکرده بود.

 

یولیا مک‌گافی می‌گوید: «لحظه غرور زلنسکی برای من در جریان سخنرانی درخشان او در کنفرانس امنیتی مونیخ رقم خورد. پس از آن بود که بسیاری از مخالفان سیاسی زلنسکی در اوکراین به این نتیجه رسیدند که اکنون زمان مشاجره و درگیری نیست.

 

اطلاعات غربی مدعی است که نام زلنسکی اولین نام در فهرست افرادی است که نیروهای روسیه قصد کشتن آنها را دارند. او می‌گوید خانواده‌اش در لیست دوم هستند، اما او و آنها در اوکراین باقی می‌مانند.

 

حضور او توسط سلفی‌های ویدیویی که خارج از ساختمان ریاست‌جمهوری گرفته است و خانه بسیار متمایز Chimeras در مقابل آن، که با نمای حیوانات عجیب و غریب و صحنه‌های شکار مزین شده است، تأیید می‌شود.

 

در پاسخ به یکی از این موارد، بن جودا نویسنده بریتانیایی در توییتی نوشت: «اگر به بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما در پال (منطقه امپراتوری روسیه که یهودیان بیشتر در آن محصور بودند) می‌گفتید که یک مرد یهودی یک اوکراینی خواهد بود، و رهبر جنگ علیه تهاجم روسیه، آنها با ناباوری پلک می زدند."

 

Yaryna Klyuchkovska می گوید: "البته، او یک بازیگر است. من نمی دانم که آیا این شخصیت واقعی او است یا نه. اما هر کاری که او انجام می دهد، به هر حال نتیجه داده است." نویسندگان سخنرانی او، مسیر پیشرفت خود را پیدا کرده اند. آنها از تجارت سرگرمی می آیند، اما حتی نوشتن یک برنامه نتفلیکس با نوشتن سخنرانی های ریاست جمهوری متفاوت است.

 

اوکراین هنوز با شانس های زیادی مواجه است. نیروی تهاجم روسیه عظیم و مسلح است. اما این فارغ التحصیل حقوق 44 ساله که یک تازه کار سیاسی است، صدایی پیدا کرده است که به تقویت روحیه اوکراینی کمک کرده است.

 

مک گافی می‌گوید: «یکی از دوستان خوب من به تازگی نوشته است: «زلنسکی ناگهان کوژون‌هایی با ابعاد کیهانی رشد کرده است». "و این واقعاً نشان دهنده نگرش به او در حال حاضر است."

 

زلنسکی، کمدین رئیس جمهور

منبع: بی بی سی
برچسب ها:
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان