اقتصادی

تحریم روسیه از شبکه پرداخت سوئیفت

نویسنده: لیلا مرادی

یکشنبه, 08 اسفند 1400 تعداد کلمات: 951 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه تعداد بازدید: 339

 تحریم روسیه از شبکه پرداخت سوئیفت
سرفصل‌ها

سوئیفت چیست و چرا رهبران در مورد تحریم روسیه اختلاف دارند؟

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره تحریم روسیه از شبکه پرداخت سوئیفت، که برای تراکنش روان پول در سراسر جهان حیاتی است، بحث کرده اند.
به گفته منابع دیپلماتیک، پس از حمله به اوکراین این اقدام به عنوان بخشی از تحریم های بیشتر بر مسکو در نظر گرفته شده است.
ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که این تحریم باید فوراً اعمال شود تا مسکو تحت فشار قرار گیرد. اما چندین کشور تمایلی به اقدام ندارند.
تحریم روسیه از این سیستم - که توسط هزاران موسسه مالی استفاده می شود - به شبکه بانکی این کشور و دسترسی به منابع مالی ضربه می زند. با این حال، به سایر کشورها و شرکت‌ها نیز صدمه می‌زند، زیرا، برای مثال، خرید نفت و گاز از روسیه مختل می‌شود.
جوزپ بورل، رئیس امور خارجه اتحادیه اروپا گفت که کنار گذاشتن روسیه از سوئیفت روز جمعه مورد توجه وزرای خارجه قرار گرفت، اما افزود که این اقدام «اتفاق آرای لازم» را به دست نیاورد.
آقای بورل گفت که این حرکت همچنان یک احتمال برای "بررسی در آینده" است.

 

سوئیفت چیست

 

بن والاس، وزیر دفاع روز جمعه به بی بی سی گفت: "بریتانیا می خواهد سیستم سوئیفت برای روسیه متوقف شود. اما متاسفانه سیستم سوئیفت در کنترل ما نیست. این یک تصمیم یکطرفه نیست."
اما پیش از نشست روز جمعه، آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، گفت که برلین معتقد است در حال حاضر کنار گذاشتن مسکو از سوئیفت کار درستی نیست.
او به خبرنگاران گفت: "من می توانم درک کنم - من هم همین احساس را دارم - که در این دقایق، در این ساعت ها، احساسات اوج می گیرند و کلماتی مانند "توافق سوئیفت" بسیار بسیار قوی به نظر می رسند، اما در این لحظات باید خونسردی خود را حفظ کنید."
اوایل روز جمعه، برونو لی مایر، وزیر دارایی فرانسه گفت که تحریم سوئیفت تنها به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار می گیرد.
سوئیفت چیست؟
سوئیفت شریان مالی جهانی است که انتقال روان و سریع پول در سراسر مرزها را امکان پذیر می کند. مخفف Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication می باشد.
سوئیفت که در سال 1973 ایجاد شده و در بلژیک مستقر است، 11،000 بانک و مؤسسه را در بیش از 200 کشور به هم متصل می کند.

اما سوئیفت مانند بانک های سنتی نیست. این یک نوع سیستم پیام رسانی فوری است که به کاربران اطلاع می دهد که پرداخت ها ارسال و دریافت شده است.
روزانه بیش از 40 میلیون پیام ارسال می کند، درحالیکه تریلیون ها دلار بین شرکت ها و دولت ها جابجا می شود.
تصور می شود بیش از 1 درصد از این پیام ها شامل پرداخت های روسیه باشد.
چه تحریم هایی علیه روسیه اعمال می شود؟
مالک و ناظر سوئیفت کیست؟
سوئیفت توسط بانک های آمریکایی و اروپایی ایجاد شد که نمی خواستند یک موسسه واحد سیستم خود را توسعه دهد و انحصار داشته باشد.
این شبکه در حال حاضر تحت مالکیت مشترک بیش از 2000 بانک و موسسه مالی است.
این بانک توسط بانک ملی بلژیک، با مشارکت بانک های مرکزی بزرگ در سراسر جهان - از جمله فدرال رزرو ایالات متحده و بانک مرکزی انگلستان، نظارت می شود.

سوئیفت امکان تجارت بین المللی امن برای اعضای خود را فراهم می کند و قرار نیست در اختلافات طرفی بگیرد.
با این حال، ایران در سال 2012 به عنوان بخشی از تحریم‌ها به دلیل برنامه هسته‌ای‌اش از سوئیفت محروم شد. تقریبا نیمی از درآمدهای صادرات نفت و 30 درصد تجارت خارجی خود را از دست داد.
سوئیفت می گوید هیچ تأثیری بر تحریم ها ندارد و هر تصمیمی برای اعمال آنها بر عهده دولت ها است.
تحریم روسیه از سوئیفت چه تأثیری بر آن خواهد داشت؟
شرکت های روسی دسترسی به تراکنش های نرمال و فوری ارائه شده توسط سوئیفت را از دست خواهند داد. پرداخت برای انرژی و محصولات کشاورزی با ارزش آن به شدت مختل خواهد شد.
بانک‌ها احتمالاً مجبور می شوند مستقیماً با یکدیگر  معامله کنند، تاخیرها و هزینه‌های بیشتر را اضافه کنند و در نهایت درآمدهای دولت روسیه را قطع کنند.
روسیه پیش از این تهدید به اخراج از سوئیفت شده بود - در سال 2014 زمانی که کریمه را گرفت. روسیه گفت این اقدام برابر با اعلان جنگ است.
متحدان غربی پیش نرفتند، اما این تهدید روسیه را بر آن داشت تا سیستم انتقال فرامرزی بسیار نوپای خود را توسعه دهد.
برای آماده شدن برای چنین تحریمی، دولت روسیه یک سیستم کارت پرداخت ملی به نام میر را ایجاد کرد تا پرداخت های کارتی را پردازش کند. با این حال، تعداد کمی از کشورهای خارجی در حال حاضر از آن استفاده می کنند.
چرا غرب بر اساس سوئیفت تقسیم شده است؟
حذف روسیه به شرکت هایی که به روسیه کالا عرضه می کنند و یا از آن خرید می کنند، به ویژه آلمان آسیب می زند.
روسیه تامین کننده اصلی نفت و گاز طبیعی اتحادیه اروپا است و یافتن منابع جایگزین آسان نخواهد بود. با توجه به افزایش شدید قیمت انرژی، اختلالات بیشتر چیزی است که بسیاری از دولت ها می خواهند از آن اجتناب کنند.
شرکت هایی که از روسیه طلبکار هستند باید راه های جایگزینی برای دریافت وجه پیدا کنند. برخی افراد می گویند خطر هرج و مرج بانکی بین المللی بسیار زیاد است.
الکسی کودرین، وزیر دارایی سابق روسیه، پیشنهاد کرد که قطع ارتباط با سوئیفت می تواند اقتصاد روسیه را تا 5 درصد کاهش دهد.
اما تردیدهایی در مورد تأثیر ماندگار بر اقتصاد روسیه وجود دارد. بانک‌های روسی ممکن است پرداخت‌ها را از طریق کشورهایی که تحریمی اعمال نکرده‌اند، مانند چین که سیستم پرداخت خود را دارد، انجام دهند.
برخی فشارها از سوی قانونگذاران ایالات متحده برای تحریم وجود دارد، اما جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، گفت که عمدتاً به دلیل ضربه زدن به اقتصادها و کشورهای دیگر، ترجیح او برای تحریم های دیگر است.
و تصمیم برای توقف دسترسی روسیه، همچنان به حمایت دولت های اروپایی نیاز دارد که بسیاری از آنها به دلیل احتمال آسیب رساندن به اقتصاد خود تمایلی به این کار ندارند.

منبع: بی بی سی
برچسب ها: اخبار اقتصادی
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان