هفتگی

5 موضوع مهم در بازارها درهفته پیش رو

نویسنده: لیلا مرادی

یکشنبه, 30 بهمن 1401 تعداد کلمات: 961 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه تعداد بازدید: 57

5 موضوع مهم در بازارها درهفته پیش رو
سرفصل‌ها

 

5 چیزی که در هفته پیش رو در بازارها مشاهده می شوند

 به نظر می‌رسد افزایش تنش‌ها بین مسکو و غرب بر سر اوکراین و گمانه‌زنی‌ها درباره سیاست‌های پولی، سرمایه‌گذاران را در تعطیلات کوتاه آتی نگران نگه می‌دارد. نگرانی‌ها در مورد افزایش تورم نیز با انتشار معیار تورم کلیدی در ایالات متحده به همراه مجموعه‌ای از درآمدهای حاصل از خرده‌فروشی‌های بزرگ ایالات متحده همچنان در کانون توجه قرار خواهند گرفت. قیمت نفت در کانون توجه باقی خواهد ماند، در حالی که بریتانیا و منطقه یورو قرار است داده‌های شاخص مدیران خرید (PMI) را منتشر کنند که ممکن است تأثیر اقتصادی کاهش محدودیت‌های کووید-19 را نشان دهد.

آشفتگی بازار
بازار ایالات متحده روز دوشنبه به دلیل تعطیلات روز رئیس جمهور تعطیل خواهد بود، اما سرمایه گذاران احتمالاً هفته متلاطمی دیگری را پیش رو خواهند داشت درحالیکه ترس از حمله احتمالی روسیه به اوکراین زمینه ساز تقاضا برای دارایی های امن است.

ابهامات مداوم در مورد حرکت سیاست پولی بعدی فدرال رزرو نیز احتمالاً بر سهام تأثیر می گذارد.

فدرال رزرو اعلام کرده است که در نشست آتی خود در ماه مارس نرخ بهره را افزایش خواهد داد تا تورم را کاهش دهد، تورمی که از هدف 2 درصدی بانک مرکزی گذشته و به بالاترین سطح خود در چهار دهه گذشته رسیده است، اما نشان نداده که چقدر شدید عمل می کند. 

جیمز بولارد، رئیس فدرال سنت لوئیس، خواستار اقدامات شدید برای مهار تورم شده است، در حالی که جان ویلیامز، رئیس فدرال نیویورک، روز جمعه گفت که نیاز چندانی به رشد بانک مرکزی در آغاز چرخه افزایش نرخ بهره خود ندارد.

تیم گریسکی، استراتژیست ارشد پورتفولیوی در Ingalls & Snyder در نیویورک به رویترز گفت: «این یک بازار سردرگم است، در مورد اوکراین، در مورد اینکه فدرال رزرو چقدر سختگیر خواهد بود و تقریباً نتایج بسیار قوی درآمدهای سه ماهه چهارم را نادیده می گیرد.

داده های ایالات متحده
در بحبوحه گمانه زنی ها در مورد چشم انداز افزایش نیم درصدی نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در ماه مارس، داده های روز جمعه در مورد شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی به دقت بررسی خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود که شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (PCE)، که شایعه شده معیار تورم مورد علاقه فدرال رزرو است، در ژانویه 6 درصد افزایش داشته باشد، در حالی که انتظار می‌رود شاخص اصلی، به استثنای مواد غذایی و سوخت، 5.2 درصد افزایش یابد.

داده های هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) به عنوان بخشی از گزارش درآمد و هزینه های شخصی منتشر شده است. سایر داده های اقتصادی روز جمعه شامل داده های تجدید نظر شده در مورد احساسات مصرف کننده، آمار فروش مسکن در انتظار ژانویه و گزارش سفارشات کالاهای اصلی نیز برای ژانویه است.

همچنین در طول هفته چندین مقام فدرال رزرو، از جمله تام بارکین، رئیس فدرال ریچموند، مری دالی، رئیس فدرال سانفرانسیسکو، لورتا مستر، رئیس فدرال کلیولند و کریستوفر والر، رئیس فدرال، سخنرانی خواهند کرد.

درآمد خرده فروشی
پس از بازگشت قوی در خرده‌فروشی در ژانویه، مصرف‌کنندگان دوباره در کانون توجه قرار گرفته‌اند و مجموعه‌ای از درآمدهای خرده‌فروشی‌های بزرگ در این هفته برای نشانه‌هایی از تأثیر تورم فزاینده بر هزینه‌ها تجزیه و تحلیل خواهند شد. علیرغم جهش در خرده‌فروشی، تمایل مصرف‌کننده در ماه‌های اخیر به پایین‌ترین حد یک دهه کاهش یافته است و این نگرانی‌ها از توقف بهبود اقتصادی ایجاد شده است.

شرکت های Home Depot (NYSE:HD)، Lowe's (NYSE:LOW)، Macy's (NYSE:M) و Foot Locker (NYSE:FL) از جمله مواردی هستند که قرار است نتایج سه ماهه چهارم را در طول هفته گزارش کنند. سایر شرکت‌هایی که درآمد را گزارش می‌کنند عبارتند از Anheuser Busch Inbev (NYSE:BUD)، Alibaba (NYSE:BABA)، Caesars Entertainment (NASDAQ:CZR)، Krispy Kreme (NASDAQ:DNUT) و Beyond Meat (NASDAQ:BYND).

علاوه بر نتایج نهایی، سرمایه‌گذاران به دنبال نحوه برخورد شرکت‌ها با بحران زنجیره تامین و دیدگاه‌های آنها در مورد تورم هستند.

قیمت نفت
قیمت‌های نفت ممکن است برای یک هفته نامشخص دیگر تعیین شود درحالیکه معامله‌گران انرژی اختلال احتمالی عرضه ناشی از بحران روسیه و اوکراین را در مقابل چشم‌انداز افزایش صادرات نفت ایران ارزیابی می‌کنند.

نگرانی‌ها از اختلالات احتمالی عرضه ناشی از تحریم‌ها علیه روسیه صادرکننده بزرگ در صورت حمله به اوکراین، از قیمت‌ها حمایت کرده است، که همچنین با بهبود تقاضا پس از همه‌گیری حمایت می‌شود.

قیمت نفت خام آمریکا در حدود 91 دلار در هر بشکه در نوسان است و هفته گذشته به بالاترین سطح خود از سال 2014 رسیده است، در حالی که قیمت برنت، نزدیک به بالاترین سطح هفت ساله خود است.

قیمت‌های بالاتر نفت به افزایش تورم کمک می‌کند و این نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد که فدرال رزرو باید به شدت سیاست‌های پولی خود را برای مهار قیمت‌های مصرف‌کننده اعمال کند.

سرمایه‌گذاران همچنین این شانس را خواهند داشت که اثر افزایش قیمت نفت را بر درآمد شرکت‌های انرژی در این هفته اندازه‌گیری کنند، درحالیکه Occidental Petroleum (NYSE:OXY)، EOG Resources (NYSE:EOG)، NRG Energy (NYSE:NRG)، Chesapeake Energy (NYSE) :CHK) و Coterra Energy (NYSE:CTRA) همه گزارش می دهند.

داده های شاخص مدیران خرید (PMI)
بریتانیا و منطقه یورو قرار است روز دوشنبه داده های شاخص مدیران خرید (PMI) را برای ماه فوریه منتشر کنند که ممکن است نشان دهنده تقویت فعالیت های اقتصادی با حذف محدودیت های بیشتر در دوران همه گیری باشد. شاخص فضای کسب و کار آیفو آلمان در روز سه شنبه نیز از نزدیک تحت نظر خواهد بود.

نشانه های مثبت بهبود اقتصادی می تواند بانک های مرکزی را تشویق کند تا محرک های پس از همه گیری را به سرعت کاهش دهند.

بانک مرکزی انگلیس در مسیر افزایش مجدد نرخ های بهره در ماه مارس است در حالی که سیاست گذاران بانک مرکزی اروپا هنوز در حال بحث هستند که آیا برای کاهش تورم باید نرخ های بهره در سال جاری افزایش یابد یا خیر.

اندرو بیلی، رئیس بانک مرکزی بریتانیا (BOE) به همراه چندین سیاستگذار قرار است روز چهارشنبه در کمیته خزانه داری پارلمان حاضر شوند تا به سوالات مربوط به تورم و چشم انداز اقتصادی پاسخ دهند.

در همین حال، چندین مقام بانک مرکزی اروپا از جمله نایب رئیس لوئیس دوگیندوس و عضو هیئت اجرایی ایزابل اشنابل، قرار است در طول هفته جلسه داشته باشند.

منبع: investing
برچسب ها: چشم انداز بازار
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان