پاراچین

3 دلیل احتمالی برای اینکه پولکادات در حال نواختن ساز خود در مسابقه لایه 1 است

نویسنده: سحر جعفری

یکشنبه, 03 بهمن 1400 تعداد کلمات: 808 مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه تعداد بازدید: 2235

پولکادات
سرفصل‌ها

زمان حراج‌های پاراچین و عدم قابلیت همکاری با اتریوم ممکن است بر قیمت رمز پولکادوت و رقابت آن در برابر سایر پروتکل‌های لایه 1 تأثیر بگذارد.

سال 2021 برای بسیاری از پروتکل‌های بلاک چین لایه یک (L1) نوعی «به‌بالا» بود، زیرا رشد امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) کاربران را مجبور کرد به دنبال راه‌حل‌هایی خارج از اتریوم (ETH) باشند. شبکه ای که در آن هزینه های بالا و ازدحام شبکه همچنان مانع بسیاری برای مجموعه ای از افراد بود.

پروتکل‌هایی مانند Fantom (FTM)، Avalanche (AVAX) و Cosmos (ATOM) با نزدیک شدن به پایان سال 2021، ارزش توکن خود را افزایش دادند و اکوسیستم‌ها شکوفا شدند. در همین حال، پروژه‌های محبوبی مانند Polkadot (DOT) علیرغم انتظارات زیادی که بسیاری از پروتکل چند زنجیره‌ای خرد شده داشتند، به طور نسبی عملکرد ضعیفی داشتند.

 

با کنار گذاشتن قابلیت خاصی که هر پروتکل از نظر تراکنش در ثانیه و زمان تا نهایی شدن ارائه می دهد، در اینجا چندین عامل وجود دارد که ممکن است در عملکرد عقب مانده پولکادات ​​در مقایسه با سایر رقبای L1 نقش داشته باشد.

قابلیت همکاری یک عامل کلیدی است
یکی از موضوعات اصلی سال 2021، قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای بین شبکه‌های بلاک چین مجزا بود که به دلیل این واقعیت که اکثر پروژه‌ها در حال حاضر روی شبکه اجرا می‌شوند، پلی به اتریوم مهم‌ترین اتصال برای ایجاد است.

پروتکل‌هایی مانند Fantom، Binance Smart Chain، Avalanche و Harmony پل‌های زنجیره‌ای متقاطع را توسعه دادند و این منجر به افزایش قابل‌توجهی در قیمت توکن، کل ارزش قفل شده و فعالیت در زنجیره آنها شد.

علیرغم این واقعیت که Polkadot به طور خاص برای ارائه پشتیبانی چند زنجیره ای به عنوان یک متا پروتکل "لایه صفر" طراحی شده بود، هیچ پلی مهمی که پولکادات را به اتریوم در سال 2021 متصل می کرد وجود نداشت و این باعث شد تا معامله گران رمزارز به دنبال این پروتکل نباشند.

کاسموس نیز شاهد انتشار پل بزرگی نبود که اکوسیستم آن را با اتریوم مرتبط کند، اما ادغام‌های جزئی مانند افزودن اتر به عنوان یک دارایی وثیقه در Terra وجود داشت که نشان داد سازگاری با زنجیره‌های متقابل امکان‌پذیر است.

راه اندازی دیرهنگام مزایده های پاراچین
با پایان یافتن سال 2021، همه شبکه‌های ذکر شده قبلاً شاهد فعالیت‌ها و تعاملات متقابل پروتکلی بودند، در حالی که پروژه‌های پولکادات هنوز در حال تکمیل آماده‌سازی خود برای راه‌اندازی در شبکه اصلی بودند.

این تا حدی به این دلیل بود که حراج‌های پاراچین برای پولکادوت تا 11 نوامبر آغاز نشد، زمانی که Moonbeam (GLMR)، یک پاراچین قرارداد هوشمند سازگار با اتریوم، اولین شکاف را تضمین کرد.

پولکادات شاهد افزایش قیمت خود به بالاترین حد تاریخ 55 دلار در 4 نوامبر بود، زیرا علاقه‌مندان به مشارکت در حراج‌های پاراچین، توکن‌های خود را تضمین کردند، اما زمانی که حراج‌ها به طور رسمی آغاز شد، قیمت آن در حال حاضر در شیبی به سمت پایین بود. یعنی 23.28 دلار در 10 ژانویه.

 Moonbeam در 11 ژانویه در شبکه Polkadot به صورت زنده پخش شد و توانست بیش از 1 میلیون تراکنش را جمع آوری کند زیرا کاربران در نهایت توانستند توکن های ERC-20 را به اکوسیستم Polkadot منتقل کنند.

قیمت این رمزارز پس از راه اندازی Moonbeam اندکی افزایش یافت اما بار دیگر به زیر 25 دلار کاهش یافت.

مزایای برگزاری پولکادات
سومین عاملی که ممکن است بر محبوبیت و قیمت پولکادات تأثیر بگذارد، سردرگمی در مورد استفاده از توکن و مزایایی است که برای دارندگان توکن ارائه می دهد.

در بسیاری از شبکه های رقیب، توکن بومی برای انجام اقدامات قراردادی مانند انتقال توکن یا مبادله استفاده می شود، در حالی که پروتکل هایی که در اکوسیستم پولکادوت هستند از توکن های بومی خود برای پرداخت هزینه گاز استفاده می کنند.

گذشته از استفاده برای شرکت در مزایده های پاراچین، کاربردهای اصلی DOT شامل سهامداری برای پشتیبانی از عملیات و امنیت شبکه و استفاده در آرای حاکمیتی است.

در حالی که توانایی های حاکمیتی برای سلامت کلی پروتکل های بلاک چین مهم است، کاربران متوسط ​​ارزهای دیجیتال هنوز اشتیاق زیادی برای شرکت در رای گیری نشان نداده اند و بیشتر به چیزهایی مانند بازی، DeFi و NFT علاقه دارند.

راه‌حل‌های چند لایه یک، برنامه‌های تشویقی توسعه‌دهنده و نقدینگی را راه‌اندازی می‌کنند و پروتکل‌های DeFi رو به رشد هنوز فرصت‌های سودآوری بالایی را ارائه می‌دهند. در حال حاضر DOT 13.94% APR را به سهامداران ارائه می دهد و احتمالاً این برای ارضای اشتهای کشاورزانی که به دنبال سود بیشتر هستند کافی نیست.

چشم انداز بلندمدت برای پولکادات همچنان قوی است و این پروژه دارای یک جامعه فعال و اختصاصی از دنبال کنندگان است که با یک تیم توسعه دهنده با تجربه به رهبری دکتر گاوین وود، بنیانگذار اتریوم، همراهی می کنند.

راه اندازی Moonbeam در واقع ممکن است نقطه عطفی برای پولکادات باشد زیرا سازگاری زنجیره ای متقاطع اکنون فعال است و سایر پروژه های پاراچین باید به زودی در شبکه اصلی راه اندازی شوند، اما باید دید چقدر طول می کشد تا شبکه به آن برسد. رقبای L1 آن که در فعل و انفعالات متقابل زنجیره ای و افزایش فعالیت روی زنجیره پیش قدم هستند.

منبع: cointelegraph.com
برچسب ها: پولکادات
نظرات کاربران (0)
تماس با پشتیبان
ربات پشتیبان